Eenheid is geen vraag van geven of nemen Totale strategie voor een totale taak nodig Huidige stand van het herv.-geref. gesprek Een woord voor vandaag, Een avond per week voor kerkewerk Voor verdere bekorting werkweek tijd niet rijp Geen direct gevaar voor de volksgezondheid 1 MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 Dr. Visser 't Hooft tot herv. diakenen (Van een onzer verslaggevers) Op de jaarvergadering van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk heeft men dit maal het onderwerp „diaconaat en zending in de oecumene" aan de orde gesteld. Niemand minder dan dr. W. A. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken te Genève, had zich bereid verklaard dit onderwerp te behandelen. Het was stellig daarom, dat vele dia kenen naar Utrecht waren gekomen om tegenwoordig te zijn bij de behandeling van dit onderwerp. En zij niet alleen. Ook minister dr. Marga Klompé gaf door haar aanwezigheid blijk van haar belangstelling, evenals de praeses van de generale synode, ds. P. G. van den Hooff. In de oecumene ontmoetten diaconaat en zending elkaar. Daaruit ontstaat thans een „grensoverschrijdende", een oecu menische diaconie. Geheel nieuw is dat niet, zei dr. Visser 't Hooft. Want de collecte voor de kerk van Jeruzalem, door Paulus in Corinthe aanbevolen, was een interkerkelijke, in terlandelijke diaconie. Toch is deze oecu menische diaconie incidenteel gebleven Hulpwerk Pas na de eerste wereldoorlog, ln 1922, startte het Interkerkelijk hulpwerk van de oecumenische beweging. Het be paalde zich echter tot Europa en heeft veel kunnen helpen in de nood van niet- arlsche christenen, krijgsgevangenen Na 1945 is dit alles geweldig gaan groeien, zodat er in 1948. bij de totstand koming van de Wereldraad van Kerken reeds veel gedaan werd. Maar pas in 1954 bij de tweede assemblee van de Wereldraad te Evanston kreeg deze ar beid zijn tegenwoordige vorm. „Inter- church Aid", de grote organisatie voor interkerkelijk hulpwerk, uitgaande van de Wereldraad, ging toen pas aan haar mondiaal karakter beantwoorden. Groei Ontvangende kerken zijn gevende ker ken geworden, al kan men de bijdragen van de jonge kerken in Afrika en Azië niet meten met de rijke kerken ln het westen. Het gaat echter niet allereerst om de gelden maar om het besef dat men er als kerk niet voor zichzelf is, noch voor het eigen land alleen. Intussen zijn ook de opbrengsten ver meerderd. De actie „Brot für die Welt" in de Evangelische Kerk in Duitsland bracht het laatste jaar b.v. D.M. 18 mil joen op. Bij rampen, zoals laatst in Perzië, heeft men vanuit Genève aanstonds con tact met vierentwintig nationale bureaus van de kerken in evenzoveel landen. Als gevolg waarvan reeds binnen enkele da gen grote bedragen klaar liggen voor hulp aan het rampgebied. Wat nog tijdens de tweede wereldoor» log, in 1944 als een plannetje werd op gezet, is in 1962 uitgegroeid tot een grote organisatie. „Eenheid is geen vraag van het dUconile*»^™ taW«SSKï™nd™| Seven of nemen om een ronde J-- ■*- tafel, niet van het vinden van de juiste formules. Het gaat om ver dieping. We komen op dit punt alleen verder als we nadenken over de vraag of de kerk wel Kerk van Christus is. De enige manier om een oplossing voor de vele problemen te vinden is een Christo-centrische arbeidsmetho- de." Deze woorden sprak dr. W. A. Visser 't Hooft gistermiddag op „Kerk en Wereld" te Driebergen. Hij trad op als de derde spreker op een weekend over de verhou ding van hervormden en gerefor meerden. Zijn onderwerp had niet direct betrekking op dit probleem Nieuwe situaties Dr. Visser 't Hooft gaf een uiteenzet ting van de werkwijze, die door Inter- church Aid wordt gevolgd. Men ontwerpt elk jaar een „service schikt zelf niet over geld, doch kan al leen maar bij de aangesloten kerken orr geld vragen. Telkens blijkt dat de ker ken bereid zijn de financiën voor de pro jecten te verschaffen. Deze projecten liggen grotendeels op het sociale-diaconale vlak. Dit komt i dat men zich in hoofdzaak richt op derontwikkelde gebieden in Afrika Azië, de werelddelen waar, door de grijpende sociale veranderingen niei Zending Dr. Visser t Hooft over syncretisme (Van onze kerkredactie) dan in de „oude" kerken. De zending is steeds meer aan de jon ge kerken zelf verbonden. Dat brengt sommigen er toe om de zending geheel te laten oplossen in het diaconale. Dr. Visser 't Hooft noemde dit een gevaarlijke oplossing. Want daarbij zou de eigenlijke zendingstaak de verkondiging van het evangelie licht in het gedrang komen. Een oplossing waarbij men wél geld brengt maar niet het evangelie, is onaanvaardbaar Honger Het zogenaamde daad-christendom aldus dr. Visser 't Hooft loopt gevaar de kern van de zaak voorbij te zien. Te recht is opgemerkt (in New Delhi), dat er in het westen veel gepraat wordt over de honger ln oosterse landen, maar dat men onvoldoende oog heeft voor de gééstelijke honger die daar heerst. Een ander streven zoekt de oplossing in een totaal overhevelen van alle diaco nale taken in de zending. Ook dit meen de dr. Visser 't Hooft te moeten afwijzen. De jonge kerken in Afrika en Azië kun nen door haar hulpverlening aan eigen met-christelijke laten zien, dat het evan gelie niet alleen gericht is op de verlos sing van de ziel maar ook van het li chaam. Want door haar diakonia raken de kerken een stukje getuigenis kwijt. Diaconie en zending horen beide tot het bijbels getuigenis, want ook de diakonia is een vorm van getuigen. Je zou de zending de getuigende kant van het dienen kunnen noemen. En de diakonia de dienende "kant van het getuigen. Strategie Dat de integratie van Wereldraad en Zendingsraad een feit is geworden, acht te dr. Visser 't Hooft een énorm winst punt. Al bestaat er nog geen scherpe af bakening van terreinen. currentiegeest tussen diaconie en ding dient te worden uitgebannen. Wij coöpe- Daarom juichte dr. Visser 't Hooft het bestaan toe van een conferentie van Oostaziatische kerken in de totstandko ming (binnenkort) van een conferentie van Afrikaanse kerken. Het woord con- floelt hier niet op een organisa tie voor bezinning maar op een zeer ac tief werkverband. Aan het slot van zijn rede vroeg dr. Visser 't Hooft diaconale attentie voor de nieuwbouw van de Wereldraad in Genève. Men moet uit de barakken naar een goed geoutilleerd gebouw, iucu U..IWCIU., via jaar een service d-at tjans verr^st- Voor de. financie- program", waarop o.a. geldverstrekkin-\r.in9 daarvan is nog een miljoen gul- 1 den nodig. Als men weet dat het der de deel der huisvesting van de We reldraad voor de sociale sector be stemd is, hebben de diakenen hier ze ker wat te doen! want hij sprak over „Betekent de oecumene syncretisme?" Maar zijn Christo-centrische benadering van de vragen om kerkelijke eenheid betekende toch zeker een belang rijke bijdrage aan het gevoerde gesprek. Het referaat van de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken was in wezen een samenvatting van een gedeelte uit een nieuw boek, dat ter perse is. Hij gaat in op de vragen rondom „syncretisme", wat hij defini eerde als „het bijeenbrengen van onge lijksoortige religieuze elementen", waar door het vrijwel altijd verbonden is met een zeker godsdienstig relativisme. Syn cretisme is een gevaarlijke aanval op het christendom die lang niet voldoende onderkend is en al te weinig heeft de kerk daarom een antwoord gezocht voor de syncretistische problemen. Dr. Visser 't Hooft meende dat wij maar al te spoedig geneigd zijn om bij syncretisme te denken aan India, maar ook in ons werelddeel krijgen wij er Waarnemers tonen een oecumenische geest Het secretariaat voor de eenheid der christenen heeft in een verklaring ge zegd, dat de waarnemers bij het concilie op een door het secretariaat belegde bijeenkomst zonder uitzondering blijk hebben gegeven van een waarlijk gods dienstige en oecumenische geest. Het secretariaat betreurt daarom datgene tegenstelling tot deze geest Deze verklaring heeft betrekking op een als gemeld door de Oekraïense bis schoppen uitgegeven protest tegen de behandeling van bisschoppen van hun ritus vanwege de communistische auto riteiten, dat tevens is opgevat als een protest tegen de aanwezigheid van waar nemers van het patriarchaat van Moskou bij het concilie. Geref. zendingsblad bestaat 60 jaar Op 1 januari aanstaande bestaat liet zendingsblad van de Gereformeerde Kerken 60 jaar. Het zendingsblad is m 1903 begonnen als een samensmelting van twee zendingsorganen. Het blad telde toen elke maand 20 bladzijden en kostte 3 cent per aflevering. In deze 60 jaar is het zendingsblad uitgegroeid tot een modern orgaan met een oplage van ongeveer 160.000 exem plaren. Het januarinummer dat om technische redenen enkele dagen later dan gewoonlijk zal verschijnen, zal op nieuw in een ander vergroot en ge moderniseerd formaat verschijnen. Beroepin gswerk NED, HERV. KERK GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Vennep. H. B. Weyland. te De Lier; voor Rotterdam "vac. F Vroon): A. C. Kersten, te Utrecht-West. CHRIST. GEREF. KERKEN' Tweetal te Almelo: H. P. Brandsma, te Rozenburg en J. W. v. d. Gronden, te Enschede-Oost UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN (Advertentie) Geref. zendelingen keren terug Ds K. A. Schippers die. uitgezonden door de zending van de Gereformeerde Kerken, als docent werkzaam was aan de theologische school van de Evange lisch christelijke kerk van Nieuw Guinea zal om persoonlijke redenen naar Neder land terugkeren. Hij arriveert 8 decern ber op Schiphol en gaat dan naar zijr gezin, dat al enige tijd in Heemskerl vertoeft. Over de toekomst van ds Schippers is nog geen definitieve beslis sing genomen. Dr. J. Verkuyl. die vanaf li donesië als zendingsarbeider Gereformeerde Kerken heeft gewerkt zal op 23 december voor goed in Nederland Dr. Verkuyl Midden-Ja va werkzaam als predikant en heeft na de oorlog een leidende rol gespeeld in het lectuurweik, dat opgezet werd door de gezamenlijke kerken in Indonesië en dat uitging van de raad van kerken in Indonesië. Dr. J. M. van Minnen over: meer dan ooit mee te maken. Deze tijd geen godsdienstloze tijd zoals Bonn- hoeffer stelde, maar een tijd van vage godsdiensten. De moderne literatuur, de psychologie van Jung en vele sekten zijn 1 van syncretisme en ook in de kerk het doorgedrongen, waar bijvoorbeeld het evangelie vermengd is met een ideo logie. Openbaring De tragiek is dat het christendom lang zo individualistisch geweest is; terwijl de sekten universeel dachten. We hebben lang niet altijd voldoende beseft dat het Nieuwe Testament niet een van de vor men van openbaring is, maar volkomen definitief, uniek, het uiteindelijk Woord van God, dat een nieuwe samenleving schept. Het is een eigensoortige open baring en daarom kan een christen niet syncretistlsch denken. Hij voelt zich niet beter, maar heeft de Stem van God ge- Het gaat in de Wereld van vandaag om een christelijk universalisme. We moeten uitgaan van Christus, als unieke openbaring Gods. de Ene Middelaar en de Ene Naam boven alle namen, geen idee. principe of mythe, maar werke lijkheid. Het gaat om de levende Chris tus. Dat is de nauwe deur waardoor wij moeten gaan. Maar dan ligt achter die deur de wereld wijd open, want de uniekheid van Christus heeft betrekking op de gehele wereld. De Ene is voor allen gestoyven. Christo-centrisch uni versalisme is dat de ene boodschap van heil uitgedragen wordt aan alle mensen. Ontdekking De Oecumenische Beweging is een po ging om deze oude waarheden weer te ontdekken. Zij is samengesteld uit drie bewegingen: de Internationale Zendings raad, Geloof (eigenlijk beter „Belij den") en Kerkorde, en Leven en Werk. Het is opmerkelijk dat het juist niet pre dikanten zijn geweest in de geschiedenis van de oecumenische beweging, die zo sterk de nadruk hebben gelegd op het feit dat de eenheid en de samenwerking alleen gevonden kan worden als er een basis is. en die basis mag niemand an ders zijn dan Jezus Christus. Want als het om eenheid gaat moet de vraag ge steld worden, om welke eenheid het gaat. En dan mag Christus geen profeet naast de profeten zijn, maar moeten we Hem zien als de unieke openbaring van God. Op dit punt mogen absoluut geen com promissen gesloten worden. We zoeken vage gemeenschappelijke alle godsdiensten. De ene grond voor eenheid is reeds gelegd. Maar dit heeft niet alleen maar met het christelijk deel van de mensheid te maken, want Christus is gestorven voor de gehele wereld. De grote vraag is nu hoe de Wereld "duidelijk «Smaken dat de boodsöhap evangelie "wereldwijd is. Er is een Beer^engaame"beweging naar meer eenheid en de restiltaten lijken uiterlijk zeer matig. Wat we enkele jaren gele den nog hoopten is niet in vervulling ge gaan. We weten zo goed dat eenheid tot het wezen van de kerk behoort, maar we maken die eenheid niet con creet. Daarom beleven wij op het ogen blik een belangrijk, maar ook gevaar lijk moment in de oecumenische bewe ging- Er Is wel eens gezegd dat al is dan de Wereldraad van Kerken naar zijn leer niet syncretistlsch, lilj het In zijn methoden vaak wel is. Dr. Visser 't Hooft ontkende niet dat er aan de rand primitieve" vormen van oecumene :ijn, van mensen die de werkelijke diep en niet doordacht hebben, maar dat dit toch beslist niet geldt voor het werk als oecumenische beweging. „We zullen alleen verder komen als we meer en dieper gaan nadenken over de vraag of de kerk wel Kerk van Christus is. Van uit Christus als middelpunt moet ge werkt en gestudeerd worden", zei dr. Visser 't Hooft en hij gaf als zijn me ning te kennen dat het nu wel onmo gelijk geworden is om de Wereldraad die lijn af te krijgen. De K.L.M. zal haar dochteronderne ming De Kroonduif op Nieuw-Guinea morgen officieel overdragen aan Indo kolonel Partono. zal met de onderdi recteur van de K.L.M.dr. E. van Ko nijnenburg naar Biak vliegen, waar de overdracht zal plaatsvinden. De officiële uitwisseling van docu menten zal later plaatsvinden, waar schijnlijk in Djakarta. Toen kortgeleden een dochter het overlijden van haar moede hekend maakte, vermeldde zij in de advertentie: Zij leefd met God. Met vier woorden vertelde die dochter alles wa er over haar moeder te vertellen viel. Met vier woordei tekende zij haar portret, scherp en onnavolgbaar. Zij leefdi met God. Wat is dat: leven met God? Voor velen van ons om jaloet J op te zijn. Wie immers zou niet zo nauw in contact met Go willen staan, dat hij kan zeggen: Ik leef met Hem? Leve met God is Hem behagen, zich door Hem laten leidendoe wat Hij wil dat wij doen in de zekerheid, dat Hij ons leve leidt in voor- en tegenspoed. Dat kan alleen als we in ge\ sprek gaan met God. Als we vragen en luisteren beidt Vooral luisteren en dat is nu juist het moeilijkste. Vrage gaat ons wel vlot af, maar dat luisteren Als koning David in oorlog raakt met de Filistijnenraad pleegt hijzo staat er in de bijbel de Here. Wat moeifrf David doen, ineens maar er op los gaan? God, zegt Gij h(f*f»y maar. En dan zegt de Here: David, wacht. „En zodra gij ee geluid van schreden hoort in de toppen van de balsemstru ken, haast u dan(2 Samuel 5:24). God zal zelf het sein geven. Zodra gij een geluid van schn den hoort. Wie wat horen wil moet de oren spitsen. Ee var.s^ van de voorwaarden, die vervuld moeten worden willen u oornvi kunnen zeggen: Ik leef met God is in het gesprek met Hei P^rg° de oren spitsen, aandachtig luisteren. Maar er is meer. Ds. Samsom bij Bond Inwendige Zending (Van een onzer medewerkers) Niet ónze vragen zijn belangrijk, doch van de arbeid in de gemeente re fereerde ds. G. Samsom, predi kant te Rotterdam-Feijenoord, op de jaarvergadering van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zen ding op Geref. Grondslag in Ne derland, zaterdag te Utrecht ge houden. Hij vroeg de aanwezigen een avond per week te geven voor het kerkewerk. Bezinning op dit thema is nodig nu in het kerkewerk de traditionele werkwijze ons steeds meer ontvalt. De ambtelijke apparatuur is ten enenmale ontoereikend. Op een enkele nieuwe wijkgemeente na is het in de grote stad steeds moeilijker geworden om ambtsdragers te vinden, zodat moedeloosheis zich meester maakt van de weinigen, die overbleven en voor een veel te omvangrijke taak staan. Een afbrokkelend team inspireert nu een maal niet. Na de oorlog is het blikveld verbreed (jeugdzorg, maatschappelijk werk), maar nog teveel blijven deze taken rand verschijnsel. zonder dat men deze diaco- nia ziet als wezenstrek van de gemeente 't Is meer een lap, die op het kleed is gezet, dan dat een en ander in het pa troon is ingeweven. Bezinning op de verhouding van kerk en wereld dringt zich aan ons op. .Als „lichaam des Heren" is de kerk niet van de wereld, doch wèl staat zij in de wereld met haar opdracht om de volken te roepen tot, bekering. Volgens Bodel- schwing heeft een mens nodig bekerihg uit de wereld tot God, maar daarna even zeer een bekering tot de wereld. Wan neer wij als ghetto-gemeente slechts eigen leven conserveren, gevoelt de we reld zich door ons aangesproken noch uitgedaagd. Mist de kerk echter de aan sluiting aan de eigen tijd, dan wordt zij gedoemd tot onvruchtbaarheid. Handreiking Met instemming venvees de spreker naar de in 1960 verschenen Handreiking voor de pastorale arbeid van de kerke- raad. Het pastoraat rust op de rechte bediening van Woord en sacrament; recht naar de Schrift en recht op dé mens van deze tijd af. Liefde dringt al tijd naar meerdere kennis; zo ook de liefde tot God en die tot de medemens. De bediening van het evangelie is een bijzonder gebeuren: de hantering van de sleutelen van het hemelrijk! Aan de- ardering van de eredienst is de gemeente helaas veelszins ontzonken, terwijl het sacrament tot een randver schijnsel is gedegradeerd. De gemeente zal door prediking en on derricht haar wezen weer moeten leren kennen Dan zijn we op de goede wijze weer bij de tijd, want de Schrift is springlevend en verrassend modern. kerkdiensten: is het misschien, omdat prediking alsook de sacramentsbe diening vaak overwoekerd wordt door vze tradities? De kern van de gemeente dient te wor den opgevoed om, wervend en trekkend, de daden des Heren uit te dragen. Wan neer de rechte visie verkregen wordt, komt er ook de goede vaart in. Zo dient de gemeente door de arbeid der ambts dragers bekwaamd te worden tot dienst betoon: ieder lid geve één avond per week aan de arbeid in de gemeente, veel te doen is, doch waar vele handen licht werk maken. Het is zegen om door God gebruikt te worden i Zijn dienst. Of f erbereidheid Naast liturgie en diaconia vroeg spr. aandacht voor het martyrium. zij het de verdunde zin van offerbereidheid n iets van onze vettigheid en zeker heid prijs te geven). Wij zijn wat lijdens- schuw geworden. Zijn wij bereid c '-•ven met de mensen, die wij bereikt ng 'Hen? Geme Zij hebben een heel ander levenspi er;n2 troon als wij gewend zijn Soms zullen wij moeten hecnbrekei1 door onze leefregels, bereid om één zelfs twee mijlen met de ander te gaar 1 uit liefde. Onze principes dienen door c e Koi liefde gedragen te worden. Met enkë legen" voorbeelden verduidelijkte spreker de; Dilig» stelling, die aanleiding was tot levend jan< discussie i.v.m. zondagsheiligin filmbezoek e.d. betrekking tot h j yiti e.d. jeugdigen, buitenkerkelijk» Heel onze arbeid zij doortrokken het geloof, dat Christus de wereld hee hr. O overwonnen en de machten ontwapent o Dan behoeven wij niet in een ghetto te schuilen, maar kunnen wij staan in militia Christi en durven nieuwe we, te gaan, terwijl wij van luiheid en traai heid genezen worden. Onder ons zijn no veel „inzettingen van mensen", die gemeente verhinderen kunnen ongeestelijk geestelijke gehoorzaamheid niet tof< De aftredende bestuursleden, ds. H.d Abma (utten), ds. B.N.B. Bouthoor ïerork (em. pred. te Bennekom) en dr. (licano: Graafland (Woerden) werden herkoze i terwijl met dankbaarheid melding ko ien'i gemaakt worden van de ontvangst een gift van duizend gulden. Het ligt In de bedoeling om te komt S tot de aanstelling van een predlkant-d lam rector om leiding te geven s van de Bond. Voorzitter Chr. fabrieksarbeiders: lonath irobler Gere: niging st: J( Dilig (Van i redactie) De scheidende voorzitter van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, de heer C. van Baren Jr., acht de tijd nog niet rijp voor een verde re verkorting van de arbeidstijd. Hjj zei dit vanmorgen op de alge mene vergadering van deze bond van fabrieks- en transportarbei ders in Den Haag, die hij voor de laatste maal presideerde in ver band met zijn pensioengerechtig de leeftijd. ,,Dit vraagstuk heeft thans geen prioriteit," meende de heer Van Baren. economische onderwerpen beschouwing. Hij sprak met instemming over de pogingen van de regering om de economie in evenwicht te houden en meende dat de vakbeweging, voorzover dat in haar vermogen ligt. daaraan «en positieve bijdrage heeft te leveren Een (Advertentie) (Van kerkredactie) Was de ontmoeting van rechtszin- nigen en vrijzinnigen op Kerk en We reld te Driebergen werkelijk een ont moeting met een gesprek, de confe rentie van hervormden en gerefor meerden droeg veel minder dat ka rakter. Dat kwam misschien wel in de eerste plaats omdat minder dan een derde van de aanwezigen gere formeerd waren. Het kwam mis schien ook een beetje omdat dr. Vis ser 't Hooft zondagmiddag sprak. Maar terecht zei de leider van de conferentie, dr. J. M. van Veen. en alle aanwezigen met hem dat zij een kans om deze leider van de oecumenische beweging te laten spreken toch zeker niet konden la ten voorbijgaan. In ieder geval lag het beslist niet aan de eerste spre ker dr. J. M. van Minnen, de ge reformeerde studentenpredikant van Utrecht, die een uitmuntende inlei ding gaf over de verhouding her vormd-gereformeerd. Duidelijk schetste hij de historische situatie in enkele brede halen. Hij be schreef de twee groepen uit de vorige die bezig waren met de vra de verhouding van belijden en 1 volk. In wezen dus wat dr. Visser Hooft noemde: Christo-centrisch u ersalisme. De moeilijkheid was dat ne groep de grenzen van het volk liet prevaleren boven de grenzen van belijden en zocht naar een alomvatten de volkskerk;terwijl de andere groep do grenzen van het belijden liet preva leren boven de grenzen van het volk n wezen dus eenvoudig een sektor het volk afschreef, is daarom gezegd dat de gerefor meerden zich te veel genesteld hebben in een bepaalde sector van ons volk. Zij hebben soms te weinig gezien waar- het belijden diende. Er was te veel belijden onder elkaar, te weinig belijden naar buiten. Maar dan Jt ook gezegd worden dat er in de dolerende wereld ook andere geluiden geklonken hebben. Het vasthouden van de grenzen van het belijden was ook een dienst aan het volk. opdat het evan gelie zo helder en duidelijk mogelijk zou klinken. Na de oorlog Is er een merkwaardige wending gekomen, omdat de Hervi de Kerk een nieuwe kerkorde heeft op gesteld. waarin gezegd wordt dat de kerk weert wat het belijden weer spreekt. Toen konden de gereformeer den zlrh op de borst kloppen en zeg gen: Wij hebben toch maar gelijk ge had. Maar dan moeten ze niet verge ten dat hoe meer zij gelijk krijgen, hoe meer hun ongelijk aan de kaak wordt gesteld. Zij hadden immers de Hervormde Kerk afgeschreven. Zij ge loofden veelal niet meer In verande ring. De gereformeerden leerden ondertus sen, hoe moeilijk het is om te weren wat het belijden weerspreekt. De her vormden zien echter vaak te weinig dat het in de leertucht gaat om levens, en dat deze geschieden moet vanuit een christelijk verantwoordelijkheid voor heel het volk. De gereformeerden hebben vaak te weinig oog voor het feit dat er nog andere vormen zijn om te weren, dan het uit de kerk stoten. Hierin hebben deze beide kerken elkaar nodig. Met grote waardering sprak dr. J. M. van Minnen over de herderlijke schrijvens van de hervormde synode, waarin ook geweerd wordt (afgewezen) "wat het be lijden weerspreekt. In de huidige dis cussie tussen leden van de beide ker ken is vaak al te veel aandacht ge schonken aan de vraag: „Hoe wordt er geweerd," terwijl te weinig aandacht is geschonken aan de vraag: „Wat moet geweerd worden?" Maar al heeft dan het schorsen slecht gefunctioneerd in de Geref. Kerken, toch moet de Her vormde Kerk voor ogen gehouden wor den dat misbruik het rechte gebruik van schorsing en afzetten niet mag uitslui- Andere vragen Toch meende dr. Van Minnen dat het gesprek niet vastgehamerd moet worden op de problemen rond de leer tucht, zoals maar al te vaak is ge beurd. Er zijn andere vragen, namelijk naar de verhouding van de kerk als Verbond van God en als vergadering van gelovigen. Beide is waar en ook hier zal in de toekomst complementair gedacht moeten worden. Een ander moei lijk punt noemde deze spreker nog de kwestie van dc christelijke organisa ties. Maar ook dat zal rustig moeten worden doorgesproken met begrip voor de verschillende historische situaties van beide kerken. UNDBERGHPIJPEN met schriftelijke garantie. Voor de handel: B.D. LEEFSMA N.V. A'dam. Tel. 35047 Prof. Diepenhorst over televisie: De Vereniging tot Bevordering der Geestelijke Volksgezondheid op gereformeerde grondslag heeft afgelopen zaterdag in Utrecht haar jaarvergadering gehouden. Prof. dr. I. A. Diepen horst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en drs. K. Laansma, directeur van het maatschappelijk werk in Zee land, hielden ter gelegenheid hiervan een referaat over .Tele visie en volksgezondheid". Op de vergadering is tevens, bij accla matie, tot nieuwe voorzitter van de vereniging verkozen prof. dr. G. Brillenburg Wurth. Hij volgt hiermee mr. dr. J. Donner op. Prof. Diepenhorst zag als grote ver dienste van de televisie het middel tot het brengen van de cultuur tot allen. Hij ziet de toestand op dit moment als vrij gunstig. De televisie vermaakt, on derricht, stelt op de hoogte en voedt op. Toch is het beeld wat zij geeft vaak iet wat vertekend. In verband hiermee. noemde prof. Diepenhorst het feit dat men er zich voor wacht, mensen met een spraakgebrek, lichamelijke afwijking, voor de „toverdoos" te brengen. De vraag of de televisie een gevaar is voor de volksgezondheid, is niet met een concreet ja of nee te beantwoorden. Prof. Diepenhorst is van mening dat de mensen die nu door de televisie ongun stig beïnvloed worden, ook door andere dingen ongunstig beïnvloed worden. De ze mensen zijn uiterst gevoelig, men kan niet zeggen dat de schuld dan bij de televisie ligt. Een overmatige bezorgd heid is dan ook niet op zijn plaats. Onderzoek Er i erder niet bewezen dat er een verband is tussen wat men ziet en wat er gedaan wordt. Maar de afwezigheid van het verband is ook niet aangetoond. Er is. volgens prof. Diepenhorst, ook hier behoefte naar een deskundig onder- zoek. Hoewel de situatie dus niet ongunstig Jfui is, merkte prof. Diepenhorst toch op, dat'zin de televisie zich onmiskenbaar schuldig ve maakt aan versimpeling. Ten aanzien 1-2 van de commerciële televisie sprak hij *le zelfs van vergroving. f Ten aanzien van het komende tweede !La! televisienet, vroeg hij zich af, de cultuurspreiding de mensen konden kiezen tussen ont spanning en cultuur. De keuze laat zich dan gemakkelijk raden, aldus prof. Die penhorst. Drs. Laansma stond stil bij het ver schijnsel dat de gereformeerde mens ook met betrekking tot de televisie weer getoond heeft zijn aard niet te verlooche nen. De gereformeerde mens „liep in het begin niet zo hard" om zich een toe stel aan te schaffen. Hij toonde dit met cijfers aan. In 1957 was de aankoop van televisietoestellen bij gereformeer den het laagst, in 1960 is aangetoond dat dc gereformeerde groep de meeste toe stellen gekocht heeft. Men wil, aldus de heer Laansma. weten wat het is voor men eraan begint. Een zeer opvallend verschijnsel is nu, aldus drs. Laansma, dat de onderzoekin gen omtrent de kijkgewoonten hebben uitgewezen dat de gereformeerde „dc meeste uren maakt". De gereformeerde gaat kennelijk van het standpunt uit „als we kopen dan kijken we ook", al dus de heer Laansma. De wereld van de gereformeerde groep is zeer toegankelijk geworden, de ze toegankelijkheid houdt in dat we. na afstand te hebben genomen, een stand punt moeten bepalen. nodig dat de arbeiders, die de chris telijke vakbeweging vormen, hun roepifi tot de naaste, ook in de fabriek, mei gaan beleven, zodat die priesterlijke te wogenheid meer openbaar wordt n heer Van Baren deed deze oproep de overtuiging dat de mens ook in di tijd van wel vaartstoename zonder Jeö Christus geen toekomst heeft. Straffeloosheid bepleit voor het doden van misvormde kinderen Het Belgische communistische park mentslid Moulin heeft bij de Kamer W Volksvertegenwoordigers een wetsonl OPBRENGST 84E UNIECOLLECTE. JAARiwerp ingediend, waarbij het doden COLLECTE VOOR DE fCHLEN MET DEN als gevolg van thalidomide misvo. geboren kinderen niet wordt gestraft overbesteding als in 1957. gevolgd c. een drastische bestedingsbeperkin dient zijns inziens voorkomen te wo den, daar de lagere inkomensgroepe lies het meest kind van de rekening den in een dergelijke situatie. Spiekende over de welvaart bepleit! de heer Van Baren een evenwichtij e dan verdeling van het inkomen. Hij dat niet zozeer de absolute omvang v de goederen voor een land bepalend z voor de welvaart, doch meer de v ze waarop deze onder de bevolking wo ien, G den verdeeld. Het vraagstuk van de we^ jie vaartsverdeling is niet alleen een m j" terieel vraagstuk, het is ook een kwe |er Gem Bevr Kur; ding te kunnen delen in de national rijkdom, aldus de bondsvoorzitter, hierbij met name dacht aan de achtej^ gebleven groepen. De heer Van Baren bepleitte met klem de invoering van winstverd(lc lingsregelingen. De vraag of deze de consurpptie beschikbaar moeten men dan wel voor investering, zal zijilm.m inziens voor een belangrijk deel afhai kelijk zijn van de sociaal-economisch situatie en de politiek, die ten opzie! te van de bezitsvorming wordt gevoefl straat. Hij brak ook een lans voor een gë.evormd' delijke opheffing van de gemeentekla Der sificatie. waaraan naar zijn mening get Werkg behoefte meer bestaat. Verheugd bleek de bondsvoorzitter c de eenstemmige beslissing, die geotnaa men is over dc gemiddeld toelaatbar loonstijging in 1963 met 2.7 procent. H ond dat de vakbeweging btj de gewaakt norden dat niet de groots! en sterkste bedrijfstakken een onev redlg deel van die ruimte naar z toehalen. Dat zou ln hoge mate social onrechtvaardig zijn tegenover de zwal ste gmepen onder de werknemers zou groepsbelang ten top gevoerd «Ijl Sprekende over het nieuwe systeei van loonvorming zei de heer Van Bi ren van ganser harte te hopen dat de voering daarvan zal leiden tot meer spraak van de leden bij het loonl* leid. Hij sprak voorts de wens uit dl binnen het raam van de mede-veraff woordelijkheid voor het geheel, elke te drijfstak naar behoefte zal kunnen riëren. Over de E.E.G. zei hij een s lere uitvoering van de sociale integrt tie van onschatbare waarde te achte voor het handhav tussen de economische en sociale oir wikkeling. De bondsvoorzitter riep in zijn opt ningsrede voorts op tot priesterlijke te wogenheid voor de naaste Hij vond ort lijst 5 1 54.53; Bcrgui I 384,27: Wierder W.50; Herwijnen 4< veen 507.09: Nederhors i 1.000.-: Vollenho- rsdijk 1.563,65; Rhoo Tholen 198.-; Tot i blijven, als/°84.4ll,ll. Ook zou deze ontheffing moeterT geldt: voor het onderbreken van de zwanger schap, indien dc moeder het genecsmid del heeft gebruikt. Het zou daarbij noodzakelijk zijn het gebruik van geneesmiddel te bewijzen. De maatregel zou moeten gelden ft juli 1963. waarbij het parlementslid kening houdt met het feit. dat tot v enkele maanden in België thalidcmidt bevattende middelen iSoftcnon; kind» worden gekocht. Kurh led. C Diligi Op Stads Casii Yard i dondei Wood Rex Dirater Stud groeiei Tria waarin Geo] tot Hi tel. 211 Brees' theek en di dag e vryda van 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2