DE WITTENBURG N.A.M. wil gas Groningen op afstand exploreren Club of the Royal Netherlands kocht historisch buiten Tribunes op Markt voor Nieuwe Kerk? Kamer prijst militairen ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 Even voorbij het viaduct over de Wassenaarseweg, ligt verscholen tussen het hoge geboomte een rond de eeuwwisseling gebouwd kasteel op de fundamenten van wat eens het huis was van de staatsman Cornelis de Witt: de Wittenburg. Het landgoed wordt door een ijzeren hekwerk van de weg gescheiden. Een opening in dit hekwerk geeft toegang tot de oprijlaan, die uitloopt in de poort van het voormalige koetshuis. Als men onder deze poort komt, ziet men links het indrukwekkende gebouw. Zo op het eerste gezicht is het een middeleeuws gebouw, met een ouder toren tje, doch bij nader inzien blijkt, dat het gebouw nog lang zo oud niet is. Het werd ruim 60 jaren geleden gebouwd door de thans 92-jarige architect Nieuw- kerken, die o.a. het gebouw van de het koloniaal museum en het ge bouw van de Ned. Handel Maatschappij op zijn naam heeft staan. de vergemakkelijking en uitbreiding van de contacten van het Nederlandse eco nomische leven. De leden zal een voor treffelijke hotelaccomodatie worden ge boden: Tot de verdere aantrekkelijke plannen behoren o.m. de mogelijk heden voor paardrijden, tenissen en zwemmen. Aan de naam van club werd door het Koninklijk Huis goedkeuring verleend. Het devies luidt moed. vriendschap en trouw. Voor het verwezenlijken van al deze gedachten heeft men de Wittenburg gekozen, omdat men van hieruit velt mogelijkheden voor ontspanning heeft Het koetshuis van de Wittenburg zal voor de huisvesting van paarden wor den ingericht. In dit koetshuis zal ook een kleine ruiterbar en een rotisserie worden ondergebracht. Het kasteel be schikt over zeer mooie terrassen, waar van het grootste uitloopt op een stille vijver, die aan de overkant wordt be grensd door een begroeiing van velerlei dichte en hoogopgaande planten en men. Het reeds bestaande kasteel zal geheel in de uitbreidingsplannen worden opgenomen en wel zo, dat het geheel karakter behoudt. Op 8 oktober heeft de gemeente Was senaar dit gebouwencomplex verkocht aan The Club of the Royal Nether lands. die van de Wittenburg een inter nationaal ontvangstcentrum wil maken Hiervoor heeft de Wassenaarse archi tect E. B. Dubourcq een groots nieuw bouw- en verbouwingsplan opgesteld. De uitvoering van deze plannen hoopt men zeer spoedig ter hand te nemen. Het zal dus niet zo heel lang meer duren, of de Wittenburg zal een vooraanstaand Internationaal zakencentrum worden, waar zakenmensen en belangrijke poli tieke figuren elkaar op informele wya kunnen ontmoeten. Voorziet in behoefte The Club of the Royal Netherlands bestaat thans ongeveer tien maanden er heeft nu al ruim 100 leden. In de doel stellingen staat te lezen, dat de vereni ging zich tot doel heeft een voornaam centrum te stichten voor ontvangst van en contact met vooraanstaande Neder landers en buitenlanders. Dit wordt dus de Wittenburg. Regering, handel, Indu: trie en nijverheid hebben behoefte aa een dergelijk centrum, waar aan all eisen van privacy, comfort en gezellig heid wordt voldaan. De club is een strikt besloten gezel schap, waarvan teneinde blijvend eer grote mate van exclusiviteit te waar borgen ten hoogste 300 personen zul len worden toegelaten. Personen, die zitting hebben in het bestuur van grote industrieën, handel en scheepvaart, als mede leden der regering en andere top figuren zullen worden uitgenodigd lid te worden. Men meent, dat deze centratie van nationale en internationa le topfiguren belangrijk zal bijdragen tot Luidsprekers buiteti (Van een onzer verslaggevers) „Als de betrokken autoriteiten er toe zouden willen besluiten is het technisch heel goed mogelijk oi één dag aan weerszijden van Markt tijdens de uitvaartplechtigheid van Prinses Wilhelmina een deel vari de bekende taptoe-tribunes op te bouwen. Het publiek zou dan een prachtige gelegenheid krijgen de ge beurtenissen op de Markt te volgen". Dit zegt de heer B. Burmeister, direc teur van de V.V.V.-Delft cn tevens Tap- toe-Delft-organisator, die de burgemees ter van de Prinsenstad van deze moge lijkheid reeds op de hoogte heeft gesteld. Indien dit plan voor tribunebouw op het marktplein voor de Nieuwe Kerk de goedkeuring van de betrokkenen kunnen wegdragen, zal er zitaccommo- datie kunnen worden gecreëerd duizenden belangstellenden. De heer Burmeister speelt reeds met de gedachte om de opbrengst van event, plaatsverkoop te bestemmen voor het Koningin Wilhelmi-nafonds voor de kankerbestrijding. Nu het toch in de be doeling ligt om publiek op de Delftse Markt (noord- cn zuidzijde) toe te laten lijkt het hem, indien hierdoor het ver loop van de begrafenisstoet niet wordt gestoord, een goede gedachte de mensen meteen maar een goede zitplaats'te ge ven. Taptoe-tribunebouwers van de fir ma Naaborg te Delft hebben verzekerd, dat één dag voldoende is om de stellin gen op te zetten. Thant herinnert Indonesië aan het „akkoord" Oe Thant heeft in zijn. rede na zijn benoeming tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties ook over de rege ling van het NederlandsIndonesische geschil inzake Nieuw-Guinea gespro- Hij zei: „Ik ben er zeker van dat wij in staat zullen zijn deze unieke actie tot een succesvol besluit te brengen met de samenwerking van en nauwgezette in achtneming van de bepalingen van de overeenkomst door de betrokken rege ringen". Naar verluidt is de verwijzing van Oe Thant naar de „nauwgezette inachtne ming van de bepalingen van de over eenkomst" opzettelijk geschied om de geldigheid van het akkoord te verster- Volgens welingelichte bron nam Oe Thant deze opmerking in zijn verklaring op, na twee keer in 24 uur met de ver tegenwoordiger van Indonesië, mr. L. N Palar, te hebben gesproken. Er zijn aanhoudend berichten geweest dat Indonesië gaarne herziening van de bepalingen wil, teneinde de voorgestelde volksstemming in 1969 te annuleren en de overdracht van het gezag over het gebied van de VN aan Djakarta te be spoedigen. Volgens een diplomatieke bron werd aangenomen dat mr. Palar Oe Thant verzekeringen had kunnen geven die het hoofd van de VN in staat stelde zijn gemelde verklaring af te leggen. Dc heer Burmeister kwam op het idee door de vele telefoontjes die zijn bureau van de Vereniging voor Vreemdelingen- verkeer op de Markt ontving. „Reeds een uur na het overlijdensbe richt werden we gebeld om plaatsen. En met het uur werden die telefoontjes schriftelijke verzoeken uit alle delen i het land frequenter". De Rijksvoorlich tingsdienst heeft deze zaak thans in die en waarschijnlijk kan er in de loop van maandag een besluit over worden genomen. Deze dienst heeft intussen ten behoe ve van de internationale pers beslag we- ten te leggen op het café-restaurant Reyndorp, dat vlak achter de Delftse Markt is gelegen. De pers zal hier vol doende accommodatie vinden om oogg< tui geverslagen door te geven. Via een t< levisieapparaat zal men, al schrijvende, de gebeurtenissen ter plaatse kunnen vol gen Luidsprekers In de Nieuwe Kerk zelf zullen za terdag 8 december 2800 zitplaatsen be schikbaar zijn. In 1934 kon men slechts over 900 plaatsen beschikken vanwege toen aan de gang zijnde restauratie werkzaamheden. Hoewel gisteravond in Delft nog niets definitiefs vaststond over het vertrek van de begrafenisstoet uit Den Haag, wordt thans algemeen aangenomen dat dit om half elf zal zijn, waarna de stoet omstreeks half één de Nieuwe Kerk kan hebben bereikt. De route zal worden af gezet door militairen, hetgeen het publiek langs de route overigens niet behoeft hinderen. Bij het bereiken van de ge meentegrens zullen alle klokken gaan luiden tot het begin van de plechtig heid in de Nieuwe Kerk. Over het aanbrengen van een geluids installatie op dc Markt voor het volgen van de kerkqlyke plechtigheid binnen, wordt nog overleg gepleegd. Hofpredi kers De kerkelijke plechtigheid zal worden geleid door de hofprediker ds. Berkel, maar in tegenstelling tot de plechtig heid bij de begrafenis van koningin Em ma en prins Hendrik zal ook de hofpre diker. ds. G Forget-, van de Waalse Kerk, officieel bij de uitvaartdienst worden be trokken. Een traditie, daterend uit de van Louise de Coligny, echtgenote Willem van Oranje. Prinses Wilhel mina heeft de laatste zeven jaar regel matig contact gehad met ds. Forget, de vroegere voorganger van de Waalse ge meente in Den Haag. De kist met het stoffelijk hulsel zal in de koninklijke grafkelder worden bij gezet naast die van prins Hendrik, die >p één rij ligt met koning Willem III :n zijn gemalin koningin Emma. In hoeverre een directe televisieuit- tending van de plechtigheid mogelijk is zal door de Koningin nog moeten worden "st. In het geval een directe uit- zending wordt toegestaan, zal de plech. hgheid over zestien zenders in Europa worden uitgezonden. Winkels dicht De Delftse Middenstandsfederatie heeft op een gisteravond gehouden spoedver gadering besloten de winkeliers te advi- i hun zaken volgende week zaterdag gesloten te houden. In verband met de afsluiting van de binnenstad zal verkoop ;n bezorging toch niet mogelijk zijn. De Federatie zal B. en W. nu verzoe ten om de winkels vrijdagavond tot half tien te mogen open houden voor de noodzakelijke inkopen voor het lange weekeinde. Ook dc melkhandel zal op dc zaterdag van de uitvaartplechtigheid in Delft niet bezorgen. Architect E. B. Dubourq te Wasse- naar heeft in opdracht van The Club of the Royal Netherlands een ontwerp gemaakt voor de uitbrei ding van het kasteel De Witten burg. dat straks als internationaal ontvangstcentrum dienst zal gaan Nieuwe vleugel Aan het bestaande gedeelte zal grotere vleugel worden aangebouwd, waarin o.m. wordt ondergebracht: *- het souterrain de keuken en een v kelder, een restaurant met orkestpo dium en een cocktaillounge. Parterre heeft men een rookzaal met clubfoyer, een lobby en een grote zaal foyer geprojecteerd. De eerste tweede verdieping zal in hoofdzaak beslag worden genomen door een flink aantal riante slaapkamers. Aan het interieur van dit clubhotel zal bijzonder veel zorg worden besteed. Het interieur met zijn ruime zalen, bal- kenplafonds. antieke schouwen met open haardvuren enz. zal geheel ii tieke stijl worden gemeubileerd, prachtige parterre van "t bestaande kas teel biedt nu reeds aan de leden mei hun gasten de gelegenheid tot het hou- van ontvangsten. In de vele grote zalen zijn schilderijen opgehangen van bekende meesters, zoals het beroemde schilderij Sint-Nicolaasavond van Jan Steen en Koning Saul van Rembrandt. Op de vloeren van de zalen zijn en kele eeuwenoude Perzische tapijten ge legd. Een van de kostbaarste kleinoden :n geschenk, dat de heer Strater. de initiatiefnemer, werd aangeboden. is een in 900 na Christus met d« hand uit een stuk koper gedreven bi.-» schopsstaf, die heeft toebehoord aan de eerste bisschop van Reims. Het be stuur. bestaande uit de industriëlen L. F. W. Strater, C. Rörman en J. v Roosmalen, heeft de aankoop van het kasteel met de bijgebouwen en park voorlopig uit eigen zak gefinan- Er zullen- voorlopig enkele verbou wingen nodig zijn om de Wittenburg ge heel voor de leden en hun gasten te stellen. Er zal dan een hotelaccom modatie zijn verkregen voor 36 perso nen. Een aantal kamers zal als dres sing room worden ingericht, waar de le den, die niet in het kasteel overnach ten de gelegenheid wordt geboden zich voor speciale gelegenheden te kleden en zich te soigneren. Hiermede zal de eer ste fase worden afgesloten. De tweede fase omvat de bouw waardoor de lin kervleugel van het kasteel zal worden uitgebreid en van een hotelaccommo datie wordt voorzien. Deze hotelaccom modatie zal plaats bieden aan 50 perso nen. Deze vleugel wordt geheel in oude stijl opgetrokken, zodat n harmonisch gehel met het oude kasteell wordt verkregen. Tijdens deze bouw zal het clubleven in het bestaande kasteel nor maal doorgang vinden. Het geheel zal worden gefinancierd door een exploita tie-maatschappij. Het ligt in het voor nemen een jaarlijks debutantenbal en andere society-evenementen te organi- Met talrijke industrieën en vooraan staande Nederlanders werden door le den van het voorlopig bestuur reeds be sprekingen gevoerd, tijdens welke de voorwaarden tot realisering der plannen van de ..Club of the Royal Nether lands" akkoord werden bevonden. De initiatiefnemers brachten reeds een be langrijk bedrag bijeen ter bestrijding van de initële kosten. De Wittenburg, gebouwd op de funda menten van het kasteel van Cornelis de Witt, zal een toekomst tegemoet gaan, zoals zelden een oud kasteel be schoren is geweest. Bij de opening van het huidige ge deelte van het kasteel kreeg de heer Strater van een van zijn vrienden een 900 jaar oude met de hand uit één stuk gedreven bis schopsstaf cadeau. Het kostbare kleinood behoorde toe aan een van de eerste bisschoppen van Reims Een van de prachtige zalen van het kasteel heeft men reeds op deze wijze ingericht. In een ongedwon gen sfeer zal men hier straks de relaties kunnen ontmoeten Defensiebegroting Proef met tele-supervisie samenwerking met Philips neemt de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) op het ogen blik bij haar gasputten Rossum/ Weerselo 2 en Tubbergen in Twente proeven met z.g. tele-supervisie. Met dit systeem, dat enig in Europa en waarschijnlijk zelfs in de wereld is. zal het mogelijk worden de gaswin ning geheel „op afstand" te doen ge schieden. Tele-supervisic Is ccn nieuw appa- tuur die zowel dc bewaking van dc terreinen rond de gasputten als dc controle op de meetapparatuur van de winnlngs-installaties in handen liceft. In Rossum en Tubbergen zijn daarvoor tweeëntwintig meter hoge antennes opgericht, waaraan een televisie-camera is bevestigd. De ca mera's zijn zowel in een horizontaal als in een vertikaal vlak draaibaar waardoor ze beelden van het gehele terrein kunnen opnemen en op die manier voor een intensieve bewa king kunnen instaan Thans is die bewaking nog in han en van een z.g. „operator", die iedere Wegenwacht ook op feestdagen In verband met het steeds toenemen de verkeer op de feestdagen rond de jaarwisseling zal de AN.W.B.-wegen- wacht, zowel op beide Kerstdagen als op Nieuwjaarsdag patrouillediensten ver richten. Van 10.00 uur tot 19.00 uur zul len alle Wegenwaohtroutes zijn bemand. De mobilifoondienst van het wegen wachtstation Pauwmolen gelegen aan Rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) zal tijdens Kerst en Oud- en Nieuwjaar gedurende het gehele etmaal in bedrijf zijn. Experimenten in Twente verlopen succesvol (Van een onzer verslaggevers) bezoeker een halt toeroept en het toe gangshek slechts opent als alle pas poorten" zijn overlegd en lucifers en aanstekers zijn afgegeven. Op de beide proefterreinen onder zoekt men nu in hoeverre deze opera tor kan worden vervangen door de ca mera's, die beelden via straalzenders doorzenden ('s nachts met behulp van een sterke schijnwerper! naar een con troleruimte. Daar zit een operator, die op twee monitors zowel Tubbergen als Rossum te zien krijgt en iedere eventuele on gewenste bezoeker daarmee direct sig naleert. Hij kan ze tevens waarschu- want door een knop in te druk ken schakelt hij een geluidsinstallatie in. waarmee hy uit zijn controleruimte op beide terreinen zijn mededelingen kan laten horen. Naast die bewaking voorziet tele-su- pervisie in meting en bediening van de winningsinstallaties op afstand. In de produktieruimte van de gas putten staan n.l. eveneens t.v.-came- ra's. Deze zijn gericht op het paneel met meetinstrumenten. Door een druk op de knop kan men door middel van de t.v. de stand van deze meetinstru menten in de controleruimte nauwkeu rig aflezen. Van de gasput Rossum komen dc ge gevens (o.m. over putdruk, hoeveelheid druk en temperatuur van het afgele verde gas> binnen vla een speciale ka bel. Uit Tubbergen via een telefoon lijn omdat het leggen van een kabel over die afstand (12 kilometer) te kost baar zou zijn. De te verwerken gegevens van de putten worden daarna opnieuw auto matisch doorgegeven naar het NAM- kantoor in Oldenzaal, met behulp van een elektrische schrijfmachine. Ook kunnen de gegevens op de ponsband worden gezet waardoor ze zonder ver dere bewerking in de mechanische boekhouding kunnen worden opgeno- Hocwcl de proefnemingen nog niet zyn beëindigd. Ijjkt het nieuwe systeem (technici noemen het een tydmultiplex- systeem) goede toekomstmogelijkheden te hebben. Tot nu toe zijn de ervaringen gunstig geweest. Overwogen wordt dan ook nu al om. als het experiment slaagt, het systeem, dat aanzienlijk ef ficiënter is dan het huidige, ook te gaan toepassen op de nieuw te exploi teren gasvclden in Groningen. Communistische partij in Algerije verboden Dc communistische party in AlgerU® is officieel tot verboden partij verklaard. Dit heeft de Algerijnse minister van voorlichting, Mohammed Hadj Hamo. meegedeeld. Ook het orgaan van de par ty is verboden. Op 3 november had premier Ben Bella al gewaarschuwd, dat er geen plaats was in Algerije voor een meerpartijenstelsel en dat het optreden van de communis tische en andere partijen dan het Natio nale bevrijdingsfront (F.L.N.) niet ge- duld kon worden. 9 In Duitsland heeft zich een sterfge val voorgedaan, veroorzaakt door het ge bruik van uit Japan geïmporteerde „fop- kaas", aldus Interpol in Parijs. De fop-kaas is gemaakt van een slof die op rubber gelijkt en die bij het in aan raking komen met maagzuur hard wordt waardoor verwondingen aan maag en darmen kunnen ontstaan. Voorzover be kend, is deze fop-kaas nog niet in Ne derland geïmporteerd. (Van onze parlementsredactie) De hele Tweede Kamer heeft waardering voor de beheerste wijze, waarop na de beëindiging van het Nederlandse bestuur over West- Nieuw-Guinea de Nederlandse mili tairen de hun nog overgebleven plichten hebben vervuld. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de Ka mer over de defensiebegroting voor 1963. Ook wordt waardering geuit voor de snelle en doeltreffende wijze, waarop zich de repatriëring van de militairen heeft voltrokken. Voor zover er kritiek is op het defen siebeleid, wordt deze bijzonder mild tot uitdrukking gebracht Slechts hier daar blijkt bij een aantal vragen minister Visser en de staatssecretarissen Calmeijer en De Jong een kritische on dertoon. De KVP voelt zelfs behoefte de bewindslieden te prijzen voor hel vele en moeilijke werk dat zij het afge lopen jaar voor de vertjere opbouw van de krijgsmacht hebben verricht. Met geen woord wordt gerept ovei dc zaak-Van der Putten, Waarschijn lijk omdat de Kamer deze affaire in een ander verband in onderzoek heeft Wel komt de garagehouder Van de Bree uit Oudewater ,om wiens vi zich de z.g. bloesjesaffaire zou hebben afgespeeld, ter sprake, maar dai een heel ander verband. Gevraagd wordt namelijk, of er in 1948 nog geen voorschriften bestonden om on vaderlandslievende elementen uit te slui ten van leveringen aan het departement van defensie, en. zo dit wel het geval is geweest, waarom er dan in die tjjd opdrachten zjjn verstrekt aan dc garage houder Van de Bree te Oudcwatcr. ACADEMISCHE 1 LEIDEN. 29 november Rijksunivi Bd voor het doet ev - letlerk Geslaagd IcUerkund Vlaardlngi op proefschrift getiteld: On of drive reduction after a inde. op proefschrift getiteld: De bete nis van de indirecte haemagglutinatie- actie voor de diagnostiek van toxoplas- isis. de heer G L Smit. geboren te Lei- n in 1928 en wonende te Leiden. Promo- r was prof. dr. J D Vertinde. Gepromoveerd tot doctor In dc wis- er tuurkunde op proefschrift getiteld: Th« ts of Suriname, de heer A M Husson boren te 's-Gravenhage in 1913 en than* mende te Leiden. Promotor was pi of dr H Boschma. Het werk geeft een kri tische samenvatting van onze tegenwoor dige kennis van de taxonomie van d' In Amsterdam is de 70-jarige stra tenmaker J. Prins, toen hij met zijn fiets werd aangereden door een per sonenauto uit Baarn, op slag gedood De negentienjarige A Kok uit Schiedam, opvarende van het motor- loggerschip VL 114, Voorlichter, is bij Dieppe (Frankrijk) te water geraakt en verdronken. Kinderen in spits uren uit verkeer? De Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen verzocht te bevorderen, dat de tij den van aanvang en einde van de les sen in alle scholen, doch zeer in het bijzonder de scholen voor kleuter- en lager onderwijs, zodanig worden vast gesteld, dat de leerlingen dagelijks bui ten de spitsuren naar en van school kunnen gaan Statistieken wijzen uit dat tijdens de spitsuren het aantal ongelukken het hoogst is Leider beweging tegen Soekamo gearresteerd Militaire autoriteiten in Oost-Java hebben de leider en enkele leden van een „anti-Soekarno-beweging" gear resteerd. Dit heeft het militaire com mando in dit gebied, volgens het pers bureau Antara meegedeeld. Een blad Soerabaia. De Djawa Timoer, mag t verschijnen. De hoofdredacteur werd gearresteerd omdat hij berichten over genoemde beweging had gepubli- Branden ges tick t om heldendaden te verrichten (Van onze correspondent) Een Duitse rechtbank heeft de 21- jarige landbouwersknecht K. H. uit het ter hoogte van Venlo gelegen grensplaatsje Willich, ivegens meer voudige brandstichting veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. In augustus van dit jaar had hij op diverse plaatsen brand gesticht in boerderijen. Daarbij was het opge vallen dat H. zich telkens bijzonder actief toonde bij de blussing; ten slotte had men zich wel afgevraagd hoe het kwam dat H. er telkens als de kippen bij was wanneer er in de buurt brand was. Toen men de man aan de tand voelde, kwam de aap spoedig uit de mouw. Het bleek namelijk dat H. een bijzon dere voorliefde had voor de brand weer: zijn sollicitaties leverden echter voor hem niet het gewenste resultaat op. Toen hij eenmaal ver nam dat van hem wegens zijn zwakke figuur geen bijzondere krachtsin spanning voor brandweerdiensten verwacht mocht worden, had hij zich voorgenomen een middel te be denken om het tegendeel te bewij zen. Hij stichtte daarom zelf wat branden, was er dan spoedig bij en drong dan met zeker gevaar het brandend gebouw binnen. De mensen spraken van bijzondere moed en doorzettingsvermogen, iets wat hem ten slotte noodlottig werd. Voor de rechtbank had H. verklaard dat. hij tot zijn daden was gekomen, louter om te bewijzen dat hij bij de brandweer toch nog heus wel nuttig werk zou kunnen doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5