Castro nog even onverzoenlijk KarelI Ontwapeningsgesprek hervat met verstandige woorden Luchtbotsing 27 doden /ft een donfce h.i$> Woensdag al een nieuw (oud) Frans kabinet Polen moeten soberder leven en meer doen DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 PRIJSSTIJGING MARGARINE? Het bestuur van het Consumentencontactorgaan en de raad van beheer van de Nederlandse huisraad hebben een telegram verzonden aan de ministers van economische zaken, van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over een te verwachten prijsstijging van margarine, als bepaalde voorstel len in het kader van de E.E.G. worden aangenomen. Het contactorgaan en de huishoudraad hebben vernomen dat in het kader van de besprekingen in de raad van de Europese gemeenschappen over een gemeenschappelijke marktorganisatie voor melk en melkproduk- ten van de zijde van de Europese commissie voorstellen zijn of zullen worden gedaan betreffende een heffing op oliehoudende zaden en vruchten. Zij dringen er bij de ministers met klem op aan dergelijke voorstellen niet te aanvaarden. „Aanvaarding zou namelijk als gevolg van de hiermee ge paard gaande prijsstijging voor met name margarine een relatief zware last leggen op de economische zwakkeren, terwijl bovendien de positie van de ontwikkelingslanden ernstig zou worden bemoeilijkt", aldus dit telegram. Mikoj an is in New York De Amerikaanse onderhande laars zijn gisteravond met de Russische eerste vice-premier Anastas I. Mikojan bijeen ge weest, maar het gesprek heeft blijkbaar weinig opgeleverd dat wijst op een verzoenlijker hou ding van de Cubaanse premier Fidel Castro jegen de V.S. De besprekingen zijn gevoerd tijdens een diner in New York, gegeven door secretaris-generaal Oe Thant na de te rugkeer van Mikojan van een 24-daags bezoek aan Havanna. Van zowel Russische als Amerikaan se zijde werd verklaard, dat de bespre kingen een hartelijk en vriendelijk ver loop hadden gehad, maar Mikojan moest toegeven, dat er nog aanzienlijke me ningsverschillen tussen de Sowjetunie en de V.S. bestonden. Mikojan wilde niet zeggen hoe lang hij in New York zou blijven. Voor het diner werd gesproken over een moge lijke uitnodiging voor een bezoek president Kennedy te Washington. Mi kojan zei echter dat niet ov< gelijke uitnodiging gesproken Advertentie LOVELY 13.3< Bommenwerper kan 24.000 km per uur vliegen De 75-jarige dr. Barnis Wallis, die al meer uitvindingen op zijn heeft staan, heeft thans een super- bommenwerper met beweegbare vleu gels ontworpen, die op een hoogte van vijfenzeventig kilometer een snel heid van 24.000 kilometer per uur kan bereiken. Het Britse ministerie van luchtvaart zal de plannen voor toestel in studie nemen. Volgens de Daily Telegraph is vliegtuig nog goed manoeuvreerbaar danks z'n snelheid van vijfentwintig maal die van het geluid. De snelheid, de hoogte en de bestuurbaarheid maken het zo goed als immuun voor aanvallen. Het toestel, waarvan de Vickers vlieg tuigfabrieken het prototype al kunnen bouwen, kan in een half uur van Lon den naar San Francisco en in drie kwar tier van Engeland naar Australië vlie gen. De theorie van dr. Wallis is, dat er op 75 kilometer hoogte voldoende lucht is om het toestel van straalmotoren te voorzien, terwijl het op die hoogte prak tisch zonder wrijving vliegt, .waardoor een hoge snelheid kan worden gehand haafd met weinig vermogen. De wrij ving kan, nog verder verminderd worden door te vertrouwen op de snelheid, waar door de centrifugale kracht vleugels goed als overbodig maakt. Voor het vliegtuig in produktie is, zal er nog wel wat tijd heengaan. Vandaar dan ook dat Franse en Britse afgevaar digden donderdag in Londen een laatste bespreking zullen hebben ovei meenschappelijke ontwikkeling en pro duktie van een wat traditioneler toestel, dat overigens toch nog in minder dan drie uur met honderd passagiers over de Atlantische Oceaan rl kunnen vlie gen. Prototypes zullen worden gebouwd in Filton, Engeland en Toulouse, Frank rijk. Schorsing van ontgroeners (Van onfe speciale verslaggever) De reotor-magnd ficus en de zeven faculteitsvoorzitters van de Amsterdam se Universiteit hebben gistermiddag de studenten verhoord, die zich tijdens de groentijd in oktober hebben misdragen. Hoewel er nog geen vonnis is uitgespro ken, bestaat volgens insiders de kans dat verscheidene van hen, onder wie de „Dachau' -ontgroeners, voor kortere of langere tijd zullen worden geschorst. Een schorsing van de universiteit, die ten hoogste vijf jaar mag bedragen, houdt in dat er gedurende een opgelegde tijd geen colleges mogen worden bijge woond of geen examens mogen worden gedaan. De betreffende studenten lopen dus een ernstige vertraging in hun stu die op. In het zogenaamde „hockeystick-incn- dent" loopt, behalve een universitair, ookn og een strafrechterlijk onderzoek. De student, die de klap heeft gekregen, vertoeft op 't ogenblik voor een rust kuur in het buitenland. De Amerikaanse ambassadeur Adlai E. Stevenson zei, dat de Amerikaanse onderhandelaars woensdag voor nieuwe besprekingen bijeen zouden komen met de Russische onder-minister van buiten landse zaken Vasily V. Koeznetsof. Ste venson zei, dat dat gesprek nogal be langrijk zou zijn. Mikojan zei geen plannen te hebben Ti aan nieuwe besprekingen deel te ..emen. Ik ben hier niet voor bespre kingen. Daarvoor hebben wij mensen als de heer Koeznetsof. In zijn gesprek met de verslaggevers steunde Mikojan Cas- 's vijf eisen krachtig. Volgens eer die eisen zou de Amerikaanse ba te Guantanamo ontruimd moeten worden. Het State Department heeft kritiek uitgeoefend op de eis van Cuba aan de V.S. om de zogenaamde opleidingskam pen op Amerikaans grondgebied door de V.N. te laten inspecteren. Het ministerie verwierp de eis echter niet rechtstreeks. Amerikaanse functionarissen gaven ech ter duidelijk te kennen, dat de eis on aanvaardbaar is. Zoals gemeld, willen de Cubanen wel inspectie op Cuba toelaten, maar dan alleen in ruil voor inspectie van bepaal de Amerikaanse bases, waar naar het vermoeden van de Cubaanse regering Cubaanse ballingen worden opgeleid. Het State Departement zag in de Cu baanse stap een poging gm een inter nationale regeling te voorkomen rificatie van de verklaring dat de Rus sische offensieve wapens van Cuba zijn weggehaald. BOAC moet zich gaan beperken De British Overseas Airways Corpora tion (BOAC) is genoodzaakt haar acti viteiten te beperken, als gevolg van de ook dit jaar weer teleurstellende resul taten. De president-directeur, sir Basil Smallpeice, wijst er in een artikel in het weekorgaan van zijn maatschappij op, dat voor het tweede achtereenvol gende jaar de beladingsgraad der vlieg tuigen is gedaald. (De BOAC boekte de twaalf maanden van haar boekja een verlies van ƒ145 miljoen, wat het grootste uit 'haar geschiedenis is). Sir Basil weet de narigheid aa overspoelen van de markt met steeds meer straalvliegtuigen. Ondanks dat op de lijnen over de Atlantische Oceaan het verzadigingspunt reeds was bereikt, is de vervoerscapaciteit opnieuw met twintig procent vergroot. Verder sprak sir Basil over „onoir- bare praktijken" van andere maatschap pijen, die zich echter in de toekomst minder zullen doen gevoelen, dank zij de besluiten van de laatste I.A.T.A.^ver- gaderingen. Keur nu extra voordelig en u weet het: zó zuiver, zójkrachtig is Maggi Goudbouillon Tijdelijk EXTRA VOORDEEL! Proef en keur nu extra voordelig 75 ct Maggi Goudbouillon in het reuzen Pantry Pack (3x1 liter) Maggi Goudbouillon 2 doosjes met elk 1 dubbeltablet (2x1 liter) 55 Ct MAGGI GOUDBOUILLON MUNT UIT DOOR VLEESKRACHT t De ontwapeningsconferentie in Genève is gisteren hervat met ver standige woorden. De Amerikaanse afgevaardigde, Arthur Dean, ver klaarde, dat de tijd thans rijp is voor het bereiken van een eerste overeenkomst en dat zijn delegatie al het mogelijke zal doen om haar tot stand te brengen. In een klaarblijkelijke verwijzing naar de Cubaanse crisis zei Dean, dat er sombere lessen te trekken waren uit recente gebeurtenissen, die de bescha ving tot de rand van de afgrond van een kernoorlog hebben gebracht. De Russische afgevaardigde, Semion Tsarapkin, had hiervoor al gezegd, dat de Cubaanse crisis iedereen de dwingen- Een Braziliaans passagiersvliegtuig en een klein particulier toestel zijn giste ren in een afgelegen en onherbergza me streek van de staat Sao Paulo met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. Alle inzittenden van beide vlieg tuigen zijn om het leven gekomen: 23 personen in het grote en 4 in het kleine De luchtmacht kon al kort na het on geluk melden dat op de plaats van het ongeluk 100 kilometer ten noorden van Sao Paulo geen tekenen van le ven meer werden waargenomen. Poli- tie-agenten en journalisten die als eer sten bij het wrak aankwamen, konden deze mededeling slechts bevestigen: Al len waren omgekomen. Bewoners van de stad Paraibuna hebben de botsing ge- Het passagiersvliegtuig was een twee- motorige Scandia op weg naar Rlo de Janeiro. Men weet nog niet precies aan wie de kleine machine toebehoorde. Waarschijnlijk was het vliegtuigje ei gendom van een warenhuis in Rio. de noodzaak duidelijk had gemaakt van het oplossen van het ontwapeningspro bleem en de uitbanning van de dreiging een rakettenoorlog. ij zei ook, dat het ontwapeningspro- moet worden versneld. ,,Als het ont wapeningsprobleem niet in de nabije toekomst opgelost kan worden, zal er misschien nooit een oplossing worden gevonden", meende hij. Tsarapkin (die de conferentie presi deerde) eiste dat in het eerste stadium van het al meer besproken algemene ontwapeningsplan de Verenigde Staten hun buitenlandse bases zouden opheffen en hun troepen uit het buiteland zou den terugtrekken. Hij stelde voor de sterkte voor de Amerikaanse en de Rus sische strijdkrachten tot het einde van de eerste fase te bepalen op 1.9 mil joen man. (Het oorspronkelijke Russi sche plan voorzag in 1.7 miljoen en het Amerikaanse in 2.1 miljoen man). Dean had nog een verklaring voorge lezen van president Kennedy waarin de ze aandringt op voorrang voor een ver bod op de kernproeven. Ook had hij verklaard, dat de grote staatsmanswijs heid aan beide kanten, die heeft bij gedragen tot oplossing van de Cubaanse crisis, nu ook een eind moet maken de bewapeningswedloop. De waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, had eveneens d> conferentie een boodschap gezonden. Er werd gisteren tweeëneenhalf uu vergaderd. Overstromingen teisteren Tunis Ongeveer vijftig Tunesiërs zijn on het leven gekomen bij overstromin gen als gevolg van zware regenval, die gisteren het zuidelijk deel van Tunesië hebben getroffen. Honderden primitieve woningen werden vernield. Premier Habib Bourguiba heeft onmid dellijk drie ministers naar het rampge bied gezonden, doch door de voortduren de regenval waren de wegen dermate onbegaanbaar geworden, dat deze gis teravond niet verder konden komen dan ongeveer driehonderd kilometer van Tu nis, terwijl het rampgebied nog twee honderd kilometer verder ligt. De bedoeling was, dat de ministers het reddings- en evacuatiewerk zouden lei den. Een en ander wordt ernstig belem merd door het onderlopen van het vlieg veld van Gabes, dat met de oases van Nefta en Tozeur het ernstigst getroffen schijnt te zijn. De meeste slachtoffers zijn gevallen onder de inwoners van Ga- bes. Het betrof hier voornamelijk de Arabische bewoners van lemen hutten. Een nog onbekend aantal personen werd gewond. Egyptisch meisje na niertransplantatie in Londen overleden Magda el Kasry, een twaalf jarig Egyptisch meisje, dat verleden week van haar moe der een nier kreeg, is gisteren in Londen gestorven. De nier van de 32-jarige mevrouw Ma- zida el Kasry werd een week geleden in het ziekenhuis Ham mersmith, overgeplant. Het meisje werd met haar ouders en zuster in oktober naar Engeland gestuurd door president Nasser, die garant stond voor de reiskosten van on geveer ƒ40.000. De El Kasrys besloten tot de operatie door het voorbeeld van de Britse arts Ian Clark (34) aan wie in augustus een nier werd gegeven door zijn collega dr. David Spences (32). Toeval lig is dokter Clark gisteren pok ernstig ziek weer opgenomen in hetzelfde ziekenhuis. I Noriko. de charmante 22-jarige dochter van de Japanse premier Ikeda, heeft in haar geboorte land verteld van de in drukken die zij op haar reis door Europa heeft opgedaan. Van alle di ners die zij in Europa genoot, is haar de Fran se keuken van president De Gaulle het best be vallen. Wat de dames betreft: de Britse droe gen de schitterendste ju welen, terwijl de Neder landse dames het so berst waren gekleed. Zij had niet goed begrepen, dat zo vele vrouwen in Europa werken. De vrien delijke manieren van De Gaulle, Adenauer en Macmillan hadden haar het meest getroffen. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Utrechtse politie muziekvereniging is een grammofoonplaat op de markt gebracht van een tweetal marsen van dit in de Domstad zo popu laire korps. In decem ber wordt het lustrum gevierd met een concert waaraan ongeveer 400 personen meewerken. Londen is erg trots op twee rijen straatlan taarns, die ruim 13-000 gulden per stuk hebben gekost en misschien de duurste ter wereld zijn. En nu wil de Londense graafschapsraad er nog 36 plaatsen, die bij el kaar het lieve sommetje van een half miljoen gul den kosten. „Een stui tend geval van verkwis tend uitgeven van belas tinggeld", zei het ene raadslid. „Een prachtige herinnering aan de schoonheid van de Vic toriaanse architectuur", vond het andere raads lid. I De heer George Bar ham, 50 jaar en verple ger in een ziekenhuis, beweert wereldkampi oen eierverslinder te zijn. In een plaatselijke kroeg verzwolg hij in een minuut en 48 secon den 48 rauwe eieren, dat was een ei per twee en een kwart seconde. „Ik geloof wel dat ik erg sterk gestel heb. Ik heb tenminste nooit last met de spijsvertering", zei Barham. I Twee etsen van Rem brandt waarvan men sinds de achttiende eeuw het spoor bijster was ge raakt, zijn het afgelopen weekeinde teruggevon den door een jonge Fran se schilder op de Lon dense „vlooienmarkt", in Portobello Road. Hij betaalde er drie gulden voor... De etsen waren afkomstig uit de Astley- collectie. De echtheid er van is vastgesteld door Engelse deskundigen. Nenni had weer een ongeluk De auto van de 71-jarige Italiaanse socialistische leider Pietro Nenni is gis teren bij een aanrijding met een andere wagen over de kop geslagen bij de bad plaats Sabaudia ten zuiden van Rome. Nenni bleef ongedeerd maar zijn echt genote Carmen en zijn dochter Juliana hebben volgens de politie lichte ver wondingen opgelopen. De auto is in een sloot terechtgekomen. De chauffeur en Nenni's verpleegster werden vrij ern stig gewond. Zij waren op weg van Rome naar Formia, waar Nenni een villa aan de kust heeft. Sedert hij in augustus flauw viel, waarbij hij in het ijskoude water van een Alpenrivier terecht is gekomen, is de socialistische leider vaak voor rust op deze villa geweest. Nenni loopt nog steeds met een gipsverband tengevolge van letsel dat hij bij deze val heeft op gelopen en die hem bijna het leven heeft gekost. Bus stort in rivier eenentwintig doden In de Columbiaanse provincie Narino, in het zuidwesten van het land, is gis teren een autobus van 200 meter hoogte in een rivier gereden. Er zijn eenentwin tig mensen om het leven gekomen en negen gewond. Het reddingswerk wordt door slecht weer bemoeilijkt. Het ziet ernaar uit, dat Frankrijk woensdag alweer een nieuwe rege ring zal hebben. Georges Pompi dou, de demissionaire premier, is gisteren al onofficieel met beraad slagingen hierover begonnen en zou vandaag als formateur worden benoemd. Te verwachten is niet, dat het we kabinet veel zal afwijken oude regermg-Pompidou, die i roktober 'de* Nationale Vergadering de neder laag leed. De verkiezingen c 1Tn_. 0de af gelopen twee zondagen hebben duidelijk de instemming van het kiezerscorps met het huidige bewind doen blijken. Het voornaamste gevolg van de re geringscrisis, die de oppositie had uitge lokt, is dat als de Nationale Vergade ring op 6 decembeir voor het eerst in haar nieuwe samenstelling bijeen komt, de gaullistische fractie nog versterkt zal Perzische oud-minister gearresteerd verdacht van verduistering Het Perzische dagblad Journal de Te heran heeft maandag gemeld, dat de oud-minister van oorlog en voormalig chef van de generale staf generaal Ab- in verband staan met corruptie 'net Perzische leger. De vroegere opperbevelhebber Hedajat zou schuldig zijn aan verduistering van meer dan zeven miljoen gulden. De 63-jarige generaal werd in 1961 ge pensioneerd nadat hij meer dan vijf jaar opperbevelhebber was geweest. Advertentie WITTE KRUIS PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! GOMOELKA LUIDT DE NOODKLOK Op het vijfde congres van de Poolse vakbonden heeft partijlei der Gomoelka een soberheids programma aangeboden, waarin wordt aangedrongen op vermin dering van de invoer, bevordering van de export en grondige wijzi gingen in de economie. Het doel hiervan is het hoofd te bieden aan de crises in de landbouw, in dustrie en buitenlandse handel. Gomoelka zei onder meer, dat het vijfjarenplan (dat in 1965 afloopt) herzien; de produktiedoelen zijn voor 1963 verlaagd. Verder wordt kapitaal overgeheveld van de industrie naar de landbouw, om de graanverbouw aanzien lijk te stimuleren. Als oorzaak van de ongunstige positie van de Poolse economie noemde Go moelka „het slechte werk", hoewel hij toegaf dat ook de daling der wereld- prijzen een verliespost heeft opgeleverd. De partijleider wees er op, dat tot dus ver in de Poolse behoeften voornamelijk is voorzien door invoer uit andere com munistische landen, doch dat deze dit niet kunnen volhouden doordat zij zich langs dezelfde lijnen ontwikkelen als Polen en dus hun eigen produkten no dig hebben. Gomoelka kondigde een „loonpauze" aan, die hij motiveerde met de klacht, dat de produktiestijging slechts was be reikt door het inschakelen van meer werknemers. De graanoogst bleef twee miljoen ton onder het record van 31 miljoen ton in 1961, de aardappeloogst liep met 17 procent terug en de suiker- produktie met 1,3 miljoen ton. Verder zei Gomoelka, dat sinds 1956 het nadelig saldo in de handel met het westen met 2,5 miljard is toegenomen, terwijl de prijsdalingen sinds 1956 een verlies van 1 miljard hadden opgele verd. Hij drong aan op een grotere in dustriële export. Op het ogenblik, hij, wordt slechts een procent machineproduktie uitgevoerd. De ernstigste opmerking die Gomoel ka maakte, betrof de graaninvoer. Als deze niet door toeneming van eigen pro duktie verminderd kan worden, zou er op de lange duur schaarste aan levens middelen kunnen ontstaan, zo meende hij. Vandaar dan ook dat speciaal voor de landbouw een noodprogramma is af gekondigd, dat ten doel heeft drie tot de 32 pro-gaullistische conservatie- Volgens de minister van binnenland se zaken, Roger Frey, danken ongeveer vijftig afgevaardigden hun zetel aan de steun der communisten. Voor 35 ge kozen socialisten, tien radicalen, twee srvatieven, twee M.R.P.'ers en de kanunnik Felix Kir, burgemeester van Lyon, zou dit gelden. Ongetwijfeld is van invloed geweest, dat de socialistische leider Guy Mollet de raad heeft gegeven liever een com munist dan een gaullist te stemmen, wat hem overigens mogelijk zijn func tie van secretaris-generaal zal kosten, welke positie hij te verdedigen krijgt tegen Gaston Deferre, burgemeester van Marseille. De vraag is echter of Defer re zijn zetel wel zonder communistische stemmen zou hebben verkregen. Zwaan oorzaak van vliegramp Het vliegtuigongeval van vrijdag waarbij een Amerikaan» United Airli nes vliegtuig neerstortte en 17 personen de dood vonden, is te wijten aan een zwaan die tegen de machine opgevlogen Dit is volgens het Amerikaanse lucht vaartbureau vastgesteld bij een onder zoek dat heeft uitgewezen dat de zwaan absoluut zeker tegen de machine ge botst is. Het dier is ongeveer 30 cm in het stabilisatorvlak van het vlieg tuig gedrongen. Wat zich precies daarna heeft afgespeeld is nog niet bekend. Vol gens een woordvoerder van het lucht vaartbureau kon de klap echter hard genoeg zijn geweest om een structurele breuk te veroorzaken of een trillende beweging waardoor de staart afgebro ken kon worden. Staatsgreep tegen Nasser mislukt? Radio-Amman heeft gemeld, dat een Egyptisch legeronderdeel volgens berich ten uit Kairo enkele dagen geleden heeft getracht, de Egyptische regering omver te werpen. Volgens het Jordaanse radio station betrof het hier een eenheid van 400 man, die in de buurt van Kairo was gelegerd. Deze eenheid zou geweigerd hebben, een bevel om zich naar Jemen te begeven, op te volgen en hebben be sloten, een staatsgreep uit te voeren. Het Egyptische opperbevel had daarop de „vernietiging" van het gehele onder deel gelast, aldus de radio. Volgens Radio-Amman zijn er de laat ste tijd meer pogingen tot een staats greep ondernomen. De toestand in Egyp te zou in snel tempo verslechteren en er zouden in vele Egyptische steden en dorpen betogingen worden gehouden. Arrestatie Russische „deviezenhandelaars" In de Russische republiek Oekraine is kortgeleden opnieuw een aantal „han delaars in deviezen" gearresteerd, zo blijkt uit een dezer dagen in Parijs ont vangen krant uit Kharkof. Het gaat hier om vijf mensen, allen Joden, die in het genoemde blad worden voorgesteld als „kwaadaardige parasieten". Zij zullen binnenkort in Kharkof worden berecht. Dit zal het vierde proces in de Sow jetunie van deze maand worden tegen mensen die beschuldigd worden van „economische misdaden". De meeste van deze mensen zijn Joden. De drie vorige processen zijn in gezamenlijk elf terdoodveroordelingen geëindigd. Vrouw verdacht van puhlikatie van staatsgeheimen Een vrouwelijke hoge functionaris van het Britse centrale inlichtingenbureau zal gerechtelijk worden vervolgd wegens het verspreiden van staatsgeheimen, zo is gisteravond in Londen van officiële zijde vernomen. Zij zal morgen voor een Londense rechtbank verschijnen. Uit het feit dat de vrouw niet is gear- Advertenties Spaak: Katanga wil nog niet betalen De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft de Verenig de Naties gisteren gewaarschuwd, dat er geen kans bestaat dat de opbreng sten van Katanga's rijke mijnen met onmiddellijke ingang in de schatkist van de centrale Kongolese regering zullen vloeien. Spaak, die te New York verblijft L verband met een poging om een defi nitieve regeling te vinden voor crisis als gevolg van Katanga's scheiding, heeft anderhalf uur met Oe Thant gesproken. Deze had eerder op de dag verklaard van niet-officiële zijde vernomen te hebben dat de Union Minière gelden aan Leopoldstad zou gaan betalen. De minister van buitenlandse zaken 3n Kongo, Justin Bomkoko, heeft er intussen bij Amerika op aangedrongen energiek optreden te onderschrijven tegen Tsjombe, om een regeringscrisis Leopoldstad te voorkomen. Houten rails (1064) De meesten len wel de gedachte zijn toegedaan slotte ging in Engeland dat de trein en de rails twee onaf- Banks met enige lieden scheidelljke begrippen vertegenwoor den sterk overdreven geacht. Ten- zekere denschap aan, dat een willekeurig wel zeker van zijn dat zij tot doel hebben een trein te torsen, en omgekeerd zullen we nergens een trein verwachten, waar geen rails zijn gelegd. Ondanks de onafscheidelijkheid over een afstand van 10 km voort te trekken. Hij won die wedstrijd glansrijk. Het dier bracht de sleep in beweging en verplaatste haar over de afgesproken afstand in een 1 uyr en 49 minuten, ten rails gebruikte men reeds lang tonen dat het paard om de aanleg van een volledige weg kon komen zonder dat onnodig te maken. Georg Bauer, die onder de deftige Latijnse naam Agricola in de eerste helft van de weg niet 16de boek schreef, waar in hij de volledige mijnbouw van zijn tijd behandelde, evenals de erts- verwerking, de metallurgie en an dere nuttige za ken, en deze ver geleek met de be- TOCH IS HET ZO! getwijfeld, graafschap Surrey koojt de eer toe de eerste ijzeren Ijjn ter wereld te heb ben gekend die voor -geregeld vervoer van vrachten werd gebruikt. Dat was in 1805, toen de trek kracht nog steeds paarden werd n, verhaalt daarin o.a. van de kar ren waarmee het erts werd ver voerd. Deze karren liet men op som mige plaatsen op houten rails lo pen, een transportsysteem dat in beginsel niet verschilt van de klep- het karren of lorries die we in de be drijven van tegenwoordig op smal spoor zien rijden. Deze houten rails wart de vorige eeuw- de beginperiode zo uitdrukkelijk van een „ijzeren spoorweg" spreken, zo als bijv. de H(oliandsche IJ(zeren) S(poorweg) M(aatschappij) Niet minder merkwaardig moet :t ons toeschijnen, dat dank zij de uitvinding van R. B. Allen, in de Verenigde Staten op grote schaal gebruik werd gemaakt van trelnwle- in het be- len, waarvan de kern uit papier be- normaal, stond. Dit was niet zó maar een dat het aanvankelijk zelfs grote moei- grapje, want de Pullman maatschap- te kostte de ijzeren rails ingevoerd te krijgen. De bewering, dat ijzeren spoorstaven het wrljvlngsverlies aan- zienlijk zouden beperken, vond des- zwaarder werden, tljds weinig gehoor. En de berich ten over de enorme lasten die door een paard konden worden voortge trokken, mits die lasten vervoerd werden op wagens die met ijzeren wielen over ijzeren rails liepen, wer- pij heeft ze zeker 25 jaar lang ge- bruikt, maar tenslotte moesten zij het veld ruimen toen de wagons Weet u overigens, dat het wiel een van de meest revolutionaire uitvin dingen in het bestaan van de mens is geweest? Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5