Goed idee Grote bezwaren van A.R. en C.H. tegen mammoet NIEUW! 2 Prof. L. H. v. d. Meiden ten grave gedragen Wachtmeester in „bad" zes soldaten gestraft vijftig first class american cigarettes voor in feestelijke verpakking! Eurovisie bij koninklijke begrafenis RYNBENDE'S NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 Datn-vruay 318 (Eerste publicatie) Wanneer in een probleem geofferc dient te worden kijkt men vaak niel op een steen. In onderstaand vraag stuk geldt dit vooral voor zwart hoe wel aan het eind toch zal blijken dal hij van de regen in de drup is ge komen. Het is een probleem van A. A. Polman uit Halfweg. Wit is aan zet Voorlopig verslag Eerste Kamer 1 m ft Schuuk'vraay 318 Het probleem van W. Hagemann had als opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten, a) in de diagram stand, b) met de toren van d3 op d4. De stand was, wit: Kg4, Ta5 en d3, Lf7, pi c3 en g5; zwart: Ke5, Pc5 en d5, pi c6 en d6. De oplossing: a) 1 f3 f4t, Pd5xf4; 2 Td3—3 mat; b) 1 Td4— e4t, Pc5xe4; 2 f3f4 mat. De toren en de pion dienen om de beurt als offer stuk, waarna het mat volgt via de halfpenning op de vijfde horizontaal. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Zuid het volgende, fraaie spel in handen: AHV3, 9B8, «CH72, +AHV10. Zuid is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat: Zuid 2 kla veren (conventie) - West 2 harten - Noord pas - Oost pas - Zuid Wat zou u thans bieden? Jack Diamond Invul-puzzel (Van onze parlementsredactie) TAE Eerste-Kamerfracties van A.R.P. en C.H.U. hebben scherpe kritiek op de Mammoetwet van minister Cals. Dit blijkt uit het thans ver- i schenen voorlopig verslag van de Senaat over het omstreden wetsont- werp, dat dit jaar door de Tweede Kamer is aanvaard. De C.H.-senato- ren spreken weliswaar nog niet over tegenstemmen, maar hun bezwaren zijn zo groot, dat aan hun negatief eindoordeel niet valt te twijfelen. De A.R.-leden verklaren, dat hun bezwaren tegen de wet „het niemand hun ner gemakkelijk zullen maken voor het ontwerp te stemmen". „Voor een aantal hunner scheen voorstemmen zelfs uitgesloten", zo heet het in het verslag. De liberale senatoren wier geestverwanten in de Tweede Ka mer en bloc tegenstemden hebben ook kritiek, maar zij houden zich nog op de vlakte. Dit geldt ook voor de P.v.d.A.-fractie, die veel positiefs in het wetsontwerp ontwaart. De K.V.P.-fractie zegt er verheugd over te zijn, dat de Tweede Kamer de Mammoetwet heeft aangenomen. openbaar en bijzonder onderwijs bij de g van de planprocedure bepaald niet dezelfde kansen krijgen. De C.H.- en A.R.-senatoren vallen mi nister Cals o.m. aan wegens zijn visie op de vrijheid van het bijzonder onder wijs. De C.H. twijfelen in dit verband ernstig aan de grondwettelijkheid van de Mammoetwet. De minister komt huns In ziens met zijn regeling van hèt voort gezet onderwijs (in z'n geheel) in strijd met de historisch bepaalde vrijheid van onderwijs, die immers bepaald niet In houdt, dat het bijzonder onderwijs zich eenvoudig naar zo'n regeling dient te schikken. Ook de A.R. achten het „onaanvaard baar", dat de minister zich baseert op een gemeenschappelijke vrijheid voor openbaar én bijzonder onderwijs. Naar hun oordeel kan het openbaar onderwijs, als zijnde gebonden aan staat en over heid, niet vrij zijn, terwijl daarentegen de vrijheid van het bijzonder onderwijs wortelt in de geestelijke vrijheid in algemeen. De C.H. wijzen er nog op, dat de overheid met het aangeven vai grote lijnen voor de ontwikkeling het onderwijs en met het creëren nieuwe schooltypen de grenzen van haar bevoegdheid en verantwoordelijkheid bezig is te overschrijden. n L n 6 7 n Vul horizontaal in: 1. op welke tijd; 2. aantekening; 3. liggende; 4. voort zetting; 5. mening; 6. overdekte win kelstraat; 7. landschap in Palestina. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een dorp in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Hedel; 4. staar; 3. An; 10. Ie; 12. som; 15. Reest; 17. enorm; 19. den; 20. ent; 22. los; 23. Sleen; 24. adé; 26. lor; 27. Ate; 29. gelei; 30. enkel; 31. Gen; 33. nn; 37. en; 38. tabel; 39. gebed. Verticaal: 1. haard; 2. en; 3. eg; 5. t.t; 6 al; 7. Reims; 9. Po; 11. den; 12. stellig; 13. Meteren; 14. dol; 16. Eerde; 18. rente; 21. neo; 24. agent; 25. els; 27. aks; 28. eland; 32. E.K.; 34. na; 35. hé; 36. de; 37. Ee. Tegenstemmen te verwachten De bezwaren van de protestantse frac ties komen grotendeels overeen met die, welke de C.H. en de meerderheid van de A.R. in de Tweede Kamer deden tegen stemmen De P.v.d.A.-fractie constateert, dat een verwerping van de Mammoetwet door de Eerste Kamer het gevaar zou oproepen van een langdurig uitstel van een regeling voor het hele voortgezet on derwijs. Dit betekent echter niet, aldus deze fractie, dat de Senaat haar plicht uit het oog zou mogen verliezen het wets ontwerp op zijn eigen merites te bezien. Dit ontwerp biedt volgens de socialisten mogelijkheden om tot een vernieuwing van het onderwijs en tot een soepeler verloop van het onderwijsproces te ko men. De grote moeilijkheid voor hen i£ de „rechtsongelijkheid", die naar hur mening t.a.v. de planprocedure is ge creëerd tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Overigens menen de P.v.d.A.- senatoren, dat die ongelijkheid in haar uitwerking naar alle waarschijnlijkheid niet groot zal kunnen zijn. De V.V.D. fractie volstaat terzake van dit punt met de opmerking, dat ook naar haar inzioht JSailograf Retracto 3 incl. langschrijfvulling f2,75 Per hond twee, kat één gulden De minister van landbouw en visserij heeft de bijdrage, die van regeringswege voor de enting tegen hondsdolheid ii het kader van de georganiseerde ent- campagnes zal worden geheven be paald op f 2 per hond en f 1 per kat Ieder die een hond of kat houdt, zo zegt het ministerie van landbouw in een communiqué, is vanzelfsprekend bereid en in staat de kosten van voeding en verzorging op zich te nemen, zodat deze entingsbijdragen, nodig om het huisdier tegen hondsdolheid te beschermen, voor niemand een bezwaar kunnen zijn. De enting van honden is twee jaar geldig en voor katten zes maanden. De gemeente Amsterdam en Nieuwer- amstel hebben in nauw overleg met dr H. H. Scholten, districtsinspecteeur van de veeartsenij kundige dienst, thans als eerste in den lande met spoed een ent plan opgesteld. Het laat zich aanzien, dat de komende week in deze gemeenten reeds met de enting kan worden begon- Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het stoffelijk overschot van prof. L. H. vair der Meiden, rus tend hoogleraar van de theologische hogeschool der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter ruste gelegd. Aan de begrafenis ging een rouwdienst in de Jerusalemkerk vooraf, waarin het woord werd gevoerd door ds. H. Toorman, Chr. Geref. predikant te Den Haag-centrum, prof W. Kremer, rector van de theologische hogeschool, prof. J. J. van der Schuit, emeritus hoogleraar, en ds. J. G. Feenstra, tweede voorzitter van „Effatlia" waarvan prof. Van der Meiden zovele jaren een zeer actief voorzitter is ge weest. Ds. Toorman las Efeze 2: 110 en sprak over God, die rijk is aan erbar ming, hoewel wij dood zijn door onze overtredingen. Duidelijk liet de predi kant uitkomen hoe rijk de belofte van Gods genade is. de genade, waardoor wij levend gemaakt worden. Prof, Kremer sprak woorden van troost tot de weduwe en de andere nabestaan den, er op wijzend dat God het geheim heeft om wonden te balsemen. Spreker noemde prof. Van der Meiden een gave in dit verband zijn Guldensemissie Eur. Investeringsbank Op 6 december opent een consortium van 7 Nederlandse banken onder leiding van de Amsterdamsche Bank de in schrijving op 30 miljoen 4®ic« 20-ja- rige obligaties Europese Investerings bank a 100®, de tweede Nederlandse emissie dier bank. Hierdoor wordt het totaal der leningen van de bank 53,7 miljoen. rijk geschakeerde activiteiten in de kerk. de schoolgemeenschap, het jeugdwerk en in tal van deputaatsohappen. Prof. Van der Meiden had een grote liefde voor de kerk; zijn scherp kritisch oog, zijn vast houdendheid en zijn trouw waren daar van even zovele facetten. Prof. Van der Schuit, die 55 jaar naast de thans heengegane hoogleraar in het kerkelijk werk heeft gestaan, be gon eveneens met woorden van troost tot de familieleden. Het vergaat de mens net als de zon. zo ging spr. verder. Als wij over de zee uitzien, schijnt het dat zij aan de horizon uitdooft, maai wij weten dat zij in schitterende kleu renpracht doorschijnt. Zo is het ook mei de mens. die in de dood niet ondergaai maar blijft leven in onbepaalde blijd schap. Prof. Van der Meiden heeft de aarde, de tijdelijke werkplaats, laten en het woonhuis daarboven be trokken. Ds. Feenstra getuigde van de ontroe ring, waarmee de Effatha-gemeenschap met het overlijden van haar voorzitter kennis had genomen. Vooral de kinde ren. die altijd een bijzondere plaats in het hart van prof. Van der Meiden had den ingenomen, waren diep bewogen ge weest. Veel heeft hij voor Effatha ge daan; met allen had hij persoonlijk con tact en daarom is zijn heengaan vooi allen een verlies. Laten we echter den ken aan de woorden, die de thans ont slapene vaak citeerde: ..Mijn tijden zijn ir. Uw hand". Op Oud Eik en Duinen waren derden samengekomen om de teraarde bestelling bij te wonen. De rouwstoet werd geopend door 28 studenten van de theologische hogeschool, waarvoor de hoogleraar zo veel heeft betekend Bij de groeve ging ds. C. den Hertog, pre dikant van de Chr. Geref. kerk van Den Haag-West. voor in de geloofsbelijdenis. De oudste zoon van de overledene, de heer H. E. van der Meiden, sprak een dankwoord. Structuur Kritiek hebben de protestantse fracties ook op de structuur van het wetsontwerp. De poging om allerlei uiteenlopende vor men van onderwijs in één gemeenschap pelijke regeling onder te brengen heeft allerminst hun instemming. Speciale dacht wordt voorts besteed aan de standigheid, dat het ontwerp geen c gangsrecht bevat. Dit recht zal t.z.t. in een tweede wetsontwerp aan de orde komen. Het resultaat daarvan zal zijn, dat de Mammoetwet weer gewijzigd moet worden. Deze onzekerheid over de uit eindelijke vorm van deze wet wordt nog geaccentueerd door het feit, dat aan de zg. commissie-De Roos is opgedragen een oplossing te vinden voor de „rechts ongelijkheid" m.b.t. de planprocedure. Op grond hiervan constateren de A.R.- senatoren, dat de aanvaarding van het ontwerp-Mammoetwet in z(jn huidige ge daante in niet geringe mate neerkomt op de aanvaarding van een nota over het voortgezet onderwijs in de vorm van een wetsvoorstel, met dien verstande, dat daarna in een tweede voorstel wijzigin gen en concretiseringen zullen volgen. Waarna dan nóg weer later in een lange reeks van algemene maatregelen van be stuur de eigenlijke regeling van de ver schillende „modaliteiten" van het voort gezet onderwijs haar beslag zal krijgen. De C.H.-senatoren achten deze maatre gelen van bestuur zeer bedenkelijk. Het heeft hun geschokt, dat de regering voor stelt een bijna onafzienbare reeks uiterst belangrijke onderwijszaken in primair opzicht te onttrekken aan de wetgevende taak van de Staten-Generaal. Gedetailleerd wordt in het voorlopig verslag ingegaan op de nieuwe school typen, het brugjaar, de eindexamens, de opleiding en bevoegdheid van de docen ten enz. Ook hier komen de bezwaren vooral van de kant der protestantse frac ties. Eenstemmig is de senaat van oor deel. dat het vóór de indiening van de Mammoetwet aan reëel overleg met het onderwijs zelf heeft ontbroken. KLM wijzigt diensten op feestdagen In de periode van 24 december tot en met 2 januari 1963 zal de KLM haar dienstregeling voor haar passa giers- en vrachtdiensten, belangrijk wij zigen. Van de 92 diensten die de KLM normaal op dinsdagen uitvoert, zullen er op 25 december (eerste kerstdag) slechts 26 worden uitgevoerd, w. o. alle Verre Oosten diensten, een enkele New York vlucht en voorts een beperkt aan tal Europese vluchten. Op tweede kerstdag en op oudejaars avond zullen er, hoewel in mindere mate, een aantal vluchten worden afgelast. Als gevolg hiervan zullen ook op de tussen liggende dagen wijzigingen in de vlucht- uitvoering optreden. J)E AUDITEUR-MILITAIR bij dp I meester, die inmiddels is afgezwaaid, krijgsraad te Arnhem heeft een I heeft volgens de raadsman zelf aanlei- krijgsraad militaire detentie van een maand ge- eist tegen zes soldaten van de L.U.A. te Arnhem wegens medewerking aan het onderdompelen van een wacht meester in een met water gevuldp wasbak op 20 juli. De auditeur was van mening, dat de ze „aanranding" van een meerdere als een zeer ernstig vergrijp tegen de krijgstucht moet worden beschouwd, ge lijk te stellen met muiterij. De krijgs raad veroordeelde vier der verdachte» tot een week militaire detentie, de zaak tegen de beide anderen werd terug verwezen naar de commanderende of ficier ter krijgstuchtelijke afdoening. Volgens ter zitting afgelegde verkla ringen had de wachtmeester nooit eni ge afstand bewaard tot zijn minderen maar op 20 juli zou hij plotseling zeer model zijn opgetreden bü de introduc tie van een nieuwe wachtmeester. De troep zei „Doe niet zo fanatiek" en ver voerde hem naar de volle wasbak in de veronderstelling, dat de wachtmeester „van een lolletje gediend was". Pas toen de wachtmeester in het water had gele gen, voelde hij zich in zijn gezag aan- ketast en droeg de troep strafexercitie op. De officier van piket oordeelde ech ter. dat dit een zaak was voor de krijgs- De raadsman, kapitein Van Maarse- veen. voerde verlichtende omstandighe den aan. Slechts een „deputatie" uit de oorspronkelijke groep van 15 a 20 sol daten. die aan de actie hebben deelge nomen, staan tereoht. liet zijn geen „lieverds" doch hun aandeel is noch gro ter noch kleiner dan dat van hen, die nu straffeloos blijven, zei hij. De wacht- Begrafenis in Delft: Bijzetting Prinses in nieuwe kelder De lijkkist met het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina zal in de n' we kelder worden bijgezet naast die haar gemaal Prins Hendrik en de kisten van Koning Willem III en Koningin Emma in de Nieuwe Kerk te Delft. De enige sleutel, die toegang geeft tot de kelder is in handen van de burgemees ter van Delft. Zo om het jaar pleegt het personeel van de kerk controleronden te maken, hetgeen dan altijd in aanwezig heid van de burgemeester en van poli tiemannen dient te geschieden. De verwachting is ook, dat de kerk een dezer dagen gesloten zal worden voor het publiek, terwijl eveneens aan genomen kan worden, dat de binnen stad van Delft op de dag van de begra fenis voor alle verkeer zal worden af gesloten. De politie verwacht dat op za terdag 8 december een menigte van 100.000 mensen op de been zal zijn om de uitvaart in de Prinsenstad zelf mee te maken. Waarnemend voorzitter Shell Transport Shell Transport and Trading, Ltd. zal in mei aan aandeelhouders een statu tenwijziging voorstellen om de benoe ming van een waarnemend voorzitter mogelijk te maken. De bedoeling i heer H. Wilkinson te benoemen, die 40 dienstjaren heeft bij de Koninklijke Shell-groep. heeft een heeft volgens de raadsman zelf aanlei ding gegeven door van het ene uiterste in het andere te vallen. Hij vroeg een voorwaardelijke straf voor de zes sol- Meisje na zeven jaar bewustloosheid overleden In de Belgische plaats Middelkerke is deze week een 18-jarig meisje over leden, dat zeven jaar buiten bewustzijn is geweest Anne-Marie Gilbert, begon op 9-jarige leeftijd plotseling aan evenwichtsstoor nissen te lijden. Zij bleek een ernstige ontsteking in de hersenen te hebben, die door ingrijpende operaties niet kon worden weggenomen. Ruim zeven jaar heeft het meisje, daarna roerloos in bed in de ouderlijke woning gelegen. Dag en nacht werd bij haar gewaakt Zij werd kunstmatig ge voed en heeft al die tijd vrijwel nooit enig teken van leven gegeven. Enkele dagen geleden verslechterde haar toestand nog meer. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleed zij kort daarop. Kennedy wil rapport i.z. staking bij Lockheed President Kennedy heeft een com missie ingesteld, die hem maandag rap port moet uitbrengen over het geschil tussen de vakbond van werktuigkundi gen en Lockheed, waardoor 20.000 arbei ders staken. Waarschijnlijk zal hij de wet Taft-Hartley op de staking toepasse lijk verklaren. Deze schrijft een afkoe- lingstijd van tachtig dagen voor. inhoud 2 pakjes Gold Star 25 AUSTRALIË STRIJDT TEGEN TV-MASTEN In Australië wordt een krachtige strijd gevoerd tegen de televisiemasten op de huizen, die het stadsbeeld ont sieren. In Canberra heeft de industrie in samenwerking met de- PTT anten nes ontworpen die op zolder en dus binnenshuis kunnen worden geplaatst. Het gemeentebestuur van Canberra De bijzetting van het stoffelijk heeft voor de burgerij het aanschaffen ttti van deze antennes nu verplicht ge- overschot van prinses Wilhelmina steld u n vrij korte te^Un vast. op zaterdag 8 december a.s. zal ln gesteld, binnen welke alle tv-masten Eurovisie worden uitgezonden. De dakeo moaten zijn verdwenen. Wie met op tijd xs met het vervangen aanbieding van de Nederlandse rp- van de antennes, krijgt daarna een portage is al uitgegaan en door ver- bekeuring. De politie heeft dan het Vlaams „tv-manneke" reist wereld rond Een enkele maal hebben wij op het Nederlandse scherm het populaire „Manneke" van de Vlaamse televisie gezien. „Het Manneke" is een teken figuurtje. dat dagelijks na het journaal op het Belgische scherm verschijnt en dan een kort avontuurtje beleeft. Een soort levend cartoon dus. Jarenlang heeft de Vlaamse televi sie de produktie van dit kleine pro gramma-onderdeel gehad, maar nu is die overgegeven aan een eigen pro- duktiemaatschappij. Het zal echter da gelijks blijven verschijnen. De nieuwe film gaat „Het Manneke" overigens ook exporteren. Er wordt onderhandeld met een van de Ameri kaanse networks, met de BBC en met de Duitse televisie. Programma voor morgen i ovetftrëgjft .00 Djinntert 12.30 Meded teerd. Het tijdstip waarop de uit zending begint kan nog niet wor den vastgesteld. Voor de KRO betekent de vaststel ling van de begrafenis op deze dag een doorkruising van de plannen in ver band met de sluiting van het concilie In Rome op dezelfde dag. Reeds was bepaald, dat de KRO 's morgens om 9 uur zou beginnen met radio- en Euro- visiereportages uit Rome Voorlopig is nu bij de KRO besloten, dat de radioreportage zal worden ge geven. maar onderbroken voor de uit zending van de begrafenisplechtigheid De televisie-uitzending kan echter Dé V1J. niet worden onderbroken. Om techni- 21.00 T; sc!»e redenen kunnen geen twee Euro- Signale visieprogramma's elkaar kruisen; be- ?°5o"n paalde verbindingen zijn niet dubbel- gprekki sporig en laten dat dus niet toe. De Nederlandse uitzending zal Eurovisie voorgaan bij de Italiaanse en dus zal de Italiaanse omroep, indien de beide gebeurtenissen tegelijk zouden geschieden, zijn uitzending niet via Eurovisie kunnen uitstralen. Voor de KRO blijft dan nog de moge lijkheid over, de Italiaanse reportage op beeldband te laten vastleggen en die later uit te zenden. Op het ogenblik is daarover nog geen besluit genomen. I&aeitc/' vanavond 9.00 Djinntéridaas, ge- ded ten behoeve van 12.33 VocltSl ensemble "vs 13.15 Platen- 13.45 402 m. 746 kc/s weerpraatje 19 10 9.30 Radiokrant 19. sef Cardijn 17.10 Goud< bespr 1.5 V d jeugd 15.00 Klass esterwerken uit de Franse jur 15.3 Lichte gram 16.00 Josef Cardijn, documentaire e verjaardag van Mgr dr Jo- 5.40 Licht ork en zangsolisten Platen Kabinet 17.30 Boek- aal octet 18.00 e Metten, licht politieke voet- iek 18.30 Co mentaar of diskussie: ons inkomen in 1963 22 00 Operette-ouvertures (gr) 22.30 Nws 22.40 Wijd als de wereld, lezingen 23.00 Clavecimbelrecital (gr): klass en moderne muz 23.35 Lichte gram 23.55—24 00 Nws. Hilversum II. 298 ra. 19.00 V d kinderen '.9.10 Kinderkoor. VPRO: 19 30 Volksmuziek '.9.50 Dé&rom praatje 20,00 Nws 20.05 radio- Meded jndklanken (gr) 'oorpagina, praatje) 8.00 Nw 1 Klass gram. VPRO: 10.00 Samen thuis prek 10.05 Het spoor van zijn komst, ng. VARA: 10.20 Licht instrumentaal emble 10.45 Rotonde: gevar progr 12.15 - - - 1 nevelvlek, lezing 12.30 VPRO: 2240 Ver S|..„.t:. d i4 20 Radio-Jazzclub 14.50 In a de vrede, lezing '.5.03 Lichte z 16.55 Boekbespr 17.15 Vocaal- taal ensemble: lichte muz 17.30 ia! 18 00 Nws en comm 16.20 De an 19301910: Opera-fragtn. TELEVISIE vanavond Jeugd. NTS. 20.01 erzicht AVRO: 20 2< TV-film 20 4 5 Flits NTS: 20.00 Joui VPRO: 20.20 Voc aidoos uit Hollywoc AVRO Music-Hall. gev: -22.50 De Judy Garlai üitzendinger nu en morgei I Show. dubbele jonge klare white LABEL N.V. DISTILLEERDER IJ V/H SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAD Hij liep met vinnige passen naar huis. Het lig gen op de barza lokte hem niet meer en hij be gon samen met zijn vrouw de schilden en wapens en jachttrofeeën af te stoffen voor het komende bezoek. Hij overwoog, .of het misschien niet ver standig was om in Goma een jachtvergunning voor het schieten van een paar olifanten aan te vragen, maar hij verwierp het denkheeld. Van die twee Amerikanen kon hij nooit veel verwach ten en het was zelfs de vraag, of het geld voor de vergunning er. uit kwam. Wat je had, moest je met beide handen zien vast te houden in deze tijd en als het kon moest je goederen omzetten in geld in dollars, dan hield je de hoogste Nog niet zeker van zichzelf, besprak hij de kwestie met zijn vrouw. Ze gingen op een in lands taboeretje zitten en keken uit over het stille meer, waarop nu de hete middagzon blik kerde. De palmen wuifden licht in het zuchtje wind. dat van het water over de boulevard streek. Op een stuk rots. dat uitstak in het water, zaten twee aalscholvers hun veren glad te strijken Het dochtertje speelde treintje op de miniatuur golf baan onder een donker groen dak van vijgebo- ..Ik geef geen geld meer uit zei z'n vrouw koppig. ..We hebben nauwelijks genoeg voor de •liegtocht". Hij keek terloops naar haar gezicht, dat vast- jeraden stond, een beetje verbitterd ook. Ze ver weet hem. dat hij teveel en te lang had ingekocht Let hielp niet, of hij keer op keer herhaalde, dat dies zo spotgoedkoop was en dat ze voor honderd- luizend franc een handelswaarde van een miljoen ïadden gekocht. Daarom herhaalde hij het ook liet meer en maakte zich van haar verwijten af •net een schouderophalen. Maar hij verlangde met leel zijn wezen naar nog één kans. één kans om alles te verkopen en haar de winst te tonen. Toen die hevige wens voor de eerste maal bij hem op kwam. dacht hij: ze zal zich schamen, omdat ze dan met eigen ogen zal zien dat ik negenhonderd duizend franc gewonnen heb' Maar toen het toe risme helemaal kwam stil te liggen, nam hij in gedachten genoegen met acht-, met zeven-, met vier-, met tweehonderdduizend winst. Daaruit zou hij de vliegreis kunnen betalen en als hij dollars ontving, boekte hij geen koersverlies. „Misschien verkoop ik een deel van de voor raad aan Byrd". zei hij met een zwakke poging om zijn stem optimistisch te laten klinken „Bvrd!" zei ze smalend. „Hij heeft in geen maanden een vliegtuig hierheen gestuurd, hij ver dient evenmin wat als wij!" „En toch komt hij hier!" riep hij verontwaar digd. „Wat zou dat? Je krijgt misschien vijftig dol lar om gids te spelen. Die journalist wil een paar foto's, verder niks!" Hij antwoordde niet meer. Zijn vingers roffel den op een kleine drum. Pom-pom, pom-pammer- depom. pom-pom. De aalscholvers dreven op het diepe, blauwe De kudde bestond uit bijna zestig olifanten. Ze maakten deel uit van de kudden puntoorolifanten die het Albertpark bevolkten. Hun tehuis was aan de oevers van het Edwardmeer, waar de duizen den watervogels de lucht vullen met hun gekrijs; de pelikanen, de witte reigers, kraanvogels, aal scholvers. meeuwen, ibissen, secretarisvogels, eenden, nijlganzen en ijsvogels. Een uit de koers geraakte kudde nijlpaarden verhief hun glim mende. ronde ruggen boven het lage oeverriet en de olifanten waren gewend om dat schouwspel stil aan te zien en te beluisteren, voordat ze me* plechtige schreden het water inliepen voor hun ochtendbad. Hun komst stoorde de vogels nauwe lijks. alleen de kraanvogels maakten wat dans pasjes en staken roepend hun snavels in de lucht alsof ze de wraak der goden inriepen over de rustverstoorders. De pelikanen, in hun soort even plechtstatig als de olifanten, zwommen rustig een eind het meer op en vulden hun snavelzakken met vis, om de wachttijd te bekorten. Dan behoorde de oever van het meer aan de olifanten. Ze besproeiden zichzelf en hun soort genoten met het heldere water, zodat hun eerst grauwe ruggen bijna zwart werden. Ze raakten opgewonden van het waterballet der ibissen en begonnen elkaar te duwen, in speelse pogingen om elkaar onder water te krijgen. Ze bonkten op eikaars ruggen en de jonge olifanten trompetter- 1 verbijstering, want het (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13