RENNIES Strauss blijft omstreden figuur bij regeringsformatie Tunesische regering gelast evacuatie van daklozen Sowjetunie bevriest eis voor VN-clriemanseliap Uw zuurbrand Met Rennies smoort U ze in de kiem. Verruiming van handel O.- en W.-Duitsland? Besprekingen zijn gaande Wat is er toch mis met onze landbouw? De uitvinding van het wiel WOENSDAG 28 NOVEMBER 1963 I Adenauer voelt meer voor Lücke (Van onze correspondent te Bonn) EEN grote politiekel activiteit Iheerst sinds maandag in Bonn in verfoand met de pogingen van kanselier Adenauer om een nieuw kabinet samen te stellen. Na de stembuszege van de Bei erse zusterpartij der C.D.U., de Christelijk Sociale Unie, is de mi nister van defensie, Franz Jo seph Strauss het „centrale pro bleem". Het hoofdbestuur van de C.S.U. in München heeft Strauss de vrije hand gelaten om in Bonn te onderhandelen en te doen of te laten wat hem goed dunkt. Strauss heeft gisteren zijn porte feuille ter beschikking gesteld. Dat viel echter nauwelijks op, want alle V.S. willen helpen bij oplossen van conflict in Jemen President Kennedy heeft in bood schappen aan vier Arabische leiders de goede diensten van Amerika aangebo den bij het regelen van het conflict Jemen. De boodschappen zijn vorige week gezonden aan kroonprins Feisal, pre- 1 Saoedi-Ara'oic. koning Hoes- - Jordanië, president Nasser var Egypte en het hoofd van het republi keinse bewind in Jemen, Abdoellan Al- Sallal. Het monarchistische bewind imam Mohammed Al-Badr heeft de VN. telegrafisch verzocht een onder zoek in te stellen naar de omvang van de Egyptische inmenging in Jemen en naar de aanwezigheid van Jordaanse en Saoedi-Arabische troepen. Indiase militairen zijn doorgebroken Premier Nehroe van India heeft op een receptie gezegd, dat het land zich op een langdurige strijd met China moet voorbereiden. Het zou misschien noodzakelijk zijn nieuwe strijdtechnieken te leren. India zou zich in geen geval door China laten intimideren. De Chinese invasie had India de ogen geopend en het zou zich nooit meer laten vangen. Ongeveer 3.000 Indiase militairen die zchter de Chinese linies waren ingeslo- in Tezpoer (Assam) aangeko- wordt van welingelichte zijde i. Een groot aantal Indiërs is «chter nog ingesloten. Volgens welingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad heeft India de ifgelopen dagen enkele legeronderdelen van de grens met Pakistan overge bracht naar het noordoostelijke grens gebied om daar ingeschakeld te wordeu als de strijd tussen India en China weer )u ontbranden. Amerikaanse functionarissen deelden intussen dinsdagavond mee. dat er de fgelopen dagen geen nieuwe wapen- erschepingen naar India zijn geschied. 0 Gisteravond is in net Juliana-zieken- huis te Apeldoorn op 81-jarige leeftijd overleden de heer T. P. van der Berg uit Apeldoorn. Op 14 november werd hij ernstig gewond toen hij bij het overste ken van de Einsteinlaan door een motor werd aangereden. CDU-CSU ministers die de vorige week hun bereidheid daartoe reeds kenbaar maakten deden hetzelfde. Het Strauss-probleem is daarmed nog geenszins uit de wereld Bondskanselier Adenauer had gisteren zijn eerste gesprek met dr. Ench Men de. de voorzitter van de liberale vrije democratische partij die met de terug trekking van haar vijf ministers uit het kabinet, de huidige crisis veroorzaakte. Uit goed ingelichte kringen is te ho ren, dat de liberalen niet willen afstap pen van hun eis, dat Strauss van het volgende kabinet geen deel meer mag uitmaken, in welke functie dan ook. An derzijds is het voor dr. Adenauer be paald niet gemakkelijk om een politicus die enkele dagen geleden zulk een for midabele stembusoverwinning behaalde over de gezamenlijke Beierse politieke partijen, zomaar aan de kant te zet- Geen portefeuille? De enige mogelijkheid blijft dat Strauss eigener beweging afziet van een porte feuille bi de nieuwe regering. Of hij eventueel zal besluiten zich een poosje uit het politieke schootsveld terug te trekken en een minder geëxponeerde post in het Westduitse politieke leven te accepteren, is niet bekend. Men spreekt er in dit verband in Bonn over dat hij voorzitter zou kunnen wor den van de CDU-CSU-fractie, terwijl dan dr. Heinrich von Brentano als minister van financiën in het vijfde Adenauer-ka- binet zou worden opgenomen. Dat de gedachten van de formateur toch wel in de richting gaan van een ontheffing van Strauss van zijn functie als minis ter van defensie, blijkt uit het feit dat dr. Adenauer reeds tweemaal de minis ter van volkshuisvesting, Paul Lücke, heeft ontvangen. Lücke is vroeger toen de Fibag-affaire nog in volle gang was en de mogelijkheid bestond dat mi nister Strauss zou moeten aftreden reeds als opvolger genoemd. Lücke heeft als actief officier bij de weermacht ge- Zeker is intussen ook dat het nieuwe kabinet aanzienlijk kleiner zal worden: men spreekt over samenvoegingen van de ministeries van Duitse zaken en vluchtelingenzaken, van volkshuisvesting en beheer staatsvermogen en van ge zinszaken en volksgezondheid. - Twee Tibetanen sleepten lange stukken hout over een bergweg in het noordoosten van India, in een poging om de troepen van India bij te staan in hun strijd tegen de oprukkende Chinezen. Vele Tibetanen hebben de laatste weken op het grondgebied van India hun toevlucht gezocht. wa Kennedy spreekt met Mikojan over Cuba Donderdagavond zal president Kenne dy een gesprek hebben met de Russicshe eerste vice-premier Mikojan, waarbij het over Cuba zal gaan. Mikojan heeft, zo als men weet, vergeefs getracht de Cu baanse premier, Fidel Castro, te bewe gen toestemming te geven voor inspee lt zijn land. Gisteren had hij nog ontmoeting met de Cubaanse am bassadeur in Washington. Lechuga. Men neemt aan dat Mikojan ook an dere leden van de Amerikaanse rege ring zal ontmoeten, waarna mogelijk een tweede gesprek met Kennedy volgt. De Tunesische regering heeft cijfers reeds 40 pejsonen gisteravond de evacuatie gelast van de duizenden dakloze en hon gerige slachtoffers van de door overstromingen getroffen oasen in de randgebieden van de Sahara. De minister van landsverdediging Ba- hi Ladgham, die ter coördinatie van hel reddingswerk door president Habib Bour- guiba naar het zuiden es lands gezon den is, heeft verklaard, dat de evacua tie door de vernietiging van de levens- middelenvoorraden noodzakelijk is ge worden. Ladgham heeft zijn hoofdkwartier gevestigd in de havenstad Ga-bes, 300 km ten zuiden van de hoofdstad. Daar zijn de -meeste straten bedekt met puin, dat op sommige plaatsen anderhalve me ter hoog ligt. De straten waar het water gevallen is. zijn bezaaid met dode schapen ontwortelde palmbomen. Alleen in Gabes zijn volgens officiële het leven gekomen toen de Zoued een stroom pje dat het grootste deel van het jaar droog ligt ten gevolge van de tro pische regenval buiten zijn oevers trad. Terwijl konvooien met levensmiddelen kleding in zuidelijke richting gaan. pogen reddingsploegen contact te ma ken met tientallen oasen en handelspos ten ten westen en zuiden van Gabes. De Sowjetunie heeft vandaag te kennen gegeven dat zij de eis om een driemanschap op het secre tariaat voor de Verenigde Naties voor minstens een jaar zal laten rusten. „Laten wij de situatie voorlopig overlaten aan de waar nemend secretaris-generaal", al dus de Russische gedelegeerde Pawel M. Tsjernysjef in een ver klaring tot de administratieve en begrotingscommissie der Alge mene Vergadering. Tsjernysjef had verleden week de kwestie van een driemanschap weer ter sprake gebracht met de verklaring dat alle departementen geleid dienen te wor den door drie personen: een uit de ka pitalistische, een uit de communistische en een uit de neutrale groep. Hij ver meed echter zorgvuldig de eis te her halen voor een driemanschap op het cretariaat. Zes landen hebben resoluties inge diend waarbij aan de secretaris gene- raai verzocht wordt om het bestuur ev redig te verdelen met inachtneming de bijdrager, en de bevolkingen van V.N.-landen. Dit voorstel heeft tot doel om elk der 110 leden minstens vijf ver-1 tegenwoordigers in het bestuur te gc- Tsjernysjef heeft aan de commissie verklaard dat er momenteel ..geen reso-j lutie noodzakelijk is, maar dat het vf stel van de zes naties best door gesteund kan worden", omdat het v secretaris-generaal Oe Thant als richt lijn zou kunnen dienen bij de verdeling van de taken. is sneller te Mussen dan ze uitbreekt. Dat komt omdat het overtollige maagzuur direct ge neutraliseerd wordt. Zo kunt U, met Rennies bij de hand onbevreesd eten waar een gezonde maag naar Yraagt. Zonder klachten en pijn. Vraag Uw apotheker of drogist een pak Rennies en steek er een paar bq U. Ze zijn één voor één hygiënisch rerpakt zo voor het grijpen in zijzak of handtas. I De Westduitse regeringsdelegatie die een bezoek aan Warschau heeft gebracht begint woensdag besprekingen over he handelsverkeer tussen beide staten in 1963 en wellicht over een verbetering van wederzijdse betrekkingen. Ambassadeur Helmut Allardt, het nie we hoofd van de afdeling economische ken te Bonn. zal heden een gesprek heb ben met de Poolse onder-minister van buitenlandse handel, Franciszek Modr- zewski. Zij zullen een programma op stellen voor de onderhandelingen, die naar raming drie weken- zullen duren. Te Warschau wordt het mogelijk gc- icht, dat de besprekingen zullen leiden tot de opening van een Westduitse handels missie te Warschau. Oost- en West-Duitsland onder handelen op het ogenblik over een verruiming van hun wederzijds handelsverkeer, dat dit jaar een in totaal 450 miljoen dollar zal bereiken. De handel tussen de beide Duitse staten geschiedt op ruilbasis. De besprekingen zijn reeds enige tijd aan de gang. Zij worden gevoerd door officiële handelsvertegenwoordigers die daartoe beurtelings in Oost- en: Het tezaghebbende marineblad West-Berlijn bijeenkomen. geland ..Jane's fighting ships" heeft van de Engelse èn van de Russische n Beide staten, aldus zegslieden, heb- j rine enkele cijfers gegeven. Het blad bij belangstelling voor éen verruiming I trekt fel het handelsverkeer, maar door for- „Britse vloot is tweederangs'" legen randend maagzuur maliteiten is tot dusverre nog geen ak koord tot stand gekomen. Welke moei lijkheden zijn is niet bekendgemaakt. De handel tussen de beide delen van Duitsland wordt geregeld door een interzonale handelsovereenkomst en niet door een handelsverdrag, wat nor maal is tussen staten. De omzet van het handelsverkeer tus sen Oost- en West-Duitsland zal dit jaar hetzelfde peil bereiken als in 1961, zo is Volgens zegslieden wordt op het ogen blik niet gesproken over een Oostduits verzoek om een verhoging ter waarde van 3 miljard mark van de Westduitse exporten naar Oost-Duitsland buiten het kader van de bestaande interzonale han delsovereenkomst. In de loop van dit jaar hebben de Oost- duiters aangeboden overtollige Westduit se steenkolen, machines en andere goede ren aan te kopen via een tienjarig kre diet. Tot dusverre heeft de Westduitse re gering weinig bereidheid getoond om op dit Oostduitse voorstel in te gaan. Maar Bonn heeft volgens de zegslieden weinig bezwaar tegen een verruiming van het normale handelsverkeer, mits een bruikbare werkovereenkomst gesloten kan worden. i verge- Ta een Oosite I Giovanni Battista Tac- chetto kwam gisteren voor het eerst van zijn leven bij de dokter. De klacht van de 102 jaar oude boer over keelpijn bleek een licht geval van bronchitis te zijn. Een krant in Belgra do weet te melden dat Charlie Chaplin volgend jaar een film in Zuid- Slavië zal maken. De film zou het jaar 1942 beschrijven en een trein waarmee Joodse kinde ren naar een cremato rium worden vervoerd. jJen oude Joodse onder wijzer wordt gedwongen de kinderen te laten op^ houden met huilen. Hij slaagt daar uiteindelijk in. Charlie Chaplin zal de rol van de onderwij zer spelen. Burggraaf Churchill, een voormalig Ameri kaans staatsburger en een neef van sir Win ston, heeft gisteren zijn zetel in het Hogerhuis ingenomen. Hij is libe raal. De 72-jarige burg graaf liet zich voor de tweede wereldoorlog tot Amerikaans staatsbur ger nationaliseren. De afgelopen vijf jaar heeft hij in Engeland ge woond om weer Brit te kunnen worden. I Op 6 december zal prins Bernhard naar de V.S. vertrekken om voor de cadetten van de mi litaire academie in West Point een rede te houden over „De Atlan tische gemeenschap en de E.E.G." I De Dutch Swing Col lege Band en de zange res Anneke Grönloh ver trekken morgen naar Singapore voor een toer- nee van een maand door Malakka. Verder gaat de band nog naar Hong kong. Beiroet. Teheran, Istanbul en Athene. I De Duitsers naderen Parijs. Hun artillerie kan in de stad gehoord worden. Zullen de Fran sen het kunnen houden? Bennett dacht van wel. Dat was in september 1914, een van de meest gedenkwaardige mo menten in het 75-jarig bestaan van de Europe-Hn*g] leer tegen de mening tweederangse vloot v macht Engeland. Janes trekt lijking met de Russische marine en zegi dat deze vloot gestadig wordt uitgebreid. De Sowjetunie zou nu 465 duikboten hebben waarvan er twaalf door atoom kracht worden aangedreven. Dit bete kent een stijging van 35 duikboten per jaar. Verder wordt de Russische vloot steeds meer uitgerust met schepen die raketten kunnen afschieten. Daartegenover de Engelse vloot, die grotendeels bestaat uit fregatten en mnenvegers. Tegenwoordig is het zo erg gesteld met de Britse vloot, aldus het blad, dat de marine nauwelijks op gewassen lijkt tegen een taak in een plaatselijke oorlogvoering. In het verle den was dit anders, toen konden de Brit ten in tijd van oorlog een redelijke slag kracht opbrengen. Kennedy wil spoed bij regeling Kongo President Kennedy en de Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul- Henri Spaak, hebben in een gemeen schappelijke verklaring gewaarschuwd, dat als „er binnen een zeer kort tijds bestek" geen wezenlijke vooruitgang geboekt wordt in de regeling van het Kongolese vraagstuk, noodzakelijkerwij ze verdere stappen moeten worden on dernomen via de V.N., met inbegrip van economische sancties. Zij staan volledig achter het plan van Oe Thant voor de hereniging van Kongo. Er werd niet ge zegd. wat de beide staatslieden beschou wen als „een zeer kort tijdsbestek". Minister Spaak blijft nog enige tijd in de V.S. om het vraagstuk-Kongo door te praten. Hij wordt vergezeld van een vertegenwoordiger van de mijnbouw- maatschappij Union Minière De demissionaire Franse premier Geor ges Pompidou is overeenkomstig de verwachtingen door president De Gaulle tot kabinetsformateur benoemd. Zijn opdracht is de vorming van een regering (goeddeels in oude samenstel- editie van de New York Ilerald Tribune. Het blad heeft gisteren in een herdenkingsnum mer een weemoedige te rugblik gegeven op zijn bewogen geschiedenis. i mag aannemen) i r de. zesde december als de nieuwe Nationale Vergadering bijeen komt. De enige wijziging die men verwacht, is de aanstelling van een nieuwe minis ter van openbare werken. Roger Dus- seaulx zal namelijk deze post opgeven om minister voor de betrekkingen mei het parlement te worden. Peek&Cloppenburg Prof. dr. j. H0RRING 1 Iedere krantenlezer weet het wel zo ongeveer. Reeds jarenlang wor den vier a. vijfhonderd millioen gul dens per jaar uit de schatkist be steed aan subsidies voor landbouw- produkten melk, verbetering van verkaveling, ontwatering en wegen. Daarbij komt dan nog de bescher ming voor de graan- en suikerbieten teelt, die via hogere binnenlandse prijzen rechtstreeks op de consu ment wordt gelegd. En nóg blijkt dit alles niet voldoen de te zijn. Met kennelijk tegenstribbe len zag de regering zich eind oktober genoodzaakt een speciaal ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de Land bouw in het leven te roepen van 50 millioen gulden. Bovendien is de melk prijs met ingang van 1 november met 1 cent per kg verhoogd, hetgeen de boeren 65 miljoen extra in het laai brengt. Naar schatting is a 1/3 van het to tale agrarische inkomen afkomstig van overheidssubsidies en beschermende maatregelen van de Overheid. Dit is stellig een vreemde toestand. Dat er iets mis is met onze landbouw lijkt op het eerste gezicht van deze feiten wel een onontkoombare conclusie. Industriële revolutie De industriële techniek is al vele tientallen jaren bezig in de landbouw door te dringen. Het gmg evenwel lang stapje voor stapje. het grote schreden vooruit. De land bouw die zo lang geacht werd een moeilijk toeganke lijk terrein te zijn, blijkt plotseling in de greep te zijn ge raakt van een soort technisch land bouwkundige revo- De mechanisatie is hierbij een be langrijke factor. Trekker en melk machine zijn er symbolen van. Het is niet alleen dat de technische vin dingen zijn toege- De Prof dr. J. Hoi gewoon hoogleraar bouweconomie aan de bouwliogeschool te Wagi en buitengewoon boogie de agrarische economie G.U. te Amsterdam, was Ruwweg gesproken kan men zeggen, dat de helft van de toeneming van de produktie een gevolg is van de aankoop van meer produktiemiddelen, terwijl de andere helft te danken is aan een verbetering van de produktiviteit, dwz. met hetzelfde meer maken. Waarom sanering? Het bovenstaande verhaal zou niet doen vermoeden, dat een sanering van onze landbouw noodzakelijk is. Dit is toch blijkbaar wel het algemene gevoe len, anders zou toch de regering geen ontwikkelings- en saneringsfonds instel- Voor deze behoefte aan sanering is de mechanisatie in de landbouw de oorzaak. De vervanging van paarden en mensen door machines bespaart aanzienlijk arbeid per ha. maar ver groot meestal nog de bewerkingscapa citeit per bedrijf. Met de hand kan één man als hij een goede melker is on geveer 10 koeien melken. Geholpen met de melkmachine kan Jiïj het mel ken van ongeveer 30 koeien aan. Een boer heeft daarom nu een groter aan tal hectares grond en een groter aantal koeien nodig om zo goedkoop mögelijk te produceren. Kleine bedrijven schieten echter met de mechanisatie niet veel op. Het loont door het geringe gebruik niet en boven dien ontneemt men zichzelf het werk. Ook vroeger hadden grotere bedrijven een voorsprong, maar bij de lage lonen maakte dat niet zoveel uit Hoe hoger de lonen stij gen des te moei lijker wordt het voor de kleine be drijven ook dat hoge loonpeil te verdienen in eigen DE SCHRIJVER ig (1907), de land- Land- lal i problemen te schrijven waarmee onze landbouw wordt geconfron teerd. In de oprichting van he Landbouw Economisch Instituu had hij een belangrijk aandeel liij hiei 1959; hij seur in algemene dienst bij li ministerie van landbouw. A dere functies o.m. plv.v. kroo lid van de S.E.R.. curator vi de Teldersstichtiug en lid m de commissie Economise! Mededinging. waarden deze in grotere mate toe te passen zijn de laat ste jaren ook gun stiger geworden. Naar mate het loon peil hoger wordt en meer arbeids krachten hun heil zoeken buiten de de landbouw krijgt de mechanisatie zijn kans. Op zichzelf maakt de mechanisatie de produktie goedkoper. De mechani satie vergroot evenwel tegelijkertijd de totale hoeveelheid werk, die men aan kan per bedrijf en die men dan ook wel moet vinden in een uitbreiding van de produktie om de kostbare machines en werktuigen rendabel te maken. Maar niet alleen door de machines, maar ook met behulp van tal van an dere produkten van de industrie wordt de produktie in de landbouw opgedre ven. De kunstmest is al lang bekend, maar vindt in toenemende mate toe passing. Daarbij komen nu de bestrij dingsmiddelen tegen plantenziekten en onkruid, stoffen die de vleesgroei b vorderen enz. Het landbouwkundig onderzoek ver richt tientallen jaren speurwerk, dat steeds meer vruchten gaat dragen. Het mondt alles uit in een toenemende plantaardige en dierlijke produktie. De toeneming van de produktie in de land bouw is na de oorlog groot, ongedacht groot. De totale landbouwproduktie in Nederland is de laatste jaren de helft groter dan in de jaren vlak voor de oorlog. Maar deze stijging met 50 pet. is tot stand gekomen met een vierde minder arbeid, ongeveer dezelfde op pervlakte grond, maar met een ver dubbeling van aangekochte produktie middelen. Onder die aangekochte pro- bedrijf. De kleme bedrijven hebben immers geen arbei ders in dienst en behoeven dus geen loon uit te betalen. Er is een sterke drang in zijn inko men mee omhoog te gaan met het algemeen loonpeil. Dat kan alleen bij gelijkblijvende prijzen van de landbouwproduk- ten door de pro- duktieomvang te vergroten. Hierbij is de oppervlakte land bouwgrond de be langrijkste factor. Meer hectares per bedrijf betekent in Nederland, waar de landaanwinning on geveer het verlies van landbouwgrond in evenwicht houdt, dat het aantal be drijven moet verminderen. Dat is een moeizaam proces. Alle grond is ver deeld over de bestaande bedrijven. Al leen door uit eigen aandrang of aangemoedigd door beëindigingspre mies uit het saneringsfonds kleine bedrijven op te heffen, krijgen ande re kleine bedrijven de kans extra grond te verwerven. Vlak na de ooglog vonden er ruim 530 duizend mannelijke arbeidskrach ten werk in de landbouw. Thans zijn dat er minder dan 400 duizend. Vermoede lijk kunnen er nog wel 100 duizend ge mist worden, maar dan zal er nog heel wat moeten gebeuren met betrekking tot de bedrijfsvergroting. Immers het aantal landarbeiders is al gehalveerd en ook al vele meewer kende boerenzoons hebben de land bouw vaarwel gezegd. Een groot deel van de mensen, die thans in d landbouw werkzaam zijn, zal nog el ders een bestaan moeten vinden. Naar mate men ouder is, wordt de overgang naar een ander beroep bezwaarlijker. Voor velen ligt hier een moeilijk men selijk probleem. Er zijn twee uitwegen om toch boer te blijven. Hierop zal in het volgende artikel ingegaan worden. 1065) Dc vraag, wat de belangrijk ste uitvinding is geweest, die de mens ooit heeft gedaan, valt uiter aard niet te beantwoorden, aangezien we hierover allerlei persoonlijke me ningen kunnen hebben, meningen die stuk voor stuk met kracht van argumenten verdedigd kunnen wor den. Bovendien kan de éne uitvin ding onmogelijk op dezelfde lijn wor den geplaatst als de andere. Is iemand de opvatting toegedaan, dat de aanwending van het vuur het be langrijkste gebeuren in de menselijke geschiedenis is geweest, dan kan hij moeilijk in dispuut treden met degeen die de uitvinding van het schrift op de eerste plaats stelt. En deze te genstanders behoe ven op hun beurt waarlijk geen ruzie te krijgen met ie mand die de uitvin ding van de nul of de positionele plaatsing der cijfers van de meeste waarde acht. Op welk standpunt wc dus ook mo gen staan, één ding is zeker. nl. dat dc uitvinding van het wiel blijk geeft van een geestelijke revolutie die zieh destijds in het menselijk den ken heeft voltrokken. Voor ons schij nen weinig dingen zó eenvoudig te zijn als juist het wiel; maar dan vergissen we ons toch wel deerlijk! Dat blijkt alleen al uit het feit dat alle beschavingen op het vasteland van Amerika het tol dc komst van de blanken zonder wiel en dus zonder geëigende vervoermiddelen te land hebben moeten stellen. Wanneer en waar het wiel precies is uitgevonden, valt moeilijk te zeg gen. Op het eind van het Nieuw Ste nen Tijdperk duikt het op in allerlei kuituren In het Oosten, bij de Egyp- tenaren. maar ook bij de oude Su- meriërs, Indiërs enz. Aanvankelijk is het een massieve, cirkelvormige schijf, die pas in historische tijden tot een spakenuicl wordt omge vormd. In de Nieuwe Steentijd zijn twee methoden ontwikkeld om zwa re lasten te vervoeren, t.w. de sle de, die waarschijnlijk werd overge nomen van de herdersvolken uit het hoge Noorden en slechts in beperk te mate te gebruiken was, en voorts de ronde knuppels, of boomstam men, waarop zware vrachten kon den worden voortgerold. Velen ver onderstellen, dat het wiel zich uit die rollende stammen zou hebben ontwikkeld. maar ook al zou dit het geval zijn, dan is het toch moeilijk in te zien hoe dit in zijn werk is gegaan. Het om een as draaibare wiel, dat in eerste instantie voor verplaatsing van het voertuig in de tweede plaats tuig geplaatste vracht bevindt zich in tech nisch opzicht op een wel zeer grote afstand van de rollende stammen. Hoe het geniale brein van de eer ste uitvinder op de werkelijk verbluf fende gedachte Is gekomen een cir kelvormige schijf om een as te doen wentelen, blijft dus onverklaarbaar. Vooral omdat ln de natuur het wiel als zodanig niet voorkomt en de mens zich dus niet naar een der gelijk voorbeeld heeft kunnen rich ten. (Overigens nierken we op. dat de rollende stammen, ook na dc uit vinding van het wiel, voor het ver voer van zéér zware lasten in ge bruik bleven tot op de huidige dag.) En weet u, dat nog niet zo lang geleden hele schepen over land wer den vervoerd? Daarover een volgende keer. zorg draagt t pas op dit vo beweging i Advertentie. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN iWt Strafverzwaring kolonel Bar Het Israëlische hooggerechtshof heeft de door een lagere rechtbank aan de gepensioneerde kolonel Israel Bar opge legde staf van tien jaar wegens spionage verhoogd tot vijftien jaar. Kolonel Bar werd in januari veroor deeld op beschuldiging van het verstrek ken van inlichtingen aan een communis tisch land met de bedoeling om de vei ligheid van de staat afbreuk te doen. De naam van het land werd niet offici eel genoemd. Brits zakenman zou gespioneerd hebben Dc Engelse zakenman Grenville Wyn ne is in Rusland beschuldigd van spi onage. zo heeft de Britse ambassade in Moskou laten /eten. De 42-jarige Wynne werd 2 november in Boedapest (Hongarije) gearresteerd en aan de Russen uitgeleverd, zonder dat werd medegedeeld wat hij op zijn geweten had. Op 21 november had de Londense regering de Sowjetunie om opheldering gevraagd, waarop thans dan de beschuldiging van spionage is

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11