Uw probleem is het onze epoca Regering wijkt niet voor protest gecommitteerden gerf-n Baliograf Nieuwe perspectieven in psychologische aanpak Invloed werknemers op verdeling winst nodig Een ivoord voor vandaag Maatschappij bepaalt de gemeenschapsvorming 'n kadootje? VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 j^EUW Staatssecretaris in Tweede Kamer: fVan onze parlementsredactie) DE staatssecretaris van O., K en W., prof. dr. H. H. Jans sen, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de socialist C. Kleij- wegt ontkend, dat de voorgeno men wijziging van de eindexa menregeling voor gymnasia en h.b.s.'en is afgedwongen door een protestactie van de classici, die uit ontevredenheid over de tegen- «anat f 7,50 Frans blad koopt het dagboek van Luikse moeder Het Softenon-proces in Luik krijgt, na alle nare publiciteit, nog een onver kwikkelijke nasleep. In België is me verontwaardigd, aldus een artikel De Telegraaf van vanmorgen, over schillende handelingen van de vrijge sproken moeder Suzanne Vandeput. Het onkiese gedrag van Suzanne Vandeput culmineert in het verkopen van haar dagboek voor grof geld aan een Frans zondagsblad. Het zondagsblad zal dit In tieme dagboek in vier afleveringen van elk 3.000 woorden publiceren onder het motto: ..Wat tijdens het proces niet kon worden gezegd". Sommige berichten willen ons doen ge loven dat de uit te betalen som 145.000 gulden bedraagt. Daar komt nog bij, dat Suzanne minstens 90 procent van alle Deze verkoop is niet het enige feit dat medelijden heeft doen omslaan in ver ontwaardiging. De moeder schijnt na haar vrijspraak dingen te hebben ge- daan die niet in overstemming waren met haar gedrag tijdens de rechtzit ting. Zo zou zij daags na de vrijspraak een bezoek aan het grafje van Corine hebben gebracht voor een flinke som geld van een Franse fotograaf die deze ..stunt" bedacht. Onderzoek andere geneesmiddelen Britse artsen nemen deel aan een on derzoek naar de mogelijkheid dat ande re kalmeringsmiddelen dan thalidomide misvormingen bij baby's hebben veroor zaakt. Een zegsman van het college van huisartsen zei gisteren dat er slechts sprake is van vermoedens" aangaand' een paar andere middelen en dat niets er tot dusver op duidt dat zij ..zo slecht als thalidomide" zijn. In 1953 was het college reeds met een omvangrijke stu die van aangeboren misvormingen bi' baby's begonnen, dus voordat de gevol gen van thalidomide bekend waren ge worden. Gemeld wordt dat iemand var. Westduitse fabriek die het middel Pre- ludin maakt, een onderzoek instelt naar het geval van een Britse vrouw die twee maal een kind met een gebroken mid denrif ter wereld zou hebben gebracht na het gebruik van Preludin tijdens de zwangerschap In Rome meldde het Italiaanse minis terie van volksgezondheid dat de ver. koop van Preiudin in Italië is verboden. Het veTbod geldt ook voor „soortgelijke farmaceutische produkten". Als dit niet lukt, dan sullen de eind examens volgend Jaar zonder medewer king van deze clasalcl worden afgeno men. In dat geval zal een beroep wor den gedaan op de rectoren, die dan als waarnemend gecommitteerde zullen op treden. Met deze verklaring kwam de staats secretaris tegemoet aan de heer Kleij- wegt, die het tevoren volstrekt onjuist had genoemd als de regering voo druk van de protesterende classici bezwijken. De heer J. A. van Bennekom achtte de bezwaren van de gecom- overwogen moeten worden. woordige regeling hebben laten weten, dat zij niet langer als ge committeerden aan de eindexa mens van gymnasia en lycea wil len meewerken. Het gaat hier om 63 van de 75 gecommitteerden. Aan de hand van data en feiten zette de staatssecretaris uiteen, zijn departement niet onder druk van de protesterende classici kan hebben gehandeld. Trouwens, hun bezwaren worden door de voorgenomen (techni sche) wijzigingen niet weggenomen. Een van die wijzigingen heeft ten doel het onmogelijk te maken, dat de gymnasiasten bij het eindexamen ou de stukken onder ogen krijgen die ze al hebben gelezen. Minister Cal en de staatssecretaris zullen nu op 30 november een gesprek hebben met o.a. de drie hoogleraren, die mede namens de andere protesterenden een brief aan het departement hebben geschreven^waarin ze hun medewerking iOSRAM Vanaf donderdag tot en met zaterdag wordt onder leiding van de synodale raad. in de Ambonezenwoonwijk te Heer bij Maastricht de jaarlijkse algemene synode gehouden van de Evangelische Kerk in Nederland. Deze synode behandelt een aantal kwestie» van interne kerkelijk-organisa- torische aard. In aansluiting op deze synode wordt zondag, eveneens in het Ambonezenwoonoord te Heer, het 10- "arig bestaan gevierd van de Molukse Evangelische Kerk in Nederland. Om tien uur vindt in de kerk het wooonoord een herdenkingsdienst plaats, die geleld wordt door de voor zitter van de synoderaad, ds. W. H. Tu- tuarima, hervormd predikant te Am sterdam. Advertentie Gerei. Kinderbescherming Hoe levend de onderzoekingen en de sociaal-wetenschappelijke toepassingen in het kinderbe- schermingswerk zijn, werd gis teren nog eens duidelijk gemaakt door dr. J. de Wit, directeur van het Paedologisch Instituut te Am sterdam, in een rede voor de in Utrecht vergaderende deelne mers aan het Gereformeerd Cen trum voor Kinderbescherming, Dr. Dc Wit schetste eerst de positie Kin en tehuizen. 1 genwoordiger v schap die reeds wa waardevolle ontdekkingen heeft gedaan, maar nog steeds zoekende Is. Zijn taak mag niet worden terugge- bracht tot altsluitend testen van en spre ken met het kind en tot het geven var. adviezen, maar xUn Invloed behoort mede leven van het kind. Zo zal hij niet een eenling kunnen zijn op zijn post. maar een lid van het team waarvan ook medicus, sociaal werkster en pedagoog deel uitmaken en dat in zijn geheel de juiste weg zoekt voor de in de inrichting toevertrouwde kinde- Omstreeks 1951 deed zich ln de kinder psychologie een geheel nieuwe richting voor: die van het zich verdiepen emotionele behoefte van het kind. bij sterk de nadruk -.verd gelegd op de noodzakelijke nauwe relatie met de moe- J - m de eerste levensjaren. Doorbreken deze natuurlijke Dinding zag men de oorzaak van ernstige stoornissen onaangepastheid op latere leeftijd. FEITEN Deze strakke theorie is echter belaagd door nieuwe onderzoekingen in verschil lende landen, o.a. in Amerika, Israël Perzië, waar men de reacties en de gees telijke ontwikkeling volgde van kinderen die buiten het eigen gezin en al of niet door de eigen moeder werden verzorgd. Gebleken is. dat goed-verzorgde kinde in buiten het gezin misschien tijdelijk een wat beperkter horizon hadden, maar op ongeveer tienjarige leeftijd toch zeker met altijd behoeven onder te doen voor norm aal-opgevoede leeftijdgenootjes. Het al of niet normaal geestelijk uitgroeien hangt dus niet alleen af van de moeder binding, maar ook van elementen die in het kind zelf aanwezig zijn. Laat men nu de gedachte aan de tionele behoefte en de bevrediging daar van als allesoverheersend los, dan komt er ook ruimte voor bestudering vim an dere factoren die leiden tot het al of niet evenwichtig opgroeien. Daarom is het voor alle werkers in de kinderbescherming, aldus dr. De Wit, zaak om innig samen te werken in het zoeken naar oplossingen voor elk kind persoonlijk en ln het goed observeren. „DEUGD EN NUT" Vraagpunten, nu in studie, zijn bijv.: welke mogelijkheden heeft het kind zelf? In Amerika heeft een onderzoek daarnaar geleid tot de conclusie dat het bezitten van de ouderwetse „deug den" toch niet onderschat dient te wor- Voorts: wat betekent een crisis ii leven van een kind, moeten die wel altijd voorkomen worden, hebben zij ook niet een positieve waarde tot sterking van de geest in de zin van „het nut der tegen spoeden"? Moeten we ook niet weer meer letten op de intellectuele ontwikke- m op de heilzaamheid van de prik- ran buitenaf, die toch het innerlijke stimuleren en daarmee de per soonlijkheidsvorming ten goede komen. Het zich telkens weer bezinnen op de sociaal-psychologische benadering van het sociaal-verwaarloosde kind behoedt de werkers in de kinderbescherming er voor, de kinderen naar bepaalde scha bionen in te delen, zo besloot dr. De Wit zijn belangwekkende rede. In de ochtendvergadering werd de te vredenheid over het centrum, dat nu eer jaar bestaat, uitgesproken. De gang var zaken beantwoordt tot nu toe aan de verwachtingen. Aan twee punten var groot belang voor het centrum wordt nu gewerkt: het geven van ruimere voor- .ichting over het werk en het zoeken var contact met andere protestants-christe lijke instellingen. Analyse toelating tot v.h.m.o. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de sterke groei van het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs in de na-oorlogse periode -geanaly seerd op basis van de aantallen toege laten leerlingen in de periode 19491961 Hoewel onder invloed van het in om vang teruglopen der desbetreffende be volkingsgeneraties het absolute aantal toegelatenen in de jaren I960 en 1961 voor het eerst sinds lange tijd wat is verminderd, is het aantal toegelaten leerlingen sinds 1949 toch ongeveer maal zo groot geworden. Werden er in 1949 15.000 tot de eerste klas toegela ten. in 1961 bedroeg dit aantal bijna 63.000. De meisjes, wier aantal veel sterker toenam dan dat van de jongens, hebben in dit tijdvak een stuk van hun achterstand op de jongens ingehaald. Uit de analyse Is voorts gebleken, dat ln de genoemde periode ongeveer 6/11 van de toeneming het gevolg was een grotere belangstelling voor V.H.M.O., terwijl ongeveer 5/11 het sultaat was van wijzigingen in de vang der geboorte-generaties. Sinds 1958 echter is bij de jongens ten zien van de belangstelling voor he derwijs een stilstand ingetreden, maar .j de meisjes neemt zij nog steeds toe, j het in wat vertraagd tempo. Het onderzoek naar de deelneming in het onderwijs in de verschillende delen des lands heeft o.m. geleerd, dat West-Nederland weliswaar verhoudings gewijze nog altijd het grootste aandeel in de schoolbevolking levert, maar dat het Oosten en vooral het Zuiden in het afgelopen Jaar een flink stuk op West-Nederland zijn ingelopen. A.R.-rapport „Gespreide bezitsvorming" Giovanni Ferrofino. de pauselijke nun tius in Haïti, is door de paus terugge roepen naar Rome. Ferrofino. die eer der deze maand van een bezoek aan het Vatikaan in Haïti teruggekeerd was. zal vermoedelijk vandaag uit Port au Prince vertrekken. Hij reist via New York. Ofschoon er geen reden werd opgege ven voor het terugroepen van de nuntius nemen waarnemers aan dat het een ge volg is van de steeds dieper wordende kloof tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de regering van president Francois Duvalier. De Haïtlaanse regering heeft verleden week bisschop Robert Paul van de stad Gonaives cn drie Franse rooms- kathoiieke priesters uit het land gezet. Pastoor Pape van Gonaives. die be gin geze week gevangen genomen werd, azl volgens kerkelijke kringen ook uit het land gezet worden. Door deze de portaties zal de stad Gonaives met haar 35.000 inwoners slechts een pries ter overhouden. BOEKENHOEK In een zojuist gepubliceerd rapport van het College van Ad vies van de Anti-Revolutionaire Partij over gespreide bezitsvor ming wordt in een der conclusies uitgesproken dat de invloed van Paus roept nuntius Ide werknemers op deivaststellU* r en de verdeling van de winst be- ill Haïti terug vorderd moet worden. Zo nodig moet deze invloed wettelijk ver plicht gesteld worden in de toe komst. Het slothoofdstuk van dit rapport, dat 54 gedrukte pagina's telt, is geheel gewijd aan de maatregelen die de overheid moet nemen om tot gespreide bezitsvorming te komen. Het rapport schenkt aandacht aan zowel het collectief als het pri vaat bezit- Het rapport heeft zich niet beperkt tot het vraagstuk van de bezitsvorming in de privé-sfeer. Het beziet deze vorm van bezitsvorming in nauw verband met het vraagstuk van de verdeling van het bezit over private personen cn ge meenschappen en gaat in op het vraag stuk van de verhoudingen tussen privé inkomen en privé vermogens onderling. ..Het is evident dat het vraagstuk van de bezitsvorming in hoge mate een vraagstuk is van de relatieve verhou dingen op het gebied van de inkomens en vermogens", aldus het rapport. Het laat zien dat het van het ontwikkelings stadium van de maatschappij afhangt, wat op een bepaald moment als de meest gewenste verdeling van het bezit tussen gemeenschappen en privé-perso- nen moet worden beschouwd. Voor onze tijd wordt een zeer hoge prioriteit toegekend aan de voorzienin gen op onderwijsgebied. Beter en meer onderwijs is een eis waaraan het rap port o.m. ten bate van een gelijkma tiger spreiding van een stijgend Holland. Amsterdam. Runamara. door Anthony van Kam pen. (Eerder verschenen als „Roes".) Uitgave C. de Boer Jr, Hilversum. Gemist bestek, door Maribelle Cor- mack. Uitgave C. de Boer jr.. Hilver- Het doek gaat open. door Annet van Battum. Omslag Koes van Lent. Uit gave Holland. Amsterdam. Dc wending, door Max van Amstel. Omslag Kees van Lent. Uitgave Holland. Amsterdam. De rode ponnie. door Mies Bouhuys. Illustratie Babs van Wely. In serie Bon te reuzenboeken. Uitgave Holland. Am sterdam. De geheimen van Turilan. door Har riet Laurey. Illustratie Babs van Wely. In serie Boekjes van de bonte wonder boom. Uitgave Holland. Amsterdam. De gouden gitaar, door Paul Biegel. Illustratie Babs van Wely. In serie Boek- Xareltje Wever, door Bouke Jag lustratio Babs van Wely. In serie I les van de bonte wonderboom. Uitgave Bolland, Amsterdam. de onderscheiden mogelijkhe den die er zijn t.o.v. de verdeling van het nationale inkomen, een duidelijke keus wordt gemaakt. „Het aangeven van prioriteiten en het verdedigen daar van tegenover andere groeperingen, be hoort tot een van de belangrijkste ta ken van een politieke partij", aldus het In de sfeer van de collectieve bezits vorming wordt verder o.m. nog gepleit voor een versnelde verbeterii algemene publieke voorzieningen: het esthetisch peil bezit van de statelijke uitbreiding van de al- het collect iev« gemeenschap gemene publieke recreatiemogelijkhe- (Advertentie tlngverlaglng wordt aangedrongen, ge vaar is dat de collectieve bezitsvorming ,,in toenemende mate op de behoeften ten achter zal raken". Veel belang kent het rapport toe aan het prijs- en kwaliteitsbewust makon de consument, zulks in het kader een verantwoorde besteding van het gezinsbudget. Aandacht wordt in dit verband besteed aan de positie van con sumenten- en vrouwenorganisaties. Uitvoerig wordt in het rapport gepleit oor een gelijkmatiger spreiding van het privaat bezit over brede lagen van ons volk. ..Het ontbreken van voldoende financiële draagkracht en het gemis aan enig bezit, zijn er vaak oorzaak van dat sluimerende menselijke vermogens iet tot hun recht kunnen komen." Van een volledig ontplooide uitoefe ning van verantwoordelijkheden kan zon der enig privaat bezit geen sprake zijn. De bijbelse aanwijzingen richten zich volgens het rapport volstrekt niet tegen het privaatbezit als zodanig; wel eisen evenwichtige bezttsverdellng. Na hebben geconstateerd gaat het rapport o.a. na welke veranderingen er zich in de bczltsmcntaliteit voltrokken hebben, welke invloed de loonshoogte heeft op de mogelijkheden tot bezitsvor ming en welke Invloed er van de wlnst- verdeltng op de bezitsverhoudingen uit- Een korte behandeling krijgt een reeks van vragen die met de bezitsvor ming samenhangt. Onder meer handelt het rapport over de vraag wat moet worden verstaan onder een „menswaar dig bestaan". Het verband tussen loon politiek en bezitsvorming wordt bezien; de vraag wordt behandeld of winstde ling een afdoende aflossing brengt voor het vraagstuk van de bezitsvorming; ook het verband tussen inflatie, en be zitsvorming en de vraag hoe bij gesprei- iet oecumenische concilie in het Vati De postzegels zullen vanaf 8 december worden verkocht, de dag waarop de eer ste fase van het concilieeindigt. De postzegels zullen een waarde hebben van 15 en 25 cent. Er zullen respectievelijk acht en vijf miljoen van worden gedrukt Beide series zullen een afbeelding dra- jn van een miniatuur uit de zesde eeuw in de afdaling van de Heilige Geest ssen de apostelen. De 15-cents post zegels zullen in rood worden uitgevoerd, de 25-cents in blauw. de bezitsvorming een voldoende investe- ringspeil kan worden gehandhaafd wordt aangeroerd. Ten slotte wordt de vraag of spaardwang geoorloofd is bevestigend beantwoord. Een en ander mondt voor de private bezitsvorming en de bevordering daar van door de overheid uit in een aantal conclusies. Een der conclusies luidt dat de overheid dient te bevorderen dat de lonen van de laagstbezoldigden meer dan evenredig stijgen, zulks onder hand having van een economisch verantwoor de loonquote. Zij dient in dit opzicht in het loonbeleid met betrekking tot haar eigen personeel duidelijk voor te gaan. Voorts zullen periodiek onderzoekingen moeten worden ingesteld ter vaststelling van redelijke behoefte-budgetten, aan de hand waarvan, met name voor groepen die weinig of geen invloed op de ar- van Stralende Zon... kenteken van de SPAANSE SINAASAPPELEN PeekjCloppenburg Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonro woerd: B. M. Meijndert, te Waarder. Benoemd tot bijstand in het pastoraat in de gemeente Bodegraven: P. G. de Vey Mestdagh, emerituspred. te Den Haag die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Coevorden (2e :pued. pi.): J. Tevel, te Zwaagwestelnde; te Scharen- dijke: H. J. Huyser, kand. te Den Haag; te 't Zandt: W. Molenaar, te Schoonoord; e Zuidwolde <Dr.): W. M. de Bakker, te Helpman, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Marken: G. W. J. van Bleek, te Woubrugge; naar Oss (2e pred. pl.t: M. E. van Heesen, te Melis- Kandidaat N. Schelhaas te Amsterdam deelt mede dat hij geen verdere beroe- sn in overweging kan nemen. Het grote boek, door Paul Biegel. Il lustratie Babs van Wely. In serie Bonte reuzenboeken. Uitgave Holland. Amster- Hopla het feestvarken, door Harriet Laurey. Illustratie Babs van Wely. In serie Bonte reuzenboeken. Uitgave Hol land, Amsterdam. Oosthoeks Encyclopedie, deel U Uit gave N.V. Oosthoek, Utrecht. Na die nacht, waarin Jakob met God heeft geworsteld en een nieuwe naam Israël heeft gekregen, mèt de zegen van zijn Heer, breekt een zeer moeilijk ogenblik aan in zijn leven. Hij moet Esau, zijn broer, ontmoeten. En als J de dag van gisteren herinnert Jakob zich de reactie van Esau op zijn bedriegelijke praktijken: de ontroving van het eerstgeboorterecht. Het is eigenlijk vermakelijk te lezen (in Genesis 33) hoe Jakob zich in alle mogelijke bochten |j| wringt en zich verliest in plichtplegingen om zijn broer gunstig voor zich te stemmen. Het lijkt wel, of hij op dat moment weer al vergeten is, dat hij zojuist Gods zegen heeft ontvangen! En u zoudt geneigd zijn te zeggen: och ja, iemand kan wel geloven, maar zijn karakter verander je niet! U kunt rustig aannemen, dat Esau's stormachtige omhelzing van zijn broer beslist niet het bewijs voor Jakob j is geweest, dat alles nu vergeven en vergeten is. Elke bege leiding door Esau's mannen wijst Jakob van de hand. Hij wil geheel zijn eigen weg gaan. Is het alleen maar uit ver antwoordelijkheidsgevoel, of ook uit angst? Jakob arriveert bij de stad Sichem. Daar koopt hij een flink stuk land en daar gaat hij wonen. Daar ook richt hij een altaar op. Het krijgt deze naam: De God van Israël is God. Jakob is thuis, voorlopig althans. En in de naam van het altaar ligt zijn belijdenis. God heeft hem gezegend en nu zal Jakob Hem erkennen. Prof. Banning voor vrouwenied. rede die prof- dr. W. Ban ning gistermiddag op de studie dag van de Christen Jonge Vrou wen Federatie hield, was, hen te helpen met het doorbreken van de traditionele benadering van het begrip gemeenschap. Het thema van de studiedag, die in Utrecht werd gehouden, was dan ook „Ge meenschap". In de morgenuren werd het onderwerp, dat in het orgaan van de organisatie „Fede ratie contact" door verschillende schrijvers was ingeleid, uitvoe rig besproken, en 's middags gaf prof. Banning zijn visie op de vragen die uit de groepen naar voren waren gekomen. Het is een verschijnsel van deze tijd, aldus prof. Banningdat de maat schappij in hoge mate bepalend is voor de vormen van gemeenschap die men vindt. Het opmerkelijke is, volgens hem, dat men tegenwoordig nog te weinig daarvan doordrongen is. De huidige maatschappij heeft ge meenschappen zoals de school, het militaire apparaat in het leven geroe pen. Zelfs het verkeer ziet hij als een gemeenschap. Het woord „gëmeenschap" wordt, dit bleek ook uit de formulering van de ant woorden op de door prof. Banning ge stalde vragen, te veel met een zekere geestelijke geladenheid benaderd. „We moeten de maatschappij aankijken", al dus prof. Banning, en haar verschijnings vormen niet verwaarlozen. We hebben niet alleen een verantwoordelijkheid in een geestelijke gemeenschap, dit is veel te individualistisch cn vooringenomen kerkelijk gedacht. Verantwoordelijkheid Men kan tegenwoordig spreken van een georganiseerd industrialisme, waarin de maatschappij grote aandacht schenkt aan de diensten, en er grote nadruk valt op de mechanisering. Het is een vaststaand feit dat de we reldbevolking niet in leven kan blijven zonder grote aandacht te geven aan de organisatievorm. Dit Is verklaarbaar en aanvaardbaar, aldus prof. Banning, zo lang de menselijkheid in het stelsel niei „doodgedrukt" wordt. Hier komt de ver antwoordelijkheid van de christen nsar voren. Dit nu is het kernpunt voor de ehris- ten. Wat heeft de christen in te bren gen in deze maatschappij? Het voort gaan van organisering kunnen en mogen we niet tegenhouden. De christen moet zijn vooringenomenheid tegen de maat- schappijvorm, die niet tegen te houden Het is niet de bedoeling een maatschap- ij met een christelijke grondslag t« lichten. Dit is volgens prof. Banning niet mogelijk omdat niemand hier juiste voorstelling van heeft. Toch is de christelijke activiteit abso luut niet zinloos. Wij grijpen in omdat we tegenover God een verantwoordelijkheid hebben als het gaat om het behoud van de menselijkheid. Niet om een christelij ke grondslag te hebben. Wat zou dat zijn vroeg prof. Banning zich af. Op deze studiedag, die naar opzet een experiment was, kwam duidelijk het nul van een dergelijke bespreking en bestu dering naar voren. Ook de vrouw heel haar taak in. het mede vormen en ham haven van bepaalde gemeenschappei Ook zij moet zich altijd blijven afvra- (ten ofr zoals prof. Banning het formul eerde. „de maatschappelijke structuur beantwoordt aan dat wat God bedoeld heeft". Waaggi ling popi gin t.b.v Filmza: Film „N tratiekan Wijkge lazaar Stadsgc est O.I.1 Kwei Szi Café A misten Waagg toonstelli Koningir kerk. Wijkgf Bazaar Stadhu tingsraac Stadsgi Veremgii gezelsch; bestaan). Restau !8a. 8 schoolvei dactiek Van di land-Eng zeeonder America ,Het M; fi Ti S (Advertentie) Advertentie Conciliepostzegels ZAKAANSTEKER V.A. 10.- Met volledige garantie Luxe geschenkverpakking met extra gastank v.a. 11.- Voor de handel: B. D. LEEFSMA N.V. Kerkstr. 25 - A'dam - Tel. 020-35047 Vraag: Ik ber eigenaar van een wo- namen de huur voortzetten en zij heb- ning die door een tachtigjarige dame ben recht op huurbescherming. Een en haar dochters wordt bewoond. Het indere vraag is of zij het huis zo uit huis heeft acht kamers, die aan stu- wonen, dat om die reden uitzetting mo- denten worden verhuurd met het ge- gelijk zal zijn. Raadpleeg eens een volg dat het zo wordt uitgewoond, dat advocaat, deurwaarder of andere rechts- ik van de huur niets overhoud. Nu zou kundige. ik dit huis later gaarne willen ver- Vraag: Wij hebben een lijstenzaak kopen. Ben Ik nu verplicht als de be- overgedaan aan een opvolger. Nu heb- woonster overlijdt, haar dochters daar ben wij te laten blijven? Antwoord: Als de bewoonster over lijdt, kunnen haar dochters als erfge- nomen heeft. Dit is wel uiterst twijfel achtig. In etk geval kan de klant de opvolger dan aanspreken wegens on rechtmatige daad. Vraag: Met een onzer kennissen had den wij een gesprek over de ruimte vaart en toen kwam het gesprek ook op de maan. Onze kennis hield vol dat de aarde groter was dan de nieuwe glasruit gemaakt doch wij hadden altijd gehoord, dat de ■en ingelijst diploma. Dit is al aarde de kleinste planeet t dan ander halfjaar geleden We dat de aarde wel een De invloed van de werknemers op de vaststelling en verdeling van de winst moet worden bevorderd, waarbij deze Invloed zo nodig wettelijk verplicht dient te worden gesteld. Zolang deze rechts positie nog niet tot stand is gebracht, moeten vrijwillige winstdellngsregelin- gen worden bevorderd. Premiëring van eigen besparingen van werknemers en zelfstandigen zo deze deelnemen aan spaarfondsen gericht op het verwerven van duurzaam bezit, wordt door het rapport als „overgangs maatregel" aanbevolen om bepaalde de „spaardrempel" heen hebben de eigenaar van het diplom gewaarschuwd dit af te halen, maar schil tussen deze verscheen niet. Wij zijn een jaar liet na dato bij de eigenaar aan de deur geweest om het diploma af te leveren, doch kregen geen gehoor. Nu ander- Antwoord: De aarde is de vijfde m grootte van de planeten en groter dan hvh nieuwe eigenaar van de zaak om het de aarde behoort en als het ware al- diploma af te halen. Deze zeide dat tijd om de aarde heen zweeft. De Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. dicht maken met bitumenlak. Twet Vraag: Eind juni hebben wij een prachtige paars lila bougainvillea ge kregen maar nu zijn al die kleuris' bladeren verdwenen. Wel verschen" die vallen af als hij het diploma met andere oude mei met de reinigingsdienst had mee- fegeven en nu eist de klant van ons at wij de kosten betalen nieuw diploma te bestellen. Antwoord: In dit geval is U voor Uw opvolger verantwoordelijk de klant bij de de aarde, hetgeen betekent dat zij bij P°t maar wordt aangeraakt. Wat kas oorzaak zupT H Antwoord: Dit de draait weer om de zon (dus met de maan, omdat deze lastige eigen schap van deze prachtige plant ze kan tegen de overgang van de warn» aarde draait). Een satelliet is in het vochtige kast naar de drogere kamer algemeen een hemellichaam dat dicht- Is dit bij de planeet staat draait Vraag: Op mijn schoorsteen heb ik gresbuizen laten aanbrengen met gres- Let eens op hoe deze groeit in de voch- daaromheen tige tropische sfeer in dc hortus t' Leiden en verbaas U dus niet In d« laatste tijd worden de planten bij o* goede kwekers daarop geprepareerd op deze verhaal moeken. Een andere kapjes. Bij het nazien bleek dat er om Snijd de plai vraag is of de klant na zijn ongehoor- die potjes in het schuine aanstr'"~~"' de slordigheid, waarmede hij U op on- gleuven waren. Kunnen die gleuvei redelijke wijze heeft belast, nog wel terdicht gemaakt worden? Zo ja. wat terug. In h* als U ze in bloei krijgt neer van hebben, doe) i het vochtig houdea lentoon- ter Kon uur: Ha; de twee gebouwc Henryk Yarcf'ne donderd lotine Wood Rex piratenv waarhee tot Hul teL 2106 Brees' i ningen De I ber). werkinj 26 nove ning" tot 5.30 1 tot 5.: woensd Op Pluimv ging v< net clu neostra bode, zien is. Om - Vlaam: Groot i landers

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2