Kirsten Flagstad In Memoriam Koningin spreekt over prinses Wilhelmina Abdoh bevestigt opnieuw de zelfbeschikking Economische perikelen in de Sowjetunie Krantenstaking in New York Kind gewurgd in Liverpool 7 MAANDAG 10 DECEMBER *962 (Van onze kunstredactie) TAE muziekwereld zal diep geschokt U zijn, dat Kirsten Flagstad vrij dagavond op 67-jarige leeftijd in Oslo is overleden. Want met Kirsten Flagstad ging een van de allermooi ste Wagnerstemmen, die de zang kunst opgeleverd heeft, voorgoed heen. Wie het voorrecht heeft gehad Kirsten Flagstad te horen zingen, die zal steeds de herinnering met zich dragen aan een volle, monumentale stem, die als een gouden bazuin door en over elk orkest, hoe groot ook. straalde, een stem van een zeldzame gaafheid, die zonder enige moeite de enorm omvangrijke sopraanpartijen in de Wagnèr opera's zong, maar óók een stem van een merkwaardige ex pressiviteit, waarin ondanks Dum-vraag 322 (Eerste publicatie) De oplossing van onderstaand pro- Ibleem van P. van Dijk te Parijs, is bijzonder fraai. Van Dijk is een van de problemisten die regelmatig, met •een natuurlijke aanvangsstand, fan tasierijke situaties op het bord weet te toveren. Let eens op schijf 28! Wit 4s aan zet en wint. Zwart: 10, 12, 13, 17, 18, 20, 22, 24, 29, 34, 36. Wit: 27, 28, 31. 33, 37, 38, 40, 43, 44, 47, 50. Schaak-vraag 322 J Het helpmat Van Jean Boggio had ials opgave: zwart helpt wit hem op jde tweede zet mat te geven. De stand iwas, wit: Ka5, Pbl en dl;zwart: Ka2, !Lal, pi c2. Eerste oplossing: 1 c2xblT, Ka5-a4 2 TbLb2, Pdl—c3 mat. iTweede oplossing: 1 c2xdlP, Ka5- b4 2 Pdl—b2, Pbl—c3 mat. uiterlijke rust en verhevenheid de diepste roerselen van de ziel werden geraakt. Geen één kon zo indringend de diepe tragiek van Isolde of de trotse smart van Brünhilde in haar stem doorleven en waar maken. Me nig toehoorder schoten daarbij de tranen in de ogen. Toch is Kirsten Flagstad niet meen als Wagner-zangeres begonnen. Z maakte haar debuut als lyrische sopraa in de rol van Nuri in Eugen d'Albert' Tieflanden zij zong eerst alleen in Scandinavië, waar zij zelfs coloratuur- partijen vertolkte! In 1933 begon zij haar internationale carrière met kleine rol len in Bayreuth en in 1934 zong zij daar de Sieglinde in de Walkure, een lyrische sopraan-partij dus. Het jaar doorop zij was toen 40 kwam zij naar New York en haar ste optreden by de Metropolitan Opera was als Isolde, in de „Tristan und Isol de". Dit werd een wereldsensatie! Maar haar stem was toen nog niet ten volle ontwikkeld. Dat gebeurde né haar 40sto jaar, en op haar 55ste jaar zong 2 Isolde- en de Brünhüde-rollen steeds even vlekkeloos! Men heeft dit in ons land zelf kunnen constateren, toen zij in 1948 twee Wagnerconcerten in het Scheveningse Kurhaus gaf 1950 de Isolde vertolkte in de ..Tristan und Isolde" onder leiding van Erich Kleiber een onvergetelijke gebeurte nis! Dit zingen was klassiek in alle op zichten. Kirsten Flagstad heeft het it de eerste jaren na de tweede wereld oorlog niet gemakkelijk gehad. Vrijspraak Zü - New York toen de oorlog uitbrak en keerde in 1941 naar Oslo te rug, omdat haar man ernstig ziek lag. Het schijnt, dat haar man met de Noor- Quisling-partij in enige verbinding stond, en na de oorlog werd hij ge arresteerd. Hij stierf in 1946 in de ge vangenis, voordat hij terecht kon staan. Kirsten Flagstad werd toen ook van Nazi-sympathieën verdacht, maar een Noorse rechtbank sprak haar volkomen vrij. Daarna keerde zij terug naar Lon- New York. waar zij tot 1952 aan de Metropolitan Opera verbonden bleef toen afscheid van het grote operatoneel, zong nog wel op concerten of trad een enkele maal in een opera op. zoals in Purcell's „Dido and Aeneas" (ook in het Holland Festival!) maar sloot haar carrière definitief af met een concert in Oslo, dat over de gehele we reld gerelayeerd werd. In 1958 werd zij directrice van de Nationale Opera in Oslo. waarmee zij grote plannen had. Kirsten Flagstad was in haar leef wijze het tegendeel van een „diva": de eenvoud zelve, rustig in haar werk kende zij geen nukken en kuren. Om haar „lijn" bekommerde zij zich niet /as van gestalte even majestueus stem. En men vergat deze licha melijke omvangrijkheid volkomen door, de wonderlijke fascinerende kracht van haar stem en van haar gezicht. Een groot kunstenares is gestorven! Brandweerwagen - op weg naar brand - over de kop Een grote wagen van de Arnhemse brandweer, die uitrukte naar een brand in Arnhem-Zuid is dit weekend op d< boulevard Heuvelink door een me. grind geladen vrachtwagen aangereden, waardoor de brandweerauto omsloeg en volledig werd vernield. Drie brandweer, lieden werden daarbij gewond, twee zc ernstig dat ze in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De derde liep een hoofdwond op en kan alweer werken De aanrijding deed zich voor bil de verkeerslichten, die op de boulevard bil de Rijnbrug staan. De lichten waren juist op geel ge sprongen toen de brandweerwagen met gillende sirene doorheen reed. D» vrachtwagen had te hard gereden orr te kunnen afremmen en ruimte te nu ken voor de spuitwagen. Met een nieuwi brandweerploeg en een andere brand weerwagen is men met geringe vertra ging op de plaats van de brand aange komen. Op zolder van een woning had een jongetje met lucifers gespeeld en al spelend zijn omgeving in brand ge stoken. De brandweer was zo snel ge- waarschuwd, dat de brand weinig kwaad kon doen. Staking Belgische loodsen geëindigd De staking van de Belgische rivier- loodsen is zaterdagavond opgeschort. Na een vergadering van de afgevaardigden van de loodsen met de heer Delwaide schepen van de haven van Antwerpen, hebben de loodsen een bemiddelingspo ging van de stad Antwerpen tussen hen en het departement van verkeerswezen aanvaard. In afwachting van de afloop van deze poging hebben de loodsen be sloten hun actie te beëindigen en het werk onmiddellijk te hervatten. Met Kerstmis voor cle radio: Vorstelijke gasten allen vertrokken GIN is voornemens in haar Kerstrede voor de radio over haar Moeder te spreken. Dit deelde het particulier secretariaat van de Ko ningin mede. Koning Olaf van Noorwegen, het Bel gisch koningspaar en groobhertogin Char lotte en prins Felix van Luxemburg zijn reeds zaterdag naar hun land vertrokken. De Noorse koning vertrok tegen zeven uur met een lijnvliegtuig van Schiphol, de Belgische vorsten vertrokken om kwart voor vijf per Koninklijke trein uit Den Haag naar Brussel en de Luxem- A H V 8 CA 10 5 O 4 3 4» A H B 10 Nadat Oost met 1 ruiten heeft ge opend, bereiken Noord-Zuid een con tract van 3 schoppen (9 slagen), te spelen door Zuid. West komt uit met ruiten 10. In Noord wordt de boer gelegd, Oost neemt met de heer. Hierna maakt Oost ruitenaas en speelt een kleine ruiten na. Zuid gooit een harten af, West troeft. West vervolgt met harten. In Noord wordt de 6 gespeeld, Oost legt de boer. Hoe moet Zuid spelen? Gegeven is, dat de troeven rond za ten en Oost een driekaart harten had. Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Hor.: 2. rivier in Frankrijk, 6. lid woord (Fr.), 8. meisjesnaam, 10. vrouw van Jacob, 11. telwoord, 12. ^ontkenning (Eng.), 14. schrander, 16. -hemellichaam. 17. haarvlecht, 18. ri vier in Zwitserland, 19. part, 21. brompot, 23. bijwoord, 25. taaie aard soort. 26. duits wijsgeer, 27. honden- verblijf, 29. bijb. figuur, 30. plechtige gelofte, 31. Europeaan, 33. scheikun dig element (afk.), 34. voorzetsel, 35. afzonderlijk. Vert.: 1. een der Verenigde Sta ten, 3. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 4. voorwerp om te snijden, 5. kledingstuk, 6. koppelriem voor ja gershonden, 7. nauw, 9. rekening, 11. man van adel. 13. fel plagend, 15. eer, 19. vorstelijk eigendom, 20. bij woord, 22. kippenloop, 24. zoon van Seth, 25. jongensnaam. 27. steen, 28. rivier in Nederland, 32. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. karpet-ork, 2. Abel-er ker, 3. Medan-Eede, 4. peen-dn-ree, 5. elders-ant., 6. nee-vallei, 7. Mn-gem- eten, 8. Oder-Edens, 9. Kent-naald. Vert.: 1. Kampen-mok, 2. abeel-en- de. 3. rede-degen., 4. plan-Evert, 5. •end-ramen, 6. trens-Leda, 7. oker- Wt-ea, 8. reden-e.e.-nl., 9. kreet-in-s.d. TAE bestuurder der Verenigde Na- handhaving ties in Nieuw-Guinea, dr. Abdoh. heeft heden op de dag der V.N. voor de rechten van de mens, ver klaard dat deze dag voor Nieuw- Guinea een bijzondere betekenis en belang heeft Ingevolge de overeen komst tussen Nederland en Indone sië bestuurt de Untea (het V.N.-be- stuur) dit gebied op grondslag van de beginselen van het handvest der V.N. en der verklaring van de rech ten van de mens. De overeenkomst erkent in het bij zonder het recht van zelfbeschikking en stelt als uiterste termijn oefening van dit recht eind 1969. Dan zal de republiek Indonesië in samen werking met de V.N. regelingen tref- de bevolking vrijelijk te laten beslissen of zij deel wil blijven uit maken van Indonesië dan wel haar banden met Indonesië wenst te ver breken. Dit is de tweede maal dat dr. Abdoh de nadruk heeft gelegd op het recht van zelfbeschikking. De Papoea's dringen volgens Ass. Press steeds meer aan op handhaving van de eigen Papoeavlag. Vele ordeverstorin- gen hebben duidelijk gemaaktdat dezs vlag een doorn in het oog is van de vele Indonesiërs. Heden wilden de Papoea's opnieuw een betoging houden om de burgse vorsten stegen in de loop van de middag met een Fokker „Friendship" van de Nederlandse luchtmacht van het vlieg veld Valkenburg. Koning Frederik van Denemarken is pas zondagmorgen vertrokken. Hij verliet reeds om vijf uur Den Haag en ging naar Utrecht, 's Avonds laat kwam hij in Utrecht teruè na het souper te hebben gebruikt op Soestdijk om de nacht door te brengen in het Koninklyke rijtuig, dat op het Centraal Station te Utrecht stond. Zondagmorgen vroeg werd het rijtuig aan de Scandinavië-expres gekoppeld. Prinses Alice, gravin van Athlone. is meegegaan naar Soestdijk en is pas van morgen vroeg per vliegtuig van Soester- berg naar Groot-Britannië vertrokken. Tot de genodigden die naar Huis ten Bosch zijn gegaan om de lunch te gebrui ken behoorden ook de particulier secre taresse van prinses Wilhelmina. mejuf frouw J, C. M. M. Geldens. dé dame du palafe 'Inevrouw Dc SavOrhiti1 Ldhnftrf- Van Hasselt en jkvr. L. van Hoogcndorp, intendant© van het paleis Lange Voor hout, de particulier secretaris van de Prinses, de heer Th. Booy en zijn echt genote en dë opperhoutvester ir. E. Rein- Minister weigert rehabilitatie Van der Putten De minister van defensie. ir. S H Visser ziet geen aanleiding te voldoen aan het verzoek tot eerherstel dat defensie-ambtenaar F. H. van der Put ten uit Bussum een maand geleden heeft gedaan. Hij heeft dit medegedeeld in een op 6 december gedateerde brief die de heer Van der Putten zaterdag heeft ontvangen. De tekst van de brief luidt: „In antwoord op uw brief van 5 vember deel ik u mede. dat ik geen leiding kan vinden tot inwilliging uw daarin vervat verzoek. Ik voeg hier aan toe, dat de feiten in uw brief niet volledig en niet juist worden voorge steld, waarbij ik nog aanteken, dat de uitspraak van de centrale raad van be roep uw voorstelling niet steunt". De heer Van der Putten had reeds op 13 november van dit jaar bij het amb tenarengerecht in Arnhem beroep aan getekend tegen de weigering van de mi nister van defensie om te antwoorden op willigen zijn op 5 november verzonden rehabilitatieverzoek. Het gaat volgens het beroepschrift et name om de door minister Visser bij het ontslag van de heer Van der De 52-jarige ambtenaar A. van de Putten uitgesproken beschuldigingen. Weerd uit Duivendrecht, die vrijdag- I dat hij een gevaar is voor zijn omgeving, avond op zijn bromfiets in Amsterdam dat hij het Nederlandse volk ophitst te- door een auto werd aangereden en ern- gen het defensie-apparaat en dat hij sige verwondingen opliep, is zaterdag in voortgaat beschuldigingen tegen de het ziekenhuis overleden. krijgsmacht te uiten. hun eigen vlag kracht uire zetten en te protesteren tegen e Indonesische pogingen om te komen tol een versnelde bestuursoverdracht. Een woordvoerder zeide: „Nu kunnen to. nog doen, na mei hoogstwaarschijnlijk niet meer". Men verwacht dat de laatste tientallen Nederlandse ambtenaren voor de Kerst terugkeren, waarna slechts honderd tot tweehonderd zendelingen cn missionaris sen overblijven. Britse stem De Britse Sunday Telegraph schrijft: Er bestaan aanwijzingen dat Soekarnn probeert onder dekking van de crisis over Cuba en India de V.N. te bedriegen. Papoea-marionetten te Djakarta stellet» reeds luidkeels de eis. dat westelijk Nw.- Guinea 1 januari wordt overgedragen en het recht van zelfbeschikking zeg gen zij helemaal nierts. Het westen en de Verenigde Staten moeten hier ingrijpen. Men mag niet toestaan dat Soekarno verraad pleegt aan de be langen van de Papoea's. (Van een onzer verslaggevers) het televisiescherm hadden gevolgd, E grepen nu de gelegenheid aan om EN op sommige plaatsen zelfs toch nog persoonlijk van hun deel- zes rijen dikke stoet van neming te getuigen, wachtenden had zich zaterdags Het voltallige Delftse college van middag vèr voor vier uur reeds B. en W. legde het eerst een grote voor de Nieuwe Kerk opgesteld, krans bij de ingang van de graf kei- om toegelaten te worden voor het 2"art^ ^veJtïïd, d? Sten'v»S défilé langs de Koninklijke graf- de gemeente Delft. De krans werd kelder te Delft. Deze kilometer- gedragen door twee boden ian0p r]\ rij- tot ver achter stadhuis en door de burgen*: lange rij die zien tot vei acnter heer D de Loor teyens Kondnklijk het stadhuis opstelde, kreeg ge- commissaris van de grafkelder legenheid voorbij de graftombe behoedzaam neergelegd aan te trekken en de rouwversiering -van ^e- t9mhe- Onmiddellijk in de kerk te bezichtigen. secs de wacht hadden betrokken de kerk via een zijuitgang verlieten. Tot negen uur 's avonds hield de drukte op de Delftse Markt aan. Zeer velen maakten zondag een vergeefse reis, in de verkeerde veronderstel ling, dat, ook deze dag de kerk ge opend zou zijn. Men maakte toen maai- van de gelegenheid gebruik om de schat van bloemen en kransen in het kerkgazon aan de kant van de de 0udc bewonderen. Ook vanmorgen namen weer velen deel aan het défilé, onder meer tal van schoolkinderen, die met bassen van buiten de stad waren aangeko men. Naar men weet kan men dez.e hele week van negen uur 's morgens daarachter volgde het collej kerkvoogden der Hervormt De belangstelling hiervoor, zo was meente. Daarna werden de eersten tot negen uur 's avonds In de Nieuwe de indruk, was groter dan voor de uit de stroom van belangstellenden Kerk terecht, tot zaterdag om vijf plechtigheid tijdens de morgenuren, toegelaten, die na het passeren van uur ln de namiddag. Gisteren was er Zü die de gebeurtenissen van achter de grafkelder, waarvoor marechaus- ln de Nieuwe Kerk geen dienst. Amerika en Rusland beëindigen Cubaanse crisis De Sowjetunie en de Verenigde Sta ten hebben vandaag overeenstemming bereikt oves. het. af leggen van afzonder lijke verklaringen ln de Veiligheids- i een eind te maken aan de Cu- crisls: v1iM«w4i dat de V.S. verificatie eisen van het feit dat de Russische offensieve wapens van Cuba zyn verwijderd. Zy willen ook garanties, dat zij niet opnieuw naar Cuba zullen worden vervoerd. Hoe spoedig de Veiligheidsraad bij el kaar zal komen is niet bekend. Maar Oe Thant heeft meegedeeld, dat dit zou kunnen gebeuren voor de algemene ver gadering op 21 december. Duitsers gepakt bij inbraak modehuis De Amsterdamse politie heeft zaterdag omstreeks het middernachtelijke uur drie Duitsers bij een inbraak in het mode magazijn „De Bonneterie" in de Kalver- straat op heterdaad betrapt. Een concierge die glasgerinkel had gehoord, waarschuw de de politie. Drie surveillance-auto's omsingelden het modehuis, waarna twee agenten .de winkel binnengingen. Tw jeugdige Duitsers uit Keulen, een 22 stucadoor en een 32-j. chauffeur hadden zich reeds in nieuwe kleren gestoken. De prijskaartjes zaten er nog aan. De derde Duitser, een 24-j. (jzervlechter, die op de uitkijk had gestaan, werd even later op het Rbkin aangehouden. Het bleek dat de drie Duitsers met een in Keulen ge stolen auto naar Amsterdam waren ge komen. Een vierde, een 34-j. Duitser, die wel bij de autodiefstal maar niet by de inkelinbraak was betrokken, is even- ;ns aangehouden. Hij is ter beschikking in de vreemdelingendienst gesteld wordt als ongewenste vreemdeling o de grens gezet. De drie anderen worden Amsterdam berecht. TAE opperste Sowjet komt heden bijeen om de begroting te behandelen en de njguwe opbpuw van de voornaamste regeringsdiensten goed te keuren, aldus.meldt Ass, Press uit Moskou. Het nieuwe stelsel omvat een «werticale opbouw met gescheiden organen, voor de landbouw enerzijds, de industrie, bouwnijverheid en ven/oer, anderzijds. De grootste taak is de landbouwvoortbrenging te hervormen en westelijke waarnemers zien niet in, waar het geld vandaan moet komen, tenzij er op de verdediging be zuinigd wordt. Daarnaast heeft men nog het vraagstuk van de produktie- leiding in de industrie, waarmee regering en partijleiding reeds jarenlang worstelen. 14 Hij volgde de met palmen overhuifde boulevard. Hij keek somber naar het stralendblauwe meer en naair de hotels. Kleine, jachtige motorbootjes trokken waterskieërs in een spoor van schuim. Kinderen speelden in het zand, volwassenen be oefenden midgetgolf onder de vijgebomen. Meer dan ooit voelde hij zich een vreemdeling in eigen land. Hij verachtte met dezelfde afkeer de blanken en hun eigen mwami, de koning der Watitsi, die zich in dienst van het blanke bestuur gesteld had. Hij reed langzaam voort. Een bordje sprong in het oog: Safari-tours. Onwillekeurig trapte hij op de rem. Hij kende de onderneming. Auto's met toeristen van Safari-tours bezochten de Rutshuru- watervallen, op weg naar Stanleystad, waar een vliegtuig de bezoekers weer overnam voor d® terugreis naar Amerika of Europa. En de jagers kende hij, die het jachtgebied ten zuiden van het Albertpark bezochten. De wagen stopte. De golf- spelers keken even op en speelden toen verder. Kasimba staarde naar het uithangbord en naar d® met golfplaten overdekte barza. waarop de drums van zijn volk stonden uitgestald, te koop voor dollars en francs. Hoe haatte hij de greep, die de blanke op hen had! Hij keek naar het rode wijzertje van de benzine meter. Hij trilde even onder de tien. En indien het op de veertig gestaan had, wat dan nog? Hij be sefte nu, dat h'ij het katoen niet had mogen weg geven. Hij had terug kunnen keren naar Stanley ville, om onderweg de rest tc verkopen. Maar wal dan nog? Tenzij je een auto voor je huis laat staan, raakt op een dag de benzine toch weer op. Het was een verachtelijk beroep, om toeristen door je eigen land te rijden, maar het was mis schien een kans om je wagen te houden. Langzaam draaide hij het sleuteltje om. Hij was m de loop der dagen zó vertrouwd geraakt met het bezit van een auto, dat het nauwelijks tot hem doordrong, dat hij niet werkelijk de eigenaar was Hij stapte uit en liep naar de barza. Een bruinver brande, jonge, blonde man, keek hem van achter een donkere zonnebril aan. „Djambo, bwana!" zei Kasimba. „Wat moet je?" vroeg de blanke. „Ik wil met mijn auto werken voor Safari-tours" De blanke kwam overeind in zijn ligstoel en keek. Hij zette zijn bril af keek beter. Een ge voel van bezitterstrots stroomde door de neger. Wie dacht die man wel dat hij was? Zag h'ij de auto dan niet staan? „Die?" vroeg de blanke. „Ndio, bwana, dat is mijn auto." „Waar kom je vandaan?" „Uit Rutshuru, bwana." „Hoe kom je aan die auto?" „Gekocht, bwana. Ik ben onderwijzer en ik heb gespaard, tot ik een auto kon kopen. Dit is mijn auto, bwana, maar ik ben niet langer onder wijzer en nu wil ik toeristen rijden". De blanke liet zich weer achterover zakken en zette zijn donkere bril op. „We hebben onze eigen auto's, maar als je wat wilt, moet Je naar ons hoofdkantoor in Stanleyville gaan, misschien dat ze je daar kunnen gebruiken". „Mesure, bwana, het is goed". De neger draaide zich traag om. Hij keek naar de soevenirs. Daarna daalde hij de drie treden van het trapje af. Hij kon niet zeggen, dat hij geen geld had om naar Stanleyville (e gaan en indien ja. dan zou hij het nog niet gedaan hebben. Stanleyville was taboe, zolang hij in deze auto reed. „Karibu!" riep plotseling de blanke en toen de Tutsi zich verschrikt omdraaide, toch weer pijn lijk verrast door de bevelende toon. die blanken Maeckelbergh: „Zie je niet, dat je uil Rutshuru kwam?" ,.Ndio, bwana!" „Heb je nog olifanten gezien?" „Ik heb er niet op gelet, bwana, maar ik weet ten in de buurt zyn, buiten het park en je wijst waar ik ze moet vinden". „Luister: als je me waarschuw!, als er olifan- elke gevelde olifant duizend francs", me, waar ik ze kan vinden, dan krijg je voor De Tutsi sloot even zijn ogen. Zonder moeite zag hy in zijn verbeelding de deinende, donker grijze ruggen van een kudde olifanten. Hij telde hén. Het waren er meer dan dertig en elk daar van (Wórdt vervolgd). Hoewel de voortbrenging gestadig stijgt, bestaan er nog altijd tekorten aan de noodzakelijkste behoeften de kwaliteiten zijn zo bedroevend dat de prolesten zelfs in de kranten ver schijnen. Chroesjtsjef heeft in het centrale co mité verklaard dat hoewel in het com- munistische stelsel de leiding uit het centrum behoort te komen, de ingewik kelde bureaucratie de centrale macht volkomen teniet doet. Iedere meubelfabriek heeft volgens Chroesjtsjef eigen ontwerpen en dil geeft de bureaucraten de vrije hand. want iedereen kan zijn eigen meubel stijl in z\jn kantoor hebben. Meubels worden gefabriceerd in 4000 bedrijven, waarvan de meeste klein zijn of werk plaatsen voor handwerk. Dit leidt vol gens Chroesjtsjef tot vervaardiging van vele ongemakkelijke, dure, lelijke en wrakke meubelen. In de Russische fe deratie worden 156 typen stoelen, 116 modellen eettafels. 222 kleerkasten 217 bedden vervaardigd. Hij had er ook aan kunnen toevoegen, dat de mensen bereid zijn in de rij staan om ook maar een van deze model ten te bemachtigen. Ook de bedryfsleiding is volgens Ass Press zeer verward. Een bedrijfsleider, die de opgedragen hoeveelheden niet haalt, loopt kans te worden afgezet. Hei gevolg is dat fabrikanten van metalen dakplaten, die beloond werden per ton. te dikke platen leverden. Toen ze be loond werden naar de oppervlakte, wer dén de platen té dun. Fabrikanten van landbouwmachines weigeren onderdelen te maken om dat alleen volledige machines mee tellen bij de produktienorm. Het ge volg was dat in Kazakstan tienduizen den machines ongebruikt bleven staan Op het hoogtepunt van het advertentie- •izoen heeft een staking de New Yorkse pers zaterdag getroffen. In verband met een contractgeschil verlieten de drukkers van vier dagbladen het werk. Vier andere bladen hebben hun iteiten vrijwillig beëindigd. Een ne gende blad distribueerde zijn nummers alleen buiten New York. De negen bladen, met een gezamenlijke oplaag van 5,5 miljoen nummers per dag, hebben een gezamenlyk contract met de drukkers via de uitgeversvereniging van New York Door de staking werden getroffen de Times, Daily News, Journal-American en World-Telegram and Sun. De Herald Tri bune. de Daily Mirror, de Post, Long-ls- land Starjournal en The Long Island Press zetten vrijwillig hun bedrijf stop. Palmiro Togliatti is zaterdag herkn als lid va-n het centrale comité der Italiaanse communistische party. Hl) kreeg 832 van de 838 stemmen. Hij werd herkozen als secretaris-generaal. omdat een onontbeerlijk onderdeel ontbrak. Men wacht nu op een stel sel, dat een rationeel produktieplan mogelijk maakt. De begroting voor 1962 omvat 80 mil jard roebel tegen 76,7 miljard in 1961. De verdedigingsbegroting is gestegen van 9.2 miljard tot 13,4 miljard, maar dit kan slechts een fractie zyn van wat werkelijk besteed wordt aan raketten en kernwapens, waarvan de rest der be dragen ondergebracht moet zyn bij de zware industrie of onderwijs en weten schap. Schattingen berusten zuiver op gissingen. De investeringen in de lichte industrie stygen 25 tot 30 Cc. maar in geld zyn de totale investeringen slechts miniem. Men heeft evenveel kans in een staats winkel een pakje scheermesjes op de kop te tikken, als een zilveren rijksdaal der te vinden in de Kalverstraat. Veel arbeiders in ontginningsgebieden, waar het gebrek nog veel nijpender is, keren naar hun geboortestreek terug. Volgens Reuter is de handel met Rood- China door het conflict sterk gedaald, waardoor de Russische handelsplannen zijn verstoord en de problemen van de betalingsbalans nog verzwaard. Rusland krijgt geen levensmiddelen meer urt China en kan zyn machines niet afzet ten. De Sowjethandel met onontwikkelde landen steeg in 1961 met 46 tot 1.8 miljard dollar, die met Cuba alleec. steeg van 175 miljoen tot 578 min dollar. In Liverpool is zondagavond een twaalfjarig meisje, dat tijdens afwezig heid van de ouders op haar Jongere broer tje en zusjes paste, op wrede wijze om het leven gebracht. Iemand had het kind de handen vastgebonden en het toen ge wurgd. De buren, die gestommel en gegil hoorden, hadden er geen aandacht aan besteed omdat ze dachten dat de kinde ren onenigheid hadden. Hongaar verdacht van steekpartij In het verlengde van de straatweg waar Arnhems hoofdbureau van politie is gevestigd, is zaterdag een man ge vonden, die met steekwonden aan zijn nen en in zijn buik op de grond lag bloeden. Hij bleek bij een vechtpartij t een buitenlandse cafébezoeker tc zijn gestoken. Na een woordenwisseling in het café greep de buitenlander, ver moedelijk een Hongaar, plotseling een mesje waarmee de steken werden toegebracht. Zaterdag nog heeft de Arnhemse politie een 22-jarige Hon gaar die in Arnhem woont, aangehouden. Hij wordt er van verdacht de man te hebben neergestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7