STARFIGHTER: superieur wapen In elf landen kijkt men naar Rattigans t.v.-spel b mm B, In 12 minuten over Benelux Soldaat krijgt 2,5 jaar cel Ervaring Eerst huis voor burgerij dan bouw tentoonstelling DONDERDAG DEGEAIBER I9f>2 Schaali-vraag 320 In probleem 320 dat wij maan dag jl. plaatsten is per abuis een verkeerd diagram gepubliceerd. Hieronder volgt nogmaals de op- Tot ons genoegen vonden wij dezer dag^n de partij terug die in 1946 te Moskou werd gespeeld tussen Gusew, met wit. en Averbach, een partij die toen groot opzien baarde. De dia gramstelling is de kritieke: de supe rieure positie van de witte lopers, in het bijzonder van die op h6, is zonder meer duidelijk. Zwart dreigt echter pion e6 te veroveren en vervolgens zich te bevrijden. Onze vraag luidt: wat staat wit de eerste drie zetten te doen? Deze essentiële zetten plus de rest van de winstvoering vindt u morgen bij de oplossing. M *1 A A AI?* 4 Ax. m feA* a B m 'A S m abcdefgh Wit: Kgl. Dd6, Tal. Le2 en h6. pi a2. b2, c3. e4, e6 en h2. Zwart: Kg8, De8, Tc6 en h8, Pea, pi a7, '06. f6, g6 en h7. Wit is aan zet. Uam-vraufi 320 De opgave van J. Bus te Heemstede had de volgende stand: Zwart: 6, 7. 8. 10, 12. 13, 14, 20. 21, 22. 28, 36. Wit: 25, 29, 33, 34, 35, 38, 39, 40, 41. 43, 49, 50. Writ wint in de volgende zetten: 34—30, 36X47; 39—34, 28x48; 49—43, 47x24; 30x19, 48x30; 35x4. 14x23 gedw.; 4X2; 12—17 gedw.; 2x11, 6X17; 25--20, 17—22; 20—14, 22—28; 14—10. 21-32: 10—5. 32—38: 5—37. 38—43: 37—48!, 43—49; 50—44 of 40—35. Bridge De pointe in het vorige 3 Sans- Atoutspel is, dat Zuid in de le slag niet mag snijden op hartenvrouw. Want zit deze kaart mis, dan volgt klaveren na, terwijl de lange ruiten- kleur waarvan u het moet hebben nog niet vrij is! De juiste speelwijze is: in slag 1 nemen met hartenheer en vervolgens ruiten 10 van tafel spelen. In de praktijk kwam West met rui- lenheer aan slag en speelde klave ren na. Oost nam met het aas. waarop de kaartverdeling er zo uitzag: Dank zij het gunstig zitsel van de klaveren en het feit, dat ook de snil op hartenvrouw lukte, maakte Zuid 10 slagen! Jack Diamond Iin-iil-puïïel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. gem. in Limburg, 2 vette vloeistof, 3, cirkelvormig voorwerp, 4. ik ont ken (Lat.). Oplossing vorige puzzel Hor. 1. Ems, 3. dol. 6. arm, 9. e.a. 10. gemis, 12. e.o., 13. Dalen, 15. polis, 17. ten, 19. las, 21. eerloos, 25. por, 26. kol, 27. dilemma, 31. bas, 32. Aar. 34. Demer, 36. baret, 38. i.e., 39. reder, 41. er, 42. eng, 43. nol, 44. opa. Vert. 1. eed, 2. maat, 3. den, 4. om. 5. lip. 7. reis, 8. mos, 10. gene, 11. solo, 14. Leerdam, 16. laskaar, 18. al, 20. Spa. 22. rol. 23. oom. 24. els, 28. Iser, 29. eb, 30. maar, 31. been, 33. reep. 34. die, 35. ren, 36. bel, 37. tra, 40. do. Oud-directeur Leger museum Brig.-gen. Hartmans O c krijgt legpenning Op 13 december om 4 uur 's middag; zal in het gebouw van het ministerie van defensie in Den Haag een legpen ning worden uitgereikt aan twee oud militairen, namelijk brigade-generaal dei artillerie b.d. C. A. Hartmans en schout bij-nacht van de administratie b.d. Th H. Appels. Beide heren krijgen de leg penning vanwege hun verdiensten het leger-museum. Brigade-generaal Hartmans is oud-directeur en schout-bij nacht Appels is oud-penningmeester het Legermuseum Aan mr. J. Meihuizen is op zijn verzoek, met ingang van 1 mei 1963. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam. Het Britse schip Link-1 (2088 is gistermiddag voor de Deense kust gezonken, na een aanvaring met een Russisch schip. De bemanning is gered. (Van onze luchtvaartmedewerker) "Pi Super Starfighter is een van U de opmerkelijkste vliegtuigen van de laatste tien jaar. Niet alleen vanwege de prestaties, ook door zijn uitzonderlijke vormgeving, die onwillekeurig doet denken aan een bemand projectiel. Een indruk die wordt verkregen door de zeer lan ge slanke romp (viermaal zo lang als de spanwijdte van de vleugel) die van voren in een spitse punt uitloopt. Het grootste gedeelte van de romp wordt ingenomen door de elektrische apparatuur en de General Electric J-79-straalmotor. een van de krach tigste motoren ter wereld. Een snel vliegtuig als de Starfighter, die naar verhouding licht gebouwd is, heeft geen grote vleugel nodig. Echter, het kleine vleugeltje is al lesbehalve zwak. Proefondervindelijk is vastgesteld dat het dunne, scherp- gerande draagvlak een belasting kan verdragen van bijna tien ton vierkante meter, d.w.z. dat men tig op elke vleugelhelft een z vrachtauto kan plaatsen zonder dat de vleugel afknapt KARAKTER Wat de eigenschappen betreft: de vliegers zeggen er dit van: de F-104G zoals de militaire registratie luidt) is :en zeer modern vliegtuig. Hij is niet veel moeilijker te hanteren dan andere moderne jagers. Maar het is een vlieg- met een uitgesproken eigen karak- De vlieger moet hem leren ken- Het toestel luistert alleen naai zeer deskundig advies. Ondeskundige be handeling straft het meteen ai', met alle gevolgen van dien. Starfighter is een „raspaardje" zeer goed eerste prijzen mee te behalen zijn, hetgeen wel geïllustreerd wordt door het feit dat de Amerikaanse luchtmacht driemaal In successie de ichietkampioenschappcn met dit vlieg tuig heeft gewonnen. Kapitein M. G. Janssen zegt ervan ;n die mening wordt gedeeld door Ne derlands hoogte- en snelheidsrecordhou der J. F. FlintermanVan alle toestel- De Amsterdamse rechtbank heeft giste- :n de 19-jarige dienstplichtig soldaat A. an der V. uit Zwolle wegens een poging tot inbraak in een machinefabriek, aan de Bloemgracht in Amsterdam en diefstal uit een sigarettenautomaat in de Moluk- kenstraat in de hoofdstad veroordeeld tot jeugdgevangenisstraf van twee jaar ,es maanden. De officier van justitie een gecombineerde gevangenisstraf twaalf maanden waarvan vier voor waardelijk tegen hem gebist. De soldaat, die een groot deel van zijn jonge leven in inrichtingen en pleeggezinnen door bracht. kwam door gebrek aan leiding op het pad der misdaad terecht. De dief- stad uit de sigarettenautomaat (150 pakjes sigaretten verdwenen eruit» pleegde hij tezamen met de 16-jarige Amsterdamse los-arbeider H. B.. die werd veroordeeld tot een boete van 1000 of 50 dagen hechtenis en een voorwaardelijke tucht- schoolstraf van zes maanden met reclas- seringstoezicht len. die ln de afgelopen twintig jaar heb gevlogen, heeft de Starfighter de beste eigenschappen. Voordat kapitein Janssen op ie Star fighter kwam. heeft hü nog een vijftal dere nieuwe Amerikaanse vliegtuigen gevlogen, die de ruggegraat vormen van de V.S.-luchtmacht De enige machine 'e de prestaties van de Starfighter igszins evenaart is de Phantom II. Dit toestel heeft een iets grotere snelheid uitgerust met twee van dezelfde als de Starfighter. aldus kapi- Janssen. KRITIEK Van buitenlandse zijde wordt nogal kritiek geleverd op de Starfighter: o.m. Britse kant. De Britse industrie is echter nog steeds niet in geslaagd beter vliegtuig op de markt te bren- De Koninklijke Luchtmacht zal binnenkort de beschikking krijgen over een aantal gloed nieuwe straalvliegtuigen, toe stellen van het type Lockheed Super Starfighter, die door Fok ker ln licentie zullen worden ge bouwd. Nederlandse vliegers worden er al op getraind. Bijstaand artikel over het veelbesproken toestel is opge tekend uit de mond van kapi tein-vlieger M. G. Janssen, de man die met zijn 400 uren thans de meeste ervaring heeft met het vliektuig. In totaal heeft de 36-jarige Noordwijker 4.000 vlieguren op zijn naam staan, waarvan -1200 op straalvliegtui gen. gen. Trouwens, de hele Britse vliegtuig industrie is de laatste jaren enigszins op de achtergrond geraakt. Direct na de oorlog waren de Britten •de voornaamste- vliegtuigproducenten in Europa. Zij exporteerden hun toestellen over de hele wereld. De laatste jaren echter loopt de produktie sterk achter uit. Zodanig zelfs dat gedurende de laatste acht maanden ruim 11.000 n geen emplooi meer konden vinden deze industrie. En verwacht kan worden dat dit aantal nog zal stijgen. Ook uit Duitsland komt kritiek, vlieger kapitein Janssen is echter mening dat men nog te weinig ervaring heeft met de machine om een oordeel te geven. „Een schaap met vijf poti de ook hij het vliegtuig na de eerste vlucht. Maar na een tiental vluchten zegt hij, ontdek je dat het toestel eenvoudig is dat het zelfs met de pink kan worden bestuurd. Waar normaal verscheidene handelingen voor nodig z(jn hoeft men in de Starfighter slechts een knop om te draaien. Het toestel is uitgerust met elektroni sche apparatuur die de vlieger doet vliegen zoals hij dat wenst. Daarom zijn de vliegeigensohappen zeker zo goed, sommige gevallen zelfs beter dan 1 !eder ander vliegtuig. TRAINING Sedert geruime tijd worden de te nici voor de nieuwe machine op de vliegbasis Twen the opgeleid, samen met technici van de Belgische luchtmacht. Opleiding van de vliegers geschiedt hier o.m. op de vluchtnabootser. die de piloot helemaal het gevoel geeft werke lijk te vliegen. Zodra hij in de „link- trainer" heeft plaats genomen begin» zijn stoel te stoten en te trillen alsof de machine werkelijk naar de startbaan taxiet. Ook visueel is de vlucht nauwkeurig I fn "Amsterdam Aan de training van de vliegers voor de Starfighter wordt grote aandacht be steed. Immers: het nieuwe toestel bete kent een grote overgang. Vloog men tot voor kort met machines die zo'n 800 km per uur konden halen, de Su per Starfighter haalt een snelheid die drie maal zo groot is: 2400 km per uur. Zo kan men met de Starfighter ln 12 minuten tljds over Nederland. België en Luxemburg vliegen „SONIC BOOM" Een minder prettige bijkomstig heid bij deze grote snelheid is het ge luidseffect. Het geluidseffect dat ont staat zodra de machine de geluidsgrens overschrijdt, in vaktaal de ..sonic boom" genoemd. Moet men bij de huidige vliegtuigen moeite doen de geluidsbar rière te oversohijden, bij de Starfighter kost het moeite dit te voorkomen. De vlieger merkt er namelijk niets van. alleen de instrumenten kunnen hem er ror waarschuwen. Om de overlast tot een minimum te beperken worden de vluchten bü hoge snelheid uitgevoerd op een hoogte van dan 12 kilometer. Maar het pro bleem is daarmee niet van de baan. want als de atmosferische omstandighe den niet meewerken is de ..sonic boom" van deze hoogte hoorbaar. Zelfs als langs de kust zou gaan vliegen op afstand van vijftig mijl van het strand blijft dit euvel bestaan Om de machine op zijn volle ver mogen te testen moet men eenmaal een hoge snelheids-run uitvoeren. Zo'n run hoeft maar vijf minuten te duren maar in die tijdsduur legt de Star fighter een afstand af van Middelburg naar Den Oever. En dat hele traject neemt hij het storende geluidseffect met zich mee. Het verdwijnt pas als de machine beneden de 1200 km per uur komt. Een afdoend middel om dit effect te bestrijden bestaat niet en aangezien ook de Russen machines hebben die alleen met dc Starfighter onderschept kunnen worden, zal men dit euvel wel moeten accepteren, hoe vervelend men dit bij Fokker (dat de toestellen in licentie bouwt» en de luchtmacht ook vindt. De Starfighter heeft ten 9lotte ook zijn goede kant: het is een superieur wapen dat tegen de snelste en meest geduchte aanvallers met succes kan worden in gezet. Honden voor goed aan de lijn in Amsterdam „Afgezien van het aanlijngebod i.v.m. de hondsdolheid, zou dit het juiste mo ment zijn voor B. en W. om een ver bod voor het laten loslopen van honden in te voeren, zoals dat reeds in Den Haag en Rotterdam bestaat. Zowel de eigena ren als de honden zijn er nu aan gewend. Het zou goed zijn voor de veiligheid van het verkeer en voor de bestrijding van de straatbevuiling. B. en W. zullen overwe gen een dergelijk voorstel te doen", al dus burgemeester Van Hall gisteren tij dens de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad. Dit onderwerp kwam ter sprake bij de nota over de hondsdolheid. Dr. J. Z. Baruch (soc.) pleitte voor een scher pe controle na 15 januari als alle hon den ingeënt moeten zijn. Hij vroeg B en W. er bij de regering op aan te dringen er streng op toe te zien dat geen honden uit West-Duitsland ons land bin nenkomen, als ze niet korte -tijd tevoren zijn ingeënt. De wethouder voor de volksgezondheid, dr. P. J. Koets- wees erop dat de toestand i.v.m. de hondsdolheid nog steeds ernstig is. Hij noemde de rabiës een verradelijkc besmetting, waarvan het virus maanden gevaarlijk kan blijven. „Als de rabiës overslaat op het wild. zoals in West- Duitsland, is het leed niet te overzien", aldus dr. Koels Tot en met dinsdag waren bij de af deling Amsterdam van het Nederland sche Roode Kruis ruim 15.000 aanvragen voor inenting van honden binnengeko men, zodat aangenomen mag worden dat ongeveer de helft van het naar schatting 'ge aantal honden nagebootst. Daarvoor wordt een film-1 reeds werd aangemeld. Vanavond Europa-theater VANAVOND wordt een unieke gebeurtenis ingeluid: elf Euro pese landen gaan in drie dagen tijds kijken naar de première van een speciaal voo, Europese televisie ^riile^^^ geschreven spel van Terence Rat- - tigan ..Footnote" In de Nederlandse opvoering, door de AVRO verzorgd en gere gisseerd door Ton Lensink. zal het drama „Van man tot man" heten. België Vlaams kijkt met ons mee We zullen al kijkende de sensatie er bij moeten denken, want sensatie is het toch wel, deze alweer een historische gebeurtenis voor de Europese televisie. Het wordt geen gewone Eurovisie-uit zending. dat zou niet kunnen vanwege de taalverschillen. Daarom heeft elk land dat een opvoering verzorgt een eigen vertaling laten maken. Wij mogen niet spreken van een unie ke gebeurtenis in de tv-wereld. "want in de Ver. Staten is het allang geen nieuwtje meer dat vele miljoenen kij kers tegelijk de première van een to neelspel meemaken. In Europa echter is het nog niet eerder vertoond. Het is wel de bedoeling dat het ook hier min of meer „gewoonte" zal worden, want. zoals u weet, zijn reeds verschillende schrijvers uitgenodigd eveneens te schrijven voor Europa-toneel en wil men jaarlijks zulk een voorstellinggeven. Voor de volgende winter staat liet reeds geschreven stuk „onderbroken uitzending van de Italiaanse auteur Diego Fabbri op het programma. Van het stuk dat u vanavond gaat zien kunnen wij niet meer dan de in trige vertellen: we hebben uiteraard geen voorstelling kunnen zien en het lezen van een manuscript alleen geeft nog geen waarborg voor de opvoering. Twee dingen spelen in dit drama een de po litiek." Hoofdpersoon is David Mann, een scherpzinnig man. die oorspronkelijk lector ln dc politieke wetenschappen was. Op een keer kreeg hij een aan bieding van de televisie om leider te worden van een nogal hard program ma „Van man tot man" geheten en waarin allerlei personen in een onver biddelijk interview worden onder vraagd. David Mann, die aan een beminne lijk uiterlijk een waar speurderstalent maar ook een zekere zwakheid van ka rakter verbindt, is door dit programma een bekende en geziene figuur gewor den, maar zelf houdt hij niet van die gesprekken. Ze komen nl. neer op een uitvragen tot op het bot. een soort „Dit is uw le ven" ontdaan van alle goedmoedigheid. David verwijt »gn vrouw Peggy, dat zij vragende ontdekt Mann een corruptie schandaal. dat h(j beslist wil uitzoeken. De zee gaat dan hoog, zijn baan staat op hel spel (want men kan toch niet een minister te kijk zetten), maar David zet moedig door en ziedaar een geluk bij het ongeluk: hij laat er de whiskey bij staan. De oplossing van het SDektaekl laten wij natuurlijk nog even in de mist. De spelers Hoogtepunten weest. Er waren allerlei verrassingen, w aarbij liet programmadal Wim Sonneveld 's avonds voor de KRO bracht wel een van de grootste was. En daaruit noemen we vooral de charmante interpretatie van een paar Oudhollandse liedjes, geestig en licht voetig uitgevoerd door een koor- en balletgroep van medewerkenden aan de ■musical „My fair lady". De musical-er. varingen die Wim Sonneveld heeft op gedaan gaven dit hernieutod televisie, optreden een zeer apart cachet, hetgeen nog icerd verhoogd door de regie van de Amerikaan Jason Lindsay, die de KRO speciaal voor deze opvoering had laten overkomen en die het medium te levisie uitstekend weet te hanteren. Zo kregen wij enkele juweeltjes van bewegingskunst, bekoorlijke zang en heel fraaie aankleding te genieten. Son- neveld zelf had behalve vlotte confé rence twee nieuwe liedjes: „Heerlijk rustig" en een op het Franse liedje Un clair de la lune a mauberge" geïnspi reerde ode aan „Krimpen aan de IJssel", een beetje ondeugend maar raak van Nederlandse helfspot. Andere ether-verrassingen kwamen o.m. van de NCRV-radio die 's mor gens in het programma „Onder de hoogtezon" kon vermelden, dat 5300 zieken met een sinterklaaspakje waren verrast, die 's middags allergezelligst feest vierden op de Martha stichting, waar Sint en Piet een pony voor de kinderen kwamen oanbiedon en die zelfs tegen het middernachtelijk uur nog een rijmprogramma had. Ook de VARA speelgoedactie is weer wonderwel geslaagd: tay hoorden hoe in Amersfoort Sint zelf de kinderen kwam verrassen, maar bovendien tal loze goede gaven heeft kunnen zenden naar vele andere kindertehuizen van alle gezindten in Nederland. Op de televisie was er 's morgens nog een extra NTS-kinderprogramma waar bij het vrolijk toeging met een orkest van Zwarte Pieten, een poppenkast voorstelling en natuurlijk een heleboel liedjes hem heeft aangezet het rustige lector schap aan een universiteit te verwis selen voor deze sensatie-baan. zulks vanwege het zeer hoge salaris dat hem een heel dure villa, een kostelijke auto met-chauffeur en nog. andere comfor tabele zaken heeft verschaft. Hij trekt zich een en ander zo aan, dat hij min of meer aan de drank is geraakt. Whiskey brengt hem in een rooskleurige stemming en doet hem de onaangename kant van zijn baan wat vergeten. Niet, dat hij zijn werk op dc koop toe neemt, integendeel en dat is juist de moeilijkheid: hij zoekt telkens weer hartstochtelijk naar het diepste zelf van de man. die hij in de uitzen dingen ondervraagt De minister Dit alles is dc entourage, die u aan het begin van hot spel. wel te weten komt. Het vormt als het ware de in leiding op en dc verklaring van hetgeen zich nu werkelijk voordoet: de spanning rondom het vraaggesprek met de nieu we minister van landbouw Deze kersverse minister heeft grote angst voor het interview, waaraan hij zich niet kon onttrekken. De man heeft nl. boter op het hoofd: van eenvou dige jongen uit het volk is hij, via niet altijd onfeilbare praktijken, rijk gewor den en zo heeft hij het ook tot minister gebracht. Dc ondervraging door David Mann wordt voor hem een kwelling, bang als hg Is. bepaalde gebeurtenissen uit z(jn leven te zullen verraden. Maar al vanavond 19.30 Pol lezing 20.00 Lichte gi 20.20 Hecht men^ uit.^ samen overdenking 22.5: '..■10 Promenade- nuz 22.30 Nws en 23.00 Sport hoorspel 20.50 Su- vanavond U zult het al begrepen hebben: het stuk speelt z'cii wel af in een televisie studio i zodat de verschillende landen inrichting en materiaal kunnen verto nen). maar is in geen land gesitueerd. Elk land zal er iets eigens (of misschien juist, om het vaag te houden, iets on eigens?) aan moeten geven om het 't publiek aannemelijk voor te schotelen. Wel blijven de namen van dc mede spelenden Engels, maar dat doet niet ter zake. vindt de auteur. Wij zullen in de hoofdrol Luc Lutz zien en Bep Dekker is zijn vrouw. Ver der spelen vele acteurs en actrices van naam mee: o.a. Egbert van Paridon, Gerard Hartkamp (als mr. Stockton». Karin Haage. Johan Fiolet, Ellen de Touars. Ina van der Molen en Simone Rooskcns. Met zo'n rolbezetting en de regiepres taties van Ton Lensink kennende, mo gen wij een verantwoorde opvoering van „Van man tol man" verwachten en dus zullen wil ons vanavond met be langstelling aan het scherm kunnen zet ten. I niwvond op tv.: Verkeersadviezen voor zaterdag rondom Delft Degenen, dlc zaterdag 8 december naar Delft willen gaan om getuige te s(jn van de bijzetting van prinses Wil- liclniina. zullen zich stipt moeten hou den aan dc verkeersregelingen die dan rondom en ln Delft en vooral op het traject Den HaagDelft gelden. Aangezien het nuttig Is dat men van tevoren op de hoogte Is van die rege lingen zullen vanavond enkele politie functionarissen daarop voor de televi sie toelichting geven. Het juiste tijdstip van de uitzending kan niet vóór 8 uur worden bekend gemaakt. maar men mag er min of meer op rekenen dat dit zal vallen vóór de opvoering van het toneelstuk dat om 9 uur begint. Radio portret van Pearl Buck Op woensdag 12 december a.s. 's mid dags om kwart voor 2 zal de VARA het bekende radioportret wijden aan de schrijfster Pearl Buck, die opge groeid is half in de Chinese en half in de Westerse wereld en vooral zo Interessant over Chinezen en hun leven heeft geschreven. De tekst van Nantko G. Hazelhoff wordt uitgesproken door Jan Koopman. Programma voor morgen Hilversum I. 402 ra. KRO: 7 00 Nws 7.15 Kloss gram 7.SO V cl Jeugd 7.45 Morgen gebed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Lichte grom 8.50 V d huisvrouw 9 35 Wateretan- den 9 40 Schoolradio :0 05 Klass gram '0 40 Lichte gram tl.OO V d zieken 11.40 Cram X 50 Als dc ziele luistert, lezing :2 00 Middagklok-noodklok 12.04 Lichte gr 12.30 Med< Sm AVRO: Nlcolans. AVRO: 9.30 Beroepsgeheimen van Sir eportage. NTS: 20.00 Journaa 20.20 Televizler 20.30 Gcorglsc ciansincntcr. NTS: 31.00 Van man tot mui TV-spol 32.-10 Einde. '.(.00 Promcnade-ork i mui 14.43 Chansons ïhoolradlo 15.30 V d Burgemeester Van Hall meent: ickbespr v 7.(0 Beursbcr Het voorstel van het Amsterdamse raadslid G. Brinkgreve (kath.v.) tot het doen instellen van een onderzoek naar de wenselijkheid van en de mo gelijkheid tot het houden van een wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1970 heeft gistermiddag in de Amster damse gemeenteraad een gunstige ont vangst gehad. Besloten werd het voor- 11 De weg leidde naar de plaats, waar een kleine zijrivier uitmondt in de Rutshuru. Rechts van hen liep een brug over het water,>smaar de oli fanten negeerden de brug,. Ze bleven een kwar- tierlang roerloos in het struikgewas langs de oever staan. Zelfs de vogels zwegen op dit hete uur. Een klein groepje bavianen hield zich op aan de waterkant, argwanend omziend naar de zeldzame gasten, die hun domein waren binnen gedrongen. Op een lichtrode zandbank in het mid den van de rivier, lagen krokodillen te zonnen, met hun staarten afhangend in het bruine water Langzaam zette de leidkoe zich weer in bewe ging en daalde half lopend, half glijdend de hoge. steenachtige oever af. op de voet gevolgd dooi de koortsachtige koe. die van haar jong beroofd was. Het half-zieke dier stoorde zich nu niet lan ger aan het getreuzel van de leidkoe. maar be gaf zich snel te water, totdat ze tot borsthoogte in de rivier stond. Ze schudde haar kop en blies wat water over haar stoffige rug. zodat het vuil er in dikke stralen afdroop. Het koele water ver zachtte de pijn in haar gespannen uiers en zo gorgelde klagelijk. De oude bul naderde haar en legde zijn slurf over haar nek. De krokodillen, de een na de ander, waren van de zandplaat af het water ingegleden. In het be sef, dat hier geen buit te behalen viel, lieten ze zich willoos met het bruine water meedrijven en kropen een paar kilometer verderop op een an dere zandbank. Zolang de zon op de bergen en de lavavelden trilde, bleven de olifanten in het water. De uit bundige vreugde van de vorige dag keerde niet terug, maar toich deden de jonge dieren van tijd tot tijd een spelletje. Telkens riep de waarschu wing van de leidkoe ol een der andere, oude die ren hen tot de oide en dan beseften ze met schrik, dat ze niet thuis waren en ze stonden roerloos en druipend te wachten od nieuwe inspi ratie. In de nannddag staken ze de smalle rivier over en zetten hun tocht voort. Op hun weg passeer den ze een koffieplantage en ze deden zich gulzig tegoed aan de struiken en bessen, in een brede kolonne grote hoeveelheden jonge aanplant ver- 1 rappend. Bij het vallen van de nacht naderden ze het dorp Rutshuru. De geur van mensen schrikte hen nauwelijks af. Was hel niet hun vaste gewoonte, om nachtelijke bezoeken te brengen in het kamp Rui/ndi? Ze hoorden van ver het ruisen van een waterval en trokken dwars door het dorp. door de tuinen en over de akkertjes, totdat ze opnieuw de rivier bereikten, die in een wijde bocht om het dorp heenstroomde en zijin water vla de wa terval naar de vlakte zond. De dorpelingen ontwaakten met schrik en za gen in het maanlicht het spoor van vernieling, dat de olifanten gemaakt hadden. Onder hen- was ook Enaest Kasimba, een Tutsi. Hij was ont waakt. maar hij was niet geschrokken. Hoewel het nacht was, begon hij zich te kleden. geheeJ op westerse manier. Ernest Kasimba haatte' de blanken om meer dan één reden. Hij haatte hen. omdat hy, een Tulsi. in zekere zin afhankelijk was van de Euro peanen. Hii haatte hen. omdat ze hem zo over duidelijk hadden laten voelen, dat hij zwart was en zij blank. En omdat ze hem. vóór de onafhan- kel'jkheid, hun auto's lieten besturen. Er was een tijd geweest, dat hij gemeend had. door studie aan de ongelijkheid te ontkomen. Hij had de missieschool bezocht en daarna hadden ze hem naar een kweekschool gestuurd voor on derwijzers. .,Voor God zijn alle mensen gelijk!" hadden de paters gepreekt. .,De huidskleur is bij zaak, het komt op de ziel 8am!" Maar toen hij onderwijzer was en zijn salaris vergeleek met dat van de blanken, begreep hij dat nij bedrogen was. Het kwam wél op de huids kleur aan! Wie blamk was verdiende tienmaal zo veel, maai- een broek kostte evenveel voor een zwarte als voor een blanke. En een overhemd, een hoed, schoenen de prijzen waren gelijk voor alle kleuren. (Wordt vervolgd.) stel in handen te stellen van burge meester en wethouders, die hierover een pre-advies zullen uitbrengen. In een nadere toelichting zei de heer Brinkgreve, dat het er vooral om gaat Amsterdam een niet te provin ciale plaats te laten innemen in hel eenwordende Europa. Prof. mr. J. van der Hoeven (soc.) merkte op dat het plan alleen als natio naal object is te realiseren, omdat de regering de kandidatuur moet stellen voor de plaats waar een wereldtentoon stelling wordt gehouden. „In de eerste plaats is warme steun van de regering nodig anders is het plan gedoemd te Ook woordvoerders van andere frac ties lieten zich in deze geest uit aangezien zij de gedachte een wereldtentoonstelling in Amsterdam te organiseren aantrekke lijk noemden. De raadsvoorzitter, burgemeester mr G. van Hall, antwoordde, dat er bij een dergelijke manifestatie drie hoofdproble men zijn: de ingewikkelde organisatie, de financiering die honderden miljoenen zal vergen, waarbij men de vraag kan stellen of het geld goed is besteed, en he: bouwvolume, dat mr Van Hall als he: grootste knelpunt zag, „Het zal vooral wat het bouwvolume betreft een afwegen van belangen wor den. Mijn persoonlijke mening is dat hel voor wat Amsterdam betreft onaanvaard baar is bouwvolume te besteden aan een wereldtentoonstelling als de huisvesting van de burgers nog niet zo is als we aan onszelf verplicht zijn". Mr. Van Hall zei voorts de indruk te hebben dat het huidige kabinet niet erg wereldtentoonstellin-minded is. Hij voeg de er aan toe dat deze gedachte prema tuur kan zijn, „In ieder geval zal de be slissing In een ander kabinet worden ge nomen". Voor het uitbrengen van het pre-advies zullen B. en W. in ieder geval besprekingen in Den Haag moeten voe- •8.15 (Jit bot land bants halfuur 18.50 Regeringsuilz: Bescher ming Bevolking vraagt uw aandacht. Hilversum II. 298 in. VARA: 7.00 Nws 7 :o Ochtendgym 7.20 Soclullstlsch strijd lied 7,23 Lichte ochtcndklanken (gr) (7.35 Vim dc voorpagina, praatje) 8.00 Nws en socialistisch strijdlied 3.18 Lichte gram 9.00 Gym v vrouw 9.10 Klass gram VPRO: '0 00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 00 V d kleuters 11.15 Piano recital: Werken van Ned componisten 11.40 Elektronisch orgelspel. AVRO: 12.00 Instrumentaal kwintet en zangsoliste 12.20 Rcgcrlngsuitz: V d landbouw 12.30 Meded - 1 - 1 tuinbouw :2 Sport behot lar recreatie, atge- '3 5 Meded. l grar 4.25 Literair progr 15.00 Kerk- i '5:5 Dieren In cn rondom progr over huisdieren. VARA irk cn zangsollstcn 16.30 V d Allegro: i'ghetlo; Gavotte Joy agio: Presto: Gavotte Tie; Pas'jppled: Gavott rorkest van Stuttgart o.l.v. Karl Mün- nger. II. uit „Idomoneo" KV 366. 1. verturc. Philharmonisch Orkest van rlijn o.l.v. Frltz Lehmann. 2. Non tc- r nmaio bene. Irmgurd Seefrled, so- uin: Wolfgang Sehnelderhnn, snlo- 'Ol: Wecns S.vmphonie Orkest o.l.v. J' uit ..Lc Nozze di Fi- KV 492. Voiche sopraan: Symphonie nand Leitner 3 E Sucanna non vien. Dove sono. Annelies Kupper. sopraan. WUrttembergs Staatsorkest Stuttgart o.l.v. Ferdinand Leitner. IV. Die Zauberflötc" Ce bedrijf), opera in 2 bedrijven KV 620 Medewerkenden: Sarastro. Josef Grelnd! - Walter Franck: Tamlno. Ernst i Fiseher Dieskai Koningin. Mar Rolf Puruekor. de Konim on Degler: 3c Dame van Sareta Klose Alice De- Geniën). Margot Guil- Marln Relth: 3e Knaap e Ceharnaste Man. Ho-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7