Algerije gaat de weg van Cuba Aanval op India van lange duur Zuiveringsactie staat nu voor de deur Overwinnen tekorten is makkelijker dan opbouw II AA K TABAC i OSRAM Akkoord in Genève vóór de Kerst niet haalbaar M een dojite hy China moet het weer ontgelden Oude bibliotheken 5 DINSDAG 4 DECEMBER 1962 Ben Bella: dictatuur van één partij (Van een onzer redacteuren) HET gaat het nieuwe Algerije niet voor de wind. Dat is gisteren opnieuw duideRjk geworden. Nog steeds is het een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is. Teveel zjjn de nieuwe machthebbers nog in beslag genomen door het afwikkelen van na-revolutionaire pro blemen. Zij, die in het verleden op de een of andere wfjze met de Fransen hebben gesympathiseerd of samengewerkt hebben het niet gemakkelijk, als zij al niet onder vernederende omstandig heden in gevangenschap verkeren. Nog steeds verlaten Fransen, die voor de opbouw van het land zo „broodnodig" zijn, de grond, waarop ook hun wieg heeft gestaan. De ontreddering neemt eerder toe dan af en de vooruitzichten zijn 'voor het Algerijnse volk, dat al zoveel beproevingen heeft doorstaan, dan ook bepaald somber. Vergelijkingen gaan meestal mank en Algerije kan niet met Cuba worden vergeleken. Maar een soortgelijke ontwikkeling als op dat berucht geworden eiland is in beginsel toch ook in Algerije aan de gang. Het regime van premier Ben Bella kan men zonder meer om schrijven als een-partij-dictatuur, dat zich met de steun van het Sowjetblok en communistisch China weet te handhaven. Ben Bella is er totdusver in geslaagd, alle sleutelposities in handen te krijgen op drie na. In de eerste plaats heeft hij nog wei nig of geen vat op het leger van onge veer 15.000 man van de vroegere minis ter van buitenlandse zaken Belkacem Krim, dat zich in de bergen van Ka- bylië ophoudt. Voorts heeft hij nog niet in zijn greep kunnen krijgen de Union Générale des Travailleurs Algériens (UGTA), de machtige vakvereniging, die niets moet hebben van de zgn. integratie pogingen van het nieuwe bewind. En ten slotte de Assiociation Générale des Tra vailleurs Algériens (AGTA), de vakver eniging, die in Frankrijk 400.000 Alge rijnen onder haar leden telt SOWJETBLOK De koers, die Ben Bella heeft inge slagen, moet volgens waarnemers wel leiden tot grotere Russische of Chinese invloed, omdat hij terwijl het land in een wanhopige economische situatie ver keert, Frankrijk en de Verenigde Sta ten zo in het oog lopend voor het hoofd gestoten heeft, dat hij hulp van die zijde vrijwel heeft afgesneden. Wel heeft hij dezer dagen een beroep op Frankrijk ge daan, geschoolde arbeidskrachten en der gelijke naar Algerije te sturen om te helpen bij de opbouw van de jonge staat. Maar hij liet daar een tirade aan voor afgaan, die het De Gaulle bepaald niet gemakkelijker zal maken om tegenover de Algerijnse leiders een tegemoetko mende houding aan te nemen. En het is dan ook waarschijnlijk, dat de werkloze, ondervoede en slecht ge huisveste Algerijnen binnenkort te horen krijgen, dat de westerse imperialisten hulp hebben geweigerd en Algerije dus wel gedwongen wordt, steun te zoeken bij Rusland en China. „CUBAANS" In het eerste stadium van de Cubaan- revolutie is eenzelfde taktiek gevolgd. Ogenschijnlijk werden onderhandelingen geopend met de Verenigde Staten over hulp aan Cuba, maar we weten van uit gewekenen die destijds een hoge func tie bekleedden, dat Castro nimmer de bedoeling heeft gehad, met Washington samen te werken. Daarom is he* westelijke diplomatieke kringen en in andere Afrikaanse landen niet onge bruikelijk, Algerije te beschouwen als een eventueel tweede Cuba aan de Mid dellandse Zee. En we zeiden het al vergelijkingen gaan vaak mank, ir in dit geval is er toch een grote kans op een soortgelijke ontwikkeling. Daar staat echter tegenover en dat is een belangrijk verschil met Cuba dat in Algerije nog steeds de mogelijk- Scheidende Norstad tot W.E.U. Enthousiast over het werk van de laatste jaren en vol vertrouwen in de toekomst heeft generaal Nor stad, de aftredende NAVO-opper- bevelhebber in Europa gisteren af scheid genomen van het parlement van de Westeuropese unie. Aan het begin van de wintervergadering in Parijs heeft generaal Norstad een overzicht gegeven van de huidige militaire stand van zaken. HU verheelde niet dat er bepaalde gebieden nog ernstige tekorten in de militaire opbouw bestaan, maar het overwinnen van die tekorten zou minder inspanning vergen dan de opbouw de afgelopen jaren. De opperbevelhebber wees de afge vaardigden op hun medeverantwoorde lijkheid op dit gebied. Het zou rampzalig zijn, zei hij, als men zou proberen de defensie-opbouw aan te passen aan de mogelijkheden van het ogenblik. Geluk kig echter waren alle NAVO-regeringen het erover eens, dat dit niet het uit gangspunt kon zijn en dat de plannen moesten worden opgesteld aan de hand van de behoeften op langere termijn. Norstad riep de NAVO-landen op om voor alles hun eenheid te bewaren. Daar schuilt de grootste -kracht, de kracht die 'net bondgenootschap in staat heeft ge steld sedert 1949 met succes aan elke uitdaging het hoofd te bieden. De oprichting van een speciale NAVÖ- commissie met uitsluitend beslissings recht over het -gebruik der kernwapens in het- Atlantische gebied is maandag het eerste onderwerp van de debatten geweest. De Nederlandse KVP-af ge- vaardigde A. E. M. Duynstee diende namens de defensiecommissie van het parlement een aanbeveling van de zeven W.E.U.-l-anden in, waarin deze worden opgeroepen plannen voor zo'n uitvoerend orgaan op -hoog politiek niveau in de Na- vo-raad voor te leggen aan de Verenigde Staten en de andere bondgenoten. Wij moeten naar een internationale verde ling van de verantwoordelijkheid de controle op de kernwapens, z toogde hij. De heer Duynstee pleitte voor eeI meenschappelijk plan van de W.E.U.- landen voor integratie van alle geallieer de strijdkrachten met kernwapens in eer enkele NAYO-strijdmacht, liefst geba seerd op een Europese en een Ameri kaanse bijdrage, die onder de NAVO- executieve zou moeten ressorteren. Advertentie WITTE KRUIS DE eChte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag- klachten veroorzaakt! Geheime bases van VS in Pakistan? Een Pakistaans parlementslid heeft de V.S. beschuldigd in het geheim raket- bases in het Noorden van Pakistan bij de Khyber pas aan te leggen. „Wij weten niet wat daar gaande is. omdat zelfs onze hoogste officieren niet toegelaten worden", zo verklaarde Ma- lik Wali Khan, de volksvertegenwoordi ger van een stam in het Noordwesten van Pakistan bij de grens met Afghanis tan. Een officiële Amerikaanse woordvoer der heeft gezegd dat er absoluut geen «nkele grond is voor deze bewering. held aanwezig is, dat minder radicale krachten als Ben Bella naar voren ko men en een radicale wijziging in de positie van het land in de tegenstellin gen tussen Oost en West brengen. HOE SNEL? De ..Guevera" van Ben Bella is Kai- di Slimane, een majoor die de „grote leider" heeft vergezeld op diens reis naar New York, Washington en Havanna. Slimane en stafchef Boumedienne (die tbc schijnt te lijden) worden gedood verfd als de drijvende krachten achter Ben Bella. Zij hebben hem met hun legermacht op het kussen gebracht zorgen, dat hij blijft zitten. De cor quenties van deze situatie kan volgens de New York Herald Tribune zijn, dat Algerije alle hulp zal zoeken achter het ijzeren gordijn, een „neutralistische" politiek zal voeren, geheel overeenkom stig de Sowjet-wensen en misschien zal toestaan, dat er Russische (of Chinese?) bases gevestigd of landingsrechten leend zullen worden. De alles overheersende vraag is thans nog slechts, hoe snel Ben Bella er in zal slagen, de oppositie aan de kant te Belkacem Krim staat niet alleen. Hij wordt gesecondeerd door de populaire Ait Achmed, die meer dan vier jaar met Ben Bella gevangen heeft gezeten. Toen zij vrij kwamen, bleek hij echter een uitgesproken tegenstander van Ben Bella te zijn geworden. Krim en Alt Achmed waren kort geleden in Parijs, Men mag aannemen al is het niet bevestigd, dat ze daar geprobeerd heb ben, Ben Bella's pogingen te verijdelen, de AGTA naar zijn hand te zetten. Tij dens de Frans-Algerijnse oorlog hield de AGTA grote geldinzamelingen voor het FLN. Deze worden nog steeds gehouden, maar het gerucht wil, dat de AGTA-mil- joenen op Zwitserse banken zijn gestort ten behoeve van Krim en diens mede standers. De UGTA verzet zch tegen Ben Bella, die zich wel bereid heeft verklaard, de vakverenigingen admini stratieve zelfstandigheid te laten, maai deze op het politieke terrein weigert te UITBARSTING Alles duidt er op. dat een uitbarsting bijna niet kan uitblijven. Revoluties zijn gemeenlijk onderworpen aan de regel, dat zij haar eigen kinderen verslinden. Wellicht staat een actie van Ben Bella tegen de „contra-revolutionairen" de deur en wordt Algerije binnen niet al te lange tijd het toneel van een bloedi ge broederstrijd. Want men mag niet verwachten, dat de tegenstandefs Ben Bella zich zonder meer gewonnen zullen geven. Aan de andere kant zal het voor Krim de zijnen moeilijk zo niet onmoge lijk zijn, zich tegenover het regime van Ben Bella te handhaven. Hoe langer deze aan de macht is, des te moeilijker zal het zijn, hem te verdrijven, tenzij de economische crisis zulke afmetingen gaat aannemen, dat er een algemene opstand zou uitbreken. COMMUNISTEN is opgevallen, dat Ben Bella ook de communistische partij heeft boden. Hij heeft daar nooit haast r gemaakt, omdat hij het zich blijkbaar niet kon veroorloven, eerder te breken met de communisten, die hem hebben geholpen, de macht in handen te krij gen. Enerzijds is het bedoeling van Ben Bella, met het verbieden van de commu nistische partij in de westelijke landen de geruchten de kop in te drukken, dat hij sympathiseert met de Sowjetunie en communistisch China en dat de commu nistische partij er in geslaagd zou zijn in Algerije achter de schermen de la kens uit te delen. Anderzijds is het ver- n de communistische partij een administratieve maatregel, om dat Algerije van boven af een één-partij- systeem is opgelegd en er dus ook voor de communistische partij geen plaats kan zijn. zU de technische kennis en de financiële niogelükheden ervoor hebben, eigen kernwapens zouden gaan vervaardigen. De NAVO-executieve zou zo moeien werken dat elk NAVO-land zUn aandeel uit de besluiten heeft, zonder dat een van hen, zelfstandig, een kernoorlog kan ont ketenen, of een besluit om kernwapens te gebruiken kan tegenhouden. De denkbeelden, van de Nederlandse afgevaardigde vonden geen onverdeeld onthaal. De Franse minister van andse zaken Couve de Murville, stelde dat het bijzonder moeilijk is een systeem op te zetten voor internationale verdeling van de zware verantwoorde lijkheid inzake het gebruik van kernwa pens. De Britse conservatieve afgevaar digde Palmer vreesde dat een uitvoe rend orgaan van de NAVO. zoals de heer Duynstee voorstelde, in oorlogstijd niet kunnen werken. INFILTRATIE Ook de communisten voelen niets >or deze „Integratiepolitiek" van Ben Bella. Maar men kan er ook zeker van zijn, dat zij zich niet zullen onthou den van activiteiten binnen het eenheids front van het FLN. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij er in zullen slagen, zulke stevige posities in deze beweging te veroveren, dat zij evenals op Cuba het geval is Algerije tot de zoveelste sa telliet van de Sowjetunie zullen maken, of op het kompas van het wat verder verwijderde communistische China zul len gaan varen... (Advertentie) smakelijk gezond licht verteerbaar de individuele haarlotion H AARTAB AC is een individuele haarlotionbestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. H AARTABAC bevordert de natuurlijke Bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met H AARTAB AC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levèndig en glanzend haar. Diepzeeduiker omgekomen Een Engelse kikvorsman is gisteren om het leven gekomen bij een poging om een defect luik te repareren van een duikklok, waarmede twee mannen een diepte van 300 meter bereikt hadden. De vermiste duiker is Christ Whittaker uit Londen, die het British Underwater Center vertegenwoordigde bij deze pa ging om een nieuw record voor een duik met een conventionele kikvorsman-nen- uitrusting te vestigen. De beide mannen in de duikklok, de Zwitserse wiskundige Hannes Keiler en de Britse duiker Peter Small, waren -boen zij naar de oppervlakte terugkeerden enige tijd bewusteloos. Keiler, de 28-jarige leider van de on derneming had gehoop>t te bewijzen da-t de mens zich diep onder de oceaan kan bewegen door het ademen van een door hem samengesteld geheim gasmengsel. Zij zyn met het schip Eureka van de Shell Oil welk schip voor de poging uitgeleend was naar Long Beach over gebracht. Advertentie Imam boekt nog steeds succes Radio-Mekka heeft in een in de Jor daanse hoofdstad Amman opgevangen radio-uitzending medegedeeld dat de ko ningsgezinde Jemenitischte troepen uit vier richtingen oprukken naar de Je- menitische tweeling-hoofdsteden Sanaa en T-aiz en de Rode-Zeehaven Hodeida. In een verklaring van het hoofdkwar tier van de imam wordt verder gezegd dat bij een gevecht in het gebied van Sirwah zeven officieren en een aantal soldaten der Egyptische troepen in Je men werden gedood. Boven ditzelfde ge bied werd een Egypti^'eh hefschroef- vliegtuig omlaag geschoten. Bij een botsing in het gebied van Arousj verloren de Egypfcenaren vier vechtwagens. Voorts sneuvelden 220 Egyptische militairen. Verslag van Harriman: China wil het verzwakken De Chinese aanvallen op India zullen nog lange tijd aanhouden. China heeft blijkbaar een plan op lange termijn opgesteld om India te verzwakken en later voor het communisme „over te nemen". India zal daarom op lange termijn hulp van het Westen nodig heb ben. Dit heeft Averell Harriman. de Ameri kaanse onderminister voor zaken betref fende het Verre Oosten aan president Kennedy medegedeeld. Harriman is van een reis van tien dagen naar India en Pakistan in Washington teruggekeerd. Schilderijendiefstal in Pentagon Op het hoogtepunt van de Cubaanse crisis zijn zes schilderijen uit het zwaar bewaakte Pentagon verdwenen, zo heb ben functionarissen in Washington maan dagavond toegegeven. Enige schilderijen verdwenen uit de gangen nabij het kan toor van de minister van defensie, Ro bert Mcna-mara. Het waren enige exem plaren van de meer dan duizend schil derijen over de Tweede Wereldoorlog, die in het Pentagon hangen. Het ministerie zegt nog niet te kun nen zeggen welke het precies waren of hoeveel ze waard zijn. De kans is zeer klein dat nog voor de Kerst van dit jaar een verbod op 'het nemen van kern proeven zal worden afgekondigd. Voor de afgevaardigden van de zeventien landen die in Genève bijeen zijn om over een kern- Japan is van plan het tyfoon-waarschuwings systeem te verbeteren door de bouw van het hoogste radarweerstation ter wereld. Het zal komen te staan boven op de 3650 meter hoge berg Fuji, naast een eeuwenoud Shinto-heiligdom. De ra dar-uitrusting omvat een antenne met een diame ter van ongeveer 5 meter in een plastic anti-vries hoes. De voormalige bewoners van het vulkanische eiland Tristan da Cunha, die enige tijd geleden in Engeland een toevlucht hebben gekregen na zwa re uitbarstingen op hun eiland, hebben zich nu met 148 tegen 5 stemmen uitgesproken voor terug keer naar hun geboorte grond. Aan de stemming namen alle volwassenen deel. De mensen kunnen niet tegen het Engelse klimaat. I In Griekenland is deining ontstaan rondom het ko ningshuis na recente pu- blikaties in een Grieks blad over de moeder van koningin Frederika, die totaal vergeten en door Dagelijks vragen onge- iedereen verlaten in veer 12 Britse militairen Braunschweig in Duits- de papieren aan die men ging van de Griekse kroon. Het artikel sug gereerde dat koningin Frederika en haar drie broers hun moeder in de steek hebben gelaten. Zij zou ook geen uitnodiging hebben gehad voor het huwelijk van haar klein- dochter prinses Sofie met Moskouse ondergrond een parlenfêntszetel, moet uit dienst ontslagen wor den. Ze verliezen alleen een som van 1500 gulden als ze er niet in slagen een achtste van de uitge brachte stemmen op zich te verenigen. de Spaanse don Juan Car los. Commentaar uit het paleis: Het is een familie- aangelegenheid. land zou wonen. De uit gever en de hoofdredac teur van het betreffende blad zijn gearresteerd op beschuldiging van beledi- moet invullen om kandi daat te kunnen staan voor het parlement. Iedere mi litair die verklaart kan didaat te willen zijn voor heeft dit jaar meer dan een miljard passagiers vervoerd. Moskou heeft een bevolking van ruim 7 miljoen. De schildwachten van het Buckingham Palace en andere paleizen zullen hun grote berenmutsen 's avonds niet meer op hebben. Ze zullen nu ge makkelijker kunnen pa trouilleren. stop te spreken zei de Russische afgevaardigde Tsarapkin giste ren dat de tijd te kort is om tot overeenstemming te komen. De conferentie gaat eind van deze maand op reces en een datum waarop men elkaar weer zal ont moeten is nog niet vastgesteld. De neutrale «roep aan de Genéefse conferentietafel trachtte gisteren weer eens de Russische rots bestaande uit bezwaren tegen inspectie op haar grond gebied te splijten met een voorstel een commissie van wetenschapsmensen te vormen, die op naleving van een voorlo pig akkoord zou moeten toezien door middel van een aantal inspecties ter plaatse. .,Het vragen om inspectie is een reeds eerder toegepast en beproefd middel een akkoord te verhinderen" zo luidde het antwoord van Tsarapkin, waarmee hij de hoop van de neutralen de bodem insloeg. Hij stuwde wel weer het denkbeeld van de „zwarte dozen", de onbemande seismische stations, over de conferen tietafel. Dit zou een „basis voor over eenstemming" kunnen verschaffen, zo zei hij. Een Russische woordvoeder zei na afloop van de vergadering, dat de Sowjetunie weliswaar niet formeel aan vaarding van dit denkbeeld had voor gesteld, doch dat zij er yel gunstig te genover staat. De Amerikaanse afgevaardigde, Dean, zei, dat uit de woorden van de neutra le afgevaardigden gebleken ls, dat „een zeker aantal" Inspecties ter plaatse noodzakelUk Is. De Verenigde Staten verwelkomden de nieuwe voorstellen en zouden ze zorgvuldig overwegen, al- Hij woonde een vergadering bij van de Nationale veiligheidsraad in het Witte Huis. In zijn verslag was ook een com mentaar vervat van premier Nehroe aangaande het geschil met Pakistan over Kasjmir. Amerika zet evenals Engeland de hulp aan India voor de eerste militaire be hoeften nog voort. Over hulp op lange termijn is nog geen beslissing genomen. De Amerikanen zouden echter bereid zijn, elk verzoek van India op dit punt in overweging te nemen. Hoewel een regeling van de kwestie Kasjmir niet als voorwaarde zou wor den gesteld, zou het de Ver. Staten zeer moeilijk vallen, aar belde landen gedu rende lange tijd bijstand te verlenen. De Amerikaanse ambassadeur in India Galbraith, heeft een bezoek aan de ste stellingen in het Noordoostelijke grensgebied gebracht om te weten te ko men, wat de officieren ter plaatse me nen nodig te hebben. Intussen zijn 200 specialisten van de Amerikaanse militaire basis Evreux- Fauville in Frankrijk per vliegtuig naar India vertrokken. De mannen, wier spe cialisme ligt op het gebied van radio, navigatie en verkeersleiding op vlieg velden, voerden zes vrachtwagens, een jeep. een draagbaar weerstation, vlieg tuigmotoren, een eerste hulppost en an- iee. Het is de tweede vertrokken. Italiaans partijcongres: Voor de tweede achtereenvolgende maal is communistisch China op het communistisch partijcongres in Ita lië ten scherpste veroordeeld om zijn oorlog tegen India. de secretaris van het centrale comité van de Russische communisten, Frol Kozlof, die deze grensoorlog in strijd achtte met de belangen van „onze Chi nese broeders en onze Indiase vrienden". Ook op ideologisch gebied werd de politiek van China aan de kaak gesteld, hoewel het land niet met name werd ge noemd. Eens te meer verdedigde Kozlof Chroesjtsjefs politiek van vreedzame co- existentie. De 900 gedelegeerden op het congres brachten Kozlof staande een ovatie. Togliatti omhelsde de man uit Moskou. Alleen de Chinezen* bleven os tentatief zitten. Kozlof had verder verklaard dat de communisten die zich hebben verzet te gen de Russische politiek inzake Cuba, daarmee „een giftig en gevaarlijk" standpunt hadden ingenomen. Hij ver gat echter niet dé V.S. aan te vallen, zeggend dat Washington deze ernstig® en gevaarlijke crisis jaren had voorbe reid. Wat verder het conflict tussen India en China betreft, zei Kozlqf nog, dat al leen de imperialisten en de reactionairen in India hiervan willen profiteren. Zij willen dat India zijn neutrale koers wij zigt en toetreedt tot het imperialistisch® blok. hij zijn vrije tijd hingen, zodat men gemakkelijk het Alexandrlë moet Chr. 5 k tweedehands zoveel binnen het be- 700.000 papyrusrollen hebben bcze- L,b?.ekenIlefhebber' ten- Deze aantallen dwingen ons tot zijn de veronderstelling dat de Egyptena- 'esus ren over opbergsystemen en cata- of maniakale verzamelaar behoeft logi hebben beschikt, anders zouden nog niet bestond en de werken door copiëren moesten worden vermenig vuldigd, waren emplaren van een r-- bepaald werk voor handen. Bovendien werd er minder ge schreven, niet om dat het intellect in mindere mate voor- omdat minder men- zij in die onoverzienbare Geeft de papyrusrol ons de overtui ging dat ook om die reden een par ticulier boekbezit TOCH IS HET ZO! by de gewone man niet aanwezig kon zUn, (omdat hU niet over voldoende bergruimte kon be schikken) nog klem- mender wordt dit beseft wanneer we eens een kUkje ne- tempelblbliotheken en verzamelingen der Baby kon in die tijd een boekenverzame- lonlërs en Assyrlërs, die hun mede- ling, zoals we boven noemden, handen van een - middelmatig mens uitgesloten worden geacht. Toch moeten we niet veronderstel len dat in de oudheid niet reeds zeer VJ111V belangrijke verzamelingen hebben Belangrijker bestaan. De oudste Egyptische bi- bibliotheek t bllotheek, die we eigenlijk als hofarchlcf moeten beschouwen, afkomstig van Pharao Sjepseskaf, pal'to" Ninlvê, die uit de veertiende van Amenhotep III uit de 13de eeuw d. bibliotheek Ramses II, enz. Zoals bekend, werd delingen op kleitafeltjes griften. ben waarin ook literaire teksten va- ondergebracht, evenals te Ur. i echter de tempel- Nlppur, die echter werd overtroffen door de verzameling van Koning Assurbani- le «n ji encyclopae- u i j d,sohe bibliotheek bezat, waarvan s,echts 25 000 tabletten bewaard xljn gebleven. Toch mogen we over de oogst uit deze streken niet ontevre- in Egypte op papyrus geschreven, den zijn, want naar schatting zijn in dat ln rollen werd bewaard. Onze te- totaal 350.000 k 400.000 spijkerschrift- genwoordlge boekenkasten zouden tabletten gevonden, waarvan een zich daarvoor slecht geleend heb- groot deel nog op ontcijfering wacht. ben. Kleine verzamelingen van deze papyrusrollen werden dan ook in een doos of een foudraal bewaard, waarin ze verticaal stonden maar in de bibliotheken werden de rollen r moderne blbllothe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5