Uiv probleem is het onze Ruimere toepassing regeling invaliditeitsrentetrekkers Tweede zitting concilie pas in september 1963 „Doe nu een uitspraak over rapport Synode" Een woord voor vandaag Aandeel werknemers in nat. inkomen stijgt 'n kadootje? póp>éll WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 „In zeer ernstige overweging Kamercommissie beraadt zich (Van onze parlementsredactie) De interim-regeling voor invali diteitsrentetrekkers zal misschien ook gelden voor invaliden, wier invaliditeitsgraad ligt tussen de 55 en 662/a procent. Minister Veld kamp heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de toezegging ge daan, deze maatregel „in zeer ern stige overweging" te willen ne men. Als bedrag van de bijslag zou dan kunnen worden gedacht aan ƒ2.454. Het oorspronkelijke voorstel van de bewindsman houdt in, dat men, voor het ontvangen van een uitkering, evenals de hui dige invaliditeitswet bepaalt, min stens 66a/s procent invalide moet zijn. Een aantal andere wensen, die de Ka mer vorige week donderdag bij de be handeling van het wetsontwerp interim regeling invaliditeitsrentetrekkers heeft geuit, wilde de bewindsman niet inwilli gen. Deze weigering betrof vooral het verzoek, dat het rijk de helft van de kos ten van de regeling zal betalen: dit zou neerkomen op een bedrag van 130 min. De regering heeft 75 miljoen toegezegd en wil bepaald niet verder gaan, zc de minister weten. Ook voelt dr. Veldkamp er niet voor, de interimregeling van toepassing te ver klaren op personen, die ouder dan 35 jaar waren, toen zij in loondienst traden, en op de z.g. uitgetrokkenen uit de ziek tewet Hij acht een dergelijke concessie in strijd met het karakter van de inte rimregeling. Wel toonde de bewindsman zich tegemoetkomend ten aanzien van de gehuwde en de duurzaam gescheiden levende vrouwen, van wie de man in valide is en die als kostwinner optreden, wil de minister bewerkstelligen, dat aan het desbetreffende gezin aan invalidi- teitsuitkering en andere inkomsten te zamen in het algemeen wordt gegaran deerd het bedrag van de maximale uit kering ingevolge de interimregeling, 3.924. Wat de duurzaam gescheiden le vende vrouw betreft, overweegt dr. Veld kamp om haar voor de interimregeling dezelfde rechten te geven als de onge huwde vrouw. Gehuwde vrouwen, die et in werking treden van de in terimregeling invalide worden, zullen, als zij bij het intreden van de invali diteit nog in loondienst waren, recht op uitkering krachtens de interimregeling ontvangen De minister benadrukte, dat de inte rimregeling zijns inziens nog slechts een onvolledige voorziening bevat. Hij streeft dan ook met spoed naar verdere verbetering van de positie van de inva liden. Om zo min mogelijk vertraging te laten ontstaan, zal hij, als eerste stap. de indiening van een wetsontwerp arbeids ongeschiktheidsverzekering voor loon- trekkenden bevorderen. De uitvoering daarvan wordt gelegd in handen van de bedrijfsverenigingen. De uitkeringen zul len niet lager zijn dan die krachtens de thans behandelde interimregeling. In een later stadium kan deze verzekering voor loontrekkenden wellicht worden vervan gen door een volksverzekering op het ge bied van de arbeidsongeschiktheid, waar onder dus ook de zelfstandigen zouden moeten vallen. Nadat de minister de sprekers uit de Kamer had beantwoord, werd de behan deling van de interimregeling geschorst teneinde de vaste kamercommissie voor sociale zaken en volksgezondheid de ge legenheid te geven, zich over dit ant woord te beraden. Omdat op een aantal belangrijke wensen van de zijde van de Kamer niet was ingegaan, leek het niet uitgesloten, dat dit beraad zal lei den tot het indienen van een as amendementen op het wetsvoorstel. (Advertentie) van Sappig... kenteken van de SPAANSE SINAASAPPELEN (Advertentie) AOSRAM BOEKENHOEK Kok's Encyclopedie van de Bijbel, sa mengesteld door dr. C. N. Impeta. In Boeketreeks. Omslag Han Prins. Uitga- "e J. H. Kok N.V., Kampen. De zon van de dood. van Pandelis Prevelakis. Vertaling Vic Stalling. In Fontein-boekerij. Uitgave De Fontein, Utrecht. Niet-westerse sociologie, een terrein verkenning, door prof. dr. J. W. Schoorl. Inaug. rede V.U. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. Wetenschappelijke problemen bij het gebruik van een psychologische test, door dr. P. J. D. Drenth. Openbare les V.U. Uitgave J. H. Kok N.V.. Kampen. Simone, door Gertrud Hauserman... Vertaling E. Poortman. Uitgave De Tijd stroom, Lochem. Eddie en zijn vader, door Mark Toby. Vertaling Marijke van de Merwe. Illus traties Peter van Straaten. Uitgave N.V. Koninklijke Uitgeverij Erven J. J. Tijl, Zwolle. Puzzel met plezier, door C. C. Ver beek. Elsevierpocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Oostenrijks eten thuis, door Gretel Beer. Bewerking Lidya Winkel. Uitga ve G. J. A. Ruys, Amsterdam. Geruchten over ziekte paus Paus Johannes heeft 'gehoor gegeven aan een petitie van voor al Zuidamerikaanse bisschoppen en besloten de tweede zittings periode van 12 mei tot 29 juni van het volgend jaar te laten ver vallen en de tweede zitting pas te beginnen op 8 september van het volgend jaar. Dit besluit houdt in dat het concilie zeker niet eind volgend jaar beëindigd zal worden. Het zal voor de paus waarschijnlijk een moeilijke be slissing geweest zijn, omdat hij zich er van bewust is dat hij oud wordt en er geruchten de ronde doen dat zijn gezondheidstoestand te wensen over laat. De paus is onlangs 81 jaar oud geworden. Bij een eventueel overlijden moet het concilie dat door hem werd bijeengeroepen worden afgebro ken. Op zijn verjaardag vorige week heeft de paus zelf geopperd dat het de vraag is of hij wel 82 zal worden. Hij voegde er aan toe dat het vooruitzicht van de dood hem enigszins bezorgd maakt. Een woordvoerder in het Vaticaan deelde naar aanleiding van het besluit om toch het reces van het concilie te verlengen mede dat het getuigt van zijn vaderlijk begrip voor de problemen van de her ders. In het bijzonder de Zuidameri kaanse en zendingsbischoppen juichen het besluit toe. Velen van hen moesten een bootreis van twee maanden maken om die tweede zitting van slechts ruim een maand bij te wonen. Rapport eenheid Inmiddels is de bespreking over het rapport „eenheid" vanuit de oosterse, met Rome geünieerde, kerken voortge zet. Dit rapport behandelt vooral de ver houding tot de Oosters-Orthodoxe Kerke Een van de bisschoppen van de geünieer de kerken merkte op: Men moet ln de toekomst, als men over de Oosterse Ker ken spreekt, niet meer die uitdrukking gebruiken van terugkeer tot het Vader huis. Ook van de Latijnse ker ken wordt terugkeer gevraagd." Hij was van mening dat de voor gestelde thesis historisch niet vol doende de verantwoordelijkheid van bei de partijen (rooms-katholieke en orthodo xe) doet uitkomen bij het zoeken naar methoden en middelen om tot eenheid te komen. Hij drong er op aan dat belde partijen hun eigen standpunten onder de loep zouden nemen en fouten uit het ver leden zouden corrigeren. Een andere bisschop merkte nog op: „De Oosterse Kerk is haar ontstaan, ont wikkeling, organisatie en liturgie ver schuldigd aan de apostelen, die haar heb ben besticht en de kerkvaders van de eer ste eeuwen, zonder historisch iets ver schuldigd te zijn aan de Latijnse Kerk Rome. Hij voegde er aan toe dat er en gesproken zal moeten worden worden met de Oosterse Kerken in „een geest van grote eerbied voor de rechten en tradities van het oosten". Geen ketters Het concilie heeft in het bijzonder zich afgevraagd of de oosters-orthodoxen nu behalve scheurmakers, naar aanleiding van het schisma van het jaar 1054, ook ketters zijn geworden in 1870 toen het Va ticaans concilie I de leer van de onfeil baarheid van de paus tot dogma verhief. In het verleden is het door rooms-katho- lieke theologen dikwijls zo gesteld. Maar nu is de tendens veeleer om te stellen dat sinds de orthodoxie, sedert het con cilie van Nicea in het jaar 787, nimmer meer in concilie bijeen is geweest, zij de pauselijke onfeilbaarheid dus nimmer officieel verworpen heeft. In het huidige rapport worden de woorden „ketters" en „scheurmakers" geheel vermeden. Een theoloog merkte ook nog op dat de pro testant van onze tijd geboren is buiten de Rooms Katholieke Kerk en hij daarom geen enkel leerstuk van deze kerk heeft verworpen. Het is duidelijk dat hier verwoede scholastische pogingen worden gedaan om uit te spreken dat de „afgescheiden broeders" nog steeds de genade deelach tig kunnen worden." Maar tegelijkertijd laat men toch niets vallen nog van de su prematie van de Rooms Katholieke Kerk. Toch is in dit verband de uitspraak van de bisschip van de geünieerde kerk wel opmerkelijk. Hij merkte op dat van de orthodoxie niet gevraagd mag worden naar het Vaderhuis terug te keren, maar dat de Latijnse of Rooms Katholieke Kerk evepzeer moet terugkeren. Paus ziek? Reeds enige tijd doen geruchten de ronde dat de gezondheidstoestand van de paus te wensen over laat. Deze geruch ten werden dinsdag door het Franse blad Frauce Solr opnieuw leven ingeblazen. Daarin werd geschreven dat de paus on middellijk na de sluiting vand e eerste zitting van het conclUle een medische be handeling of zelfs operatie zou moeten ondergaan. Oorspronkelijk weigerden woordvoerders van het Vaticaan de ge ruchten te ontkennen of te bevestigen, maar Inmiddels heeft de lijfarts van d< paus verklaard dat de geruchten onjuist Eden: parallel met het jaar 1939 De oud-premier van Engeland, sir Anthony Eden (nu lord Avon), is van mening dat er een vergelijking getrokken kan worden tussen de ja ren voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog en thans. Daar voegt hij echter direct aan toe dat de vrije wereld naar zijn mening nu beter in staat is om het hoofd te bieden aan dezelfde problemen. „In april 1939, ongeveer een jaar na dat ik uit de regering Chamberlain trad, bezetten de Italianen Albanië... om Grie kenland in hun macht te krijgen. Twin tig jaar later bezetten de Chinezen Ti bet... om India in hun macht te krij gen. In 1959 was er haast even weinig reactie op hetgeen in Tibet gebeurde als op hetgeen Mussolini in Albanië deed en Mao is veel machtiger dan de Duce ooit was", aldus lord Avon in een vraagge sprek in New York. Ondanks deze som bere woorden is de conclusie van lord Avon dat het internationale machtseven wicht gehandhaafd kan blijven en daar bij wijst hij op het Amerikaanse optre den in Cuba. Anglikaans predikant, na uitlating over de paus, berispt Dr. Berghuis vraagt regering: (Van onze parlementsredactie) Dr. W. van de a.: i einde komt digde politiek. Misschien komt een moment dat een vrij spel van de krachten van het kwaad niet meer tegen te houden is. Maar alles wijst er thans op, dat het zover nog niet is. De over heid heeft nu nog een duidelijke taak voor wat betreft de bestrijding van on recht en de handhaving van orde en vrede. „Daarom", aldus dr. Berghuis, „luiden mijn vragen aan de regering: Zijn de consequenties van het rapport voor u niet onaanvaardbaar? Kan de overheid iets anders doen dan dit stuk naast zich neerleggen?" Ook V.V.D.-fractieleider mr. Van Riel sprak gisteravond in de Senaat over het rapport. Dit had hem verschrikt. „Want een plotselinge verbreking van de eeuwenoude relatie tussen kerk en staat moge dan het goed recht van de kerk zijn, Belgische diensttijd blijft 12 maanden De Belgische minister van defensie, L.' Segers; heeft gisteren in de-commis sie voor landsverdediging verklaard niet van plan te zijn de militaire diensttijd van twaalf maanden in 1963 te verlen gen, maar voor volgende jaren wilde hij zich niet vastleggen. Wat de defensie begroting ,",n u" 1340 miljoen gulden be treft, zei hij dat deze niet als een pla fond moet worden gezien. België geeft slechts 3.54 procent van zijn nationale inkomen voor de verdediging, tegen Amerika bijvoorbeeld 10 tot 11 procent, denten." Baeealaureaatsstudie scheikunde aan S.U. Amsterdam Amsterdam heeft besloten, de inschrij ving open te stellen voor de baeealau reaatsstudie in de scheikunde. Deze stu die leidt in vier jaar tot een afsluitend ïen, waarmede de titel van bacca laureus kan worden behaald. Het studieschema is voor de eerste twee jaren hetzelfde als voor de ande re studenten in de scheikunde; de laatste jaren hebben echter een geheel eigen, op de toegepaste technische chemie (chemische technologie) gericht program ma. Er wordt naar gestreefd, dat de hiervoor bestemde aparte laboratorium ruimte in 1964 ter beschikking zal ko- zodat de zich thans aanmeldende studenten in dat jaar een begin kunnen maken met het tweede deel van hur De afgestudeerde baccalaurei zijr >oral bestemd voor functies in de che mische en farmaceutische industrie. Door hun korte, doch brede wetenschappelijke opleiding zullen zij nog jong genoeg zijn om in het bedrijf zelf, waar zij hun werkkring vinden, een verdere prakti sche en theoretische vorming te onder gaan. Hun werkterrein zal gelegen kun nen zijn niet alleen in het bedrijfslabo- ratorium. doch ook in de algemene commerciële bedrijfsleiding. Wijziging regeringen Sowjet-satellieten duurt nog voort Zowel in Hongarije als in Bulga rije is de regering sterk gewijzigd. In Bulgarije waren de veranderingen het ingrijpendst. In totaal zijn acht ministers van het toneel verdwenen. Het nieuwe kabinet telt twaalf nieu we leden, waaronder zes ministers zonder portefeuille. Waarnemers zijn van oordeel dat de positie van de 51-jarige premier en par tijleider Zjivkof, die kortgeleden premier Joegof en andere partijleiders al heeft weggewerkt wegens afwijkingen va: partijlijn, is geconsolideerd. Biszku, Hongaars vice-premier, en Nyers. minister van financiën, zijn gis teren tijdens een bijeenkomst van de presidentiële raad van hun functie ont heven en resp. vervangen door Feher er Timar. Biszku is vorige week benoemd tot secretaris van het centrale partijco- Buitenl. studenten krijgen centrum in Amsterdam De Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) heeft in samer king met de Vrije Universiteit er Foreign Student Service een „interna tional student centre of Amsterdam" op gericht, dat woensdag 28 november zal worden geopend. Leven met God. Dat wil zeggen zich door Hem laten leiden, van dag tot dag. En dat kan alleen als de mens bereid is met God in gesprek te gaan, naar Hem te luisteren en dan te doen wat Hij zegt. Het antwoord, dat David krijgt als hij God raadpleegt voordat de slag tegen de Filistijnen een aanvang zal nemen, bestaat feitelijk uit drie delen. Leest er 2 Samuel 5 24 maar eens op na. God zegt in de eerste plaats, dat David moet wachten tot Hij het sein geeft, en dat sein zal zijn: „Zodra gij een geluid van schreden hoort in de toppen van de balsemstruikenDan moet David zich haasten. „Haast u dan Zich haasten. Dus zo maar uitvoeren wat God zegt? Ja, alleen maar uitvoeren, zonder verder iets te vragen. Is dat niet gewaagd? Nee! Niet gewaagd. Dit ligt besloten in het derde deel van Gods antwoord. David moet zich haasten „want dan is de Here voor u uitgetrokken om het leger der Filistijnen te verslaan". Dat is het geruststellende, het heerlijke. God blijft aan onze zijde, Hij laat het ons in het leven niet alleen opknappen, Hij begeleidt ons. Leven met God het is in wezen niets anders, dan in vol ledige overgave Hem laten besturen en wakenin de zeker heid, dat Hij voor ons is uitgetrokken om de machten, die ons belagen, te verslaan. God, leer ons met U leven! Naar verwachting ruim 73 procent De Anne Frank Stichting zal voorto- V>ig dit „centre", aan de prinsengracht huisvesten, totdat het Lz.t. een éigen ge bouw zal kunnen betrekken. Ook zal de stichting voor en met het centre cultu rele manifestaties organiseren. De ASVA is tot dit initiatief gekomen omdat er haars inziens behoefte bestaat aan „een trefpunt voor de student van buiten Nederland, waar hij of zij in de eerste plaats contact kan hebben met medestudenten van buiten Nederland en de tweede plaats met Nederlandse stu- (Van onze soc.-econ. redactie) De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft vanmorgen op de algemene vergadering van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale verklaard dat het werkne mersaandeel in het nationale in komen volgend jaar naar ver wachting de 73 procent zal over schrijden. Zoals bekend bedroeg dat aandeel in 1959 bij de invoering van de gediffe rentieerde loonvorming 68 procent. Sinds dien is het gestegen tot ruim 72 pro cent op dit ogenblik, welke stijging de grotere spreiding vaart i" De staatssecretaris noemde de vorige week bereikte overeenstemming over het nieuwe systeem van loonvorming een be langrijk winstpunt. „Het woord is thans aan het bedrijfsleven", aldus de heer Roolvink. die wees op de grotere ver antwoordelijkheid welke ook de vakbewe ging te dragen krijgt. Hij wekte de christelijk sociale beweging op de taak die haar wacht in zo goed mogelijk sa menspel te verrichten. Sprekende over de 2.7 procent schikbare ruimte voor 1963 zei de heer Roolvink dat ook in de komende jaren een zekere matiging geboden blijft om te voorkomen dat prijsinflatie optreedt, waarvan vooral de laagstbetaalden de dupe zouden worden. Bovendien dient er rekening mee te worden gehouden dat diverse maatregelen ter verbetering van de positie van bejaarden, invaliden en dergelijke groepen eveneens ruimte zul len vergen. klem een beroep op de CNV-voorzit- ter gedaan te blijven streven naar mede zeggenschap voor de werknemers door middel van goed functionerende onderne mingsraden. In antwoord op desbetreffende voor stellen van de afdelingen Nieuw-Buinen, Pernis en Rotterdam zegde het hoofd bestuur toe zich opnieuw te zullen bezin nen op de wijze van aanpak van het scholinjjs- en vormingswerk binnen de or ganisatie, vooral met het oog op het werk van de leden, die zitting hebben of krijgen in de ondernemingsraden. Er werd voorts afscheid genomen van de tweede voorzitter van de C.B.C., de heer J. v.d. Herik, wiens lange staat van dienst in de christelijke vakbewe ging werd geschilderd door voorzitter C. van Baren. De heer v.d. Herik, wet houder van Zwijndrecht. werd gehuldigd voor de toewijding, waarmede hij de zaak van de christelijk-sociale beweging heeft gediend en kreeg enkele geschen ken aangeboden. Vrijdag zal hij op een receptie in Den Haag worden uitgeluid. Medezeggenschap Ook de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, voerde op deze tweede dag van de algemene vergade ring het woord. Sprekende over de ver langde medezeggenschap in de onderne ming zei hij dat de vakbeweging tot taak heeft van de onderneming een ge meenschap te maken, waarin de arbei der een volwaardige plaats is toebe deeld. Vanuit de vergadering werd met Partij en leider v Eerste-Kamerfractie, heeft de regering gisteren met klem gevraagd een duidelijke uit spraak te doen over het rapport van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk t.a.v. de kern bewapening. Zoals bekend wijst bedoeld rapport de kernbewape ning af. Naar de overtuiging van dr. Berghuis kan een overheid, die haar taak en roeping ver staat, onder de gegeven omstan- digheden niet anders dan ..neen'' 2ij„- «betekent in leite «en bedreiging tegen deze synodale Uitspraak Van de Nederlandse staatsgemeenschap.' ze ween Verheugd toonde de heer Van Riel zich over de scherpafwijzende De a.r.-woordvoerder stelde vast datstaatssecretaris Calmeyer het vraagstuk van de kernbewapening rappori. en de visie daarop van de Hervormde Synode de staat en de staatkunde tot in hun diepste fundamenten raken. Het rap port moge dan door één mensenhand (of hoogstens enkele handen) zijn ge schreven, het resultaat is toch maar ge weest dat „de" Synode als zodanig zich nogal onverhoeds tot de christenen én de overheden heeft gericht met een plei dooi voor eenzijdige ontwapening. Welis waar bepleit het rapport geen pacifisme cn wijst het zelfs op de noodzaak van versterking der conventionele bewape ning. maar het is irreëel om te denken dat dit laatste nog een tegenwicht kan tegen de militaire macht van de communistische wereld. In de crete situatie van vandaag komt de syno- jjei omr daie uitspraak dan ook neer op een op-; slag van hun predikant, de eerwaarde aan«Mj> nntmanonpn heer Herbert le Page, geëist^ omdathij ;°willen Eindexamencijfers en studiekeuze Vrijwel alle jongens die op het eind examen gymnasium a en b of h b s-b voor alle vakken gemiddeld 8% of meer behalen, gaan aan universiteit, hoge school of theologische opleiding studeren. Maar ook van hen die slagen met ge middeld een 6 gaan zeer velen een der gelijke studie volgen: nl. 36Tcvan de h b s-ers-b en 70 a 75% bij het gym- i publika- P ZAKAANSTEKERV.A. 10.- Met volledige garantie Luxe geschenkverpakking met extra gastank v.a. 11.- GU TAFELAANSTEKER 16.50 Met volledige garantie (Advertentie) Radio Vaticana met nieuwe zender Paus Joannes XXIII heeft met een boodschap in het Latijn de nieuwe Va- tikaanzender ingewijd, waamee uit zendingen gericht zullen worden op Australië, Nieuw Zeeland én de eilan den in het verre Oosten. De machtige zender van 100 kilowatt staat in het zenderpark Santa Maria di Galeria, op ongeveer 35 kilometer ten Noordwesten van Rome, van waaruit de dagelijkse programma's van de Vati- kaanse radio in 35 talen worden uitge zonden. De nieuwe zender werd bekostigd met fondsen die ingezameld zijn door de rooms-katholieken in Australië en Nieuw Zeeland. In zijn boodschap zei de paus dat de radio en andere geniale uitvindingen van de mens, wanneer deze in dienst van de kerk gesteld worden, van enorm nut zijn voor de maatschappij. Voor het be vorderen van de betrekking tussen de mensen onderling en het steunen van de vrede en eendracht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Eemnes-buiten. D B van Lokhorst, te Mastenbroek: te Warns (Fr.): R. Houtsma. te Exmorra (Fr.) CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Sliedrecht-Middeldiepstiaat: C. den Hertog, te 's-Gravenhage en G. Blom, te Meerkerk. i Christus op aarde"" heeft ge- j "„k^mag I worden gedacht. Er móet echter Hun opvattingen zullen ter kennis van wo^n gesprokem mrt name do< j, uiccbhnn van h*M HmrppA worfirn ge- overheid, want mis\erstanden op on bracht De predikant heeft zijn aangeval-1 Punl kunnen ernstige gevolgen hebben, len kwahficaüe van de paus gebruikt..De overheid, die wij eerbiedigen, mag in hel novembernummer van het org.an «een J* tegen^kernbewapening zeg- i zijn gemeente. In het artikel, waar-gen, noemd. Dit wordt vastgesteld ii e van het Centraal Bui Over het vraag- Statistiek getiteld „eindexamencijfers spel staan. Voor één persoon kan men rekenen op 30 tot 35 gulden, voor een echtpaar dat de gehele inboedel aan c.._elkaar vermaakt, komen de kosten te- daar de stoffeerder dat aanraadt. Moet zamen op een vijftig gulden, voor een dat board nu natgemaakt worden? Moet groot kapitaal cn veel legaten op onge- de ruwe of gladde kant boven komen? Moet het vastgespijkerd worden of niet? wel wollen planken vloer hard" board te leggen evenveel. Vraag: Wij hebben een kal genomen (voordat er sprake hondsdolheid), die een half jaar op wórden. SërÓTeï. Hef tSTrd lebben hótdii dóo° Jójó.n ™e b.grlnlm'g v.n' hól ÏSi.cSe S.T d« *ladde ka"1 »"r raaand hu,s' maac 's het al onderzoek, getracht gen tussen de als bloemen i verband te les- 1 beneden gelegd worden. begaafd- I Vraag: Is het mogelijk Sd«niS?S*"d* !Ch°°ipreS,a,i<! bfoëmi-n vln blauw- De beginregel, - - en verdere studie. luiden: ..Pa had de kleintjes verteld v .7-;..-» v - ■- I ötandiehedcn seen .neen" tegen zeggen. De uitkomsten zijn nader gedifferen- al. Ze zeiden het elkander zacht na", j.. hij dit deed. trok hij tevens van leef n j.an zc thans met anders danitieerd door te letten op verschillen in enz. tegen wat hij ..de bekrompen onbedui- j leBen het svnodale rapport zeg- examenprestatie voor onderscheiden vak- I Antwoord: Het gedicht is va dendheid' van non-conformistische gods- ..neen legen het synodale rappon zeg k ZQals wiskundei natuur- en J. H. Clmge Doorcnbos. Er is c dienstige kringen noemde. een- volgens de heer I scheikunde, talen. gedrukte uitgave bekend m gisterenavond speciaal belegde Be? huis /m gHl is of hef de* kerk ge- i Het meest opvallende hierbij is dat de staat, op een grammofoonplaat gisierenayona -p c ag oorl®ofd (g dfi overheid die middelen te leerlingen die zeer goede examenpresta- ontnemen. die zij nodig heeft om haar ties leverden voor een groot deel hun ■erantwoordelijkheid in de wereld te studie voortzetten in het vak of de vak twee keer gebeurd, dat het op de grond komen aan gaat liggen hijgen. Het is net of het Aken van 75 pfennige. die getiteld: ~..De stoel met de hoest. Het lijkt wel bronchitis. Die kat ■- jS geioof ik al oud. want het dier mist twee tanden en kan bijna geen katte- geboren brood in de bek krijgen en kauwen J Hebben alle katten dit hoesten en wat moet het dier eten? Wij geven katte- brood en catty, melk en iedere morgen een schoteltje havermoutpap en twee tot driemaal in de week wat rauw vergadering van 70 gemeenteleden werd hij berispt door zijn onmiddellijke su perieur. de deken van Guernsey, de eerwaarde heer E. L. Frossard. die zei- de: „Het is in uw positie als Angli kaans geestelijke onverantwoordelijk, te zeggen, dat de paus de plaatsbekleder van Christus is." De predikant beloofde geen artikelen meer te zullen publiceren en scheur de er een voor de ogen van de verga derden in stukken. „Het is zeer moeilijk, de juiste dingen op de juiste tijd te schrijven", merkte hij op. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam start vandaag onder de studenten een actie die beoogt studenten in de ge legenheid te stellen aan een college in Pakistan les te gaan geven. Daartoe wordt een fonds in het leven geroepen. dragen. De overheid draagt het zwaard niet vanwege de kerk, maar van Gods wege en zulks mede om de kerk te be- schermeji. Als die kerk de overheid op gegeven moment adviseert dat d weg te doen omdat het veel te scherp is geworden, dan is daarvan de consequentie dat het zwaard van het kwaad en het onrecht vrij spel krijgt. Zwaardmacht In het rapport ging het erom of men bereid is de met zwaardmacht beklede overheid als goddelijke instelling te aan vaarden. Als men de overheid het zwaard ontneemt d.w.z. de mogelijkheid opgewassen te zijn tegen het onrecht dan betekent dat dat men haar wil .laten Het initiatief tot deze actie is^genomen j abdiceren van haar ambt. Dit is ii «oor een uit studenten bestaand comitéwereldgeschiedenis nog niet vo< hulp aan ontwikkelingslanden. komen. kencombinatie. waarin zij op het eind- uitblonken. Een derde tot de helft van de abituriënten met goede Drestaties in zowel wiskunde als natuur- scheikunde gaat wiskunde, natuurkun de of scheikunde studeren. Bij de gym- ïasium-alfa abituriënten vinden we een- :elfde verband voor wat de (klassieke ïn moderne) talen betreft. In andere studierichtingen en andere opleidingen bevinden zich relatief wei nig abituriënten met zeer goede examen prestatie. In nog sterkere mate geldt dit de weinige geslaagden gymnasium b en h b s-b, die als zodanig voor het bedrijfsleven beschikbaar komen om dat zij geen verder» studie ambiëren. Niet alleen vindt men hieronder velen, die een gemiddelde schoolprestatie le verden, doch ook relatief velen die. op grond van hun eindexamen, tot de zwak kere v h m o-leerlingen gerekend moe ten worden. dichter-zanger. Vraag: In mijn collectie is een schil- :r'i, voorstellende een maanlandschap, gesigneerd: „J. v. Rij '34". Naar lijn mening dagtekent dit schilderij jn 1834. te oordelen naar de staat en de kwaliteit van het linnen. Het land schap is klassiek en meesterlijk geschil derd. Kunt u mij iets meer vertellen van deze schilder? Antwoord: Tot onze spijt konden wij niets over een schilder J. v. Rij vin den. De vorige eeuw was bijzonder rijk aan vaak goede schilders, die uit de belangstelling zijn geraakt. Mis schien zou het eens de moeite lonen u in verbinding te stellen met de con servator van een onzer musea. bijv. Boymans-Van Beuningen te Rotterdam. Vraag: Is het waar, dat het maken van een testament maar vijfentwintig gulden kost? Antwoord: Zo goedkoop als u schrijft, is het niet. maar het kost toch enkele tientjes, wat een gering bedrag is voor iets waarbij zo grote belangen op het Antwoord: Wij raden u aan met de poes eens naar de dierenarts te gaan. Ook katten kunnen bronchitis hebben en dit vraagt een zorgvuldige behande ling. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat het hoesten een andere oorzaak heeft, maar dit kunnen wij niet beoordelen. De voeding, die u verstrekt, is uitste kend. maar u dient wél te bedenken, dat dc kat ook behoefte heeft aan ver se groente, vooral als het dier niet in de gelegenheid is buiten rond te lopen en zelf in deze behoefte kan voorzien. Vraag: Hoe onderhoudt men pas ge schilderd houtwerk op de juiste manier vooral in de keuken waar gekookt en gebraden wordt, en in de douchecel? Antwoord: Pas geverfd houtwerk blijft het mooist, als men het afzeemt met lauw water. Mogelijke vuile plek ken kunt u afnemen met een sopje van synthetisch wasmiddel en dit met schoon water nawrijven. Het is af te raden schilderwerk te boenen. Dit geeft later, als het hout opnieuw geverfd moet worden, extra moeite. Vraag: Gaarne zou ik de waarde we ten van een bronzen munt, gedagtekend 1920 met aan dezelfde kan het cijfer# 75 en daaromheen Stadt Aachen. Aan' de beeldzijde is een kop met eromheen Alfred Rcthel 1816-1859. Antwoord: Het Duitse noodgeld, zo wel kleine munten als bankpapier, uit de inflatietijd na de eerste wereldoor log. heeft in de regel zeer geringe waarde. In dit geval heeft men te ma ken met een noodmunt uit de stad grote hoe veelheden geslagen is. Rethel is een schilder, die in Diepenbend bij Aken is wie bekend zijn de hout- sneden „Auch ein Totentanz" over de revolutie van 1848. Vraag: Wat moet ik aan een teil of wasketel met ijzerroest doen om deze weer goed bruikbaar te maken? Antwoord: U kunt de wasketel afne men met wat terpentine. De roest wordt hierdoor opgelost, tenzij het ijzer reeds zou zijn aangetast. Bij de drogist kunt u zo nodig nog andere roestweren- de middeltjes kopen. Het verdient ech ter aanbeveling een oude witte doek of sloop onder in de wasketel te leggen voordat u de was erin doet. Vraag: Wij zitten in een huis, waar aan we alles letterlijk zelf moeten doen. De verhuurder verft de buitenkant en de rest moeten we maar zelf zien. Ik heb enige jaren geleden een schuur ge bouwd. Die kostte me 700. Een dou checel 300. Van binnen verf ik alles zelf. Ben ik nu verplicht huurverhoging te betalen of niet? Volgens mij hoort er toch een schuur bij het huis. Antwoord: Als u het huis gehuurd heeft zonder schuur of douchegelegen heid, kan het zelf aanbrengen van dit gerief geen reden zijn om de huurver hoging te weigeren. Zijn er gebreken aan het huis, die de bewoonbaarheid schaden, dan kunt u zich wenden tot de huuradviescommissie, die 2.50 be- Brieven, die niet voorzien rijn ran naam en adres, kunnen niet I beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. rekent voor haar hulp. Vraag: Wie was Matthew Henry? Wanneer leefde hij? Welke geloofsover tuiging of richting was hij toegedaan? Kunt u een korte levensbeschrijving ge ven? Is zijn bijbelverklaring, die in ons bezit is in het licht van deze tijd nog van waarde en kan deze wedijve ren tegen de verklaringen van deze tijd? Antwoord: Matthew Henry behoorde tot de Engelse puriteinen. Hij was pre dikant van dc Presbyteriaanse kerk te Chester en later te Hackney bij Lon den. waar hij in 1714 op 52-jarige leef tijd overleed. Hij was een gezocht pre diker. die echter vooral naam maakte als bijbelcommentator. De vele studie, die bij hiervoor naast zijn arbeid in de gemeente verrichtte, is de oorzaak van zijn vroegtijdige dood geweest. Matthew Henry heeft zijn Schriftverkla ring slechts voltooid tot aan de Hande lingen der Apostelen. De overige aan tekeningen zijn in zijn geest door ande ren uitgewerkt. Deze bijbelverklaring is onlangs nog eens te Londen herdrukt. Zij is in wetenschappelijk opzicht na tuurlijk meer dan twee eeuwen oud cn dus niet op de hoogte van de moderne wetenschappen. In de nieuwste drukken zijn dan ook duidelijke fouten gecorri geerd. Een bijbelcommentaar ontleent echter niet alleen waarde aan de we tenschap. maar ook aan diep inzicht in de Schrift. En deze waarde blijft be houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2