CEFA optimistisch over j eugdvoor stellingen Prof. L. H. y. d. Meiden overleden Schweyk in tweede wereldoorlog Kostelijke opvoering van Haagsehe Comedie NIEUW/ Huisartsen teleurgesteld over hun opleiding Moeilijkste tijd achter de rug Pelaez: „Beatrix door en door democratisch" Nu enige rust in Hongkong MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 Na een ziekte van slechts enkele da gen is zaterdagmiddag in zijn woning in Den Haag overleden prof. L. H. van der Meiden, rustend hoogleraar van de Theologische Hogeschool der Chr. Geref. Kerken en in brede kringen een vooraanstaand figuur. Precies vijftig jaar heeft hij in het predikambt ge diend. Onder grote belangstelling vier de hij op 14 november het gouden ambts- en huwelijksfeest. Vorige weck zondag hield hij in de kerk aan do Snoekstraat in Den Haag (de gemeente die hij van 1927 tot 1938 diende) een gedachtenispreek. Daags daarna werd hij door een beroerte getroffen. By gelegenheid van zijn jubileum had een onzer redacteuren deze maand gesprek met de tachtigjarige hoogleraar, hij deed er in de krant van 8 november verslag van, en voor de personalia mn gen wij wel naar dat artikel verwijzen Een irenisch en samenbindend, wijs en vroom man is ontslapen, een man die door zyn persoonlykheid en bezonken oordeel in het midden der Chr. Gerei. Kerken groot gezag heeft gehad. Donderdagmiddag zal de begrafenis plaatsvinden op Oud-Eik-en-Duinen Den Haag, om halfvier. Om twee i gaat daaraan vooraf een samenkomst de Jeruzalemkerk aan het Pomonaplem onder leiding van ds. H. Toorman Den Haag-Centrum. Hier zullen spreken prof. W. Kremer, rector van de Theol Hogeschool, prof. J. J. van der Schuit, rustend hoogleraar te Utrecht, die vele jaren met prof. v. d. Meiden heeft sa mengewerkt en tegelijk met hem mei emeritaat ging, en ds. J. G. Feenstra. Geref. em.-predikant te Scheveningen, vice-voorzitter van het Chr. doofstom- meninstituut „Effatha" te Voorburg, waarvan de thans overledene voorzitter was. Ds. C. den Hertog van Den Haagr West, de wykpredikant van prof. Meiden, zal de bijeenkomst sluiten. Topprestatie van Bob de Lange „De tijden verand'ri der aarde komt een heeft zich zaterdagavond kostelijk ge_ amuseerd met Bertol-t Brechts toneelstuk „Schweyk in de tweede wereldoorlog". Hier was 'n andere Brecht aan het woord dan de grimmige uitbeelder van de beten strijd tussen „de groten en de klei. nen", die Brecht anders is. Toen hij het stuk schreef woonde hij in de opgewekte zon van Santa Monica bij Los Angeles; de macht van Hitler was gebroken, de ..kleinen" hadden getriomfeerd; kortom hij leefde in het triomfantelijke besef, dat i. Het spel van de groten en voor altijd tot zoals Brecht dit in dit stuk in het Lied van de Moldau laat zingen. Brecht herinnert zich dat hy in Erwin Piscator geholpen heeft bij de enscenering van Jaroslaws Haseks r „Die Abenteuer des braven Soldaten Schweyk". Toen was het de slimme Bo hemer Schweyk, die in de eerste wereld oorlog de Oostenrijkse machthebbers de baas-was met zijn gezonde volkshumor en nu laat Brecht eenzelfde hondenkoopman uit Budweiss, eveneens met Schweyk in de tweede wereldoorlog de Duitse machthebbers de baas Schweyk is het kleine mannetje, dat altijd klaarstaat zich met een kwinkslag e anekdote uit de penibelste situaties te redden. Hij is een meester in de deba- teerkunst, maar blijft altijd doordat hij een werkelijk „kleine mens" is ei speend van iedere zucht naar macht, de menselijkheid trouw. Brecht krijgt zoveel plezier in kleine geestige Schweyk, dat hij bij het schrijven zijn gewichtige toneeltheorieën vergeet en spontaan en ongeremd een opgewekte klucht schrijft. Dat wil zeggen deze opgewekte vrolyke humor is r minder grimmig dan de bittere en 1 tende spot, waarmee Brecht in zijn dere stukken zijn tegenstanders ov laadt. Men vergisse zich niet: Hitier zijn trawanten worden in dit stuk sterfelijk belachelijk gemaakt en in verre blijft Brecht zichzelf trouw, dat hij ook dit stuk weer schrijft om zijn tegen stander te vernietigen. Het stuk neemt zijn toeschouwers mid. den in de oorlog mee naar een café ir Praag, waar hondenkoopman Schweyk onder de vaste bezoekers behoort. Hij wordt daar vergezeld door de fotograaf Baloun, die altijd zo'n vreselijke honger &AttOGRAF Retracto 3 incl. langschrijfvulling f2,75 r\R. F. J. A. HUIJGEN, voorzitter het Nederlands huisartsengenoot schap, is van mening, dat er een verwij dering gegroeid is tussen de huisarts en de universiteit. Dr Huijgen, die zaterdag in Utrecht sprak op het congres van het genootschap, betreurde deze afstand. Er wordt met name in studentenkringen ge ringschattend gesproken over de huis- Roolvink optimistisch over loonpolitiek Als er iets is, dat goed belooft te worden, dan is dit het nieuwe systeem van de loonvorming, waarover zojuist de overheid en het georganiseerde bedrijfs- leven overeensteming hebben bereikt. Ieder, die het goed met zyn land meent, zal er verheugd over zijn. Er is een nieuwe periode ingeluid, waarmee uiter aard het overleg over de loonpolitiek niet iS geëindigd; daarvoor is de ont wikkeling te dynamisch". In dergelijke prijzenswaardige bewoordingen liet de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zich uit, toen hy zaterdagmiddag in het in Dordrecht belegde Zuid-Hollands Jonge ren Parlement een diepgaande beschou- 'wing wijdde aan de problemen rondom de huidige loonpolitiek. De afgevaardigden in het jongeren- parlement waren welkom geheten door de voorzitter van de Dortse P.J.R.C., de heer T. Spek. Mr. J.A.H.J, van der Dussen, burgemeester van Dordt en lid van het College van Ryksbemiddelaars, presi deerde het parlement. ACADEMISCHE EXAMENS W J C Bogac (Utrecht). E J v 19 november geschied di GRONINGEN Gesl geleerdheid: H Buning ged P El7. rol of faseic DELFT Geprot de technische wetei en ir L van Wijm verdedigd het proe door heweseliike g Van Wil nen arden - fluid and tn drodynamlcs god- W J Beek- arts. Naarmate de student met zijn studie vordert groeit in hem de overtuiging, dal een wetenschappelijk verantwoorde uit oefening van de geneeskunde slechts als specialist mogelijk is Een ander symtoom noemde dr. Huij gen het feit, dat slechts zeer weinig huis artsen vanuit hun praktijk naar de versiteit terugkeren om te promoveren. Voorts blijken vele huisartsen in de praktijk teleurgesteld te zijn over de opleiding. Ze menen, dat ze onvoldoende zijn voorbereid op de problemen die ze daar ontmoeten. Dr. Huijgen legde er de nadruk op, dat men van de universiteit niet kan verwachten, dat ze huisartsen kant en klaar voor de praktijk aflevert. De huisarts van tegenwoordig beoefent slechts een gedeeltelijke geneeskunde. Er zijn alom tekenen waar te nemen, dat het huisartsenberoep bezig is zich tot een specialisme te ontwikkelen. Het klinische onderwijs is praktisch volledig in handen van specialisten. Wil de universiteit de gehele geneeskunde blijven overzien, dan dient volgens dr. Hu ij-gen de universiteit zichzelf actief te gaan begeven op het terrein van de ge neeskunde buiten het ziekenhuis. Instituut Dr. Huygen deelde ten slotte nog mede. dat In Leiden de stichting van een insti tuut voor huisartsgeneeskunde in voor bereiding Is gedragen door universiteit en huisartsen samen. In Utrecht wordt aangestuurd op een nieuwe leerstoel die het terrein van de geneeskunde van de huisarts zal kunnen bestrijken. Abdoh tegen snelle - overdracht Dr. Djalal Abdoh, bestuurder der Ver enigde Naties in Nieuw-Guinea heeft ver klaard optimistisch te zijn over een her stel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië voor eind november. Hij verwierp de mogelykheid van een snelle overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië vóór 1 mei omdat dit de openbare diensten zou ontwrich ten en juist het vlotte verloop der over dracht in gevaar zou brengen. Een snel lere overdracht zou moeten worden goed gekeurd door beide landen en door de Algemene Vergadering der V.N. Hy was overigens niet van mening, dat Indonesië voorwaaiden voor hervatting der betrek kingen zou stellen. Hy was voornemens zo veel mogelijk Indonesiërs in dienst te nemen. Voor 1 mei zullen alle departe menten Indonesische onderdirecteuren hebben. Hy overweegt voorts tezamen met Indonesië een economisch en sociaal ontwikkelingsplan op te stellen. Een aantal van de 110 technische deskundigen van de V.N.. die in Indonesië werkzaam zijn. zal naar Nieuw-Guinea komen. Volgens radio-Djakarta heeft Soekarno heden verklaard zyn best te zullen doen tegemoet te komen aan de wens van het volk van West-Irian om de overdracht van bestuur te verhaasten, teneinde de roodwitte vlag vóór 1 mei in Nieuw- Guinea te hysen, zonder dat er een andere vlag naast behoeft te hangen. Hij deed dit bij de opening van het tiende congres van onderwyzersverenigingen in het Boeng-Karno stadion. In de nacht van zaterdag op zondag is op rijksweg 64 onder Liempde een bromfietser, de 29-jarige A. van Doo- renmalen uit Botel, door eén auto aan gereden, die werd bestuurd door L. van O. uit Eindhoven. De heer Van Dooren- malen is later in een ziekenhuis te Box tel overleden. Hij was niet gehuwd. 1 Gesprek gesprek, dat Jan v mal Y asas-F ei j enoord toch op televisie De NTS laat ons weten, dat het. r mans, vroeger hoofdredacteur van het dogblad De Waarheid, thaa, boek- ,b,„ Bc. handelaar, hebben wv oMeravond ,„kk,„ „p woemdlï de jehele wed_ kunnen kennismaken met de nieuwe Rtryd Vasas-Feijenoord, in Boedapest te NCRV-televisie-rubriek Onder vier spelen, ult te zenden. De heer Koejemans werd onder- vraagd naar aanleiding van de verkla ring, die hij heeft afgelegd in zijn boek „Van ja tot amen" en meermalen had men inderdaad het gevoel, mee te luisteren naar een privégesprek. De Dit dank zij bijzondere medewerking van de Oostenrykse televisie, die haar televisieprogramma heeft gewijzigd om Nederland gelegenheid te geven naar deze wedstrijd achter het IJzeren Gor dijn te kijken. Oostenrijk vormt nl. de verbinding heer Koejemans antwoordde onbe- tussen de resp. tv-netten van Intervisie schroomd en heel vriendelijk op alle en Eurovisie. hem gestelde vragen. De wedstrijd begint om 5.25 uur: de Hoewel wij geloven, dat deze nieuwe KRO zal daarom zijn kinderprogramma rubriek bepaald belangrijke aspecten iets inkorten en de NTS zal „De ver- vertoont, hebben wij toch iets tegen rekijker" laten vervallen. De repor- de presentatievorm. De ondervraagde tage eindigt om 7.15 uur. komt alleen en zeer direct in het beeld, door camera's onder verschillen- de hoeken genomen en daarbij zijn de vragen soms zo kort en onverbloemd gesteld, dat het gesprek" dikwijls de indruk van een „verhoor" maakt en het formuleren van een antwoord dan omzichtigheid eist. Dat is een wat pijn- lijke situatie, ook voo: daardoor een gevoel Nieuwe secretaris voor de VARA heid niet kan weerstaan, ook al bliikt op den duur dat de beantwoording van de vragen mede tot een soort getuige nis gaat leiden. De Verenigingsraad van de VARA de kijkerdie heeft zaterdag in een buitengewone onbescheiden- vergadering de heer J. Mulder geko- Schweyk in de tweede wereldoor log een nieuwe topprestatie van Bob de Lange, ditmaal als honden- kopman. heeft en daardoor constant in verleiding is in Duitse dienst te treden om maar te krijgen. Schweyk valt door zijn los lippigheid in handen van een Gestapo man. die hem overlevert aan de S.S. Dank zij het feit, dat S.S. en Gestapo op dat moment ter plaatse slaande hebben, weet Schweyk tussen de par tijen door te zeilen. Evenwel niet vooi lang, want als hij de Scharführer van dc S.S. niet de gewenste hond weet te leve ren, gaat hij de gevangenis in en van daar als soldaat naar het front en zc is hij na de pauze op de besneeuwde vlak ten voor Stalingrad verzeild, waar hij de ondergang van het Duitse leger zich zijn ogen ziet afspelen. Ja zelfs 'n radeloze Hitier tegenkomt, die nergens meer naai toe kan. Of schweyk veilig en wel Budweiss terugkwam, weet zelfs, Brecht niet te vertellen. In ieder geval het al genoeg, dat hij met eigen ogen kon, dat er „andere tyden" zouden komen. Geheel in overeenstemming met het triomfantelijke karakter van dit stuk heeft Hanns Eisler ervan afgezien de ge bruikelijke Brecht-muziek te componeren heeft vrolijker wijsjes in elkaar gezet, i de geest van de Ween se operette. Het stuk is opgebouwd uit tal van anekdoten en heeft voor de pauze de gebruikelijke opbouw van een klucht. Na de pauze (voor Stalingrad) laat Brecht deze opbouw los en gaat over tot het meren van enkele uitnemende caba. rettableaux, die wat als los zand aai kaar hangen. Kennelyk heeft hij geen goed slot weten te bedenken en zo ein digt dit stuk naar de vorm onbevredigend, naar men heeft dan zoveel goeds voor- jezét gekrégen, öat fnen dit maar door de vingers ziet. G. K. van het Reve heeft het stuk uit nemend vertaald en ware het niet, dat Brecht ook hierm weer moest laten uit komen. dat hy aan de godsdienst broertje dood heeft, men zou het voor hebben kunnen genieten. De opvoering De opvoering door de Haagsehe Co medie toonde weer eens het meesterschap Joris Diels als regisseur. Met de open decors van Hep van Delft en vooral door de formidabele goede maskers van Hitier, Himmler, Goering, Goebbels en Von Bock, die door Lisette van Meeteren er Kees de Groot waren ontworpen en ver- vaardigd bereikte deze opvoering op. v een internationaal niveau. Brecht weet (zodra en zolang hij zijn toneel theorieën thuislaat) enorm goed een to neelscène te schrijven en dat heeft Joris Diels er in zijn regie perfekt uitgehaald. Zelfs de minder geslaagde partij in de iw voor Stalingrad werd in deze regie nog een succes. Schweyk van het begin tot het eind op de planken en voortdurend aan het woord werd weer een topprestatie van Bob de Lange. Een rol, die klassiek zal worden. Zoals Beb de Lange dit kletsende kereltje in woord, gebaar en houding wist uit te beelden is niet te evenaren. Zulk kostelyk ge-acteer ziet men maar hoogst- De anderen van de zeer grote bezetting aren precies naar maat gesneden: Leo de Hartogh als de veelvraat Baloun zorg_ de evenzeer voor een onvergetelijke crea tie, evenals Anny de Lange als de zeer gehaaide waardin van café De Kelk. Met bijzondere nadruk moeten voorts ver meld worden: Carl van der Plas als de Gestapo-agent en Broes Hartman als Scharführer Bullinger, en later iii de dubbelrol van diens broer de aalmoeze- er Ignatius Bullinger. Harry Broekhuizen en Sipke de Jong begeleidden op de vleugels. De liederen werden buitengewoon goed gezongen door Anny de Lange en Leo de Hartogh. Een alle opzichten geslaagde opvoering van a voortreffelyke politieke satyre. Ev. Grolle G. H. Hoek nam afscheid als voorzitter Film Actie,, de heer G. H. Hoek heeft zaterdag afscheid genomen op de jaarvergadering in Utrecht. Hij droeg zijn taak over aan de heer D. Boon uit Den Haag. Gedurende de zestien jaren van het bestaan van de CEFA heeft de heer Hoek deel uitgemaakt van het dagelijks bestuur van de Film Actie, waarvan de laat ste zeven jaar als voorzitter, na een „ruiltje met ds. Groenewegen" zoals hij het zelf noemde. De heer Hoek zal nog wel lid blijven van het hoofdbestuur. Zijn afscheidstoespraak was geti teld .,Dóe uw werk ondanks alles"' In het woord van de Prediker „Vreesi God en onderhoudt Zijn geboden" zag de CEFA, een opdracht. Ver der merkte de heer Hoek op: „Er zijn vruchtbare contacten geweest tussen de CEFA en de Katholieke Film Ac- Het dagelijks bestuur van de CEFA heeft zich herhaaldelijk bezie gehouden met dé vraag of het voor beeld van Rotterdam, waar men ovei •en eigen theater beschikt, zou kun- ïen worden nagevolgd in andere grote iteden als Amsterdam, Den Haag en Utrecht. En dat dan eventueel in sa menwerking met K.F.A. SCENARIO-PRIJSVRAAG De heer Boon sprak een dankwoord tot de afgetreden voorzitter. Uit de jaar verslagen, die daarna werden behandeld bleek, dat het de CEFA goed gaat. Di moeilijkste jaren zijn achter de rug. De CEFA heeft zich een blijvende plaats veroverd. Op een vraag van een afgevaardigde uit Woerden, in Hoeverre er concrete plannen bestaan om te komen tot de ver vaardiging van een tweede CEFA-film vroeg de voorzitter zich af of het nlei mogelijk zou zijn om via een prijsvraag beschikking te krijgen over een öilm-scenardo, afgestemd op de- CEFA- gedachten. Vóór de vervaardiging van de film zou men dan vooral de zakelijke kant goed moeten bekijken' Het voorstel van de afdeling VHssinger n te overwegen in samenwerking mei de provinciale verbanden of afdelingen propaganda-actie te beginnen, door bijvoorbeeld contact-adressen te vinden bij de plaatselijke predikanten of orga nisaties, werd door het hoofdbestuu* overgenomen. Er was reeds besloten om de provinciale verbanden een bedrag van 250 ter beschikking te stellen om de n wat te verlichten ,IWE DIRECTEUR? van Gorkum. „Door de arbeid van dc heer Van Gorkum heeft men bijzonde succesvol kunnen werken op het gebieo van de aanschaf van nieuwe films, aldus de heer Boon. Nu hij heeft verkozen zilt- economische studie voort te zetten, moe1 men bij de CEFA uitzien naar een an dere directeur. De heer Kip, die als zo danig was aangesteld, heeft per 1 no vember ontslag genomen. De heer Van Gorkum blijft echter bereid om tot maart van het volgend jaar zijn kracn ten in „los-vast-verband" aan de CEFA te geven- Ais. stoffelijk bliik van waar dering had de heer Van Gorkum eer schommelstoel in ontvangst mogen ne men, niet om, zoals de heer Boon het uitdrukte „er maar eens lekker bii gaan zitten, maar om met het werk nlijven meeschommelen." Ook kreeg de heer Van Gorkum nog een boekenboD Bij de verkiezing van het hoofdbestuur werden alle aftredende heren herkozen Dat waren de heren A. A. Oh. Bakker uit Groningen, D. Boon uit Den Haag. ds. G. Brinkman uit Kampen, L. W. H de Geus uit Linschoten. W. F. H. Rup- pert uit Amsterdam en ds. G. Hamoen uit Oud A-lblas. De filmgids, het orgaan van CEFA, werd in handen gegeven •ie heer J van Noort. die de redactie zal gaan voeren. De - voorzitter deed nog mededeling van het feit, dat volgende maand zal beginnen met de direct begonnen. nieuwste CEFA-aanwmst „Vraag 7". Tijdens enkele besloten voorstellingen, die men reeds heeft gegeven, is de film enthousiast ontvangen. Voorzit ter Boon juichte het toe, dat de CEFA-films veelal worden bezocht door de jeugd. De heer Boon noemde deze ont wikkeling vooral verheugend, nu men zich in diverse steden voortdurend afvraagt hoe men de jeugd op een verantwoorde wijze ontspanning kan bieden. Het gaat de CEFA goed. Dat was de algemene gedachte op de za terdag gehouden vergadering in Utrecht. „Doe uw werk ondanks alles" adviseerde de scheidende voorzitter De plannen en activiteiten voor het volgende seizoen wijzen duidelijk in de richting van een naleving van dit advies! Sleepschip gezonken in Hollandsch Diep Het 900 ton metende sleepschip An tonio, schipper A. Verschoor uit Capelle a/d IJssel, dat met een lading kolen uii Limburg kwam en getrokken werd door de sleepboot Wilhelmina' is zaterdag avond laat tegen een pyier van de spoorbrug over het Hollandsch Diep ge varen. Het schip liep een groot gat op ter hoogte van het eerste ruim. Het zonk, maar verdween niet onder water. Het bleef liggen op een uitspringend gedeelte de pyier. Met de berging is men /YNZE kroonprinses heeft op de Phi- lippijnen een onuitwisbare indruk achter gelaten. Zoals bekend verblijft prinses Beatrix op het ogenblik in Hong Kong waar zij enige dagen zal uitrusten alvorens zij het zevende en laatste land van haar wereldreis, Ja pan, gaat bezoeken. Van alle kanten is in Manilla onverbloemd grote waar dering geuit voor de persoon vai prinses. Hij rookte heftig en toen hij ten slotte zijn siga ret doofde, hadden zijn ogen weer de dollarglans van vroeger De vrees, de twijfel was er uit ver dwenen Hij was nog Frankie Byrd, directeur en manager van Safari Tours, Seventh' street, New York. Een ogenblik stond hij wijdbeens voor het brede raam en keek naar de achterkant van de flitsende koppen en letters. Ze waren niet langer een bespotting, ze waren nu tot een belofte ge worden. De concurrenten zouden hem vanaf van daag niet langer bespotten, omdat hij zich op Afrika gespecialiseerd had. Hij zou met deze stunt alle vroegere stunts doen verbleken en dat zou hem de dollars verschaffen, om onbezorgd te wachten op een kentering in Afrika. Als de zwarte regeerders eenmaal de zaak goed in handen had den, zouden ze evenzeer gevoelig worden voor dollars als hun blanke voorgangers. En ze zouden iedere garantie geven voor de veiligheid van toe risten in ruil daarvoor. Hij drukte op de lichtknop en knipperde even met zijn ogen, toen de kantoorruimte plotseling baadde in wit licht. De zevende straat was nu een donkere, holle ruimte, met hier en daar wat vaag, kleurig gedoe van lichtjes. Nonchalant ging hij op een hoek van zijn sta len bureau zitten en draaide een nummer. Terwijl hij luisterde naar het signaal, keek hij naar de peervormige omtrek van het Afrikaanse conti nent, waarop de jachtgbieden van Safari-tours geel waren ingekleurd, met Safari-vlaggetjes op de plaatsen, waar een hotel of kamp was. Het is nucatinn of ihe one bluf, dacht Frankie, maar wat is het leven anders fluidmodei in magneony- ^an bluf? Het gaat er maar om, wiens bluf op een bepaald moment het meest overtuigend klinkt Hij twijfelde er niet aan, dat ditmaal „Hier Frank, Cliff. Je lag toch nog niet in bed?" „Natuurlijk lig ik in bed!" zei Cliff Michener. „Waar ligt een fatsoenlijk mens anders op dit uur van de nacht? Ben je dronken7" „Nee, ik ben niet dronken. Luister je, Cliff?" De ander gromde iets, maar dat was voldoende „Ik h'eb nieuws!" zei Frank. „Ik heb bericht ge kregen, dat door alle onrust in de rest van Afrika, alle olifanten wegtrekken uit de bedreigde gebie den naar de zeldzame streken, waar het nog rus tig is." „Je liegt het!" zei Cliff met overtuiging. „Dat is het gebied van Ruanda-Urundi, Cliff, vervolgde Byrd koppig. „Ik weet niet of je er ooit geweest bent, maar dit is de mooiste streek cént-raal-Afrika. Het is een landbouw- en veeteelt- gebied, zodat er een ramp dreigt, nu alle olifan ten daar heen trekken." Hij pauzeerde even en merkte, dat Cliff niets zei. Daar glimlachte hy om en hij raakte vol vuur door zijn eigen verhaal „In dat gebied heeft Safari-tours de jachtrech- ten en ik heb een oproep gekregen om van dat recht gebruik te maken en met een legertje jagers naar Afrika te komen om de invasie van olifanten tot staan te brengen." Opnieuw wachtte hij en hij probeerde met ge weld zijn gejaagde ademhaling te regelen. Hy voelde een hevige aandrang om te schreeuwen: ..Cliff. Cliff, je moet het geloven, ik ben je vriend. Cliff!" maar hij beet zijn tanden in zyn onder lip en zweeg. Ten slotte vroeg Cliff Michener: „Over hoeveel olifanten gaat het, Frank?" Met een stem, die wanhopig klonk, zei Frank: „Dat weet ik niet. We moeten er heen, jij en ik, Cliff. Je moet morgen een bericht plaatsen, dat de olifanten zich terugtrekken uit heel Kongo, naar het berggebied van centraal-Afrika, bij de grote meren. Daar wordt nog niet gevochten en geschoten en de dieren verwachten daar een rus tig verblijf Olifanten behoren tot de meest intel ligente dieren, dat weet je toch? Ze trekken alle kanten het gebied binnen." Zy werd uitgeleide gedaan door een groot aantal autoriteiten, onder wie alle buitenlandse ambassadeurs op de Phi- 'ippijnen. Vice-president Pelaez zei la ter tegen journalisten: „zy is door en door democratisch. Zy heeft my ver zekerd dat zy geen rasvooroordeel heeft cn dat het haar alleen om de persoon gaat!" Ook de Philippynse journalisten, m het algemeen geen „gemakkehjke men- ren", prezen de prinses overvloedig. He» viel by hen in zeer goede aarde, dat de prinses vrydag in een „uitbarsting van frisse cn jeugdige energie" het proto col overboord wierp door onder andere met een jeep rond te gaan ryden. Hoe het zy, aan het bezoek van prin ses Beatrix aan de Philippynen is nu een einde gekomen. Misschien werpt het bezoek ook nog wel diplomatieke winst af. Beatrix werd in Manilla na- •neiyk ook nog uitgeleide gedaan door de Indonesische ambassadeur, die haar narteiyk de hand schudde. Later zei hy tegen verslaggevers, dat hy ervan over tuigd was, dat zyn kontakten met de prinses zouden by dragen tot hervatten van de vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Teleurgesteld In Ilong Kong werd de prinses op de gebruikelijke wijze aoor leden van cLe Nederlandse kolonie begroet. De kinde ren waren uitgedost met oranje sjerpen en zwaaiden met Nederlandse vlaggen. De plechtigheid op het vliegveld duurde maar drie minuten. Enkele Ne derlanders waren zeer teleurgesteld, dat het maar zo kort had geduurd. Zy had den zich er meer van voorgesteld. Er werd echter de nadruk op gelegd dat de prinses de komende dagen zo veel mogelijk rust zal houden. Misschien benut zy wel de gelegenheid, die haar wordt geboden te winkelen in Hong Kong. In heel Azië geniet Hong Kong nameiyk bekendheid als „winkelcen trum" waar van alles te koop is tegen redeiyke prijzen. Prinses Beatrix verblijft in deze Britse kroonkolonie als gast van de waarnemend gouverneur, de heer Bur gess. Gisteren heeft zij in de protes tantse .Eendrachtskerk" van Hong Kong een zeer modern gebedshuis, de godsdienstoefening bijgewoond. als opvolger van de secretaris de heer J. W. Lebon, die op 1 januari 1963 met pensioen gaat De heer Mulder, die oorspronkelijk beroepsmilitair zou worden, is later |via verschillende functies in het orga- |nisatieleven penningmeester van de ;Alg. Bond van Ambtenaren geworden. Deze functie verwisselt hii nu voor leen bestuursplaats bij de VARA. Nina Chroesjtsjef met de camera in lie» Kremlin Was het Jacqueline Kennedy die de kijkers van het Amerikaanse network NBC rondleidde bij een televisiebezoek aan het Witte Huis. was het prinses Gracia die dat deed in het paleis van Monaco en zal het Brigitte Bardot zyn by een rondwandeling door Parijs, me vrouw Chroesjtsjef ontkomt evenmin aan deze opzienbarende kijk-serie. Zy heeft, na het succes dat Jacqueline Kennedy had (toen er nog niets bekend was van de uitnodiging aan Brigitte Bardot), vriendeiyk toegestemd in het verzoek van de Amerikaanse tv-maat- schappy om de kykers rond te leiden in een gedeelte van het Kremlin. Zij doet het echter niet langer dan 8 minuten, dan wordt haar taak over genomen door generaal Venedin, de commandant van het Kremlin. Het ge hele programma zal een uur duren en in kleuren worden uitgezonden. Uitzendingen van Olymp. Spelen De moderne vindingen op televisie gebied (o.a. de relaissatellieten) hebben het voor Japan mogelijk gemaakt, uit zendingen van de Olympische Spelen 1964 inderdaad over de gehele wereld te laten gaan. Ook de radioverbindin gen zyn thans zo, dat via relais alls stations kunnen worden bereikt. De voorbereidingen voor deze uit zendingen vergen enorm veel tijd en daarom zyn de activiteiten daartoe reeds in volle gang. Belangryk is in de eerste plaats te weten, hoeveel en wel ke landen belangstelling tonen Tot nu toe hebben reeds 48 radio stations in 42 landen en 32 televisie stations in 31 landen contact opgeno men met Tokio voor rechtstreekse re- Voor Nederland onderhandelen NRU en NTS. T&xrtccf vanavond latje 19.10 Gr .krant 19.50 ■aak 19.53 Ai ecorctetmortf 2<u: Metropole um II. 298 m. 19.00 Fragment pera: Zar und Zimmermann (g leringsuitz: Van sparen en var •rvlootprogT van Mien Diekmar teerd door Herman Stok en E iooii 20.00 Nws 20.05 Lichte gra gevar progr voor de actie: Op- vanavond Programma voor morgen overweging 8.00 Nws 8.18 Lie 7.30 V d jeugd Nw. 9.40 Scl ren 10.2S (gr) 11.00 V d vooruit, lezing 12.00 Mid-' 11.50 Volaar dagklok-noodklok 12.04 Licht"" Ins 12.30 Meded 1 tuinbol s^°^5lkpiatennteuw» semble 13.50 Metropole land- een 12.50 Actuallteiter 13.30 ZIgei .35 V d plattelandse irhaling e lantijnen. ge\ terdag jl) 15 45 Lichte gra Z! eken-lof 17,00 V dl 'r 17.43 RegeringBuitz: ippelijk onderzoek op dcor drs M Vroman angsolistcn 18.25 Lichte i (40 Beui 7.10 Ochtendgvm "50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.Ï5- ilchte gram 9.00 Gym v d vrouw 9 '0 ie groenteman 9 15 Klass gram 940 Mor- enwijding 9 55 Boekhespr 10 00 Ar- '3.25 Beursher 13 30 Dansc 'hoolmdto 15 00 Met >30 Klass kam-rmuz 1( ins (er) '6 30 V d (oijgi ued 17 35 New York' klisten 18.33 Lichte 22.30 Operaklanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9