SUNIL WIK HAUfEPRUS IZhcVl Nu besluit over opvolging Chinezen zullen terugtrekken Jjh een. doftfce hy Communisten moeten op elkaar gaan letten Bij Stalins kist kwamen 100 mensen 0111 l leven Wat is er toch mis met onze landbouw? (2) „De sloot van Clinton" DONDERDAG 29 NOVEMBER 196J Adenauers partij wenst: Erhard maakt goede kans (Van e correspondent in Bonn) Er is nu weinig twijfel meer aan: in de herfst van het vol gend jaar zal vice-kanselier en minister van economische zaken prof. dr. Ludwig Erhard dr. Kon- rad Adenauer opvolgen als kan selier van de Westduitse Bonds republiek. Prof. Erhard heeft tenminste 35 van de CDU-CSU-fractie achter zich. De fractie gaat er van uit dat dr. Adenauer een krachtiger kabinet vormt (dan zijn vierde regering), met vooral jongere politici er in. Verder moet de me regering levenskrachtig genoeg zijn tot de verkiezingen van 1965 in functie te blijven. Derhalve verlangt de CDU- CSU-fractie. dat dr. Adenauer thans hardop zegt. wie hem als bondskanselier moet opvolgen. Tot dusverre heeft dr. Adenauer op deze eis nog niet gerea geerd. De CDU-CSU wil vasthouden aan de termijn van dr. Adenauer's aftreden in de herfst van het volgend jaar. Zij wil echter niet <iat er dan weer een rege ringscrisis ontstaat. Slechts zal het kabinet moeten worden aangevuld met een bewindsman wiens portefeuille vrij gekomen is doordat een minister tot bondskanselier is benoemd. strauss Het centrale punt is nog altijd de minister van defensie Strauss en ae vraag of hij van zijn functie in het kabinet moet en kan worden ontheven. In de CDU-CSU zijn velen echter de mening toegedaan dat men, na alles wat er is gebeurd <de Spiegel-affaire i Strauss wel zal moeten laten vallen. Vermoede lijk zal morgen, vrijdag, in München het besluit vallen. Dan vergadert in de Beierse hoofdstad het hoofdbestuur van de CSU. de partij van Strauss. Overigens kan het al haast niet anders of bondskanselier Adenauer zal het moeten stellen zonder Strauss. Anders is het met de kans op herstel van de coalitie met de liberalen gedaan. De liberale partij wil Strauss niet meer in de regering hebben en zal ditmaal niet opnieuw „omvallen". stammberger Als Strauss het kabinet verlaat, zal de CDU-CSU van de FDP verlangen dat zij haar minister van justitie Stammberger NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER terugneemt, die eigenlijk tot de val var het kabinet aanstoot heeft gegeven er met wie nu vele CDU-CSU-ers niet meei aan een regeringstafel willen zitten. Overigens is de formatie nog altijd in het stadium van opheldering over zake lijke problemen. De CDU-CSU wil ze kerheid hebben dat de liberalen door plotselinge terugtrekking van ministers niet wederom een crisis veroorzaken. Bovendien wil zij de garantie dat de FDP meehelpt om het regeringspro- missies allerlei bezwaren aantekent. De formele onderhandelingen beginnen vandaag. De CDU-CSU-delegatie bestaat uit dr. Adenauer, de CDU-chef Von Brentano en CSU-chef Strauss. De FDP stuurt Mendes, Döring en Bucher. verkiezingen? Adenauer heeft gisteren de minister van volkshuisvesting. Paul Luecke, twee maal bij zich ontboden. Luecke wordt als mogelijke opvolger van Strauss ge noemd. Luecke, vader van zes kinderen, heeft hier (volgens zijn woordvoerder) ech ter „helemaal geen zin in". Hij heeft geen politieke aspiraties. De C.D.U. heeft later ontkend, dat de portefeuille Strauss hem is aangeboden. Ondanks de geruchten schijnt Strauss Zweden komt met nieuw voorstel Zweden 'heeft gisteren op de Geneefse ontwapeningsconferentie voorgesteld met ingang van 1 januari met het ne men van kernproeven op te houden en onmiddellijk met de instelling van een controle-orgaan te beginnen. De Ameri kaanse afgevaardige, Dean, zei dit voorstel belangwekkend te vinden hoe wel er niet in toezicht wordt voorzien wat het Westen als eis heeft gesteld. De Russische vertegenwoordiger, Tsa rapkin, sprak er in het geheel niet over Tegenover verslaggevers zei hij dat het „een studie waard" was. Diplomatieke waarnemers zeiden dat hij waarschijn lijk op instructies uit Moskou zat te wachten. Zweden wil aan de westelijke verlan gens tegemoetkomen door instelling van een commissie, die onder meer de gegevens van nationale observatieposten op seismisch gebied zal verwerken. De ze commissie zal ook beoordelen of ver dere inlichtingen nodig zijn wanneer hel vermoeden bestaat dat een kernproef is genomen, aldus de Zweedse vertegen woordiger. Dean antwoordde, hierop dat de beste Engelse en Amerikaanse spe cialisten waarneming ter plaatse abso luut noodzakelijk achten. waarschijnlijk niet benoemd te zullen worden tot fractieleider van de C.D.U. in de Bondsdag. De huidige fractielei der. Heinrich von Brentano. zei gisteren vastbesloten: „Dat blijf ik". Alles hangt nu af van de persoonlijke beslissing van de heer Strauss en die heeft nog niets besloten". Wanneer Strauss niet aan de eisen van de F.D.P. gevolg geeft, zal de regeringscrisis gelijk alleen door nieuwe verkiezingen kunnen worden opgelost. Chroesjtsjef verzekert Chroesjtsjef heeft India de ver zekering gegeven, dat de Chinese troepen zioh na 1 december zul len terugtrekken achter de linies, die in het bestandsvoorstel zijn omschreven. Hij zou daaraan hebben toegevoegd het verstan dig te vinden, als India de Chi nese verklaring van 20 novem ber iniet zonder meer van de haaid zou wijzen. Intussen heeft Tsjen Ji, de Chinese minister van buitenlandse zaken, beves tigd. dat de Chinese troepen op 1 de cember met hun terugtrekking uit het Indische grensgebied zullen beginnen. Op een receptie (op de Albaanse'ambas sade te Peking) verklaarde hij: „Over drie dagen zullen de. Chinese troepen langs de gehele grens beginnen, zich op eigen initiatief terug te trekken op stel lingen 20 km achter de lijn, tot krenkend Op diezelfde receptie maakte Tsjoe- En-lai, premier van rood China, eer krenkende opmerking tegenover de In dische ambasadeur. Hij verklaarde, eer nieuwe brief over het grensgeschil aar premier Nehroe te hebben geschreven, die Voorts zei hij, onthutst te zijn over het feit. dat vrouwen en kinderen van de leden van de Indische ambassade in Peking spoedig naar huis zullen terug keren. Zij zouden in China geen gevaar lopen. India gaat voort met het zenden van versterkingen naar het bedreigde grens gebied. Ook heeft het besloten, het aan tal soldaten te verdubbelen en militie eenheden te vormen, totdat een strijd macht van twee miljoen mannen is ge vormd. De stammen in het grensgebied zullen worden opgeleid in de guerilla-taktiek. Deze maatregelen zullen ook doorgaan, als de Chinezen terugtrekken en er geen oorlog meer wordt gevoerd. Bevestigd is, dat nu 5000 Indische militairen, die door de Chinezen waren afgesneden, zijn te ruggekeerd. Er zijn nog meer militairen op de terugweg. Ondertussen zijn Indische diplomatieke issies met vliegtuigen onderweg naar Afrikaanse en Aziatische landen om de zaak van India te verdedigen in ver band met het komende gesprek van zes Afro-Aziatische landen op Ceylon en om tegelijkertijd de grootscheepse propa gandacampagne van Peking het hoofd te kunnen bieden. Deze zes landen zijn Egypte, Ghana, Birma, Cambodja, Indo- en Ceylon. De Chinezen geven zich veel moeite, de regeringen van deze landen te beïnvloeden. Vermelden we nog, dat Amerika Engeland er thans voornamelijk op uit zijn de vrees van Pakistan weg te nemen, dat de aan India geleverde wapens tegen de Pakistani zullen worden gebruikt. Zij zullen gaarne zien, dat belde landen zich verenigen tegen de zeer reële bedreiging uit het Noorden. Liefdesaffaire op achtergrond van spionagezaak De directrice van de Britse buiten landse voorlichtingsdienst zal vervolgd worden omdat zij een Joegoslavische di plomaat vertrouwelijke documenten van het Foreign Office getoond zou hebben. Tegenover de rechter-commissaris Oliver Nugent heeft miss Barbara Fell f40) gisteren verklaard dat zij gehoopt had de Joegoslaaf door hem de docu menten te tonen tot een pro-westerse houding te brengen. Nugent zei dat miss Feil bekend had at zij in het voor- en najaar van 1959 ;n liefdesaffaire met Pecjak gehad had 1 dat zij ook daarna bevriend met hem as gebleven. Eerste Boeing 727 rolt de fabriek uit Het eerste driemotorige straalvliegtuig an de Boeing Company de 727 is dezer dagen de fabriek te Renton (V.S.) uitgerold in aanwezigheid van de verte genwoordigers van de Amerikaanse gering en luchtvaartmaatschappijen. De Boeing 727 zal vermoedelijk in iari haar eerste vlucht maken. Na tensieve proefvluchten, waarbij ook do nu in aanbouw zijnde vier toestellen zul len worden betrokken, volgt in het jaar van 1963 de eerste levering aan de luchtvaartmaatschappijen. De Verenigde Staten zullen Zuid- slavië landbouwprodukten leveren voor een bedrag van 108 miljoen dollar in het raam van het programma „levensmid- voor de vrede". De communistische partij en het presidium van de Sowjetrege- ring hebben vandaag een nieuw controlestelsel op de produktie ingevoerd, waarbij elke arbeider de taak krijgt te waken over het werk van collega's. De leiding van de controle op de ge hele produktie krijgt Alexander Sjelepin, de 44-jaar oude vroegere directeur van de geheime politie. Ingevolge het stelsel moeten alle ar beiders en leden van de bedrijfsleiding toezicht houden op hun collega's, terwijl zij zelf weer in de gaten gehouden worden door regerings- en partijfunctionarissen. De taak van het nieuwe orgaan, al dus de Prawda, is: ..Actieve hulp te verlenen aan de partij en de regaring bij het uitvoeren van het communisti sche partijprogramma, bij het organise ren van een systematische controle op de naleving van de richtlijnen van de partij en de regering, bij het verder ver beteren van de leiding voor de com munistische opbouw en voor het handha ven van de socialistische discipline ir de partij en de staat." Sjelepin heeft van premier Chroesj tsjof en gisteren ook in een redactioneel artikel in de Prawda opdracht gekregen alle leden en adspirant-leden van partij en de vakbonden voor de pagne in te schakelen. „Wij hebben tien miljoen leden de partij twintig miljoen jongelui communistische liga's en zesenzestig miljoen leden van vakbonden," aldus de Prawda. De Gaulle wil in 1965 heengaan Een Franse minister, die ongenoemd wil blijven, heeft verklaard dat presi dent De Gaulle in het kabinet heeft mee gedeeld at hij geen herverkiezing wenst na afloop van zijn huidige ambtsperiode van zeven jaar. De ambtsperiode van De Gaulle loopt ti op 31 december 1965. Mqvtouw, profiteer Qrvan 1 75 ct Tijdelijk extra voordelig 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts Fijn-gekruide Knorr bouillon uit kostelijk, mals vlees. Proef 'tin zelfgemaakte soep. als smaakverfijner in 101 gerechten en puur als drinkbouillon. Heerlijk! bouillon is kracht bouillon Prof. dr. J. H0RRING Deze aanbieding geldt alleen in Zuid-Holland en Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal, (wel in Amsterdam-Noord). Premier Chroesjtsjef onthult Premier Chroesjtsjef heeft de vorige week vrijdag in een ver trouwelijke toespraak op de slot zitting van de conferentie van het centrale comité van de com munistische partij verklaard dat er bij het gedrang voor Stalins doodkist in 1953 riiim honderd mensen om het' leven zijn ge komen. Dit is gisteren v trouwbare zijde in Moskou meegedeeld. Chroesjtsjef zei, dat zich een enorme menigte verzameld had voor de dood kist van de man, die zij als een held beschouwde. Voor hij dit vertelde had Chroesjtsjef verklaard, dat het niet mogelijk was geweest om het Russische volk direct in kennis te stellen van het onjuiste de persoonsverheerlijking. Het Russi sche volk had men eerst moeten bereiden op de onthullingen. Chroesjtsjef had volgens zijn zeggen de hoofdredactie van de Prawda per soonlijk opdracht gegeven om op 21 ok tober van dit jaar een fel anti-sta linistisch gedicht van de jonge Russi sche dichter Jevtoesjenko te drukken. In dit gedicht verzoekt Jevtoesjenko, „Zwarte kruisiging" wordt in Londen op expositie verkocht Het in Zuid-Afrika verboden schilderij .Zwarte kruisiging", waarop Christus als neger afgebeeld en op de Nobelprijs winnaar Albert Loetoeli zou lijken, is voor een tentoonstelling in Londen aan gekomen, zo heeft kanunnik Collins, voorzitter van de Christelijke actie, be kendgemaakt. De deken zei dat het schil derij uit Zuid-Afrika gesmokkeld was. Het schilderij is vervaardigd door de negerkunstenaar Ronald Harrison. Het meet 1.20 bij 1.80 meter. De twee Romeinse soldaten op het schilderij zouden gelijkenis vertonen met premier Verwoerd en de Zuidafrikaanse minister van justitie, Vorster. Deken Collins zei dat het zal worden verkocht. De opbrengst zal ter beschik king komen van een fonds voor hulp aan personen die op grond van de ras senscheiding in Zuid-Afrika gevangen zitten. In een buitenwijk van Moskou zijn zondag veel mensen omgekomen en ge wond en verscheidene gebouwen bescha digd door een serie ontploffingen. Offi ciële instanties willen geen inlichtingen geven, maar volgens de bewoners van de wijk zouden de ontploffingen zijn ver oorzaakt door lekke gasbuizen. Drie houten huizen zouden zijn ver woest en de talrijke bewoners daarvan zouden zijn omgekomen. De onderste verdiepingen van een nabijgelegen ge bouw. een badhuis en een hotel hebben veel schade geleden. I In een ondergrondse opslagplaats op het ter rein van het voormalige Duitse vernietigings kamp Auschwitz in Po len zijn 62 kisten met sterk vergif gevonden, dat kennelijk bestemd was geweest voor de slachtoffers van het na zi-dom. I De alomtegenwoordig heid van Sinterklaas zal op een zeer bijzondere wijze worden geaccen tueerd als dc bisschop op zaterdag 1 december ergens hoog boven de Atlantische Oceaan tus sen Canada en Neder land, op de cabinedeur van een KLM-lijnvlieg- tuig zal kloppen om bin nengelaten te worden. Gezagvoerder Noomen zal dan het schone lied „Hoor wie klopt daar kinderen" aanheffen. Het ziet er naar uit, dat het een echt Sinterklaas feest zal worden in die vliegende huiskamer- Voor de passagiers (Ne derlandse Canadezen die voor de feestdagen naar hun geboorteland ko men) betekent dit een snelle confrontatie met het oude Nederland. I Prins Konstantin van Beieren, die zondag bij de verkiezingen in Mün chen door een sociaal democratische tegenkan didaat werd verslagen, komt toch in het parle ment door een aan de C.S.U. toebedeelde rest zetel. De prins is een achterkleinzoon van prins Adelbert van Beic- I Bijna 2000 Parijze- naars in dienst van ge meente en ziekenhuizen trokken gisteren door het hart van de stad om salarisverbetering tc eisen. Zij verzamelden zich bij dc Opéra. Het verkeer lag onge veer tien minuten stil. De betogers droegen borden mee met als op schrift: „Wij hebben veertien jaar gewacht. Nu zijn de geldkisten vol. Denkt aan ons". I In het academisch zie kenhuis in Utrecht is eergisteravond voor het eerst het gouden „Sazu- roosje" uitgereikt, een bijzondere onderschei ding voor de leerling verpleegster die gedu rende haar opleiding theoretisch en praktisch de beste resultaten heeft geleverd. De beste ver pleegster werd zuster Aartje Maria van Win- sum. Ook mejuffrouw Roosjes, hoofddocente van het opleidingscen trum, kreeg deze onder scheiding. vader het slachtoffer is geworden de onderdrukking tijdens het bewind van Stalin, de regering dringend „de wacht bij Stalins graf te verdubbelen, neen te verdrievoudigen, opdat Stalin niet uit zijn graf opstaat en met hem het verleden". Jevtoesjenko spreekt in dit gedicht ook over mensen, die Stalin openlijk veroordelen, maar in hun hart stalinis ten zijn gebleven. Chroesjtsjef die wel twee uur gesproken zou hebben en hoofdzakelijk voor de vuist weg, zou bevestigd hebben dat mensen, die tot de topleiding behoren, het eerste Russi sche verslag over het leven in een var Stalins kampen voor politieke gevange nen, voor de publikatie hadden gelezen. Toen men die mensen, zo zou Chroesj tsjef gezegd hebben, verzocht had hui\ mening over dit verslag te geven, ren de reacties nogal uiteenlopend weest. Ieder wilde namelijk een ander stuk laten schrappen. Ik, aldus Chroesjtsjef, heb toen paald. dat niemand het recht heeft de tekst te veranderen als de schrijver zijn verslag als juist beschouwt. En de schrijver had dit gedaan. Het verslag, getiteld: ..Een dag uit het leven van Iwan Denisowisj", geschreven door de ex-gevangene Alexander Solz- henitsin. is de vorige week in het let terkundige blad Novy Sit verschenen. Het nummer met het verslag was spoe dig uitverkocht. Chroesjtsjef zou verder bij deze ge legenheid de Russische bladen „ver velend" hebben genoemd. Vele re dacteuren waren het hiermee niet eens, maar zij moesten nu maar we ten dat hij zijn mening niet zou wij zigen. Zoals in mijn vorige artikel werd gesteld, zijn er twee uitwegen om toch boer te blijven. De eerste uit weg is de produktie te vergroten op dezelfde oppervlakte. Vandaar in vergelijking met voor de oorlog de verdubbeling van de varkens vlees- en exerenproduktie en de met een derde toegenomen melkproduk- tie. Dit kon voornamelijk met be hulp van ingevoerd krachtvoer en ook door extra kunstmestgebruik, plaatsvinden. De uitbreiding van de eierproduktie heeft zich tot voor kort op eigen kracht „betaald" ge maakt. De huidige ernstige moeilijkheden worden ten dele veroorzaakt door on gunstige overgangsregelingen van de Europese Economische Gemeenschap, waardoor de export naar Duitsland hopelijk tijdelijk verliesgevend is geworden. Vermoe delijk zal de pro duktie ook wat moeten inkrimpen. De varkensvlees- produktie is welis waar gesteund, maar in beschei den mate, zodat in totaal waarschijn lijk wel van een verantwoorde uit breiding kan wor den gesproken. De toeneming van de melkproduktie is de overheid ech ter kennelijk uit de hand gelopen. Door haar stelsel van een gegaran deerde prijs heeft zij de toeneming zelf in het leven geroepen. De boe ren ontvingen het afgelopen jaar 26 cent per kg melk, terwijl de melk In de geëxporteerde boter en kaas ge middeld slechts 18 cent opbracht. Het is zelfs de vraag of de geld- opbrengst van de melk van een groot deel van de boter- en ka&suitvoer wel de kosten dekt van invoer der voeder middelen, waarmee deze melk wordt geproduceerd. Economisch kan met de beste wil hierin weinig zin worden ont dekt. Er zijn ook andere, economisch be tere manieren om op een kleine op pervlakte een grotere produktie te be reiken. Men denke aan de uitbreiding van de tuinbouw en de fruitteelt. Maar hier zijn ook grenzen aan wat de markt kan opnemen. De andere uitweg is om als kleine boer zich met minder tevreden te stellen. Dat betekent niet afzakken op een lager levenspeil, maar geen tred houden met de toenemende welvaart. Zulke boeren zullen er wel zijn en voor zover ze er zijn lijkt het mij het beste ze met rust te laten. In dien ze zich gelukkiger voelen met een relatief kleiner inkomen als boer, dan als fabrieksarbeider is dat hun eigen zaak. Niemand behoeft zich daar ongerust over te maken, zolang deze groep tenminste niet dreigt te verpauperen. Maar volgens de spraak makende landbouw- en politieke or ganisaties zijn de kleine boeren hier niet mee tevreden. Ze willen het liefst boer blijven, maar ook volop meedelen in de welvaartsstijging. De ze twee zaken zullen zich evenwel moeilijk laten rijmen. Velen zullen moeten kiezen of delen. Indien 300 duizend mensen produ ceren waar thans 400 duizend aan te pas komen, kan bij eenzelfde inko men per hoofd het prijspeil van land bouwprodukten dalen. Maar in de tijd, dat zich deze aanpassing voltrokken heeft, is de welvaart buiten de land bouw waarschijnlijk inmiddels zoveel gestegen, dat het inkomen van de uit gespaarde arbeid alweer hard nodig is om de overblijvende agrariërs aan een evenredig gestegen inkomen te helpen. Van een prijsdaling als resul taat van de sanering zie ik dus niet veel komen. Wel kan er een verdere relatieve ver slechtering van de inkomenspositie in de landbouw mee worden voorkomen. En dat is ook heel belangrijk. Zal de aanpassing ons dan niet afhel pen van de overheidssubsidies voor de landbouw en de beschermende maatre gelen aan de grens? Dat is niet waar schijnlijk. De lage invoerprijzen voor granen en suiker en de eveneens lage uitvoerprijzen van produkten uit melk bereid, zijn ten dele niet een gevolg van lagere produktiekosten elders maar van export met subsidies van vele landen. Deze gesubsidieerde export zal pas verdwijnen als de toeneming van de vraag naar landbouwprodukten de toeneming van het aanbod heeft inge haald. De huidige voorspellingen wij. zen niet in dia richting. De ervaring heeft echter geleerd voorzichtig te zijn met voorspellingen. De eerste jaren na de oorlog waren de voorspellingen bijkans alle in de mineur gesteld. De graanproduktie in de wereld zou zelfs DE SCHRIJVER Prof. dr. J. Horring (1907), gewoon hoogleraar in de land bouweconomie aan de Land bouwhogeschool te Wageningen en buitengewoon hoogleraar in de agrarische economie aan de G.U. te Amsterdam, was bereid in een tweetal artikelen over de problemen te schrijven waarmee onze landbouw wordt geconfron teerd. In de oprichting van bet Landbouw Economisch Instituut bad hü een belangrijk aandeel: hü was hier directeur van tot 1959; hij was voorts raadsadvi seur in algemene dienst bij het ministerie van landbouw. An dere functies o.m. plv.v. kroon- lid van de S.E.R., curator van de Teldersstichling en lid van Mededinging. doende voergraan voor het herstel van onze dierlijke produktie niet toe laten. Thans voe- Colin Clark, be kend om zijn ge waagde uitspraken, voorspelde in zijn boek „The Econo mics of 1960" dat de vraag naar land bouwprodukten zo veel zou toenemen en het aanbod hier bij zoveel zou ach terblijven, dat de prijzen van land bouwprodukten thans bijna tweema«A zo hoog zouden moeten zijn als werke lijk het geval is. En dan nog met veel moeite en pijn op het huidige peil moe ten worden gehandhaafd. Men zij evenwel gewaarschuwd. Een verschuiving van 10 pet. in de verhou ding van de totale vraag en het aanbod ten ongunste van het aanbod kan een stijging van het prijspeil voor de boe ren met waarschijnlijk 25 pet. tenge- volge hebben. Dan zijn er geen over. heidssubsidies meer nodig en ook geen bescherming aan de grens, maar moet de consument weei het volle gelag be talen. Volgens een typerende uitspraak be staat er ten aanzien van de landbouw produkten altijd één van twee proble men nl. een voedsel- of een landbouw probleem. Voor ons allen is het verre verkieslijk in de toekomst verschoond te blijven van een tekort aan voedsel. Het landbouwprobleem is ten slotte een probleem van overvloed. Daarom past het niet daar al te zorgelijk over We moeten er echter wel samen voor zorgen, dat de boeren, die hun best doen ons die overvloed te bezorgen er zelf niet de dupe van worden in de vorm van te lage inkomens. Dit is dan ook de overtuiging van de regering blijkens de door haar gevoerde prijs politiek in de landbouw. Een verschil van mening over wat meer of minder tussen de landbouworganisaties en de Overheid doet aan de algemene lijn geen ernstige afbreuk. TOCH IS HET ZO! 1066. Minder gebonden aan geves tigde opvattingen, zijn de Amerika nen gemakkelijker voor een nieuw idee of een grootse onderneming le winnen dan wellicht enig ander volk ter wereld. Deze ongetwijfeld gun stige eigenschap heeft de Verenigde Staten doen uitgroeien tot het land waar alles kan, mits men zich ste vig op de feiten baseert en zich niet verliest in droombeelden en lucht kastelen. In de afgezaagde term „het land der onbegrensde moge lijkheden" heeft het spraakgebruik hiervan een korte karakteristiek ge geven. Toen in de eerste helft van de vorige eeuw door de stuwkracht van de onversaag de gouverneur van New York, De Witt Clinton, het ruim 600 km lange Erie- kanaal was tot stand gekomen, waardoor de Grote meren van de Hud- son en de Atlanti sche Oceaan wer den verbonden, waren in de hierbij betrokken gebieden de voorwaarden geschapen voor een geweldige opbloei van mijnbouw, industrie, handel en verkeer. Deze nieuwe waterweg maakte Buffalo tot een bloeiende havenplaats, versterkte de positie van New York als leidster van de Amerikaanse handel, schonk het le ven aan talrijke nieuwe steden en «naakte Detroit, Cleveland en Chica go tot drukke en gonzende industrie steden. In de wandeling werd het Eriekanaal simpelweg „de sloot van Clinton" genoemd. «aarmee de Amerikanen wellicht minder bon ge brek aan eerbied dan wel hun dank bare herinnering aan de vooruitstre vende gouverneur Clinton tot uitdruk king «vilden brengen. Geprikkeld door de bedrijvigheid die rond deze „sloot" ontstond, wil de de staat Pennsylvanië op dit ter rein ook wel eens wat laten zien door een waterverbinding te maken tussen de steden Philadelphia en Pittsburg. Beide steden lagen een flinke 600 km van elkaar, hetgeen op het eerste gezicht, en gelet op de prestaties die de New Yorkers hadden geleverd, geen onoverkome lijk bezwaar mocht heten. Er deed zich echter een bijzondere moeilijk heid voor, waar we niet te gemak kelijk overheen mogen stappen. Pennsylvanië bezat weliswaar reeds een belangrijk kanalenstelsel, en bij de aanleg van het nieuwe projekt zou met vrucht gebruik gemaakt kunnen worden van bestaande rivie ren en kanalen, maar een geweldige hinderpaal vormde altijd nog het Alleghanygebergte, dat zich als een barrière tussen bel de steden verheft. Hierdoor Heten de Pennsylvaniërs zich by de uitvoering van het plan niet af schrikken en zfj ont wierpen een trans- portstelsel, waar door de hoge Alle- ghanyruggen over wonnen werden door een reeks van hellende vlakken. Boten, vrachten, passagiers, kortom, al les wat vervoerbaar was, kon tot de voet van het gebergte van de draagkracht van het wa ter gebruik maken, maar daarna moesten de schepen en hun hele in houd tegen de hellende vlakken wor den opgetrokken. Dit gebeurde niet met mankracht, maar met stoomlic- ren. Desondanks was het een grote onderneming die ongeveer 100 mil joen gulden kostte en de staat aan de rand van een failUssement bracht. Maar het heeft zijn rente afgewor pen! Wist u tussen twee haakjes, dat zware lasten die op ronde palen worden voortgerold, met evenveel ge- mak kunnen worden voortbewogei over palen die een driehoekige door snede hebben? Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. REISETUI Zelfstrijkend shirt Wasbare das met Sterke nylon ankiets Prima zakdoek Geheel gevoerd reisetui met opberg- |2.90 4.'s 2.50 O.m 5.90 JUr?* Aanbiedingsprijs, geheel compleet 50 Peek&Cloppenburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11