Verrassend concert met Chinese solist Kamer van Koophandel RIJNLAND wenst: Verbetering Wilhelminabrug niet alleen voor wegverkeer maar ook voor scheepvaart D.E.V. had prijzenavond Vriendschap tussen twee dichters belicht Residentie-Orkest in Leiden Pakistaanse man is niet superieur aan de vrouw R 1963 fjEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Waaggebouw, 210 uur. Tentoonstel ling poppen uit verzameling der Konin gin t.b.v. restauratie Chr. Geref. kerk. Filmzaal academie, 8 en 9 uur n.m.: Film „Nacht und Nebel" over concen tratiekampen. Wijkgebouw. Koningskerk, 210 uur: lazaar voor Koningskerk. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie Or- est o.l.v. Bernard Haitink, solist: Yi- Kwei Sze. bas. Café Aniba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten ..Door Eendracht Verbonden" Leiderdorp, Dorpshuis, 7.30 uur: Openbare uitvoering gymnastiekvereni ging Sparta. Vrijdag Waaggebouw, 210 uur n.m.: Ten toonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Geref. kerk. Wijkgebouw Koningskerk, 210 uur: Bazaar voor Koningskerk. Stadhuis, 2 en 8 uur: Vervolg begro- mogen houden tschap- slag ti Jannlng idat we lljkheid ructuur bedoeld Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kon. Ned. Vereniging E.H.B.Ü., feestavond m.m.v. gezelschap Coos van de Velde met ..Alle Hens": (7-8 uur receptie tg.v. 30-jarig bestaan). Restaurant Boerhaave, Boerhaavelaan 188a. 8 uur: Najaarsvergadering Geref schoolverband drs. R. Kramer over Di dactiek en levensbeschouwing". Van der Heyden, 8 uur: Niria, R. J. E. Streep over „De diamantindustrie". De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland Leny Kenyon over diep- zeeonderzoek. Geref. jeugdhuis. 8 uur: Vola, D. Scheer over vakantielanden, met dia's. Anitonius clubhuis, 8 uur: P V. „De Sleutelring" met blijspel ,,'n Wespen- Oegstgeest: Zendingshogeschool, 8 u. ds. C. Kapteyn van Amsterdam over „Mijn werk onder Israël". n Haag, Kon Schouwburg, 8 uur: American Dance Company. Op gouden wieken, 8 uur: Toneelgroep ,,Het Masker" met „Les Romanesques" Zaterdag Waaggebouw, 9 uur v.m.10 uur n.m.: Tentoonstelling poppen uit verzameling ?er Koningin t.b.v. restauratie Chr. Ge- /ef. kerk. der Heijden, 2.30 uur; Tweede najaarsvergadering a.r. Kamercentrale Van der Heijden, 3—5 uur: Receptie ;g.v 40-jarig bestaan loodgietersbedrijf Th. Burgerhout en Zn.. Stieltjesstr 1 Ten Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Schweyk in de tweede wereldoorlog". Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v George Szell; solist: Henryk Szeryng, viool. Diligentia, 8 uur: Alfred Brendel. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Scotland Yard neemt de uitdaging aan (14 jaar); donderdag: In de schaduw van de guil lotine (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tiara Tahiti (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Knock on Wood (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder Diratenvlag (14 jaar); donderdag: Johnny Gitaar. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie waarheden (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedgevallen apotheek tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, teL 21060 De dienst van apotheek R. van Brees' Sinallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze apotheek waarge- Tentoonstelllngen Boerhaavezalen, schilderijen en teke ningen Bert Jonk (tot 24 .november). De Lakenhal: jubileumtentoonstelling Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in samen werking met 3 October Vereeniging (tot 26 november). Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. L.P.K.V.-tentoonstelling Op aardige wijze heeft de Leidse Pluimvee- en Konijnentransportvereni- ging voor morgen de jaarlijkse show in net clubhuis Oosterkwartier (einde Bor- neostraat). aangekondigd met de huis aan huis verspreiding van de L.P.K.V.- bode, waarin een beeld wordt gegeven van hetgeen op deze tentoonstelling te Om enkele konijnenrassen te noemen: Vlaamse Reuzen, Franse Hangoren, Groot Chinchilla's. Blauwe Weners, Hol landers, Alaska's enz. Wy verwachten dat deze tentoonstel ling tot genoegen zal zijn van hen, die vele vrije uren opofferden met daai naast een goede propaganda voor deze •oort vrijetijdsbesteding. De tentoonstelling is geopend var '•a tot tien uur. TYE KAMER van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, die gister middag in haar gebouw aan de Sta tionsweg te Leiden in ledenvergade ring bijeenkwam, sprak haar voldoe ning uit over de beslissingen die reeds zijn genomen voor de omlegging van de Leidse vaarroute via de te ver hreden Korte Vliet. Maar zij had ook zorg, en wel over de situatie rond de Leidse Wilhel minabrug in de Iloge Rijndijk. Deze brug is onvoldoende voor het weg verkeer maar ook zal zij met een doorvaartdiepte van slechts 2.79 me ter een onoverkomelijke hinderpaal gaan vormen voor het scheepvaart verkeer door het nieuwe omleidings kanaal. Wanneer voor het wegver keer een reconstructie van de brug onontkoombaar is, aldus de Kamer, mag de onvoldoende capaciteit van de brug voor de scheepvaart niet wor den gehandhaafd. De brug moet wor den verbeterd èn voor het wegver keer en voor het verkeer te water. De betekenis van het omleidingska- naal zou voor een goed deel illusoir wor den indien de voor het wegverkeer ver beterde brug voor jaren een bottleneck zou vormen in de nieuwe vaarweg. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan deze kritische opmerking van het bureau Ir. J. J. G. Hoek. de voorzitter van de Kamer, wees erop, dat de tonnage van de schepen voor binnenvaart en visserij veel sterker is toegenomen dan men heeft voorzien. Wanneer thans in de Rijnstreek schepen worden gebouwd met een diepgang van 3.60 meter, dan zou een dorpeldiepte van de nieuwe brug van ten minste 4.25 meter daar mee moeten corresponderen. Een door vaartbreedte van 10.50 tot 12 meter za' voor de nieuwe loggers en trawlers vol doende zijn. Begroting en verkiezingen De begroting voor 1963 sluit met een hedrag van ƒ287.400. Er is een nadelig saldo van ƒ21.400, nadat werd gereser veerd voor nieuwbouw een bedrag van f 25.000, terwijl voorts de reserveposi van ƒ5000 voor het in 1966 te vieren jubileum van de Kamer werd geconti nueerd. De Kamer zag zich dan ook genoodzaakt aan het ministerie van eco nomische zaken toestemming te vragen tien opcenten te heffen op de posten eerste inschrijvingen en jaarlijkse bil- dragen 1963. Deze opcenten leveren hogere inkomst op van ƒ21.900. zodat er een voordelig saldo ontstaat van 500 Als lid van de Kamer werden herko zen de heren J. A. E. Aalders. H. P Bloot D. J. van Hei-waarden, C. Hoo- gervorst, ir. M. C. .de Jong, N. Lange- zaal. S. A. van Leeuwen, D. F. E. Meer burg, C. F. Meerpoel. F. H. Nieuwen- huizen Segaar, mr. W. J. M. Kerckhoff C. Sweris, L. R. van Vliet A. Vogelaar en R. van Waveren In de aanstaande vacature van de heer J, H. van der Kloot koos men de heer A. J. J. van der Zanden te Leiden. De gisteren gevormde middenstands commissie bestaat uit de heren C. F Meerpoel, G. Schrama, W. J. E. Tissing A. Vogelaar en mr. W. J. M. Kerckhoff De voorzitter, ir. Van Hoek, deelde (Advertentie) Allerlei welkome kleine geschen ken voor motor, scooter of brom fiets reeds vanaf 1. „DE GAZELLE" mee, dat de Kamer de gouden daille heeft toegekend aan de N.V. drukkerij Groen te Leiden, die hon derd jaar bestaat. De medaille zal nog worden uitgereikt. De Kamer sprak vrij uitvoerig ovei het ontwerp van wet op de Kamers var Koophandel en Fabrieken. Bij de rondvraag vroeg de voorzittei de leden van de Kamer, eens na te den ken over de vraag, of het voorzitter schap van de Kamer en een wethouder schap van de gemeente Leiden een wen selijke combinatie is. Zo niet, dan zal de Kamer in januari de gelegenheid hebben een nieuwe voorzitter te kiezen De heer Van Hoek zou daarvoor alle begrip hebben. Op verzoek van de heer Langezaal zullen het bureau en de middenstands commissie zich bezighouden met de gedragslijn van de gemeente Leiden bij de omschakeling van het voltage van 127 naar 220. Die gedragslijn is voor vele bewoners nadelig. gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten. Wat de raad behandelt Dinsdag komt de raad bijeen. Er is ee voorstel tot het voeren van een proce dure in verband met onteigening in uitbreidingsplan De Zilk II. Door i tweetal pachters van teeltgronden verzocht de pachtovereenkomsten te verlengen. Het betreft hier gronden langs de Schippersvaartweg en nabij de „D.M.N.'. De raad wordt voorgesteld, beide verzoeken in te willigen. Op een verzoek van de heer J. W. van Leeuwen om een perceel grond achter zijn woning aan de Hoogstraat te mogen kopen, stellen B. en W. de raad voor gunstig te beschikken. Aan de r.k.-woningvereniging moeten voorschotten worden verstrekt voor bouw van 24 woningwetwoningen het plan St. Victor H. Een gemeentelijke garantie is nodig voor gedeeltelijke financiering van de bouw van 19 pre- miewoniagen in hetzelfde plan. Al enige tijd geleden heeft de raad besloten tot het doen ontwerpen een z.g. kernplan om te komen tot vaststelling van voorschriften met be trekking tot zowel de aard van de be bouwing als het gebruik van gronden in de bebouwde kom. Thans is het gent geworden voor de Dorpsstraat, afwachting van definitieve voorschrif ten, voorgevelrooilijnen vast te stellen. Vijf eigenaren hebben tegen het ont werp bezwaren ingediend. Om voor de toekomst de belangen de betrokken eigenaars veilig stellen, verzoeken B. en W. de raad een schade- vergoedingsverordening vast te stellen. Mede op grond hiervan kunnen de be varen ongegrond worden verklaard. Tenslotte wordt de raad voorgesteld «n het daarvoor in aanmerking komen de personeel der gemeente een uitke ring ineens te verlenen. De Leidse tuiniers- en bloemistenver eniging „Door Eendracht Verbonden' heeft gisteravond in de zaal van café „Aniba" haar maandelijkse ledenbijeen komst gehouden, die zich ondanks de minder gunstige weersomstandigheden in een zeer grote belangstelling mocht ver heugen en geheel in het teken stond van de uitreiking der prijzen, behaald bij de wedstrijden in de afgelopen zomermaan den. Voorzitter J. H. Smit opende de bijeen komst met een hartelijk welkomstwoord, in het bijzonder gericht tot de ere-voor- zitter de heer J. Jonker, die bereid was gevonden de prijzen uit te reiken, als mede tot twee nieuwe leden. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, wees de heer Jonker op het grote nut van de wedstrijden, die D.E.V. jaar lijks houdt. Door aan kweekwedstrijden deel te nemen, verhoogt de amateur-tui- rier zijn praktische kennis. Hij sprak de hoop uit, dat het aantal deelnemers in 1963 nog groter zal zijn. De heer Smit richtte vervolgens nog een bijzonder woord van dank tot de leden van de jury t.w. de heren G. A Jasperse, W. Kanbier, A. Wetselaar, A Cats, J. Lepelaar, H. Broeksema en H Op speciaal verzoek hield de voorzit- 'er na de pauze een korte causerie over het verplanten en verpotten van tuin- en kamerplanten. W in naars Tuin wedstrijd: 1ste prijs (wisselbekcri Th. G Buis 81 pt; 1ste prijs (wissel- plaquette) A. Streefland. 76 pt;; 1ste pr G. den Daas, 74% pt; 2de prijzen: J B Korenhof, 701^ pt; P. Meijers, 69% pt; 3de prijzen: M. Meijers, 68% pt; L. Sleg- tenhorst. 68% pt: B. J. Limburg (voor tuin) 63 pt; N. Breedijk, 67 pt; P. Hel- vensteijn, 66 pt; mevr. H. Bmk-Koolen, 65 pt: 4de pr. N. Breedijk 61% pt. De heer Daas ontving een diploma, de ove rige orijzen bestonden uit huishoudelijke voorwerpen. Volkstuinwedstrijd: 1ste pr. (wissel beker) A. Hofmann 78 pt; 2de prijzen K. G. Korenhof, 69 pt; S. H. Goosens. 68% pt; 3de prijzen: A. Zaalberg, 61 pt; N. den Hartog, 60 pt; 5de prijs: H. Don- gelmans, 54% pt. Waar niet vermld be stonden de prijzen uit huishoudelijke voorwerpen. Algemene kweekwedstrijd: 1ste pr wisselplaquette) D. Ernst 22 pt! 2de pr. S. H. Goossens. 21 pt; 3de pr. M. Lage- veen; 3de pr. A. Hofman, 20 pt; 4de pr J. Ouwerkerk, 18 pt. Dahliakweekwedstrijd: 1ste pr. (wis selplaquette) H. Dongelmans, 27 pi; tweede pr. niet toegekend. Dahlia-groepkweek: 2de pr. (wissel plaquette) A. Hofman, 24 pt. 1ste pr niet toegekend. Fruitkweekwedstrijden: assortimenten, kweek: 1ste pr. (wisselplaquette) N Nederberger, 65 pt; 2de pr. P. C. de Haas. 63 pt; 3de pr. H. Staffeleu. 60 pt; 4de pr A Hofman, 59 pt. Appelenkweekwdstrijd: 1ste pr. (wis selplaquette) P. C. de Haas, 39 pt: 2de pr. A. Hofman, 38 pt; 3de pr. H. Dongel mans. 33 pt. Perenkweekwedstrijd: 1ste pr. (wissel plaquette) N. Nederberger, 39 pt; 2de pr. A. Hofman, 38 pt; 3de pr. M. den Hartog. 37 pt. Chrysanten-kweekwedstrijd: 1ste pr 'plaquette), H. Nederberger. 24 pt; 2de pr. M. den Hartog, 20 pt; 3de pr. J. H Smit, 19 pt. Waar niet vermeld beston den de prijzen uit huishoudelijke voor werpen. Voor het zg. puntenstelsl behaalden N. Breedijk en P. C. de Haas ieder 7 pt. N. Nederberger 6 pt en K. G. Korenhof 4 pt. De Leidse Wilhelminabrug die, naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland meent, niet alleen voor het weg- maar ook voor het scheepvaart verkeer belangrijk moet worden verbeterd. Cantatedienst in Remonstr. kerk Aanstaande zondag zal In de Remon strantse kerk alhier in de ochtend dienst weer een groot werk van kerk muziek worden uitgevoerd, waarmee de Remonstrantse Gemeente haar traditie van „cantatediensten" voortzet. Het Leidse studentenkoor en orkest „Collegium Musicum", dat aan deze dienst medewerkt heeft reed6 vroeg in zijn bestaan door uitvoering van canta tes van Bach, onder leiding van de stu dentencantor Hans Brandts Buys, een enkele maal ertoe bijgedragen dat oude kerkmuziek weer in de eredienst tot haar recht kwam: de laatste jaren werd deze lijn opgenomen op instigatie van de Remonstrantse Gemeente en haar predikant. Een grootse psalm van G. F. Handel is zondag aan de orde: de psalm 112 (ps. 113 in de meeste vertalingen) „laudate pueri dominum" (looft, dienaren, de Heer). Het is een werk voor sopraansolo, koor en orkest in acht delen van ver- «ehillende bezetting: een sterke en haast feestelijke muziek, die ten volle uok kerkmuziek is De dienst die om half 11 begint wordt geleid door ds. J Th. Mackenzie, koor en orkest staan onder leiding vai Jonge dirigent Thomas Bollen. Carla Versteeg (chr. lyceum) nu tweede Carla Versteeg, leerlinge van het chr lyceum te Leiden, heeft deelgenomen aan de declamatie-wedstrijd van N.C.R.V. in de rubriek Jeugdland. In deze landelijke wedstrijd staat zij n de tweede plaats. Zij behaalde 69 pun. ten. De hoogste verwierf er 71. Overi gens valt over de kansen van mej. Ver- steeg (Leiderdorp) nog niets te zeggen, want de wedstrijd wordt pas over enige maanden gesloten. Na nauwkeurige lectie vaardigde het chr. lyceum haar aL Diës viering SSR Leiden TER GELEGENHEID van de 61ste dies natalis der Societas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis heeft drs. G. Puchinger gistermiddag in het Groot Auditorium van het academiegebouw een openbare rede ge houden over P. N. van Eyck, dichter en literatuur-historicus, die tot de zogenaamde „generatie van 1910" behoorde. Hierbij waren ook aanwezig mevrouw Van Eyck en mevrouw Gerretson, de echtgenote van F. C. Ger- retson (Geerten Gossaert), die sterke vriendschapsbanden met Van Eyck onderhield. De heer Puchinger beperkte zich in zijn met talrijke citaten opgesierde betoog voornamelijk tot deze relatie tussen de twee dichters. De oorsprong van de vriendschap tus sen Van Eyck en Gerretson lag in d( eerbied voor eikaars dichterschap. Zagen zij in elkaar dus in eerste instantie de dichter, de een zocht in de ander tevens de volledige mens, waarbij verschil religieuze afkomst vooral ook aanleiding gaf tot het godsdienstige gesprek De vriendschap is niet zonder stormen geweest, maar zij heeft toch levenslang geduurd. Beiden gingen een geheel eigen weg, zij kritiseerden elkaar, er v verschillen, toch bleven zü elkaar bege- Londense periode Hun Londense periode is voor Van Eyck, Gerretson en Geyl van grote be tekenis geweest. Zij besloten gezamen lijk publieke arbeid te gaan verrichten voor de Nederlandse cultuur en richtten na een lange periode van voorbereiding het tijdschrift Leiding op, dat twee jaar lang verscheen en waarvan Van Eyck de literaire grootmeester was. De tegenslagen bleven evenwel niet uit Het blad moest, onder meer wegens gebrek aan geldmiddelen, worden opge heven. Opnieuw voelde Van Eyck zich als in ballingschap. Hij schreef: ik heb alles tegen, behalve mijn aanleg. Maar van het Residentie-Orkest bereidde het derde ons gisteravond bepaald een verrassing. Ten dele was dit te danken aan de gastdirigent Bernard Haitink, die bewees, dat hij ook buiten Amsterdam en met een ander orkest tot zeer bijzondere prestaties in staat is. Ten dele evenwel zorgde ook de Chinese bas Yi-Kwei Sze, die als solist optrad, voor een artistiek evene ment van belang. den voorgetoverd door de Chinese bas zanger Yi-Kwei Sze. Hij zou eigenlijk Haydns 99ste symfonie in Es, zeker niet zijn minst belangwekkende produkt van de latere jaren, kreeg onder Haitink een stijlvolle en vooral levendige ver klanking, al viel het menuet wat droog jes uit. De finale stelde ons daarna dubbel schadeloos doordat de contrapuntische doorwerking met zoveel élan en duide lijkheid werd verwerkelijkt. Exactheid gepaard aan bezielde uit- drukkingskracht kenmerkte de directie van de Amsterdamse dirigent ook later op deze avond. Na deze Haydnsymfonie, die als hors d'oeuvre bij Moessorgsky en Strawinsky wel wat zonderling aandeed, werden we in gedachten gevoerd naar het Russische opera-podium, waar drie van de meest aangrijpende scènes uit Moessorgsky's Boris Godoenof ons wer- TWEED, DE GROTE MODE! Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van zuiver wollen tweed herenwinterjassen, in prachtige dessins, ook in multicolors. Prach tige coupe, schitterende afwerking. Normale prijs 109.50, maar nd als ike winteraanbieding, deze TWEED HERENWINTERJASSEN r de sensationeel lage prijs van de Liederen en Dansen van de Dood dezelfde componist hebben gezongen, doch daarvan waren de orkestpartijen te laat gearriveerd. Reeds bij de eerste woorden van de monoloog van de door wroeging en angst, en door machtswellust heftig bewogen tsaren-usorpator Boris stonden v steld over het diep getimbreerde lumineuze bas-geluid, dat deze kleine man uit Sjanghai met zoveel gemak voortbracht. Deze formidabele stem alleen al met zovele rijke mogelijkheden zou deze zanger* Verzekeren van een grootse rière. Doch tevens beschikt hij, mede dankzij zijn ervaringen met de Russische opera, over een dramatisch uitbeeldings vermogen. dat zelfs zonder toneelmidde len van onmiddellijke uitwerking is. Dat zijn voordracht in de beide laatste frag menten, vooral in het afscheid van Boris, hier en daar ietwat schadelijk was voor de toonvorming, iets dat men in de Rus sische opera-traditie vaak aantreft wellicht eraan inherent is. heeft ons al te zeer gehinderd. De overgave en concentratie van Installaties voor Huize Roomburgh, Leiden Het architectenbureau Van Oerle, Schrama en Bos te Leiden heeft ten behoeve van het bejaardencentrum Huize Roomburgh te Leiden een open bare aanbesteding gehouden voor het maken van elektrische, sanitaire en cen trale verwarmingsinstallaties. Inschrij- voor de onderscheiden werken wa- Elektrische installaties: N.V. Iemco te Leiden 147.700; Fa. Langezaal Inniger te Leiden 151.945; Fa. J. B. Terberg te LJsselstein 145.700; Fa. IJsselmuiden l Zn. te Sassenheim 154.560. Sanitaire installaties: Installateurs: Fa IJsselmuiden en Zn. te Sassenheim 1.000; Fa. J. Jager te Leiden 179.080; Deerns Verwarmingsmij. N.V. te Rotter- dam 188.755; Fa. A. C. J. Broeders te Vught 218.125. Centrale verwarmingsinstallaties: In stallateurs: Deerns Verwarmingsmij. N.V te Rotterdam 282.915; Schulte en Les- traden N.V. te Sassenheim 267.465; N.V. Wolter en Dros te Rotterdam 313.110; J. Kager te Leiden 242.180; Fa. A. C. J. Broeders te Vugt 261.800. De gunning is nog aangehouden. effectbejag. De luidruchtige toe juichingen die hem na afloop ten deel vielen, waren volkomen verdiend. Haitink begeleidde hem, na enige aarzeling in hel eerste fragment, voortreffelijk. Een briljant, ritmisch zeer exact er dynamisch zeer geladen uitgevoerde Pe- trouchka van Strawinsky besloot deze avond. Zonder choreografische uitbeelding mist naar onze smaak deze muziek veel van haar eventuele waarde en wordt spoedig wat banaal, doch bij zulk suggestieve verklanking kan men zich Haitink heeft stellig op deze avond bewezen, dat het dirigenten vak in technisch opzicht geen ge heimen meer voor hem heeft. Het orkest klonk anders dan enige we ken geleden, andere facetten kwa men op de voorgrond en dat is ze ker een aantrekkelijke zijde van zulk een concert. Dr. J. van der Vee* Firma L. W. F. v. d. Steen heropende bedrijf Gistermiddag heeft de heer L. W. F. d. Steen zijn motor-, scooter- en bromfietshandel heropend na een ver bouwing. Tevens opende hij een rijwiel handel. Het bedrijf, dat sinds juni 1951 aan de Stationsweg is gevestigd, bevatte voorheen twee korte showrooms met daarachter werkplaatsen. Het halve pand is nu ingericht als winkelruimte geheel gescheiden van de werk plaats, alles op het gebied van rijwiel tot motorfiets wordt verkocht Met gang van heden verkoopt de firma ook allerhande accessoires op het gebied van het tweewielige wegverkeer. Bouwbeurs Remonstr. Gemeente6600 Onlangs is, zoals wij reeds vermeld den. in de Remonstrantse kerk te Lei den een „bouwbeurs" gehouden, die In opbouw en inhoud wel afweek van wat men zich in het algemeen voorstell van een „kerkelijke bazaar" al was ook hier de financiële opbrengst wel eer langrijk doel. In dat opzicht mag het resultaat van circa f6600 beslist ook be vredigend heten. Wij kunnen ons e wel voorstellen, dat de kwaliteit wat werd verkocht, de frisse aanpak van zaken, de verrassende aankleding der gebruikte kerkruimten, enkele bij zonder goed verzorgde stands en meei zulke dingen, de Remonstrantse Ge meente nog meer tot vreugde strekten. Leidse huisvrouwen bijeen ~VE LEDEN van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hoorden gistermiddag in de aula van het Rijksmuseum oor Volkenkunde een boeiende voordracht over de positie van de vrouw 11 Pakistan. Drs. R. L. Mellema van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, die tweemaal een studiereis naar Pakistan maakte, vertoonde bovendien ten serie kleurige dia's, waarop vooral de prachtige kleding van de Pakistaanse vrouwen goed was te zien. Een getrouwde vrouw kan. onafhanke lijk van haar echtgenoot, handel drijven en haar kapitaal beheren. Zij dient de oude cultuurwaarden op het nageslacht over te dragen en vóór het sluiten van het huwelijkscontract wordt de afstam ming van dc partner dan ook nauwkeurig onderzocht. In het Zuiden (Karaohi) maken de vrouwen zich langzamerhand los van de oude tradities. Zij studeren, dragen de sluiers niet meer over het hoofd maar om de schouders, en verenigen zich in de Apwa, de vrouwenbond die zowel op sociaal als cultureel gebied een taak heeft. Mevrouw H. A. van Herwaarden-Wl- deboer, presidente, had de leiding van de interessante voordrachtmiddag. In het Westen heerst algemeen de op vatting dat de vrouwen in het Oosten als ondergeschikt aan de mannen worden be schouwd. Niets is minder waar: de profeet Mohammed leerde reeds dat man en •ouw elkaar aanvullen. In de praktijk wordt de vrouw in Pa kistan zeer geëerbiedigd. Zij is echter kwetsbaar en dient op verscheidene ma tt te worden beschermd, bijvoor beeld door zich slechts (wanneer zij nog gehuwd is) gesluierd op straat te ^en opdat zij niet wordt blootge steld aan de blikken van vreemde man- i. Islamitische meisjes mogen ook daar- niet op kantoren en in fabrieken wer ken hetgeen zij niet beschouwen als een achterstelling bij de man maar als een natuurlijke maatregel ter bescherming. Er staan zware straffen op het beledigen geen teleurstelling kon zijn arbeid en idealen wegslaan. Hij volhardde in de ontwikkeling van zijn eminent dichter schap en geloofde, dat de tegenslag de geboortegrond zou zijn voor nieuwe mo gelijkheden Betere tijden braken aan toen Van Eyck Albert Verwey mocht opvol gen als hoogleraar in de Nederlandse letterkunde aan de Leidse universi teit. Zfjn oratie over „Kritisch onder zoek en verbeelding" werd een hoog tepunt van zijn loopbaan. Zij blonk uit door diepte van visie en gron dige wijsgerige analyse. Na een inwerkperiode volgde de oor log en Van Eyck legde zijn hoogleraar schap neer toen de bezetters de univer siteit aan banden legden. Hij kreeg meer tijd voor zelfstudie en de oude vriend schap met Gerretson bloeide op en ver diepte zich. Van Eyck verzorgde voor Gerretson de heruitgave van diens be faamde bundel Experimenten. In 1954 kwam voor Van Eyck het ein de van het aardse bestaan. Gerretson vereerde zijn vriend met een herdenking, die tot de schoonste behoort ooit ge schreven. Na afloop van de rede werd een druk bezochte receptie gehouden. Ook van bui ten Leiden gaven vertegenwoordigers van studentenorganisaties blijk van hun belangstelling. Minister Cals opent Leids laboratorium Minister Cals hoopt op 6 december naar Leiden te komen om het nieuwe gedeelte van het Zoölogisch Laborato rium aan de Kaiserstraat. hoek Witte Singel in gebruik te stellen. Uit deze ministeriële belangstelling blijkt wel, dat deze uitbreiding van het universitair® gebouwenbezit van groot belang wordt geacht. Dit moderne gebouw, dat zich staat te spiegelen in de Witte Singel, is ontworpen door het architectenbureau Van Oerle, Schrama en Bosch. De „torenflat" voor zoölogie, enige jaren geleden verrezen aan de Kaiserstraat naast het oude gebouw, bleek al gauw niet toereikend. De officiële opening is om drie uur 's middags op 6 december. Het woord zal dan worden gevoerd door prof. dr. D. J. Kuenen. hoogleraar-directeur van dit laboratorium. Kerstactiviteiten Leger des Heils Evenals vorige jaren trekken in de loop van december de heilssoldatfn er weer op uit om ten behoeve van de naaste gelden in te zamelen. De tradi tionele kerstpbtten en de huis-aan-huis- collecte zijn daarvoor de beproefde mid delen om ook dit jaar weer onze be hoeftige stadgenoten tijdens Kerstmis wat vreugde, warmte en vriendelijke gezelligheid te bezorgen. In tegenstel ling tot vorige jaren, waarbij in een tweetal samenkomsten een groot aan tal pakketten aan gegadigden werd uit gereikt, zal nu een selectie plaats heb ben waarbij aan bepaalde categorieën een kerstdiner resp. een kerstgave wordt verstrekt; dit laatste in de vorm van een levensmiddelenpakket. Aan hen die door ziekte, invaliditeit of ouderdom altijd aan huis gebonden zijn zal een kerstgroet in de vorm van een mand met bloemen of fruit worden gezonden. Van belang is overigens dat het pu bliek medewerkt aan deze selectie. Op gaven voor verstrekking kan uitslui tend geschieden door anderen dan be langhebbenden zelf. Gedacht wordt hierbij aan bijv. de huisartsen, sociaal en maatschappelijk werkers en aan par ticulieren die geacht kunnen worden voldoende op de hoogte te zijn van de sociale omstandigheden van de daar voor in aanmerking komende gezinnen. Voorts dient aandacht te worden ge schonken aan degenen die gedurende de Kerstnacht werken opdat ook deze iets van de Kerstvreugde kunnen bele ven. Opgaven worden gaarne ingewacht vóór 1 december bij de korpsofficier kapiteine F. A. G. de Klark, Hooigracht alhier, met motivering en opgave de samenstelling van het gezin waarvoor wordt aangevraagd. Thanksgivingday in Leiden Enige honderden in Nederland verbljj- venden Amerikanen kwamen gisteroch. tend in de Pieterskerk in Leiden bijeen x>r de viering van ,.Thanksgivingday". Over de gehele wereld wordt in der gelijke bijeenkomsten door de Ameri kanen de eerste dankdienst voor een geslaagde oogst van de naar Amerika gekomen „Pilgrim Fathers" herdacht, waarbij in een presidentiële boodschap zen wordt op de taak die de Ame rikanen in de wereld van vandaag hebben. De bijeenkomst in Leiden heeft bijzondere betekenis, omdat in de Pieterskerk de „Pilgrim Fathers" ter kerke gingen voordat ze de tocht naar nieuwe wereld ondernamen- Na de opening van de dienst en sa menzang las de Amerikaanse ambassa deur ln ons land, John S. Rice, de pro clamatie van president Kennedy voor, in hij dank bracht aan de mannen rouwen in dc strijdkrachten, wier ogenblikkelijke paraatheid om aan elk gevaar het hoofd te bieden in de afge lopen weken duidelijk aan dc dag is getreden. Tijdens de dienst werd het orgel bespeeld door de Amerikaanse Fulbright-student John Turnbull Het Amerikaanse echtpaar Kemp en hun vijf kinderen zongen enkele religieuze lie- De dienst was georganiseerd door d® „United States Educational Foundation the Netherlands". Na dc dienst verenigde vele Ameri kanen zich aan de traditionele lunch, die dit jaar gehouden werd in „Sociëteit Amicitia". Daar bracht Sinterklaas in de middaguren een bezoek aan de kin deren van Amerikaanse Fulbright-bur-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3