Goed idee Nieuwe Kerk trefpunt nationale gedachten van Petekinderen door droeve nieuws diep ontroerd Bij setting van 41ste telg cler Oranjes Tekst overlijdensakte prinses Wilhelmina Rijksdelen leven met Vorstenhuis mee HOFROUW IN EUROPA vijftig first class american cigarettes voor in feestelijke verpakking! Prinses heeft hen nooit vergeten Leger neemt proef met aanvullingssysteem DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 H.K.H. Prinses Wilhelmina, an Apeldoorn werd gepas- r\E tekst van de akte van overlijden vai U die gistermiddag op het stadhuis seerd,luidt: Heden achtentwintig november negentienhonderdtweeënzestig ver schenen voor mij, ambtenaar van de burgerlijke stand van Apeldoorn Baron Van Lynden, Jacob Jan bodewijk, oud negenenveertig jaren, groot meester van het huis van Hare Majesteit de Koningin, wonende te s-Gra- venhage, Bisschoff van Heemskerck, Willem Frederïk Karei, oud vijfen veertig jaren, eerste stalmeester, adjudant van Hare Majesteit de Koningin, wonende te Wassenaar, die mij verklaarden, daartoe ge machtigd door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat in de gemeente Apeldoorn op het paleis 't Loo op achtentwintig november negentienhonderdtweeènzestig te 00.59 uur in de ouderdom van tweeën tachtig jaren is overleden: Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Marie Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklen burg enzovoorts, enzovoorts, enzovoorts, geboren te 's-Gravenhage, wonende te Apeldoorn, weduwe van Zijne Koninklijke Hoogheid Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargard enzovoorts, enzovoorts, dochter van wijlen Hunne Majesteiten Willem Alexander Paul Frederïk, Lode- wijk, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-N assau, Groothertog van Luxemburg, enzovoorts, enzovoorts, enzovoorts, en Adeüieid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Nederlanden geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont. De aangevers verklaarden uit eigen wetenschap van het overlijden kennis te dragen, waarvan akte, welke overeenkomstig de wet is voor gelezen. Was getekend: J. J. L. baron van Lynden, W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, A. L. des Tombe". TVE koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. Daarop wordt in deze droeve dagen rond het verscheiden van Prinses Wilhelmina weer aller aandacht gevestigd. Straks zal en dan voor de 41ste maal dit door de eeuwen geijkte graf de Oranjes worden ontzegeld. De bijzetting in dit keldercomplex in het koorgedeelte van het machtige Delftse bedehuis aan de Markt doet ons even terugdenken aan de stichter des Vaderlands: Willem van Oranje, die in 1584 in wat tegenwoordig het Prinsenhofmu seum is, in hetzelfde Delft door een verraderlijke kogel werd gedood. Bij hem ligt dus ook de oorsprong van deze grafkelder. Oorspronkelijk lag het destijds in de bedoeling van de Koninklijke familie het stoffelijk hulsel van de Vader Des Vaderlands te doen overbrengen naar het familiegraf in Breda. Deze stad was toenmaals echter door de Spanjaarden bezet. De naam die Delft toen reeds als Prinsenstad had mét de Nieuwe Kerk als nationaal middelpunt, leidde er mede toe hier de grafkelder der Oranjes te bouwen. Na de luisterrijke uitvaart van de Prins in 1584 werd hü bijgezet in de grafkelder in het koor, waar een een voudige katafalk werd opgericht. In 1614 drong Louise de Coligny aan op een „eerlijcke sculpture" voor haar ge storven gemaal en nog datzelfde jaar kreeg de architect en beeldhouwer Hen- drick de Keyser tevens bouwmeester van het tegenover de Nieuwe Kerk ge legen Delftse stadhuis opdracht voor een grafmonument: „als soodanighen heerlückcn Prince waerdich is, daer aen geene costcn sparende". Dit praalgraf van Willem va- Oranje, de grondvester van de Nederlandse staat, trekt nu aller aandacht tot zich achter in het kooi van de kerk. Veel meer is nu echter van belang de ingang van de koninklijke grafkelder zelf, welke zich vóór in het koor bevindt en wordt afge dekt door een grote zerk van 3x2 meter (3100 kg Belgisch h-rdsteen), waarin behalve het wapen van de Prins in het Latijn de volgende woorden als graf schrift zijn uitgehouwen- „Hier wacht Willem de Eerste. Vader des Vaderlands, op de wederopstanding". Heren Pos en Lampe hielden toespraak Na de vele betuigingen van rouw beklag met het overlijden van prinses Wilhelmina, die onze Koninklijke fa milie gisteren uit alle hoeken van ons land bereikten, hebben gisteravond de overzeese delen van het Koninkrijk uiting gegeven aan de diepe droef- TTJT alle delen van de wereld stro- U men de betuigingen van deelne ming met het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wil helmina binnen. Koningin Elizabeth van Engeland zond koningin Juliana een boodschap, waarin zij tot uit drukking bracht dat de overleden Prinses ook in het buitenland bewon derd wérd om haar standvastigheid en vrijheidsliefde Koningin Elizabeth schreef: „Met groot leedwezen heb ik het overlij den vernomen van prinses Wilhelmi na van Nederland. De moeder van Uwe Majesteit heeft door haar moed en standvastigheid in de tweede we reldoorlog een speciale plaats ver diend in de harten van alle volkeren van het Gemenebest en speciaal van hen in Groot-Britannië waar zij een welkome gast en bondgenote is ge weest. De hertog van Edinburgh en ik betuigen u. uw familie en het volk van Nederland onze diepe deelne ming." Verschillende vorstenhuizen hebben voor de duur van' een week tot drie we ken hofrouw afgekondigd. In Denemar ken eindigt de hofrouw volgende week dinsdag. Koning Frederik stuurde een condoleanceboodèchap aan koningin Ju liana. Koning Olaf van Noorwegen heeft drie weken officiële hofrouw uitgeroe pen. Koning Gustaf Adolf van Zweden zal zich bij de begrafenis laten verte genwoordigen. In België heert het onverwacht over lijden van de Prinses diepe indruk ge maakt. Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben onmiddellijk enkele be zoeken afgelast. Later stuurde het Bel gische koningspaar een telegram van rouwbeklag. Koning Leopold en konin gin-moeder Elisabeth lieten zich op de Nederlandse ambassade in Brussel ver tegenwoordigen Verder kwamen er condoleancebood- schappen van president Kennedy, die persoonlijk een brief heeft geschreven president Scharf van Oostenrijk, koning Hassan van Marokko, president Sarve- palli Radhakrishnan van India, bonds kanselier Adenauer en de voorzitter van de Duitse Bondsraad Kiesinger, de gou verneur-generaal van Canada. Georges Vanier, en van de secretaris-generaal van de V.N.. Oe Thant. Verwacht werd dat ook Churchill een boodschap aan koningin Juliana zal zenden. Hartelijk is het meeleven in Zuid- Afrika. De pi-esident. de heer Charles Swart, zond een condoleanceboodschap Hij zei, dat het overlijden grote ontroe ring in zijn land heeft gewekt, in het bijzonder bij degenen die van Neder landse voorouders stammen. In de vier provincie-hoofdsteden zullen op de dag van de begrafenis de vlaggen halfstok hangen. President Swart memoreerde het onverschrokken standpunt van ko ningin Wilhelmina in de strijd van Zuid- Afrika tegen Engeland, toen zij de Gel derland heeft gezonden om president Kruger naar Europa te brengen. beid die daar heerst. De heren W. F M. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, en mr. dr. R. H, Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, hebben in een radiorede prinses Wilhelmina herdacht. Minister Lampe zei, .dat het nieuws van het overlijden de Nederlandse An tillen gewerd enkele dagen voor een nistorisch feit zal worden herdacht, waarvoor juist koningin Wilhelmina zich geheel had ingezet, en wel door haar belofte, gedaan op 7 december 1942 m die grauwe dagen van het oorlogs geweld, zelfstandigheid te verlenen aan de toenmalige koloniën. Ook de heer Pos memoreerde de his 1 lorische woorden van de Koningin. „On der haar koningschap kwam in 1948 de eerste Ronde Tafel-conferentie tot stand tussen Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen. Het is een groot ge luk geweest voor deze landen dat in be wogen tijden de Kroon is gedragen door een vorstin die door haar wijsheid, plichtsbetrachting en vastberadenheid een voorbeeld is geweest. Wij zullen haar in Suriname met erkentelijkheid gedenken", aldus minister Pos. De gouverneur van de Antillen, mr N. Debrot, en de wnd. gouverneur van Suriname, de heer A. Currie, stuurden condoleanceboodschappen. De heer Currie herdacht „miss Wilhelmina" in een radiorede. De grote steden van ons land hebben prinses Wilhelmina in buitengewone raadsvergaderingen herdacht. De burge meesters van Den Haag, Amsterdam en Utrecht om er maar enkele te noemen, gaven uiting aan hun diep medeleven en aat van de inwoners van hun gemeente net het verlies dat ons Vorstenhuis en laarmee het Nederlandse volk heeft ge troffen. In Rotterdam zijn nog geen bij zondere maatregelen getroffen ten aan zien van de openbare vermakelijkheden, dit in tegenstelling tot Amsterdam en Den Haag. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft de Koningin het volgende telegram gestuurd: „De Ne derlandse Sport Federatie verzekert Uwe Majesteit van de oprechte gevoe lens van deelneming met het verschei den van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina, die als Moeder des Vaderlands een onvergetelijke plaats in de harten van ons volk heeft Vele telgen De grafkelder zelf, thans electrische verlichting, meer dan eens gerestaureerd en vergroot, laatstelijk nog ingrijpend. Het koor is geheel gerestau reerd in het kader van het nationaal geschenk t.g.v. het zilveren regeringsju bileum van de toenmalige Koningin Wil helmina in 1923. Via een stenen trap komt men in de voorruimte van de grafkelder van Prins Willem I, de zgn. oude kelder. Het oudste gedeelte is dus gelegen on der het liggend beeld van de Prins, waar thans vele telgen van het huis van Oranje rusten, met hun echtgenoten, be halve o.a. van de oudste zoon van Wil lem de Zwijger, Philips Willem, die te Diest in de St. Sulpicekerk werd bijgezet en van de Koning-Stadhouder Willem III en zijn vrouw Mary Stuart, die als Koning en Koningin va; Engeland in de Westminster Abby in Londen rusten. De burgemeester van Delft, de heer D de Loor, is tevens koninklijk commis saris van de grafkelder en met hem wor den dan ook de voorbereidingen tot ope ning van de grafkelder en het bijzetten van het stoffelijk hulsel besproken. Uitvaarten De oude Prinsenstad herinnert zich maar al te goed de twee koninklijke uit vaarten zo kort na elkaar in 1934; die van Koningin-moeder Emma en van Prins Hendrik. Het historische Markt plein, waaraan de Nieuwe Kerk is gele gen kon toen alle belangstellenden nau welijks bevatten en aan weerszijden had men met rouwkleden omrande tribunes opgesteld, op dezelfde plaats waar de laatste jaren de bekende taptoe-tribunes staan als de tijd daar is. De gemeentelijke dienst van Openbare Werken te Delft treft reeds voorlopige voorzieningen om op de komende gebeur tenissen te zijn voorbereid. Daartoe zal jk behoren het verwijderen van de rub beren parkeerkegels, die in het kader van een verkeersproef het carré van de Mark! aangeven. De kegels zullen tijdelijk wor den vervangen door blauwe merksteen- tjes. Ook de kerk zelf zal uiteraard aan de komende bijzetting moeten worden aangepast. Met opmetingen rond de graf kelder is reeds een begin gemaakt. De Delftse politie rekent op een belangrijke versterking uit Den Haag en Rotterdam Hoe geheel anders verliep op 29 april 1958 de bijzetting van de laatste stadhouder, priris Willem V, die in 1806 stierf en in de Brunswijkse ka thedraal in Duitsland werd begraven. Zijn overbrenging naar vaderlandse bodem en de bijzetting van zijn ge beente in de koninklijke grafkelder te Delft verliep zonder opzien in de klei ne kring van de Koninklijke familie. Thans is er heel wat meer belang stelling te verwachten van wat voors hands als een „witte begrafenis" is aan gekondigd Maar in het voor de Vader des Vaderlands opgerichte kerkgraf zal het bijzetten van de Moeder des Vader lands ons weer beüalen bij de zin van dit Oranjemonument in het hart van het nationale monument dat de Nieuwe Kerk mede hierdoor is geworden. Betekenis Het praalgraf zal voortaan, v uiteraard niet i kelijk is, nog i Willem van Oranje de grafkelder zelf het publiek toegan- betekenis krijgen als trefpunt van allen die een ogenblik met hun gedachten bü de verstorven telgen uit ons Oranjehuis willen verwijlen. Bij de dood van de bouwmeester Hen- drick de Keyser in 1621 was het reeds zo goed als voltooid, zijn zoon Pieter kor nog voor de definitieve afwerking zorg dragen. is uit verschillende steensoorten opgebouwd waarin de kleu ren wit en zwart domineren. Met de rug naar het hoofdeinde van de tombe zit de Prins in wapenrusting, met sjerp, zwaard en bevelhebbersstaf, een helm met pluimen aan zij voeten. Boeiender is misschien nog het liegende beeld van de dode Willem de Zwijger, uitgevoerd in wit marmer en gemaakt door David Hermani. een van De Keysers leerlingen Trouw Welhaast legendarisch is de aan de voeten van de Prins rustende hond. symbool van opofferende trouw. Men kent het verhaal; na de dood van zijn meester wilde het dier geen voedsel meer nuttigen en stierf op diens graf. Het is in deze omgeving vol symbolen en nationale gedachten, dat Prinses Wil helmina op 8 december zal worden bij gezet in de koninklijke grafkelder van dit indrukwekkende bedehuis van de Hervormde Kerk te Delft. Zij is hiermee de 41ste telg van de Oranjes. Voor ons allen is zü echter zoveel ineer dan alleen maar onze oude Koningin, die als Prinses stierf. Was de eerste die deze koninklijke grafkelder binnenging getooid met de titel Vader des Vader lands, het volk van Nederland heeft in haar met recht een Moeder des Vader lands verloren. In de Prinsenstad Delft beseft men zulks misschien meer dan Moeder ik hoor het Wilhelmus... IK ben de goede Herder gekend", Joh. 10 14 - Ik ken de Mijnen en wordt van de Mijnen Je peettante Wilhelmina, 13 april 1921. Dit staat op een vergeeld schutblad van een fraai gebonden Statenbijbel met slot, die het Marker petekind van de overleden Prinses, de nu 46-jarige mevrouw Wilhelmina Lijsje Uithuisje-van Riel van koningin Wilhelmina kreeg. Dit geschiedde toen zij als vijfjarig meisje door de Landsvrouwe op het paleis op de Dam met haar ouders werd ontvangen. Mevrouw Uithuisje, die acht kinde- hand". Daarna hoorde zij zelf uit de en heeft, hoorde gistermorgen vroeg toen zij in de keuken was, ineens een van haar zes dochters roepen: „Moeder ik hoor het Wilhelmus". Zij hierop met: „Dan is er wa Mevrouw Wilhelmina Lijsje Uit huisje-van Riel, riit Marken, (links) toont haar dochter Wol met de Rij bel, die zij op vijfjarige leeftijd van wijlen H.K.H. Prin ses Wilhelmina heeft •■jtttreac-n Lijm en plak alles met VELPON van Ceta-Bever grote tube. SINDS l november wordt bij het depot cavalerie in Amersfoort een proef genomen met een gewij zigd systeem van opbouw van het leger, het zogenaamd ouderdeels- aanvullingssysteem (afgekort Ondas) Het is daar in de plaats gekomen van het sinds 1953 in gebruik zijnde fil- ler-systeem. Een consequentie voor het dienstplich tige personeel dat bij de proef is be trokken. is een wat kortere werkelijke diensttijd Als de proef slaagt zal het systeem worden ingevoerd voor de ge hele landmacht. Dat zal een beslissing zijn waaraan de huidige minister van defensie zijn opvolger niet zal willen binden en die dus door die opvolger ge nomen zal moeten worden. De chef van de generale staf, luite nant-generaal A. V. van den Wall Bake, die over het nieuwe systeem gisteren in Den Haag mededelingen heeft gedaan heeft er het volste vertrouwen in dat de proef zal slagen. Omdat het huidige fil ler-systeem vele bezwaren had, is reeds jaren geleden (onder meer toen een tweede parate divisie werd gevormd) gezocht naar een oplossing die de be zwaren kon ondervangen. Men meent die oplossing gevonden te hebben in het On das, dat onderdeelsgewijs in een aanvul ling voorziet en waarvan de voordelen zijn dat onderdelen meer een team gaan worden, dat de „administratie onrust' die voortvloeit uit het filler-systeem grotendeels gaat verdwijnen en dat er een betere mogelijkheid ontstaat om hel onderdeel in zijn parate periode aan een systematische progressief oefenschema te onderwerpen. Het nieuwe opleidingsschema gaat er schematisch als volgt uitzien. Dienst plichtige soldaten krijgen als eenheid (bijvoorbeeld als compagnie of eskadron) basisopleiding van zes maanden een voorgaande lichting is twee maanden eerder reeds het dienstplichti ge kader voor dat onderdeel gerequi- reerd. Na de basisopleiding wordt het ge hele onderdeel paraat en het blijft dal gedurende twaalf maanden. Na een to taal van achttien maanden gaat het ge hele onderdeel met klein verlof. De klein verlof-periode duurt dan voor de dienstplichtige soldaat nog zes maanden (de wettelijke totale diensttijd is im mers 24 maanden) en voor het kader en de specialisten (die twee maanden eer der in werkelijke dienst kwamen) nog vier maanden. Om het teamverband te behouden, zal echter aan het kader ge vraagd worden op basis van vrijwillig heid zijn klein verlof-periode ook op die zes maanden te stellen. Voor de parate bataljons wordt de si tuatie als volgt: slechts eenmaal per halfjaar treedt er een „verse" compag nie in. Het bataljon zal op elk moment bestaan uit drie inzetbare compagnieën (waarvan er een met klein verlof is) een compagnie in opleiding. Het nieuwe systeem kan slechts worden toegepast voor zogenaamde drieling-onderdelen. Voor niet uit drieën bestaande onderde len zal het filler-systeem blijven be staan. Naar ruwe schatting zal in de toekomst zestig procent van bet dienst' plichtige personeel onder dc Ondas gaan Reacties sportbonden De sportwereld heeft op sterk uit eenlopende wijze gereageerd op het overlijden van prinses Wilhelmina. Hel bestuur van de KNVB heeft beslo ten dat de competitiewedstrijden in hei komende weekeinde normaal zullen door_ gaan, maar de clubs echter verzocht de vlaggen halfstok te hangen en vooi begin een minuut stilte in acht te nc De Koninklijke Nederlandse Zwembond heetf eenzelfde besluit genomen met trekking tot de waterpolowedstrijden de zwemevenementen, de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond ten aanzien van de competitiewedstrijden van zaterdag en zondag en het Nederlands Handbal- verbond voor zijn competitiewedstrijden De Koninklijke Atletiekunie daaren tegen heetf het besluit genomen alle atle tiekevenementen voor het komende weekeinde niet te laten doorgaan. Naast zich vindt de unie het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Krachtsport bond. Ook zün evenementen zijn afgelast De vier regionale automobielsportclubs hebben besloten de rit om het eerste Nederlandse kampioenschap betrouw- baarheidsritten voor teams (zaterdag in Barneveld te beginnen) te verschuiver naar 2 februari. De wedstrijden voor de competitie van de Nederlandse Tafeltennisbond van gis teravond zijn niet doorgegaan, maar dit in het weekeinde zijn gehandhaafd. radio het droeve nieuws. "„Je nïisï haar verschrikkelijk", aldus mevrouw Uit huisje. „Als ik met haar sprak was het net alsof het mijn moeder was". Zelf heeft zij de Koningin maar twee keer gesproken; de laatste maal was dit in 1953, toen de Prinses onaangekondigd bezoek aan het gezin van haar petekind bracht. Het koninklijk jacht Piet Hein lag toen voor Marken. De burgemeester zei te verwachten", aldus mevrouw Uithuisje, „dat ik een uitnodiging voor de teraardebestelling :al ontvangen". Mevrouw Uithuisje heeft gistermorgen de nationale drie kleur tevoorschijn gehaald en half stok gehesen, waarna een lange Marker jón gen de driekleur in de houder boven de voordeur van het huis in de Buur- terstraat heeft geplaatst. De moeder van mevrouw Uithuisje een van de zestien mensen, die ir verschrikkelijke stormnacht van 13 op 14 januari tijdens de watersnoodramp 1916 op een balk zaten in een reeds ten dele weggeslagen huis op het eiland Mar ken. Op de kerktoren had men de nood vlag gezien en alle zestien werden gered, zo vertelde mevrouw Uithuisje. Haar tante en oom met hun twee kinderen dronken in die rampnacht. In het huis van haar grootmoeder werd Lijsje op 16 januari geboren als tweede dochter ii het gezin Van Riel. Drie dagen oud Lijsje was drie dagen oud toen koningin Wilhelmina het door de watersnood ge teisterde eiland bezocht. Zij vroeg de ouders van Lijsje of de kleine ook haar naam mocht dragen. De ouders de jonggeborene hadden hiertegen uiter aard geen bezwaar en zo werd haar eerste voornaam die van de Vorstin. Met Kerst kreeg het Marker petekind altijd schenk van de Vorstin en toen Lijsje ge trouwd was. kreeg het gezin geschenken Zo heeft haar man. die sleeobootkapitein is. met Kerst 1960 van de Prinses een exemplaar van haar boek „Eenzaam maar niet aleen" ontvangen. Elk jaar schreef mevrouw Uithuisje een felicitatiebrief naar haar koninklijke peettante, die altijd beantwoord werd. Bijna was een der kin deren Uithuisje op de verjaardag prinses Wilhelmina geboren. Het echter enkele minuten na middernacht toen op 1 september 1956 dc dochter Lobberig. als zevende kind. het lev licht aanschouwde Ais de heer Uithuisje. die aileeD het weekend thuis is, zaterdag op Marken komt, zal hü zo zegt zün namens het gezin aan koningin Juliana een brief schreven waarin de familie haar deelneming betuigt mei het overla den van prinses Wilhelmina. Condoleantie Zodra zij het droeve nieuws door de radio hoorde heeft de 46-jarige Wilhelmina Aartje Korlaar-Vedder. het Spakenburgse petekind van de overleden Prinses, een condoleantietelegram koninklijke familie gestuurd. Aartje Vedder werd op 14 januari 1916 tijdens de watervloed in de Zuiderzee, die ook haar geboortedorp trof, geboren. En kele dagen later kwam de toenmalige koningin Wilhelmina in het dorp en vroeg af er mensen in nood waren. De dominee vertelde van het gezin Ve-'der, dat alles iad verloren maar waar een meisje r -boren. „Dan is dat myn petekind", heeft de Koningin toen gezegd en sindsdien is Aartje Vedder, die alsnog als eerste voor- i Wilhelmina kreeg, elk jaar door de Vorstin met geschenken bedacht. „In 1956 de Prinses voor het laatst zelf bij mij geweest, daarna kwam er altyd een hof dame", zo vertelde gisteren de ontroerde rouw Korlaar. „Die bezoeken vie len altijd ongeveer twee weken voor Kerst en ik hield er dan ook rekening mee met het schoonmaken van mijn huisje. Want de Prinses hield ervan, dat alles helder was. Als zij binnenkwam, klonk het meermalen „wat ziet het er hier toch keurig uit". Grote invloed Mevrouw Korlaar is er van overtuigd, dat de relatie tot de koninklyke familie grote invloed Is geweest op het ge- van haar ouders en het hare. „Niet wij er ooit direct, door protectie of iets dergelüks van hebben geprofiteerd. Maar prinses Wilhelmina liet zich op dc hoogte stellen van de gang van zaken at was voor ons een stimulans. Zü had altyd grote belangstelling voor de vorderingen van de kinderen op school, ook de mijne, en bü büzondere gebeurte nissen in de gezinnen kwam er alijtd tenminste een telegram. Ook bü ziekte toonde de Prinses haar medeleven. Haar belangstelling was echt gemeend". Mevrouw Korlaar had groot ontzag voor de ontslapene: „Zij hield niet van luieren. was zelf een flinke". In de woning herinneren vele zaken in de band tussen deze eenvoudige rouw en het Vorstenhuis. De Bijbel is ui geschenk van koningin Wilhelmina, die enkele jaren geleden ook dit petekind niet vergat toen de eerste exemplaren - „Eenzaam maar niet alleen", van de persen kwamen. En dan zijn er nog ge bruiksvoorwerpen, geschenken bij bijzon dere gebeurtenissen, zoals een theewagen met servies, die het echtpaar Korlaar ter legenheid van hun huwelijk in 1939 van de Vorstin kreeg. Merkwaardig genoeg is mevrouw Korlaar zelf nooit op het paleis ge weest. Wel haar man, die nog geregeld vis bezorgt op paleis Soestdijk en haar oudste dochter Jannie, die tot haar trouwen in de huishouding van konin gin Juliana en prins Bernhard heeft verkt. Wilhelmina in I7V herdacht. Ook in dc Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties '3 het overlijden van Prinses Wilhel mina herdacht. De voorzitter, de hee; Zafroellah Khan. heeft'gis» teren aan het eind van de bij eenkomst aan de Nederlandse af gevaardigde, mr. C.W.A. Schür- mann. zijn deelneming met het droeve gebeuren betuigd en hem verzocht, de Nederlandse regering van zyn meeleven op de hoogte te steden. De heer Schürmann ant woordde. dat het hem een eer was, aan dit verzoek te voldoen. Secretaris-Generaal Oe Thant heeft aan minister Luns een bood- schap van rouwbeklag gezonden. H.j schrijft, dat het Nederlandse volk een toegewijde en zeer ie. liefde vorstin heeft verloren. ..De Verenigde Naties delen dit ver lies in hoge mate. Jn een aantal commissies van qo VN. die gisteren bijeenwaren, is eveneens aan de Nederlandse af gevaardigden deelneming betuigd. In de begrotingscommissie herin nerde de Canadese afgevaardigde J.H. Price eraan, dat Canada, toen het Koninklijk Gezin in Ot tawa verbleef, aan Nederland een stuk grond overdroeg, opdat een van de Prinsessen op Nederlandse grond kon worden geboren. Hü richtte zün v oorden tot de Neder landse voorzitter van de commis sie, de heer J. P. Bannier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9