1 li H H n II ia Nog geen Kamerdebat over reclame-t.v. Kinderbijslag gaat omhoog II AA K TA IB AC Ambonezen woonoord ,De Coehoorn5 ontruimd Ook uitkering voor 55 pet-invaliden? 198 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Schaak-vraag 318 Voor u ligt een zogenaamd twee ling-probleem van de componist W. Hagemann, dat in januari van dit jaar werd gepubliceerd in het Tid- skrift för Schack. De opgave luidt: wit speelt en geeft mat in twee zet ten. De tweede opgave is net zo, alleen met in de beginstand de witte toren in plaats van op d3 op d4. Dat de beide winstvoeringen iets met elkaar te maken hebben om deze „tweeling" tot zijn recht te doen komen, is duidelijk. I Wit: Kg4, Ta5 en j en g5. Zwart: Ke5, Pc5 d3, Lf7,' pi c3, f3 n d5, pi c6 en d6. Dam-vruag 317 In het probleem van gisteren wal de stand als volgt: Wit wint in de volgende zetten: 44—40, 28x48; 21—16, 12x32; 16x7, 35x44: 7—1. 48x26; 22—17, 26x12; 1x35, slaat 6 stukken, 510 want op 8—12 volgt 35—19; 35x2, 10—14; 2—24 zie variant, 6—11; 24—33, 11—16; 3338, 14—19; 38—32, 19—24: 32—38, 24—30; 38—43, 30—35; 43—49. Variant: Ook 216 leidt tot winst! Bridge De juiste voortzetting in het ge geven 5 hartenspel is: hartenaas (troefheer kan sec zitten!) en harten na. In de praktijk kwam Oost, die har- tenheer-2e had, aan slag en vervolgde met een kleine klaveren. Op dat moment was het spel niet meer te verliezen. Zuid dook en West nam met klaverheer. De situatie was toen: H 10 7 3 <JB9 O V 5 V Q V 10 8 A 9 6 3 A 4 West speelde ruiten na, maar het hielp al niet meer. Zuid won met het aas, incasseerde klaverenvrouw, gooide op schoppenheer een ruiten af en troefde een schoppen in de hand. Op klaverenaas verdween een ruiten en het contract was gemaakt. Het leer zame in dit spel is, dat Zuid in slag 2 niet mag snijden op troefheer. Oost ontsnapt dan met troef en Zuid moet maar raden, welke van de overgeble ven heren „goed" zit! Jack Diamond Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1: gemeente in Gelder land; 4. oogziekte; 8. meisjesnaam; 10. lidwoord (Fr.); 12. optelling; 15. riviertje op de grens van Drente en Overijsel; 17. ontzaglijk; 19. boom; boomloot; 22. niet vast; 23. ge meente in Drente; 24. vaarwel; 26. oude lap; 27. myth, figuur; 29. dril; 30. afzonderlijk: 31. eerste boek van Mozes (afk.); 33. onbekende; 37. voeg woord; 38. lijst; 39. verheffing van de ziel tot God. Verticaal: 1. soort kachel; 2. voeg woord; 3. landbouwwerktuig; 5. ge heel de uwe (afk. Lat.); 6. telwoord; 7. stad m Frankrijk; 9. rivier in Italië; 11. boom; 12. zeker; 13. dorp in Gel derland; 14. woedend; 16. dorpje in N; Brabant: 18. interest; 21. nieuw (Gr.); 24. vertegenwoordiger; 25. priem; 27. bijl; 28. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen; 32. maanstand; 34. voorzetsel; 35. uitroep; 36. lidwoord; 37. water in Friesland. r FT rr r m r n m m Bh s n jb rj 16 L L a L 18 K t 20 H n J F u E 26 M U9j 30 li sa ia m m mu IÜJ IMI A JJ OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. Somme; 5 stier; 9. aastiek; 11. Ov; 13. start;14. A.B. '5. eelt; 17. soda; 19. dra; 20. als; 22 Pet; 23. trek; 24. paal; 25. Ari; 26. sta <8. aas; 30. mees; 32. klam; 33. pk J4. Ieren; 37. ra; 38. alleman; 40 logos H. spook. Verticaal: 1. spoed; 2. mm; 3. mast l Est: 5. sir; 6. tets; 7. ik; 8. rabat 0. taal; 12. vertrek; 14 adelaar; 16 arie; 18. opaal; 20. aks; 21. spa; 25 mpel; 27. tere; 29. smaak; 31. silo '2. knap; 35. els; 36. Ems; 38. Ag no. De tweede zittingsperiode van het concilie begint 8 september 1963. en niet op 12 mei zoals aanvankelijk werd be- Commissie stelt nadere vragen (Van onze parlementsredactie) De bijzondere Tweede-Kamercom missie, die de openbare Kamerbehan deling van de nota inzake de reclame televisie voorbereidt, meent, dat menteel nog geen openbaar debat de nota kan worden gehouden. Na be studering van de onlangs verschenen memorie van antwoord van de staats secretarissen Scholten en Gijzeis zijn de commissieleden tot de conclusie ge komen. dat de beide bewindslieden eerst nog over een aantal punten na dere opheldering moeten verschaffen. De commissie kwam gistermiddag on der voorzitterschap van de a. r. fractie leider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, bij een. Men had slechts weinig tijd nodig om te besluiten, de regering in een nader verslag nog een aantal vragen te stellen. Aanleiding hiertoe was de omstandig- (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp heeft thans bij de Tweede Kamer het aangekondig de wetsontwerp ingediend op grond waarvan de kinderbijslagen zullen worden aangepast aan de stijging van de lonen sinds 30 september 1960. De verhoging gaat in per 1 januari 1963 en betreft de kinderbij slagen krachtens de Algemene Kin derbijslagwet, de Kinderbijslagwet Loontrekkenden en de Kinder bijslag voor Kleine Zelfstandigen. Na 1 januari zullen de kinderbijsla gen per kwartaal bedragen: f 64,74 voor het eerste kind, f 70,20 voor het tweede en derde kind, f 95,94 voor het vierde en vijfde kind, f 107,64 voor het zesde en elk volgende kind. Dit betekent voor loontrekkenden e< verhoging per kwartaal van f 5,46 vo het eerste, tweede en derde kind, f 7, voor het vierde en vijfde kind en f 8,58 r het zesde en elk volgend kind. De kleine zelfstandigen krijgen per 1 januari voor het eerst op grond van de Kinder bijslag wet voor Kleine Zelfstandigen kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Senatoren krijgen hogere vergoeding (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer is er gistermiddag ee akkoord gegaan, dat de toelage de voorzitter van de Eerste Kamer e onkostenvergoeding voor de leden de Eerste Kamer worden verhoogd. De beide hierop betrekking hebbende onder werpen werden met 115 tegen nul stemmen, resp, zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Tijdens de stemming waren geen com- munisten in de zaal. Voor het eerste wetsontwerp was hoofdelijke stemming nodig, omdat de Eerste Kamer zelf een meerderheid van tweederde wenselijk achtte. De toelage van de voorzitter van de Senaat wordt verhoogd van f 5000 tot f 7500 per jaar; de onkostenvergoe ding voor de Eerste Kamerleden gaat omhoog van f 600 tot f 1200 per jaar. De Senatoren ontvangen voorts een jaar lijkse reiskostenvergoeding van f 2400. Senaat aanvaardt Wet subsidiëring kerkenbouw (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren met 52 stemmen vóór en 7 tegen het wets ontwerp inzake de subsidiëring van de kerkenbouw aanvaard. Tegen stemden de V.V.D.-fractie (op baron De Vos van Steenwfjk na), de A.R. J. Tjalma en de C.P.N. Vóór de stemming werden nog enke le korte verklaringen afgelegd. Mr. De Wilde (lib.) zei. dat de V.V.D.-fractie zeer teleurgesteld is over het afwijzende antwoord van minister Van Aartsen op enkele geuite wensen. Voor de grote meerderheid van de fractie is dit een aanleiding om tegen te stemmen. Prof. Diepenhorst (A.R.) deelde mee, dat de grootst mogelijke meerderheid van de A.R.-fractie voor het wetsontwerp zal stemmen. Daarbij weegt zwaar de over weging, dat de overheid zelfs de schijn van discriminatie behoort te vermijden. Daarna aanvaardde de Kamer met 42 stemmen voor en 18 (P.v.d.A.) tegen de wijziging van de Pachtwet (opheffing prijsbeheersing landbouwgronden). heid, dat de staatssecretarissen in de memorie van antwoord een aantal ge. heel nieuwe argumenten hebben aange voerd, die niet voorkomen in de nota zelf. De liberalen stribbelden aanvanke lijk nog tegen, maar zij konden toch niet ontkennen, dat van een nieuwe benade. ringswijze sprake is. De fracties dienen nu op 13 decem ber hun vragen gereed te hebben. Het verslag kan dan nog voor Kerstmis verschijnen. De staatssecretarissen heb. ben de maand januari voor het schrij ven van hun antwoord. Mocht het voor de verkiezingen nog tot een openbaar televisiedebat komen, dan moet dit gebeuren tussen half fe bruari en eind maart. Het is gebruik, dat de Kamer gedurende de zes weken, die aan de verkiezingsdatum (15 mei) voorafgaan, niet vergadert. Ons werd verzekerd, dat het thans genomen besluit niet beoogt, de behandeling van de nota op de lange baan te schuiven. Zoals men zich zal herinneren, klaarden de staatssecretarissen zich langs in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Kamer, be reid. de NTS tien uur zendtijd per week op het tweede tv-net toe te staan. Zjj bestreden de stelling van de NTS en de omroeporganisaties, dat de uitzendingen op het tweede net uit de kijkgelden zouden kunnen worden betaald. Afgezien van bovengenoemde con- sessie aan ide NTS en de omroepvereni gingen handhaven dc bewindslieden het standpunt, dat het tweede net uit eindelijk door een commerciële organi satie moet worden bediend. In de me morie van antwoord staat niet meer voorop de economische benadering, die de nota zelf overheerste, maar wiordt het standpunt van de bewinds lieden vooral gebaseerd op enkele ar tikelen van het Europese Verdrag over de rechten van de mens. Met na me deze nieuwe benadering bracht de commissie tot het besluit, de regering in een nader verslag aanvullende vra gen rte stellen. Een jaar voor poging tot doodslag op vrouw De Amsterdamse rechtbank heeft de 73-jarige concierge J. H- M. M. veroor- deed tot een gevangenisstraf van twaalf maanden (waarvan drie voorwaardelijk) met aftrek van vier maanden voorarrest, wegens een poging tot doodslag op zijn echtgenote. De officier van justitie had een jaar en vier maanden met aftrek ge- eist. De concierge, die op latere leeftijd met een veel jongere jeugdvriendin was hertrouwd, ontstak op 21 mei van dit jaar in hevige woede na een verschil van mening over f25. Hij sloeg zijn vrouw met een stuk hout en een pook waarbij zij een hersenschudding, hoofdwonden, en een gebroken handbeentje opliep. De 52-jarige gemeentewerkman H. Brouwers is in Almelo in de Loolee (een brede beek) geraakt en verdron- de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotionbestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Maurer4-Wirtz Stolberg im Rheirtland Kolendamp doodt twee bejaarden Twee bejaarde Rotterdammers zijn door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. De politie vond dinsdagavond de 69-jarige heer H. J. Siegers en de 67- jarige mevrouw H. A. M. Mom-Groote- goed dood in de woning aan de Melchert- straat 100. Vermoedelijk zijn de heer Siegers zijn huishoudster maandagavond al stikt door kolendamp, die uit de kachel ontsnapte. Buren hadden de politie gewaarschuwd, omdat zij de hele dag licht in het huis hadden zien branden, maai1 de bewoners hadden gemist. Ondanks verzet van bewoners Als gevolg van een gerechtelijk vonnis is gisteren het Ambonezen- woonoord „De Coehoorn" in Muider- berg ontruimd. Dit is een uitvloeisel van een proces tussen de gemeente Muiden en de Staat der Nederlanden. De gemeente Muiden heeft het ter rein, waarop het woonoord is ge vestigd, nodig voor de woningbouw, Muiden won het proces en vorige week zouden de Ambonezen het kamp hebben moeten verlaten. Men had hun woningen toegewezen in de Ambonese woonwijk van Wormerveer, de Ambonezen, in totaal 26 personen verdeeld over vijf gezinnen, accepteerden woningen niet. Daarna heeft het rijk door bemiddeling van Ambonezenzorg twee woningen in Delfzijl en twee in Doesburg ter beschikking gesteld. Gisteren verscheen de deurwaarder in het woonoord om gevolg te geven aan het gerechtelijk bevel. Op het terrein waren aanwezig de districtscommandant van de rijkspolitie, overste Laverman, de com mandant van de rijkspolitie in Muiden, adjudant Terpstra en enige manschappen, de burgemeester van Muiden, de heer Th. C. D. Coops en de adjunct-inspecteur van Ambonezenzorg en enige sociale verzor gers van de Ambonezen. Van Ambonese zijde waren uit het woonoord ..Kesteren' de voorzitter en de secretaris van de Am bonese partij „Crams". naar Muiderbërg gekomen. De Ambonezen vertoonden echter het geheel geen bereidheid om te v trekken. Men stelde zich namelijk op het standpunt, dat men niet vrijwillig Nederland is gekomen en men beschouwt zich nog steeds als militair op weg huis. Daar men aan een dienstbevel wel wil voldoen, vroeg men een schriftelijke opdracht. Men was gegriefd, dat deze opdracht er niet was, ondanks toezeg gingen in die geest. In plaats daarvan kwam er een gerechtelijk vonnis, nodig met gebruik van geweld". Na vele telefoontjes met instanties Den Haag en na uren confereren werd ter plaatse een schriftelijke opdracht tot' ontruiming uitgeschreven. Hierop eisten de Ambonezen enige dagen uitstel oi kunnen pakken. Hieraan kon echter geen gevolg worden gegeven. Ten slotte vroe gen de Ambonezen uitstel tot gistermid dag drie uur en eisten zij dat de gezin nen bij elkaar zouden blijven. Uiteindelijk kreeg de deurwaarder bevel om te laten inpakken en langzaam aan begon men daarmee. Het duurde bijna de gehele dag eer het kamp leeg was. Na verkoop van de barakken kan de gemeente Muiden het terrein nu bouw rijp maken voor de woningbouw. Heerlen steunt doorstroming Het gemeentebestuur van Heerlen wil een huurtoaslag geven aan gezinnen die de beschikking kunnen krijgen over een woning waarvan de huur hun financiële draagkracht te boven gaat. Ook hebben burgemeester en wethouders van Heerlen een regeling ontworpen die inhoudt dat aan gezinnen die van een goedkope na£ een duurdere woning verhuizen een g( deelte van de kosten van verhuizing e inrichting kan worden vergoed en g« durende vijf jaar Jmurtoeslag kan woi den verleend. Geen kartelverbod voor het vervoer De ministers v EEG-landen hebben maandag in Parijs besloten de kartelverordening der ge meenschap op te schorten voor het ver voer, zo heeft een woordvoerder var het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag medegedeeld. Het besluit, genomen op voorstel van de EEG-comrnissie, omdat men van een toepassing zonder meer van de kartel bepalingen complicaties in de vervoers wereld vreesde, schort de toepassing van de kartelverordening voor het vervoer per spoor, over de weg en via de bin nenwateren op tot 31 december 1965 en voor de zee- en luchtvaart voor onbe paalde tijd. De EEG-commissie is uitge nodigd tijdig voorstellen aan de EEG- ministerraad te doen, opdat voor het af lopen van de genoemde termijn de con currentie in vervoerssector kan worden geregeld. De opschorting heeft terug werkende kracht tot de datum waarop de kartelverordening van kracht was ge worden. P. Bentz v. cl. Berg nieuwe voorzitter Centraal Orgaan Met ingang van 1 februari zal mr, H. Albarda aftreden Is voorziter van het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland. Hij zal deze functie dan ruim twaalf jaar hebben vervuld. Tot zijn opvolger heeft het hoofdbe stuur van het orgaan, de heer P. R, Bentz van den Berg, directeur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden benoemd. Behalve beroepsjager was hij zakenman. Hij kooht en verkocht inlandse kunst en jachttrofeeën. Op de barza stonden tam-tams en enorme, gepre pareerde olifantsvoeten, waarvan de nagels ge polijst waren en het leer gepolitoerd. De poreuse beenderen waren er uitgehaald en nu waren de poten paraplubakken geworden. De slanke poten van zebra's met hun bruine en geelwitte tekeping, droegen een tafeltje, of vormden een asbak. Een luipaard grijnsde met gele slagtanden vanuit zijn lege, gevlekte huid en in een hoek lagen orde loos een paar leeuwehuiden, ontdaan van de kop pen. want die brachten apart hun gtld op als wandversiering. Binnen stonden de kleinere souvenirs: kleine, inlandse prauwen, schildjes, overtrokken met zebrahuid, bewerkte nijlpaarde- en olifantstanden, maskers, drums, pygmeeënboogjes, speren Over alles lag een fijn laagje stof, want de han del was traag. Afrika was taboe voor het massa toerisme en Maeckelbergh zon dag aan dag op middelen om de handelsvoorraad in zijn geheel uit het land te krijgen, voordat ook hier de bom zou barsten. Hij keek door zijn oogharen naar het meer, dat helderblauw was, met een geel, zonnig strand achter de rij palmen aan weerskanten van de bou levard. De streek was mooier dan de Rivièra, ge loofde hij en de hotels boden alles wat een mens n zijn vakantie kon begeren alles, behalve de rustgevende gedachte dat men hier veilig was en na de vakantie ongehinderd het land weer zou kunnen verlaten. ,.Ces sales makakes!" schold de jager binnens- monds, want er was een negerjongen opgedoken in zijn gezichtskring. De jongen had nog de gedweeë uitdrukking op zijn gezicht, die typerend was voor de koloniale periode. Maar monsieur Albert wist nu, dat het camouflage was, een masker van onder danigheid, dat de woede en de wraakzucht verborg. De jongen overhandigde hem met een buiging het telegram en de blanke wenkte met zijn hand dat het in orde was. Toen ging de jonge neger weg en aan de voet van de drie traptreden, die naar de begane grond leidden, keek hij nog een keer om, de man en de voorraad goederen samenvattend in één raadselachtige blik. Maeckelbergh scheurde het telegram open; hij las, herlas en was verbouwereerd. Ten slotte dron gen de feiten tot hem door: morgen zou meneer Byrd arriveren en er werd van hem verwacht, dat hij een aantal olifanten zou tonen. Het was waan zin, want sinds Kongo zelfstandig geworden was, had hij zijn inlichtingendienst verwaarloosd. Nu al maanden- en maandenlang had geen mens een beroep op hem gedaan en wat hem betrof liepen er honderd olifanten vrij rond in het grensgebied, hij zou er geen een van schieten. Schieten Het woord zette zich vast in zijn hersens en hij herlas opnieuw het telegram. Er stond: verlangen groot aantal olifanten te ZIEN. Van schieten was geen sprake. Langzamerhand werd het hem duide lijk. Er was een journalist, die foto's wenste van olifanten, er behoefde niet gejaagd te worden. Hij stond op en rekte zich. Hij staarde naar zijn voorraad en zijn ogen begonnen te glanzen. Die Amerikaanse journalist misschien was er een kans om van de boel af te komen en met het geld in Europa iets te beginnen Hij riep zijn vrouw naar voren en streek zijn dochtertje over de blonde haren. Vervolgens reed hij naar hotel Regina en zei tegen de Poolse eige naar: .,Heb je twee kamers tegen morgenavond?" „Nee" zei de Pool en grijnsde, want het hotel was practisch onbezet. Alle hotels waren onbzet en ze wachtten allemaal op het sein om te vertrek ken. Misschien liep het goed af, dan zouden ze blijven; misschien vergisten ze zich toch en dan zouden ze moeten vluchten. Amerikanen!" zei Maeckelbergh en hij trok zijn wenkbrauwen vragend op. „Jagen?" (Wordt vervolgd) Dr. Veldkamp over interimregeling (Van onze parlementsredactie) Dc interim-regeling voor invalidi- tcitsrentetrekkers zal misschien ook gelden voor invaliden, wier invalidi teitsgraad ligt tussen de 55 en 66 2/3 procent. Minister Veldkamp heeft gisteren in de Tweede Kamer de toe zegging gedaan, deze maatregel „in zeer ernstige overweging" te willen nemen. Als bedrag van de bijslag zou dan kunnen worden gedacht f 2.454. Het oorspronkelijke voorstel van de bewindsman houdt in, dat men, voor het ontvangen van een uitkering, evenals dc huidige invali diteitswet bepaalt, minstens 66 2/3 pet invalide moet zijn. Een aantal andere wensen, die Kamer vorige week donderdag bij behandeling van het wetsontwerp interimregeling invalixiiiteitsrentetrek- kers heeft geuit, wilde de bewindsman niet inwilligen. Deze weigering betrof vooral het verzoek, dat het rijk de helft van de kosten van de regeling zal betalen. Dit zou neerkomen op een bedrag van f 130 min. De regering heeft f 75 miljoen toegezegd bepaald niet verder gaan, zo liet de minister gistermiddag weten. Ook voelt dr. Veldkamp er niet 1 de interimregeling van toepassing te klaren op personen, die ouder dan 35 jaar waren, toen zij in loondienst traden, en op de z.g. uitgetrokkenen uit de Ziekte wet. Hij acht een dergelijke concessie ln strijd met het karakter van de interim regeling. Wel toonde de bewindsman zich tege moetkomend ten aanzien van de gehuw- Weinig PTT-service op Waddeneilanden? Het Tweede-Kamerlid dr. Vermooten (soc.) heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of het juist is. dat het dienstbetoon van de P.T.T. op de Friese Waddeneilanden zeer veel te :n overlaat. Is het juist, zo vraagt hij onder i dat poststukken die vrijdags van buiten de eilanden zijn verzonden, pas na drie dagen worden bezorgd en dat interne cor respondentie op de eilanden zelf twee dagen onderweg isT Pakketten Ambonese gevangenen De stichting Door de Eeuwen Trouw vraagt ook dit jaar giften om pakketten te zenden met medicijnen en nuttige artikelen voor de Ambonezen, die zich in de gevangenissen en concentratiekam pen van de republiek Indonesia bevin den. Het Nederlandsche Roode Kruis zal weder voor de verzending zorg dragen. Deze kunnen gestort worden op post giro 1130000. De stichting heeft een van 2 januari dagtekenende brief ontvangen van mr. dr. Chr. R. S. Soumokil, die de strijd op Ceram voortzet. Maandag cent voor tbc-bestrijding De algemene inzameling van de stich ting Wereld-Schoolkind-Steunfonds ,JDe Maandagcent" wordt maandag 10 decem ber op de aangesloten scholen gehouden. De opbrengst is bestemd voor de tuber culosebestrijding in Azië, Afrika en Zuid- Amerika. de en de duurzaam gescheiden levende vrouwen. Wat betreft de gehuwde wer kende vrouwen, waarvan de man invali de is en die als kostwinster optreden, wil de minister bewerkstelligen, dat aan het betreffende gezin aan invaliditeiteuitke- ring en andere inkomsten tezamen in het algemeen wordt gegarandeerd het be drag van de maximale uitkering inge volge de interimregeling, f 3.924. Wat de duurzaam gescheiden levende vrouw betreft, overweegt dr. Veldkamp om haar voor de interimregeling de zelfde rechten te geven als de onge huwde vrouw. Gehuwde vrouwen, die na het in werking treden van de inte rimregeling invalide worden, zullen, als zij bij het intreden van de invalidi teit nog in loondienst waren, recht op uitkering krachtens de interimregeling ontvangen. De minister benadrukte, dat de inte rimregeling zijns inziens nog slechts een zeer onvolledige voorziening bevat. Hij streeft dan ook met spoed naar verdere verbetering van de positie van de inva liden. Om zo min mogelijk vertraging te laten ontstaan, zal hij, als eerste stap, de indiening van een wetsontwerp arbeids ongeschiktheidsverzekering voot loon trekkenden bevorderen. De uitvoe ring daarvan wordt gelegd in handen van de bedrijfsverenigingen. De uitkeringen zullen niet lager zijn dan die krachtens de thans behandelde interimregeling, ln een later stadium kan deze verzekering voor loontrekkenden wellicht worden vervangen door een volksverzekering op het gebied van de arbeidsongeschiktheid, waaronder dus ook de zelfstandigen zou den moeten vallen. Nadat de minister de sprekers uit de Kamer had beantwoord, werd de behan deling van de interimregeling geschorst ten einde de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid de ge legenheid te geven, zich over dit ant woord te beraden. Omdat op een aantal belangrijke wensen van de zjjde van de Kamer niet was ingegaan, leek het niet uitgesloten, dat dit beraad zal leiden tot het indienen van een aantal amendemen ten op het wetsvoorstel. Later op de middag bleek, dat de heer Suurhoff (soc.) vasthoudt aan de eis dat het rijk de helft van de kosten van' de interimregeling moet betalen. Hij diende daartoe twee amendementen Ze zijn alleen door socialisten onder tekend. Vanmiddag zou de behandeling het wetsontwerp worden voort gezet. Crematie van dr. Friedericy In Londen is gisteren het stoffelijk overschot gecremeerd van de vrijdag overleden Nederlandse schrijver en atta ché voor perszaken en culturele aangele genheden bij de Nederlandse ambassade n Londen, dr. H. J. Friedericy. De Nederlandse ambassadeur, mr. A. W C. baron Bentinck van Schoonheten. sprak enige woorden van waardering ui de kapel van het crematorium „Golders Green-' in Noord-Londen. Mr. A. E. Lissauer, Londens correspondent van aantal Nederlandse provinciale bla den, sprak namens alle Nederlandse journalisten in Londen. Zuid-Afiïka verlaagt liet disconto De Bank van Zuid-Afrika heeft 27 november het disconto verlaagd van 4 tot 3de derde verlaging in 12 maan den in verband met de verbetering van de handelsbalans en de grote hoeveel heden geld in handen van het publiek. De 44-jarige heer J. Cornelisse, ont vanger van Zoeterwoude, is per 16 de cember benoemd tot burgemeester van

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15