DE OORTER aan 'f woord Evangelisatiebladen met Kerst langs de deur Acht soorten: glorie of een schandaal Een woord voor vandaag Liturgie meer dan vorm en louter verfraaiing Afvloeiing personeel door slechte salariëring Dan,eS Twijfel aan waarde van Kerst wij ding op school Europese beweging wijst partijen op hun taak DINSDAG 11 DECEMBER 1962 ANDERZIJDS WELVAART EEN ZEGEN? Maak de welvaart los van God en de zegen die God ermee be doeld heeft wordt tot een vloek! Met deze stelling begint een ar tikel van ds. Joh. C. Baumfalk in de „Groninger kerkbode" over de vraag of de welvaart een zegen ts. Het voor de hand lig- gendste voorbeeld vinden we, al dus ds. Baumfalk. in het Niewe Testament in het verhaal van de rijke jongeling. Uit het onder wijs van de Here Jezus blijkt dus duidelijk dat in stoffelijke welvaart het grote gevaar schuilt om geestelijk schade te lijden. Ds. Baumfalk vervolgt: leefd in grote soberheid. Men heef» vrijwillig en blijmoedig zijn aardse goederen ter beschikking gesteld van de gemeenschap. En door heel de kerkgeschiedenis heen vinden we steeds weer christenen die in vrijwillige armoede hun ideaal stel den. Denk maar aan Franciscus van Assisi en zijn volgelingen. De gemeente van Laodicea (Openb. 3:14-22) is er een duide lijk voorbeeld van hoe gemakkelijk een weelderig leven leiden kan tot geestelijke lauwheid. Hoe vernieti gend is het oordeel van de verheer lijkte Heiland over deze kerk: „Gij zegt: Ik ben rijk en ik heb mij verrijkt en heb aan niets gebrek, en gij weet niet. dat gij zijt de el lendige en jammerlijke en arme en blinde en naakte..." Het gaat niet zonder meer op tussen welvaart en zegen het teken te zetten. Want alnaarmate de welvaart stijgt, daalt dikwijls ons verantwoordelijkheidsbesef om hiermee boven alles God en onze naaste te dienen. Vooral ouders met opgroeiende kinderen komen hierdoor voor grote pro blemen 'te staan, aldus ds. Baum falk: Opvoeding zal in onze dagen moe ten betekenen dat wij onze kinde ren eerbied bij brengen voor de ma terie. Ook van de stoffelijke wel vaart geldt: Aan wie veel gegeven is, van hem zal veel geëist worden. KORT GELEDEN kwam een pre dikant in het westen van het land ertoe om te bidden: „Here verlos ons van de welvaart". Hij was op een gegeven moment geschrokken van de remmende fac tor die de welvaart betekende voor het geestelijk leven van zijn ge meente. Het is begrijpen.... Maar of het juist is? Stellig niet! Want we we ten toch dat God ons hier op aar de laat leven als verantwoordelij ke mensen. En eerder dan te bid den om verlossing van de welvaart, die zulke grote geestelijke gevaren i geestelijke ge' brengt, zullen om de kracht de a Het zou ondankbaar zijn dit artikel met een klaagzang te ein digen, aldus ds. Baumfalk. Voor al als we de zoveel royalere le vensomstandigheden van t>an- daag gaan vergelijken met de ar moede tijd van rond de eeuw wisseling, met de werkeloos- heidsmisere van de crisisjaren of met de ellende en honger van de oorlogstijd. Het is een gave van God als wij onze wijn kunnen drinken in vro lijkheid des harten en van het le ven kunnen genieten met de huis vrouw onzer jeugd. Het boek Predi ker dat enerzijds de ijdelheid van het leven tekent, straalt aan de an dere kant van echte christelijke le vensvreugde! „Ook ieder mens aan wicn God rijkdom en schatten geeft, en dien Hij in staat stelt daarvan te eten en zijn deel te krijgen en zich bij zijn zwoegen te verheugen - dat is een gave Gods." (Predi ker 5:19). Het gaat dan ook om on ze innerlijke levensverhouding. Hoe aanvaarden en ervaren wij onze welvaart? Genieten we die als een geschenk uit de hand van God? Dan zal deze verticale lijn ook on ze christelijke levenshouding moe ten bepalen in het horizontale vlak. Hoe meer wij de welvaart van onze eeuw zien als een gave en een opgave uit Gods Vaderhand, des te minder moeite zal het ons kosten om er niet ons hart op te zetten, om er niet volledig in op te gaan. Des te meer vreugde zal het ons verschaffen met wat wij over heb ben ook anderen te kunnen helpen. Immers niet van ons, maar „van U zijn alle dingen." Het gaat er volgens ds. Baum falk maar om of wij ons van daag nog rentmeester weten. Rentmeesters die verantwoording moeten afleggen van het bezit van,hun Heer dat aan hun han den is toevertrouwd. Wij leren onze kinderen geluk kig nog bidden; Here zegen de ze spijze, amen. Dat zal voor onszelf betekenen dat we naar analogie van dit kindergebedje niet ophouden te bidden met een open oog voor de gevaren): Here, zegen deze welvaart, al dus ds. Baumfalk. m Kerstfeest nadert. Dat betekent óók: hoogspanning in de colpor- tage-activiteit van de evangeli satiebladen. Op dit gebied is Nederland niet ka rig bedeeld. Het kost weinig moeite om een dozijn evangelisatiebladen op te noemen, die met een speciaal kerst nummer op stap gaan. En er zijn er stellig nog veel meer. De acht bekendste evangelisatiebla den hebben een contactgroep gevormd. Het zijn de Elisabethbode (geref.), Echo (hervormd), De Goede Tijding (geref.), Licht en Waarheid (chr. geref.), Onder weg (geref.), De Open Deur (hervormd), De Strijdkreet (Leger des Heils) en De Zaaier (baptist.). Op een persconferentie van de contact groep lag van elk dezer bladen een kerst nummer op tafel. Allemaal met zorg ge redigeerd en geïllustreerd. Doch dat is maar een begin. Straks worden ze ook met liefde en zelfver loochening aan de man gebracht. Om dat de werkers in de evangelisatie er van overtuigd zijn, dat niemand in Ne derland verstoken mag blijven van het evangelie en dat juist het kerstfeest een mogelijkheid biedt om de bood schap van het heil bij de mensen te brengen. (Van een onzer verslaggevers) kerk. „Daarin bespeelt „Echo" (geref. bond) meer de basregisters, terwijl ik zelf in „De Open Deur" meer de lichte toontjes laat horen", zei hij. Ds. H. J. Spier (..Goede Tijding") acht te niet het éne blad het belangrijkst, maar de éne boodschap die men brengt. Envoy Filius („Strijdkreet"): Als er in Nederland één evangelisatieblad tot stand kwam, zou het mijn eerste werk zijn een twééde op te richten". Majoor D, Lissenburg („De Strijd kreet") „Eén blad zou onwaarachtig Het licht schijnt in de duisternis. Waarom dat licht? Omdat God de wereld heeft liefgehad. Hoe lief? Dat hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verloren ga, maar eeuwig leven hebbe". Magistraal woorden voor de mens onbegrijpelijk. God geeft Zijn Zoon om de mens te redden. De mens, die van nature van tiod niets wil weten, Hem hoont en Hem de rug toe keert. Toch redden. God geeft Zijn Zoon en de mens, in zijn woede en haat, grijpt die Zoon en nagelt Hem aan het kruis. Zo lief heeft God de wereld gehad. Een kruis, teken van liefde. En daar staat de mens, en hij kan twee dingen doen: ja zeggen tegen het kruis of er schouderophalend aan voorbijgaan. Wie ja zegt heeft het eeuwig leven, wie nee zegt gaat verloren. Het licht schijijnt in de duisternis, en de mens heeft te kiezen, hij kan er niet onder uit,hij kan niet neutraal blijven. Want wie niet voor Mij is, is tegen Mij. Het leven stelt de mens voor de beslissendste vraag in zijn gehele leven. God steekt de mens de hand toe. Grijpen wij die hand of weigeren wij? (Advertentie) Voor Iedere smaak en elke prijs EEN OLIEHAARD 'n Volmaakt I begrip In f olies took' Maar aangezien er weinig vraag naar het evangelie is al zijn er uitzonde ringen dienen de colporteurs van evan gelisatiebladen wel over een dosis vrij moedigheid en blijmoedigheid te beschik- Want soms moeten ze de smaad van het evangelie dragen in dit werk. Anderzijds blijkt het ook een zeer geze gende arbeid te zijn. FEEST IN DE FLAT Een suggestief beeld daarvan ver schaft het adventsspel „Feest in de flat", geschreven door envoy Jan Filius van het Leger des Heils, dat maandag 17 december (en donderdags daarna) door de NCRV wordt uitgezonden. Het spel illustreert de ervaringen van _jn medewerkster in de evangelisatie, die haar jaarlijks partijtje kerstnum- aan de man gaat brengen in een maar die door haar ervaringen gaat twijfelen aan de zin van dit werk. We kunnen ieder adviseren dit spel te beluisteren. Zowel hun die met kerst nummers op stap gaan, als hun die deze nummers bij hun deur aangebo den krijgen. Mede door de muziek var Frans Mljts en de liedjes van Jules de Corte is dit, onder regie van van Eijk uitgevoerde spel een zeer aansprekend geheel geworden. Vtrkrlithir kg 4» m WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachetsl) De Salicyl-vrlje pijn stiller. die géén maag- klachten veroorzaakt! ;aGiiei9i; WITTE KRUIS Prof. H. Jonker bundelde lezingen De .moderne qommunj.ca,tie- middelen hebben het isolement zijn- kracht ontnomen. Politieke, lokalisering is een onmogelijk heid geworden, kerkelijke even zeer. Onze verantwoordelijkheid heeft zich in de breedte uitge breid. De anderen zijn er heel re- eel. De Roomse mis verschijnt met deskundige toelichting op ons beeldscherm en dringt tot kennisneming. En uit zorg over de gespletenheid van het Chris tendom is de oecumenische be- Prof. F. W. Grosheidel weging ontstaan, een wereMom- spannend contact, dat niet alleen theologische en dogmatische maar ook liturgische verschil punten duidelijk aan het licht heeft gebracht. Zo Is door allerlei factoren de aandacht voor de vormgeving in de eredienst vernieuwd. Prof. dr. H. Jonker, schrijver van: Liturgische oriëntatie (uitgave N.V. Gebr. Zo- 50 jaar hoogleraar de Vrije Universiteit werd benoemd. In 1907 promoveerde hij aan de V.U. op het proefschrift „De verwachting der toekomst van Jezus Christus". Tot 1912 doceerde prof. Grosheide in de vakken rakende het Nieuwe Testament. mer en Keunings uitgeversmaat schappij, Wageningen) acht dit een verheugend symptoom van het feit, dat het Christendom niet dood is. De wijze van samenkomen van de Gemeente is voor het functioneren van het geloof van het grootste be lang. Een kenmerk van liturgische oriëntatie is dan ook haar voort durende actualiteit. die vroeger van geestelijke betekenis waren, voor de moderne mens onver staanbaar en zonder zin zijn geworden, terwijl nieuwe gebruiken kunnen op bloeien waarin de moderne mens beter zijn geloof kan beleven en uitdrukken. één kerk be- GEEN SCHANDAAL s. E. Pijlman („Onderweg"): „Deze verscheidenheid is geen schan daal, want elk blad richt zich tot een bepaalde groep. Wel zou het zin heb- om tot een zekere beperking te komen." Ds. M G. Boeschoten („De Zaaier") Ieder blad spreekt vanuit een eigen achtergrond en heeft ook een eigen voor stelling van de mensen tot wie het zich richt. Fusie wordt verworpen. Herver kaveling valt zeker te overwegen." Samenwerking, ook bij de colportatie, een goed ding. Dat voorkomt wat theoretisch kan gebeuren dat aan één deur acht verschillende kerstnum mers worden gepresenteerd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zierikzee (vac. C. Beze- mer): L. Bore, te Haamstede (Zld). Aangenomen naar Drogeham (toez.): Het spel loopt niet uit op een gladde p. E. van Ooijen, te Gaast en Ferwoude; oplossing. Het laat de vraag „wat baat beroep tot pred. gestichtsgemeente „Zon deze evangelieverkondiging nu eigen- en Schild" en „Hebron", te Amersfoort: lijk?" onbeantwoord. Maar met te meerip. A. A. Klusener, te Delft, klem legt het er de nadruk op dat een] voor Berlikum (toez.): A., nuTi^l6"' wg!£ ,Lrif,?^ "het Stegenga. ^te Makkum; ^voor Terkaplej Heykoop, v Apothekersassistenten trachten al lang Minister remt VERSCHEIDENHEID Stavoren: J. D. M. te Zwolle. GEREF. KERKEN G. P. Klijn van De Open Deur, heeft namens de contactgroep een paar opmerkingen gemaakt over de beteke nis van evangelisatiebladen, waarvan velen menen, dat zij tot de volkomen JU verouderde middelen van het apostolaat Meerkerk, behoren. Bedankt In dit televisietijdperk lijken dergelij ke bladen en zeker hun kerstnum- ers wel algeheel uit de tijd te zijn. Maar de ervaringen van deze bladen zijn toch anders. Tallozen kopen de kerst nummers nog (gemeenschappelijke op laag anderhalf miljoen exemplaren, dat is op elke twee gezinnen één kerst- i velen lézen ze ook. Door gaan dus. Maar de vraag, die wél rijst Is of deze verscheidenheid van acht verschil lende bladen nu zulk een glorie voor de kerken kan zijn. Vanuit de kring der persvertegenwoordigers klonk zelfs het woord „schandaal". ONGEWENST CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag: G. Blom, te *s-Gravenhage-Rijswijk: GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zuidwijk, Pendrecht, Lom- bardijen: K. de Gier, te 's-Gravenhage. Bedankt voor Veenendaal: P. Blok, te Dirksland. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN 'Aangenomen naar Coevorden: D. Bosch- HAMEA-C handen ruw of schroal -geleiESEH verbetering (Van onze soc.-econ. redactie) De apothekersassistenten drei gen op het ogenblik de dupe tc worden van een controverse, die er bestaat tussen het ministerie van Economische Zaken en de apothekers. De tussen de assistenten en de apothekers overeengekomen ver betering in de arbeidsvoorwaar den mag niet volledig doorbere kend worden in de ziekenfonds tarieven. De minister wil- voor deze doorberekening slechts tot een bepaald percentage toestem ming geven. Het overleg, da hierover in augustus reeds plaats had tussen de apothekers en Eco nomische Zaken, is nog steeds niet tot een goed einde gekomen met het gevolg, dat de assisten ten nog steeds maar moeten wachten op een toch al zeer ma tige verbetering van de salaris sen. Hierover bestaat bij de assistenten nogal wat ontstemming. De onderhan delingen over do salarisverhoging, die thans nog niet is gerealiseerd, zijn reeds in oktober 1961 begonnen, dus dan' een jaar geleden. In april van dJt jaar werd met de apo thekers overeenstemming bereikt over een bepaalde salarisoptrekking, welke ter goedkeuring aan het College v Rijksbemiddelaars werd voorgelegd. Het college stond in eerste instantie al afwijzend tegenover de voorstellen, maar na een „hearing" van partijen kori toch het fiat gegeven worden, echter met de restrictie, dat de apothekers het eerst met Economische Zaken eens den moeten worden over de mate doorberekening in de ziekenfondstarie- En hierop is daarna de zaak blijven hangen. Zowel Economische Zaken als de apothekers lijken zich in de afgelopen maanden niet bijzonder ingespannen te hebben om tot overeenstemming te ko- waarvan de assistenten thans het gelag moeten betalen. Ordening Vertelling moet centraal staan (Van onze ondenvijsredactie) de N.C.R.V.-microfoon onder de titel „Door een geopende deur in de Hemel" êehouden zondagavondlezingen heeft ge. undeld (in bewerkte en uitgewerkte vorm en met verwerking van vele reac ties uit allerlei kringen), verstaat onder liturgie een ordening van de samenkomst van de Gemeente, waarin de dynamiek van het Woord Gods plaats heeft en de Gemeente in de gelegenheid wordt ge steld op de dynamiek van het Woord Gods te reageren in schuldbelijdenis, aanbidding, lofprijzing, deelneming aan het heil (sacramenten), gemeenschap, offerande en dienstbetoon in en buiten de samenkomst. En dat alles in levende ver bondenheid met de traditie van de Kerk. i In hoeverre is de oergemeente voor onze situatie relevant? Een volledige negatie is levenzeer af te wijzen als een onkritische acceptatie. Zich naar verschillende kanten oriën- U KK Kol ♦„riif»! terend poogt de Utrechtse hoogleraar een en de onderwijzers Rebben he* twijfel- bijdrage te leveren tot meer liturgische aohtig genoegen als administrateur dienst bewustwording. Hij behandelt onder te doen. Hoewel het_s£arcn volop ouder- jmeer de uturgie van het Woord en tal van liturgische momenten, gebaren en gedragingen, waarvan zelfs de trouwe Senaat Amsterdamse universiteit laakt groenexcessen Het bureau voorlichting van de univer siteit van Amsterdam deelt mede dat de senaat van de universiteit van Amster dam in zijn vergadering van gistermid dag het volgende besluit heeft geno men: De senaat van de universiteit van Am sterdam heeft met diepe verontwaardi ging kennis genomen van de misstan den, zoals die zich vooral na de Tweede corps hebben ontwikkeld en van de wel zeer beschamende gebeurtenissen bij de jongste ontgroening. Hij verzoekt het col- I zegels cn spaarkaarten. Tandverzorging geschiedt via de school. Maar ook de be handeling van de vakken zelf eist be perking. Wij mogen al heel blij zijn, als we het leerprogramma kunnen afwerken zonder storing of buitennissigheden, die de kostbare tijd gggj 1 Nu de Kerstwijdingen weer in aantocht zijn, komt vanzelf de vraag op, of de school in dezen ook een taak heeft. In School en belyden nu, orgaan van het Ge reformeerd Schoolverband, con stateert J. E. Kok, dat het chris telijk onderwijs geen opdracht heeft de christelijke feesten op extra wijze te importeren: wie Kerstfeestvieringen op de schoolst brengt, moet ook Paas- en Pink- rode lichtjes en dennegi h i1 inde BPVMP-— neiL. alles noodzakelijk dat de onder wijzer zich goed voorbereidt, zodat hij verbanden kan leggen tussen kribbe, kruis en opstanding. denis. Deze culmineert in de vertelling. Daarbij komt nog de bijbelse aardrijks kunde en voorts het leren van de „vers jes". Verder gaat onze taak niet." Uitvoerig gaat de schrijver in op het argument dat het Kerstfeest zich zo goed leent voor de romantische sfeer. De heer Kok wil dat wel toegeven, maar hij vraagt zich af of Kerstfeestviering op school de kinderen dichter bij Jezus Christus brengt of dat die juist de aan- I dacht afleidt. De ware voorbereiding tot van zijn betoog. In hel begin van zijn artikel betoogt de schrijver, dat wanneer men op de •chool iets ten uitvoer wil brengen, men zich In de eerste plaats dient af <e vragen of dat Iets tot de schooltaak behoort „Wij hebben", zo zegt de heer Kok. de laatste tijd al heel wat zaken moeten accepteren, die hoogstens zeer zijdelings met de school te maken hebben. Alle in zamelingen geschieden via de kinderen Kerstlioodschap van de paus Radto- Verder zaï^hïj op 23 december des morgens de Italiaanse kardinalen en bisschoppen in buitengewone audiëntie ontvangen Een half uur later volgen de leden van het corps diplomatique, die bii het Vnticaan geaccrediteerd zijn. Boeken terug kerkganger niet steeds de diepe zin zal kennen. Oecumene Dit boek scherpt de kritische zin, stoot door de vormen heen tot op het eiger Ifjke. Het leert, dat liturgie met has ruetvermoede dimensies meer is d« vorm en estetlsche verfraaiing. De schrü- ver confronteert de lezer ook met de oecumene, de oude Kerk en de gods- dienstfenomenologie. Zijn bespreking van de rooms-katholieke eredienst is voor hen die daarvan nog maar zo wei nig weten en vaak lichtvaardig oordel' en hoevelen zijn er dat nog zeer instructief. Radiolezinge Daarom is dit king van de bezinning op de liturgie maatregelen te nemen die nodig en wen selijk zijn om wantoestanden als de bo venbedoelde te voorkomen. Hij verzoekt voorts het bestuur van de universiteit de betrekkingen te verbreken met iedere studentenvereniging, waarvan de groen tijd niet zodanig is geregeld, dat iedere lichamelijke kwelling of geestelijke kren king is uitgesloten. vervluchtigen spoedig, boek een blijvende verrlj- Ir. Badings verlaat R.U. in Utrecht wat stille dag In de De benoeming van ir. H. H. Badings openbare leeszaal en 'bibliotheek'* van tot wetenschappelijk hoofdambtenaar Norwich Engelartd toen een trouwe lezer aan de rijksuniversiteit te Utrecht binnenkwam en mededeelde, dat hij een ivoor het orgaan van de Utrechtse uni- aantal bibliotheekboeken kwam terug-versitaire gemeenschap Sol Justitiae. brengen, die hij wat te lang thulsgehou- aanleiding geweest het politiek verleden den had van de beer Badings in herinnering te „Prachtig mijnheer", zei dc bibIiothc-|roepen. Ook de destijds do°rJ^ej;eraad| carls, „hoeveel rijn het er?" „uh..uh„ BÉ| tweehonderd negenennegentig zei de lezer. dan de maximum leestijd in hun bezit hadden gehouden, niet beboet zouden .Sommige boeken had bij ai 14 Jaar" kunnen houden zonder dat iemand daar- orivé-ka-*ebhen hem ir - ,en vragen c de muziek onder voorzitterschap van prof. mr. J. C. van Oven opgelegde uitsluiting voor de tijd van tien jaar van ir. Badings werd in deze beschouwing betrokken. De secretaris van het college va ratoren aan de rijksuniversiteit Utrecht, mr. J. H. des Tombe, heeft in middels medegedeeld dat Ir. Badings JU zijn functie net zijn ben i de Staatsliche Stuttgart. Deze Stuttgart, aldus mr. des Tom- "t te combineren met d' «pel ijk hoofdamb'ena? Bezorgd over bepaalde ontwikke lingen in het partijpolitieke leven in Nederland bij de voorbereiding van de verkiezingen van 1963 heeft de Europese beweging een dringend be roep op de grote politieke partijen gedaan om bij de keuze van per sonen op verkiesbare plaatsen en het opstellen van verkiezingsmanifesten rekening te houden met de belangrij ke plaats die de Europese ontwikke ling in de komende jaren zal in- Het hoofdbestuur van de Europese 'be weging verklaart in een brief aan de A.R.P., de C.H.U., de K.V.P.. de P.v.d.A. en de V.V.D., dat het zich in de afgelopen jaren over het algemeen gelukkig heeft kunnen prijzen met het kaliber en de geestdrift van de perso- Misdeeld die als deskundigen op Europees gebied uit de politieke partijen naar vo ren zijn gekomen om zowel aan hel Binnenhof als in Luxemburg, Straats- jrg en elders de belangen van Europa Nederland te behartigen. Het hoofdbestuur hoopt en vertrouwt dat ook na de vrij uitgebreide wisseling personen die de komende verkiezin- in verscheidene partijen te zien zal geven, de Europese eenwording door niet minder energieke en deskundige personen voor Nederland behartigd zal worden dan tot dusver. De taken die Nederland in de komen de vier jaar wachten, zullen in de eerste plaats komen te rusten op de schouders van het volgende Nederlandse kabinet, aldus de brief, doch het kabinet zal daarbij onverminderd behoefte hebben aan zowel steun als nauwlettende, op bouwende kritiek van de Staten-Gene- raai. De assistenten achten zich misdeeld, vooral wanneer zij letten op de salaris sen van het verplegend personeel, die wel met sprongen omhoog konden. De economische repercussies van een sala risoptrekking voor de apothekersassis tenten kunnen nooit groot zijn, vooral omdat het hier een vrij kleine groep be treft. Het uiblijven van de salarisverbete ring voor de assistenten heeft bovendien tot gevolg, dat het werk nog zwaarder wordt. De te lage salariëring werkt Ta melijk de afvloeiing uit het vak in hand, zodat hetzelfde werk door m ;r mensen dient te geschieden. De ai as van nieuwe assistenten is te gering n het grote tekort ook maar enigs- ns goed te maken. De apothekers hebben zich van kant bereid verklaard het hogere salaris uit te betalen, maar zij wensen dit niet te doen, wanneer de goedkeuring het College van Rijksbemiddelaars nog ontbreekt. Mede gelet op hun zware en zeer antwoordelijke taak in de samenleving menen de assistenten nu op korte ter mijn een gunstige beslissing, die alles zins verantwoord is, van minister De Pous te mogen verwachten. Meclizine alleen nog op recept De hoofdinspecteur van de volksgezond heid voor de geneesmiddelen, dr. P. Si- derius. heeft de apothekers dringend verzocht meclizine, alsmede de genees middelen Postafene, Suprimal en Crani- mal (waarin meclizine voorkomt) uitslui tend af te leverén op medisch voorschrift, terwijl hij zijn verzoek Emesafene niet af te leveren voorlopig handhaaft. In een brief aan alle apothekers zegt dr. Siderius. dat er een nader onderzoek is ingesteld naar de verschillende berichten en publikaties ten aanzien van de moge lijke vruchtbeschadigende werking van meclizine. Op grond van de thans be schikbare gegevens is het niet mogelijk een eventuele vruchtbeschadigende wer king uit te sluiten. Aan de andere kant is er geen aanleiding om het gebruik v meclizine bij niet-zwangere vrouwen bij mannen te beletten. De fabrikant zal de aflevering van Postafene, Suprimal en Cranimal hervatten. 'De geneeskundig hoofdinspecteur de volksgezondheid, de heer H. J. Dijk huis. merkt in een brief aan alle artsen nog op, dat vruchtbeschadigende invloe den van buitenaf reeds in een zo vroeg stadium van de zwangerschap kunnen optreden, dat de vrouw zelf in vele ge vallen nog geen aanleiding heeft de arts in te lichten over een eventuele zwan gerschap. Fr. Rombouts overleden Op bijna 80-jarige leeftijd is in Til burg overleden frater Godfried Frans Rombouts (frater Sigebertus). Frater Rombouts genoot bekendheid door zijn opvoedkundige werk. Hij was hoofdredacteur van het r.k. opvoedkun dige tijdschrift Ons eigen blad, oprich ter en leider van de Opvoedkundige brochurenreeks. redactielid van de Ka tholieke encyclopedie en van de Katho lieke encyclopedie voor opvoedkunde onderwijs en lid van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde. „Vragen «p medisch gebied zenden ami We redactie van ons blad mei linksboven op de envelops „Medische rubriek". Antwoord op vrngen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden por brief beantwoord." Vraag: Kunt u mij iets over bloedvergiftiging vertellen? Is het werkelijk zó, dat de z.g. „ro de streep" minder gevaarlijk is dan men al gemeen beweert? Er heerst over het begrip bloedvergiftiging in de volksmond nogal enige verwarring. Wanneer men een kleine, vaak op 't oog onbetekenende verwonding aan hand of voet of elders heeft, en van hier uit een rode streep loopt, spreekt t'e leek over „bloed vergiftiging". Ongerust spoedt hij zich naar zijn huisarts, die hem geruststelt. In verschillende ge vallen vertrouwt de patiënt het echter niet: hij is slachtoffer van een misverstand. De rode streep, die van de verwonding naar het centrum van het lichaam loopt, via oksel of lies, duidt niet op een vergiftiging van het bloed. In wer kelijkheid is het een ontsteking van een lymphevat. Lymphe is een vloeistof die uit de kleinste bloed vaatjes siepelt, om ten slotte weer opgevangen te worden in lymphevaten, die op hun beurt weer uit monden in enige lichaamsaderen. Met de lymphe wordt voeding naar de weefsels gebracht, terwijl op de trugweg afvalstoffen worden meegenomen. Wanneer er een ontsteking bestaat zitten er tussen de afvalstoffen ook vele bacteriën, die de lymphe- banen kunnen doen ontsteken. De roodheid duidt dus op een ontsteking. Voordat de lymphe echter in de aderen komt, passeert hij nog enige malen een lympheklier. die men pis een douanestation kan be schouwen. Ongewenste stoffen worden hier tegenge houden. Zij worden onschadelijk gemaakt door de witte bloedlichaampjes, die zich in grote hoeveelhe den in deze lympheklieren bevinden. Wanneer er niet voldoende witte bloedlichaamojes ziin. worden on- - - -•h» str-'d teeen de gens de algemene toestand van het lichaam niet ge heel onberoerd. De patiënt kan wat koorts krijgen en zich minder goed voelen, terwijl de klier of klie ren, die bij het proces betrokken zijn, warm. pijn lijk en wat gezwollen worden. Wanneer de klieren de invasie niet tot staan kunnen brengen door de 5rote hoeveelheid bacteriën of door een minder goe- e conditie van de patiënt, kunnen de bacteriën in het bloed komen. En pas dén kan men met recht van een bloedvergiftiging spreken. De patiënt is in middels flink ziek geworden -net hoge koorts. Ge lukkig beschikt ons lichaam over nog andere reser ves om ook deze invasie te weerstaan. En dan heb ben we ook altijd nog onze penicilline, streptomyci- ne enz. om het verdedigende lichaam te hulp te komen. Op zichzelf genomen is de „rode streep" dus niet gevaarlijk, hoewel zij duidt op een binnendringen van bacteriën via de verwonding in het omgevende weefsel. Men zal dus de verwonding beter moeten behandelen om verder binnendringen te voorkomen, terwijl het lichaam de rest dan wel doet! veel losmazig weefsel bevindt, öle de opname L. lichaam vergemakkelijkt. Men krijgt echter vijftien injecties van steeds een wat hogere dosis in op eenvolgende dagen met twee rustdagen tussenin. Dit is nogal een bewerkelijke aangelegenheid. De injec ties zijn wel enigszins gevoelig, doch bepaald niet meer dan andere. Wel is het mogelijk dat de per soon na enige dagen zich minder lekker voelt. Men zal dit er voor over moeten hebben! Vraag: Indertijd schreef u over de alvees- klier. Wanneer er tc weinig insuline wordt ge maakt, ontstaat de suikerziekte. Kan er ook wel eens teveel insuline door de alvleesklier worden geproduceerd? Het kan voorkomen, dat zich in de alvleesklier een gezwel bevindt, dat bestaat uit weefsel, dat de alvleesklier eigen is, en dus ook insuline maakt. In deze gevallen wordt er dus teveel insuline in om loop gebracht. Het gevolg zal zijn, dat de patiënt i zijn bloed overhoudt door de t Vraag: Naar aanleiding i artikel af, of men ook hondsdolheid kan oplopen door een krab van een besmet dier. Verder wil ik graag weten waarom de injecties tegen honds dolheid zo naar zijn. Wanneer de krab door een ziek dier veroorzaakt wordt, zit hier inderdaad de mogelijkheid van be smetting in. Vooral honden en katten zitten nog wel eens aan hun poten te likken. De kans. dat speek sel via de krab in het lichaam komt is dus niet denk beeldig. Wat Ho in'eotio! betreft tegen honHcdo'heid: Hezo weinig suiker grote afbraak. De symptomen, die deze patiënten vertonen, zijn die van een tekort aan suiker. Mensen, die zich hef tig hebben moeten inspannen zoals sportlieden, ken nen deze symptomen in lichtere mate ook: honger gevoel, zweten, slapte van armen en benen, neiging flauw te vallen, trillen. Ook zij hebben een tekort aan suiker in het bloed, ontstaan door een grotere verbranding door hun inspanning. Wanneer suikerpatiënten teveel insuline ingespoten krijgen ontstaan deze symptomen uiteraard ook. De behandeling in al deze gevallen ligt in eerste instantie in de toediening van extra suiker, liefst in gemakkelijk onneembare vo<-<n. ->oals dextrose, ol

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2