Rioleringsplan Hazerswoude nu weldra in uitvoering mm Raad Alkemade keurde bouw gymlokaal en ruil van gronden goed V. en D. opent in Alphen de modernste supermarkt van ons land EEN BEZORGER NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 4 DECEMBER 1962 MAANDAGAVOND kwam de raad van Alkemade in openbare vergade- ring bijeen. Voor de behandeling van de agenda sprak burgemeester E. J. M. Kolfschoten een korte herdenkingsrede uit in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina, die door de raadsleden staande werd aangehoord. Aan het slot van zjjn rede stelde de burgemeester, mede na mens de wethouders, voor aan de Koningin een telegram te zenden. De nestor van de raad, de heer J. P. Hogenboom, beantwoordde de toespraak en herinnerde aan het bezoek, dat koningin Wilhelmina en prinses Julia na in 1932 aan Roelofarendsveen brachten. Bij de ingekomen stukken was de ge deeltelijke goedkeuring van G.S. op het plan recreatiecentrum. De heer Wage naar vond het vreemd dat de belangheb bende N.V. Bouw- en Aannemingsmij Continent II te Den Haag adviseert te gen deze gedeeltelijke goedkeuring niet in beroep te gaan. De heer Rietbroek toonde zich wel voorstander van beroep bij de Kroon. De burgemeester zei dat de meest belangrijke onderdelen 'jacht haven en zeilsehool) worden gereali seerd, waarbij G.S. voorstaan het midden gedeelte een landelijk karakter te geven inplaats van een kampeercentrum en zomerhuisjes. Na uitgebreide gedach- tenwisseling legde de raad zich bij het besluit van G.S. neer. Goedgekeurd werden de rekeningen over 1961 van de burgerlijke armbestu ren. de gemeente, het woningbedrijf en het grondbedrijf. De Stichting Brentano's Steun des Ouderdoms te Amsterdam biedt 1.45.10 ha. grond te Rijpwe- tering aan in ruil voor de van A. C. van der Meer door de gemeen- KOUDEKERK rt. d. RIJN Verkoop bouwgrond B. en W. stellen de raad voor een gededlte bouwgrond aan de Dr. Vlaan- dererrlaan en ten oosten daarvan te ver kopen aan de fiirma Van der Velden en De Jong te Leiderdorp voor de bouw van vijftien premlewoningen. Het be treft een perceel van 2256 vierkante me ter en de koopprijs zal 58.479 bedra gen. Winkelsluiting; B. en W. stellen de raad voor. op ver roek van de plaatselijke Christelijke Middenstandsvereniging, een verplichte halve-dag-«hirting voor winkels in te voeren. Deae sluiting is niet op vrijwil lige basis tot stand gekomen. B. en W. geven in overweging de volgende slui tingstijden af te kondigen: 's maandags vóór 1 uur kapperswinkels, 's maandags na 1 uur de winkels waar uitsluitend of hoofdzakelijk vlees en vleeswaren worden verkocht 's woensdags na 1 uur de winkels waar aardappels, groenten en fruit worden verkocht, dinsdags na 1 uur alle andere winkels. Ge meen te vlag De Hoge Raad van Adel heeft het ge meentebestuur geadviseerd het volgen de ontwerp voor de gemeentevlag vast te stellen: „Rechthoekig. bestaande uit twee horirontale evenwijdige banen ln kleuren blauw en geel. In de linker bovenhoek van de blauwe baan een witte adelaar." B. en W. stellen voor de vlag aldus vast te stellen en hiervoor een krediet uit te trekken van 100 Raadsagenda De gemeenteraad van Koudekerk aan den Rijn komt donderdag 6 december vm 8 uur in openbare vergadering bij ven. De agenda bevat onder meer do volgende punten: besluit tot het aangaan van vaste geldleningen gedurende 1963; regeling krediet in rekening-courant met de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten voor 1963: wijziging bezoldi gingsverordening 1962; vaststelling ver ordening interimregeling ziektekosten gemeente personeel 1962; wijziging ver ordening beloning vakonderwijzeres nut- tige handwerken; verordening uitkering Ineens aan het gemeente-persnoeel over 1962; vaststelling wekelijkse lesuren voor vakonderwijs in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school voor 1963; benoeming lid gemeenschap pelijke dienst voor maatschappelijk# wrg wegens periodiek aftreden van de lieer C. J. Zuijdwijk; benoeming leden corrvnissie tot wering van schoolver zuim wegens periodieke aftreding van «le heren P. Boom. J D. Corts, H. van Driel. C. van der Molen en C. J. vati der Vis: intrekking raadsbesluit van 5 juli 1962 tot verkoop van grond aan de woningbouwvereniging ..Goed Wo- oen" voor de bouw van 12 woningwet woningen, en opnieuw vaststelling; ver hoging van de bij raadsbesluit van 26 november 1956 aan de woningbouwver eniging „Goed Wonen" verleende grond en bouwvoorsdhotten voor de bouw van 18 woningwetwoningen; verkoop van bouwgrond aan de fa. Van der Velden en De Jong te Leiderdorp voor de bouw van 15 premiewonmgen ten oosten van de Dr. Vlaanderenlaan en vaststelling rentevergoeding; vaststelling verorde ning Winkelsluitingswet 1951; wijziging bouwverordening; onbewoonbaarverkla- ring Hogewaard 140. 189 en 189a: be groting bejaardentehuis „Rijnzicht" over 1963' vaststelling gemeentevlag: wijzi ging' gemeentebegroting 1962; wijziging gemeentebegroting 1963; krediet voor de bouw van een aula op de algemene be graafplaats. Aula op begraafplaats Reeds eerder in de raad kwam de wenselijkheid van de bouw van een aula op de algemene begraafplaats tot uiting B. cn W. achten het eveneens gunstig het in slechte staat verkerende baar- huisje te vervangen door een beter bouwwerk. De directeur van de techni sche dienst maakte een ontwerp voor een eenvoudige aula. B. en W. stellen de raad voor een krediet van ƒ30.000 hier voor beschikbaar te stellen. fe aangekochte grond (1.66.80 ha.). Bovendien ontvangt de stichting de meerwaarde van de tot bouw terrein te bestemmen grond tot een totaal van f 6.170, de gemeen te zal ten behoeve van de pachter twee sloten dempen en een bij drage geven voor de aanleg van drie dammen en de verplaatsing van de melkbocht. De gemeente wil op de in ruil gekregen grond (f 7.350 voordeliger dan aankoop woningen bouwen. De raad ging met het voorstel akkoord. Mestvaalt ..De beschikbaar te stellen f 13.000 zijn niet alleen bestemd voor de vernlaatsinf van een mestvaalt te Oude Wetering maar tegelijkertijd worden bijkomende werken uitgevoerd aldus de burgemees ter. De heer Bakker meende dat ceD eerder uitvoeren van de werken voor de gemeente goedkoper zou zijn ge weest. De heer P H. Verdel wilde een definitiever afbakening van de plaats De raad keurde het voorstel goed. De R.K. school te Oude Wetering krijgt medewerking voor aanschaf van leer middelen: men keurde het voorstel tot verkoop van de woning Kolk 9 te Oud Ade goed: ten behoeve van de aanleg van een parkeerterrein en parallelweg werd de woning Noordeinde 212 te Roelof arendsveen aangekocht (de heer Hogen boom drong aan op spoedige verwezen lijking!men ging akkoord met de ver huur van enkele gemeentewoningen: met de uitkering ineens aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel: met de aanschaf van nieuwe machines (f 5.320) in verband met de reorganisatie van de financiële administratie: met de vaststelling van het maximum op te nemen bedrag van kasgeldleningen en ln rekening-courant op te nemen gelden voor 1963 <f 428.000); met een aanvullen de rekening-courant overeenkomst met de Bank van Nederlandse Gemeenten tot een maximum van f 300.000 en met de verpachting en ingebruikgeving van gronden in de Googerpolder. Afwijzend beschikte men over de verzoeken om subsidie voor een nationaal monument te Drachten en voor een nijverheidsschool te Oudenbosch. Voor de bouw van een vaste betonnen brug op de plaats van de oude ophaal brug bö de Zwart eweg te Oud Ade stelde de raad f 30.000 beschikbaar. Over enkele technische details konden nog geen nadere mededelingen worden ge- Gymlokaal Op het voorstel inzake de bouw een gymnastieklokaal voor de scholen van Rijpwetering en Oud Ade werd be zwaar ingebracht door de heer J. S Pennings namens het schoolbestuur van Oud Ade. De voorzitter zei dat de ge meente een gymlokaal gaat bouwen, en niet het schoolbestuur. Eerst moet de raad in principe toestemming geven, daarna kan overleg worden gepleegd met schoolbesturen en de inspecteur voor lichamelijke opvoeding. De gemeente moet zorgdragen voor een verantwoord# financiële realisering en zij is voorts gebonden aan de normen die de wet stelt De heer Bakker vond het gymlokaal niet KATWIJK P.T.T. vierde Sint- Nicolaasfeeit Zaterdag werd ln de ..Oranjezaal" var het Jeugdhuis een St. Nicolaasfeest ge- geven voor Jongeren en ouderen van hel P.T.T.-personeel. In zijn welkomstwoord sprak de voor zitter J. H Fdeling er zijn vreugde over uit dat zovelen aanwezi" waren, onder anderen directeur H. D. v. d. Weerdt en echtgenote wier belangstel- ling ook voor de ontsoanninc van het P.T.T.-personeel. door het bestuur zeer werd gewaardeerd. Hierna snrak de directeur de aanwezi gen toe. Soreker memoreerde het ont daan der vereniging en bracht ziin vol doening onder woorden dat zii zo'n suc ces is geworden. Genaste ontspaonine na gedane arbeid houdt de mens fit en verstevigt de onderlinge band en kame raadschap hetgeen van essentieel belang ts. ook voor de dagelijkse arbeid. Het bedriif stelt dan ook zeer veel prijs on het instandhouden van verenigingen als deze. Spreker eindigde met de verzeke ring dat de vereniging oo zijn nersoon- liike steun en medewerking zal kunnen rekenen. Vervolgens betrad onder gejuich en gezang der kinderen de ererast van deze middag, St. Nicolaas met Piet de zaal. Na begroeting door de voorzitter, deelde hij met een vriendeliik woord tot elk kind ziin gaven uit waarbii ..Piet" zich niet onbetuigd liet. Ook ontbraken zowel de geestige als natuurlijke noten niet. Na de pauze bood het programma drie films, waarvan zowel jong als oud zicht baar genoten. Tot slot dankte de voorzitter alle me dewerkenden voor het welslagen van de ze bijzonder prettige middag. Toezegging van beroep De Hervormde Gemeente heeft toe zegging van beroep gedaan aan ds. A Vink te Vriezenveen Ds. Vink werd in 1918 geboren. Voordien was hij predi kant te Marken. Hoog en laag water Woensdag hoog water 9 06 u.. 21.44 uur; laag water 4.27 u, 17.01 uur. alleen nuttig voor het onderwijs, maar ook voor de sportverenigingen. Nadat nog verscheidene raadsleden het woord hadden gevoerd, keurde men het voor stel goed. Voorts stelde de raad de pensioen grondslagen van gemeentesecretaris, -ontvanger, -architect en de gemeente lijke geneesheren vast. Nadat enkele raadsleden instemming hadden betuigd met het voorstel tot verhoging van de jaarwedde van de beide wethouders ging de raad hiermee unaniem akkoord. Tijdens de vergadering las de burge meester een telegram van de regering voor. waarin werd verzocht om afge lasting van alle toneel- en andere open bare vermakelijkheidsvoorstellingen en sportwedstrijden voor zaterdag 8 decem ber, in verband met de teraardebestel ling van Prinses Wilhelmina. Voorts verzoekt de regering in restaurants e.d. slechts radio-uitzendingen van Hilversum en televisie-uitzendingen te doeen vol gen. In dè rondvraag vroeg de heer Hogen boom aandacht voor de gebrekkige stroomvoorziening aan de Groenewoud- sekade te Roelofadendsven. De burge meester deelde mee dat, dank zij de me dewerking van de Leidse Lichtfabrieken, de stroomlcvering vrijdag reeds normaa' De heer D. van Nieuwkoop vestigde de aandacht op het vernieuwde wegdek te De Kaag, dat reeds gebreken ver toont. De heer Wagenaar bracht de slechte verlichting in de oude dorpskern te Roelofarendsveen ter sprake. ,,Er wordt reeds gewerkt aan verbetering", aldus de burgemeester. Het uitbreidingsplan Zuidhoek is in middels goedgekeurd, waarbij reeds on derhandelingen gaande zijn tot realise ring, aldus de voorzitter in antwoord op een opmerking van de heer Verhaar over noodzakelijke verbetering aan de versmalling Zuideinde Roelofarendsveen- Groenewoudsekade. De volgende raadsvergadering is op 7 januari 1963. IVOUBRUGGE Moderne voedingsleer Onder leiding van mevrouw Carstens werd maandagavond in „Het oude Raedthuys" een vergadering gehouden van de Plattelandsvrouwen. Nadat de presidente het verscheiden van prinses Wilhelmina had herdacht, werd de da tum van het kerstfeest der bejaarden bepaald op 20 december. De diëtiste mevrouw Mennen-Van der Berg, hield vervolgens een boeiende lezing met dia's over de moderne voedingsleer. Zij be handelde eerst de bouwstoffen van ons liohaam 'eiwitten, vetten, zouten e.d.). vervolgens de brandstoffen, die alleen maar ons lichaamsgewicht doen toene men en ten slotte de zo belangrijke be schermende stoffen, waarbij de vitami nen een hoofdrol vervullen. AUTO VERHUUR ir B.M.W. DE LUXE DAF 750 BORGWARD COMBI Autorijschool en verhuur bedrijf D. PARLEVLIET SASSENHEIM Dui veetentoonstelling Zaterdag hield de vereniging Da Blauwband haar 11e tentoonstelling. Met een ledental van 25 wist men maar liefst 220 duiven tentoon te stellen. D# keuring werd verricht door de heer Handgraaf uit Haarlem. De mooiste col lectie duiven was van W. v.d. Zwart '63 pnt). Dezelfde inzender bleek eige naar te zijn van de mooiste vogel var de tentoonstelling en de mooiste oudo en jonge doffer. De mooiste oude duivln was van J. Wowijs. Mooiste jonge dul- vin van L.J Drost. Winnaar dames prijs: W v.d. Zwart Tegen het einde van de avond werd eeii verloting gehouden. Prijzen: 7 ko nijnen. krielkippen, en diverse taarten- De tentoonstelling trok vrij veel bezoe- de raad ook dit jaar een reëel sluitende begroting te kunnen aanbie den. Wel moet het zijn teleurstelling uitspreken over het feit, dat de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten voor Hazerswoude per saldo geen verbetering heeft gebracht, maar een geringe verslechtering. Bij het opstellen van de begroting is er van uitgegaan, dat op 1 januari 1963 het aantal inwoners 7000 of meer zal bedragen. Aan een verdere uit breiding van het personeel zal men in verband met de vrij sterke groei van het inwoneraantal niet kunnen ontkomen. Om de raad enig inzicht te geven in de personeelsbezetting met betrekking tot de secretarie is een onderzoek ingesteld in een aantal gemeenten van ongeveer gelijke grootte, die alle min of meer met Hazerswoude vergelijkbaar zijn. De meeste had den een grotere personeelsbezetting. leringsplan Hazerswoude-dorp cn de scholenbouw. Het totaal hiervan beloopt ruim f2.000.000, exclusief de door de be drijven te investeren bedragen. Alleen al ter realisering van de thans te voor ziene investeringen zullen de inkomsten de eerstvolgende tien jaar met f20.000 moeten stijgen, waarnaast dan nog een niet nader te ramen bedrag noodzake lijk zal zijn voor de optrekking van het voorzieningspeil van de gemeente in de Door de bouw van een christelijke kleuterschool ln Rhynenburch kon aan de noodsituatie die hier dreigde te ont staan, het hoofd worden gehouden. In de toekomst zal nog rekening moeten wor den gehouden met de bouw van drie nieuwe kleuterscholen, één in Rhynen burch en twee in het dorp. De verkrij ging van urgentie hiervoor is een uiterst moeilijke en langdurige zaak. Het ware wellicht beter, dat de besturen van de desbetreffende scholen zouden besluiten tot de bouw van semi-permanente loka liteiten. Dit zou op vrij korte termijn tot aanvaardbare oplossingen kunnen lel- Straatverlichting Dc voltooiing van het gemeentehuis aan de Rijndijk zal in het begrotings jaar haar beslag krijgen. Over de datum van de officiële ingebruikneming kun nen nog geen mededelingen worden ge daan. Ook de brandweergarage met dienstwoning zal in 1963 worden vol tooid. De vernieuwing van de straatver lichting langs de Rijndijk komt in het komende begrotingsjaar gereed. De ver lichting te Hazerswoude-dorp zal worden verbeterd door omschakeling van alle avondbranders langs de Voorweg en het Westeinde in nachtbranders. Het krediet voor reconstructie van het Westeinde la nog niet goedgekeurd en ook de rijks goedkeuring is nog niet verleend. Ver wacht mag worden dat beide goedkeu ringen spoedig worden gegeven, zodat met het werk kan worden begonnen. Reeds bij de aanbieding van de begroting 1962 werd gewezen op de steeds grotere noodzaak tot uitvoe ring van een centraal rioleringsplau voor de kom van Hazerswoude-dorp. B. en W. achten het ln verband met de steeds verdergaande vervulling van het dorpswater niet verantwoord de rioleringsplannen nog langer uit te stellen. Het zal duidelijk zijn, dat uitvoering van een dergelijk werk in één jaar zo wel technisch als financieel onmogelijk Is. Voor de uitvoering van het totale project is een werkplan opgesteld, dat voorziet voor 1963 en 1964 in de bouw van de zuiveringsinstallatie, die is ge projecteerd in de Boterpolder en die zal lozen op de Oostvaart. De raming hier voor beloopt ongeveer f200.000, waar van f70.000 voor het zuiver mechani sche gedeelte. Investeringen De investeringen die na 1963 moeten worden gedaan, zullen voor het grootste gedeelte worden gevormd door het rio- NIEUWE WETERING Jaarvergadering „Ijsvermaak" Voor de in café Vaneman gehouden jaarvergadering van de ijscVub „Ijsver maak" kon voorzitter N. Haazebroek slechts een matig aantal belangstellen den verwelkomen. Het jaarverslag van secretaris Th. van Hameren kreeg de goedkeuring der vergadering, evenals het financieel beleid van penningmeester M. Jansen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. MöUers, N. Bouw meester. M. Jansen en N. Haazebroek herkozen. Nadat de gratis verloting acht winnaars gelukkig had gemaakt. be sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. komende tien jaar. De mogelijkheden hiertoe achten B. en W. reëel. Tenslotte een aantal cijfers. De gewo ne dienst geeft aan uitgaven en inkom sten een bedrag te zien van f2.041.830,21 met f 10.787,45 voor onvoorziene uitga ven. De kapitaaldienst sluit met een delig saldo van f740.213.90. Uitgaven 15.672.230.05 inkomsten f4.932.016,15. ALPHEN AAN DEN RIJN A.R.C.-nieuws De uitslag van de wedstrijd J.A.C. 2— A.R.C. 2 was niet, zoals gisteren werd vermeld, 32 voor de Hagenaars, voor onze plaatsgenoten. De wedstrijd werd een half uur vóór het einde ge staakt, omdat een Haagse speler geen gevolg wilde geven aan het bevel de scheidsrechter, de kleedkamer op te Indien nodig zal het laatste half te Alphen worden gespeeld. waarbij JA.C. met 9 man zal moeben aantreden De beginstand is dan 32 in het voor deel van A.R.C. (Van een onzer redacteuren) IN Alphen aan den Rijn wordt momenteel dc laatste hand gelegd aan een landelijke primeur van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann: een ultramoderne supermarkt, die volgende week dinsdag officieel wordt geopend en woensdag voor het publiek. Zonder dat men zelf iets behoeft te doen, openen en sluiten de deuren zich wanneer men dit verkooppaleis betreedt of verlaat. Verkoopsters heten hier gastvrouwen en de meisjes, die de kassa's bedienen en dc boodschappen inpakken, worden checkout girls genoemd. In een hock van de grote verkoophal bevindt zich een door glazen wanden omgeven zelfbedieningsslagerij (ook al met een elektro- pneumatisch bediende deur). Toonbanken zoekt men tevergeefs in deze nieuwe loot aan de V. en D.-stam. Er staan gondola's de meeste zonder bediening. Er is zelfs een afdeling sigaren en sigaretten. verscheidene vernuftige afzuig- en af- voer-apparaten aangebracht. De plattegrond van de verkoophal is bijzonder geraffineerd en uitgekiend op gezet met het doel er bij het winkelende publiek een bepaalde „gang" ln te bren gen. Ontvangst van goederen heeft plaats in de Toussaintstraat. Ten behoeve van de slagerij bevindt zich hier een mono rail. die het vlees direct naar een enor me koelcel transporteert. Ook de ver werkingsruimte voor de groente bevindt zich aan deze kant van het bedrijf. Bak kerij en keuken zijn op de eerste ver dieping te vinden. Geen personeelsprobleem Om tenslotte nog enige wetenswaar digheden te noemen: er is een volledige air-conditioning; in de keuken staat een elektrische wentel oven; het bedrijf gaat zoveel stroom ge bruiken, dat de capaciteit van het be staande transformatorhuisje moest wor den verdubbeld; het bedrijf heeft werk voor 110 personeelsleden en de animo was zó groot dat de werving van sol licitanten is stopgezet; als eerste bedrijf in Nederland geeft deze supermarkt par- keerschijven uit aan de klanten met een parkeerduur van een uur; er is een par keerplaats voor kinderwagens; voor hon den zijn buiten ringen aangebracht; het voorraadmagazijn bevindt zich in de kelder; zonder de krachtige medewer king van het Alphense gemeentebestuur was de stichting van deze supermarkt niet mogelijk geweest. OEGSTGEEST Ontspar! ng Aan het postkantoor te Oegstgeesi werd bij de rijkspostspaarbank in no vember ingelegd f 122.028,71 en terug betaald f 141.760.U7. Het nieuwe pand, waarvoor op 14 de cember van het vorige jaar de eerste paal werd geslagen, bevindt zich in de Van Boetzelaerstraat. Daarnaast heeft V. en D. sinds 1949 nog een zaak in de Raadhuisstraat, waar in het vervolg al leen mode-artikelen en woningtextiel worden verkocht. De supermarkt is ont worpen door het architectenbureau Geels en Kamsteeg te Oegstgeest en ge bouwd door de Alphense firma Oude- Architeet Th. N. J. A. Geels beeft met de directie van V. en D. verschei dene studiereizen naar het buitenland gemaakt, teneinde deze nieuwe zaak zo modern mogelijk op te zetten Verder werkte aan de totstandkoming van de ze supermarkt mee de Haagse binnen huisarchitect E. Truyens (G.K.F. er K.I.O, die lector is te Delft. De 40 meter „diepe" verkoophal heeft ;n oppervlakte van 1200 m2. Op de eerste verdieping bevindt zich een via een aparte buitendeur bereikbare lunch room ook met zelfbedieningssysteem Ook vlees en groente De gescheiden toegangs- en uitgangs deuren worden langs elektrische-pneu- matische weg bediend zodra iemand de mat voor de deur betreedt. Vóór de „checks-outs" (kassa's met een pons- bandjessysteem (ook de aard van het verkochte artikel wordt geregistreerd) en een draaitafel voor de boodschappen bevindt zich een klein aantal gondola'; met bediening (parfums e.d.) Voor het overige geldt het zelfbedieningssysteem. Naast levensmiddelen en textiel zullen onder meer ook verse groenten (in eigen bedrijf panklaar gemaakt) en brood (uit eigen bakkerij) worden ver kocht. Teneinde hinderlijke luchtjes bij de groente-aifdeling te voorkomen, zijn Aaltjessiek verflauwt animo voor teelt van lelies "TAE lelieteelt telde enkele jaren geleden heel wat beoefenaren, maar hun U aantal is sterk teruggelopen. Aangelokt door de vriendelijke prijzen die de export voor de lelicbollen betaalde, hebben velen hun geluk in deze cultuur beproefd. Men moest ervaren dat de weg van een leliekweker be zaaid ligt met voetangels en klemmen. Vooral het aaltjesziek bleek een probleem, waarvoor niet gemakkelijk een oplossing is te vinden. Op de vergadering van de vereniging De Lelie, die gisteren in Haarlem is ge houden, deelde voorzitter Fl. Swart dan ook mee dat een flink aantal kwe kers de strijd tegen de moeilijkheden opgaf. Er is een teruggang in het areaal van zesduizend Rijnlandse roeden. De heer Swart meende dat men door eendrachtig samenwerken de cultures weer gezond kan maken. Het was de laatste toespraak die de heer Swart als voorzitter van De Lelie hield. Hij was aftredend en niet terstond herkiesbaar. Zijn medebestuurslid, de heer Jac. Boon moest eveneens aftreden, In hun plaatsen werden gekozen de he. ren D. van Loo (Sassenheim) en C. Roet 'Venhuizen). In het vervolg zal de heer A. Kooiman de vergaderingen presideren. Men roemde de scheidende voorzitter. Hij heeft veel belangrijk werk gedaan, in hel bijzonder voor de Floriade en de Chelsea- shows. Men moest op deze vergadering af scheid nemen van nóg een bekende per soon: de heer F. Limburg, de direceur van de Bloembollenkeuringsdiensten, die met pensioen gaat. In zijn jaarverslag stipte de heer Limburg de strijd aai de leliekwekers te voeren hebben tegen de vele belagers van de teelt. Vooral tegen het aaltjesonderzoek te Lisse trouwe bondgenoot. De kwekers die de adviezen van het laboratorium opvolgden, boekten goede resultaten. Bij lilium rubrum geeft de bestrijding van het virus momenteel meer zorg het aaltjesziek. Wat betreft lUium tigrinum: ht uitermate moeilijk hiervan virusvrije stammen te vinden, waarvan men weer kon doorkweken. Er is nu stam die aan de gestelde eisen lijkt te voldoen. Aan een oppervlakte van 372 roe is een certificaat A uitgereikt. De oppervlakte van lilium Hollandicum gaat van jaar tot jaar achteruit. De heer J. Bakker van het Rijks- tuinbouwconsülentschap Hoorn hield een causerie over de cultuur van lelies en de bestrijding van ziek ten in dit gewas. Het is uitermate moeilijk een richtlijn te geven i bestrijding van ziekten, omdat bij lelies met vele rassen te maken LISSE Gemeenschappelijke herdenking Gisteravond werd in de Herv. kerk een herdenking gehouden in verband met het overlijden van H.K.H. Pri Wilhelmina. Deze ging uit van de Herv. Gemeente, de Geref. Kerk en de Chr. Geref. Kerk ter plaatse. Als liturg trad op ds. W. H. Walvaart, consulent v Herv. Gemeente. Na votum en groet zong de Gemeente „O God. Die droeg ons voorgeslacht". Ds. K. Schouten, Geref. predikant, hield een korte meditatie. Wij kunnen na het heengaan van deze geliefde oud- Vorstin niet treuren en rouwen, omdat wij zoveel stof tot danken hebben v< wat God ons in Haar heeft gegeven. Ds. Schouten schetste Haar als iemand, die zich wist terug te trekken ter will# van Haar dochter; zij wilde zich dan ook niet Koningin-Moeder laten noemen, maar Prinses. Haar grote geloof is voor ons volk een stimulans geweest. Bij de open Bij bei mogen wij danken en Haar straks graf waarts zien dragen met de palmtakken der overwinning. Het is alsof zij ons nu nog toeroept: Kom tot uw Heiland, toef langer niet! Aan het eind werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Bij de uitgang werd een collecte ge houden voor het Koningin Wilhelmina- fonds. Fotoclub „Bollenstreek" Voor de fotoclub „Bollenstreek" sprak in de filmzaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek de heer J Schraa uit Wormerveer over het onder- erp „Moderne zwart-wit-fotografie' De heer Schraa stelde de vraag of met de moderne kunstuitingen op do goede weg zijn. De kunstenaar wil zijn .emotie" overbrengen op de toeschou- ver. Lukt dit altijd? Vaak vragen >ns af: wat heeft hij bedoeld? Als dez# vraag gesteld wordt, kan het zijn, dat d# maker zijn doel heeft voorbij geschoten. van de voornaamste dingen die moet beheersen, wil men „goed" modem zijn, is de techniek. Zonder beheersing de techniek is het brengen vai goede, moderne foto onmogelijk. Met werk van topklasse uit de jaren 1920-: werd gedemonstreerd, wat werkelijk goed is als moderne fotografie. Na de pauze toonde de inleider veel eigen werk, waarbij hij een onderhou dend commentaar gaf. Ds. Blesma beroepen Ds. D. H. Biesma, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Franeker. heeft die alle weer typische ken merken vertonen. Drs. Slootweg van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek had dia's meegebracht om verschillende symptomen van aal- tjesziekaantasting te laten zien. In verband met het late uur be- sloot men de lezing van de heer A. Bakker uit Aalsmeer tot een vol- gende vergadering uit te stellen. j Nu ook narcisssen op Haarlemse keuring Het ,,bollengezln" Is compleet: na de j hyacinten en de tulpen zijn nu ook de narcissen gearriveerd. Het was de fa. Warnaar uit Sassenheim die de fraaie grootkronige Golden Standard, geel dek- 1 blad met oranje cup, in beste kwaliteit toonde, terwijl de fa. J. Gerritsen Zn, Voorschoten, de gele trompet Forestcate etaleerde. Beide narcissen zagen er heel goed uit. De hyacinten waren wat ruimer ver tegenwoordigd. Zo zagen we van L. Stassen jr uit Hillegom vijf pannen met Early Pink Pearl. De bollen waren niet overgeplant en produceerden beste tros sen met goed op kleur zijnde bloemen. In kwaliteit werden ze echter nog overtroffen door Anne Marie van Jac. j Prins Zn uit Anna Paulowna. De bol len hadden de gewone preparatiebehan- deling gekregen. Hyacinten, klaar om naar de Rijns- j burgse veiling Flora te worden ver voerd, bracht de fa. Th. Ravensbergen, Voorschoten. We zagen van deze kwe ker ook de bekende witte 1'Innocence, de rose Anne Marie en Pink Pearl. Bij de tulpen was men al gauw uitge keken. Er was er slechts één: de fraaie rode parkiet Erna Lingreen, best van bloem en stengel, van Konijnenburg Mark te Noordwijk. De bollen zijn ver- I moedelijk eerst in Italië gekweekt. De fraaie rose Nerine Nereus werd opnieuw tentoongesteld door de fa. j P Drost te Lisse, terwijl M. C. van Sta veren, Aalsmeer, de kleine keuring af- j sloot met de sierlijke gele freesia Aurore. HILLEGOM Begrotingstekort De gemeentebegroting 1963 heeft een totaal aan geraamde inkomsten van 3.620.715,93, terwijl de uitgaven ƒ3.707.854,64 bedroegen zodat er een na delig slot is van ƒ87.138,71. Over de dek king van het verschil hebben B. en W. een nota aan de raad gezonden, die in de vergadering van 7 december in be handeling komt. Inzake het Medisahe Centrum wordt I onderhandeld over het gebruik van het. deel van het gebouw, waarin voorheen de lagere tuinbouwschool was gevestigd. Een deel ervan zou kunnen worden ver huurd aan een masseuse. De subsidies voor de wijkverpleging zijn geraamd op basis van de nieuwe subsidieregeling. Er wordt verwacht, dat de exploitatie van het badhuis een nadelig saldo van 13.269.20 te zien zal geven. De zwem inrichting is in ernstig verval. Omdat er nog geen sprake is van de mogelijk heid een nieuw zwembad te stichten. SASSENHEIM Burgerlijke stand GEBOREN: Marcel, z v G Koster vd Weerd. Wilgenlaan 8: PetroneÜa M, d v P J C v Rijn en M M Eldering, Rusthofflaan 4; Sonja, d v J Th v d We. reld en P Evers, Hoofdstraat 269; Catha- rina H, d v L Cornet en A J Brussee, Zuiderstraat 10. ONDERTROUWD: H J de Haas. 24 Roozenboomstraat 21 te Leiden en M E Jorna, 26 j, Tijloosstraat 19; K H Einreiner, 21 j, Zandslootkade 22 en A W M v d Lans, 20 j, H Baderstraat 37; J Bruinsma. 26 j, Rusthofflaan 25 en Oudwater, 27 J, te Rijnsburg; G C M Leeuwen. 28 j, Lindelaan 12 en M Tb Zuidhoek, 23 j, te Lisse. GETROUWD: A J v d Burg. 26 jr. Irenestraat 4 te Voorhout en A P M Blom, 23 jr, Hoofdstraat 283; A F B Henkus. 27 jr, Vuursteeglaan 12 te Lisse en J M F Berg, 20 jr, Hoofdstraat 68; J J v Vliet 24 jr. H Baderstraat 31 en J M P v Bezu 26 jr. te Lisse; K Verbree. 22 jr. Plata- nenlaan 7 en M A M Tukker. 22 jr, te Alkemade. OVERLEDEN: K Colijn, 27 jr. a.b. „Od Dreef", Industriekade; J Hoebe'n. 84 jr, Concordiastraat 29: R Rotteveel-Nied, 73 jr, Hoofdstraat 323. ALPHEN AAN DEN RIJN De Nieuwe Leidsche Courant vraagt voor direct voor .Oudshoorn. Ook geschikt voor scholier. Goede verdienste. Nadere inlichtingen bij onze agent de heer C. Deelstra, Pieter Floriszstraat 154 Alphen a d. Rijn. Telefoon 2339. zal het oude moeten worden verbeterd. B. en W. achten het een grote teleur stelling, dat de onderhandelingen om te komen tot een gemeenschappelijk gas- I en waterbedrijf voor de Bloembollen streek niet het gewenste resultaat heb- ben gehad. Zij zeggen voorts redenen te hebben om aan te nemen, dat er in deze streek nog behoefte bestaat aan een slachthuis. Het aantal aanvragen om woonruimte bedraagt thans nog 575. De gemiddelde leeftijd der trouwlustigen daalt. Sedert t oktober 1961 kwamen 98 woningen ge reed. Er zijn thans in totaal 227 wo ningen in aanbouw en er zijn plannen Ingediend voor de bouw van in totaal 331 woningen. Voor de bouw van een nieuwe chris telijke burgerschool is een terrein aan gewezen in het uitbreidingsplan „Tres long". Ansems damkampioen van Noordholland De derde partij in de strijd om het persoonlijk kampioenschap van Noord- I holland is zeer spannend geweest, zoals dat werd verwacht. Wie zou het winnen? Ansems of Van Hal? Laatstgenoemde stond er in het eindspel slechter voor. Er werd in de zaal druk geanaliseerd. Ook door kopstukken uit de damwereld, als Keiler, 12 maal kampioen van Ne- derland, en Herman de Jong, kampioen van Nederland en Frankrijk. Het was Van Hal gelukt een remise- stand te forceren en hot zag er naar uit, dat nog een match van drie partijen no dig zou worden, doch Van Hal maakte in die remisestand een zeer ernstige fout en verloor na een mooi en lang eindspel. Ansems werd de nieuwe kam pioen van Noordholland. Van Hal heeft het recht mee te spe len om het kampioenschap van Neder land, behouden. SASSENHEIM Orgelconcert Feike Asma Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum wordt donderdag 13 decem ber een concert gegeven op het orgel in du Gereformeerde Kerk aan de Juliana- laan te Sassenheim. Organist is Feike Asma, die enkele weken geleden van zijn derde succesvolle tournee in Amerika en Canada in Nederland is teruggekeerd. Het programma staat in het teken van advent en er is gelegenheid tot samen- zang. Uitgevoerd worden: Adventszan- gen in de bewerking van Jan Zwart; Toccata en Fuga in D, de koralen „Nun komm' der Heiden Heiland" en In dulci Jubilo", J. S. Bach; Concerto No. 10, G. F. Handel; Noël (oud Frans kerstlied) L. C. Daquin; Tema con variazione, Marius Monnikendam en Fragmenten uit de I Suite „Kerstfeest" I en II. Jan Zwart. Aanvang 8 uur. De kerk is verwarmd. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4