Mies Bouwman: „Ik voel me nog helemaal fit" Bouw van „Het Dorp" al in voor jaar verwacht Voor Het Dorp23 uur achtereen in touw Veel steun gekregen van dr. Klapwijk Geneesheer-directeur Alle gaven gaan eerst naar Hilversum 9 WOENSPAG 28 NOVEMBER 1962 (Van een onzer redacteuren) „Moe? Ik voel het niet, ik ben helemaal fit! En ik vind het fijn om een beetje te praten: ik ben geweldig aan het woord geweest maar gewoon gepraat met iemand heb ik al die tijd niet". Het is nog geen half uur geleden dat Mies Bouwman eindelijk het podium van de oosthal afstapte, de armen vol rozen, tranen in de ogen, maar heel gelukkig. Nu zit ze, lekker opgefrist, tussen de jour nalisten in de perskamer van de RAI en opeens is haar stem bijna verdwenen. „Ja, dat krijg je als je ophoudt met hard roepen", zegt ze opge wekt. „Hé mensen, wat was het fijn, allemaal." vruchtensap gedronken geloof ik, en kof fie." „Heb je ook iets ingenomen tegen de slaap?" „Nee, dat wou ik niet, ik houd niet van dergelijke pillen, daar ben ik bang voor. Maar ik geloof dat dr. Klap wijk me een paar maal een opwekkend middeltje ingegeven heeft, hij kwam tweemaal met een glas ijs-koffie die reuze lekker was, maar waar ik toch wel iets aan proefde. Die dr. Klapwijk is reusachtig hoor, die staat voor mets. Daar heb ik veel steun aan gehad. Die is me gewoon gaan helpen." ..Een paar maal werden de emoties je toch wel te machtig, hè?" „Ach jamaar dat is toch geen wonder. Het was dikwijls zo ontroerend, ze stopten mijn handen maar vol en zc gaven me alles zo graag maar wil je wel geloven, dat ik toch nog de meeste last heb bij het zingen van het Wilhelmus? Daar kan ik niet tegen, dat grijpt me zo aan.Maar ja, iedereen is vreselijk lief voor me geweest en dat gaat ook niet in je koude kleren zitten." Mies blüft maar praten en vertellen en herinneringen ophalen. Ze ziet wat smal en bleek, maar weet van geen ophouden. „Juist zo gezellig. aangeboden. De minister had dit bouwmateriaal c die promoveerde de steen tot de officiële eerste steen van En Mies vertelt. „Het viel me wat de tijd betreft ont zettend mee. Het was eigenlijk zó om, ik kan me niet voorstellen dat ik daar 23 uur heb gestaan. Welnee, ik zou het geen tweede keer doen, dat toch niet eenmaal in i geen effect kunnen? Zoiets doe je je leven. Een herhaling meer hebben." „Had je direct een gevoel dat je zou slagen?" ,,Nou, ik kneep 'm erg of ik de mensen wel zover zou krijgen dat ze meededen. Ik dacht: zouden ze het wel doen? Als je eenmaal lekker zit de straat opgaan.... Maar toen ik hoorde dat ze het echt de den met die lucifersdoosjes toen ging het opeens fantastisch. Ik heb nog nooit een programma gemaakt dat echt pèkte, waarin je contact had met de mensen en dat heb je nodig om' er iets van te kun nen maken." Aan het leeglopen van de zaal diep in de nacht wyt ze haar eerste inzinking. Vrienden weg „Ik zag telkens mensen weg gaan en toen leek het net of je een stel vertrouw de vrienden kwijtraakte. Maar ja. die moesten natuurlijk even gaan slapen en dan aan 't werk. Maar een heleboel men sen zijn gebleven, stel je dat eens voor, al die tijd. is het niet reusachtig? Daar heb ik bewondering voor. Nou en toen 's morgens zo'n bende mensen binnen kwamen, ging het pas goed." brengen, tot het einde toe. Mies, compli. ment hoor!" „Maar ik wés edit blij, met alles! Ik hoefde nooit te doen alsof. Ach mensen, ■wat waren er een hoop ontroerende din gen! Wat ze niet allemaal in mijn han den hebben gestopt. - -toch mensen die thuis zomaar de schilderijen van de muur rukten en er mee naar mij toe kwamen lopen. Het was gewoon ont roerend. Ik vond het zo jammer dat ik later alles niet zelf meer kon aanpakken, ik had ze wel allemaal willen laten door gaan, uren en uren, maar het kón een voudig niet meer. Ach en toen kwam de politie en het was zo enig: die moest de mensen van het podium houden, maar de meeste agenten kwamen zelf wat bren gen en zo blééf het maar vol „Je hebt tóch nog kans gezien je vijf maal te verkleden Mies „Vijfmaal? Enkele flitsen van de onverge telijke 23 uren in het Amster damse RAl-gebouw. De hoogte punten-in.-] oto's van deze tele visie- en radio-marathon voor „Het Dorp" zouden gemakkelijk een dik boek vullen en het is slechts mogelijk hier een greep uit de veelheid te doen. Sinter klaas kwam met een gevolg van Zwarte Pieten naar het podium om Mies Bouwman een stroom van goede gaven aan te bieden. Wim Kan kwam op de valreep met zijn echtgenote Corry Vonk nog even naar de RAI. Samen met Mies Bouwman praatte hij telefonisch bij vier grote bedrij ven een ton los voor „Het Dorp". Dat was dus aan het einde, maar één der vroege evenementen van het blijde feest in het RAI- gebouw was de komst van Car navalsprins Peter de Eerste van Heerlen, die met zijn gevolg aan Mies Bouman de Orde van de Ezel met de Gouden Staart kwam aanbieden. Hebben jullie dat geteld? dat was geen opzet, hoor. Ik had een stuk of wat jurken meegebracht maar echt niet om te showen. De eer-, ste.... daar ging een kop koffie over heen en de zwarte werd vuil en de witte, nou, die werd pikzwart. Ik móést telkens wel een andere aantrekken. Want je wordt er smerig bü Nou ja, ik heb een paar maal andere schoenen aange trokken, want moe in mijn voeten werd ik af en toe wel." Kousen roetzwart Ze kijkt eens naar goudkleurige flat jes die ze de laatste cn aan had en ook nu nog draagt. ,,R i kousen zien er uitroetzwart!" En ze babbelt verder: „Wat ik gegeten heb? Niet eens zo :el. Ik heb massa's Of ze dadelijk gaat slapen? Nee hoor. voorlopig niet. Eerst eens lekker eten samen met haar man, Leen Timp. Zc speelt met haar rozen, laat een paar cadeautjes zien die ze „zomaar van iemand" heeft gekregen: een heel klein zilveren doosje uit familiebezit, met zorg en liefde ingepakt en gevuld met miniscuul kleine dropjes. Het doosje, niet veel groter dan een vingerlid, draagt het jaartal 1790. „Is dat niet schattig? En dat geven ze mUEr is een briefje by dat ze bescheiden wegstopt. Want nog altijd wil ze niet geprezen worden. Er is ook een orchidee in. een door zichtig doosje. ..Wat prachtig, hè?" Als een kind zo-blij en dankbaar ze; volstrekt niet onder de indruk v; de ongelooflijke prestatie die ze heeft geleverd. „He nee, begin daar nou niet over, we hebben het allemaal samen gedaan. Denk eens aan al die mensen die door de mist hier naartoe zijn ge komen en nog uren buiten gestaan hebbenook." Want zo is Mies Bouman werkelijk. Het afweren van complimenten, het volkomen vergeten van zichzelf is geen pose, maar echt. Vergeefs hebben bezorgde organisa toren geprobeerd een eind aan het ge sprek te maken; Mies wil liever door- babbeleu. Maar nu komt haar man, die ai uren „vlak in de buurt" is geweest. Mies, gaan een stukje En dat doet ze dan meteen. (Van een onzer redacteuren) Het Nederlandse volk, met ko ninklijke familie en overheid, met kleine luyden en grote concerns, met bedrijfsleven en verenigin gen van allerlei aard, met vol wassenen en kinderen, korlom in waarlijk al zijn schakeringen, heeft het klaar gespeeld. In een etmaal is meer dan 12 miljoen gulden aan geld plus een nog niet te schatten waarde aan geschenken en verkoopartikelen bijeengebracht, en dat met een duizelingwekkende vaart zó zelfs, dat de stormloop op de RAI-hal en het uitbundige feest binnen de organisatoren tenslotte volkomen uit de hand liep, hetgeen echter niets afdeed aan het geweldige enthousiasme dat de manifes tatie bleef begeleiden. Het Dorp voor blijvend invaliden kómt er en de ongedacht grote toevloed geld zal het mogelijk maken het n mum aan wensen al in de eerste opz verwerken. Toen eindelijk om kwart voor acht gis teravond het scherm een ogenblik donker was cn ook de radio-uitzending" was be is sloten, had dr. Klapwijk, geneesheer-di- recteur van de Johanne Stichting, gele genheid ons zijn indrukken van dc sultaten te vertellen. „Er zyn zóveel schenkingeu, dat net binnengekomen bedrag van ruim 12 mil joen in feite overschreden is en de ver koop van de bergen cadeaus zal de som beslist nog een stuk hoger, maken. Als we dat allemaal kunnen overslaan, heb ben we pas een goed idee van de groot se prestatie die ons volk heeft geleverd." Met drie a vier miljoen gulden in de hand hadden we al kunnen beginnen met de bouw. maar nü kunnen we de beste mogelijkheden voor de vele voorzienin gen die het dorp met zijn speciale inwo ners nodig zal hebben al in de eerste plannen projecteren", aids dr. Klapwijk. Pathet Lao schiet toestel VS neer De neutralistische premier prins Sou- vanna Phouma heeft dinsdag verklaard, dat -manschappen van de linkse Pathet Lao-strijdkrachten zijn bevelen negeer den en een c 123 transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerscho ten, dat voorraden aanvoerde voor zijn neutralistische troepen op de Vlakte der Kruiken. Souvanna zei, dat een lid van de driekoppige bemanning van het vlieg tuig gered kon worden. Hij was gewond en werd met een neutralistisoh vliegtuig naar Viëntiane overgebracht. De beide andere bemanningsleden zitten nog vast ln de wrakstukken van het vliegtuig. Gehoopt wordt dat zij nog in leven zijn. Geld op de bank: Een van de eerste vragen die de journalisten gisteravond na afloop van de marathon-uitzenr ding voor Het Dorp aan dr. Klap wijk «telden luidde natuurlijk* „Waar blijft nu voorlopig die hele grote buit?" Het bleek dat de gelden in de loop van het etmaal ontvangen, in geregelde zendin gen al naar de kluizen van de bank „De Stad Amsterdam" wa ren gebracht. Het restant zou wel dra die weg gaan. Ook de cheques zijn daar voorlopig in veiligheid gebracht. De bank zal de geiden later overmaken. De afvoer van de enorme stapels ge schenken baarden meer zorg: alles moest nog dezelfde avond naar Hilversum ge transporteerd worden „en daar hebben we grote opslagplaatsen nodig". Daarna zal alles wat voor inrichting van het dorp bedoeld is zo spoedig mogelijk naar Arnhem worden overgebracht en de ca deaus die voor de Amerikaanse verkoop zijn bedoeld, zullen waarschijnlijk op ,We kunnen al die dingen, waarbij grote waarde zijn, niet aan één zaal met mensen tegen goede prijzen erkopen". zei de heer Van Gelder van dc Avro. „Dan komt er niet uit wat er in zit. Die verkoop is nog een organisa tieprobleem op zichzelf." „Had u or van tcvori gerekend?" dan niet op- ,Min of meer wel, omdat we weten dat dikwijls bij zo'n actie leuke dingen worden aangeboden. Maar zo'n stroom, die loopt van een diamant en een gou den olympiademedaille tot een speel goedautootje en een paar gebruikte schoenen. nee, die hadden we niet kunnen verwachten". ..En wat gebeurt er met de levende have die aangeboden is?" „Die levende have, bestaande uit kalf jes, biggen, een kalkoen, konijnen enz., heeft voorlopig onderdak gevonden in kinderboerderij in artis. Maar dc ongeveer 20 per telefoon aangeboden niet-ingeënte honden zijn niet geaccep teerd. Misverstand Er bestaat echter, zoals de luisteraars en de kijkers wel gemerkt zullen heb ben, enig misverstand omtrent de aard van het dorp, doordat deze aan vele goede gevers is ontgaan. Dikwijls heeft men gedacht te geven jor een kinderdorp, hetgeen blijkt uit het aanbod van speelgoed en dat van een volledige kinderboerderij door het bestuur van Artis. Het wordt echter een dorp voor volwassenen en daarin past géén kinderboerderij, noch speelgoed, kinderboeken of plaatjesbehang. „Wat doet u dan met al deze toezeg gingen?" Wij denken erover te vragen ze te mo gen ruilen voor iets anders. Een kinder boerderij zou bijvoorbeeld wel te ver vangen zijn door een mooi groot aqua- aanbiedingen zijn. De quiz Voor radio en televisie zullen de programma's tot maart toe op geregelde tijden worden voortgezet. Voor de tele visie gaat Mies Bouwman op donderdag om half acht de quiz ..Kom er maar e achter" leiden. Dit wordt een gewone harde quiz waarvoor men deelnemers gaat betalen, maar de helft van die gel den wordt omgezet in klinkende prij zen die kunnen worden gewonnen. Morgenavond in de eerste uitzending zal Mies Bouwman waarschijnlijk, al het juiste bedrag dat de Marathon heeft op gebracht, kunnen noemen. Rie Mastenbroek kwam naar de RAI om één van haar Olympi sche gouden medailles voor de Amerikaanse, verkoop beschik baar te stellen. Die aanbieding werd één van de vele ontroeren de momenten van de 23 uur voor „Het Dorp". woord: ,.Nu er zo snel geld bijeen is ge-1 aan te nemen. Er verrezen bergen ge komen eiv minister Van Aartsen persoon- schenken, waartussen een grote witte lijk de bouwvergunning heeft toegezegd, schapenvacht, door meisjes uit Texel ge- zal ook de overige voorbereiding, zoals bracht, werd neergelegd. De gevers en het maken van de bestekken met grote I geefsters, die urenlang bulten in de r(j vaort kunnen geschieden, We kunnen dus j hadden gestaan, moesten zonder de zaal hopen op een start i i »-i u""" i het komende v Ook werd ons onthuld dat minister Van Aartsen niet werkelyk door Mies Bouw man was vermurwd, toen zjj hem vrij moedig opbelde rondom de middagklok gisteren. De minister was Mies a* geweest: hij had reeds twee urei lat enpogen, de RAI op te bellen, het was niet gelukt aansluiting te krij gen. De bewindsman had al aangevoeld dat bij zó grote medewerking van het volk de bouwvergunning onmiddellyk op tafel behoorde te komen. Van regering Want ,-an de re de grote tot allen die waar dan ook naar haar luisterden, „betekent, dat in ons volk toch het begrip voor de problemen de blijvend-gehandicapten is losg gen." Ook liet zij met na dank cn bc dering uit te spreken voor al degenen de organisati uniek gebeuren. Kom maar IJzeren gordijn Wantde oosthal was hermetisch afgesloten met zware üzeren rolgordij- ien. Aan die ingangen waakten politie- genten en lieten alleen nog diegenen door die een byzondere gave bij zich had den. Maar ach, wat waren byzondere ga ven? De auto's, de jachten, de zeilboot, de dikke chèques, vele duizenden guldens vertegenwoordigende? Of de centjes, op gehaald door het 33-jarige marktvrouw» tje met haar boezelaar voor! Eigens moest men maar een lijn trek ken. min of meer in het wilde weg. Maar het leek wel of de mensen uit de grond verrezen, want al werden er nóg zo wei nig toegelaten, in de zaal was en bleet het overvol. Daar was het intussen een geweldig feest geworden. Er werd gejuicht en ge joeld, gezongen en gefloten, er begon een snipperregen neer te laten, er deinden ballonnetjes, losgeraakt uit een grot® troswel, het leek er wel een avond je van Koninginnedag. Bij deze opvatting sloot de inhoud van de toespraak waarmee minister dr. M. A. M. Klompé kort na half acht de manifes- atie had besloten wonderwel ij bracht de hartelijke dank gering over en zij sprak vai ontroering die er uitgaat vai waarop het Nederlandse volk de handen ineen kan slaan en waarlijk groot kan zijn. „Als wij het maar allemaal samen doen worden er grote dingen verricht. Minister Klompé noemde het in haar bewogen rede iets héél bijzonders dat in deze dikwijls zo harde en technische tijd zulk een golf van spontane menselijk heid door heel het land kan gaan. „De wijze waarop u allen hebt mee- vereniging voor de Effectenhandel, gewerkt", zei de nim.ster.-zicl^richteivde aanbie6din6g van f 14aooo van Radio En de giften bleven stromen: een gav® m de koninklyke familie, 1500 van leden der Tweede Kamer, 170.000 van Veronica. Hevig gejoel en gejuich i zaal. Dr. Klapwijk merkte op: ,,Ec luis ter wel graag naar die programma's, maar ik zal eerst eens met myn bestuur overleggen." De gift van het gezamenlijk personeel van Radio Veronica werd na tuurlijk gaarne aanvaard, evenals die van het gezamenlijk personeel van de om roepverenigingen (ƒ5300) binnengebracht door Bert Garthof. Uit de hand Half vijf was het, toen niemand d® chaos in de oosthal meer baas kon. Nóg eens probeerde de politie de mensen van het podium te krijgen en de zijgangen tenminste in zoverre te ontruimen dat de brandweer het kon tolereren. Er was echter al heel wat gebeurd de minister aan het woord kwam. Mies Bouwman heeft niet geweten wat zij ont ketende. toen zij zo omstreeks tien in de ochtend uitroep: „Lieve mer kóm maar, kóm toch naar de RAI! Kom Niets lukte meer, de feeststemming toch allemaal hier bij me, om het fijne overheerste alles en de mensen namen er feest zelf mee te maken!" I geen genoegen mee, dat Mies Bouwman Het begon toen heel rustigjes met de ben niet pcrsoonlyk kon aanhoren, ze probeerden het daarom maar te forceren. binnenkomst van twee jonge huisvrou- half uurtje later het podium beklommen. Mies Bouwman een hand en natuurlijk een bijdrage gaven en ver klaarden: „Wij zijn nu twee van die huis vrouwen die de boel de boel maar heb ben gelaten en hier zijn gekomen!" ,Ha fijn, gaat u gauw zitten", zei Mies zy beloofde nog eens voor de micro foon dat iedereen, die om één uur zou geen tientje maar een rijksdaal- r een plaats mocht betalen. De grote Oosthal was toen nog vrij leeg. Maar het onverwachte gebeurde: om twaalf uur was er geen plaats meer on- ;t zeggen: „Komt u maar niet meer, bezet De hal was uitverkocht eii Mies kunt er niet meer in Meer assistentie En dat i net i dove Men greep naar een redmiddel: de uit zendingen werden geschorst. Degenen, die zich een zitplaats hadden veroverd, genoten uitbundiger nog. Pas tegen vyf uur was dit ontruimingsschouwspel een beetje ten einde en daar ging de zaak Oud-minister Staf kwam de park- aanleg voor het dorp aanbieden; een heel oud heertje uit Bronbeek danste hand in hand met Mies die maar onver moeid doorging, Ada den Haan kwam met drie rolstoelenen toen was het opeens tien minuten over zes: een ge denkwaardig moment: de tien miljoen gepasseerd! En nóg sneller ging het nu. Weer drommen mensen, weer cadeaus: een keukenuitrusüng voor 120 personen, an nonceerde Mies juichend. AVRO's nieu- voorzitter kwam namens zijn gezegd, want inmiddels trokken op vele I roepvereniging 15.000 aanbieden, het wegen van het land honderden en dui- ene departement na het andere liet we. duizenden richtlg RAI. Om kwart over ten dat het duizenden guldens schonk, één stonden er zulke drommen mensen i Gerard Hoek, programmaleider van de tot buiten toe in de rü, (allemaal met I NCRV, kwam samen met Hannie Lips goede gaven), dat de politie moest wor- i ƒ20.000 van NCRV en KRO brengen, en den opgetrommeld om hekken in de hal j 0m zeven uur bereikte de feestvreugde te zetten ten einde de menigte die naar jn de zaal een nieuw hoogtepunt toen het podium drong, binnen de perken te AVRO-medewerker Gerrit den Braber houden. Een uur later moest er politie- een hoofdagent van politie, die Mies assistentie uil omliggende gemeenten ko- trachtte te bereiken met een gift, het men. opdat deuren en ramen niet door podium afsleurde, de enthousiaste massa's die binnen tracht ten te komen zouden worden ingedrukt. Om drie uur arriveerde er zelfs rijks politie om te heipen. Mies Bouwman, meermalen in ver- j drukking, moest op het podium door een klein politiecordon ontzet worden officiële gedeelte van het programma r in zicht kwam. maar de KRO liet nog eens weten dat men het niet zo nauw i__ - r --- -■- -- --- I hoefde te nemen met de televisiezendtijd, baar stem. nog altijd blij en animerend, het mocht gerust later worden, de KRO bejm eventjes over te slaan a» wel inschikken, dc gehele morgen Wim Kan babbelde wat, meldde ter- Maar de nodig had om Vi een half miljoen te stygen, schóót nu in eens omhoog. Drie uur: acht miljoen. Huif vier: een half miljoen erbij. Dat was ongclooflük. Half vüf: negen mil joen. Op dat ogenblik sprong een brigadier van pol itie op het podium om nog eens aan de mensenmenigte te bezweren, toch van het podium af te gaan. Mies Bouw- man kon het alleen allang niet meer aan. Dr. Klapwyk stond haar terzijde, maar ook dat was niet genoeg. De AVRO liet Aageet Scherphuis en Lonnzke Hoog land haastig komen om in de zaal bij het aannemen van geld en geschenken te assisterenook dat had te weinig bonte rijen. Groepen studenten, bak kers met witte mutsen op en een formi dabele taart op de schouders, mensen in klederdracht, verklede jongelui in fan- ;tische kostuums, rnuziekkorpsi loops dat Adenauer met .JBonnsdolheid" kampte (hetgeen de zaal aan het jubelen bracht) en „belde toen eventjes een paar heel grote bedrijven op", die hem alle vier ƒ25.000 voor dc actie toezegden. Niemand durfde onze grootste cabaretier de microfoon ontnemen toen hü op allercharmantste wijze een kwartier lang fijn-verpakte maar uiterst duidelijke reclame maakte voor de vier niet by name maar wel bü alle mogelijke andere kenmerken genoemde bedrijven. Trou wens, het was toen langzamerhand wel zo ver, dat „alles mocht behalve, nog steeds, op het podium klimmen. Minister Ineens verscheen minister Klompé die ongemerkt was binnengekomen. Naast haar namen plaats de voorzitter van het stichtingsbestuur van Het Dorp, burge- toeteraars. Moeders met kin- meester Matser van Arnhem en, einde deren die alweer een pop. een autootje lijk even tot rust gekomen, Mies Bouw- of ander speelgoed te geef hadden, nóg I man. Er was zenuwachtig geroep om de eens weer een boer met een varken cn AVRO-directeur, de heer De Wolf, en één met zoveelste kalfjej toen begon de stichtingsvoorzitter prof. Tenslotte begon men op enkele plaat-1 De Langen als eerste spreker alle mede- sen ln de hal en de zygangen ook maar I werkers te bedanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9