World prijs Press Photo '62 naar Venezuela Senaat houdt zich over de toekomst op de vlakte een verze kering voor nü tegen de gevaren van nü Ook Nederland kwam goed voor de dag Debat over wijziging van gemeentegrenzen Eis van acht jaar voor aanslag op douanier 17 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 vraag Uw assurantieman VIER T~\E staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Y. Scholtcn. heeft gisteravond in het Haagse Gemeentemuseum de ten toonstelling „World Press Photo 1962" geopend. Eerder op de dag was tijdens een persconferentie bekend gemaakt, dat de internationale jury dit jaar de hoofdprijs heeft toege kend aan de 28-jarige persfotograaf Hector Rondon Lovera uit Vene zuela. Het betreft een foto uit een se rie „Gered uit de hel". De opname laat een gewonde soldaat zien tijdens straatgevechten in Cabello; de mili- I tair wordt bijgestaan door een gecs- j lelijke. De straat is verder totaal ver- laten, op de achtergrond slechts puinhopen, j Ook de andere foto's uit de serie van de Venezolaan laten gevechtshan- j delingen zien tijdens deze rebellie op honderddertig kilometer van de hoofdstad van zijn geboortestad, Ca racas. De jonge fotograaf was met zijn camera present bij deze barre gevechten voor zijn courant, de „Re- publica". Vorig jaar kende de uit acht perso nen bestaande internationale jury voor dit onderdeel de hoofdprijs top aan een Japanner, die de moord op een Japanse socialistenleider had ver eeuwigd. Nu wordt de hoogste eer dus we derom toegekend aan een fotograaf, die een plaat heeft geschoten, met on- I geveer hetzelfde thema. De winnaar wacht behalve een vliegretour van zijn geboorteland naar Nederland, aangeboden door onze nationale luchtvaartmaatschap pij, f 4000 van de gemeente Den Haag, een Japanse camera met een objectief dat lichtgevoeliger is dan het menselijke oog, twee weken ver blijf in Scheveningen en „The Golden Pier Tower of Scheveningen" de EMS. Sport De beste sportfoto werd door de voor dit onderdeel uit drie personen bestaan de jury toegekend aan de Tsjechoslo- waak Josef Pillmann. Deze persfoto graaf uit Praag reisde helemaal naar .het Japanse Endo om daar een prach tige oefening te vereeuwigen tijdens de wereldkampioenschappen gymnastiek „Features" De Deen Erik Parbst ging in de af deling „Features" met de hoogste eer strijken. Hij maakte een bijzonder aar dige plaat van een zeehond. Voor het eerst werd een prijs uitge reikt voor de „meest artistieke foto". Deze prijs, groot f 2000, werd uitge loofd door de minister van o. k. en w. en toegekend aan de Duitser Guido Mangold uit Bonn. Hij schoot „Louis Armstrong in actie". Tweede en derde prijzen in diverse onderdelen gingen naar vakgenoten uit Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Fin land, Japan en Polen. De Haarlemse fotograaf C. de Boer heeft volgens de jury, en vele vak genoten waren het roerend met haar eens, de beste nieuwsfoto in het af gelopen jaar gemaakt. De Boer ver eeuwigde hel angstige moment in de piste van het circus Boltini, dat juist die avond zijn tenten had opge slagen in Haarlem, waarop de artiste Ria Kuyken werd aangevallen door een getergde beer. De Boer stond ook in de piste en ondanks de geweldige spanning van het ogenblik zag hij kans met grote koelbloedigheid de plaat van zijn leven te schieten. Ook Den Haag Tweede werd de Hagenaar H. W. van Westering, die onlangs verscheen voor het t.v.-scherm. Van Westerling legde de strijd om een mensenleven op de gevoelige plaat vast. Een aantal brand weerlieden trekken een personenwagen op de kant van hèt kanaal in Den Haag. in de wagen was nog een man. De foto heeft een mysterieus karakter door de damp die boven het water hangt. Der de werd de Emmer fotograaf E. Fol- kers jr. met de „Koninklijke raam- misere". Op de laatste foto van de serie ziet men de Koningin met enkele prin sessen proberen een treinraam te ope nen. Voor deze prent was ook de twee de prijs in de afdeling „Features" weg gelegd. ienmg Mr. Scholten zei 's avonds tijdens de officiële opening, dat de fotopers een be langrijke rol vervult in de nieuwsver- spreiding en dat deze expositie daarvan een indrukwekkende demonstratie vormt. Niet minder indrukwekkend achtte de staatssecretaris de tentoonstelling als do- comentatie van een jaar wereldgebeu- Op Mr. Y. Scholten: „Bezinning..." „Deze expositie is een aanleiding tot bezinning voor fotografen en redacties en niet minder voor het lezend publiek", aldus mr. Scholten. „Dit is zeker vorig jaar gebleken bij de uitverkiezing van de foto die de moordaanslag liet zien op een Japanse politicus. Er volgde een golf van debatten en polemieken." journalist een zware verantwoordelijk heid op de schouders gelegd. Een ge heel eigen verantwoordelijkheid, wel ke beslist niet onderdoet voor die van de schrijvende journalist of de radio- reporter.'' De tentoonstelling „World Press Photo 1962" is tot 6 januari te bezich tigen in de nieuwe expositievleugel van het Haagse Gemeentemuseum. Er zijn 1100 foto's uit 47 landen te zien. Bejaarde sloeg met pook Jaar voor poging tot doodslag echtgenote De rectbank te Amsterdam heeft de 73- jarige concierge J. H. M. M. uit de hoofd- stad veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden (waarvan drie v.w.) m.a. van vier maanden voorarrest, we gens een poging tot doodslag op' zijn echtgenote. (Eis: een jaar en vier maan den m.a.>. De concierge, die op latere leeftijd met een veel jongere jeugdvrien din was hertrouwd, ontstak op 21 mei van dit jaar in hevige woede na een verschil van mening over 25. Hij sloeg zijn vrouw met een stuk hout en een pook waarbij zij een hersenschudding en andere verwondingen opliep. M. hebben gehandeld in een periode bewustzijnsvernauwing, zodat hij i de toerekeningsvatbaar was. Tevens hield de rechtbank rekening met de leef tijd van de verdachte. Op de Gooise weg in Amsterdam is gisteren de 70-jarige straatmaker J. Prins met zijn fiets, bij het oversteken, aan gereden door een personenauto uit Baarn- Hij was op slag dood. Voor de stralende Venezolaan Zo- vera (28) was het gisteren 'dubbel feest niet alleen vierde hij zijn verjaardag, doch ook was hij de grote winnaar van World-Press- foto van 1962". Lachend poseerde hij met de Nederlandse winnaar, C. de Boer (links) uit Haarlem, die met zijn foto ,,Beer valt t.v.-ster Ria Kuyken aan'' een prijs won. Natuurlijk was ook Ria zelf van dc partij. „De ethiek van de pers is niet vastge legd en kan dat ook niet worden", zo ging mr. Scholten verder. „De wissel werking tussen publiek en pers helpt de ethiek mee te vormen en alleen deze ethiek kan de journalist zijn juiste ge stalte geven in de ogen van het publiek. Een lezer, die begrip heeft voor de ethiek, heeft ook begrip voor de jour nalist. Voor de moeilijkheden waarv de „persman" zich vaak gesteld ziet voor de eisen die aan hem gesteld wor den." Mr. Scholten constateerde, dat dit be grip van de ethiek slechts mogelijk is op grond van het werk van de journalist. Wat de fotojournalist betreft kan men deze kennis niet zozeer verwerven uit een of enige kranten, maar wel uit deze tentoonstelling. Vera n tivoordelijkh eid ,,Het beeld", zo zei 'de staatssecreta ris, ..heeft een functie van toenemende betekenis in het verkeer tussen men sen, ook in de landen waar het anal fabetisme verdrongen is!" Na de betekenis van geschreven en gespro ken woord naast het beeld besproken ie hebben kende mr. Schol ten het beeld de grote verdienste toe, dat het de beschouwer rechtstreeks bij de fei ten betrekt. „Hierin schuilt het gevaar van te rechtstreeks en weinig delicate benadering. Daarmee wordt de foto- In oorlogstijd Maatregelen voor rantsoenering De minister van algemene zaken en minister-president, prof. De Quay, deelt in de memorie van antwoord ter zake de civiele verdedigingsvoorbereiding mede, dat voor distributie en rantsoe nering maatregelen in algemene opzet gereed zijn gekomen. Ook de daarmee samenhangende organisatorische in structies zijn in een gevorderd stadium an voorbereiding. Voor de spreiding van aardolievoor- raden is een aantal depots in den lande aanbouw. Tot waarnemend economisch nissaris van onderscheiden gebie- zijn voorshands de secretarissen de kamers van koophandel aange- »n. De geneesmiddelenvoorziening, berekend op rampen, is op een half jaar berekend. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt aitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordnngingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- fingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warnitesensatie op dc huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter dc pijnstillende werking van Algesal ''doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Oostelijk Zuid-Hollancl (Van onze parlementsredactie) Ondanks kritiek op onderdelen heeft het voorstel van minister Toxopeus tot wijziging van een grool aantal gemeentegrenzen in oostelijk Zuid-Holland bij de meeste Tweede- Kamerleden, die gistermiddag bij de behandeling van het betreffende wetsontwerp het woord voerden, in stemming gevonden. Vanmiddag zou worden gestemd. Hoewel de grenswijzigingen in eer ste aanleg aanhangig zijn gemaakt om de gemeenten Gouda en Woerden aan meer bouwruimte te helpen, heeft minister Toxopeus de gelegenheid aangegrepen om meteen een aantal andere gemeentelijke vraagstukken in oostelijk Zuid-Holland aan te pak ken. Zijn plannen, die in het wetsont werp zijn neergelegd, komen op het volgende neer. Niet minder dan zeven gemeenten worden opgeheven. De gemeenten He kendorp, Lange Ruige Weide, Papekop en Waarder worden met een gedeelte van Woerden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Driebruggen. Rietveld en Barwoutswaarder worden opgesplitst over Woerden en Bodegraven en Zwam- merdam over Bodegraven en Alphen aan den Rijn. De grenzen van nog een aan tal andere gemeenten worden gewijzigd nl. die van Oudewater. Reeuwijk. Bos koop. Gouda, Haastrecht, Waddinxveen. Hazerswoude, Stolwijk, Gouderak en Moordrecht. Gouda zal o.m. wordeD vergroot met de buurtschap Stolwijker- sluis. gelegen in de gemeenten Gouderak. Haastrecht en Stolwijk. Vanuit de Kamer waren drie amende menten op het wetsontwerp ingediend Mi'. B e e r n i n k (c.h.) wil Driebruggen nog iets groter en krachtiger maken door het dorp Nieuwerbrug en gedeelten van Barwoutswaarder, Bodegraven en Rietveld erbij te voegen. Mr. Geertsema (lib.) wil Gouda naar de zijde van de Krimpenerwaard afgrendelen, teneindo te voorkomen, dat deze gemeente een bruggehoofd krijgt in het gebied ten osten van de IJssel en ten noorden van de verkeersweg GoudaStolwijk. Minister Toxopeus heeft beide amen dementen ontraden. Hij vreest, dat toe voeging van Nieuwerbrug bij Driebrug gen de industrialisatie in die gemeente zal bevorderen. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe gemeente haar groene ka rakter behoudt en volgens de bewinds man is de kans op industrievestiging geringer als Nieuwerbrug wordt ge voegd bij Woerden en Bodegraven, waar al industriekeri Vriendelijker behandelde mr. Toxo peus een amendement van de heer Scheps (soc.), mede ondertekend door leden van de vier regeringsgezind» fracties, dat erop was gericht, aan Gouda een deel van Reeuwijk te ge ven om op dat gebied een park, de z.g. Goudse Hout. aan te leggen. De mi nister nam dit amendement over. Twee grote bezwaren werden vanuit de Kamer nog tegen het wetsontwerp ge uit. De opheffing van Zwammerdam. dat in 1960 zijn duizendjarig bestaan heeft gevierd, werd met gemengde gevoelens begroet. De heren Scheps. Kolfschoten <kath. v.) en Geertsema achtten de op heffing onontkoombaar, maar mr. Beer- nink meende, dat er twee mogelijkheden waren geweest om Zwammerdam te red den. De heer Smallenbroek (a.r.) noem de de opheffing van Zwammerdam de grootste schaduwzijde van het wetsont werp. Ir. Van Dis (s.g.) verklaarde zich zelfs tegen de opheffing van Zwammer dam. „Wij onderschrijven de noodzake lijkheid van de voorgestelde wijzigingen Een tweede bezwaar gold de enorme omvang van het wetsontwerp: meer dan twintig gemeenten zijn erbij betrokken. Mr. Beernink sprak van een mammoet- ontwerp. De heer Smallenbroek, kritisch gestemd, meende, dat voorstellen tot grenswijziging van beperkte strekking dienen te zijn. Het wetsontwerp zou het wel ruim schoots halen, was gisteren de verwach ting. De beide overgebleven amende menten vonden minder steun. Omdat verwerping waarschijnlijk was, kon mi nister Toxopeus in gemoede zeggen, dat hij het wetsontwerp niet zou intrekken, als ze zouden worden aanvaard. De president-directeur van het ge meenschappelijk administratiekantoor in Amsterdam, mr. B. A. van Schaik, is be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Minister Veldkamp, die een bezoek bracht aan de Centrale Sociale Verzekeringsorganen, overhandigde hem tijdens dit bezoek de daarbij behorende versierselen. MAAL VEILIG EERSTE NEDERLANDSCHE Zei, tere wensen, maar (Van onze parlementsredactie) TN rustige, bezadigde sfeer,, die zo kenmerkend is voor haar karakter, heeft de Eerste Kamer gisteren en vandaag de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen gehouden. Er vielen uit de mond van de zes fractieleiders, die gistermiddag en -avond in eerste termijn het woord voerden, weinig of geen schokkende opmerkingen te noteren en in dit op zicht verschilde het debat dan ook in niets van de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer. In de betogen van de voorzitters der „rege ringsfracties" de heren Kropman (kath.v.), Van Riel (lib.), Berghuis (a.r.) en Pollema (c.h.) domineerde de waardering voor het door het kabinet-De Quay gevoerde beleid, al achtte de heer Van Riel het nog te vroeg voor een eindoordeel. Uiteraard had Pv.d.A.-woordvoerder ir. Vos de nodige kritiek, maar zijn oordeel over het kabinet klonk toch een stuk minder scherp dan bij vorige gelegenheden. Aan beschouwingen over de verkiezingen van '63 en de daarna volgende kabinetsformatie waagden de sprekers zich niet, al werd hier en daar wel een zekere lijn aangegeven. De eerste ronde werd gisteravond afgesloten met een uitvoerige reactie van dr. Berghuis op het rapport van de Synode der Nederlands Hervorm de Kerk over de kernbewapening (men zie elders op deze pagina). Minister president De Quay zou vandaag antwoorden. „Dit kabinet is sterker gebleken dan het aanvankelijk scheen en ook was Het zal straks met ere uit de strijd tre den, omdat het onder moeilijke omstan digheden .feitelijke en politieke) om zettend veel werk heeft verzet," zei dr. Berghuis. Hij had op sommige beleids punten ook wel kritiek. Zo vond hij dat de regering niet spontaan en harte lijk genoeg heeft gereageerd op dc aan drang van het parlement de hulpver lening aan de ontwikkelingslanden uil te breiden. Verontrust toonde hij zich over de koers, „die de regering nog steeds met betrekking tot de commer ciële televisie denkt te gaan varen". Het decentralisatie-beleid heeft voorts niel aan de verwachtingen beantwoord. Wat de woningnood betreft: aan de ophef fing daarvan heeft dit kabinet gedaan wat het in het bestaande stramien ver mocht. Als er in dit opzicht plaats voor kritiek is, dan geldt die ook voor vo rige kabinetten, 't Is een verdrietige zaak dat na zeventien jaar de woning nood nog niet is opgeheven. Tn zijn rede voor het najaarscon vent van de A R Partij heeft dr. Berghuis gezegd, dat het in wezen een mislukking van het regeren- zonder-socialisten zou betekenen, als volgend jaar het eerste naoorlogse bewind-zonder-P.v.d.A. al na vier jaar zou eindigen. Daaruit is geconclu deerd, dat de a.r. in '63 niet weei met de socialisten in zee willen er een voortzetting van de huidige con stellatie voorstaan. Dr. Berghuis ont kende gisteravond, dat hij dit zo zou hebben bedoeld en de conclusie moest hij dan ook geheel voor rekening la ten van hen die haar hebben getrok ken. Hij had naar zijn zeggen niet op de toekomstige formatie willen vooruitlopen en zich in bedoelde rede slechts beperkt tot „de nuchtere constatering van een feit". Internationaal De aanvoerder van dc c.h. senatoren mr. Pollema, heeft gisteren onomwon den verklaard, dat h(j niets voelt voor een herstel van de vroegere christelijke coalitie. Deze heeft z.i. haar tijd gehad. Ze past niet in een tijdsgewricht waar in de regering voor dc noodzakelijkheid staat de nationale politiek te supranatio- naliseren, omdat de nationale problema tiek bezig is wereldproblematiek te wor den. Het komt nu aan op samenbunde ling van krachten. „Daarin past geen kleinzielige oppositie-politiek," aldus de heer Pollema, die eraan toevoegde dat de C.H.U. gereed is voor haar taak de christelijke politiek internationaal Hij herinnerde er nog eens aan. hij in het jongste verleden meermalen zijn voorkeur voor een „nationaal ka binet" had laten blijken. „Zou dit tijdig zijn gevormd, dan zouden we met be trekking tot Nw. Guinea sterker teg over Indonesië èn onze bondgenoten met name Amerika hebben gestaan." Maar desondanks vond de heer Pollema dat het kabinet-De Quay het er heeft afgebracht, al had hij ook kritiek (b.v. op minister Zijlstra diens revaluatie-beieid) „Onze fractie heeft dit kabinet beoordeeld naar daden en hoopt dit ook ten aanzien het volgende te doen. Geen fractie heeft het regeringsbeleid vande afgelopen jaren zó eenstemmig gesteund. Wij trouwens steeds een toonbeeld van stemmig optreden." Voor een rooms-rode regeringscoalitie in '63 voelde de heer Pollema even wei nig als voor een herstel van de chris telijke coalitie. „Als de twee grootste partijen zouden samengaan, dan zoi een veroordeling van het kabinet-De Quay betekenen. Prof. De Quay heefi naar onze mening beter verdiend. Met enige n ad rak zei de heer Pollema nog, dat zijn fractie ook in de toekomst geen bindende afspraken van kabinet regeringsfracties wenst. Terloops sprak hij nog over de verhouding van de C.H.U. tot de andere partijen. Hij onder streepte de kardinale principiële ver schillen met de P.v.d.A. („het socialis me biedt geen weerstand tegen machtsbegeerte van de staat"). rr achtte samenwerking in de praktijk ker mogelijk. Wat de eenwording de a.r. betreft: erg optimistisch toonde de heer Pollema zich daar niet i A.R P. en C.H.U. moeten elkaar echter eren begrijpen en waarderen. „Ik hoop. dat de eensgezindheid in de A.R. Partij spoedig mogelijk terugkeert. Ons land heeft ontzettend veel aan deze partij te danken." Ook P.v.d A.-fractieleider Vos stipte de onrust in a.r. kring aan. Hij sprak de „hoogoplopende golven in deze partij" eh vroeg ziich af of de jongste, Amsterdamse rade van prof. Zijlstra „wel voldoende olie bevatte om die gol ven tot rust te brengen". Dr. Berghuis reageerde hierop met de opmerking: „Ik dank de heren voor hun medeleven met de AR P. Overigens zijn de golven in het vierentachtig-jarig bestaan van onze partij wel eens hoger gegaan K.V.P.-fractieleider mr. Kropman vond dat dit kabinet onder de superleiding van prof. De Quay en prof. Zijlstra groot en voortreffelijk werk heeft verricht. Dat het b.v. een overbesteding heeft weten te voorkomen, is een hartelijke geluk wens waard. Toch zag ook de heer Krop man wel zwakke punten, vooral in hel beleid van minister Toxopeus. Hij vond deze bewindsman onvoldoende doortas tend in zijn aanpak van o.a. de agglome ratie-problematiek, de reorganisatie van het georganiseerd overleg, het eigen be lastinggebied van de gemeenten en de pensioenwetgeving. „Ook het volkshuis vestingsbeleid behoort niet tot het beste dat dit kabinet tot stand heeft gebracht. Aan het vraagstuk van de krotopruiming, waarmee de zo urgente bestrijding van de jeugdcriminaliteit nauw verband houdt, is niet voldoende aandacht be steed". De kritiek op het landbouwbeleid van minister Mariinen vond de heer Kropman daarentegen „wat overtrolc- Over de komende kabinetsformatie wilde hij niet veel zeggen. Wel hoopte hij op de vorming van een sterk parlemen tair kabinet, dat dus steunt op bindende afspraken. Want als de band met het parlement zwak is. lijdt ook de band met de kiezers daaronder". In de reek: van extra-parlementaire kabinetten vormt de huidige regering volgen heer Kropman „een gelukkige uitzonde- ■ing". Beter kabinet P.v.d.A.-fractieleider ir. Vos kon zich een beter kabinet dan het huidige stellen, ook bij dezelfde politieke sai stelling. Karakteristiek voor het rege ringsbeleid is volgens hem, dat het op hoofdpunten steeds weer ergens anders is uitgekomen dan in de bedoeling lag Dit geldt voor het N. Guineabeleid, maar ook voor b.v. de loon- en prijspolitiek, hel bezitsvormings- en spaarbeleid, en de uit- gavenpolitiek van de overheid. In ver band daarmee staat het feit, dat de rege ring op essentiële beleidsonderdelen het gestelde doel niet heeft gehandhaafd Opvallend is de verdwijning van de mooiste poppen (belastingverlaging!) uit de regeringsetalage. Van speculaties over de kabinetsfor matie '63 onthield de heer Vos zich. Die zijn naar zijn smaak prematuur, omdat betrekkelijk kleine verschuivingen bij de verkiezingen het politieke beeld in land grondig kunnen wijzigen. Met heer Kropman was hij het echter ec dat vóór de rit bindende afspraken met de Tweede-Kamerfracties zullen moeten worden gemaakt. In het beleid van het De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft gisteren volgend kabinet zal het accent moeten vallen op de collectieve voorzieningen (AOW en AWW, achtergebleven groepen, woningbouw, ontwikkelingshulp). In an der verband informeerde de heer Vos n.a.v. een opmerking van de heer Krop man nog naar de politieke consequen ties van een eventuele verwerping van de Mammoetwet door de Eerste Kamer. V -orts stelde hij de vraag of de regering, gezien de jongste ontwikkeling op loon politiek gebied, nog wel een aparte staatssecretaris voor de loonvorming op het minsterie van sociale zaken noodza kelijk acht. Allesbehalve optimistisch toonde ir. Vos zich over de E.E.G.-onderhandelingen met Engeland. Zijn indruk Is, dat elke vol gende bespreking weer minder resultaat zal hebben dan de vorige. „Men confe reert zich dood. De onderhandelaars gaan veel te gedetailleerd te werk. Als dit zo doorgaat, ligt een échec in het verschiet", vreesde de heer Vos, die dan ook vroeg of dc regering, resp. de Benelux, voor stellen wil doen voor een meer summiere werkwijze. Tussenbalans V V D.-fractieleider mr. Van Riel kon verklaren, dat zijn fractie gelukkig met dit kabinet is geweest, ondanks weten schappelijke kritiek en kritiek op indi viduele ministers. Die ministers noemde hij niet met name, maar hij dacht na tuurlijk aan zijn partijgenoot Visser (de fensie). wiens aftreden hij dit jaar tever geefs heeft trachten te bewerkstelligen. Mr. Van Riel sprak daar nu met geen woord over. Al filosoferend over het kabinet-De Quay en de politieke toe komst kwam hij tot de conclusie, dat „deze regering een aan de situatie ade quaat beleid heeft gevoerd, dat in som mige opzichten revolutionair zal blijken te zijn". In tegenstelling tot de heer Vos zag de liberale senator wél een vaste lijn in het N. Guinea-beleid en de („wijze en succesvolle") loon- en prijspolitiek. De regering heeft voor de Papoea's nog zoiets als een internationale sta tus in de wacht weten te slepen. Thans worden van Indonesische kant i bepaalde wensen geuit, maar het zou volgens de heer Van Riel een beledi ging aan het adres van de regering zijn, indien men zou veronderstellen, dat zij zou meewerken aan enige „op lossing", die de Papoea's het laatste zou ontnemen van wat hen is toege zegd. Geschrokken toonde hij zich over de houding van de KL.M. tegenover Indonesië. Voor hem is hei zeer twij felachtig of zo'n houding behalve mo reel op den duur ook commercieel verantwoord is. De heer Van Rie! begreep, dat K.V P. en P.v.d.A. zich ten aanzien van de po litieke toekomst „hullen in het stilzwij gen, dat bij sfinxen past". Kleinere par tijen kunnen zich op dit punt wel uit latingen veroorloven. Als de internatio nale toestand zich gaat toespitsen, zon naar sprekers oordeel de P.v.d.A. deel van het kabinet moeten gaan uitmaken. Loopt de vrede geen gevaar, dan is de situatie heel anders. Dan gaan de princi piële scheidslijnen spreken. Essentieel is voor de heer Van Riel, dat de vrije onder nemingsvorm redelijk kan blijven voort bestaan, met alle consequenties van dien. die door de P.v.d.A. niet worden aan vaard. Uitgaande van deze stelling be sloot de V.V.D.-fractieleider met een soms wat vage beschouwing over de wen selijkheid van gemeenschappelijke ver kiezingsprograms van gelijkgezinde par tijent naast beginselprograms voor eigen gebruik). In dit verband pleitte hij voor gedeeltelijke afspraken bij kabinetsfor maties over het regeringsprogram en „over de punten waarop men elkaar in redelijkheid zal weten te vinden". Dit was nogal opmerkelijk, want in het ver leden hebben vooraanstaande liberalen hun afkeer van dergelijke afspraken la ten blijken. tegen twee jongemannen uit Kerk- driel, wegens poging tot doodslag op de 40-jarige douanier R. Spin uit Wyler, acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De jongemannen, de 20-jarige assistent- uitvoerder G. V. en de 21-jarige vracht autochauffeur H. C. K. hadden op 14 april bij de grenspost Wyler een bevel om hun auto met enige smokkelwaar tot stilstand te brengen niet opgevolgd. Zij waren snel doorgereden. De heer Spin had zich aan de auto vastgeklampt, waarna V. diens vingers van' het portier had losgemaakt. De man was daardoor vierhonderd meter meegesleurd voor hij van de vijftig a zestig kilometer per \iur rijdende auto viel. De heer Spin is we kenlang in levensgevaar geweest wegens een schedelbasisfractuur en thans kan hij nog slechts lichte dienst doen. De jongelui hadden zich niet meer om hun slachtoffer bekommerd en waren naar Kerkdriel doorgereden, waar zij hun smokkelwaar (wapens en munitie) hadden verkocht, zonder dat de kopers iets van zenuwachtigheid hadden opge merkt. V., die de wagen had bestuurd, verklaarde zich weinig meer te kunnen herinneren. Met K. was het; anders, maar zijn verklaringen weken vaak af van wat hij in het vooronderzoek had gezegd. De officier motiveerde zijn zware els met de nadruk te leggen op de verfoei lijke mentaliteit der verdachten, die reeds eerder was gebleken. Zowel in Antwer pen als in de Bommelerwaard hadden zij al eens een achtervolging door de politie uitgelokt. De raadsman van K.. mr. H. J. van Heiningen, wees op de weinige moge lijkheden voor zinvolle vrijetijdsbesteding in de Bommelerwaard. Verder vroeg hij ontslag van rechtsvervolging, daar K. onder psychische dwang zou hebben ge handeld. Bovendien vond hij K.'s aandeel geringer dan dat van V. V.'s verdediger, mr. P. P. Lap, bestreed de opzet, want de opwelling tot vluchten kan niet als opzet worden aangemerkt Hij vroeg verder of de douanier er niet aan heeft meegewerkt de jongens in pa niek te brengen. Eerst rijbewijs halen dan leren vliegen... In de brein van de directeur van de bekende Amsterdamse autorijschool N.V. Hippe, de heer J. A. Hippe, is het idee geboren ook vlieglessen te 'gaan geven. Daartoe heeft hij een Piperclub gehuurd met dubbele besturing. Het ligt in zijn bedoeling in het voorjaar zelf een der gelijk toestel te kopen voor zo'n kleine vijfentwintigduizend gulden. De vlieglessen, die gegeven zullen wor den op het vliegveld Zestic-nhoven, bij Rotterdam, zijn gekoppeld aan de voort gezette rijopleiding voor automobilisten die nog niet veel ervaring op het gebied van het autorijden hebben. De heer Hippe meent dat de kosten voor de vliegopleiding geen bezwaar zul len opleveren. De lessen zullen f 12.50 per kwartier gaan kosten (autorijlessen f 2 per kwar tier) waar dan nog eens f 12.50 per uur voor de voortgezette rij-opleiding bij komt. De heer Hippe denkt ongeveer twintig lesuren nodig te hebben voor het halen van een vliegbrevet. Dit zou dan neerkomen op een bedrag van f 1000. Op het ogenblik zijn er reeds drie men sen bij de vliegschool van de N.V. Hippe werkzaam: één marine-inspecteur, één instructeur en een oud-leerling. De heer Hippe zelf zal zich met de praktische vliegopleiding in het geheel niet bezighouden. Hij wil zich slechts be perken tot de autorijlessen, „hetgeen ik al vanaf mijn negentiende jaar doe". Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag bij uitvoer van boter naar Engeland verminderd van 48 tot 38 et de kg. die naar Italië blijft 1,45 de kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17