Te „mooie" beeldspraak ontaardt in bombast SI V' Gebruikte postzegels not CHEPW Wtt J UITNODIGING 40 JAAR MAISON SPIER DE 4 EXTRA VOORDELEN /AN DE WEEK MEUWE LELDSCHE COURANT MAANDAG 3 DECEMBER 1962 U herinnert zich waarschijnlijk wel dat ik enige tijd geleden een spreuk van Cats aanhaalde, waar in deze dichter zei dat apen, als zij hoog willen klimmen, weieens een lichaamsdeel vertonen dat men gewoonlijk niet laat zien. Dit nu komt geregeld voor indien schrijvers die niet over een sterke en werkelijk beeldrijke stijl beschikken, zich overschreeuwen, d.w.z. mooie taal willen gebruiken waarvan de betekenis voor hen niét voldoende duidelijk iss. Ik vond hiervan deze week een aardig voorbeeld bij een schrijver, die zijn geestdrift over de herfstkleuren wil de kenbaar maken. Ik haal zijn woor den aan: ,,In de tuin gloeien de dahlia's als seinen uit een mildere wereld en de vier hoge bomen zijn over togen door een zacht bruin dat als een koortsgloed het groen overheerst" Nu vraag ik mij af waarom dahlia's (waarschijnlijk naar de tekst te oor delen, rode) seinen uit een mildere wereld moeten heten. Rood pleegt toch niet de kleur van de zachtheid tezijn. Er is niets dat door het gloeien aan iets zachts kan doen denken, m.a.w. we hebben hier eenvoudig met woor den zonder zin te doen. En verder be weert de schrijver dat zacht'bruin hem aan een koortsgloed doet denken. Het schijnt dat de geestdriftige herfstbe- wonderaar wat kleurenblind is. Hebt u ooit een zacht bruine koortslijder gezien? Ik niet. Alweer woorden zon- neraal Rikhye,'die dadelijk naar Dja karta toog." Een ander staaltje van koene beeldspraak door dezelfde schrijver ter wereld ge bracht, is „Dat de VVD zelf. met deze koekoeksei-Wilaya, slechts windeieren te verwachten heeft, dat is al onomsto telijk gebleken." Een uitwas kan onaangenaam zijn, zowel in zijn letterlijke als in zijn figuurlijke betekenis, maar het is niet gemakke lijk zich voor te stellen hoe men zoiets weegt. Toch schijnt de schrijver van de volgende zin dit mogelijk te achten: ..Maar deze uitwassen inherent aan ••Ike overrompelende ontwikkeling wegen by lange na niet op tegen de ze geningen van het baanbrekend inzicht dat de opgroeiende mens allereerst vrijheid van node heeft om zich tot een waardevol individu te ontplooien." Hier komt nog bij dat de schrijver blijk baar niet weet dat „opwegen tegen" alleen kan gebruikt worden, indien men de voordelen eerst noemt en dan de nadelen. Een voordeel kan wel te gen een nadeel opwegen, maar een na deel nooit tegen een voordeel. bonder dat er van gebroken eieren spra ke was. gebruikt een blad deze mooie kop: „Nederlands ei kwam in buiten land in gedrang." Ook hier weer de zucht het gewone te vervangen dqor iets ongewoons. heet uit". Bedoeld zal wel geweest zijn dat het er heet toeging of dat het op ..het kantje af" was. Is het na al deze slechte voorbeelden, gegeven door hen. die beter weten, dan een wonder, wanneer een beursman de stemming van de beurs in deze woor den weergeeft: ..Hinkend op twee be- Spelonken met littekens waren mij tot tot dusver onbekend, maar ze bestaan, volgens dit bericht: ..Vele van die spe lonken raken weliswaar in de drukte, de bezetenheid en de onvermijdelijke nonsens van het bestaan dichtgeslibd en overwoekerd door littekens, die overbevolking, collectivisme en ander maatschappelijk gedrang ons berokke- Een prooi die dankbaar is. moet wel levensmoe zijn; toch bestaan ze vol gens dit bericht: „Deze zwakke plek in de Eibersverdediging was een dank bare prooi voor Toos Snel." ÜEPAALD DWAAS en getuigend van ontstellende onwetendheid is ten slotte dit bericht uit een van onze grootste bladen: „Hij is onmiddellijk in beroep, gegaan bij de Kroon, nadat hij nul op het orkest had gekregen bij Ged. Staten." Ja, Nederlands is een moeilijke taal. vooral voor lieden, die bombast voor schoonheid aanzien. Dr. F. C. Domlnieus. val van een achterstand die zo duidelijk is als glas en waarover men zich de ogen uitwrijft wanneer zij door een in cident zonneklaar aan het licht is ge komen." De schrijver is iemand die kort geleden een literatuurprijs kreeg!) De uitdrukking „helder als glas" bestaat en heeft ook betekenis, maar wat zou duidelijk als glas kunnen betekenen? Naar ik meen: volstrekt niets. Iets kan aan het lichtkomen en ook zonneklaar worden, maar „zonneklaar aan het licht komen" heeft geen zin. Al deze dwaasheden ontstaan, doordat iemand te „mooi" wil schrijven. Ik ben met deze voorbeelden begonnen, omdat men zo licht gaat denken: ..Een bekroonde schrijver is een schrijver die men gerust kan nadoen". Men ziet dat dit lang niet altijd opgaat. Dat mindere goden zich dus soms ver galopperen, is geen wonder en het is tot op zekere hoogte te verontschuldi gen, al ivordt de belachelijkheid er niet minder om. Een mooie zin was de volgende: „De drietand van het de zee beheersende Albion is door een sterke vuist gegrepen en dreigt de han den van de Britse leeuw te ontglippen Blijkbaar een onhandige leeuw met handen.' In een bekende roman staat: ,,Ook Leo lachte, terwijl ze het zei en vertoonde dan in de smalle, beweeg lijke mond haar draperie van puntig ijs". V raadt het wellicht dal dit ,,haar tanden" betekent. PEn blad wilde een fraaie kop boven een bericht hebben en schreef toen: „Pistool gluurt om de hoek." Een glu rend pistool is toch wel wat al te dichterlijk. De Nieuw-Guinea geschie denis heeft heel wat geestdriftige uitingen teweeggebracht, zoals b.v. deze: ..Dat de Uno-strijdkrachten" zelf evenmin van plan zijn zich anders dan als wassen neus te ontpoppen, moge blij- ken uit de houding van de Indiase ge- Van een onzer verslaggevers) "*ttïkTE postzegels? Iedereen ^■7 denkt dat ze waardeloos zijn. Maar tóch: ze brengen geld op, dik geld. Daarom verzamelen we. Ons doel? Vluchtelingen uit Oost-Duits- land te helpen! Zegt J- Schipper, Hilversum: We hebben er al 25 miljoen bijeenge- braot. Dozen vol. In vier jaar tijd. En dit jaar hopen we er nog een kleine tien miljoen bij te krijgen. De actie is bekend als de postzegel- actie P. A. Duursma. Dat was de man van het idee. Hij was voorzitter van de Nederlandse afdeling van de Missions- bund 'en kende in die functie de depu- taat voor de contacten met de Duitse Kerk vanwege de Gereformeerde sy node, ds. E. de Jong uit Winterswijk. In de Duitse vluchtelingenkampen ls geld nodig, veel geld, had de predikant eens gezegd na verscheidene malen de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld te hebben bezocht. Dat werd de start van de actie. De heer Duursma. toen direc teur van een fabriek in Apeldoorn, zette een inzamelingsprogramma op. Adressen Bedrijven werden aangeschreven, rijk en gemeenten, organisaties, sanatoria, ziekenhuizen, kerkelijke instellingen en particulieren. En aan allen werd dit verzoek gedaan: bewaar de oude post zegels, ze hebben waarde. Zo bouwde de heer Duursma een relatiekring van 350 adressen op. Hij begon in 1957. Toen hy vier Jaar later plotseling overleed, waren door zyn initiatief een slordige 25 miljoen postzegels bijeengebracht. Na het overlijden van de heer Duurs ma is de actie voortgezet. De heer Schipper, secretaris van de Nederlandse afdeling van de Missionsbund. nam het werk over. En iedere dag brengt de post hem nu aan de Hilversumse Neu- weg (32) stapels pakketjes. Met post zegels uit het hele land. Die postzegels gaan naar Duitsland, zegt hij. Naar de vluchtelingenkampen. Daar worden ze geselecteerd en in cello faan verpakt. Dat doen de vluchtelingen zelf. Iedere zending betekent dagenlang werk voor de kampbewoners. Iedereen doet er mee. Van de eenvoudige metselaar uit de oostseotor tot de grijze professor Kaasprijs drie cent omhoog Friese •oor al le soorten drie cent hoger dan 's weeks tevoren. Voor Goudse werd f 2,01 geno teerd en voor de 40+ Edammers en broodkaas f 1,93. Men mag uit deze prijsstijging niet concluderen, dat het- er met de markl beter voorstond. De oorzaak van dezt- prijsstijging moet men veel meer zier ''•in verband met geruchten rond een mo gelijke verhoging van de inleveringsprij- zen alsmede met de aangekondigde be perking van de produktie. Ongetwijfeld zal met de maatregelen inzake de be perking van de produktie enige vorde ring gemaakt zijn, wat zijn neerslag vond in de hogere prijzen. De binnenlandse afzet is stabiel en In het patroon van de export kwam geen verandering van betekenis. De maand december is ook voor de kaashandel in het algemeen een maand van weinig ac tiviteit. De produktie blijft onveranderd zee» hoog. In de week van 17 nov. lag d<- produktie weer ca. 500 ton boven het cij fer van vorig jaar. Het aanbod van verse boter is krap vooral ook als gevolg van de exporten naar W.-Duitsland en "Engeland. In W. Duitsland is weer een inschrijving ge opend voor de invoer van een kwantum verse boter in januari en februari a.» De VIB-voorraden boter lopen lang zaam terug. Per 17 nov. was nog 25.803 ton boter bij het VIB aanwezig, wat ca 57% meer is dan vorig jaar Dollars Zijn de postzegels gerubriceerd en in cellofaanpapier verpakit, dan gaan ze de deur uit. Naar Amerika. Er zijn genoeg verzamelaars die ze willen hebben. Want behalve Nederlandse postzegels zijn er ook veel buiten landse tussen. Er wordt goed voor be taald- Allemaal dollars. Hoeveel weet ik niet, jnaar wèl, dat van de opbrengst een belangrijk gedeelte ten goede van de kampen komt. En boven dien: er ontstaat op deze manier werk gelegenheid voor de oude. zieke en in- Eerste Starfigliters volgende week zullen binnenkort, vermocdeiyk volgende week, de eerste twee F 104 G Starfighter-straaljagers aan de Koninklijke Luchtmacht worden Deze twee machines, die door de N.V. Kon. Ned. vliegtuigenfabriek Fokker zyn gebouwd in de fabrieken op Schip hol, zUn ingevlogen en, op enig schil derwerk na, gereed voor aflevering. De twee supersone toestellen züllen worden overgevlogen naar de vliegbasis Twen til e en daar ten dienste staan van de geïntegreerde opleiding. Zowel het technisch grondpersoneel als het vlie gend personeel zal door middel van de ze vliegtuigen vertrouwd worden ge maakt met alle systemen, die er in zijn ondergebracht alsmede met het onder houd van dit type straaljager. Deze vliegtuigen zullen niet worden opgenomen in het eerste operationele squadron, het 306-squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht dat. naar het zich laat aanzien, in januari de eerste toestel len zal ontvangen. lide bewoners, voor wie dit werk opnieuw inhoud geven aan hun leven betekent. Zegt J. Schipper: we krijgen veel me dewerking, ja. Van overal worden ge bruikte postzegels gestuurd. Van de grote bedrijven met veel correspondentie zijn hert soms dozen vol. Samen met mijn vrouw houd ik de administratie bij en probeer ook nieuwe „donateurs" te vin den. Ons doel dit jaar is tien miljoen. Dat moeten we bereiken. En dat kun nen we ook als we nog meer medewer king krygen. ook van particulieren. Het is ten slotte weinig extra werk oir bruikte postzegels in plaats van in de prullemand te gooien opzy te leggen op te sturen. De kampbewoners zullen er dankbaar voor zUn. Monument voor gevallenen in Nerl.-Tndië Van de commandant van het regimen» Limburgse Jagers (bet regiment dat de traditie voortzet van het voormalige tweede, zesde en elfde regiment infante rie) is het initiatief uitgegaan om te ko men tot een monument voor in het voor malig Nederlands-Indië gesneuvelde mili tairen. Men wil komen tot het maken van een gedenkplaat voor ieder vroeger ..Indië-bataljon", Die gedenkplaten zul len dan later op een monument worden bevestigd. Dat monument zal vermoedelijk in Maastricht worden opgericht. Er wordt naar gestreefd om het gedenkteken op 8 januari 1964, de dag waarop het regiment Limburgse Jagers 150 jaar zal bestaan, te onthullen. Het m de bedoeling liggen om aan de Jan van Eijck academie in Maastricht het ontwerpen van het monument toe tc vertrouwen. Ter verwezenlijking van het plan is een commissie in het leven ge roepen. die onder voorzitterschap slaat van de commandant van het regimen: Limburgse Jagers, luilenant-koionel Th. H. de Loo. In die commissie hebben ver der zitting vertegenwoordigers van elk d"- vroegere Indië-bataljons" Hoogovens niet ontevreden De directie van de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken deelt mede dat het resultaat van her vierde kwartaal begin 1963 wordt be kendgemaakt. Er is geen aanleiding aan te nemen, dat dit zal achterblijven hij het vierde kwartaal van 1961. Er is thans een kopersmarkt door ge stegen produktievermogen, en dienten gevolge terughoudendheid van verbrui kers, alsmede scherpe concurrentie uit derde landen, doch desondanks is de di- dectie niet ontevreden. De laatste weken zijn enkele belang rijke opdrachten geboekt. Prof. dr. P P van Berkum en mr. J. H. G. Jonk heer zijn tot commissarissen benoemd in de vacatures van dr. ir. Th. S. G. J M van Schaik en de heer J. Olyslager, en tot commissarissen van Breedband de heren H. W. A van den Wall Bake cn J. A. Middelhuis in de vacatures van dc- heren A. A. van Sandick en J. W. van den Akker. SASSENHEIM Unie-collecte De Unie-collecte heeft dit jaar een be drag van f 947,10 opgebracht. Verkoopmiddag Enkele pryzen die op de verkoop middag ten bate van het Geref. jeugd huis werden verloot, zijn nog niet af gehaald. Bij G. Kruik. Julianalaan 10, kan op lot 10 een pop, op lot 238 een wieg en op lot 8 een wagen worden af gehaald. A. Steenbergen N.V, t,e Hoogeveen is opgericht met een kapitaal van 100 aan delen van f 1000, waarvan 15 geplaatst bij oprichtens Koopmans' Meelfabrieken N.V te Leeuwarden, volgestort in con tanten. en de heer A. Steenbergen, direc- teur 15. volgestort door inbreng van be- drijf; doel is exploitatie van slachterijen; commissaris is drs. J. W. Baretta te I Beetsterzwaag. Meer omzet, lager winst bij De Vries Ijzer In het 1 juli geëindigde boekjaar van H. A. de Vries Ijzerhandel «Hadva) breidden de werkzaamheden zich uit en de omzetten zijn weer aanzienlijk geste ten, in nagenoeg alle artikelen/groepen in vestigingen, maar de goederenwinsi ia aftrek van kosten daalde tot f388.304 vorig jaar 478.649). Na f73.448 (47.276) ifschrijving, f 83.025 (60.597) rente was de winst f 235.525. Reeds voorgesteld Ls 9(10) dividend, waarvan 5des gewenst in agioaandelen 10% in aan delen). In de tweede helft bleef het netto-resultaat achter waarbij verlaging weeldebelasting en de koelkasteD- strijd invloed uitoefenden. In de eerste maanden van het nieuwe boekjaar n de omzetten aanzienlijk hoger een jaar tevoren. Een voortgaande styging van kosten wordt verwacht. Ver betering van outillage en vervoermidde len, alsmede in de inwendige organisa tie vergen waarschijnlijk grote bedra gen. Waarschijnlijk zal de hele f217.399 ngioreserve belastingvrij zijn. Voor het is er een bankschuld van f864.055 de balans. De goederenvoorraad steeg fl. miljoen tot f3 min. De doch ter André de Beaumont te Maastricht ontwikkelt zich goed, en sloot het aan loopjaar zonder verlies af. Over 1962 •ordt winst verwacht. Men heeft ver vrouwen in de toekomst van het hele bedriif. INTRODUCTIE SHELL OIL OF CANADA Op 11 december zal Pierson. Heldring en Pierson ter beurze van Amsterdam toondercertificaten van elk twee of tien Tewone aandelen zonder nominale waar 1e Shell Oil Company of Canada Ltd doen verhandelen. De eerste koers ordt vastgesteld op grondslag van de koers te Toronto op 10 dezer. Deze was op 28 november 13% Canadese dollar, overeenkomende met 141.8 te A'dam oer certificaat van twee aandelen 137/8 per certificaat van 10 Het admi nistratiekantoor geeft aan elke houde» van certificaten van 10 resp. 50 gewon* aandelen Shell Oil (Dela ware) één eer tificaat van 2 resp. 10 aandelen Shel) Oil of Canada. Op 1 november heeft hel die aandelen aan haar aandeelhouders uitgekeerd. Door deze uitkering is procent van het totale aandelenkapitaal Shell Oil of Canada in handen var publiek gekomen en ongeveer 82 Vi rust bij andere maatschappijen vai Koninklijke Shell. Shell Oil of Canada behoort tot de belangrijkste alles vattende oliebedrijven in Canada. Op 30 juni omvatten deze 567 olieputten c bronnen, De bruto-dagproduktie 38.000 vaten, of 5,2% van de Canadese produktie en de aardgasverkoop 6.7% van die van Canada. Zij is een de grootste zwavelproducenten en heeft vier raffinaderijen en 4.000 bediening stations. Het verlies over de eerste maanden 1.06 'vorig jaar 10.19) miljoen Over het tweede halfjaar wordt winst verwacht evenals voor geheel 1962 en men rekent op hogere winst in 1963 doch men moet rekenen op een liquidi teitstekort zodat een obligatielening waarschijnlijk is. en men rekenen moet dat enige tyd zal verlopen voordat er dividend komt. Tevens verwacht men over een aantal jaren geen belasting verschuldigd te zijn. De investeringen waren de laatste jaren jaarlijks $60 miljoen met een record van 70,5 min in 1961. Het jongste bod van Koninklijke- Shell vja een dochter op de gewone aan delen had ten doel het bedrijf in het ge heel op te nemen, waarna het aandeel van de Can. Shell in de Canadese mark' op 16% zal komen. Smit Transformatoren consolideert In de aandeelhoudersvergadering van Willem Smit en Co's Transformato ren N.V. verklaarde voorzitter prof H. G. Nolen, dat de samensmeltingen met N.V. Electromotoren Dordt, Afo er Cog geschied was omdat het te riskant werd uitsluitend transformatoren te bouwen, waarom men overging to' spreiding over elektrotechnische artike len, die min of meer bij transformato ren aansluiten, onder druk van de Euro- markt die veel belooft maar ook dreigt Thans is men bly dat een zekere con solidatie is bereikt. Aandeelhouders zwaaiden het bestuur veel lof toe er iiet dividend werd bepaald op 14%. Dp orderstand van het gehele concern is zeer gunstig. De personeelsschaarsu baart nog enige zorg. Het is gemakke lijker arbeiders uit Spanje en Italië te werven dan werkloze Amsterdammer.» Tot lid van de raad van bestuur is bp noemd ir. R. Rijken en tot commissa rissen prof. dr. ir. H. J. van der Maas en de heer A. E. R. Arnold allen van Coq. Verhoogd dividend Holland Fund Het vermogen van Holland Fund is 30 september tot f 11,45 (vorig jaar 10.94) miljoen gestegen, het aantal participatie- bewijzen tot 24.000 (22.100); de afgifte- prijs daalde 3.6% tot f 494.19 (512.78) het aandelenbezit is vergroot tot 16.2 '12,1) van het belegd vermogen; het belang bi: chemische, pharmaceutische en verfindustrie gedaald tot 8.1 (12,4) bij olie vergroot tot 7.6 (4.8) het onbeleg- de saldo was 3.1 (2,1) Het dividend is f 15 tover 15 maanden 14,40). De ge realiseerde kapitaalwinst is f 288.000 '186,000). Deze is in nieuwe effecten be legd. Van de 3 pet investeringscertifica ten wordt 1 januari f 66,29 miljoen af losbaar. De uitloting zal geschieden 11 december 9 uur 30 in het ministerie "an f'nanciën. Koudijs: Bij de uitgifte van f 3 miljoen 434% converteerbare obligaties zijn na genoeg alle inschrijvingsrechten ver bruikt. s==s=^35a#icittM CN I ZCILCN OucSmnt' \merskerl? 1 Z Neura Amstelhoek T Co'n V ttlantwf l1 CALTEX LEIDEN 1 VEST EJRTOREN VISSERIJ* EN IV IARKTNIEUWS Visserij KATWIJK AAN ZEE, 3 december: Aan d<- =fs!s«: KW 147—361 karntjes: prijs: steurha- rl«g 6490—7260 KATWIJK AAN ZEE. 3 december - Vcjn-ginfcer.chtcn uit veile zee: Dit weeke.md» s or niet geviel. IJMUIDEN, 3 december Besommin gen: KW 89—3000. KW 26—5830. KW 10— 4490. KW -.28—46'.0. KW '.00—3960. KW ',6'.— 80—118, Orchid Beauty 120—:4'., Delight 73- 83. Thelma 76-92. Little America 66—07. Ca rolina 52—64 Criterion 76—9). Golden Sail 80 -'.'.2, Kaufmnnn 60—72. Rubiat '.20—128. Red Rollinda ',:0—123. Am. Aanwinst 112124 per bos: gemengd 90—106 per bos: idem geplozen: Red Rolinda 20 -24. Balcombe 39—42. Paris 12—16 Sa ski a 11—13. Brigitte 12—13, Long Is land '.5—19. Shiesmith 30—35. Lovellners '2- 18 per stuk: Am. Anlere: rode 6im '.8—26 rose sim ;9—30. Brenners 22—24 per stuk: rozen 4380, KW 14—5080 KW 54—3230. KW 132 3490 KW '.93—1090. KW '08—2660. KW -14 —li:300, KW '.37-3090 KW ;57—5280. KW 115—4690. *KW 27—6520. KW S3—5340. KW 66—4000. KW 36—3800. WR 25—6980. WR 49—6930 WR 56—4700. WR 58—7430. WR 59—7430. WR 32—5'.:0. WR 45—5110. WA 50—4520. WR 7—3750 WR 36—4530. WR 34—5450. WR 5'.—4600. WR 37—4980. TX 513340. SCHEVENINGEN, 3 december Visse- rijberichtcn Besommingen kustvissers: SCH 251260, SCH '.44—900. SCH 69—4800. SCH 51—3060 NA 2—770. KW 84—4635. KW 202 —'2.200. spanvissers: SCH I en SCH 234- 6300. KW 24 en KW 48—9440. VLAARDINGEN. 3 december Vanmor- SOHEVEMNGHN, i december Visserij- berichten: Totaal aan de markt: 3020 kisten verse haring; 255 schol. 65 wijting; 92 ka- stuk. ROTTERDAM. 3 december - Veemark Aanvoer- totaal 1617 dieren, waarvan 'JO» vette koeien en o*=en en 509 varkens Pril zen >er kg: vette koeien 260—280; 225-260 - 205- .'20 Varkens (lev gew) 1 88. 166 1 84 Overzicht: vette koeien aanvoer tets mui ter. handel tamelijk, even stijver ln prtjf orima's boven notering Va-nkens (lev gew) aanvoer ruimer, han- tel vjug prijzen hoger: p rim a ^vle esv a r k cn- ROTTERDAM. 3 december Graanbeurs Tarwe. 17 pet. vocht, naar kwaliteit, tot 32.75 deze week franco Rotterdam. Zomer- gest. volgens monster tot 2850 af. haver, volgens monster tot 26 af. roge. volgens bof 3000 kantjes heVtog gen werd hier aangevoerd ongeveer 3500 kantjes trellharing en enkele honderden kisten verse haring. VL 16 met 28 last en 220 kisten verse haring. VL 142 met 31 last. VL 121 met 29 last en 150 kisten. VL 110 met 29 last en 300 kisten. VL 84 met 30 last, VL 153 met 26 last. VL 114 met 6 last. VL 190 met 12 last. Binnen van de haring visserij VL 197 met 13 last en KW 70 met Rotterdam: groene erwten, op mor.sler tot )5—52. schokkers, op monster 45—6.5. brui ne bonen, boerenschoop. op monster tot .00. Belang Heineken kist van 50 kg. Markten KATWIJK AAN DEN RIJN. 1 december Groenteveiling waspeen A extra f-8._ AI 540 op Martinique 4.29—5 20. Bil 3.10, andijvie 39. groene kool 15. boerenkool 28. prei 3815 Aanvoer wtspeen 150.000 kg. waarvan '.0 000 kg voor export werd verkocht, terwijl De N.V. Cobra, waarin Heineken In ternationaal het meerderheidsbelang be zit, heeft een belang verworven in de ROELOFARENSDVEEN. 30 november Bloemenveiling: Fresia's 5".—73. Trischrysan ten: Bacchus 77—S9. Schlager 720—140. Paris France op Martinique. Heineken zal op treden als technisch adviseur. Amsterdamse politie had het aan de stok met Amerikanen In de Lange Niesel in donker Am sterdam hebben in de afgelopen nacht omstreeks drie uur twee groepen Ame- kaanse militairen hevig gevochten. Toen de politie er tussen kwam richt- zij zich gezamenlijk tegen de orde- herstellers. Toen vijf agenten gebruik maakten van hun knuppels en sabels, haalden ook de Amerikaanse soldaten zogenaamde M.P.-stokken te voorschijn. Pas toen een agent een waarschuwings schot loste, kwam er een einde aan het gevecht, dat veel publiek op de been had gebracht. Een soldaat werd aangehouden, maar hij wist met de hulp van een burger te ontvluchten. Zowel de burger, de 25- jarige A N. als de soldaat, de 20-jarige E. V.. gelegerd in Frankrijk, werden later gegrepen. De Amsterdamse politie heeft in de afgelopen nacht ook drie in Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen aan gehouden verdacht van een poging een -21-jarige man uit de Zaanstreek te be roven. De man werd om kwart voor 'wee neergeslagen op het Oudekerks- plein in Amsterdam. Drie uur later hield de politie drie mannen aan. die aan het opgegeven signalement beantwoordden. Het zijn de 23-jarige Th. F. B., de 20-jarige J. S. G. en de 21-jarige A. M. De laatste was in het bezit van een geladen alarm pistool. Nederland koopt meer tapijten De bruto-winst van Veneta steeg in 1961/62 tot 661.093 (vorig jaar 538.631) noewel de regering doorberekening der verhoogde kosten niet toestaat, dank zij rationalisatie van produktie en steeds toenemende vraag. Voorgesteld wordt 10 (9)% dividend. Na 176.232 afschrij ving en 150.000 dotatie is de netto winst 334.861 (283.830). De geconsoli deerde winst met inbegrip van de N.V, Deventer Tapijtfabriek v/h Maurits Prins is vóór afschrijving 959.631 1733.597), na afschrijving en belasting f 340.254 (289.656). De bot-»' werd ver traagd door het weer. De verhuizing zal enige vertraging brengen in de produk tie. De orderstand is weer hoger, doch het personeelstekort stelt aan de pro duktie bepaalde grenzen. De directie heeft vertrouwen. N.V. Raventa keerde weer 15% dividend uit. De produktie van de Nederlandse ta pijtindustrie steeg door grotere binnen landse afzet 6%. Zwijnd recht Door bouwbedrijf G. Verwelius moderne woonhuizen met schuur of garage. Eigen grond. Vrije vesti ging. Koopsommen v.a. 27.500k.k. Zeer rui me financ. mogelijk. Inl. dag. van 13.30—16.30 uur in het verkoopkan toor aan de W. P. Speel manstraat en bij N.V. Umaco. Maliebaan 63, Utrecht, tel. 030—11877. Na 19 00 uur: 02950— 45982. Adverteren verkoper dank zij onze uitgebreide klantenkring. Daarom willen wij hier even bij stilstaan, om dit gezamen lijk te vieren. Uw aanwezigheid zal zeer op prijs gesteld worden. MAISON SPIER Receptie: donderdag 6 december a.s. van 2 tot 5 uur, Haarlemmerstraat 109 - Leiden. Teddy Hrfc'"-. babymanteltje. J fl Geheel gevoerd 9-12 mnd. 8.90 M jfM m NATUURLIJK. BABY- KLEUTER- EN KINDERKLEDING KOOPT MEN BIJ C A uit het bekende blauwe pakje van de Weduwe

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5