Silver Isle gleed pas na een half uur van de helling „Ik draag u op.. Afscheid van Hervormd Lisse Duitse minister rationalisatie pleit visserij voor Stunt (tegen wil en dank) van Verolme Goede show De Kolibri in Noordwijkerhout NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 196 TN« 1 E i kerkdienst heeft zondagmiddag ds. G. Pettinga afscheid genomen van de Hervormde Gemeente van Lisse. Het ruime kerkgebouw was dicht bezet; vele predikanten uit de ring waren aanwezig, voorts de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, en vertegenwoordigers van de overige Kerken van Lisse. Ds. Pettinga had voor deze dienst als tekst genomen Handelingen 20 32: „En nu, ik draag U op aan de Here en het woord Zijner genade, aan Hem die bij machte is te bouwen en het erfdeel te geven onder alle geheiligden". In zijn inleidend woord zei ds. Pettinga dat het moeilijker is afscheid te nemen dan intrede te doen. Bij het laatste kent men elkaar nog niet, al heeft men dan wel het gevoel op de weegschaal te wor den gelegd, doch men leeft dan in de glans van een nieuwe lente. Maar bij het afscheid kent men elkaar, heeft men het Woord verkondigd, de tafel des Heren bediend, kinderen gedoopt, zieken ge troost, de jeugd onderwezen Toen Paulus aan de gemeente van Efeze zijn afscheidswoord schreef, was hij reeds 45 km van Efeze af op reis naar Jeruzalem. De kern van het afscheid van nu is ook deze tekst. Wat kan ik beter doen, dan u dit woord meegeven? God wil in het bijzonder tot hen komen die niets hebben van zichzelf, omdat Hij ge nadig is. Aan deze God draag ik u op, Die machtig is u op te bouwen. „Wij spreken over „het huis Gods" en dat „huis" zijt gij. Een gebouw van God waarvan het jundament is Jezus Christus, gij moogt daarvan levende stenen zijn. Hij bouwt als de bouwmeester door middel van men sen. God bouwt voort. Een klein poosje heb ik in Lisse mogen mee bouwen. Straks zal ik de troffel weer opnemen in Wageningen, onder dezelfde hemelse Architect". De gemeente, en elk waarachtig ge meentelid, ontvangt een erfdeel door het testament dat Jezus Christus geschreven heeft met zijn bloed. Als 't zó is. dan geeft Hij ook alles. Een erfdeel met al de geheiligden, hoevelen zullen de stad Gods reeds bereikt hebben. „Ik moge u groeten, en ik draag u op Zijn genade". Zijn Woord blijft en wij mogen bidden: Ach, blijf met Uw genade. Heer Jezus ons nabij". Toespraken Na het zingen van dit gezang richtte ds. Pettinga afscheidswoorden tot de burgemeester van Lisse. „Wij zijn beiden dienst van God. u als overheidsper soon, ik als zijn dienaar in Christus". Na de afgevaardigden van de classis te hebben toegesproken, riohtte de predi kant zich tot de afgevaardigden van de plaatselijke Kerken. Het heeft hem ver driet gedaan, dat er in Lisse zóveel ker ken zijn. Lisse is daarnaar te oordelen een plaats die alleszins godsdienstig is. Er waren weinig contacten, maar als ze er waren, dan waren ze goed. Zijn collega-godsdienstleraar aan de Rijks Middelbare Tuinbouw Winter- school, rector De Greef, sprak hij harte lijk toe, waarna ds. Pettinga zich in hel bijzonder richtte tot de Hervormde kér- keraad, die hem met liefde, hulp en ge bed terzijde heeft gestaan, tot de cate chisanten, de jeugdraad, de Hervormde Vrouwendienst en de mannenvereniging. Ds. Pettinga wenste de vicaris sterkte toe bij zijn zware taak evenals ds. Pop zijn speciale opdracht als bezoeker van bejaarden. De burgemeester sprak waarderend over ds. Pettinga's verblijf in Lisse. Ouderling Kuipers dankte hem namens de kerkeraad voor de prediking en andere activiteiten. God zegene u stelle u tot een zegen. Ds. Walvaart Sassenheim, consulent, sprak namens het moderamen van de classis Leiden e; ringcollega's. Hij verzocht de gemeente ds. Pettinga toe te zingen psalm 33 WM „Laat ons alom Zijn lof ontvouwen". Ds. Pettinga eindigde met een kort dankwoord. Na de dienst werd in de consistorie nog gelegenheid gegeven van ds. en mevrouw Pettinga persoonlek af scheid te nemen. Algemene openbare bibliotheek in Voorschoten geopend VOORSCHOTEN Agenda gemeenteraad Vrij dagavond acht uur vergadert de gemeenteraad van Voorshcoten. De agen da: Voorstel tot vaststelling van het to taalbedrag der op te nemen vlottende middelen, de tijdelijke uitlening van kasgelden en de vaststelling van het to taalbedrag der op te nemen vaste geld leningen voor 1963: handhaving van de bij raadsbesluit van 25 november 1957 vastgestelde tarieven voor het Cultureel Centrum; benoeming leden van de Commissie van toezicht op het middel bare onderwijs; verlenen vap medewer king ex artikel 72 der Lager-Onderwijs- wet 1920 voor het doen van aanschaf fingen ten behoeve van de r.k. scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Elstlaan; vaststelling bedrag der ver goedingen, als bedoeld in artikel 75 der Klueteronderwijswet, over 1961; afreke ning vergoeding ex artikel lOlbis der Lager-Onderwijswet 1920, ten behoeve van het gewoon en uitgebreid lager on derwijs over 1961; voorlopige vaststel ling der werkelijke exploitatiekosten voor de scholen van openb. ondenv. over 1961; vaststelling van 't bedrag der vergoe ding ex artikel 103 der Lager-Onder- wijswet 1920 over 1961; beschikbaarstel ling van een krediet van f 7.307.29 voor de inrichting van twee klassen van de tweede r.k. kleuterschool aan de School straat; voorlopige vaststelling van de bedragen voor 't openbaar kleuteronder wijs over 1961; ingebruikgeving gemeen telijke sportvelden en vaststelling van de daarvoor verschuldigde vergoedin gen; wijziging kindertoelageverordening vaststelling regeling inzake de toeken ning van een gratificatie bij ambtsjubi lea; aankoop van gedeelten van de Voor- watering; vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in onderdelen Oran jekade"; aankoop grond in het complex „Boschgeest" van de heer C. J. van der Hulst te Voorschoten en tussentijdse be ëindiging van de pacht van de heren C J. van der Hulst, N. J. van Os en J Oudshoorn, te Voorschoten; aankoop grond in het complex Boschgeest van de heer J. J. Huldy te 's-Gravenhage: be- scnikbaarstelling van een krediet van f 6.440 ten behoeve van het maken van een schetsplan voor de bouw van 56 woningwetwoningen in het complex Boschgeest; beschikbaarstelling va krediet van f 11.800 te behoeve va: aanbrengen van voorzieningen aar gebouwencomplex van het voormalige Marine-Opkomst-Centrum. Commissie van toezicht B. en W. stellen de raad voor in d< commissie van toezicht op het middel baar onderwijs te benoemen me\ M. S. Wagenaar-Fonteyn Kuypers, Wil lem de Zwijgerlaan 38. W. I M van Dam. Prof. Asserlaan 26. drs. M S. H G. Heerma van Voss. Koningin Emma- laan 12. Sinds zaterdag heeft Voorschoten een boeken algemene openbare bibliotheek. Tijdens bijeenkomst in de hal van het Cul tureel Centrum heeft burgemeester L. de Kool de bibliotheek geopend. Dat de tot standkoming ervan niet steeds langs ge- effende paden is verlopen bleek wel uit hetgeen de diverse sprekers verklaarden. De burgemeester zei onder meer, dat dank zij veler Ingespannen arbeid deze bibliotheek tot stand is gekomen. De bibliotheek is een belangrijk ele ment in onze samenleving, het boek opent deuren die voor anderen gesloten blij ven. Uit het baanbrekende werk in het verleden (Reuvens!) is thans een plaat selijke bibliotheek voortgekomen met een breder terrein en naar veler we Hoewel de huisvesting provisorisch stemt het tot tevredenheid, dat er moge lijkheden tot uitgroei en verbetering zijn. De burgemeeser sprak de hoop uit dat veler verwachtingen door de openbare bibliotheek zullen worden gehonoreerd en ontving uit handen van de heer D. Vrieze, voorzitter van het bestuur, de eerste lezerskaart, alsmede een catalogus Voordat burgemeester De Kool het woord was verleend, had de heer De Vrieze een uiteenzetting gegeven betrekking tot de voorgeschiedenis. Hij verklaarde dat hier nog geen voor Voor schoten passende bibliotheek tot stand was gekomen en hoopte, dat de boeken verzameling te zijner tijd in het alsdan gerestaureerde ambachtshuis zou kunnen worden ondergebracht. Ten slotte spraken nog de heren Lacourt en Van Hofwegen, resp. voorzitters de Centrale vereniging van Bibliotheken tfüi dé Provinciale Bibliotheekcen trale, met welke instellingen nauw is samengewerkt. Het gezelschap genodigden begaf zich vervolgens naar de Raadhuislaan no. 4 waar de bibliotheek voorlopig is onder gebracht. Inderdaad is de ruimte daar bescheiden afmetingen, maar niette- kon men hier nu al 3000 boeken aantreffen, welk aantal het volgend jaar zal worden vermeerderd tot 4000. De gevarieerdheid en kwaliteit van het boe kenbezit valt op, evenals het grote aan tal recente uitgaven, waardoor de biblio theek in klein bestek een overzicht geeft hetgeen aan goede nieuwe boeken op allerlei gebied de laatste jaren is verschenen. sport en spel, huis en tuin, hobby's en kunst, maar ook godsdienstig-" onderwerpen en naslagwerken. Er is een afzonderlijke jeugdafdeling met lees-, prenten- en voorleesboeken. De biblio theek, die samenwerkt met de Algemene Provinciale Bibliotheekcentrale voor Zuid-Holland te Rotterdam, heeft een zgn „open-uitlening", wat betekent, dat dc lezers zelf in de kasten mogen zoeken, terwijl er een deskundige assistente aan wezig is om zonodig van voorlichting en advies te dienen. De Christelijke uitleenbibliotheek, uit gaande van de Hervormde en Gerefor meerde Jeugdraden, is in deze Algemene Openbare Bibliotheek opgegaan. Het bestuur van de stichting bestaai uit J. E. de Vrieze, voorzitter, dr. J. F Sirks, vice-voorzitter, mevrouw C. T. J Oortman Gerlings-Heering, secretaresse dr. L. Sterck, penningmeester, L. A Uyterlinde, algemeen adjunct, G. J. Boom ds. E. Saraber, ds. K. Smit, mejuffrouw G. J. Jansen, C. v. d. Werf en F T. Zil- verentant. Adviserende leden zijn mejuf frouw F. W. Eyken en A. Vreeman. De bibliotheek is geopend dinsdags van 14 tot 16 en van 18 30 tot 20.30 uur, vrij dags van 14 tot 16 en van 18.30 tot 21 uur Bovendien (en dan tevens voor de jeugd); vrijdags van 16 tot 17.15 en 18.30 tot 20.30 uur en vrijdags va tot 17.15 uifr. VOORSCHOTEN Bridgenleuws De uitslagen van de door de bridge club „Voorschoten" na de splitsing in de groepen A en B gehouden eerste paren- wedstrijd luiden .(tussen haakjes het behaalde percentage) voor wat betreft groep A: 1. Bronageest-Van Delft (60,19). 2. Lamboo-Verhoef (58,33), 3. Auer-Guij- kens (56,94), 4. Vermeer-Vlaardinger- broek (56.02), 5. Rutten-Post (48.15), 6 Van Alphen-Korpershoek (47.69). 7. De Lannoy-Van Oosten (46,37), 8. Huijskes- Jespers (44,44), 9. Riksman-Scheepmaker (43,29) 10. De Beer-Slieker (39.56). Groep B: 1. Drijter-Wagener (57.94), 2. Dado-Oudvorst (51,94), 3. Wempe-Van Delft (51,94), 4. De Dekker-Leonards (50), 5. Zuiderduin-Goddijn (50). 6. Ha- meetman-Klein (48,41), 7. Volkers-Klein (48,41). 8. Berger-Wassenaar (46:83). 9 Schulp-Schulp (43.65» Benoemd In de vacature, ontstaan door het aan de heer G. C. Verrips op diens verzoek verleende eervol ontslag als secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, is benoemd de heer J. H Krooshof, hoofd van de openbare lagere „Parkschool". ,,De Gastspelers" op <le planken Door onvoldoende tijd voor repeteren alsmede door het vertrek van enkel spelers heeft de Voorschotense Toneel vereniging „Het Masker" geen kans ge zien een toneelopvoering met eigen krachten te geven. Daarom bracht men zaterdagavond ..De Gastspelers" uit Lei den op de planken van het Culturee: Centrum. Zij hebben getracht een opvoe ring te geven van het blijspel ..Daar lie gen wij ons uit", onder regie van J. Buis Het is een rommelige avond geworden, maar dat kon niet alleen op het conto van de organisatoren worden geschreven. Vermoedelijk konden zij het met helpen dat een der spelers niet op tijd was, zo dat men pas drie kwartier te laat kon beginnen. Evenmin zal hun aangewreven kunnen worden, dat het in de halfvolle zaal uitermate rumoerig was en dat van buitenaf de opvoering enkele malen werd verstoord De spelers deden hun best, voor de rest doen wij er liever het zwijgen aan toe. Toen bovendien een veel te lang durende pauze de avond extra lan? 'maakte, hebben wij maar besloten het ..gezellig-samenzijn-na-afloop" niet af te wachten. Auto's botsten Gisteravond omstreeks kwart over negen is een uit de richting Leidschen- dam komende personenauto als gevolg van het natte wegdek op de Koningin Julianalaan ter hoogte van de Gerefor meerde kerk bij het afremmen doorge gleden. Hij kon een aanrijding met een uit de tegenovergestelde richting komen de taxi niet meer voorkomen. Bij de bot sing werden de in eerstgenoemde auto gezeten 64-jarige A. J. Laurent en de 31-jarige mevrouw Van Baak, beiden uit Amsterdam, aan het hoofd gewond. Na dat dokter Van Schaik eerste hulp had verleend, zijn beiden per taxi naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Dc taxi-passagiere, de 81-jarige mevrouw Louwe uit Voorburg, bekwam beenwon den en kon, na te zijn behandeld, met een andere taxi naar huis worden vervoerd. De beide auto's werden zwaar bescha digd. VISSERIJGOLFJES „Uitbreiding van de visserygebieden, rechtstreekse samenwerking op de visserü- gronden, ontwikkeling van nieuwe types visserseenheden, soepelheid doorvoeren bü de visserymethodes en verhoogde medewerking by de commercialisatie van de aanvoeren, dat zyn de hoofdpunten voor een visseryvloot die economisch werkt", aldus de Duitse minister voor landbouw en vissery, Schwartz. De tot standkoming van de gemeenschappelijke markt maakt het noodzakelyk dat men zich bezint op de toekomst van de vissery. Hij was van mening dat een rationele vissery alleen nog maar mogelijk is als men afstapt van de verouderde systemen. Daaronder rekende hy het vissen met afzonderlijke schepen. Hjj vond het hoogtijd dat men zijn voile aandacht gaat besteden aan wat de visserymethode van de toekomst is: het vissen in groepen. Men zal in ploegvcrband moeten vissen en de gegevens moeten uitwisselen. daan. Later op de dag werd het st« minder. Sommige schepen meldden da vangsten van 150 kantjes. De schej} voor de Franse kust wisten geen visj vangen. De MA 2 Klazina heeft de yj serij moeten afbreken. Men kreeg el mankement aan de winch. De SCH Aafke heeft in drie trekken vier last H ring gevangen. De KW 87 Albatros mad te een trek van 80 kantjes. De VL l| PetTonella ving in twee trekken 50 kaJ jes. De investeringen in de vissersschepen worden steeds groter en het is dan ook noodzakelijk geworden dat men zo eco nomisch mogelijk te werk gaat. De actie radius van de vissersvloten wordt steeds verder uitgebreid. Ook de Westduit se vis serij zal hier vroeg of laat aan mee moe ten doen. Deze opmerking van de heer Schwartz werpt de vraag op hoe men hier in Nederland tegenover zal staan. Het antwoord is niet moeilijk, want men heeft hier eenvoudig niets om tegenover te staan. Het is hier nog niet zover dat een minister meent, dat de vloten in groepen moeten vissen en hun actieradius sterk moeten uitbreiden. Men roert hier alleen de verre visserij aan en dan komt het nog hierop neer, dat men deze vis- ;rij de nodige steun onthoudt Het riet ernaar uit, dat de Nederlandse vissery zich in E.E.G.-verband zal moe ten beperken tot het vissen in de Noord zee zelf. Een merkwaardige vergelijking met de NAVO dringt zich hier op. In de maritieme organisatie van de NAVO heeft Nederland een beperkte taak. Het Is geen geheim dat de kruisers en het vliegkamp schip worden geduld omdat ze er nu een maal zijn. maar dat men Nederlands taak voornamelijk ziet In het beschermen van de kustwateren. Vandaar dan ook een sterke uitbreiding van de mijnenveeg- vloot, want daar ligt het eigenlijke ac cent van de Nederlandse vloot. Het valt niet te ontkennen dat de kot- tervloot de laatste tijd sterk is gegroeid. Deze schenen vergen investeringen die nog op te brengen zijn en daar de visserij nog altijd bevredigend is met deze schepen, gaa' het neg wel goed. Moei lijker wordt het al bij de bouw van gro tere schepen en het ziet ernaar uit. dat men in de toekomst een Nederlandse vis sersvloot van kleine schepen zal hebben die hun bedrijf niet al te ver van huis uitoefenen. Momenteel ls namelijk nog niet te zien hoe het visserijbedrijf in staat moet zijn trawlers te bouwen, die met de snelle Duitse trawlers kunnen concurreren. Een bezwaar is. dat de Ne derlandse schepen meer reisdagen kwijt zijn voor de verre visserij. Natuurlijk, men kan wel schepen bouwen die voor die visserij geschikt zijn. maar wie doet dat? Men moet er heel zeker van zijn dat men altijd op de verre visserij terecht kan. en dat is nu eenmaal niet zo. „Het is ook meer dan noodzakelijk dat de visserij-industrie zich gaat bezighou den met een commercialisatie van zei de minister, en hij Veel keus SASSENHEIM TOP-kalender In 1963 zal het 35 jaar geleden zijn dat de Chr. Korfbalvereniging T.O.P. (Tot Ons Plezier) werd opgericht. Voor een dorpssportvereniging is dit een respec tabele leeftijd. Ter gelegenheid van dit jubileum geeft TOP een jubileum-ka lender uit Deze kalender, die huis aan huis zal worden aangeboden, is zo laag mogelijk in prijs gehouden. Plattelandsvrouwen Op 29 november zal voor de Ned. Bond in Plattelandsvrouwen afd. Sassenheim i de zaal van het Geref. Jeugdhuis aan de Julianalaan een lezing worden ge houden door mej. Van Weezenbeek, Het onderwerp is „Koffie en z'n vele aspec ten". Aanvang half drie Opbrengst collecte De collecte ten bate van de Federatie Nazorg tbc-patiënten heeft f 456.18 opge bracht. Buurtvereniging DW Maandag-, dinsdag-, woensdag- en don derdagavond maakt St Nicolaas door de straten van de DW-buurt een rondgang. De Sint zal aankloppen bij alle huizen waar kinderen wonen. De rondgang be gint alle vier de avonden om 6 uu eindigt dan om ca. half 9. Zaterdag 1 december wordt in het KSA-gebouw een kinderfeest gehouden (leeftijd van 2 tot 6/7 jaar), dat om 2 uur aanvangt. Voor de oudere kinderen (tot 15 jaar) wordt om half vijf. eveneei het KSA-gebouw een programma i, ven. Als toegangsbewijs geldt het speel tuinplaatje. Ook dit jaar zal weer een kerstver loting worden gehouden. De loten wor den langs de deur verkocht. De feest avonden worden dit jaar gehouden op 22. 23 en 24 januari. Een (cabaret)-pro gramma is inmiddels samengesteld. Me dedelingen hierover volgen binnenkort. IflbHl nrfHHl 1*1 M w - Op d znn de Verolme werf in Ierland zijn nog nooit zoveel zweet druppels van verhitte hoofden ge wist als vrijdagmiddag. Oorzaak: zes stalen pallen, die nadat de klink was gevallen op hun plaats bleven hangen en daardoor het casco van Canadese vrachtschip Silver Isle bijna een half uur lang op de lange helling muurvast vergrendel den en de duizenden toeschouwers, van heinde en ver naar het dorpje Cobh gekomen, in zenuwslopende spanning hielden. Opnieuw stond de naam van de Ne derlandse scheepsbouwer Cornells Ve rolme vrijdagavond in grote vette let ters op de voorpagina's van alle Ierse kranten. Opnieuw had by voor een ta-"ulaire stunt gezorgd, maar deze keer en daar was iedereen het na die onvergetelijke zes en twintig minu ten het wel roeTend over eens tegen wil en dank. Wat zeer zelden bij de stapelloop van een zeeschip gebeurt, gebeurde op de moderne werf van Verolme in het zuid oosten van het groene eiland. Nadat de grote vrachtvaarder volgens rooms tholiek gebruik was ingezegend, door de echtgenote van de Canadese ambas sadeur in Ierland, mevrouw A. Rive. gedoopt en nadat tenslotte de klink gevallen, bleef het 8200 ton wegende stalen casco onbeweeglijk op de helling staan. Weerbarstig hadden de stalen klauwen zich in de kiel van het schip gezet alsof zij koste wat koste wilden verhinderen, dat de vrachtvaarder in de zachtgroene rivier de Lee zou glijden. Snijbrander Terwijl de officiële gasten op het po dium en het publiek, dat op de andere helling op de tweede rang stond om ge tuige te zijn van het ogenblik waarop het grootste in Ierland gebouwde schip te water zou gaan. de hoop al bijna had den verloren, zwoegden ongezien door de vele duizenden ogen drie mannen de onderkant van het casco. „Desnoods met een snijbrander, maar die pallen Minder gunstige perspectieven voor Ierse werf (Van een c verslaggevers) moeten weg luidde hun korte, dui delijke opdracht. Zwoegend werkten zij onder de bodem van het schip en pro beerden met stangen het mechanisme van de pallen in werking te stellen. En met ;s: de klauwen schoten uit de inke ping van de kiel. Een klein ..duwtje" van de hydraulische pers tegen de boeg was tenslotte voldoende om het schip van de helling te laten glijden. Het werd, ondanks de zeldzame pech, een volmaakte stapelloop. De renes van tientallen sleepboten op de rivier (ook de Tyne van Leen Smit was er bij) begroetten het casco toen het in zijn element dook. Minutenlang duurde het hartelijk gejuich vai toeschouwers langs beide kanten de rivier. De muzikanten bliezen de longen leeg. „Kwestie van goed peuteren", vertel de ons opgelucht de 42-jarige bedrijfs leider van de werf W J. van Mourik uit Rotterdam, die twee weken geleden naar Ierland werd overgeplaatst en vrij dagmiddag met de opdracht om koste wat het kost het schip los te krijgen, een meedogenloze vuurdoop kreeg. Grootste schroef Verolme Ierland bouwt de Silver Isle voor rekening van de Mohawk Naviga tion Compagny Ltd in Montreal. Dt 24 000 ton deadweight metende bulkcar rier is bestemd voor de vaart op de Canadese meren. Het is het grootste schip, dat de St. Lawrence Seaway e grote meren zal bevaren De lengte het schip is 222 meter, de breedte is 22 meter. De schroef van de Silver Isle de grootste ln de wereld met verstelbare bladen, de voortstuwing zal geschieden door Verolme-M.A.N. motor. De bouw van de helling, waarop het schip is geconstrueerd, heeft geliike tred gehouden met de bouw het i Verolme heeft deze methode in ons land reeds enkele malen toegepast. In Ier land is zij echter een bijzonderheid, die alom de aandacht heeft getrokken, de nieuwe helling is geschikt voor de bouw nn schepen tot 25.000 ton Het is nu ruim drie Jaar geleden dat de scheepsbouwer Verolme de oude werf Rushbrooke kocht. Op twee bouten lood- de enige gebouwen die nog her-1 ièen de* jeugd' 1 grote getale daarbij op de wenselijkheid van het slui ten van organisatie-akkoorden door de rederijen met de andere takken van het visserijbedrijf. In Nederland is dat alle maal veel moeilijker, omdat hier nu een maal de veilplicht volledig geldt. De minister noemde de kustvisserij een essentieel element in het geheel van de visserijbedrijvigheid. Maar ook deze tak zal zich moeten aanpassen aan de moderne inzichten en een technische om mekeer inluiden. Men zal moeten komen tot grotere produktie met minder ton nage. Hij wees erop dat er kredieten zijn toegekend voor de opsporing van nieuwe visserijgronden en de verbetering van de huidige visseriimethoden. die al enigs zins zijn verouderd. Op zee De trawler ..Frank", die door de re derij Frank Vrolijk in Scheveningen is aangekocht, is in Ierland aangekomen. Het schip heeft order 2000 kisten haring te laden. De haringvisserij in het Kanaal blijft wisselvallig. Voor de middag heeft men rond de Sandettie goede vangsten ge- VALKENBURG Sint bezocht Valkenburg de Valkenburgse Op uitnodiging,TOV„u„,eK middenstandsvereniging bracht Sint Ni colaas, vergezeld van twee Pieten, za terdag een bezoek aan Valkenburg. Pre- twee uur arriveerde de Sint per boot aan het Veerpad waar een grote schaar kinderen en ouderen hem met gezang begroetten. De heer M. van Stijn heette de Sint namens de middenstands'vereniging har telijk welkom. Allereerst ging de stoet naar het gemeentehuis, waar burgemees ter M. A. van der Have hem vanaf het bordes welkom heette en toesprak. „Wc hebben", aldus burgemeester Van der Have, „vol verwachting geleefd of u met dit slechte weer en de drukke werk zaamheden in verband met het concilie toch wel zou komen. Vorige week heb' ben we op de t.v. uw aankomst in Am sterdam gezien en nu reeds bent u ir ons dorp. Bij uw vorig bezoek stonden we vlak voor de opening van het Dorps huis en nu kan uw wens, dat Valken burg een speeltuin zou krijgen, ieder ogenblik in vervulling gaan. Haast deze middag had de opening kunnen zijn" Toch hoopte d$ burgemeester dat Sint Nicolaas nog een presentje had meege bracht en hij dffiht hierbij aan een sport- veld en een nièüur raadhuis. Sint Nicolaas zei, dat het Voor: hem een groot genoegen was in Valkenburg te kunnen zijn. De Pieten1 zouden ditmaal de pepernoten plet strooien, maar kinderen ter hand stellen in verband met de hondsdolheid. Sint Nicolaas be loofde alle medewerking bij de vervul ling van 's burgemeesters wensen. „Wat het sportveld betreft", aldus de Sint. „kan de toto hier een handje helpen". In het gemeentehuis heeft St. Nicolaas nog enkele presentjes uitgereikt. Vooraf gegaan door de drumband en de Har monie werd hierna een tocht door het dorp gemaakt en een bezoek gebracht aan de deelnemende winkeliers. Vooral de medewerking van drumband en Har monie heeft er toe bijgedragen dat het een geslaagd Sint Nicolaas bezoek geworden. Zaterdagmiddag arriveerde Sinterkla >k in Katwijk. Voorafgegaan door Harmonie Katwijk trok de Sint met drietal Zwarte Knechten door Katw den Rijn. na afgehaald te zijn het Protestants Militair Tehuis. In de trouwzaal van het raadhi werd de Sint ontvangen door B. en Burgemeester H. Duiker begroette hoge gast, waarna Sin-terklaas de burj meester toesprak Hij merkte op. dat nog veel mensen in Katwijk zijn, gaarne een groter huis zouden willi anderen wonen thans in huizen eigenlijk voor minder-draagkrachtig zijn bestemd. Spreker uitte zijn erken lijkheid over de verbetering van Sani laan en Zeeweg. Eén ding zat Sinfa klaas dwars, namelijk het nog steeds oi breken van het Katwijkse zwembad, verband met het feit dat binnen afzie bare tijd alle bouwgrond verbruikt zijn bood Sin-terklaas de burgemeesl plasticzakje met Noordwijks gro i. zijnde een eerste begin dere expansie van Katwijk. Nadat thee was geserveerd trok Si terklaas, nu begeleid door de jeu-gdba de UNI, door de straten wijk aan Zee. Bij het Hervormd Gai huis werd de stoet ontbonden. Ds. Makkenze bedankte Ds. Makkenze heeft bedankt t beroep van de Hervormde Gemeente vR Leeuwarden. Hoog en laag water Dinsdag hoog water 3.16 u, 15.29 laag water 11-23 u. 23.40 uur. inneren a?.n de honderd jaar onde Ierse werf, heeft hij alles laten slopen en in de tijd van anderhalf jaar een goed geoutil leerde scheeptwerf en scheepsreparatie- bedryf uit de grond gestampt. Op 5 de cember 1961 ging het eerste schip, de Irish Rowana. te water. Verolme had de Ierse republiek een (bescheiden) plaatsje bezorgu in de rij van scheepsbouwende naties. Op het ogenblik heeft de werf eer bulkcarrier .000 ton in aanbouw voor de Ne derlandse Tank en Vrachtvaartmaat schappij in Den Haag. die een onderdeel is van het Verolme Niet zo gunstig Overigens: de perspectieven voor de Verolme werf in Ierland zijn niet meer zo gunstig als in 1959, „oolr wij onder vinden de gevolgen van de teruggang in de internationale scheepsbouw", zegt dc heer W. H. G. Jacobs, de commerciële directeur van de werf. ..Ierland legt geen bepaalde voorkeur aan de dag voor de Verolme werf. als er op andere plaatsen bedrijven zijn. die goe3koper bouwen. Op het ogenblik worden nderhandelin- gen gevoerd met potentiële opdrachtge vers. maar of daar wat uitkomt" Naar aanleiding van de scheepsre- paratie zegt hy, zeer voorzichtig: „Het loopt nog. maar er ls beslist geen sty- ging ln het aantal orders. De reder ryen laten alleen de allernoodzakelijk ste reparaties uitvoeren. r dan wordt nog eerst bij zes werven n?ar de prijs geïnformeerd, voordat zy een opdracht geven". Deze omstandigheden maken, dat de uitbreidingsplannen voor een grote ma chinehal en een drijvend dok voor sche pen tot 20.000 ton voorlopig nog in de ijskast blijven liggen, voor de uitvoering van het laatste plan moet een opper vlakte grond van acht hectare worden afgegraven, voor de hele werf is indertijd gebeurd met een oppervlakte van zeventien hectare. Op het ogenblik werken ongeve-- dui zend Ieren op de werf. De meesten heb ben vroeger een ander t?roep gehad (van boer tot broodbezorge: en zijr een razendsnel tempo omges-' oold. Anderhalve maand geleden brak de werf een wilde staking los onder de 35 pypfitters. Aanleiding hiertoe was het ontslag van twee pijpfltters. die wei gerden een opdracht uit te voeren. De wilde staking heeft ongeveer twee weken geduurd. De vakbonden veroordeelden haar omdat beide mannen niet de voor geschreven procedure hadde gevolgd. Zij hadden namelyk aan het werk moe ten blijven. Het geschil ls later bijge legd Een groot aantal pypfitters. dat zich solidair verklaarde ;n de poort niet meer binnenkwam, is echter ontslagen. KATWIJK Sint in Katwijk ^orPd Mil de A. stand Nieut moet Dit b le pc tieke Niein quenl den v a.r. 1 mend acht bewii Amst de a. „In schut male; mens loren voort te ne maal dighe met elkaa ren VER. CHR. B.L.O. Katwijk aan Zee Jaar( leden) vergadering op 29 november a.s. om half acht in nebloem" aan de Piet Heinlaan Agenda: o.a. Bestuursverkiezing. Namens het Bestuur: C. J. HAGE HE KAAG Prol reactii ,veroi véront de fra punt". Uit t Opbrengst bazaar De bazaar, die verleden week zal« ve dag in de jeugdherberg werd gehoude va- bracht het netto bedrag van f 1550 Guini De opbrengst is bestemd voor de kerk N voogdij. De sprei viel op lot no."li Indone (blauwe loten) en kan worden afgebaald mder. bij. mej. T. Biemond, Lissedijk 18. Opbrengst dankstond De collecte in de dankdienst voo gewas bedroeg f 914,75. ien bu fan di LEIMVWEN op wa: dooree A.R—vergadering Mr. dr. E. P. Verkerk, burgemessj JgJJ g'e van Boskoop en lid der Tweede Karaf j, spreekt vrijdagavond om kwart voc in het lokaal achter de Geref. kerk de A.R.-kiesvereniging over het ondlals he werp „Wij anti-revolutionairen in 19ü| eer Instuif In het Dorpshuis werd zaterdagavond eer instuif gehouden. De belangstel ling hiervoor groeit nog steeds. Niet al- Valkenburg komt ir het Dorpshuis, ook de jongeren uit de omliggende gemeenten zijn goed vertegenwoordigd. Helaas tref- vooral onder de vreemdelingen, ook personen aan die zich niet weten te gedragen. Zaterdag moest dan ook één van hen door de politie worden verwij derd op verzoek van de leiding. Overigens was het weer een geslaagde .avond. De band „Les Silhouettes de Cave" zorgde, hoewel we hierin graag nog iets meer variatie zagen, voor goede muziek, terwijl in de kleine zaal de ge legenheid voor het beoefenen van ver schillende gezelschapsspelen bestond. Sint Nicolaasmiddag Dinsdag om 3 uur wordt in de Her vormde kerkzaal een Sint Nicolaasmid dag voor bejaarden gehouden. Volleybaluitslagen vorige week Dames: Donar-De Valken 13. Heren: MDS 1-De Valken 1 13; De Valken II-SVL 7 0—3 Vrijdagavond spelen De Valken I te gen De Valken II in competitieverband. OEGSTGEEST Burgerlyke stand GEBOREN: Johannes Willibrordus Elisabeth Maria Agnes, zn en dr van J A. Zonneveld en A. M. Fleur; Paui Gerardus Hendrikus, zn van J. G. Wessels en C. J. C. M. Terhal; Caroli Maria, dr van B. J. van Abswoude M. M. van Vliet; Hester Christine, van C. van Schie en J. H. Vergunst; Ei zn van N. J. M. Janssen en N. DaniÉ GETROUWD: P. van Delft en Stravers. OVERLEDEN: D. Sutherland; G WARMOND Warmond- Fanfare Donderdag en vrijdag, 's avonds acht uur, geeft Warmonds Fanfare uitvoering in 't Trefpunt. Na de pan wordt een toneelstuk opgevoerd: schoonmoeder uit duizend! Hervormde Gemeente-avond De Hervormde Gemeente houdt dit dag 27 november een gemeenteavond 't Trefpunt Er zal worden gestemd ov de wijze, waarop in de komende jaar de kerkeraadsleden gekozen zuil worden. Voorts is er gelegenheid gedachtenwisseling en het stellen vragen. Ten slotte zal een filmstro worden vertoond over het zendingswe der kerk TRIJDAGAVOND heeft kapelaan C. Kloi gelvereniging „De Kolibri" geopend. Ruim 500 i ide tentoonstelling var ■gels ziin in soorten i sen bijeengebracht in de bollenloodsen van de fa. J. van der Eist; de tentoonstt lingscommissie onder leiding van de neer M. J. Bon heeft een kleurig gel» weten op te bouwen. Voorzitter C. v. Zeist bracht in het bij zonder dank aan erelid Wijnands, die met jeugdlid J. Hermans de buitenvolière pp het Julianaplein in uitstekende staat houdt. Voor zyn medewerking aan de op bouw van de tentoonstelling kreeg erelid Aresius een surprise. Kwaliteit Naar de bondskeurmeesters verklaar den, was de vooruitgang ln kwaliteit op merkelijk. Men moet bij De Kolibri een groot aantal punten behalen om in de prijzen te vallen. De heer R. van Rhijn ging (met een bastaard) strijken met het bondskruis van de Ned. Bond van vogelliefhebbers, voor de mooiste vogel. De namen van de prijswinnaars: kleur- kanaries (open klasse): 1. P. A. den Har tog. 2. P. A. den Hartog; 3. M. J. Bon; kleurkanaries (eigen kweek), ongepig- menteerd: 1 P. A. den Hartog. Narceus; 3. P. A den Hartog; kleurkac- ries (eigen kweek): 1. J. A. v Berg; 2. U. Zitter; klein tropisch (eig» kweek): 1. A. J. Brama, 2. Ko Venrf 3 H. van den Berg; klein tropisch (op* klasse): 1. Th. Venver. 2. idem, 3. JJ van den Berg; zebravinken en Japan* meeuwen (o.k.): 1. A. J. Brama, 2. C. Duindam; groot tropisch (o.k.): 1. 1 Narceus. 2. idem. 3. J. A. van den Bfcl groot tropisch (ek 1. C. Zuiderduin, idem; parkietaohtigen (e.k,): 1. B. Ni ceus. 2. A. J. Brama. 3. Br. Narceus; pi kietachti-gen (o.k.): 1. C. A. Duindam,! Br. Narceus, 3. A. J. Brama: bastaarde! 1. R. van Rhijn, 2. J. A. van den Bert vitrines: 1. E. Ruitenberg. 2. H. Berg, 3. C. van Zeist: stammen (4 stuks' 1. M. J. Bon. 2. Ko Verwer, 3. Br. Nareed* De heer Th. Verwer behaalde met diamant-vink (89+ punten) het hoog# aantal punten van de tentoonstelling. Verwer verwierf de jeugdwisselbeker, nl Hebt61 R asiel giftig

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4