Verontwaardiging in over bouw in raad Voorschoten Vlietwijk II W.E.v. Leeuwen nam afscheid van de P.T.T. Hyacinten, narcissen en tulpen in Rijnsburg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 3 DECEMBER 19«2 Uitvoerige discussies bij lange agenda ZOALS wij zaterdag reeds berichtten, had de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester De Kool vrijdagavond een lange (28 punten tellen de) agenda af te werken. Verscheidene voorstellen gaven aanleiding tot breed voerige discussies. Zo had de centrale werkgroep „Opgeruimd staat netjes" verzocht om een bijdrage voor 1962. Voor 1961 werd vier cent per inwoner voteerd, maar gezien de geringe activiteiten die in Voorschoten op dit punt worden bedreven (affiches in de openbare gebouwen en in de scholen) werd bijdrage van vier cent per inwoner onverantwoord, doch een totaal bedrag f 100 voldoende geacht. Dat vond de raad ook, ai meende mevrouw Stoker (pvda) dat niettemin een deel van het geld moest worden besteed voor het beoogde doel: het rein houden van de gemeente. De heer Van de Wilde (prot.-chr.) zei dat heel wat acties in andere gemeenten hem hadden aangesproken en vroeg of er overleg was geweest alvorens het besluit tot vermindering van de bijdrage was gevallen. Wethouder Schrama zei, dat herhaaldelijk was getracht de werkgroep tot i activiteiten aan te zetten, echter tevergeefs. Niettemin zal iets worden gedaan tegen de verontreiniging van het dorp. Er zjjn al papierbakken, maar daar ligt meer naast dan in. Aangezien de raad geen bezw daartegen maakte, zal aan de gemeente ambtenaren een uitkering-ineens 1962 worden toegekend (26,4 procent het salaris over november) op de van de voor het rijkspersoneel geldende regeling. De raad ging akkoord met het voorstel tot aankoop (tegen een sym bolische prijs van f 1) van bepaalde ge deelten van de Voorwatering. Het voorstel om de tarieven voor het gebruik van het Cultureel Centrum te handhaven en de consumptieprijzen te verhogen tot f 0,50 ondervond weer stand. De heer Van den Eerde (p.v.d.a.) zag in het laatste het bezwaar dat de conciërge een bedrag aan fooien gaan missen en vroeg om maatregelen ter compensatie De heer Van de Wilde stelde voor een proef te nemen mei verlaagde huur voor de achterzaal. Hij verwachtte daardoor een intensiever ge bruik van het Cultureel Centrum. Me vrouw De Waal Malefijt-Spruijt (v.v.d zei, dat in haar fractie geen eenstemmig heid bestond met betrekking tot de kof fieprijzen. Het fooienbezwaar gold bij haar niet, aangezien het fooienstelsel im mers is afgeschaft. Daarom diende naar haar mening het salaris van de conciërge te worden herzien. Wethouder Schrama antwoordde, dat de conciërge niet is aangenomen tegen een salaris waarbij rekening met te ontvangen fooien is ge houden. Hij zegde overigens toe ervoor te zullen waken, dat de conciërge scha de zal lijden. Voor het verhuren van de achterzaal tegen een lager tarief voelde hij niet. De zaal deugt niet voor afzon derlijke verhuur. Toen wethouder Schrama nog opmerk te. dat wie daar zin in had de conciërge toch nog wel een fooi zou geven, zei de heer Van den Eerde dat het aanbe veling zou verdienen het publiek erop te wijzen, dat het geven van fooien niet geoorloofd is. „Dat gaat te ver" riep de heer Schrama uit, en velen stemden met hem in. Overigens is de prijs van sumptie reeds „inclusief" en de conciër ge krijgt een vast percentage van de omzet, aldus de wethouder. Men ging tenslotte met het voorstel akkoord, wat eveneens het geval was met de aanbeve ling ter voorziening in de vacature in de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs (Huize Bijdorp). Op deze aanbeveling staan achtereenvolgens me vrouw M. S. Wagenaar-Fonteijn Kuüpers - cn de heren W. D. M. van Dam en M. S. H. C. Heerma van Voss. Sportvelden Over het voorstel tot ingebruikgeving van sportvelden bleek heel wat te zeg gen. Het ligt namelijk in de bedoeling de huur met f 100 per veld te verhogen tot f 600 per jaar. De korfbalclub „Vites se", die tot dusver gebruik maakte van het niet aan de eisen voldoende school sportterrein, zal de beschikking krijgen over het sportveld van het voormalige M.O.C. en de onlangs opgerichte Mixed Hockeyclub „Voorschoten" krijgt het HILLEGOM Gemeenteraad Vrijdagavond om 8 uur komt de raad bijeen. Agenda: verzoek van Chr. Bur. gerschool (u.l.o.) om medewerking voor aanschaffing psalmbundels, beheers overdracht avond-nijverheidsschool, voorstel om onderhoud sportveld Els- broekerlaan voor rekening van de ge meente te geven tegen een vergoeding van 100 per jaar: voorstel om te zijner tijd over te gaan tot aanleg ran een weg tussen Hoofdstraat en Van den Ende- laan; aankoop Ambachtstraat 48 Een van de belangrijkste onderdelen van de regeling Centrum 1 is deze ontsluiting. Daardoor wordt verkregen- 1. vergroting van de parkeergelegenheid, openlegging achtererven bedrijven, ont sluiting van terreinen voor vestiging van nieuwe bedrijven. Er zullen enige wonin gen moeten worden afgebroken, die vrij wel alle in het bezit van de gemeente zijn. De kosten van dit deel van het we genplan zullen ongeveer 300.000 be dragen. Het is de bedoeling, een deel van de kosten te verhalen op de aan dp weg wonende eigenaren. Gestreefd zal worden naar een vergelijk. B. en W. stellen, zoals uit de agenda blijkt, voor, het pand Ambachtsstraat 48 aante kopen. De prijs is 3000. Financiële toestand In de raadsvergadering van 7 decem ber zal ook de nota van B. en W. inzake de financiële toestand van de gemeentp cn de door B. en W. gedane suggesties voor eventueel te nemen nvsatregelen in behandeling komen. EISSF. Herdenking In verband met het overlijden vnn H. K. H. Prinses Wilhelmina zal van avond om 8 uur in de Hervormde kerk een bijeenkomst worden gehouden, uit- 0 gaande van de Hervormde Gemeente, de wijl het het uitbreidingsplan niet Geref. Kerk en de Chr. Geref. Kerk, weg staat. Overigens is het aan de R.K waarin ds. Walvaart, Herv. predikant te parochie van jaar tot jaar verhuurd tot Sassenheim en ds. Schouten, Geref. pre- I een maximum van vijf jaar. dikant alhier spreken. In tweede instantie zei de heer De vijfde sportveld toegewezen. Vitesse gaat, aldus werd voorgesteld, f 400 per jaar betalen en de hockeyclub f 300 per jaar. De heer Fortanier (k.v.p.) zei gelukkig te zijn met de voorgestelde oplossing. De huurverhoging van de tot het Burg. Van der Hoevenpark behorende sportvel den achtte hij thans aanvechtbaar, omdat bij de begrotingen de betreffende enigingen daarmee geen rekening i hebben kunnen houden. Overigens hij ervan overtuigd, dat huurverhoging (gezien de sterk gestegen onderhouds kosten) dringend nodig Mevrouw De Waal Malefijt-Spruijt vond, dat de sportbeoefenaren maar voor hun sport moeten over hebben zei met de voorgestelde huurverhoging akkoord te kunnen gaan. Alleen maakte zij bezwaar tegen de huur voor he' hockeyveld, aangezien „Voorschoten' een pas beginnende vereniging is die financieel gesproken nog niet w< zij aan toe is. Mevrouw Stoker daarmee eens. De heer Schrama zegde toe in volg tijdig met mededelingen inzake huurwijziging te komen. Hij meende dat de huur van het hockeyveld niet te hoog zou zijn. mocht aan het eind van het sei zoen echter het tegendeel blijken, dan kan er nog eens over worden gepraat. Met de heer Fortanier was hij van me ning. dat de verenigingen de jeugd goed opvangen en daardoor een belangrijke taak hebben. Het voorstel werd aange- Woningbouw Het partiële uitbreidingsplan in onder delen „Oranjekade" vond, evenals ii raadsvergadering van 28 september, de gehele p.v.d.a.-fractie op zijn weg. De vaststellmg was voor ten hoogste drie maanden verdaagd omdat het overleg met de directie van de N.V. Elektric: teitsbedrijf Zuid-Holland nog niet wa. beëindigd. Inmiddels is het bezwaar schrift ingetrokken. Het voorstel werd aangenomen, waarbij de p.v.d.a.-fractie tegenstemde. Het plan beoogt de bouw van 32 eengezinshuizen en 36 etagewo- ningen in negen woonlagen. De voorgestelde aankooü van grond in het complex „Boschgeest" van de heer J. J. Huldy te 's-Gravenhage voor f 38.523 ondervond geen tegenstand. Het door B. en W. gevraagde krediet ad f 6.440 voor het maken van een schets- plan voor de bouw van 56 woningwet woningen in het uitbreidingsplan „Bosch geest" deed de heer Veldhuis (p.v.d.a.) vragen of het college er vertrouwen in heeft, dat het architectenbureau Van Oerle-Schrama-Bos te Leiden in staat is de nieuwe wijk vorm te geven en of de raad erop kan rekenen dat wordt ge streefd naar goede en betrouwbare wo ningen. Voorts informeerde hij naar de mogelijkheid van blokverwarming en naar het inschakelen van de vrouwen- ad vies-commissie Wethouder Dekker zegde toe. dat deze commissie zo spoedig mogelijk wordt in geschakeld. Het genoemde architecten bureau heeft het volle vertrouwen van het college. Wat de centrale blokverwar ming betreft, men Is gebonden aan de richtlijnen van Den Haag, maar we zul len proberen door extra huurverhoging de beschikking over de centrale blok verwarming te krijgen". De heer Veldhuis wenste echter juist centrale blokverwarming zonder huur verhoging. „En dat lukt beslist niet", zei de heer Dekker. Men ging toen met het voorstel akkoord. De raad ging er niet zonder meer toe •er een krediet van f 11.800. nodig voor he* treffen van voorzieningen aan het op het terrein van het voormalige M.O C. staande hoofdgebouw, beschikbaar te stellen. De heer De Groot (v.v.d.) vond :en fors bedrag en was benieuwd de afschrijvingstermijn, gezien het tijdelijke karakter van de opstallen op net M.O.C.-terrein. Hii zei gehoord te hebben, dat het hoofdgebouw voor de duur van vijf jaar zou zijn verhuurd en achtte dit niet in overeenstemming mei de afspraak, dat verhuur slechts voor telkens maximaal een jaar zou plaats De p.v d.a., thans bij monde van de heer Van den Eerde, betuigde instem ming. Ook de heer Van de Wilde (prot.- chr.) kon ten dele met de vorige spre kers meegaan. Hij vroeg zich af. of nog —eer voorzieningen te verwachten zijn. De voorzitter zei. dat destijds voor de bewaking uitgetrokken gelden (f 15.000' nog vrijwel niet aangesproken zijn, aan gezien met de politie een goede regeling kon worden getroffen. Dat bedrag is dus nog beschikbaar en B. en W, zouden er de thans in >espreking zijnde bestem ming aan wiifen geven. Waardevermin dering van de opstallen moet worden voorkomen en zij moeten zoveel mogelijk rendabel worden gemaakt. De afschrij ving zal plaats hebben minstens binnen de periode waarin de gebouwen worden gebruikt. Wethouder Dekker zei datover de verhuurprijs van het hoofdgebouw destijds niet is gesproken. Het hoofdge bouw kan worden aangemerkt als een semi-permanent gebouw en het zal ge ruime tijd kunnen worden gebruikt. ter- Groot het met dat uitbreidingsplan maar een duistere zaak te vinden. Graag zou hij er iets meer van willen weten, even tueel door middel van een vertrouwelijke nota. De heer Van den Eerde vond het vreemd dat hij de verhuur van een opstal van het M.O.C. uit de krant heeft moeten vernemen. De voorzitter maakte tenslot te een eind aan het debat dat, naa zei, dreigde te verzanden. De raad ging daarna akkoord met het voorstel. Verontwaardiging De te elfder ure aan de agenda toe gevoegde punten (de verkoop van grond in Vlietwijk II en de bouw van 63 wo ningwetwoningen in die wijk door Muijs en De Winter's Aannemingsbedrijf N.V.) gaven sprekers van alle fracties aanlei- ding hun verontwaardiging t,e uiten over de gang van zaken. Bij raadsbesluit var 28 september werd namelijk besloten tot verkoop van terrein aan de N.V. Gem- bouw te 's-Gravenhage voor de bouw van 105 etagewoningen. De directie van genoemde N.V. heeft inmiddels echter doen weten dat het haar niet mogelijk het bouwplan te realiseren en evenrr de bouw van 63 woningwetwoningen ten behoeve van de gemeente te verzorgen Het college heeft zich op advies van de N.V. in verbinding gesteld met Muijs en De Winter en Van der Vorm's Aanne mingsbedrijf, beide te Rotterdam. Deze vennootschappen bouwen eveneens in systeembouw een woningtype, voor wat betreft maatvoering en plat tegrond vrijwel overeenkomt met het bouwplan van Gembouw, en zij zijn negen nog dit jaar met de bouw aanvang te maken Aldus zal kunnen worden voorkomen dat dit bouwvolume voor de gemeente verloren gaat. Echter wensen de N.V.'s zich te verplichten tot ter beschikkingstelling aan de gemeente van slechts 20 procent van de premie- woningen. De heer Rombouts (k.v.p.) vroeg zich af, of dat zomaar kon en sprak van merkwaardige handelwijze van de Gem bouw. Hij stelde vast dat de gemeente in een ongewenste situatie is gedrongen. Inplaats van 90 procent krijgt de ge meente nu slechts 20 procent toe te wij zen woningen. „Er wordt hier een knap spelletje gespeeld", zei de heer Rombouts. De heer Van de Wilde zei evenmin gelukkig te zijn met de voorgeschiedenis, en ook niet met dit project. „We zitten in een dwangpositie en zullen met het oog op de vertrouwenspositie van college ten gunste van de betreffende voorstellen beslissen" De heer De Groot gaf onverbloemd van zijn misnoegen blijk. „Er is grof spel gespeeld", zei hij, „maar In leder geval hebben we er wat mee geleerd". Ook de heer Pels (p.v.d.a.) was van ge lijke gevoelens en nodigde de heer Dek ker uit de betreffende brief van Gem bouw voor te lezen. Daaraan werd vol daan. Ook wilde hü weten welke relatie er tussen Gembouw en de beide andere aannemingsmaatschappijen bestaat, r daarop moest wethouder Dekker het woord schuldig blijven. Na een uitvoe rige toelichting door de voorzitter be sloot men met de beide voorstellen ak koord te gaan, ervan uitgaande dat het beter is dit te accepteren dan bouwvo lume voor de gemeente verloreh te laten gaAn. In de rondvraag vroeg de 'heer Vaan- KATWIJK Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt ds K. de Gier uit Den Haag voor de Ge reformeerde Gemeente in het gebouw Remisestraat. GEBOREN: Willem Jakob, z v J J van Rün; Dirk Jacob z v D J Jonker en P A Vlieland: Arthur Anthonie z v J Wilmot en C Groeneweg: Anthonie z v A. Wassenaar en P A Liesveld: Maria Elizabeth d v J Kleen en M N Over- water ONDERTROUWD: H C de Mooij en AI F van Iterson: IJ Rienstra en S Veen- stra; C van Duivenvoorde en P G van Leeuwen: A Koppe en C Hus; C Messe- maker en C van Velzen. GEHUWD: G A M van Wissen en A J Aanhanen: A H van Leeuwen en H v d Brink; C van Rossum en T Kralt: C Kroon en A van Esmond: J Westerveid en K A de Jong; Th Heemskerk en A C de Vreugd; C Peters en J M Kuijt: A Ouwehand en G J van Beelen; C Tempe laars en P A Zoetemelk: J van Duijn en A Barnhoorn OVERLEDEN Grietje Remmelzwaal, 86 jr. w v W v d Bent; Arie de Niet, 67 5i (won. te Leiden); Arie v d Plas. 42 drager (prot.-chr.) aandacht voor de ge vaarlijke situatie bij de bocht tussen raadhuis en Gereformeerde kerk. Voorts wees hij op de lange wachttijden bij de inenting van kinderen, zoals die onlangs heeft plaats gehad. Bij de aanvang van de vergadering herdacht burgemeester De Kool prinses Wilhelmina, waarna enige ogenblikken stilte in acht werden genomen. KATWIJK Variërende prijzen voor waspeen Het verloop aan de veiling, voor zover het waspeen betrof, was veranderlijk. De aanvoer was zeer gelijkmatig, maar de prijsnotering schommelde nogal. De week begon met een notering aan de stijve kant, maar woensdag en donderdag trad er een daling in. die zich daarna weer herstelde. Zo liep de maximumprijs van A extra, van f 7 per kist via f 5,50 naar f 8,40; de minimumprijs liet eenzelfde variatie zien. Deze gang van zaken was ook op te merken bij de andere sortimen ten. De noteringen waren als volgt: A ex tra f 4,70 tot f 8,40; AI f 3,80 tot f 7,40; All f 2.60 tot f 6.50; B extra f 4,30 tot f 5,70; BI f 3,60 tot f 7,60; BI grof f 3 tot f 5,60; B II f 2 tot f 3,50. De belangstelling van de conservenfa- brieken herstelde zich ook in zoverre, dat bijna uitsluitend de gecontracteerde peen werd afgenomen. De fabrieken ra ken in zekere zin verzadigd. Van de totaal aangevoerde peen (439.000 kg) ging 188.000 kg naar de industrie, 50 ton minder dan vorige week. De export be droeg 29 pet tegen 27 pet vorige week. Het was vooral Duitsland, dat afnam: België in mindere mate. Engeland heeft nog niet zo veel belangstelling. Ver- wacht wordt, dat dit land na nieuwjaar wel grotere hoeveelheden gaat afnemen Over het algemeen ziet men de toekomst van de peen gunstig in; op dit ogenblik Is de situatie voor wat betreft de was peen krap lonend. Voor de komende week wordt weer behoorlijke aanvoer verwacht De aanvoer van spruiten neemt toe, de notering was van f 43 tot f 62 voor eerste soort en f 28 tot f 47 voor tweede soort. Ook kwamen er meer uien, f 2.50 tot f 6,60 per kist, beter dan vorig jaar Andijvie ging weg voor f 19 tot f 59, tomaten f 29 tot f 41 en bloemkool f 32, tot f 78. Rode kool werd afgedrukt voor f 7 tot f 21. groene kool f 15 tot f 20. boerenkool f 20 tot f 37, prei f 29 tot f 45. knolselderie f 5 tot f 23, selderie f 4 tot f 7 en peterselie f 15 tot f 17. Schorsene ren AI f 71 tot f 74. BI f 58 tot f 62. Cl f 39,breekpeen f 0.80 tot f 3.30 KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Dinsdag hoog water 8.01 uu. 20.32 ui laag water 3.25 uur. 15.54 uur. Visserij golf j es In IJmuidèn Was het vandaag e drukte van belang. Niet minder dan 130 vaartuigen verdrongen zich om losbeurt in aanmerking te komen. On der deze Armada bevonden zich de IJM 33 Thorina met 720 kisten en de KW 32 Sakina Martina met 530 kisten, danks deze drukte slaagde het personeel van het Staatsvissershavenbedrijf erin alles in goede banen te leiden. Nu men iinds kort de beschikking heeft over de .verlchaven van de Rijkswaterstaat heeft men daar een geschikte uitwijk mogelijkheid. Opgezegd vakgroep visserij van de CKV heeft na overleg met de christelijke cn katholieke werknemersorganisaties de c a o met de Vereniging van Schippers- Eigenaren te Katwijk aan Zee opgezegd. Van de meer dan 100 schepen die bij deze vereniging waren ondergebracht, vielen er slechts 30 onder de per 1 jan- iri 1958 afgesloten collectieve arbeids- 'ereenkomst. DLt werd door de vakor ganisaties een onhoudbare toestand ge noemd. vandaar dat men de c a o. heeft opgezegd. HAZERSWOUDE Grote zege van Rapid Rapids herenteam heeft zaterdagavond in de Houtrust-hallen een goede indruk achtergelaten door een monsterzege op Wilhelmus 1 uit Voorburg. Rapid nam onmiddellijk het heft in handen en bin nen tien minuten had men reeds een 50 voorsprong. De rust brak aan mei H3. De eindstand van deze ver moeiende wedstrijd (Rapid speelde zon der wisselspelers. Wilhelmus met 3) was 156. Op 15 december komt Rapid uit tegen Gona (Den Haag). Raadsvergadering Donderdagavond om half 8 vergader' de gemeenteraad. De agenda vermeldi onder meer de volgende punten Begroting grondbedrijf: begroting wa terleidingbedrijf; begroting burgerlijke instelling voor maatschappelijke zora. gemeentebegroting; verkoop bouwgrond san n.v. Bouwfonds Ned. Gemeenten: verkoop bouwgrond aan bouwbureau Evelein te Beverwijk; verkoop bouw grond aan firma Groen en Bregman te Benthuizen: verkoop bouwgrond aan Stikvoorts Bouwbureau te Voorschoten: verkoop bouwgrond aan de firma Van Wieringen te Alphen aan den Rijn: slui ten rekening-courant overeenkomsten met de bouwvereniging „Volksbelang", de stichting Sportpark Hazerswoude en de burgerlijke instelling voor maat schappelijke zorg; toekennen van uit kering ineens aan gemeentepersoneel overschakelen van week- op maandlonen voor werklieden; verpachting grasgewa" langs de Bentweg: verhoging wethou derssalarissen: aanschaffen nieuwe vrachtwagen. AT T<rM Raadsagenda Vanavond vergadert de gemeenteraad van Alkemade. De agenda vermeldt on der meer de volgende pun-ten: verplaat sing mestvaalt van de heer G. de Wit, gelegen aan de Bugemeester Vosters- straat en de Burgemeester Van Veen- straat (hiervoor vragen B. en W eon krediet van f 13 000); bouw gymnastiek lokaal ten behoeve van de r.k. lagere school de Oude Ade en de school te Rijpwetering: maken van een vaste brug nabij de Zwarte Weg te Oud-Ade (f30 000); moden.esering administratie der gemeente (f5320). ALPHEN AAN DEN RIJN Tal van employe's van het PTT-kantoor Alphen aan den Rijn en uit het hieronder behorende ressort waren zaterdagmiddag naar hotel Toor gekomen om afscheid ti nemen van de heer W. E. van Leeuwen die na een ruim veertigjarig dienstver band zUn taak bij de PTT beëindigd' wegens pensionering. Ook de directeur en de adjunct-directeur van het district 's-Gravenhage waren aanwezig. De heer T. de Jong had de leiding verwelkomde allen namens de familie Van Leeuwen Eerste spreker was hierna de heer Bierhof, directeur van het kan toor Alphen aan den Rijn, die o.m. zei dat de heer Van Leeuwen na een periode van ruim 43 jaar terug mag zien oi welbesteed ambtelijk leven. Hij heeft het PTT-bedrijf op voorbeeldige wijze ge diend en met het uittreden van de heer Van Leeuwen verliest men een plichts getrouwe medewerker De directeur vertelde, dat de heer Van Leeuwen op 1 oktober 1919 te Rotterdam in dienst trad. Reeds op 1 juli 1920 werd hij aan het kantoor Alphen verbonden Hij werkte zich op tot hoofdemployé van het gewestelijk ressort Alphen a.d. Rijn De heer Van Leeuwen, die in april jl. de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. ontving, kreeg nu de afscheidspenning met oor konde aangeboden, die de PTT verleent bij trouwe dienstverlening. De heer Bier hof besloot met een persoonlijk woord, de heer Van Leeuwen dank brengend de grote steun hem geboden als erv persoon aan het kantoor Alphen, v door sprekers taak. toen hij drie jaar geleden hier kwam. zeer werd vi makkelijkt. Een voorbeeld Namens de employés van het kantoor Alphen sprak de heer L de Leeuw een kort afscheidswoord. Hij bood als blij- •end aandenken een horloge aan Derde spreker was de directeur »*au hQ' 'district 's-Gravenhage. de heer W. L. K. TER AAR Delen werknemers nog in welvaart? De voorzitter van de plaatselijke afde ling van de „Chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid", de heer D. van Vliet, kon een flink aantal leden welkom heten, voordat de hoofdbestuur der A. de Bloeme In een leerzame rede een antwoord gaf op de vraag: „Hebben we nog deel in de welvaart?" Als je de werkgevers hoort, is fcij de arbeiders alles rozegeur en maneschijn als je de werknemers hoort, is er v armoede en ellende in de gezinnen. Zo I is het natuurlijk niet. zei de heer De Bloeme. I Spreker gaf een inzicht in deze zaak. beginnend bij de geschiedenis na de be vrijding. Toen kwam het B.B.A. De ri gering moest lonen en prijzen gaan bi heersen; het eerste gaat gemakkelijker dan het tweede. Via de rijksbemiddelaars is controle op de lonen gemakkelijk uit te Wanneer een onderneming een kleipe wijziging in het produkt aanbrengt, kan de prijs weer hoger zijn. Toch krijgt men de indruk, dat die prijsbeheersing niet zo streng is gehanteerd als de loonbe- heersing. Via een lange weg heeft het bedrijfs leven een grotere vrijiheid gekregen voor het vaststellen van de lonen. Dat bevor derde het deelnemen der arbeiders aan de welvaart en ook droeg dit bij tot pro- duktiviteitsvermeerdering. Daarom moet de vraag, of de werk nemer deel heeft in de welvaart met ja worden beantwoord. De mogelijkheid is opengesteld voor spaarregelingen met premie van de werkgever, voor winstde- ling en diensttydentoeslag. Zeker, daar profiteert iedereen lang niet van maar voor de bouwnijverheid is er toch kans dat de diensttijdentoeslag in de komende c.a.o. werkelijkheid wordt. Daarnaast moet men in het licht van de welvaart t°ch z'en de W— en W.-wet de A O Wde verlengde ziekengelduit keringen en de bedrijfspensioenen Ook de arbeidstijdverkorting is een delen in de welvaart. AI VHF" nrjv RIJN Aanbesteding Vanmorgen werd in Alphen aan den Rijn de aanbesteding gehouden van de bouw van een tweede Nuts-Kleuter- school in Alphen-West. Er werden vijf entwintig biljetten ingeleverd De hoog ste inschrijving was van de firma Van Leeuwen Goedhart met een bedrag van f 125.900. de laagste inschrijving was van de firma Smits uit Leiden voor f 89.746. de op een na laagste was van de firma Van Riet te Leiden met een bedrag van f 91.445. De gunning is aangehouden de begroting beliep een bedrag van f88.247 V 41 KFWRT'RC Rijkspostspaarbank Op het postkantoor werd in novem ber f 6087.65 ingelegd en f7437,01 terug betaald. Geboren: Adriaan z v G Bremmer en D Quist. Ondertrouwd: J Peet, 42 j en A Wie- ringa. 38 j; G J Varkevisser. 31 j en J Peursum. 18 j: J Imthorn. 26 j en J de Mooij, 27 j. LEIMUIDEIS Beroep aangenomen Kandidaat J Baayens uit Goes heefi I sinds enige weken present. Gespecifi- het beroep, dat de Geref. Kerk te Lej- ceerd per soort zijn de tulpenprijzen: muiden op hem heeft uitgebracht, aan- Roland 2540; Ernaly Cream 56—85: genomen. K M's Triumph 5080; Corso 4575; De NIEUWE LEIDSCHE COURANT vraagt voor haar agentschap KATWIJK AAN ZEE EEN ACCURATE BEZORGER Leeftijd boven 16 jaar. - Goede bijverdienste. r/E zijn er weer in Flora, iedere dag: de tulpen, narcissen en hyacinten Hoewel de bolbloemen-aanvoer nog zeer klein is, kunnen de kopers toch al uit enkele soorten kiezen. De tulpenprijzen liggen zo hoog, dat in dit stadium beslist zeer weinig huisvrouwen een vaasje tulpen in hun kamer zullen zetten. Op de veiling kost een bos tulpen immers al vijf tot acht gulden en dan moet men moet worden gegeven Op de veilingkarren prijkt ook reeds de prachtig rode K M s Triumph. zijn hoogstwaarschijnlijk ir lië geteeld. De Noord wij kse firma die deze tulp haar naam gaf, heeft ook kwekerij in Italië. niet aan denken, wat in de winkel Hya« al Zo gek duur als detulpen zijn niet: Anne Marie. Pink Pearl ses Irene worden afgedrukt 37 cent per stuk, de witte L'Innocense voor 2030 ct per stuk. In nog geen keus: er komen alleen enkele partij ,jes Helios, die 120140 ol pei bos opbrengen. Troschrysanten bleef het belangrijk ste produkt. maar de aanvoer loopt dui delijk terug. De prijs in deze bloemen- schiarse periode bleef op een hoog ni veau: 85145 ct per bos Grootbloemige chrysanten brengen 1535 ct' per stuk op. Fresia's zijn wat meer gewild dan enkele weken terug en gaan nu van de hand voor 70125 ct per bos. Voor anjers wordt nog altijd veel geld betaald; tot 37 ct voor de goe de kwaliteit en rond 15 ct voor geplakte. Gerbera's brengen onge veer 40 ct per stuk op. Op het export-front is het vrij kalm. Duitsland en Zwitserland nemen wat chrysanten, fresia's, rozen, anjers en hyacinten af. De meeromzet in novem ber bedroeg ten opzichte van novem ber 1961 f 275.000. Als men echter vraagt, is het deel de welvaart voor de werknemers gront genoeg, dan moet het antwoord zijn. Daarom moet de loonpolitiek nog meer worden vrijgegeven en het bedrijfs leven zelf moet meer verantwoordelijk heid krijgen En betere en strengere beheersing van de prijzen zou eveneens het arbeidersdeel vergroten. Want met die prijzen nemen de ondernemers het niet altijd zo nauw. Meer controle zou geen overbodige luxe zijn. Concurrentie kan de helpende hand bieden. Bij de discussie kwam de huidige c.a.o voor de bouw ter 9prake. Er wordt nu gewerkt aan de verbindendverklaring van deze .overeenkomst, omdat niet alle betrokken partijen de c.a.o. hebben on dertekend De heren J. v. d. Haven en J. v. d. Star ren werden' bij acclamatie als bestuurslid herkozen. In maart van het volgende jaar hoopt men het derde lustrum van de afdeling feestelijk te vieren. De heer De Bloeme sloot de avond. Veilingoverzicht QNDANKS de toeneming van de aan voer van witlof in de afgelopen weeh is de prijs niet gedaald, maar op een hoog peil gebleven, zodat nog steeds tot boven de gulden per kg wordt besteed voor de goede kwaliteit. Andei's ging het met de spruiten, die in het eind van de vorige week zo duuT waren. De vorst was voorbij, zodat men weer volop kon plukken en dal deed de prijs dalen. Tooh was er nog niet>' te klagen, want hij bleef op een goed niveau hangen. De grovere soorten gin gen weg voor export, de fijneere naar ■ie Nederlandse keukens. De kwaliteit De najaarstomaten beginnen mindei te worden, zowel in aanvoer als in kwa liteit. Voor export geschikt was alleen de extra kwaliteit. Snijbonen en pronkbonenzijn nu ge- rel van het toneel verdwenen. Waspeen bracht een matige prijs op. hoewel de kwaliteit goed was. Boerenkool blep' I duur. Andijvie van goede kwaliteit wis: zich goed te verkopen. Maar de enkele naohtvorsten hebben aan dit produki reeds schade toegebracht. Prei was schaars en duur. .Sla ging vlot weg tegen een matige prijs, dc kwaliteit was heel goed. de aanvoer wa? niet groot. Groene kool was meer ge zocht dan de rode. Fruit van uiteenlo pende kwaliteitsklasse bracht een goede prijs op. RU1\SBI!RG Overzicht groenteveiling Er was in de afgelopen week een heel wat grotere aanvoer van waspeen dan de vorige week. Tegen het eind week was er minder vraag van buiten landse zijde, zodat de prijs afzakte. Voor AI werd in het begin vai week rond 28 cent per kg betaald, late) schommelde de prijs tussen Voor BI was de prijsdaling iets groter Aanvankelijk betaalden de exporteurs tussen 27 en 32 cent per kg, later tussen 16 en 23 cent. Voor A II schommelde de prijs tussen 16 en 27 cent per kg. De aanvoer van rode kool was ongev lijk aan die van de vorige week. Door een grotere vraag kon de prijs iets aan trekken. Er werd besteed tussen 17 en 20 cent per kg. De vraag naar gele kool was traag, wat tot uitdrukking kwam in een iets lagere prijs; deze varieerde tussen 9 en 14 cent per kg. De aanvoer van andijvie is plotseling afgelopen, doordat datgene wat dit produkt op het land stond, bevroren is. Voor de goede kwaliteit uien hadden de kopers veel geld over: van 25 tot per kg. De minder goede kwa liteit ging weg voor prijzen tussen 7 n 14 cent per kg. Er was vooral in het begin van de •eek flinke aanvoer van boerenkool, aarvoor aanvankelijk besteed werd tussen 17 en 23 cent per kg, later in de week tussen 15 en 18 cent. Naar peterselie was goede vraag. Dit i produkt kon worden geplaatst tussen 11 i 18 cent per bos. Selderij las lager in prijs en noteerde issen 8 en 12 cent per bos Bom. Onder de toespraak van de heer Bierhof zette spreker graag zijn „ak koord"! Van alle directeuren, onder wie hij diende, was de heer Van Leeuwen dc grote steunpilaar. Niet alleen voor hen. want hij was voor allen gelijk, van hoog tot laag steeds bereid ook de jongeren te leren. Een uitstekend voorbeeld! De heer J. van Diggelen was de tolk van het bestellende personeel. U was van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer en zag uw taak zoals hel moet zijn. Spreker wenste de heer en mevrouw Van Leeuwen nog vele jaren in rust en bood een bloeiende plant aan. De heer P. M. Mank uit Langeraar was de tolk van de houders van hulpkantoren en PTT-stations in het ressort. In waar dering bleven dezen niet achter. U was voor ons een waar inlichtingenbureau God schenke u een welverdiende, rustige levensavond. Een encyclopedie, een kist sigaren en een bak met planten vormden de onderstreping van deze woorden. Getroffen door de hartelijkheid bij dit afscheid dankte de heer Van Leeuwen. Hij herinnerde aan de vorige directeur, de heer Klein (die een -telegram zond i met wie de samenwerking bijzonder pret tig was en hij betreurde het dat de heer C. J. Verbeek door ziekte dit afscheid niet kon bijwonen. Er veranderde veel in de veertig jaren, maar de goede ver houdingen bleven. De leiding van de huidige directeur noemde spreker emi nent en hij dankte ten slotte de heer Dc Jong voor de organisatie van deze mid- WOVBRUGGE Interkerkelijke dienst ter herdenking In de Hervormde kerk werd vrijdag avond een interkerkelijke herdenkings dienst gehouden ter gelegenheid van het overlijden van Prinses Wilhelmina. Nadat ds. G Overgauw de bijeen komst had geopend met het voorlezen van gedeelten uit Psalm 23 en Openba ringen 21, werd het woord gevoerd door burgemeester J. C. van Wageningen. De ze wees eerst op het gemeenschappelijke karakter van deze samenkomst, waarin allen welke geloofsovertuiging zij ook waren toegedaan, gezamenlijk bijeen zijn Daartoe heette spreker in het bij zonder welkom pastoor C. Olsbhoorn uit Hoogma-ae. Vervolgens schetste hij in korte trekken het leven en het werk van de overleden vorstin. Ds. G. van Bleek hield een korte over denking naar aanleiding van Romeinen 14 vers 1 en 4 Evenals de vorige spre ker wees deze predikant met nadruk op de droefheid o-ver dit verlies voor de nabestaanden. Toch past ons ook hier dankbaarheid voor alles wat God ons volk gaf in haar persoon. De overledene sohaamde zioh nooit voor haar geloofs overtuiging. doch kwam er openlij'k voor uit en leefde er ook naar. De bijeenkomst werd gesloten door ds. J. de Vree uit Hoogmade. waarna alle aanwezigen staande twee coupletten van ons volkslied zongen. St. Nicolaasfeest werf Dageraad Voor .de kin-deren van de personeels- 1 leden van de scheepswerf De Dageraad werd zaterdagmiddag een gezellig Sin terklaasfeest gehouden i-ro Het oude Raedthuys. Voorzitter J- Wit heette on der anderen welkom de directeuren KL. Th. Boot. De kinderen genoten va-n accordeonspel en het succesvol optreden van de goochelaar J. van Roon uit Noordwij'k. Hoogtepunt van het feest was de entree van St. Nicolaas, die luid werd toegezongen. Behalve de traditio nele snoeperijen ontvingen alle kinderen g speelgoed, door de personeels leden in hun vrija tiid vervaardigd. Gaande en komende man Ingekomen: J IJtsma. Schaloenstraat 57,'s-Gravenhage: F. W. Umbach. Wel- hoeckstraat 11. Delft: J. M. Ebskamp, Markt 63, Oudenbos: F. Kempenaar, Bosrand 28, Ede; I. P I Droogh, Wilgen straat 20. Alkemade: W. Kastelijn. Heu velrug 4. Alpen ad. Rijn; P. M. Vrijhof, Zijllaan 17. Wassenaar: M. Hogervorst, Rijksweg 191. Smilde: L. G. Turk. Schen- kelweg 26. Zoeterwoude. Vertrokken: P. J. van der Post. Jou- bertstraat 13a. Rotterdam: M. B. C. van der Voorn, Bekslaan 9. Bloemendaal: N. Brunt. Heuvelrug 4. Alphen ad. Rijn; A. E M. Lieverse. Nieuw Zeeland; L. C. Baas. Landlustweg 2, Alphen a.d. Rijn; Ravenhorst. Lindelaan 2. Lei- muiden E. van der Voorst. Oud^hoorn- 'weg 106. Alphen a.d. Rijn; C. B. van Gardingen, Frankenslag 113. 's-Graven hage: W. van Leeuwen. Papelaan 67, Voorschoten Zesjaarliikse stemming Onder de lidmaten van de Hervormde Gemeente van Wcubrugge werd de zes- jaarlijkse stemming gehouden. Momen ee! is de kerker.-iad gemachtigd de be voegdheid tot verkiezingen gedeeltelijk uil te oefenen, nl. door het opstellen van dubbeltallen. Bij de laatste stemming ie meeste stemmen uitgebracht op het voorstel, dat de tot stemmen be voegde lidmaten zelf de bevoegdheid behouden tot het verkiezen van ouder- ngen en diakenen. Burgerlijke stand Geboren: Richard W. z v P, Th. Bos en M. E. van Rijn. Getrouwd: Teunis van Vegten, 28 j. en Petronella C, de Blan-ken, 22 j. Overleden: Lijsje Ket, 91 j. weduwe van C. Ket. Toezeggging van beroep In de morgendienst in de Hervormde kerk deelde ds. G F. Overgauw mee, dat hij een toezeggging van beroep had ontvangen van de Hervormde Gemeente- te Leersum (Gldt. De predikant is thans vier en een half jaar in Woubrugge. WARMOKD Dodelijk ongeluk Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur heeft in deze gemeente, nabij de Warmonder- weg, een aanrijding met dodelijke af loop plaats gehad. De heer H. van Seg- gelen. Warmundastraat 4 alhier, kwani met zijn bromfiets uit de richting Sas senheim. Toen hij wilde oversteken na derde uit de richting Warmond een per sonenauto. bestuurd door de heer Bak ker uit Sassenheim. Een aanrijding was het gevolg. De heer Van Seggelen werd e inwendige kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht, waar hij nog dezelfde daag aan de verwondingen is overleden. Herdenkingsdienst 't Trefpunt zal aan de vooravond de begrafenis van H.K.H. Prinses Wilhelmina. vrijdag 7 december half acht herdenkingsdienst worden gehouden door de Hervormde Gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4