Ontroerde aanwezigen in kerk zingen Opstandingsliederen Vanmorgen vroeg: alleen nog maar militairen op straat GETUIGENIS OP VERLANGEN VAN PRINSES Bloem versieringen van donker naar wit bij Kransen de baar Aankomst vorstelijke gasten in de war Koning Olaf trotseerde de mist Eerste auto's reeds voor zessen op Ypenburg Voormalig verzet herdacht Prinses op NffiUWE LEfDSCHE COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 DE NIEUWE KERK is stemmig en stijlvol, als de kist met het stoffelijk hulsel van prinses Wilhelmina het voorportaal wordt binnengedra gen. Met achtduizend witte chysanten, drieduizend witte anjers en vijftienhonderd witte hyacinten zijn sobere versieringen aangebracht, waarbij de natuurstenen zuilen in hun eigen waarde zijn gelaten. Blocm- versieringen bevinden zich op de posten van de grote voordeur onder het orgel op het klankbord van de preekstoel, op de steunberen tussen de go- thische ramen, die een flauw lila-achtig licht doorlaten, en rondom de grafkelder. Slechts één krans is zichtbaar. Het is de krans van het gezamenlijk ver zet, die aan de achterzijde van de lijkkoets was bevestigd en die tegen het praalgraf van Willem de Zwij ger is geplaatst. Hij heeft een mid dellijn van anderhalve meter e opgemaakt uit witte lelietjes van da len, witte eucharisbloemen, witte chrysanten en decoratieve sierbla- den. De bloemversieringen maken geen bruidswitte indruk. De ondergrond is ber beris-groen terwijl het rood van de cro- ton het geel van de draecene het grijs van de cryptantus en het groen van d« nephrolepus alle bonte bladplanten een soort herfsteffect teweegbrengen. Ei genlijk kan men zeggen dat de kleuren van beneden af van donker naar wit op lopen. In de kerk Na zich in het voorportaal te hebben opgesteld betreedt de rouwstoet en cor- tège 't langschip. Voorop loopt de Opper- ceremoniemeester, luitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortanges. Hij wordt ge volgd door de Grootofficieren, de Groot meester van het Huis. J. J. L. Baron van Lynden, de Chef van het Militaire Huis, luitenant-generaal* H. Schaper, mede de slippendragers schout bij nacht H. A. W. Goossens, brigade-generaal der Grenadiers tit. b.d. A. van Santen, luite nant-kolonel bd. KNIL W. Romswinckel en kapitein ter zee b.d. C. W. Th. Baron van Boetzelaer. Achter de kist lopen twee aan twee: Koningin Juliana en prins Bernhard. prinses Beatrix en prinses Irene, prinses Margriet en prinses Marijke, groot-her- toging Charlotte en prins Felix van Luxemburg, prinses Alice, gravin van Athlone en koning Frederik IX van De nemarken, koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, koning Ol'av van Noorwegen en prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld. prins Louis-Ferdinand en prinses Kira van Pruisen, de vorst en vorstin von Wied en de'graaf en gravin van Oeynhausen-Sierstorpff. De stoet, die binnentreedt als de geno digden in de kerk staande het aanvangs- lied zingen: „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doón", wordt gesloten door elf kamerheren en vier adjudanten. Nadat het stoffelijk overschot op een witte katafalk voor de preekstoel is ge plaatst worden de vorstelijke personen naar hun zetels geleid Deze bevinden zich eveneens voor de preekstoel, tussen de aan de andere zijde staande kolom- Door een adelborst, twee cadetten van de Koninklijke Landmacht en één cadet van de Koninklijke Luchtmacht wordt de kist met de Nederlandse vlag gedekt. Onmiddellijk daarna plaatst de Chef van het Militaire Huis het kussen met het Grootkruis van de Militaire Willemsorde op de baar. Uren staan in ochtendkou De 70-jarige heer Storm, van het Kerk. pad 27 te Monster, is vanmorgen met een van de eerste bussen naar Den Haag gekomen. Samen met overbuur man J. van der Marei (63) en de chauf feur zaten ze in de nog steenkoude bus. „De begrafenis van Prins Hendrik kan ik me nog best herinneren." zegt de kras se baas. Het puntje van z'n neus is paars van de kou. De rest van zijn gezicht is vuurrood. Hij staat ook al aan de Hof weg. „Wim Van Vliet, De La Reyweg 456", staat met ballpoint in drukletters op een wit kartonnen kaartje. „Je kan nooit weten hoe druk het wordt en stel je voor dat we er ccn kwijt raken in de drukte", zegt vader van Vliet. „Daarom de kaartjes. Is er een kwijt, dan komt-ie wel terecht". T iveetalig Naar een sinds Willem de Zwijger be staande traditie wordt de dienst, die daarna aanvangt, door twee Hofpredikers geleid De eerste, ds. J. F. Berkel, is er voor de Nederlandse taal de tweede, ds, G. I. P. A, B. Forget voor de Franse (Waalse) taal. Talrjjke kransen zijn gisteravond nog gelegd bü de baar van prinses Wilhel mina, in het paleis Lange Voorhout. Na mens de in ons land geaccrediteerde di plomaten legde de deken van het corps diplomatique, de Belgische ambassadeur baron F. X. van der Straeten Waillet. een krans. Ongeveer vijftig hoofden van buitenlandse diplomatieke missies en hun echtgenoten waren hierbij aanwezig. De drie chefs van staven van de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en de Koninklijke Luchtmacht hebben eveneens een krans bij de baar geplaatst. Kort tevoren had eenzelfde plechtigheid in het palcis plaatsgevonden, toen de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, en de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. R. H. Pos, elk een krans legden. Een deputatie van de drie garderegi menten heeft later op de avond nog een graftak bij de baar geplaatst waarna een deputatie van de Mflitaire Willemsorde een bloemstuk neerlegde. Om omstreeks acht uur gisteravond maakte een deputatie, bestaande uit een aantal rechters van het Internationale Hof van Justitie haar opwachting. De voorzitter van het Hof, de heer B. Wi- niarski uit Polen, plaatste de krans. Een delegatie van de Federatie Hon gaarse verenigingen in Nederland heeft tijdens het défilé aan het Lange Voor hout ook een krans bij de baar van de Prinses gelegd. Vele kransen van staatshoofden, on der andere van koning Boudewijn eh koningin Fabiola van België en van prins Albert en prinses Paola van Luik werden gistermiddag aan het paleis bezorgd. ,.Uw hart worde niet ontroerd", fint ds. Berkel zijn Schriftlezing uit ohannes 14 vers 1 tot 7. „Gij gelooft in God, gelooft ook in Mij. In het huis mijns Vaders zijn vele woningen anders ik het u gezegd hebben want Ik ga heen om u plaats te bereiden: en wanneer Ik heengegaan ben en u plaats bereid heb kom Ik weder en zal u tot Mij nemen, opdat ook gij zijn moogt, waar Ik ben." Na een gebed volgt een Schriftlezing uit Mattheus 28 vers 1 tot 7. dat ov< Opstanding handelt: Laat na de sabbat, tegen het aanbreken van de eerste dag der week. ging Maria van Magdalena en de andere Maria het graf bezien. En zie, er kwam een grotp aardbeving, want een engel des Heren daalde uit de hemel neder en kwam der, en hij wentelde de steen weg zette zich daarop. Zijn uiterlijk was een bliksem en zijn kleding wit als Samenzang klinkt dan op samenzang uit gezang 61: „Christus, onze Heer. verrees. HallelujaI Heil'ge dag na angst en vrees. Halelujal" Dominee Forget beklimt dan de kansel In de Franse taal leest hij Johannes 20 vers 11 tot 18 voor, dat over de Opstan ding en de eerste verschijning verhaalt: „En Maria stond buiten dicht bij het graf, wenende. Terwijl zij dan weende, boog zij zich voorover naar het graf. en zij zag twee engelen zitten, in witte klederen, een aan het hoofdeinde ei aan het voeteneinde, waar het lichaam van Jezus gelegen had'1. Als samenzang volgt daarop het kende oecumenische paasliedi „A Toi la Gloire" (,.U zij de glorie opgestane Heer"), waarna ds. Berkel aan zijn pre dikatie begint. Als tekst heeft hij Mat theus 28 vers 20 gekozen: „En zie. Ik ben met u al de dagen tot de voleinding der wereld. Amen", In Indïê leefden we toen ook mee" Langs de duwhekken aan het Haagse Spui staan vijf dametjes. Al veel jaren is de uitdrukking „van middelbare leeftijd" op hen van toepassing. Direct word het vermoeden bevestigd, dat de dames vriendinnen zijn en dat de da mes elkaar kennen van haar Indië-tijd. Mevrouw H. A. T. U. Rummens en haar schoondochter mevrouw S. Rum- mens hadden meer belangstelling ver wacht. let is nu kwart voor negen, er overal langs de route is nog een plaats je langs de hekken te vinden". Hele maal waar was dat niet, want op de kruispunten stond het drie tot vijf rijen dik langs de hekken. Maar de dames konden het niet weten, *e.ij ston- in er al sinds half acht. Mevrouw E. de Blaauw, mevrouw O. Coert en mevrouw J. Ferguson- Mossel wonen in de buurt van de an dere twee dames. Zij kwamen geza menlijk naar de route. .,De begrafenis van Prins Hendrik hebben wij niet meegemaakt", zei mevrouw Ferguson- Mossel. ,,Maar wel luisterden we near de radio. Het huis zat vol vrienden, want in Indië had toen in 1934 nog lang niet iedereen een radio en nog lang niet overal was elektriciteit." „Ja, het was plechtig. Wij in Indië vierden de hoogtij-dagen en de droeve dagen van Oranje mee, en hoe," valt haar vriendin bij. Scheepje vermist De 400 ton metende Nederlandse kust vaarder Marianne van de N.V. Scheep' vaartmaatschappij Ella, die .van Hopenau- bij Kiel op weg is naar Helsingborg in Zweden, wordt vermist. Het scheepje had donderdagavond al in Helsingborg moe ten aankomen. Plotseling weer dichte mist PLOTSELING zat het weer dicht. In een klein uurtje zag het er gistermiddag weer uit als op december. Veerdiensten staakten, treinen kregen weer vertraging, zij het in mindere mate dan enke le dagen geleden. In de omgeving van Den Haag en Rotterdam was het zicht wel bijzonder slecht. Vooral onder Delft was het zicht slechts enkele meters. Ook het luchtvaartverkeer ondervond eni ge binder van de plotseling opge komen mist. De vorstelijke gasten, die dc bijzetting van prinses Wil helmina vandaag zouden bijwonen, kwamen óf later dan verwacht, óf moesten naar hun land terug- Het vliegtuig dat Groothertogin Char lotte van Luxemburg naar Nederland heeft gebracht, is gistermiddag om vijf voor vier op Soesterberg geland. Het was de bedoeling dat de Groothertogin zou aankomen op Ypenburg, maar dit vliegveld was zo in de mist gehuld, dal een landingspoging moest worden op gegeven en dat het toestel moest uit wijken naar Soesterberg. Prinses Alice, gravin van Athlone. moest terugkeren naar Engeland. Het vlieg tuig waarmee zij naar ons land reisde kon niet landen op een Nederlands vliegveld. Daarom is de gravin van morgen vroeg in ons land aangekomen met de nachtboot van Hoek van Hol land. Koning Olaf van Noorwegen is, tot ieders verbazing, dwars door de dik ke mist met een Caravelle-ljjntoe- stel naar Nederland gekomen. Om kwart voor drie kwam hij op Schip hol aan, hoewel het zicht slechts 500 meter was, terwijl de veiligheids limiet voor de Caravelle 900 meter was! Op het sombere platform stond niettemin een erewacht van het re giment Van Heutz aangetreden, sa men met het Fanfarekorps der ge nie. Niemand geloofde echter, dat de Koning inderdaad zou aankomen. Maar iedereen vergiste zich. De ge zagvoerder wist de landingsbaan te vinden en precies op tijd rolde het vliegtuig het platform op. Dat was voorlopig het laatste toestel, dat op Schiphol zou landen. Inmiddels wa ren drie vluchten geannuleerd en twee machines waren naar andere steden uit geweken. Geëscorteerd door motorrij ders van de rijkspolitie reed koning Olaf naar Den Haag. Koning Frederik de negende van Dene marken, prins Louis Ferdinand en prinses Kira van Pruisen zijn gister avond per trein in Den Haag aangeko men. Op het perron was een erewacht van de marechaussee opgesteld. De vorstelijke personen hebben zich naar Huis ten Bosch begeven. Naar het uitdrukkelijk verlangen van prinses Wilhelmina, aldus de predikant, moet haar begrafenis een getuigenis zijn van Gods leiding in ons leven en van de overwinning door Jezus Chris tus de Heer. Getuigenis Plechtig klinkt dan de Geloofsbelij denis van Nicea door de hoge kerk. En nog maar nauwelijks is het laatste woord verstorven, of de genodigden rijzen van hun zetel op om tezamen couplet 6 en 14 van het Wilhelmus te zingen: „Mijn schilt ende betrouwen" en „Oorlof mijn arme schapen". Na een kort in het Frans uitgespro ken gebed van ds. Forget gaat de rouwdienst over in het laatste deel van de uitvaart- Om 7 uur bij 't paleis mensen vroegte werden in de Residentie de laatste voorbereidingen voor de uitvaart van prinses Wilhelmina troffen. De mannen van Gemeente werken, die al sinds maandag bezig waren de hekversperring langs de route te plaatsen, sleepten nog dui zenden duwhekken naar open plaat sen, om slechts enkele kruispunten vrij te laten. Op regelmatige afstan den langs de route postten politie- Tot vanmorgen zeven uur hadden nog slechts enkele mensen een plaatsje langs de afzetting gezocht. Alleen de 30-jarige operateur R. E. Godfried uit de Van Mer- lenstraat was al om drie uur in de nacht gewikkeld in dekens en een slaapzak tus sen de radiowagens op het Lange Voor hout gekropen. „Ik heb het niet koud gehad, omdat ik sliep", vertelde hij. om vijf uur werd ik wakker omdat ik stemmen hoorde en toen voelde ik de kou pas. Om een uur of zeven stonden op het Lange Voorhout ongeveer dertig Om half vier reden vijftig manschap pen V3n het garnizoenskommando Den Haag met vijftien gamellen koffie Delft om de duizenden militairen die om ongeveer zes uur waren aan° men van koffie (met zes klontjes) te Op het Staatsspoor kwam om vijf half zes de eerste trein met militairen Talrijke hoge militaire autoriteiten marechaussees waren ter plaatse het vervoer van de manschappen ordelijk te laten verlopen Een rij van 130 bussen stond langs de Rijnstraat en Lekstraat. Ook op de Bezuidenhoutseweg waren tal loze bussen geparkeerd. Om ongeveer ze- ïn uur klommen de laatste manschap- in in de bussen. Ook op het H.S. was het een drukte in belang. Daar kwam de eerste trein n negen minuten voor zeven aan daaruit werden ongeveer duizend militai- naar de verschillende verzamelpunt Ypenburg. Slachthuis en de Nieuwe Frederikskazerne, gebracht. Tegen zevenen werd het aantal be langstellenden groter. Veelal waren het wen tussen de veertig en vijftig jaar, die met klapstoeltjes gewapend een plaatsje zochten, langs het Spui, Zieken Rijswijkseplein. Ook op het Voorhout werd het allengs drukker. Het personeel Gemeentewerken begon de laatste af- zethekken, die uit alle delen van het land waren aangevoerd, te plaatsen. De came- nsen en de technici van de N.T.S. waren druk in de weer met controle werkzaamheden. De hele nacht In Delft waren veschillende vroeger op pad gegaan dan In Den Haag. Me vrouw A. L. van Uden-Hosnar uit de Cornells Fockstraat stond al sinds gis- De zon schijnt in mijn ziel In het verslag over de plechtige bijzetting van prinses Wilhelmina is er terloops op gewezen, dat koningin Juliana in haar studenten tijd een Noors lied in het Nederlands heeft vertaald. Dit lied werd in de kerk gezongen toen de koninklijke familie zich in de graf kelder bevond. Hieronder volgen de vier coupletten zoals ze door de toenmalige prinses Juliana werden vertaald. Prinses Wilhelmina heeft dit lied opgenomen in haar boek „Eenzaam, maar niet alleen", waar zij het heeft over de stemming onder de politieke gevangenen in Noorwegen als het nieuwe leven ter sprake komt. De zon schijnt in mijn ziel vandaag, Het donker is gezwicht, En aard' en hemel langt mij toe, Want Jezus is mijn licht. Er is zonneschijn, zomerzonneschijn. Al de uren van de dag zijn blij; Zie ik in Jezus' aangezicht. Is er hemelgloed in mij. Er is lofzang in mijn ziel vandaag. En jubel voor de Heer, En zo vol is daarvan nu mijn hart. Ik kan 't niet uiten meer. Er is zonneschijn, zomerzonneschijn, Al de uren van de dag zijn blij; Zie ik in Jezus' aangezicht, Is er hemelgloed in mij. teravond zeven uur bij de afrastering aan de Markt, vast van plan de nacht In de open lucht door te brengen. „Je moet er wat voor over hebben als je niets wilt missen". Weldra kreeg ze zeischap en omstreeks twaalf uur het groepje wachtenden al gestegen tot zeven. Mejuffrouw A. R. Dikken was gisteravond om kwart voor zes uit Varseveld (bü Winterswük) vertrokken. Evenals in Den Haag trachtten de wachtende het zich hier zo gemakke lijk mogelijk te maken. De oer- Hollandse broodjes en koffie waren ook thans niet vergeten. Om tien over twee kwamen op de Markt de heren Bakker en Wachter aan. Ze waren op de bromfiets helemaal uit Nieuw Vennep komen rijden. Om twaalf waren ze vertrokken. Gehuld in leren jassen en laarzen vol dikke kranten posteerden zij zich voor het V.V.V. kantoor. Om zes uur vanmorgen was het aantal wachtende gestegen tot 25. Bij de Oude Manhuissteeg had een groepje van tien verzetstrijders die uit de oorlogsjaren dierbare herinneringen aan de oude koningin hebben bewaard een plaats ge vonden. Auto's weg In Rijswijk zijn vannacht tientallen automobilisten, die de nacht in hun auto wilden doorbrengen, door de politie ver wijderd. Zij mochten wel in hun auto slaoen, maar dan alleen in de zijstraten. Nog omstreeks acht uur bleek de be langstelling langs de route veel gerin ger dan was verwacht. Dat gold zowel' voor Den Haag als Delft. Velen ver kozen de warmte thuis boven de frisse ochtendkou buiten. De militairen die in en bij Delft voor de afzetting zorgden arriveerden in het holst van de nacht in zeven treinen. Voor de negenduizend militairen, die bij de uitvaart waren betrokken, negenduizend liter erwtensoep maakt. Na afloop van de plechtigheid konden zij op de verzamelpunten zo veel warme soep krijgen als ze maar wilden. De Delftse politie heeft gisteravond maar heel weinig auto's hoeven weg te slepen. De burgerij heeft veel medewer king verleend bij het autovrij maken van Delft binnen de Vesten Nieuwe Kerk Kenmerkte de binnenstad zich vannacht door rust, in de Nieuwe Kerk werd hard gewerkt aan de laatste loodjes, die voor de werklieden nog niet eens zo zwaar wogen Het schoonmaken van stoelen is de hele nacht doorgegaan. Bloemsierkun- stenaars kwamen tegen vieren met de rouwversiering gereed. Zij gingen naar huis om bij te komen van twee dagen hard werken. De mannen in de kerk hebben welis waar hard gewerkt, maar de werklieden van openbare werken zouden te kort ge daan worden, als die ook niet genoemd werden Zij hebben vannacht de Markt met zandstrooiers van 'n dunne laag zand voorzien teneinde te voorkomen dat de paarden op het gladde plaveisel uitglij den. Verkeersborden die in de weg ston den werden verwijderd en nog tal van andere werzaamheden heeft openbare werken vannacht verricht. De afzetting van de Delftse binnenstad functioneerde uitstekend. Een 40-tal Haag en Barendrecht hebben vannacht gepost. De mannen hadden de grootste lof voor de organisatie en voor de man die de touwtjes in handen had, inspecteur J. A. Maaten van de Delftse verkeerspolitie. „Fijne vent, die inspecteur Maaten, hij heeft ons volop koffie laten nemen, en De kist wordt de kerk binnengedragen. dat hadden we nu net nodig. Die man had zijn zaakjes prima voor elkaar". Het Delftse stadhuis is gisteren gereed gemaakt om te kunnen dienen als ont vangstcentrum voor de koninklüke gas ten. die niet in de rouwstoet meereden. Meubilair en portretten uit het museum Prinsenhof zijn daartoe naar het stadhuis overgebracht. Er is een speciaal boudoir ingericht voor koningin Fabiola van Bel gië om zich na de treinreis te kunnen op knappen. (Later bleek echter, dat het Belgische Vorstenpaar zich rechtstreeks naar de Nieuwe Kerk zou begeven». De kamer van burgemeester en wethouders is een van de ruimten die als ontvangst gelegenheid zijn herschapen. (Van een onzer verslaggevers) Ypenburg is vandaag een grote parkeerplaats geweest voor auto's, die getuigen wilden zijn van de uitvaart van prinses Wilhelmina. Om kwart voor zes begonnen de eerste auto's „binnen te lopen" en de ontvangst, die de automobilisten ten deel viel, was bijzonder verzorgd. Ze kregen een papiertje van de vlieg basis. waarop ze konden lezen, wat precies moesten doen. Bovendien vonden zij om de dertig meter een vriendelijke militair op hun weg, die bereid was, over het gehele vliegveld te geleiden, tot dat ze de wagen op de daarvoor bestem de plaats hadden geparkeerd. En dan het vo°r bestuurder en passagiers lopen geblazen. Om kwart voor negen stonden er goede honderd auto's, maar in de loop van de ochtend werden er nog veel verwacht. Op het vliegveld, dat enorm aantal auto's kan herbergen, wachtte men eohter niet, dat de basi9 „vol zou lopen". Men is de gehele nacht in de weer geweest om een eventuele grote toeloop te kunnen verwerken, om dat men nu eenmaal het zekere voor het onzekere moest nemen. Omstreeks negen uur waren op de grote weg nog niet veel mensen te zien Er stonden hier en daar groepjes van vijf tot tien mensen in de kou te kleumen. Ze ijsbeerden maar wat heen en weer. Ver der zag de weg er nog vrij verlaten uit Op de andere parkeerplaats was de si tuatie ongeveer gelijk. De meeste men- zijn eerst de stad in gegaan, omdat het daar niet zo koud was als op de bui tenwegen, die bovendien behoorlijk glad Warm blijven Later op de ochtend nam de belang stelling op de rijksweg aanzienlijk toe. nensen. die heel vroeg waren geko- zagen zich genoodzaakt, naar hun wagens op het vliegveld terug te gaan Ze lieten de motor draaien om het kacheltje warm te krijgen en gelegen heid te krijgen, wat bii te komen. Ach teraf bleek, dat het niet nodig was ge weest. zo vroeg te komen. Velen, vooral de dames, waren In plaids gehuld. Bij de verkeersrotonde Ypenburg stond een hele batterij amateurfotogra fen. die op statief zouden trachten, foto's te nemen. Er waren er wel hon derden. Er wat i r ston- rijkspolitiemannen uit Rotterdam, Den den te luisteren, waar de stoet zich be- i het c Inspiratie en symbool een landelijke bijeenkomst van de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Ne derland, gehouden in het tropenmu seum in Amsterdam, is prinses Wil helmina gisteravond herdacht als de moeder van het verzet. Burgemees- G. van Hall van Amsterdam, noemde de radiotoespraken van ko ningin Wilhelmina uit Londen de lichtpunten voor de mensen in het bezette vaderland. Zy schraagde het verzet, in moeilijke tijden. Zij werd tot inspiratie en sym bool van vrijheid". Mr. Van Hall stelde dat koningin Wilhelmina, ontdaan van de formalistische omgeving waarin zij opgroeide, een van de grootste van haar tijd werd. „Wij herdenken een van onze beste burgers en een goede vriendin". Ds. C. M. Graafstal, hervormd predi kant te Ermelo, schetste prinses Wil helmina als christin. „Gedenken is ver der gaan op haar weg. Bij een edel vor stenhuis behoort een edel volk". Rabbijn J. Soetendorp uit Amster dam zei, dat de Joodse gemeenschap in ons land prinses Wilhelmina als moede) heeft gezien. „Bij ieder Amsterdams be zoek. kwam zij door de Joodse hoek om te laten merken, dat wij erbij hoorden. Zij wilde altijd haar verbondenheid met de Joden in Mokum demonstreren In de oorlog was zij met ons in onze nood", aldus rabbijn Soetendorp. De voorzitter van het Voormalig ver zet Nederland, kolonel J. J. F. Borg- houts, zei dat koningin Wilhelmina al tijd als de moeder van het verzet zal worden gezien. „Oranje heeft ons nooit in de steek gelaten. Het allerminste dat wij daar tegenover kunnen stellen, is trouw blijven aan Oranje". Aan de druk bezochte herdenkings bijeenkomst werd muzikale medewer king verleend door de harpiste Rosa Spier, de pianist Willem Andriessen de Koninklijke mannc „Apollo" onder leiding - vond. Zij deden het gelukkig heel on opvallend. De Cantinedienst van de strijdkrachten was met enkele kantinewagens present en bleek een geduchte concurrent te zijn van de koekkramen. Zo lang de stoet nog niet was gearriveerd, gingen de belangstellenden niet langs de kant van de weg staan. Ze bleven heen en weer lopen om warm te worden. Op ho gere gedeelten van de rijksweg stonden de meeste belangstellenden. De stoet passeerde het vliegveld om streeks elf uur. Iedereen kon het im posante gebeuren goed gadeslaan, oók de belangstellenden, die op het laatste ogen blik waren gearriveerd. Er was geen stukje van de r,ijksweg onbezet, ook niet op het koudste gedeelte tussen de Hoorn brug en de grens van Delft. De mensen stonden niet rijen dik. maar wel in een ononderbroken lijn. Er werd gewijde muziek (in mars tempo) gespeeld, o.a. ,,'k Heb ge loofd en daarom zing ik". Daar ging veel van uit. Men kon op de gezich ten van de mensen zien, hoe ont roerd zij waren. Delft verstilde Vervolg van pagina 3) Koningin en Prins lopen tussen de koetsen door naar de ingang van dc kerk. Het vaandel nijgt groetend. Ook de Prinsessen komen daar vlak achter. Voor de baar uit wordt een wit kussen gedragen met de onderscheidingstekens de Militaire Willemsorde. Ook de krans van het verzet wordt de kerk in- gebraoht. De rijknechten van de witte koets presenteren de zweep. Dc acht hout vesters met Oranje kokarde op de hoed tillen dc blanke kist behoed zaam uit de lijkwagen. Terwijl dit gebeurt wordt terzijde van de kerk door de koude bevangen soldaat, van de velen, weggevoerd. Pre cies klokke twaalf wordt de kist bin nengedragen en rijdt de lijkwagen met flakkerende lantaarns naar de zijkant van de kerk. Rode-kruishulp in bioscoop Kleumend gingen twee Roode Kruis- helpers de Passage-bioscoop aan de Hof weg te Den Haag binnen. In de hal was het heet. „De deuren houden we lekker dicht en de verwarming staat op vol", vertelt portier A. H. Musschen. In zijn rood-met-goud -met-beige-uniform be waakt hij de ingang. „Ik moet wel hard zijn, want binnen is hete koffie", zegt hij. Dat klopt en tien Roode Kruis- helpsters en -helpers staan klaar om door koude bevangen belangstellenden -eer op de been te helpen. Patiënten hebben ze nog niet gehad. Half negen 't is er ook ncj te vroeg vooi-. Het begint nu pas goed te ko men. Ook de hal van de bioscoop Asta is ingericht als hulppost van het Roode Kruis. Hier ook brancards, wol len dekens en hete koffie. Twaalf hel pers en helpsters staan hier gereed. Een dokter zit achter een tafeltje en schrijft iets in zijn notitieboekje. Nog geen patiënten. Zo nodig kunnen de ambulances binnen enkele minuten aan de achterzijde van het theater voor rijden. Overal langs de route worden in zijstraten ambulances en ziekenauto's klaar gehouden. De chauffeurs drinken hete koffie, want het wachten is koud. Gisteren is in de dr. Noletstichting te Schiedam overleden de heer L. P. Huigens 56consul-generaal van de re publiek Liberia. Gisteravond is de loco-burgemeeste: van de gemeente Vlagtweddc. de heer N. Nomden, oud 46 jaar, bij een verkeers ongeval in Ter Haar om het leven ge komen. Met zijn auto kwam hij in bot sing met een autobus van een firma, die invaliden van de werkplaats in Ter Apel

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5