,Arti' Alphen aan den Rijn gaf populair concert Ter Aarse Gereformeerden waren „bosjesmensen Met Sint op stap Verbouwing Prediker tot en uitbreiding van Molenwijkcentrum zal meer dan een ton kosten Amateurfotografen Leiden vierden jubileumfeest Na de verschrikking van de oorlog NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Plannen klaar nu bouwfonds versterken OINNEN afzienbare tijd krijgt de Hervormde wijkgemeente Molen wijk predikant: ds. J. M. D. van der Berg de beschikking over een groot en naar de eisen des tijds ingericht centrum: het bij elke Leidenaar be kende gebouw „Prediker" in de Jan- vossensteeg, dat. voordat de wijkge meente er officieel haar intrek neemt, niet alleen wordt verbouwd maar ook uitgebreid. Het is nog niet precies te zeggen, hoeveel dat allemaal gaat kosten, maar kerkeraad en bouwcommissie hebben er wel zoveel inzicht in. dat zij rekening houden met een over schrijding van de ton 100.000). Het is bepaald niet de bedoeling, dat het toekomstige „Prediker" uit sluitend voor het werk van de Molen- lijk zal worden gebruikt. Het zal ten dienste staan van de gehele Her vormde Gemeente en bovendien zul len de zalen zoveel mogelijk worden verhuurd, uiteraard zonder dat belangen van de wijkgemeente den doorkruist. Het gebouw behoort aan de centrale kerkvoogdij van de Hervormde Gemeen te, maar is aan de Molenwijk ten ge- bruike overged~ieen. De Molenwijk heeft dan ook een bouwfonds, dat mor gen. vrijdag en zaterdag door middel van een grootscheeDSe bazaar sterke im pulsen moet ontvangen Het zou ons te moede zijn. terstond na de televisie- en radiomarathon van Mies Bouwman voor de grandioze actie ..Open het Dorp" de Leidenaars op te wekken deze bazaar te bezoeken en het zich steeds uitbreidende werk van deze wijkgemeente te steunen, ware het niet, dat ook deze plannen zullen moeten sla gen en dat er voldoende grond is om dat te hopen. Het is bekend, dat de Molenwijk nog de beschikking heeft over het gebouw „De goede Herder" aan de Oude Vest. Maar daar is zij ten enenmale uitge groeid. Het feit dat men beslag heeft kunnen leggen op het gebouw „Predi ker" is gelukkig te noemen, omdat dit centraal staat in de wijkgemeente en het bovendien een goede naam heeft in de stad. Ontoereikend \fU STAAT het wel vast, dat „Pre- diker" voor een gezonde ontwik keling van modern opgezet kerkelijk werk ontoereikend is. De grote zaal is enige jaren geleden wel vernieuwd en daaraan behoeft nu dus niet zo veel te gebeuren, maar aan de vele nevenlokaliteiten zal des temeer moe ten worden gedaan, terwijl voor liet jeugdwerk aan een zijkant van het gebouw, waar nu nog enkele onbe woonde huisjes staan, nieuwe ruim ten moeten worden geschapen. De grote zaal zal een capaciteit krij gen van ongeveer 350 zitplaatsen, zodat is aan te nemen, dat grote bijeenkomsten uit andere kerkelijke sectoren hier ook wel eens zullen worden gehouden. Daar. komt dan nog bij, dat. om de exploita- Advertentie) HANG-LEG-KEUKENK ASTEN „DE HOUTHAL" HOGEWOERD 99 TELEFOON 22536 tierekening zo gunstig mogelijk te doen zijn, gepoogd zal worden het aantal al gemene verhuringen op te Geconcludeerd mag dus worden, dal de omzetting van „Prediker" tot wijk- gemeentecentrum ook een algemeen be lang is. Een reden temeer, naar het ons voorkomt, om de actie van morgen, vrij dag en zaterdag tot versterking van dt financiële middelen daadwerkelijk tt steunen. Vorig jaar bracht de eerste bazaai meer dan 6000 op. Men hoopt, dat d< opbrengst van de komende dagen di fraaie resultaat zal Het verbouwingsplan DIJ DE INGANG van het gebouw aan de Janvossensteeg zijn op het ogen blik twee kleine zaaltjes. Daarvoor ko men ;n de plaats een vertrek voor de administratie van de wijkgemeente (zaal 1), een vestiaire (op de plaats van zaal 2) en. tussen de trap fiaar de woning van de concierge en deze vestiaire, nog een wachtkamertje. Zaal 3 (eveneens aan de gang) blijft zoveel mogelijk in tact: dat wordt de vergaderruimte voor de kerkeraad en commissies. Detoiletten- groep aan de gang zal ook worden ver nieuwd. Er komen een dames- en heren afdeling. De grote zaal zal geen ingrijpende veranderingen ondergaan. Het toneel zal wel worden gewijzigd. Verwacht wordt, dat het aantal zitplaatsen tot ongeveer 350 zal worden opgevoerd. Achter het toneel zijn kleedkamers voor dames en heren gedacht. Lanes het toneel en de kleedkamers (het tegenwoordige „achtergebouw") komt een gang te lopen met een nooduit gang naar de Mirakelsteeg. Aan de zalen 5 en 6 zal niet veel wor den veranderd. Om de geluidsisolatie te verhogen zal tussen deze zalen een kas- tenbatterij worden opgetrokken. De za len zijn bestemd voor werk van de wijk gemeente en voor verhuringen. Naar achteren, rechts van de grote zaal dus, is de koffiekamer met buffet gedacht. Ter rechterzijde van het gebouw zal, waar nu nog enkele bouwvallige huisjes staan, een vleugel voor jeugdwerk van de Molenwijk worden opgetrokken, bestaande uit ruimten voor het jongenswerk (1), voor meisieswerk (2) en voor knutselclubs (1). Dat worden permanente vertrek ken. Van het tegenwoordige gebouw zullen zij door een gang worden ge scheiden. Er komt dan ook een in gang aan de Janvossensteeg bij. Eind volgend jaar TT ET IS het streven van de Molenwijk. A dit plan als geheel in uitvoering te brengen. Pas als het is gerealiseerd, zal «et nieuwe „Prediker" officieel door de wijkgemeente worden betrokken, of schoon de Molenwijk het gebouw reeds gebruikt. Verhuringen zijn thans ook al mogelijk. Graag zelfs, bevestigde ds. Van den Berg. toen men ons de plannen inlichtte. Op de vraag wanneer deze opening is te verwachten, kwam geen twijfelloo.' antwoord. Een redelijke gedachte is ech ter: het vierde kwartaal van volgend Haast vergaten wij nog mee te delen dat het gebouw van oliestookverwar- mireg zal worden voorzien. Wij vernamen nog. dat het de bedoe ling is, het wijkgebouw aan de Oude Vest te gelegenertijd te verkopen. Ten slotte nog iets over de bazaar Morgen en vrijdag is hij geopend van 2 tot 10 uur en zaterdag van 2 uur tot half 11. Na half 11 zaterdag heeft de trekking van de grote verloting plaats De bazaar is rijk voorzien: speelgoederen (in deze tijd wel zeer welkom), levens middelen. textielgoederen, een koffie- en theesehenkerij (met geba'k) en tal van attracties. Overhaast Vorige week dinsdagmiddag om vijf voor half drie werden op de Rijnsburg er sing el hekken geplaatst die deze belangrijke verkeersweg tussen Schuttersveld en Stationsweg afsloten. Sindsdien hebben wij bij het Schuttersveld veel automobilisten in deze onverwachte val zien lopen. Dat leverde ingewikkelde situaties op bij het keren in de nabijheid van een drukbevolkt voorrangskruis punt van Valkbrug met de Rijnsbur- gersingél. De gemeente Leiden kunnen wij echter een subtiel gevoel voor humor couranten namelijk de officiële pu- blikatie waarin deze verkeersafslui- niet ontzeggen. Heden ontvingen de ting werd aangekondigd, heden in gaande". Wij vragen ons af of de ad ministratie de activiteit van de dienst van Gemeentewerken niet kan bij houden. Dit opent onverwachte per spectieven. Wij wagen het niet onze gedachten hierover de vrije loop te laten. Stelt u eens voor: een ringweg zon der dat iemand er iets van weet Straks is dit geval voltooid en deelt de aemeente mee dat het werk zal beginnen. Brrr! Mededeling Wegens overvloed van kopü na het overlijden van prinses Wilhelmina moest vandaag zeer veel nieuws blijven over- Religioni te Alphen a. d. Rijn gaf in het gebouw „Nabij" een popu lair concert. Zonder twijfel had de televisie-marathon-race voor de vele lege stoelen gezorgd. Even zeker is het echter, dat de afwezige Arti- vrienden hun vereniging trouw zijn gebleven. Ze waren alleen nog niet klaar en daarna wilden ze vroeg bed. Een niet prettige coïnci dentie dus. Maar zij, die het intieme concert desondanks bijwoonden, amuseerden zich kennelijk. niet de eerste keer. dat Arti zijn nabestaanden zo'nonofficiële avond aanbood. En het is te hopen, dat men deze keer er zijn bekomst niet van gekregen heef. De grote zaal van „Nabij" reageert wal droog op de klank Ook blijven hier dt verschillende instrumentengroepen ti vee afzonderlijk: de klanken verenigen zich vrij moeilijk. Voor een blaasorkest is dat minder gewenst. Arti moest enkele geroutineerde spe lers missen en jongere krachten opnemen Op zichzelf zijn deze aanwinsten natuur lijk verheugend. Men hoopt ook. dat nog muzikanten bijvoorbeeld een paarlsteld. De slot-r woord die hoop uit. Intussen zal van dirigent Peet van Bruggen in de komende tijd veel worden gevraagd. Hij moet de nieuwe spelers in het korps integreren en de gaten, die ziin geslagen, dichten, althans camoufleren Men kan hem die taak rustig toevertrou wen. Zijn ervaring en bekwaamheid zul len zeker tijdelijke moeilijkheden kunnen overwinnen. Dit populaire concert willen we beschouwen als een soort van hors d'oeuvre. Het gaat niet aan. het serieus te nemen als de gewone jaarlijkse uitvoering, die nog komt. in het jaar. Toch moet worden opgemerkt, dal de klank deze keer vooral bij de melodie voerende metaalblazers wat onzeker aan deed. Dit had niet met acclimatisatie te maken, want ook later kwamen er kelingen voor. De algemene zuiverheid was echter prijzenswaardig. Het orkest speelde, na het bepin-koraal (psalm 108). o.a. ..Entrance and March of the Peers" van Sullivan, een gevoelig' Engelse melodie (..Bonne Mary o Argyle". Nelson) en de mooie driedelige suite van „folk songs", door Vaugham Williams met smaak en liefde samenge- -eh i Kerkelijke jubilea 1 55 Rouw in Leiden Het droeve nieuws van het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina is slechts langzaam tot de Leidse bevolking doorgedrongen. Dege nen die vroeg met hun werk moesten beginnen hoorden er voor de nieuws berichten van 7 uur nog niets van. Om 8 uur begon de radio het nieuws te ver spreiden en reeds kort daarna versche nen de eerste halfstok gehesen vlaggen van de huizen van particulieren en in stellingen. Tegen tien uur verscheen de vlag half stok op de stadhuistoren, en toen hingen op Rapenburg en in de Breeslraat reeds zeer veel vlaggen. Dit geschiedde op eigen initiatief, aangezien nog geen richt lijnen uit Den Haag waren ontvangen Van de Leidse Chr. Oranjevereniging ontvingen wij de mededeling dat heden ochtend een door de heren L Schipper en W. de Gast ondertekend telegram is ver zonden naar H.M. de Koningin op paleis Soestdijk, van de volgende inhoud: „Bestuur en leden van de Leidse Chr Oranjevereniging en de vereniging Ko ninginnedag te Leiden betuigen eerbie dig innig medeleven in het heden door U en de Uwen geleden groot verlies". De opening van de Lichtweek gaat door. zij het zonder uiterlijk vertoon 40-ste algemene jaarvergadering /an de Leidse Amateur-Fotografen vereniging, in de bovenzaal van De Doe len gehouden, mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen en droeg feestelijk karakter. Voorzitter J. G. Gompelman las een aantal schriftelijke gelukwensen voor. Namens alle LAFV- leden richtte spreker een dankwoord tot de jubileumcommissie onder voorzitter schap van dr. J. Versteeg en de ontwer per van het tentoonstellingsaffiche, de heer George van der Wijngaard. Ten slotte kon de voorzitter mededelen, dat het LAFV-lid dr. J. Versteeg in de lan delijke fotowedstrijd op een derde prijs beslag wist te leggen. De jaarverslagen waren optimistisch Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren dr. J. Ver steeg (bibliothecaris) en G. Kikkert (alg. adj.) bij acclamatie herkozen. Het feestelijke gedeelte werd geopend door het oudste lid, ir. A. M. Overeijn- der. die in een geestig toespraakje de activiteiten van de LAFV belichtte. Als persoonlijk huldeblijk voor de jubi lerende LAFV overhandigde hij de voor zitter een verlichte „pijl-aanwijzer" E rê-lid 1. W. J. B. Ziegelaar; 3. H. H. Mulder. Tweede prlis niet toegekend Wedstrijd klasse: 1. dr. J. Versteeg: 2. W. Heij- broek; 3. G. L. van den Eerg; eervolle vermelding: dr. J. P. Sollewijn Gelpke. Zwart-wit-wedstrijd: Selectieklasse: 1. J. van Ameijden: 2. P. F. van der Kleij; 3. W. J. B. Ziegelaar. Wedstrijdklasse: 1. G. v. d. Wijngaard: 2. J. G. Gompel man: 3. W. Croese; eervolle vermelding: W. Heijbroek. De prijzen bestonden uit zilveren- en bronzen medailles. Prijzenvan bazaar Chr. Geref. Kerk Negen prijzen van de verloting, dit tijdens de bazaar van de Christelijke Gereformeerde kerk op 8 en 9 november werd gehouden, zijn nog niet aan de winnaars overhandigd. Bezitters van de nummers: 243. 215. 214. 218, 131, 213, 63. 91 en 75 kunnen de prijzen tot uiterlijk zaterdag aan Plantsoen 63 afhalen. Opbrengst tweedaagse bazaar Marewijk De voorzitter wees op de bijzondere °c verloting en de bazaar, die donder- plaats die de heer Overeijnder in het dag en.vrijdag in de Hervormde wijkge LAFV-vercnigingsleven is gaan inne- meenle Marewijk ten bate van de Ko men. Het deed hem buitengewoon veel ningskerk zijn gehouden, hebben samen genoegen te kunnen mededelen, dat het t 4.774.99 opgebracht, bestuur unaniem had besloten de heer Overeijnder tot erelid te benoemen. On der grote bijval overhandigde hij hem een fraaie, speciaal door Gé Tukker ont worpen oorkonde. Hierna hebben de feestgangers (sters' zich lange tijd kostelijk geamuseerd mei een jubileum-feestprogramma voortreffe lijk verzorgd door conferencier en paro dist John van Haarlem, de heer P. On derwater met zijn bekend miniatuur (poppen)-variété-theater en de Leidse clown-goochelaar Andervi. Tussentijds maakte de voorzitter de uitslagen van de jaarlijkse onderlinge zwart-wit en kleurenfotowedstrijden als mede die van de wedstrijd om de H. J. Holswilder-wisselplaquette bekend. Win naar van de H. J. Holsw.'derplaquette. de heer W. J B. Ziegelaar. door de jury eenstemmig aangewezen als de inzender van „de beste foto van het jaar". De heer J. A. N. den Tonkelaar. die deze wissel- prijs 2 jaar achtereen won en ditmaal dus werd verslagen, ontving een plaquette- in-miniatuur als herinneringsprijs. Kleurenfoto-wedstrijd: Selectieklasse: „Indien de waarheid worde gekrenkt en het fundament der apostelen profeten worde verlaten, dan moge het dak van dit gebouw op het fun dament storten" zo sprak ds. D. Fleurke, Gereformeerd predikant op 26 november 1912 bij het in gebruik nemen van de nieuwe Gereformeerde kerk, in Ter Aar, die nu dus 50 jaar oud is. De kerkeraad had dinsdag avond een samenkomst belegd met de Gemeente ons dit feit samen te her denken. Het was tevens 75 jaar geleden, dat de kerkelijke ambten waren igesteld. het bos langs de Westkanaalweg (toen nog het Jaagpad) verkopen. Waarschnliik in verband met de bos rijke omgeving van de eerste houten kerk. werden de Gereformeerden „bos jesmensen" genoemd. Om grond te ko pen en een kerk te bouwen wist de heer C. van Straaten in Bodegraven 2000 te lenen, waarvoor het gebouw van 1300 kon worden gebouwd. De eerste kerkeraad werd gekozen t.w. ails ouderling H. Bardelmeijer en P. van Spronsen en diaken werden C. ''van Straaten en P. D. Heemskerk: 42 gezinnen voegden zich tot de Gemeente. Bij een onderling verschil viel later bijna de helft weer af. Van de classis ontving de nieuwe, ge meente ƒ60 per jaar ondersteuning. Ds. D. Flemke werd in 1909 predikant der gemeente. Men had reeds in 1903 een pastorie gebouwd. De kerk werd te klein door de groei van de gemeente en men benoemde een bouwcommissie waarin zitting hadden de heren K. van Eyk. W. van Straaten en W. C. Valk. Jammer is, dat het oudste notulenboek van de kerkeraad in het verleden loren is gegaan. De gegevens moesten nu worden geput uit een verslag, dat de heer P. van Spronsen heeft nagela ten. De naam van de schrijver is r verbonden met de historie der plaat selijke gereformeerde kerk. Want te zijnen huize werd op 2 juli 1887 een vergadering belc waar de toestand in de Hervormde kerk werd besproken Men wenste terug te keren tot de Dordt- se kerkenorde, en verwierp de reglemen ten en instellingen der Hervormde kerk van die dagen. In dit ~"fAntieke stuk worden de namen genoemd van P, van Spronsen. C. van Straaten, H. Bardelmeyer, J. Boer en G. J. van Spronsen Vóór die tijd had men al de kerkdien sten bijgewoond in omliggende plaatsen, zoals Nieuwveen, Aarlanderveen en Ze venhoven. Er was honger naar de waar heid van het Evangelie. Preeklezen Na deze vergadering ging men ten huize van P. van Spronsen preek lezen. De kleine schare groeide aan en de noodzaak van een eigen kerkgebouw werd dringend. Om raad en daad wendde men zich tot ds. Oz.: te Aarlanderveen. Nadat een aantal leden zich aan de gemeenschap der Hervormde kerk had onttrokken, zocht men naar grond om een kerk te bouwen. Een R.K. vriend, Bos genaamd, wilde een stukje grond bij (Vervolg an koningin herkenden. Opeens zette er een net Wilhelmus in, dat door allen snikkend werd meegezongen. Zo is ons volkslied wellicht nooit gezongen. Het zwaar verwoeste stadje Sluis onr ving de terugkerende Vorstin onder eer biedige stilte. Maar toen de mensen goed beseften van welk een historische ge beurtenis zij getuige waren, brak een geestdriftig gejuich los als maar zelden is gehoord. Het zou nog bijna twee maanden duren eer heel Nederland be vrijd was. En welke zware maanden zijn dat geweest. In vast en sterk geloof had Koningin Wilhelmina gezegd: „Wij zullen deze strijd winnen" en haar geloof werd niet beschaamd. God gaf de overwinning en op de avond van 5 mei 1945 kwam liet blijde bericht, dat de Duitsers zich aan Montgomery hadden overgegeven. „Onze taal kent geen woorden voor hetgeen in ons aller hart omgaat in deze ure van bevrijding van geheel Nederland. Eindelijk zijn wij weer baas op eigen erf en in eigen haard Verslagen is de vijand, van oost tot west van zuid tot noord, verdwenen is het vuurpeloton, de gevangenis en het martelkamp. Voorby de nameloze druk. de nimmer rustlatende gedachte aan vervolging, welke vijf jaar lang u heeft beangst. Voorbij is de ver schrikking van de hongersnood Koningin Wilhelmina is met meer. Met heel het Nederlandse volk dragen wij rouw over haar verscheiden Wij zullen de herinnering aan haar lang durige regering als een kostbaar klei nood bewaren en in de grote historie van haar kleine land zal haar beeld gegrift staan als een der grootste oran jes. die geregeerd hebben over het lage land aan de zee. In die geschiedenis zal een afzon derlijk hoofdstuk geschreven wor den onder het opschrift: Een Ko ningin in ballingschap. Zij, die na ons komen zullen dit hoofdstuk met bijzondere spanning lezen. En zij zul len met ontroering en bewondering getuigen: Nooit werd het devies der Oranje's „Je maintiendrai" met zo veel nadruk vernomen als juist in die donkere jaren van Wilhelmina's (en f 100 verdienen!) T\E DECEMBERMAAND wordt niet ten onrechte de feestmaand genoemd. Sinterklaasfeest, KerstfeestOud en Nieuw volgen elkaar op; de gezelligheid houdt aan tot het jaar is afgelopen. De dagen zijn lekker kortde avonden daar entegen gezellig lang. Bovendien met de vrije zaterdagGezelligheid kent geen tijd", luidt het spreekwoord, en niets is minder waar. Daarom is het ook zo ge zellig met de hele familie om de tafel een pittige puzzel op te lossen. Zo'n puz zel bieden wij u vandaag aan. En daarbij blijft het niet, want met deze puzzel kunt u een bedrag van 100 verdienen om de feestmaand nog gezelliger door te komen. TJ HEBT toch niet de krant van gisteren weggegooid? Dat zou jammer zijn, want de vier advertentiepagina's, die in ons blad van gisteren stonden onder het kopregeltje „Prijsvraagadvertenties"doen mee met onze prijsvraag „Met Sint op stap". In de krant, die u nu voor u hebt, ziet v zes pagina's adverténties. die voor deze puzzel meedoen. Op een apart blad treft u niet minder dan 162 tekeningetjes aan. die stuk voor stuk betrekking hebben op de 162 advertenties van de bewuste tien pagina's. Wat u nu moet doen is al duidelijk: Spreidt deze advertentiepagina's op uw huiskamertafel uit en neem een blocnote voor u. Nu schrijft u op de getallen 1 tot en met 162. Hierachter vult u de namen en adressen in van de adverteer ders (de zak.enadressen). die bij de kleine tekeningetjes behoren. U let natuurlijk goed op of de juiste adverteerder bij het juiste getal komt TWANNEER U met het voorgaande gereed bent en daar zullen heel wat kopjes koffie voor moeten worden opgedronken stuurt u de lijst met namen en adressen van onze adverteerders naar de adver tentie-afdeling van de Nieuwe Leidsche Courant. Daarvoor krijgt u natuurlijk tijd genoeg. Laten we zeggen dat alle oplossingen, die uiter lijk maandag 10 december op ons kantoor komen, nog meedingen naar de prijzen. En die prijzen zijn zeer aantrekkelijk. Zo kunt u niet alleen enkele zeer genoeglijke puzzelavonden hebben met uw hele gezin, maar bovendien de gelukkige winnaar worden van de HOOFDPRIJS VAN 100 óf van de tweede prijs van f 50. öf van de derde prijs van f 25. Mocht u nóg niet in de prijzen vallen, dan maakt u een goede kans te behoren tot de winnaars van tien prijzen van f 10. Ziet u. op deze manier maakt u uw gezellige winteravonden nog rendabel ook. Maar denkt u er wel om: inzenden na maandag 10 december heeft geen zin meer. We wensen u een paar gezellige puzzelavonden toe! Bouw kerk De heer C. Lok nam de bouw van een nieuwe kerk aan. De totale bouw- en inrichtingskosten bedroegen 13.458,18. Toestemming werd verkregen in de clas- colecteren voor de bouw er kwam bijeen. Een rondgang door de ge meente leverde voor die tijd het respec tabele bedrag op van ƒ3300. Op 26 november 1912 nam de gemeente het nieuwe kerkgebouw in gebruik. Ds. Flanke preekte over Ps. 84 :2 „De liefe lijkheid van de Woningen Gods". Achter in de kerk werd een gedenk steen aangebracht, met de namen van de kerkeraad en de commissie. Maar deze mensen moesten met elkaar deze steen betalen. Er werd een carbid verlichting in gebracht. Predikanten Uit het historisch overaicnt dat tegenwoordige predikant ds. Heiner heeft gegeven, blijkt, dat volgende pre dikanten de gemeente hebben gediend: ds. D. Fleurke 190913; J. H. Telkamp 1914—17; Th. Kuipers 1919—22: G. Heiningen 192329: D. Warnimk 193037: N. Warner 193745; H. Munnik 194650 (deze predikant maakte de herdenkings samenkomst mee). Ds. A. P. Heiner werd predikant 7 dec. 1952. De kerk telt nu 501 leden. Bij de komst van ds. Heiner werd de nieuwe pastorie gebouwd. In de oude boeken treffen we nog de namen aan van: D. Hofstede. P. Esveldt, Joh. van Vliet Jz, C. J. Besemer en Joh van Vliet Wz. Ook in oude tijden wist men al iet af van samenwerking. De pastoor vai Langcraar, die zijn 50-jarig priesterjubi leum vierde, had bij die gelegenheid ook de behoeftige gezinnen van de Gerefor meerde kerk bedacht. De kerkeraad schreef hem daarvoor een dankbrief. Stadhuismelodieëii Bij de versteking van de speeltromme' van de beiaard van het Stadhuis zijn de volgende melodieën aangebracht: heel uur: Rondo van J. Krieger; half uur: Menuet van M. van de Gheyn; kwartie ren: a) eerste regel van „Waar dat men zich al keert of wendt", b) eerste regel van ..Wandelliedje" Jan Bannensteeg Hel overeenkomstige gedeelte in de aanhef van het Leidse raadsverslag zie ons blad van gisteren, pag. 3 moe' als volgt worden gelezen: „Het voorstel inzake het verkopen var het aan de Haarlemmerstraat grenzendf deel van de steeg werd met de twee stemmen van de p.s.p. tegen aangeno- Dat onze vaderen zidh heel wat moeite en offers wilden getroosten de kerk staat onomstotelijk vast. De dank gaat ;echter niet uit hen maar naar God. Die de kerk. daniks al haar zonden, in stand heeft willen houden, daarom was het slot der herdenking. „Zijn Naam moet eeuwig ee ontvangen". ALPHEN AAN DEN RIJN Fotowedstrijd van het gemeentepersoneel Op initiatief van de bindingsorganisa- t.ie voor het gemeentepersoneel is de leden een wedstrijd gehouden foto's, die de dames en heren in d< kantie 1962 hebben gemaakt. Een flink aantal inzendingen werd aan de jury, bestaande uit de heren W. Tolhuis. P van Heiningen en W. Dijksman, ter be oordeling voorgelegd. Gisteravond had in de trouwzaal van het gemeentehuis tijdens een bijeenkomst onder leiding van de heer P. Koren, voorzitter van de organisatie, de bekend making plaats van' de prijswinnaars De inzendingen buiten mededinging van de heer A. Hoogerdijk werden als de twee beste beoordeeld, daarna volgde de foto „Groot verlof" van Jac. Verbakken, vierde werd H. J. W. Koelman met „Mijn broertje", vijfde de heer P. Koren met een foto die „Rust" uitbeeldt, en zesde „O- mijn broek wordt nat" van D. Stigtei Tijdens de bijeenkomst werd nog een aantal kleurendia's vertoond, waarbij de aanwezigen in een wedstrijd mochten raden op welke plaatsen in de gemeente- de dia's waren gemaakt. Ouderavond Landbouwhuishoudscliool Ter oriëntering van de ouders van de meisjes die de landbouwhuishoudschool Koningin Juliana in Alphen bezoeken, waren de ouders uitgenodigd op een ouderavond in één van de leslokalen van deze huishoudschool. Onder leiding van de directrice, mejuffrouw R. C. de Vries, werden de ouders uitvoerig voorgelicht over de vele mogelijkheden voor hun dochters na het voltooien van een ulo- of 3-jarige h.b.s.-opleiding. De lerares naaldvakken, mevr. Alle man, deed uit de doeken welke voortge zette opleiding de leerlingen van de vor mingsklas moeten volgen voor het ver krijgen van de onderwijsbevoegdheid in dit vak. Mejuffrouw De Vries verdui delijkte de verschillende mogelijkheden om lerares naaldvak-stofsierkunst te worden. Tevens werden de vele andere facetten van het volgen van een vor mingscursus belicht. Opening supermarkt V. en D. Het nieuwe pand van Vroom en Dree< man aan de Van Boetzelaerstraat, zal o dinsdag 11 december, 's morgens om 1„ uur. door burgemeester Z. Bruins Slot worden geopend Voor „Het Dorp" Wat maandagavond voor ..Het Dorp" werd bijeengebracht, is gisteren reeds verantwoord. In de loop van dinsdag men uiteraard ook met tal van acties bezig geweest Enkele dingen kwamen ons ter ore of werden aan ons doorge geven. Het personeel van Samsom staat een uurloon af. De opbrengst van vier Chr scholen ging gezamenlijk naar Amster dam: Ichthus-ulo-school f 276.50: Imma- nuel-ulo-school f 465.63; J. W. Hoornen- borgschool (lagere school) f 184.35; Oran- jeschool (lagere school) f 136.71 Het be drag werd aangevuld tot f 1100 Het initiatief ging uit van de leerlin gen De leerlingen Frank Hofland van de lehthusschool en Nic. Koning van dc Im- manuëlsohool en de leraar v. d Wolf hebben het geld naar Amsterdam ge bracht DE KAAG Gemeenteavond Morgen om 8 uur wordt in de zaal achter de herv. kerk een gemeenteavond gehouden, die een huishoudelijk karak ter zal dragen. Ds. Fokkema leidt in het onderwerp: Het Gemeentelid en zijn ver antwoordelykheid naar binnen. Vele Ge meenteleden worden verwacht. Filmavond Morgen om 8 uur. wordt in de zaal in de jeugdherberg een filmavond ge houden. verzorgd door een margarine fabriek. De toegang is vrij en er wordt ïn gratis consumptie verstrekt. Open het dorp Gisteren werd door de kinderen van de laagste klassen van de r.k. school f 22,46 bijeengebracht voor de actie „Open het dorp". Op het postkantoor kwam voor dit dezelfde doel een bedrag f 57,50 binnen. De totale opbrenest De Kaag is nu f 949,23. En prachtig resultaatl Na de pauze spraken werken als de „Flotte Bursche"-ouverture (Von Suppé), de mars der Medici Joh Wichers) en de triomfmars uit Aïda alle toehoorders rechtstreeks aan. Een attractie was weer de inschakeling van het publiek. Van Bruggen bracht de goede stemming erin. activeerde, liet voordoen, attendeerde op uitspraak en voordracht. Men zong, staande, van „Een jongen hoort op het water thuis", van de bekende ferme jongens, Hollands vlag cn Ik hou van Holland, uit volle borst. We geloven zelfs, dat deze samenzang meer betekent dan zo-maar-een-attractie. Zou dit zélf deelnemen aan een uitvoe ring de band met het korps niet verster ken? En daar gaat het toch maar om! Er zijn hier zeker nog vele mogelijkheden en kansen, die kunnen worden benut. Joh. van Wolfswinkel HAZERSWOIIDE „Vogelvreugd" Ook hier in het dorp geeft men blijk van belangstelling voor de actie „Open het dorp". Een origineel idee is gerezen in de kring van vogelvrienden van de vereniging ..Vogelvreugd" te Hazerswou- de-Koudekerk. De leden willen gezamen lijk een volière bouwen, deze met di verse mooie exemplaren bevolken om bij de opening van het dorp aldaar te plaat sen. Een leuke geste, die zeer zeker zal worden gewaardeerd. De vogelvereniging hoopt op 7 en 8 december een vogeltentoonstelling te houden in het parochiehuis aan de Groe nendijk. Rapid De handbalvereniging Rapid begint za terdag weer aan de zaalhandbalcompe titie. De heren-jun. zijn ingedeeld in de tweede klasse C van district West B. Daar dit juniorenteam heren dit jaar weer voor het eerst deelneemt aan de compe titie, zal het, daar het in een vrij hoge klasse is ingedeeld, zich geheel dienen te geven om zich te handhaven. Ook het dames-juniorenteam speelt weer mee en is ingedeeld in de derde klasse A. Ook voor de dames geldt dat men straks in de Hnutrusfchallen alles op alles zal moeten zetten. Schaken Wedstrijduitslagen gespeeld voor de onderlinge competitie: Jac. HarkesB. Vreugdenbil 1—0, Joh. de Groot—J. de Bruin 10. H. MerbisP. C. Helmus 10, B. C. Poot—J. Matze Vz—J. v. d. Ha venN. v. d Bosch xx, J. A. VosJoh. de Groot 10, M. J. RavensbergL. v. Gorkum 10. MJRGERVEEN Dorpshuis geopend In het dorpje Burgerveen, gelegen in de gemeente Haarlemmermeer, was het gisteren groot feest: het door de Burger- vcners met eigen handen gebouwde dorpshuis werd geopend. Deze plechtig heid werd verricht door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw J. M. M. v. tl. Willigen-Reddingius. Na de ope ning werd een drukke receptie gehou den en de dag werd besloten met een ayondbüecnkomst voor de dorpelingen. Niemand was thuisgebleven 1 Op 11 december vorig jaar ging de eerste paal de grond in en daarna heb ben de bewoners van Burgerveen vele vrije uren en zaterdagen aan het dorps huis gebouwd. Een bijzonder enthousiast - had de leiding bij dit alles: de heer an der Blom, voorzitter van et [dorpshuiswerk Na de officiële opening hebben gis termiddag vele sprekers het hunne ge zegd over deze demonstratie van bur gerzin en saamhorigheid. Zo voerde ook vertegenwoordiger van het bureau Noordholland van het ministerie van itschappelijk werk het woord. Burge meester Van der Willigen bood een vlag Het dorpshuis omvat onder meer een ial voor 280 personen, een kleinere zaal (die nog in tweeën kan worden ge deeld). een hall. een keuken, drie douche cellen en een bar KOIDEKERK a. d. RIJN Plattelandsvrouwen De afdeling Koudekerk aan den Ryn- Hazerswoude (Rijndijk) van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in hotel De Bruin een ledenvergadering. Nadat de presidente, mevrouw Van der Lely-Dor- repaal. de leden had welkom geheten, dankte zij hen die zo volop gehoor had den gegeven a3n de oproep wol mede te brengen. Hierdoor worden de dames van de bejaarden in de gelegenhend gesteld kledingstukken voor de vluchtelingen tq Vervolgens kreeg mevrouw Dusoswa- De Bruin het woord. Voordat deze als eerste nummer „De Nachtegaal" van H. C. Andersen declameerde, vertelde z(j een en ander uit de levensgeschiedenis van de grote sprookjesverteller. Deze werd in 1805 in Denemarken geboren. Zijn jeugd bracht hij in enigszins arme lijke omstandigheden door. Later inspi- FfT. 5. Jenny^Lindt hem met haar prach- s geheel Na de pauze volgden stukjes van God fried Bomans en Annie M G. Schmidt. Hervormde-Gemeente-avond In de koorzaal van de Hervormde kerk werd onder leiding van ds. Koerselman een (-remeente-avond gehouden. Na de opening door ds. Koerselman had in ver band met de uitbreiding van het aantal ouderlingen de verkiezing plaats van drie ouderlingen en een jcugdouderling. In V3 U,r,?S werden gekozen de heren Joch. van liet. J Kroon, J. Steenber- H»n«',oen l4l '^ouderling werd gekozeD de heer A. van der Meijden ooke,neHrï'ring vJn ^braadsleden zal door d« liSmiF zes 3aren "eschieden aoor de lidmaten uit een door de ker- k t- gemaakte voordracht hJ!SaKoer-<c'man hield een causerie over Um'ZTTs',e,s ,e verteld over de taak. die de diaconie die£fhr WOes hi^ op de andefe eisen «en nS a3,n dc diaconie worden ge- taStendS' ««beterde sociale f"cn en d£? daarmede gepaard Leef UT"" '""«"eden is dere teak én te V8en ma'"SChaPPe,iik vl»k k°- Burgerlijke stand Geboren Arij Bastiaan. z v Bastiaan Visser en Johanna van viiet öast,aan Ondertrouwd: Cornells van Perse 30 i i Come van Aalst. 24 j. M 3' S/eer in 't gesin De „Hieum, LeU.che" er in 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7