ïlieutuc £eütsrije GTourant Stoet lengte van 2,5 rijdt kilometer 2,5 uur (ommen (aar Document van Boccaccio gevonden Van Lange Voorhout naar Nieuwe Kerk Geen treurmuziek maar gewijde muziek Nederlander staat in Tunesië terecht VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 12652 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvnsticii Is ahcblmn rnjn bert ia teg^eospoet'* VOOR DE BUITENVOGELS VETBOLLEN STROOIZAAD VOGELHUISJES VLIELAND NIEUWE RIJN 50 het (Van onze speciale verslaggever) TAE begrafenisstoet van prinses Wilhelmina, die zich morgen •T-' Haagse Paleis Lange Voorhout naar de Nieuwe Kerk in Delft zal be wegen, is naar schatting 2,5 kilometer lang. Naar verwacht wordt zal het voorbijtrekken van de stoet tussen de twintig en dertig minuten in beslag nemen. Verscheidene vorstelijke gasten zullen zich rechtstreeks naar Delft begeven. Onder hen bevinden zich koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg, prin ses Armgard van Lippe Biesterfeld (moeder van prins Bernhard) graaf en gravin van Oeynhausen-Sierstorpff (familie van prins Bernhard). De negenduizend militairen, die bij de begrafenisstoet zijn ingedeeld, of by de afzetting zijn ingeschakeld, zullen 's nachts met hun eigen vervoermidde len worden aangevoerd. Mocht het mis tig of glad zijn, dan zullen ze per trein naar Den Haag (Holland Spoor en Laan van N.O. Indië> of Delft ko men. Vandaar zullen ze per bussen naar hun plaats van opstelling worden gebracht. Al weer volgens een speciale wens van de verscheiden vorstin zullen de militai ren, die in de stoet meelopen, in battle dress gekleed zijn. De anderen, die langs de route zullen worden geplaatst, zullen vanwege het jaargetijde hun lange jas dragen. Naar schatting "zal het ongeveer twee uur en een kwartier duren, voordat de lange stoet in Delft is gearriveerd. Voor een juiste tijdmeting heeft een peloton militairen de route reeds gelopen, ter wijl er ook met een rijtuig een proef ge nomen is. De enige militairen, die cere monieel tenue dragen, zijn de mariniers, die bij de Nieuwe Kerk in Delft zullen worden opgesteld. Voor vorstelijke gas ten, kamerheren en leden van het Hof is groot gala voorgeschreven. De stoet Volgens de laatste opgave ziet de be grafenisstoet er als volgt uit: De opening geschiedt door vijf ruiters van de gemeentepolitie van 's-Graven- hage in ceremonieel tenue, gevolgd door de hoofdcommissaris en zijn adjudant, beiden te paard. Dan volgt een 24 man sterk bereden detachement van het wapen der Konink lijke Marechaussee (commando de 1ste luitenant A. Jongepier), met onmiddellijk daarna de algemene troepencommandant, de brigade-generaal i.. E. Hinrichs. Daarachter marcheert de Koninklijke Militaire Kapel met tamboerkorps onder directie van de majoor R. van Yperen. De kapitein-luitenant ter zee T. Jonk man. bevelhebber van het voorste deel van de stoet, gaat vooraf aan het ko- Uitvaart prinses Wilhelmina (Van onze speciale verslaggever) IN overeenstemming met een speciale wens van wijlen prinses Wil helmina zal tijdens haar begrafenis geen treurmuziek ten ge hore worden gebracht. Daar marsmuziek niet in de plechtigheid zou passen, heeft men het in opnieuw „geïnstrumenteerde" gewijde mu ziek gezocht, die aangepast is aan het normale marstempo, dat zal worden aangehouden. Uit Valerius Gedenckklanck en uit bekende koralen zijn in totaal twintig stukken gekozen. Aieuws in één oogopslag In Bonn wordt nu weer rekening gehouden met de mogelijkheid van een her stel van de „oude" coali tie, bestaande uit een re gering van CDU-CSU- mi nisters en liberalen. Het is de SPD-voorzitter 01- lenhauer niet gelukt bondskanselier Adenauer ervan te overtuigen, dat een verklaring van de so cialisten over het aftreden van Adenauer verkeerd was uitgelegd. President De Gaulle heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de samenstel ling van het nieuwe ka binet onder leiding van George Pompidou. Het lijkt als twee druppels wa ter op het vorige kabinet Er zijn slechts geringe ver schuivingen aangebracht. Het kabinet kan rekenen op een royale meerderheid in de Nationale Vergade ring. Het ziet ernaar uit dat het college van rijksbe- middelaars niet akkoord zal gaan met een loons verhoging van tien cent per uur voor de landar beiders. Per 1 november was hieromtrent overeen stemming bereikt tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties Men wilde op deze wijze de achterstand in de lonen van de landarbeiders rechttrekken. ninklijk bataljon van het garderegiment Grenadiers ter sterkte van 100 man (com mando de kapitein A. G. Gillissen). Ver volgens komen een detachement van 10C man der Koninklijke Marine (commando de Ltz. I VL S. van Woerden), een deta chement van dezelfde sterkte van de Koninklijke Luchtmacht (commando de kapitein P. J. M. van Duivendijk) er commando van de Rijkspolitie te paard (commandant de officier der Rijkspoli tie 1ste klasse P. J. Plattel). Voorafgegaan door een ryknecht-i joor en twee rijknechts te paard volgt dan de witte koets met het stoffelijk hulsel van prinses Wilhelmina. De koets zal bespannen zijn met acht paarden, die de bok worden gemend. Naast elk d gaat een koetsier te voet. Aan de koets is slechts één krans gehecht, na melijk die van het gehele Nederlandse Aan beide zijden van de koets gaan twee slippendragers, oud-adjudanten van de prinses, toen zij nog koningin was. Dit zijn de schout-bij-nacht H. A. W Goossens, de brigade-generaal tit. der Grenadiers b.d. A van Santen, de kapi tein ter zee b.d. C. W. Th. Baron van Boetzelaer en de luitenant-kolonel b.d. KNIL W RomswinckeL Bovendien wordt de rouwkoets nog geflankeerd door tien Kamerheren, die r de beide zijden zijn verdeeld Jhr J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart bevindt zich hierbij, jhr. mr. E. W. Roëll •es. luitenant-kolonel der Huzaren b.d. W. A. van den Wall Bake, H. A. A Baron Collot d'Escury, R. P. M. Baron Voorst tot Voorst, jhr. mr. W. W Feith, J. H. E. Baron van Nagell, prof dr. C. L. Patijn, jhr. mr. J. H. de Brauw jhr. S. G. van Weede. De chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, de lt -gen. H. Schaper rijdt nog ter rechterzijde van de koets, de kol.-vlieger mr. R. J. E M. van Zin- nicq Bergmann ter linkerzijde. De adjudanten van koningin Juliana de lt.-kolonel W. R. A. Baron van Tuyll Serooskerken en de lt.-kolonel G. N Tack rijden achter de koets, evenals de adjudant van prins Bernhard. de lt.-kolo- nel C. C. Geertsema. Achter de daarop volgende, met twee paarder. bespannen witte bloemenwagen de reeds gelegde kransen zijn vandaag naar de Nieuwe Kerk overgebracht die door twee lakeien begeleid wordt volgen tien dragers van de Koninklijke Houtvesterijen Het Loo. gaande twee aan twee. Hun namen zijn: G. Veld kamp, koninklijk jachtopziener, A. M Pols, C. Schrieck en R. Eefting, allen President Tito t heeft een bezoek gebracht aan Moskou. Van links naar rechts om. de tafel in het Kremlin: Nikita Chroesjtsjef. Jovan Ve- selinof, Zuidslavisch partijbe stuurslid, die Tito op al zijn be langrijke reizen vergezelt. Ko- sygin. Chroesjtsjefs rechterhand en president Tito. koninklijk jachter, C. Kramer en G Spek. beiden koninklijk opper-boswachter en J. Spek en K. Bant. beiden koninklijk boswachter In jtuig De Koningin en de Prins zullen volgens voorbij rijden in een met twee paarden bespannen rijtuig. In een tweede rijtuig, eveneens bespannen met twee paarden, volgen de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. In het derde rijtuig zullen koning Frederik IX van Denemarken en koning Olav V van Noorwegen gezeten zijn Het vierde rijtuig draagt prinses Alice, gravin van Athlone (volle nicht van wijlen prinses Wilhelmina), prins Louis- Ferdinand van Pruisen en prinses Kira van Pruisen léén van de bruidsmeisjes bij het huwelijk van Koningin en Prins». In de vijfde koets ten slotte zullen de vorst en vorstin Von Wied plaats die achterkleinkinderen zijn van prinses Marie, dochter van prins Frederik, die ;n broer van koning Willem II was. Naast elk portier van de vijf rijtuigen zullen twee lakeien meelopen. De stoet wordt gesloten door een com mando bereden Rijkspolitie, de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht met Tamboerkorps onder directie van de kapitein H. F. W. van Diepenbeek, de commandant van het achterste deel, de lt.-kolonel van de Luchtmacht W. H. de Geus, twee detachementen van elk hon derd man van de Koninklijke Lucht macht (commando de kapitein J. L. T Wortelboer) en de Koninklijke Marine commando de Ltz. L. J. A. Wiegel), een compagnie van honderd man van het garderegiment Jagers (commando de kapitein A. A. Herweijer). een twaalf man sterk detachement van de Koninklij ke Marechaussee (commando de adju dant-onderofficier G J. Hoekman) en ier ruiters van de gemeentepolitie van -Gravenhage in ceremonieel tenue. "VfORGEN zal. in verband met de verslaggeving van de be grafenis van prinses Wilhelmina. de krant onze abonnees niet zo vroeg bereiken als op andere zaterdagen. Rode Kruis is morgen op alies voorbereid Het Nederlandsche Roode Kruis houdt zaterdag, bij de bijzetting van Prinses Wilhelmina te Delft, langs de route, die de stoet zal volgen. 300 mensen gereed. De Rode-Kruiscolonnes van de afdelin gen Delft. Den Haag, Voorburg, Rijswijk, alsmede enkele uit het Westland, Rotter dam en Leiden zullen in totaal dertien posten aan de rechterkant van de route, gerekend van Den Haag af, bemannen Voorts zullen zeven ambulanceauto's van de noodcolonnes van het hoofdbestuur op de route dienst doen. Het tweejarig zoontje Albert van de familie Smit uit Geeuwenibrug bij Dwin- geloo is vannacht in het ziekenhuis te Meppel overleden aan de brandwonden die het kind opliep toen het een pan met kokend water over zidh heen had gekre- Vijftig honden per uur wil men „halen". De massale vaccinatie i honden tegen rabies is begonnen in Amsterdam. Ciisteravond werden de eerste twee van de achttien posten geopend. Vijftig per uur. Vijftig kleine drama's per uur. Het kleine vrouwtje voelt zich nog vervelender dan het slachtoffer met zijn zwarte kraaloogjes. Toe nou, flink zijn, zegt de dierenarts. Niet tegen het hondje, maar tegen het vrouwtje. Als ze de grote injectienaald ziet, zegt ze heel voorzichtig: ,JDoet het erg pijn?" De arts stelt haar gerust. Nieuwsgierig kijkt haar trouwe vriendje haar aan. De tranen schieten haar in de ogen. Als vóelde het zelf Wegens moord op onderwijzer "17ANMORGEN is in de Tunesische plaats Gabes. de 30-jarige Neder lander M. R. die beschuldigd wordt van moord op de Tunesische onder wijzer Desmaroux in 1958 ter dood veroordeeld. Vier jaar geleden het lijk van de onderwijzer onder verdachte omstandigheden gevonden. Zijn auto werd enige dagen later in een reparatiewerkplaats in Ben Gardane in Zuid-Tunesië aangetroffen. Verdachte R. had in mei 1958 na aan komst in Tunis met zijn vrouw en een vriend kennis gemaakt met Desmaroux. Volgens de tenlastelegging zou R.. die had ontdektdat. Desmaroux veel geld bij zich had,' hebben voorgesteld samen Gabes te gaan om dit geld te wis selen in buitenlandse valuta. Op de te rugweg zou R. zijn slachtoffer door. het voorhoofd hebben geschoten en hem. toen bleek dat hij nog niet dood was. hebben gew rgd. Ook zou R. twee reis biljetten van de Tunesische luchtvaart maatschappij hebben gestolen en wordt hij beschuldigd van onwettig wapen bezit, het voorzien van zijn paspoort met een vals stempel van de Verenigde Naties en het innen van geld op een ongedekte cheque. R. en zijn vrouw werden later in Alexandrië gearresteerd, de vriend in Tripoli. R. werd in hechtenis gesteld, zijn vrouw en zijn vriend werden voor lopig vrijgelaten, waarna deze naar Ne derland terugkeerden. Het proces van de Nederlander is in maart van dit jaar uitgesteld omdat zyn familie om een psychiatrisch onderzoek had verzocht. Tijdens de recente overstromingen Zuid-Tunesië is een groot aantal ge bouwen van Gabes vernield. Het paleis van justitie is een van de weinig over eind gebleven gebouwen. De cel van de Nederlander heeft tijdens deze over stromingen ook onder water gestaan. Ontkennen Voor het Tunesische hof ontkende R. donderdag alle beschuldigingen. De Ne derlander antwoordde de rechters in het Frans, doorspekt met enkele woor den Arabisch. De president van het hof zei tot R. dat de huls van de kogel, die de onderwijzer Desmaroux dodelijk had getroffen, in de auto die in Ben Gar dane was achtergelaten, was gevonden. Ook waren op de bekleding bloedspat- tcn aangetroffen. Op een vraag over een cheque van vijfduizend franse franks, die R. aan iemand in Djerba had gegeven, ant woordde beklaagde, dat hij niet ge weten had, dat deze cheque, van een Amsterdamse Bank, in Tunesië niet kon worden ingewisseld. Expositie „Het leven van de Prinses" In de tentoonstellingszaal van het Haagse gemeentearchief, Rijswijkseplein 38, wordt van 10 tot 23 december een expositie gehouden gewijd aan het leven van prinses Wilhelmina. De tentoonstelling is op werkdagen (ook des zaterdags) geopend van 10 tot 16.30 uur en op zondag van 14 tot 16.30 uur. Bovendien is er gelegenheid tot bezichtiging op dinsdag- en vrijdag, avond van 20 tot 22 uur. financiën zich veel moeite getroosten om een aantal knelpunten in ons huidige be lastingstelsel weg te werken. De maat regelen, die zij met name voor de inkom stenbelasting hebben aangekondigd, bete kenen op bepaalde punten een wezenlijke verzachting voor de belastingbetaler, zelf» al gaat de loonbelasting voor inkomsten uit overwerk, gratificaties e.d. iets om- Minder bereidwillig reageren minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge op de aandrang, ook enkele bepalingen van de Successiewet te herzien. Het gaat hier om een zaak, die van groot sociaal belang moet worden geacht, namelijk het feit, dat nog steeds een niet onaanzienlijk sdcces- sierecht wordt geheven op een groot aan tal weduwen- en wezenpensioenen. Wat is namelijk het geval? Dc weduwen, wie door hun overleden man een pensioen is nagelaten, dat hoger is dan vierduizend gulden per jaar, dienen een bedrag aan successierecht op te brengen, dat niet mis is. Zo betaalt een veertigjarige vrouw ƒ2470 successierecht voor een pensioen, dal haar een uitkering van zesduizend gulden per jaar verschaft. Een zestigjarige we duwe betaalt in hetzelfde geval 1290. Daarbij doet zich dan nog het schrijnende verschijnsel voor. dat pensioenen voor we duwen van gewezen ambtenaren niet aan successierecht onderhevig zijn. Reeds meermalen is vanuit de Tweede Kamer met name ook van protestants- christelijke zijde op deze onbevredigen de toestand gewezen. Het heeft nauwelijks mogen baten en ook uit de memorie van antwoord over de begroting van financiën voor 1963, die thans is verschenen, blijkt, dat de bewindslieden een oplossing naar de tamelijk verre toekomst verschuiven. Zij wijzen erop, dat de vrijstellingen van het successierecht nog in 1956 aanzienlijk zijn verhoogd. Zij brengen in herinnering, dat reeds een aantal belangrijke belasting- ontwerpen bij de Staten-Generaal aanhan gig zijn en zij menen, dat de zaak. waar het om gaat, niet zo dringend is, dat al leen daarvoor een wijziging van de Suc cessiewet moet worden nagestreefd. Er is gelukkig een lichtpuntje. Zo spoedig mogelijk na het afwikkelen van de thans aanhangige belastingontwerpen zullen de bewindslieden bij de Staten-Generaal on der meer een algemene aanpassing bij d» Successiewet 1956 aanhangig maken. Het zal goed zijn, dat dit „zo spoedig moge lijk" ook inderdaad zeer spoedig is en dat de onbevredigende toestand op het stuk van de weduwenpensioenen daarbij ruime aandacht krijgt. (JÜTA) „Ik maak me niet vuil, mam, want ik heb mijn laarzen aan." De twee kapellen, die in de begrafenis stoet zullen meelopen, zijn de Koninklijke Militaire Kapel onder directie van joor R. van Yperen en de Kapel va Koninklijke Luchtmacht onder directie van kapitein H. F. TV. van Diepenbeek. De twee muziekkorpsen zullen om de beurt spelen. Er zijn speciale maatregelen getroffen om de twee directeuren, die zich met hun kapel aan 'het begin er het einde van de stoet bevinden, contact met elkaar te doen onderhouden. Waar de militaire muzikanten 't bangst voor zijn, is bevriezing van hun instru menten. De laatste zullen dan ook zc goed mogelijk tegen eventuele vrieskou worden geprepareerd. Alle blazers van de twee kapellen krijgen verder een flesje met alcohol om zich bij bevriezing van hun instrument alsnog te kunnen helpen. De liederen en koralen, die door ma joor R. van Yperen gekozen zijn en die gisteren reeds op het normale marstempo werden beproefd, zijn de volgende: O, Nederland let op Uw saeck (Vale rius). Nader mijn God bij 17. O, Heemskerck (Valerius). U geldt de zaak. Gelukkig is het land (Valerius). Nooit kan het geloof te veel verwach- Merc'k toch hoe sterek (Valerius). Jezus, rustpunt van mijn leven. Waar dat men sich al keert of wendt (Valerius). Beveel geruist Uw wegen. Eén naam is onze hope. Jezus is mijn toeverlaat. Boven de sterren. Voorwaarts, Christen strijders. Nader tot 17. o Heer. Zou mijn dood een graf doen beven (Gez. 243). Nader nog nader. U meer nabij. Here JezusGy zijt mijn. Wilt heden nu treden (Valerius). 'k Heb geloofd en daarom zing ik. Biljetten van f5? De Nederlandse Bank bereidt een e quête voor om na te gaan of er behoefte bestaat aan bankbiljetten van vijf gul den. Op grond van de Bankwet is het mogelijk, dat dergelijke bankbiljetten in omloop worden gebracht. Stationair T\E depressie activiteit op de Oceaan breidt zich nu over Engeland uit terwijl het hoge drukgebied boven mid den-Europa zich iets naar het zuidoosten verplaatst. Onder invloed daarvan gaat er meer wind staan uit zuidelijke richtingen. De- ze ontwikkelingen zullen tot gevolg heb- ben dat de vorst snel in betekenis af neemt en tijdens het weekeinde vrijwel zal, zijn verdreven. By binnendrijven van lucht van zee kan vooral in de kuststreken tij delijk mist of laaghangende bewolking HET WEER CN EUROPA voorkomen. Happarten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog «eer met plaatselijk bewolking of mist. Vannacht in het binnenland over- wegend lichte vorst, laags de kust tempe- on raturen om het vriespunt. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van- D Helder daag. Zwakke tot matige en langs de kust Ypenburg vrij krachtige wind tussen zuidwest en vlisslngen zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). D^BUt ZON EN MAAN Emdhïwn Zaterdag 8 december: zon op 8.34, onder Zd.-Limto. Stockh. TN de regeringsarchieven van professor Roberto Abbondan- Behalve over enkele per- lijke staat terug zou kunnen Twee jaar geleden heeft Perugia in Italië is een za> 'n band van een boek soonlijke zaken wordt in de keren. een Italiaanse culturele stich- uit de zestiende eeuw. brief ook verteld, dat de her- De brief wordt beschouwd ting meer dan 50 miljoen lire brief gevonden die gesenre- tog yan SpoIeto een Dujtse als een document van on- (ruim 300 000 gulden) betaald ven en getekend is door Gio- Hij was geschreven aan een kapitein genaamd Anichino di schatbare waarde. Boccaccio voor een handschrift van Po- vanni Boccaccio, dc beroemde zekere Leonardo Certaldo, Mongardo had gearresteerd wordt, met Dante, beschouwd iiziano, een dichter die een schrijver van de Decamerone. een Italiaanse geldwisselaar en dat dit de pauselijke zaak als een van de vaderen van eeuw later dan Boccaccio die naar Avignon was ge- wel ten goede zou kunnen ko- de Italiaanse taal en litera- heeft geleefd, en die lang niet De brief werd gevonden reisd, waar het pausdom tij- men in Centraal-Italië, waar- tuur. Er is nooit enig hand- zo beroemd is als de schrijver door de hoofd-archivaris, delijk naar toe verplaatst was. door de paus naar de kerke- schrift van Danle gevonden- van de Decamerone. Sa, vindstil finds til -4 -6 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1