Hietuue geiltërfje OTmimitl Kordaat Brits optreden tegen opstand Broenei Windkracht elf: schepen in nood Droom der zeelieden overtroffen 49.75 Dankbetuiging Koninklijke familie Oliestad Seria nog niet heroverd Afbrokkelende schotsen dreven met kinderen af Vandaag reeds nieuw kabinet Ui MAANDAG 10 DECEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (BU contract belangrilke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 12654 „Want rondom hel Koninklijk [gezin U, aleen lichaam rondom een hart. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticlj is gebleven mgn bert in Ugijeospotf Ds. G. Forget Zie pagina 2 Vieuws in één oogopslag Door het snelle ingrij pen van Britse troepen kan de revolte in Broenei op Borneo wellicht mis lukt worden geacht. De verbindingen met de ge- lijknamige stad waren vanmorgen nog niet her steld en de spanning duur de voort. Sjeik Azahari heeft zich in Manilla uit geroepen tot premier van de revolutionaire staat Uatara (Noord-Borneo). Er hebben zich meer dan 500 rebellen overgegeven. Aigewacht moet word on, of de onrust zich ook heeft verspreid naar Serawak en het z. g. protectoraat Noord-Borneo. In Bonn bestaat de ver wachting dat het gereorga niseerde Westduitse kabi net nog deze week zal worden gevormd en ge ïnstalleerd. Kleine com missies van de CDU-CSU en van de liberalen hebben zakelijke en personele voorbeslissingen genomen, die vandaag tijdens onder handelingen tussen beide partijen zouden worden afgerond. Qp drie plaatsen in Al gerije zijn zaterdag Franse en Algerijnse troepen met elkaar in botsing gekomen. Er zijn volgens mededelin gen van de Algerijnse re gering aan beide zijden verliezen geleden. Bij een van de incidenten opende een Franse schild wacht het vuur op twee Algerijnen, die geen uni form droegen en van wie werd verondersteld, dat zij de basis Orléansville wil den binnendringen. Tijdens de sluiting van de eerste fase van het tweede Vatikaans concilie in de Sint-Pieter te Rome heeft paus Joannes gezegd, dat er een goed begin is gemaakt en dat hij ver trouwt dat het concilie voor de mensheid vrucht bare resultaten zal ople veren. De paus hoopt, dat het concilie met de kerst dagen van het volgend jaar zal kunnen worden besloten. De Evangelische kerk van Duitsland is er niet in geslaagd een opvolger te vinden voor de 82-jarige dr. Otto Dibelius,, bis schop van Berlijn en Brandenburg. Dibelius zal zijn ambt voor onbepaal de tijd blijven bekleden totdat een opvolger zal zijn gevonden, die voor de synode aanvaardbaar is. Hare Majesteit de Ko ningin is voornemens in Haar Kerstrede voor de radio over haar Moeder te spreken. Dit deelde het particulier secreta riaat van de Koningin mede. President Nehroe van India heeft vandaag de Chinese voorwaarden voor de regeling van de onver klaarde grens-oorlog van de hand gewezen. Hier door is de mogelijkheid groot geworden, dat er opnieuw zal worden ge vochten. Voor Jongens CANADIAN COATS in waterafstotende changeant poplin of gabardine, met war me wollen Alpaca voering. 12 jaar Peek&Cloppenburg Het particulier secretariaat van H.M. de Koningin heeft, namens de Koninklijke familie, de volgende dankbetuiging uitgegeven. DANKBETUIGING Als koningin Wilhelmina's dochter, schoonzoon en kleinkinderen willen wij van ganser harte dank betuigen aan allen, die bij haar heengaan met ons medeleefden. Er was een over stelpend grote hoeveelheid bewijzen daarvan zoals brieven, telegram men, bloemstukken. Niet alleen het aantal, maar ook de warme sym pathie, de bijzondere gedachten, en de persoonlijke herinneringen daar bij geuit, waren voor ons kostbaar en tot grote steun. JULIANA TN het Britse protectoraat Broenei in Noord-Borneo is een opstand uitge- broken, waarbij de opstandelingen zich meester maakten van de olie- stad Seria. Werd aanvankelijk bericht dat Seria door Ghurka's in Britse dienst is heroverd, later bleek dit niet het geval te zijn. Meer dan duizend man Britse troepen zijn door de lucht aangevoerd. Ook Britse oorlogsschepen zijn daarheen vertrokken. Later werden nog Schot se hooglanders aangevoerd. De opstand was ontketend door het nationalis tische volksleger van Broenei en te Manilla vertoeft thans de leider van de volkspartij, sjeik Azahari, die zich leider van de opstand noemt. Te Seria werden 500 opstandelin gen gevangen gemaakt. Behalve Se ria, 100 km ten zuidoosten van de hoofdstad Broenei, is ook de politie post Toetong, 50 km van Broenei op de opstandelingen heroverd. Lim- bang bij Broenei is geheel afgesne den en zou nog in handen van de op standelingen zijn. De kustplaats Weston, 112 km benoorden Broenei is heroverd na 36 uur in handen van 200 opstandelingen te zijn geweest. Daar werden 60 rebellen gevangen. Koeala Belait zou volgens het ene bericht in handen van de opstande lingen zijn en volgens het andere be richt heroverd. In de hoofdstad Broenei zwierven zondagmiddag nog sluipschutters rond, doch de rege ringstroepen hebben de stad vast in handen. Te Miri, waar de raffinaderijen zijn, wemelt het van militairen en politie. Men verwachtte daar zon dagavond een aanval. Ghurka's be- JJET STORMWEER heeft het afge lopen weekeinde vele schepen in moelijkheden gebracht. Voor de kust van Zuid-Zweden is de Groningse kustvaarder Engelina (200 ton) aanvaring gekomen met een Deense kustvaarder. De Engelina bleef drij ven op de lading hout en is later door een Zweeds reddingsvaartuig wegge sleept. Volgens de kapitein van het Deense schip, dat de vier Nederlandse be manningsleden heeft gered, Engelina tijdens de aanvaring zonder licht. De redding van de Nederlanders verliep bijzonder dramatisch. Het duurde anderhalf uur voordat zij uit de ruwe zee konden worden opgepikt. Al hun bezittingen waren aan boord gebleven. het 5 In de Botnische golf kwam de Ne derlandse kustvaarder Hendrik B. uit Kampen in nood te verkeren. Hel Zweedse kuststation Haernoesand meldde vannacht, dat het schip aan de grond was gelopen en water maakte. De bemanning is echter gered. Een van de twee loodsboten, die onmiddel lijk na het s.o.s.-sein ter assistentie waren uitgevaren, nam de mannen aan boord. Een zeesleper van Leen Smit en Co. De Oceaan, heeft in een vliegende storm op de Atlantische Oceaan zijn sleep verspeeld. De Oce aan was met het bijna 60 jaar oude Canadese merenschip William W. Hancock op weg van Quebes naar Ge nua, waarheen de William H. Han cock verkocht was voor de sloop. De Canadees was niet bestand tegen de storm van windkracht 11. Het schip kreeg een lek en op 350 mijl ten zuid westen van de Azoren moest De Oce aan de tros kappen. Het sloopschip verdween in de golven. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan: Op het fatale moment bevon den zich geen runners meer aan boord. Gisteren sloeg de 375 ton metende Ne derlandse kustvaarder voor de Ierse kust bij zware storm los van de kabels en liep op de rotsen. Het schip, geladen met 3500 tonnen gezouten haring, zat vier uur vast, maar werd met de vloed vlot- gesleept Het zal in dok moeten voor onderzoek. Van de Narwal uit Delfzijl is bekend dat de hoofdmotor is uitgevallen en dat het schip bij zware storm tien mijl ten zuiden van het lichtschip Texel rond drijft. De gezagvoerder heeft om sleep- bootassistentie gevraagd. Het Italiaanse schip Castor moest ter hoogte van het lichtschip Terschellingerbank dringend om assistentie verzoeken wegens gebrek aan brondstof. Dc Holland van de rederij Doeksen sleept het schip naar Den Helder. Als gevolg van de felle noordwestelijke wind zijn gistermiddag de loodsdiensten Hoek van Holland en Wielingen gestaakt voor alle schepen. IJmuiden en Oostgat werden voor kleine schepen gestaakt. Ter hoogte van Gravesend op de Thames brak bij dichte mist op de 198 ton metende Nederlandse kustvaarder Temar brand in de machinekamer uit. Het vuur kon snel worden geblust. Een opvarende werd licht gewond. Ongetwijfeld zal meesterDe Raadt gerild hebben, toen hij nog eens over het ijskoude wa ter van het IJselmeer keek, waarin talrijke ijsschotsen dre ven. Tien keer waadde de on derwijzer zaterdag ijskoud door het water, om kinderen die op een schots het IJselmeer op dreven, te redden. waken het vliegveld en overal wor den zandzakken gevuld. Als we de berichten mogen geloven, die over de gevechten in dat sultanaat op de noordwestkust van Borneo zijn ver spreid. was de revolte tot mislukken ge doemd, toen de Britse troepen zich door het kleine gebied verspreidden om de re bellen te bestrijden. De grote vraag was toen echter, of de opstand beperkt zou blijven tot Broenei, of dat deze zich zou voortplanten naar Serawak (waarin Broenei als het ware een enclave vormt) en naar het zogenoemde protectoraat Noord-Borneo. Hierover valt volgens de laatste be richten nog weinig of niets te zeggen. De spanning in het hele Britse protectoraat, waar de avondklok is ingesteld, duurt voort. De verbindingen met de stad Broe- nei zijn nog verbroken. Er worden nog schermutselingen gemeld met overgeble ven volgelingen van sjeik Azahari. die zich (in Manilla) heeft uitgeroepen tot premier van de revolutionaire staat Ka- limantan Oetara (Noord-Borneo). Er zijn geen berichten over schade aan het rijke oliecentrum Sena. Vandaag zouden nog meer Britse troe pen uit Singapore vertrekken. Er is geen nauwkeurige schatting van de geleden verliezen. Van tenminste een gihurkasoldaat is bekend, dat hij gesneu veld is. Volgens sommige berichten zijn twee van de tien Europeanen, die in Se ria als gijzelaars worden gebruikt, gedood en de anderen zouden ernstig gewond zijn. In het oliegebied bevinden zich Australiërs, Britten en enkele Nederlan ders. Ook weet men, dat er vijftien op standelingen werden gedood. Maar als de officiële rapporten zijn vrijgelaten, zal het dodental waarschijnlijk veel hoger blijken te zijn. Azahari De opstandelingenleider Azahari heeft beweerd, dat de sultan van Broenei. Omar Ali Saifoeddin, in handen van de rebellen zou zijn gevallen. Het is echter nog niet zeker, of de sultan zich nog in vrijheid bevindt, of dat hij inderdaad ge vangen is genomen. Volgens Azahari zou de sultan zich tot hoofd van de Verenigde Staten van Bor neo hebben uitgeroepen en Azahari tot premier hebben benoemd. Azahari is voornemens naar New York te gaan om erkenning door de Verenigde Naties te krijgen. De troepen van de sultan bevechten echter de rebellen. (Zie ook pag. 5) De leider van de (mislukte) opstand tegen de Engelsen in Broenei (Noord-Borneo), Mohar Azahari en zijn minister van economische zaken Zaini Haidahn (rechts) bespreken de toestand in Manilla. terdag in levensgevaar verkeerd p het IJsselmeer voor Muiderberg, toen het üs, waarop zij aan het spelen waren, in de kust losraakte. Om ongeveer half elf vielen er scheu- :n in de ijsmassa, waarop de kinderen in het schaatsenrijden en sleetje rij- ïn waren. De oudste kinderen waad den zelf naar de kant, maar de jongsten durfden dit niet. Door de sterke zuid westenwind dreigden afbrokkelende schotsen met de kleintjes af te drijven Een vader, die erbij was, redde zijn kind en Jo de Raadt, een onderwijzer van 21, met een lengte van 1.90 meter, waadde tien keer door het water heen cn weer om de andere tien kinderen, die in gevaar waren, naar de wal te dragen. Alle kinderen waren toen in veiligheid. Een dergelijk avontuur beleefden vrij dagnacht vijf jongens uit Harderwijk. Zij hebben onvrijwillig enkele uren doorgebracht op een in het Veluwemeer gelegen vogeleilandje. Zij waren er per schaats heengetogen, maar toen ze er weer af wilden gaan, be?on het ijs te kraken. De jongens durfden het eiland je toen niet meer te verlaten. Om streeks het middernachtelijk uur wer den zij door politiemannen en enkele tientallen militairen, die uit collegiali teit er waren kinderen van militairen bij aan de speurtocht meededen, uit hun onvrijwillig isolement verlost. Premier Nehroe slaat Chinese voorstellen af Premier Nehroe heeft vandaag de com- munlstisch-Chinese voorwaarden voor een regeling van het grensgeschil ln de Himalaya afgewezen, maar hij bood aan het geschil voor te leggen aan het in ternationale hof van justitie ln Den Haag, als China zich van Indiaas grondgebied terugtrekt. (Zie ook pagina 5). 'sjecho-Slowakije is zaterdag met alge mene stemmen herkozen als eerste se cretaris van het centrale comité der Tsjeohoslowaakse communistische partij Bonn verwacht: (Van onze correspondent in Bonn) Aangezien vrijdag de Bondsdag met kerst reces gaat, verwachten politieke waarne mers in Bonn wel dat voordien de nieuwe bondsrepublikeinse regering zal worden ge vormd en geïnstalleerd. Gedurende het afgelopen weekeinde hebber kleine commissies der C.D.U.-C.S.U. en vrije democraten zakelijke en personele voorbeslis singen getroffen, die tijdens de onderhande lingen van vandaag zullen worden afgerond. Een der reeds gevallen beslissingen ls, dal de liberale partijvoorzitter dr. Erich Mende todh niet als minister van binnenlandse zaken ln de laatste regering-Adenauer zal optreden Hij komt daarmede een belofte na, die hij hei vorige jaar de Westduitse kiezers heeft ge daan. De dhrlsten-democraten hadden gehoopi dat aangezien de nieuwe regering toch eigenlijk rondom de nieuwe regeringsleider (prof. Er- hard) wordt gevormd, dr. Mende zijn bezwa ren zou laten vallen. Bovendien hadden dr christen-democraten daarmede het mimsten» van binnenlandse zaken willen ruilen voor <1» portefuille van financiën, die het vorige ka binet door de liberaal dr. Heinz Starke werd beheerd, die een ietwat vreemde man is, of schoon zijn vakmanschap onomstreden is. Ove rigens betekent de weigering van dr. Mende nu reeds in het kabinet zitting te nemen, dai de komende regering-Erhard toch nog weer zal worden gewijzigd. Ook dit had de CD.U - C..S.U. willen voorkomen. Mende wordt te zij ner tijd in het kabinet in ieder geval vice- kanselier. Het feit, dat de vrije democraten aan dr. Starke vasthouden, heeft wederom eer liohte schaduw over de coali tiebesprekingeD geworpen. Het is nog niet bekend uit hoeveel minister» de nieuwe regering zal bestaan en of de In- terimipingsplannen, waarvan men de laatste w«-- ken zoveel hoorde, zullen worden uitgevoerd De Beierse CD.U. wil weer vier portefeuilles de liberale partij vijf. Dan zou de C.D.U. op ministers moeten gaan „bezuinigen". Voor de post Adenauer heeft prof. Ludwlr Erhard die met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid in de herfst 1963 het roer van het Westduitse schip van staat van Ade nauer zal overnemen zich officieel vastge legd op een „nieuwe geest en een nieuwe stijl" ln de politieke samenwerking tussen de po- lieke partijen. „Ik ben bereid daarnaar te handelen," verklaarde de professor aan een groot Westduits zondagsblad. Prof. Erhard ver klaarde geen tegenstander van de S.P.D. te zUn. „Ik heb nooit geloofd, dat de socialisten Duits land de ondergang zouden brengen of dat een grote coalitie het land aan het communisme zou overleveren," aldus Erhard. rpiJDENS het weekeinde vangrijke depressie met randstorin- gen naar Scandinavië getrokken zodat de vorst by ons snel verdreven werd. Aan de achterzijde van deze depressie staat boven de Noordzee een krachtige stroming, die onstabiele polaire lücht aanvoert. Boven het relatief warme Noordzeewater wordt deze lucht, voor. dat ze de Nederlandse kust bereikt, tot ongeveer zeven graden verwarmd. Bij IJsland is intussen een nieuwe de. pressie ontstaan, die verder uitdiept en het komende etmaal in oostelijke of zuidoostelijke richting naar Schotland en de Noordzee zal trekken. Op de nadering van de depressie zal de wind bij ons naar zuidwest krimpen en zal van het westen uit frontale be. wolicing komen opzetten, later gevolgd door regen. De temperaturen zullen weer iets hogere waarden bereiken dan van- HET De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklaringen met nog hier en daar een bul. Morgen 8tA,jon toenemende bewolking gevolgd door re gen. Aanvankelijk overwegend matige, later weer krachtig of hard toemende D?Hêl<ter wind krimpend van noordwest naar zuid- Tendens dalend ZON EN MAAN Zon op 8 u. 37, onder 16 u. 29: maan op 16 u. 59, onder 8 u. 16. Dinsdag volle HOOGWATER SCHEVENINGEN 11 december: 2.42 vjn.; 15.00 nrn. WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur west. Vannacht ln het binnenland peraturen om het vriespunt, morgen dag ongeveer dezelfde temperaturen als Eelde h bow gh. bew. avonturen van onderne mende ontdekkingsreizigers Vatoa. Om het verhaal te hier woonden enige inboorlin gen in kleine bamboehutten die werp zijn geschreven, en uit dc de schipbreukelingen in kano' zoetige films, die gemaakt zijn over het leven van Hawaii, zijn loodsten eind november werkelijkheid gastvrij geworden voor ongeveer dc kaart wordt aangeduid met «taan dat de Noren bijna een ■veek hebben geleid. Vooral de nannen konden niet genoeg voorden vinden om hun erva- ingen te verhalen. Het kwam hierop neer: Het droomwereld. Ze dronken de heren der schepping einde dan naar de „ruwe zeelieden" toe en boden hun in halve co- cosnoten eigengemaakte wakki- wakkl aan, een licht alcohol een tijdje vakantie willen hou den. Het was een prachtig avon tuur. Ze zwommen en lagen in sliepen in grote bam- Ze werden gered irden begroet door mooie op hun luie rug de wakkl-wak- tot hun spijt moesten ■- paradijsje onthaalden. tijdje in hun Jonge meisjes, 's Avonds lagen kL Romantischer kan het al scheid tig opvarenden van het Noorse Aan boord vrachtschip Ragna Ringdal dat op een slechte avond schip breuk leed op een rif, 88 me ter uit de kust van een piep- niet alleccn zU o klein tropisch eilandje, dat op ast over hel paradijsachtige be- Zingend kwaï te luieren in zachte bloem- niet, was het commentaar bedden, want stoelen hebben de schipbreukelingen, r niet. En dan begonnen de Anne bleef tot het laatst aan boord maar ten slotte oordeel de de kapitein het te gevaar lijk en ook Anne kwam op het tot ze uit het gezicht waren de meisjes eiland. Anne had er best nog verdwenen. De meisjes van Vatoa, dat in de Stille Oceaan ligt, vonden deze redding nog het ergst. Ze stonden te hullen van verdriet bleven de Noren nawulvi AJaccio Madrid Mallorea Lissabon vindstil 0 -7 windstil 7 wnw 8 15 windstil 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1