>g Maak door meer overheidssteun studentenkamers betaalbaarder D.O.S. met ernstig werk in de schouwburg Jeugdconcert in de Stadsgehoorzaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 Agenda rijke velke /OO het' jonge- use dr. Ï1 voor Leiden en Den Haag Donderdag Stadhuis, 7.30 uur: Herdenkingsraads vergadering. Gebouw Prediker, 8 uur: ds. J. A. Smink, van Den Haag. Gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Oude Singel 236, 8 uur: Chr. Bond van Over heidspersoneel. W. Wieringa over pen sioenvoorziening. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Het Saarlands Kamerorkest o.l.v. Karl Ristenpart m m.v. Nicanór Zabaleta, harp, voor K. en O. Oegstgeest, Irene, 7.30 uur: Die renbescherming, gevarieerde avond. Den Haag, Kurzaal. 8 uur: India se dansgroep Uday Shankar. Vrijdag Prediker, 210.30 uur: bazaar Herv. wijkgemeente Molenwijk. Herengracht 100, 4 uur: Opening hotel „De Wekker". Prediker, 210 uur: bazaar Herv. wijkgemeente Molenwijk. Academie. Groot Auditorium, 4.15 u.: Herdenkingsbijeenkomst tg.v. overlijden Prinses Wilhelmina. Leiderdorp, Hei-vormde kerk, 8u.: Gezamenlijke herdenkingsdienst Her vormden en Gereformeerden. Schouwburg, 8 uur: Gemengd Kunst abonnement K. en O., Elisabeth Ander sen, Guus Hermus en Henk van Ulsen in ..Meesters der vertelkunst". Boerhaaverestaurant, 8 uur: Onderwa ter Jagers Club, diavertoning. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileumavond P.C. en L. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Schweijk in de Tweede Wereldoorlog". Diligentia, 8 uur: Edmund Kurtz, cel lo en George van Renesse, piano. Gemeentemuseum, 8.15 uur: Jeugdor kest Haganum o.l.v. A. B. M. Bruns, m.m..v. Jan Schmitz, orgel. Zaterdag Prediker, 210 uur: bazaar Herv. wijkgemeente Molenwijk. Bevrijdingskerk, eind Montgomery- straat, 7.30 uur: Avondgebed van Her vormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Het gedwongen huwelijk" en „Improvisatie": 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister". Kurzaal, 8 uur: John Cottrane Kwar tet Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Het Re sidentie-Orkest o.l.v. Alberto Erede; list: Tibor Varga, viool. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Scotland Yard neemt de uitdaging aan (14 jaar); donderdag: In de schaduw van de guil lotine (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tiare Tahiti (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Knock Wood (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder piratenvlag (14 jaar): donderdag: Johnny Gitaar. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby' groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie waarheden (18 jaar). Films van vrijdag af CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur): Tarzan en zijn vijanden (14 jaar): donderdag: Saint Louis Blues (alle leeftijden! LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): Ursus (14 j.) LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontsnap ping onder spervuur (14 jaar). REX (2 en 7.30 uur): The Alamo (14 j.) STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): The con nection (18 jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes langs de weg (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedgevallen apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apo theek R. van Breest Smallenburg te Lei derdorp is geopend. Tentoonstellingen Museum academiegebouw. Clusius tentoonstelling (tot en met vrijdag 30 november). De Lakenhal: jubileumtentoonstelling Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, en ^dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag' en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd» van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag ve tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.3» van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.30—9 uur nun. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Pleidooi op C.S.S.-lustrum Minister Cals wil algemeen huurbeleid niet opofferen "jl/TINISTER CALS had een verrassing in petto voor de Centrale Stichting ■Ui- Studentenhuisvesting, welke hoewel officieel in Leiden thuis horend haar eerste lustrumbijeenkomst hield in het Delftse Prinsen hofmuseum. Hoewel er in deze lustrumkring kennelijk nog met de ge dachte werd gespeeld dat de minister van O. K. en W. wellicht een ver dubbeling van de inmiddels gehalveerde overheidssubsidie in het Vooruit zicht zou komen stellen, kwam men wat dat betreft bedrogen uit. Zijne Excellentie liet die gewenste fifty-fifty bijdragebasis voor wat het was en deed het met een lintje af. Maar dit was dan ook wel verdiend voor "prof. dr. C. J. F. Böttcher, voorzit ter curatorium van de C.S.S. Cals reikte hem van ganser harte de sierselen behorende bij de officiersschap in de orde van Oranje-Nassau. De man die deze eer tebeurt viel. dankend voor de hem hiermee toege vallen eer, liet toch wel even weten, dat ook hij had zitten wachten „op het lossende woord". Waardoor er een posi tief antwoord mogelijk was geweest op de vraag of het niet noodzakelijk huren van de studentenkamers laag tej houden. Dat C.S.S. de minister nog niet hele- maal of helemaal niet had kunnen over tuigen speet de voorzitter van het cura torium ten zeerste, maar hy hoopte dat die overtuiging alsnog zal kunnen komen, Cals daarbij tot „opperstudentenhuisves- ter" promoverend. „Wij blijven verder hopen dat orize argumentatie ten slotte het standpunt van de regering nog zal kunnen wijzigen", aldus prof. Böttcher. Deze argumentatie was eerder op deze bijeenkomst uitvoerig omschreven lustrumtoespraak van ir. F. K. T. Beu- kema toe Water, als voorzitter C.S.S. Bedrijfsleven (Advertentie) gedurende de lichtweek BIJ AANKOOP VAN 5,00 1 liter Frambozen Bessen 1 fles Zoete Spaanse wijn STEENSTRAAT 8 HERENSTRAAT t -'HAARLEMMERSTR. 204 t e i o Hij herinnerde er aan hoe men in te Leiden en Delft besloot zich ter op lossing van het nijpende studentenhuis vestingprobleem met een verzoek financiële steun te wenden tot een o grootste ondernemingen. Uit het daarop volgende 'overleg resulteerde de oprich ting van de C.S.S., die zich ten doel stel de drie miljoen gulden in te zamelen vooi de bouw van studentenhuizen. Het be drijfsleven wilde in deze vorm een bij drage leveren om in een aanloopperiode de oprichting van studentenhuizen op gang te helpen brengen. Het gestelde doel: de subsidiëring, te- samen met de overheid, van 1600 kamers, is inmiddels bereikt. Door de plaatselijke stichtingen werden met overheidssteun nog een kleine achthonderd kamers ge sticht. ,,Het einddoel, nl. minstens 15.000 ka mers, vóór 1970 te bouwen, ligt dus nog zeer ver van ons verwijderd. Waar echter thans allerwege de noodzaak van de stich ting van studentenkamer wordt ingezien, geloof ik te mogen verwachten dat deze taak volbracht zal kunnen worden" spreker stipte verder aan, dat zo'n jaar geleden bouw en inrichting van studentenkamer ongeveer 9000 gulden vergde. Hiervan was 3500 rendabel, d.w.z dat uit een voor de studentenbeurs dra gelijke huur, na aftrek van service-kos ten, de rente op dit bedrag kon worden betaald. De resterende 5500 gulden ir ten dus op andere manier dan via lening beschikbaar komen. Fifty-fifty Het overleg tussen regering en C.S.S. leidde toen tot de afspraak, dat voor een eerste 1600 kamers dit bedrag op fifty-fifty basis zou wor den gesubsidieerd. Het beheer van de kamers deels nieuwbouw en deels herstelde grachtenhuizen e.d. werd overgedragen aan de plaat selijke Stichtingen voor Studenten huisvesting. Nu er mede dank zij het streven van de C.S.S. kon worden voorkomen dat een toenemend aantal studenten wegens ge brek aan kamers gedwongen zou worden tot spoorstudent te devalueren (in de ogen van de C.S.S'. althans) of zelfs thuis te gaan wonen, richt men zich op het tweede doel: het bewerkstelligen van een acceptabel huurpeil van de studenten kamers. nu en in de toekomst. Ir. Beu- kema herinnerde er aan, dat overheid in het kader van „een algemene afbouw van consumentensubsidies" kortgeleden besloot voortaan maximaal 3000 gulden oer studentenkamer te subsidiëren. „Rekening houdende met de inmid dels gestegen investeringskosten, zal op deze basis nog slechts één kwart van Mr. C. J. Woudstra jubileerde Mr. C. J. Woudstra heeft zijn zilve- jn jubileum gevierd als secretaris vaD de Ned. federatie van carrosserie- en wagenbouwers cn aanverwante Bedrij ven. Dinsdagmiddag werd hem ter ge legenheid hiervan in de Stadsgehoorzaal receptie aangeboden. Velen kwamen hem daar gelukwensen. Onder hen waren het college van B i W. van Leiden, de heer D. van der Kwaak, lid van Ged. Staten van deze provincie, de heer M. van der Voet. voorzitter van de federatie Metaalnij verheid, waarvan mr. Woudstra even secretaris is, ds. J. H. de Boer, ns de kerkeraad van de Geref Kerk te Leiden, de heer S. Melse na- commissie voor het studenten- werk en verder vele vrienden, beken- relaties. De heer Van der Voei bood ook gelukwensen aan namens de vakraad Metaalnijverheid en de Bond van smeden- en constructiebedrijven. Allen dankten mr. Woudstra voor zijn belangrijk werk ten barte van deze sectoren van het bedrijfsleven. In restaurant Van der Heijden had na de receptie nog een diner plaats. Daar- sprak onder anderen de voorzitter de Ned. federatie van organisaties carrosserie- en wagenbouwers, de heer W. J. Lith. Hij brach* de heer Woudstra hulde voor diens helder en I deskundig inzicht in vele federatiezaken I en schonk hem een gouden polshorlo- de kosten worden gesubsidieerd, terwijl de bijdrage van overheid en C.S.S. ge zamenlijk ruim de helft beliep. Naar schatting zal nu de totale maandhuur van kamer inclusief algemene er service-kosten, die niet in de hand ge houden kunnen worden moeten stij gen tot 70 gulden en wellicht niet on belangrijk hoger. Dit lijkt rijkelijk veel". Valse zuinigheid Uitgaande van het basisbedrag van 3000 gulden per studentenkamer, welke dan geacht wordt zo'n veertig jaar mi gaan, zou hij een door spreker nogmaals sterk bepleitte verdubbeling van d voorgestelde overheidssubsidie deze nog steeds in de orde van grootte blijven een paar honderd gulden per jaar. „En dat", zo vervolgde spreker, „terwijl de hoger-onderwijskosten per student op jaarbasis in tienduizenden guldens wordt uitgedrukt. Is er dan geen sprake valse zuinigheid, wanneer wij als Neder landse gemeenschap op de behuizing sterk beknibbelen?" Minister Cals sloot na het aanhoren bovenstaande heel actueel aan op de toen nog lopende „Open het dorp"-actie door te verklaren, de miljoenen die het bedrijfsleven op tafel bracht voor d( studentenhuisvesting „al voor deze tele visienacht" al zo belangwekkend te heb ben gevonden. Het rijk op zijn beurt, zc rekende hij voor, garandeerde ook al ir totaal voor een 24 miljoen in de studen tenhuisvestingssector. Het vraagstuk var de huren, ook die van studentenhuis vesting moet echter passen in het alge mene regeringsbeleid, zo benadrukte hij en dient z.i. dus acceptabel en passend Van mammoetmoed tot beverijver Bij ons weten behoort minister Cals niet tot het gilde van de ui. cotinesnuivers. Dat hem ter her innering aan het eerste lustrum van het C.S.S. toch een verzilver, de sigarettendoos werd aangebo den, doet aan het gebaar niets af. Temeer niet daar de schenkers op de deksel van de doos een bever hadden laten afbeelden. Ir. F. K. T. Beukema toe Wa ter vertelde de minister van O. K. en W. het „waarom" van dit dier. ,,Met mannenmoed hefct u de Mammoet verdedigd. Wij hopen dat u thans met beverijver zult willen bouwen aan een goede re geling voor de studentenhuisves ting. De bever is een diersoort, die zich met zijn knaagtanden zijn bouwmaterialen en middelen bij een weet te garenwaardoor het hem mogelijk is hechte burchten te vestigen". De voorzitter van de Centrale Stichting Studentenhuis, vesting sprak daarbij de wens uit, dat voor alle studenten een goe de en betaalbare huisvesting be reikt zal worden. Expogé afd. Leiden herdacht de heer Questroo De Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen nit de Bezettings tijd. district Leiden, heeft dinsdagavond mwezigheid van het gemeenteraads lid B. de Kier een bijeenkomst gehouden in verband met het overlijden op 26 no vember van de voorzitter, de heer L. Questroo. De vergadering in „Old Dutch" was oorspronkelijk als verpozingsavond bedoeld, doch „het is nu een bijeenkomst overdenking", aldus vlce-voorzitter F. Voorzaat. De heer Voorzaat schetste in een her denkingstoespraak de overledene als een vriendelijke, rustige en loyale figuur, die in zijn bijna vijftienjarige voorzit terschap de leden steeds voorhield dat de vereniging voorbestemd was om uit te sterven. „Wie had kunnen vermoe den, dat hij zelf één van de eersten zou zijn die onze vereniging moesten verlaten De heer Questroo liep niet met zijn gevoelens te koop. Hij wist echter, omdat de vereniging zijn hart had en hij bij velen in de stad bekend was. voor de Leidse afdeling gunstige contacten te leggen. Kapelaan H. J. M. Stoelinga, hoofdbe stuurslid, zag in het leven van de heer Questroo het diaconaat, het dienaar schap, gerealiseerd. „Hij was iemand, die het diaconaat in zijn leven uitdroeg. Hij steunde de ander waar dit mogelijk aldus de kapelaan, die de voor zitter als een voorbeeld voor anderen wilde stellen. Ten slotte namen de leden enkele ogenblikken stilte ter herdenking aan de overledene in acht. Het bestuur heeft maandagavond be sloten. de voorbereidingen voor het ko mende congres tenminste veertien dagen uit te stellen uit piëteit tegenover het verscheiden van de voorzitter. Caféhouder opgelicht Een Leidse caféhouder heeft aangifte gedaan te zijn opgelicht doo- een Am bonees voor een waarde van f 125 aar sigaretten. De Ambonees deed een gro te bestelling gedistilleerd, die moesl worden afgeleverd bij het Ambonezen- 'oonoord in de buurt van Woerden. De sigaretten, voor dezelfde afnemer be stemd. nam hij alvast mee. Toen de :aféhouder met de drank in het woon oord aankwam, bleek men daar niets van de bestelling af te weten. „De verdere bouw van studentenka mers, om de gedachten te bepalen 12.000 kamers in de periode 19631970, zal ge heel met overheidssteun en -garantie tot stand moeten komen. De plannen voor de eerste paar duizend kamers daarvan zyn in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De realisering van dit programma lijkt mij in beginsel mogelijk", aldus de minister. Inhakende op wat de vorige spre ker had gesteld, meende ook mr. Cals, dat wederzijds in geen geval van valse zuinigheid sprake mag zijn. Dat een zgn. sppor en/of beursstu dent onder de studiosi als tweede rangs te boek zouden moeten staan meende de minister persoonlijk te moeten betwijfelen dan wel weer leggen. Door de vele bijzondere kopij na het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina moest gis teren veel plaatselijk nieuws blijven overstaan. U vindt dit vandaag in de krant. Red. N.L.C. Lampjes branden vanavond Animo voor Leidse Lichtweek daalt Hoewel de feitelijke opening van de Leidse Lichtweek wegens het over lijden van prinses Wilhelmina tot van avond is uitgesteld, ging de hiervoor uitgeschreven bijeenkomst in restau rant Van der Heyden gistermiddag wel door. Voorzitter P. S. Harmsen zei in zijn openingswoord, dat het Lichtweekcomité niet optimistisch is gestemd. Bedroeg het aantal deelne mers enkele jaren geleden ongevcr 1100, nu zijn er nog geen 300 midden standers meer. die aan de Lichtweek meedoen. Door dit dalende enthousias me ontstaan financiële moeilijkheden. Véle zakenmensen willen de liefde «•an één kant (het gemeentebestuur •aten komen, aldus de heer Harmsen, terwijl de initiatieven juist van hen zelf moeten uitgaan. De heer Harmsen schonk ook aandacht aan het pas verschenen E.T.I.-rapport In zake het Leidse winkelapparaat. Hierin wordt onder meer opgemerkt, dat de winkels in het centrum van de stad van een zodanige waarde zijn. dat hun be staan niet mag worden bedreigd. Halverwege de bijeenkomst voegde ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zich met zijn echtgenote bij de aanwezigen. Uit handen van de heer Harmsen ontving mevrouw Van Kin schot een miniatuur zwembad, vervaar digd uit chocolade en marsepein. Verder voerden nog het woord de heer J. C. J. Lambermont namens de Leidse Middenstandscentrale, die zijn stok paardje (rioolbelasting) weer eens be- kiom, en een afgevaardigde van de Haarlemrnerstraatwinkeliers, die zijn er kentelijkheid uitsprak voor wat de ge meente ir. deze winkelstraat tot stand heeft gebracht. Universiteit herdenkt prinses Wilhelmina Morgenmiddag om kwart over vier wordt in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit een bijeenkomst ge houden ter herdenking van het overlijden van prinses Wilhelmina. De rector magni ficus, prof. dr. S. Dresden, heeft hierbij de leiding. Als spreker treden op prof. dr. I. Schöffer en prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Puzzelprommeiiten 1. Mevrouw F. A. Sollie, Mors- kade 3. Leiden; 2. mevrouw W M. Lobbezoo, Broekweg 49, Lisse: 3. J. van der Kooij, F-ranz Liszt- laan 2, Voorschoten. y\ts c c c*t r .s Ivci t'VC^cti'iccr^vctc. SLOEP ZONDER VISSER A AN het feit dat „Sloep zonder visser" van de Spaanse toneelschrijver Alejandro Casona een diep ernstig stuk is moet het te danken zijn, dat de voorstelling van de arbeiderstoneelvereniging D.O.S. gisteravond in de schouwburg kon doorgaan. Wel waren in het auditorium grote gaten ge vallen doordat velen hebben gemeend dat alle voorstellingen van gezel schappen in het hele land waren afgelast, maar dit heeft gelukkig niet kunnen verhinderen dat D.O.S. een dankbaar publiek heeft gehad. „Sloep zonder visser" is een moeilijk te spelen werk. Bijna zonder overgang gaat Casona over van de nuchtere zakenwereld naar een bovennatuurlijke sfeer, en zijn taal is bovendien zo dichterlijk dat het de regie grote moeite zal hebben gekost de bedoelingen van de auteur over te brengen op spelers en auditorium. Een ernstig bezwaar was bovendien, at in de tekst coupures waren aange bracht die niet aangebracht hadden mogen worden. Casona is Span jaard en dit bepaalt zijn geloofs beleving. Hij kan sterk dramatisch to neel schrijven en hij doet dit met de opzet het probleem van de menselijke schuld en de goddelijke vergeving to- neelmatig gestalte te geven. In Sloep zonder visser" gaat het om :n zakenman, Richard Jordan, die zich zonder scrupules naar de top heeft ge werkt en dan moet ervaren, dat zijD leerling hem in slimheid overtreft. Maar hy krijgt van een „heer in 't zwart" de kans zijn zaken te redden, alleen i door een moord te wensen op een hem volmaakt onbekende visser in een i delijk land. Het tweede en derde bedrijf spelen in he»t huis van de omgekomen visser. "AAR aanleiding van het overlijden van prinses Wilhelmina zag Eduard Flipse zich genoodzaakt, het program- dat voor het jeugdconcert van gisteren was samengesteld, op enkele punten te wyzigen. Zo kon men nu Grieg en Schubert beluisteren ter ver vanging van de uitbundigere werken van Chabrier cn Wagenaar. In plaats van de combinatie van Herzenswunden en Letzter Friihling, de enige twee „lyrische Stücke" die van Griegs tien bundels van dezelfde naam bekend zijn gebleven, koos de dirigent Slechts het laatste, dat hij vooraf deed gaan door Aases Tod (uit de Peer- Gyntsuite). Ondanks het gebrek aan 'oorbereiding klonken beide zeer aan- aardbaar. misschien wat aan de sen timent-rijke kant, doch Grieg geeft hiertoe in zijn orkestbezetting ook alle aanleiding. De strijkers toonden zich hier van eer betere zijde dan in het eerste deel var Schuberts onvoltooid gebleven sympho nies hier was het gebrek aan repetitie wel merkbaar, getuige de matheid waarmee de pizzicati het hobo-klari- ncMhema ondersteunden, getuige ook de te trage reacties op de gebaren van de dirigent. Ernstiger scheen het ons toe, dat het allegretto uit Beethovens 7e symphonic, dat op het programma stond, al even- uitkwam boven een schematische weergave van de partituur. Juist de afwisseling tussen de strijkers en hel. middendeel, waarin de houtblazers de l boventoon voeren, kwam weinig tol haar recht; -bovendien vereist het fuga- tische slot een navrantere toon en deze werd, ondanks de duidelijke pogingen die men deed om de fugerende stem men geprononceerder te doen doorklin ken, niet gerealiseerd. Dat Eduard Flipse een grote affiniteit voor programmatische en met name heroïsche muziek bezit, bleek te Leiden reeds dikwijls. Men behoefde er derhalve niet aan te twijfelen, dat hij Sibelius' Finlandia alle recht zou doen wedervaren. Jammer, dat hij in zijn inleiding hiertoe alleen de inhoud meende te moeten bespreken (de dirigent wilde de overleden Prinses gaarne de hulde bewijzen, die Sibelius aan de Finse helden brengt) want de instrumen tatie van dit opus biedt juist een uit gezochte gelegenheid tot enkele op merkingen. Een levendige, gespannen uitvoering meteen welklinkende blazersfanfare bekroonde de stijlvolle en leerzame middag. Het jeugdige publiek gedroeg zich zeer correct en eerbiedigde de wens de dirigent dat er deze keer niet worden geapplaudisseerd. Drs. A. van der Veen-Wiersma Hierin schetst Casona de diepe reli- gieuse achtergrond van deze samenle ving en de oplossing is slechts schijn baar goedkoop, althans in de integrale tekst. Dat zij nu wel te goedkoop werd moet worden toegeschreven aan de bo ven vermelde coupures. In Jan van Roijen, die ook de hoofd rol Richard Jordan vervulde, heeft D.O.S. een regisseur gevonden die veel kan. Met licht, en geluidseffecten heeft hij de «feer zo goed mogelijk benaderd en ook zijn spel dwingt bewondering af. Hij kon het niet helpen dat hij moest op tornen tegen Henk Verver, die zijn vooroorlogse reciteertoon niet heeft kun nen afleren en zo van de ,,heer in 't zwart" een miezerige figuur maakte, terwijl deze sterke rol juist moet wor den gespeeld „op het scherp van de snede". Gelukkig waren de vrouwelijke rolleD in kneedbaarder handen. Vooral Ansvan Lienen maakte veel van haar Stella; a) kon zij de techniek van het spel nog niet Daas, haar zuivere ontroering kon zij wel degelijk op het publiek overbrengen. Goed tegenspel bood Hilde Zwaan als Frieda, terwijl Wil Schellingerhout wat ongenuanceerd de grootmoederrol speel de. In zijn kleine rol van Marko voelde Albert van der Woerd zich best thuis, dit was een uitnemend getypeerde bijrol. De bijval was terecht zeer groot. Wij hopen, dat D.O.S. op deze weg zal door gaan. Maar men moet het publiek niet onderschatten. In een kunstwerk schrap pen is altijd gevaarlijk; het was dat ze ker in dit werk. Het bestuur van D.O.S. deelt ons me de dat het bij de voorstelling van he> toneelstuk „Sloep zonder visser" 60 a 70 leden heeft gemist. Waarschijnlijk is di' te wijten aan de onzekerheid waarin zij verkeerden of de voorstelling in ver band met het plotseling overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wil helmina wel doorgang zou vinden. Daa» het bestuur van D.O.S. pas 's middags drie uur de zekerheid kreeg dat beslo ten voorstellingen konden doorgaan, was het onmogelijk alle leden daarvan nog op de hoogte te stellen. G. T. Prei en kroten voor Open liet dorp Gistermorgen werd aan de Leidse groentenveiling door de fa. Segaar, wo nende Krimkade te Voorschoten, een partij van 576 kg prei en 640 kg kroten aangevoerd, waarvan de totale opbrengst ten bate van „Open het Dorp" was. Spontaan werd door de kooplieden de hoogste prijs ooit voor deze groenten be taald afgemijnd, zodat een bedrag van 1520 kon worden genoteerd voor het beoogde doel, dat door het personeels- fonds werd verhoogd met 50 en door de veiling afgerond tot 3100. Bergafwaarts Met de Leidse Lichtweek gaat het niet goed. Het aanvankelijk enthou siasme onder de middenstand, dat re sulteerde in een deelnemersaantal van elfhonderd, is zozeer gedoofd dat er nog geen driehonderd zijn overge bleven. Klaarblijkelijk gaan de za kenmensen van de veronderstelling uit dat de verkoop toch wel lukt, licht of geen licht. Deze teruggang is zeer te betreu ren. Een bezoek aan de stad wordt zonder twijfel gestimuleerd door een gezellige sfeer. De zakenmensen we ten zeer wel dat Leiden een streek- functie vervult en dat zeer veel in woners van omliggende gemeenten hiex hun grote inkopen doen. De zich steeds uitbreidende middenstand van de dorpen spant zich in de bevolking aan zich te binden door het leveren van goede service en ook door het aantrekkelijk maken van de dorps kern waar de zaken zijn gevestigd. Wanneer Leiden de boot niet toil missen moet de Lichtweek nieuw le ven worden ingeblazen. Het parti culier initiatief, dat in onze samen leving zo'n grote rol speelt, mag hier geen verstek laten gaan. HART VERWAR MENDE MIDZA ZEGELS sparen zich zelf terwijl u koopt Wat komen de spaarkaarten en waardebonnen nu goed van pas. Interkerkelijke dienst in Pieterskerk Morgenavond wordt in de Pieterskerk en interkerkelijke samenkomst gehou- en in verband met het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. De samen komst zal om acht uur beginnen. Nade- gegevens zullen eerst in ons blad van morgen bekend kunnen worden gemaakt. PTT-verkeer met Indonesië hervat De centrale directie van de P.T.T. in Den Haag heeft gisteren telegram men ontvangen van de Indonesische PTT- administratie, waaruit blijkt, dat Indone sië de post- en telegraafverbindingen met Nederland heeft hersteld. Men heeft hieruit geconcludeerd, dat van Indonesische zyde geen bezwaar meer bestaat tegen hervatting van hel post. en telegraafverkeer. Brieven, pakketten en telegrammen met bestemming Indonesië worden vanaf heden door de PTT weer aangenomen en verzonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3