Centraal servicegebouw voor jeugdwerk aan Bernhardkade in Leiden-Noord Oubaas Beekes ten grave gedragen in Oegstgeest Frans toneelgezelschap in de Leidse schouwburg Stuclio bracht onbevredigend stuk over bet voetlicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 11 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Stu dio met „Het Jeugdproces" van Manuel van Loggem, voor K. en O. Nat. Levensverz. Bank, Rapenburg 3 uur: Viro Leiden-Oegstgeest, dr. J. A. Ponsioen over: „De sociale structuur vai Zuid-Amerika". Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo. rie, 8 uur: Kon. Ned. Natuurk. Ver., dr. W. Vervoort over biologische expeditie naar Nieuw-Guinea. Prytaneum, 8 uur: Acad. filmstudie- kring Salon Indien, D. Ouwendijk over „De filmkunst en het tragische". Rijksmuseum voor Oudheden, 8 uur: lezing door Arpag Mekhitarian, Brussel, over „Le kiosque de Naga; une énigmc!" Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Diligentia, 8 uur: Strauss Quartett. Woensdag Logegebouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, dr. P. v. d. Broek over: „Plaats en taak van een schoolpsycholo gische dienst". Kleine Stadszaal, 2.3 gadering Ned. Ver. v. Kleine Stadszaal, 8 Vereniging, lezing ove Stadsgehoorzaal, 8 i eert Leidsche Kunstkring „Voor Allen"; Quintette a vent frangais. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Geref. kerk, Oude Vest, 8 uur: Colle gium Musicum. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Wat u maar wilt". Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Shura Cherkassky, piano. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met „De held van het westen". Op Gouden Wieken. 8 uur: Sonata da Camera. Donderdag Leonardusgebouw, Haagweg 14, 8—10 uur njn.: Vogelshow „Avibus". Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep En semble met „Naar het u lijkt", van W. Shakespeare, voor K. en O. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so liste: Shura Cherkassky, piano. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Bezoek Kerkenkring Oecumenische Raad Lei- H ET bestuur a rium Miniatuurstad „Madurodam" besloot in het voorjaar de Stichting tot Bijstand t uur: Ledenver- r Huisvrouwen, tur: Ned. Reis Griekenland. Tweede den. Restaurant Van der Heijden, 12.30 uur: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, lunchspeech J. Kroese, van Phs. van Ommeren N.V., over de zeesleepvaart. Filmzaal Academie, 8 uur: LAK-va- kantiefilms. Prytaneum, 8.30 uur n.m.: Afdelings- avond N.C.S.V.-V.C.S.B., dr. H. J. Hee ling over: „Eist de bergrede het on mogelijke 1" Den Haag, Diligentia, 8 uur: Harold Cone, piano. Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 uur n.m.: Vogelshow „Avibus". Bovenzaal Bevrijdingskerk, 11 Openingsbijeenkomst Kraamcentrum Oranje-Groene Kruis. Aula chr. huishoudschool Toussaintka- de, 3.30 uur: Officiële opening studen tenflat. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Martha Graham en haar dansgroep. Kurzaal, 8 uur: Cabaretavond radio Veronica. Zaterdag Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 uur n.m.: Vogelshow ..Avibus". Station, 1.20 uur: Vertrek excursie Kon. Ned, Natuurhistorische Vereniging naar Museum voor het Onderwijs, Den Haag. Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondge bed voor Hervormden en Gereformeer den (7 uur: ingebruikneming klokken). Den Haag, Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek. Haven 18, tel. 20085; de dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt even ens waargenomen door de Havenapo theek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De slavin van Rome (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Chap- man-rapport (18 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Maciste en de tirannen (18 jaar). J Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De he' van Birma (14 jaar); donderdag: Jachf op ontvoerde vrouwen (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 7 december: Lessen in liefde (18 jaar); 9 en 10 decem ber: De glimlach van een zomernacht. (18 jaar); 11 en 12 december: Het zevende zegel (18 jaar); 13 december: Wilde aard beien (18 jaar). I Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Meisjes langs de weg (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, ..Vreemde volken", kindertekeningen I 'tot 2 maart). Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (tot 19 decem- I ber). Lakenhal, „Leiden m prent eD teke ning" (tot en met 10 december). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, cn dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur "s avonds, i Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- i straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van I tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur n.m. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 2—5 uur. bet Nederlands Studentensanato- 1962 bij gelegen heid van het 10- jarig bestaan van die stichting een gift van f 100.000 te verstrek ken ten behoeve van de preventieve kinderbescherming. De in de Leidse Jeugd- Actie samenwerkende clubhuizen waren omstreeks juni van dit jaar vrijwel ge reed met het opstellen van een plan voor een gezamenlyk te exploiteren centraal servicegebouw voor het bijzonder jeugdwerk, toen de mogelijkheid werd openge steld dit plan aan te melden als object voor het jubileumsgeschcnk van „Maduro dam Aan de gift zijn enkele voorwaarden verbonden; als voornaamste bepaling geldt, dat het gebouw vóór 31 december 1962 moet kunnen worden geopend. Deze voorwaarde Is inmiddels verzacht in die zin, dat nu vóór genoemde datum met de werkzaamheden een aanvang moet zün gemaakt. Het ligt in de bedoeling het ser vicegebouw te doen beheren door een op te richten stichting;, met een bestuur van afgevaardigden van de Leidse clubhuizen. Deze clubhuizen verbinden zich voor een sluitende exploitatie zorg te dragen. Elk clubhuis zal een deel van de exploi tatiekosten dragen, berekend naar rato van het gebruik, dat het van het service gebouw maakt. Het bestuur van de Stichting Leidse Jeugdaotie heeft in overleg met de be sturen van de Leidse clubhuizen een plan voor een servicegebouw in houtbouw doen opstellen, dat omvat een sport spelzaal, een keuken met bijruimte, kleedkamer met douche- en toiletgele genheden. een kamer met bergruimte voor een beheerder, een spreekkamer, een kleine zaal, een vergaderkamer een hal met kast en toiletten. De totale oppervlakte van het gebouw bedraagt 400 m2. Dc kosten van het gebouw, inclusief de kosten van de aan te brengen gas- verwarming, zullen met de gift van „Ma durodam" juist zijn gedekt. Voor wat betreft de inventaris, waarvan de kosten op ƒ25.000 worden geraamd, verwacht men een subsidie van de provincie Zuid- Holland op grond van de „Provinciale bijdragenregeling jeugd-, dorps- en buurthuizen", terwijl men de resterende inventariskosten uit de particuliere sec tor bijeen hoopt te brengen. Als plaats voor het gebouw kan wor den aangewezen een terrein aan dc Bern hardkade, met een oppervlakte van 900 Verantwoord gebaar Indien de kapitaalslasten, voortvloei end uit de grondkosten en de bijkomen de kosten op de exploitatie van het cen trale servicegebouw zullen drukken, zul len de clubhuizen, die samen immers voor een sluitende exploitatie moeten zorgen, wel zeer zwaar worden belast Iii aanmerking dient te worden genomen, dat de clubhuizen onder de huidige rijks- pn gemeentelijke subsidieregelingen voor bijna 30 pet van hun uitgaven, tot een totaal bedrag van omstreeks 120.000 per jaar, zelf de middelen moeten vinden Door de ingebruikneming van het cen trale servicegebouw zal deze reeds aan zienlijke last nog verder worden ver zwaard. In verband hiermede achten B. en W. het verantwoord, dat de gemeente de clubhuizen op het stuk van de grond kosten en de bijkomende kosten tegemoet komt. Een dergelijk gebaar achten zij bovendien tegenover het geschenk van „Madurodam" volkomen op zijn plaats B. en W. stellen voor de bijkomende kosten voor rekening van de gemeente te nemen, daartoe een krediet van 14.100 te verlenen en de grond, evenals dit geschiedt ten aanzien van de speel tuinen. kosteloos in gebruik te geven. In verband met de kosteloze ingebruik- geving is een krediet te verlenen van 45.900. Op deze basis is een exploitatie-begro ting voor het centrale servicegebouw opgesteld. Uit de exploitatie-opzet blijkt, dat de clubhuizen in de exploitatie van het ser vicegebouw samen een bedrag van ƒ24.000 zullen moeten bijdragen. Inge volge de gemeentelijke subsidieregeling voor het bijzonder jeugdwerk zal dit lei den tot een jaariijkse verhoging van het gemeentesubsidie van 7200. Het ge meentelijk subsidie voor het jaar 1963 zal worden berekend naar de exploitatie - uitkomsten der instellingen over hun boekjaar 1962/1963. dat loopt van 1 sep tember 1962 tot en met 31 augustus 1963. Er van uitgaande, dat het servicegebouw op 1 maart 1963 zal kunnen worden ge opend, zal voor 1963 een vertioging van het subsidie voor het bijzonder jeugd werk nodig zijn van 6'12 X ƒ7200 3600. Kerstbomen in Leiden In Leiden zün de kerstbomen aange komen. De schepen liggen wel bü de Apothekersdijk en de Boommarkt, maar, zoals wij al hebben gemeld, zal de ver koop van de bomen gesohieden op een gedeelte van het Schuttersveld. Meubilair voor school N'.einde 1 Het bestuur van de Eerste Leidse Schoolvereniging heeft de gemeente ten behoeve van zijn school voor g.l.o. Noordeinde 1, medewerking gevraagd a, het aanschaffen van leerlingensets; b. het aanschaffen van een vloeistof- duplicator. een projectiescherm en een schrijfmachine. Er is een bedrag van f 10.080 mee gemoeid. Stichting Culturele Raad B. en W. van Leiden stellen de raad voor. met ingang van 1962 toe te treden tot de stichting Culturele Raad van Zuid-Holland en deze een jaarlijkse bü- drage van f 320 te verlenen. Tekening van het jcugdgebouw dat aan de Bernhardkade in Leiden-Noord zal worden opgetrokken als geschenk van de stichting Madurodam. Het gebouw bevat een sport- en spel- zaal van 200 vierkante meter die ook voor grotere bijeankomstcn kan wor den gebruikt, een kleedkamer, een keuken, toiletten en douches, een ber ging en spreekkamer, een vergaderka mer en nog een kleine zaal van 6.25 meter breed en 10 meter lang. De tota le lengte van het gebouw zal 40 meter zijn. Het gebouw komt dus aan de Bern hardkade in de omgeving van de Kooi- Padvinders brachten laatste eer ONDER de tonen van het padvinderslied werd gistermiddag de met pad- vindersvlag en -hoed bedekte kist met het stoffelijke hulsel van oubaas A. Beekes de Groene of Willibrordkerk te Oegstgeest binnengedragen. Voorop ging hopman M. de Rooy van de oude groep van de Shawano's te Oegstgeest, waarvan de heer Beekes leider is geweest. De hopman droeg een kussen, waarop de versierselen behorende bij de onderscheidingen van oubaas Beekes (ridder in de Orde van Oranje-Nassau en de onderscheiding van de Zilveren Vlaamse Gaai) lagen. In het koor stonden padvinders op gesteld. Voor deze teraardebestelling bestond zeer veel belangstelling. Behalve de wethouders M. van der Voet (met echt genote) en J. F. M. Steenmetser, waren velen uit allerlei kringen aanwezig. Na een toespraak van één van de broers de overledene, die hun gezamenlij- gemeentebestuur van Oegstgeest en als lid van de plaatselijke padvinderscom missie het woord tot de aanwezigen. HIJ memoreerde hoe trots men in Oegst geest was op de onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau, die deze „pad vinder in woord en daad" zo verdiende „Hoeveel ouders moeten hem niiet dank- Logopedist Mytylschool Leiden In een vacature van logopedist aan de gemeentelijke Mytylschool, zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van de heer J. C. Kole. logopedist in t delijke dienst aan genoemde school. Extra subsidie Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan in februari 1963 een uitvoering te geven van „Jeanne d'Arc au Bücher" van Ar thur Honegger. Voor deze uitvoering zijn 7 solisten, een jongenskoor en declama toren nodig, terwijl het werk bovendien een orkest met uitgebreide bezetting en twee concertpianisten vraagt. De aan de uitvoering verbonden kosten gaan daar door de draagkracht van het koor te boven. In het tekort, dat op rond f9.000 wordt geraamd, draagt het koor zelf een bedrag van f 2.500 bij. De Stichting Leidse Volksuniversiteit K. en O. kent het gebruikelijke gemeentesubsidie van f 1.500 toe. terwijl men op een bedrag van f 2.000 rekent aan bijdragen van par ticuliere zijde. De provincie Zuid-Hol land heeft een subsidie van f 750 toe gezegd en ten slotte verwacht men een bijdrage van het Anjerfonds Zuid-Hol land van f 450 voor muziekaanschaf. Voor het nog resterende ongedekte te kort. dat op f 1.750 wordt geraamd, vraagt het bestuur van het Toonkunst koor een extra susidie van de gemeen te. Gezien de vooraanstaande plaats die het Toonkunstkoor in het Leidse muziek leven inneemt, de offers, die het koor zich heeft getroost om de uitvoering fi nancieel mogelük te maken en het be lang van het uit te voeren werk, zijn n W. van mening, dat het toeken van een gemeentelijke subsidie in dit geval verantwoord Ls. Het bedrag zouden B. en W. willen bepalen op ten hoogste f 1.750. LES JUSTES VAN CAMUS jlJEESTAL grijpt men terug op de klassieken, wanneer een Frans toneel- gezelschap in Nederland voorstellingen komt geven voor middelbare scholieren en studenten. Leiden is zo gelukkig geweest een soort voor première te kunnen herbergen in de schouwburg van Les Justes, een kort na de Tweede Wereldoorlog verschenen toneelwerk van Albert Camus. Het werd gespeeld door Les Realisations Thèatrales voor K. en O., in sa menwerking met de Leidse Jeugd Actie. Daar maandagavond de officiële première in Den Haag werd gegeven komen wij nu pas op de voorstelling van vrijdagavond terug. duister gelaten. Met opzet lieeft Camus Les Justus verplaatst ons naar het Rus land van 1905. In de hoofdstad is groep revolutionaire socialisten bijeen gekomen om een voorgenomen aanslag te bespreken op een grootvorst, die door zijn hardvochtig optreden als het war» het symbool is geworden van de heersen' de klasse, onder welks tirannie het volk In de kamer van de leider worden de détails van de aanslag besproken. Er zal met twee bommen een einde worden ge maakt aan het leven van de grootvorst wanneer hij de schouwburg bezoekt. Tijd en route zijn tevoren nauwkeurig be paald en het gaat nu nog slechts om de taakverdeling en de gebeurtenissen erna, al blijft dit laatste beperkt tot het bergen van het vege lijf. Wat er na de aanslag op politiek gebied moet gebeuren is in Leids kantongerecht Verkeersregels zijn er niet voor niets Hoe weinig vele mensen van de ver keersregels afweten, ls ook gisteren tij dens de zitting van het Leids kanton gerecht gedemonstreerd. Tientallen ke ren heeft de kantonrechter het „schul dig" uit moeten spreken met als con sequentie een boete van enige tientjes. Schokkende gevallen waren er dit keer niet bij, tenminste als men het bij voorbeeld een normale zaak vindt, dat een 49-jarige Leidse metselaar de wegen onveilig heeft gemaakt met een voor f 175 gekocht autootje, waarvan letter lijk niets meer deugde. Stuurinrichting remmen, richtingaanwijzers, banden, ja alles was letterlijk defect. Het voertuig werd aan het verkeer onttrokken en de eigenaar ervan werd tot 6 maal f 7.50 veroordeeld. Een 19-jarige Leidse kantoorbediende verleende op de Herenstraat met zijn bromfiets geen voorrang aan een poli- tie-auto: f 15 boete. een eis van f 60 werd een 48-jarige chauffeur uit Noordwijkerhout tot f 45 boete veroordeeld omdat hij op de Haagse Schouw geen voorrang had ver leend aan daarop rechthebbend ver keer. Een plaatsgenoot van hem. een 19- jarige monteur, maakte brokken toen hij een links van de weg gelegen inrit in wilde ryden: f 50 boete. Een 50-jarige vertegenwoordiger uit Leiden had in Voorschoten met zün bromfiets tegen de voorrangsregels ge zondigd op het kruispunt Oranjekade- Wijngaardenlaan en de man werd er zelf de dupe van. Op 24 september ge beurde dit namelijk en nog steeds kan hij niet werken. Na een eis van f 40 werd hy tot I 15 veroordeeld. Jeugdproces ]VfA afloop van de opvoering, die gisteravond de toneelgroep „Studio" voor K. en O. gaf van het stuk „Jeugdproces", geschreven door de schrijver-psychiater Manuel van Loggem, hebben we ons afgevraagd: Wat is de bedoeling, zo men wil: wat is de zin van dit alles? Met „proces" zal de schrijver niet hebben bedoeld een rechtsgeding, maar waarschijn lijk „ontwikkelingsgang" De stof is. naar we aannemen, geleverd door de Baarnse moordzaak. Niet dat dit stuk een dramatisering van dit vreselijk gebeuren zou zijn. maar als psychiater heeft de schrijver het natuurlijk belang rijk gevonden en de schrijver Van Log gem gaf het de stof voor een toneelstuk. Aangezien de auteur zyn sporen op beide gebieden heeft verdiend, is er een stuk uit de bus gekomen dat in vele opzichten wel boeiend is, maar toch niet bevredigt. Op een eilandje in de Loosdrechtse plassen, zitten midden in dc winter jonge, mannen. Twee zijn er uit eer goed milieu, één is de zoon van een lood gieter en de vierde ec-n begaafde inbre ker, dief en zakkenroller. Walter is intelligente leider, de drie andere zijn de grond der zaak slappelingen met e meer of minder grote mond, maar zich toch onderwerpen aan de sadistische Walter met zijn S.S.-methoden. Wanneer ;n kraak voorbereiden wordt Pieter. van de loodgieter, gegrepen, ver hoord en losgelaten. Hü komt bij zijn metgezellen waar hij wordt geprest alles te vertellen. Als blijkt, dat hij de volgen de dag weer bij dc politie moet komen besluit Walter dat Pieter moet verdwy- hij moet dood. Dit is de anderen te ïn het stuk eindigt met. de dood van Walter Psychologisch klopt alles wel. maar als toneelstuk is er het zwakke punt, dat er lange aanloop nodig is. voordat het drama zich in volle omvang gaat ont plooien. Dat gebeurt pas wanneer Pieter opkomt. Deze rol werd uitstekend ge speeld door Joop Admiraal. Rijk gescha keerd en vol menselyke bewogenheid. Ook Jack Horn maakte van Martijn, de gauwdief, iets menselijks-geloofwaardigs. In de eerste helft was hij de ontspanning tegenover Jules Hamel, die de rol van Walter speelde, zeer rechtHjnig, onmen selijk, onsympathiek, hetgeen de bedoe ling van de schrijver wel zal zün. Aan de spelers heeft het heus niet ge legen. dat deze avond ons niet voldeed. Is daar het toneel voor om een exceptio neel gegeven te behandelen, in een dat men achter het woord .jeugd" z< makkelijk allerlei nare dingen zet? We kunnen begrijpen dat Van Loggem ei over heeft willen schrijven, maar is daar nu een toneelstuk de geschikte 1 voor? We hadden dan aan een no de voorkeur gegeven. In het programma staat een samenvat ting van een artikel van Kees van sel. waar veel ware dingen in staan, die hoewel niet gloed-nieuw. toch het denken waard zijn. Als we daar dan lezen: „Toneel is elke andere kunst, symptoom van de tijd waarin het ontstaat, uitdrukking van levensgevoel van die tijd", dan willen dat best onderschrijven. Alleen heeft r dan naar onze mening, dit stuk als to neel veroordeeld, want ofschoon we ten. dat er zulke jongeren zijn is het pertinente onwaarheid, dat dit het le vensgevoel van alle jongeren in onze is. Dit is ons hoofdbezwaar. Een ander bezwaar komt voort uit de realistische vorm waarin dit stuk is ge goten. Natuurlijk zal het toneel in woord orm zich aan moeten sluiten aan de tijd. d.w.z. het hedendaags toneel zal de van het heden moeten spreken. Men moet daarbü echter wel bedenken, dat dit niet absoluut noodzakelijk is de klas sieken uit alle landen zijn er het voor beeld van. Bovendien is er, voor ons al thans, nog zo iets als een fatsoensnorm. Wanneer een toilet in elk huis een deur heeft, zien we werkelijk de noodzaak er van, om zo iets „open" op het toneel te zetten, Dat is onsmakelijk en onnodig, ïeer een schrijver zulks nodig acht, pleit dat niet voor zün kunstenaar-zün. Zo gaf deze avond ons goed spel te zien in stuk. dat ons niet heeft voldaan. A. C. Bouwman dit laatste gebied niet betreden om al zijn aandacht te kunnen schenken aan de psy chologische opzet van dit drama. Camus heeft met Les Justus sterk toneelwerk geschreven. Met bui tengewoon fijnzinnige pen heeft hij zün figuren gestalte gegeven, de vrouwelijk reagerende Dora Doulebov. die door alle gebeurtenissen zo wordt verbitterd dal zij als een robot gaat reageren volgende aanslag wil uitvoeren. Dan de vier hoofdfiguren, Boris, Alexis, Stepan en Ivan, de een na drie jaar gevangenis straf te hebben uitgezeten nu geworden tot een revolutionair-pur-sang, de ander wel idealistisch, maar zo gevoelig dat hij de eerste maal terugschrikt voorgenomen daad omdat er onschuldige kinderen meerijden in de calèche grootvorst. De derde is de geboren leider, en de vierde kan zijn werk geestelyk niet aan en zal dus een andere afdeling van de revolutionaire beweging gaan sterken. Het werk telt vijf bedrijven. In het voorlaatste treedt met als plaats van han. deling de cel van de staatsgevangenis ook nog op de chef van de geheime politie en de weduwe van de vermoorde groot vorst, de laatste zo door smart overwel digd dat zü als een christin de v« zaker van haar ongeluk wil voordragen voor gratie, als hy daarom r vragen. Maar hij kan niet. Zijn daad doeld om de gewone man vrij te maken in de geest, om hem te verlossen slavernij, en daarvoor is het waard het hoogste offer te brengen. Daniel Ceccaldi heeft het stuk voorbeeldig geregisseerd. Alle thea trale effecten zijn zo zorgvuldig ge weerd dat de voorstelling van een calvinistische soberheid was. Nie mand maakte een overbodig gebaar el waren de rollen zo door leefd, dat de gehele voorstelling door de spanning ongebroken bleef. Zelfs lange clausen werden door het tal rijk opgekomen auditorium in vol maakte stilte aangehoord. Niet vaak zal een toneelgezelschap zo volledig een ban op de toeschouwers kun- leggen als dit Franse gezelschap. Camus met zijn verzetsverleden is er vol maakt in geslaagd dc diepste roerselen e mens die aan het verzet deel bloot te leggen. Dat is een prestatie die diepe bewondering afdwingt. En om het werk dan zo te zien realiseren is een genoegen dat de criticus van professie slechts zelden beschoren is. G. T. Woonark Mink Lang heeft het actiecomité voor de woonark-Mink zich af gevraagd hoe de verwarming in het koude jaargetijde voor elkaar zou kunnen komen. Ook deze zorg is nu verdwe nen: de firma M. H. de Nie, smederij- en huishoudelijke ar tikelen, Dorpsstraat 85 te Warmond, heeft toegezegd deze week nog een zo goed als nieuw oliehaardje te zullen monteren, compleet met lei ding en olievat op de voor plecht van de ark. Opnieuw een stap voorwaarts naar het ideaal: een compleet inge richte ark. baar zijn voor wat hij voor hun jongen» deed!" aldus de heer Van der Voet De heer Bakker, adjunct-directeur vao het PTT-district Den Haag, legde er de nadruk op dat men in de heer Beeke» behalve een vriend ook een grote werk kracht. een vaderlijke chef en een be kwame medewerker had verloren Hoofdcommissaris E. H. J. Volkmaar» van dc N.P.V. zei, dat de padvinderij d» heer Beekes veel dank is verschuldigd, „Wij hebben niet teveel van hem ge vergd. Hü wilde en kon imers niet an ders, hü was in de padvinderü met zün hele hart en speelde het spel van d» verkenners met de volle inzet van zyn persoon". Namens het district Rijnland van d» N.P.V. sprak de heer J. J. van Koope ren over de moeilyke tyd, die in het leven van de heer Beekes aanbrak toen hij op medisch advies van verscheide ne werkzaamheden in de padvinderij afscheid moest nemen. „Hij was verken ner temidden van zijn verkenners; het losmaken van de band met „zyn jon gens" viel hem zwaar", aldus de dis trictscommissaris. De heer J. Buytendijk, zwager van de overledene, legde er de nadruk op dat de heer Beekes in dienst van Chris tus door het leven ging.Een geliefd» uitspraak, vooral in de laatste tüd, wa» hem: „The end is only the begin ning", hetgeen Lady Baden-Powell ook :n tot hem zei. Ds. P. W. Spruit die enige jaren gele- ;n in de Marekerk door oubaas Bee kes als distrïctsgeestelijke was geïnstal leerd, leidde de korte rouwdienst, waar in de predikant sprak naar aanleiding Lucas 1235-38. „De padvinderij s niet alleen de vorming van jongens meisjes, maar ook een brok vorming zün eigen leven. Zoals Jezus erop wüst dat de mens waakzaam, bereid en paraat moet zün. zo trachtte oubaas Bee kes zijn lamp en die van anderen bran dende te houden. Wü imogen blij en dankbaar zijn omdat we weten dat ook hem het bruilofsfeest by Jezus dóórgaat", aldus ds. Spruit. Langs een erehaag van padvinder» 'erd de kist naar het graf gedragen, aar een padvinder de „last post" blies i waar de predikant ten slotte het Onze Vader bad. Verbetering gymlokalen bij Hervormde scholen 1960 stelde de raad kredieten be schikbaar, tot een bedrag van f 147.208, de verbetering van de gymnastiek lokalen bij de scholen voor (v.) g.l.o, de Hoge Morsweg 12, de Munniken- straat 1, het Noordeinde 40 en de Pas teurstraat 2, uitgaande van het bestuur de Vereeniging voor Christelyk Onderwijs. Het werk is inmiddels vol tooid. Tijdens de rioolaanleg langs de zuid- züde van de school aan de Pasteur straat deden zich niet te voorziene moei- lükheden voor. In verband hiermee be lopen de werkelijke kosten f 163.921,75 of rond f 16.714 meer dan was geraamd. Arme stakkerds in Oublaisse hebben onze hulp nodig bruikbaar zün worden met open ai ontvangen door de bewoners Oublaisse In Frankrük, een centrum waarin een bonte mengeling van i sen is ondergebracht, die te goed zün voor gevangenis, ziekenhuis en zei Inrichting, maar net niet op eigen benen kunnen staan. De commandant en zün vrouw probe- :n met veel tact en geduld deze mensen zoveel mogelijk in goede banen te leiden de Nederlandse afdeling van de Inter nationale Christelüke Vredesbeweging heeft -al enige jaren achtereen tegen Oud-studenten gaan weer toneelspelen Ook volgend jaar zal een groep van oud-studenten onder leiding van mr. Cle- veringa het land doortrekken om to neelvoorstellingen te geven ten bate van len goed doel Voor het 1963 is de keus gevallen op ,De impressario van Smyrna" van Gol- doni. De première zal 5 maart in Leiden plaats hebben. Verkoop van gedeelte var Klimmende Leeuwsteeg In verband met de uitvoering van louwplan heeft de heer A. Oouwerkerk. alhier, B. en W. verzocht te bevorderen, an hem wordt verkocht een gedeel- i de voormalige Klimmende Leeuw- steeg aan de zyde van de Oude Vest. ter oppervlakte van 51 m2. Volgens B. en W. bestaat tegen dc verkoop geen bezwaar. Met de aar i overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 35.per m2. De voormalige Klimmende Leeuwsteeg al in 1934 aan het openbare verkeer attrokken. Ook Leidse scholen doen mee aan verkeerscompetitie Het Verbond voor Veilig Verkeer orga niseert jaarlüks een landelüke schoolver- keerscompetitie. Aan de elndwedstrüd gaan plaatselykc wedstrüden en dlstricts- vedstrijden vooraf. De Leidse afdeling van het Verbond heeft het voornemen In januari de plaat selijke wedstrüd t« houden. t winnende team zal door de hoofd agent Voennan van de Leidse verkeers politie getraind worden voor de dlsiricts- ivedstrüd te Den Haag. Kosten worden door de afdeling gedragen. Deelnemers zijn scholen voor voortge zet onderwijs: huishoudscholen, lagere technische scholen, v.g.l.o.-soholen. ULO- scholen, H.B.S. en gymnasia, lycea kweekscholen en met deze scholen ge'ijk te stellen onderwysinstellingen. Schoolteams tellen vüf leerlingen plus één reserve: leeftüd 12 tot en met 18 jaar, ongeacht de klas waarin zy zitten. Voor de kweeksohoolteams komen alleen leer lingen van de le en 2e klas in aanmer king. Voor alle scholen geldt dat in het te vormen team slechts één leerling(e) mag worden opgenomen, die het vorige jaar heeft meegedaan. Aan de districtswedstrijd wordt deel genomen door de winnaars van de plaat selijke of regionale wedstrüd. De winnaar van de districtswedstrijd (districtskam pioen) zal deelnemen aan de landelyke competitie (eindwedstrijd). De winnaar van deze strijd is landskampioen en ont vangt de wisselbeker. Kerstfeest de stakkerds daar grote vreug_ de verschaft door middel van een Volks wagenbusje vol geschenken, eten en Ook dit jaar gaat weer een busje op weg. Behalve de reeds genoemde goede ren zün welkom potloden, aanstekers, zakagenda's en kalenders om de akelige kale wanden van de vertrekken wat op te fleuren. Versiering voor de kerstbo men en de kersttafels is eveneens hard nodig. Er zijn thans 200 mannen, 20 vrouwen en ongeveer 30 kinderen in Oublaisse ondergebracht. In het comité van aanbeveling voor deze actie hebben onder meer zitting burgemeester Boot uit Hilversum, ds. K. Smit uit Voorschoten, ds. A. Hoftnan te Leiden, Boerhaavelaan 7, tel. 52968 en mejuffrouw C. Varkevisser, Boulevard 118 te Katwijk aan Zee. telefoon 01718- 2957. Laatstgenoemden zijn gaarne bereid giften uit deze omgeving in ontvangst te Namen en adressen Leidse gemeenteraad Namen en adressen van de leden van het ollege van burgemeester en wethouders cri •an de gemeenteraad Burgemeester en wethouders: jhr, mr. T. 1, van Kinschot, burgemeester, Witte Singel creta-rts. Rijnsburgcrweg Ment Kar erken. Har; i sociBHe zaken, lat 20: iT, J J. G. vat» i de bedrijven, Hout- wethouder i aan P. S. Hairmsen. •lanclën, ragelstraat 35.' Raadsleden Partü van de Arbeid: M. van Vken. Van Vollenhovcnplein 79; J. van Baa ien, Dle-.ne!srtraat 13; W. G. den Dubbelden, Srederodesïraat 12: P. Fakkel, Vljf-McMaan 37; mr M. L. Kuyt. Bilderdijkstraat 2: L. Fr, Molle, Joh. dc WMMmaat 26; mej A van Xienes. Aaltje Noordewierlaan 2; Ir. S. J Roorda. Papengracht 5; M. Somme- 'ing. Ju!;3oakade 1; mevr G. A. Spieren- ourg-Beekhuizen. Leemansstraat 1; A Ver- •nel. Tomatenetraat ISa; dr. J Wtnsêmlua. Wljr.sburgerwcg 125: H. Zunderman, Van 't Xoffstraat 3a. Katholieke Volkspartij: K F. de Bree. Siiuwrtraat 9: P C. A. ten Broek, Lammen- schans-weg 95; S. W. C. van Egmond, Oudé Vest 27a; M. G J Ham. Cosijnstraat 1; C. J. Lambenmont. Croncstetnkade 8a; J. Lijten. Burggravcnlaan 40; drs. J. W. J Vlertz, Boerhaavelaan 12 Prot. Chr. Groep: J. C. Elsgecst. Marta- aan 31; mevr. mr. I. Geelkerken-Brosse. Singel 44; B. de Kier, Rijns- weg >a; J. G. Lamers, Hoge Rijndijk C. J. Wouds-tira. Van den B-ramdeler- VVD: dr. J. P. D^y verman, De Laat de Kao'terenraat 24; mr F. Porthedne, Noord- einde 52; L. Zitman, Burggnavenlaan 21; Pac. Soc. Partij: P van Es. Atjehstraat 41ï E. R. Frans. Stuyveaanthof 12 Comm. Partij Nederland: H. vaat Weizen. Zoete rwoudse

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3