Overal mist en gladde wegen ïeen aanvullende steun voor Softenon-baby's Ml1 s£« RYNBENDE' S NIEUWS "tdeSLEUTELSTAD „Motorloze autobussen zijn vakantiehuisjes' Oud-verzetsstrijdster procedeert met KRO Handwerk van blinden in Concordia te koop Vuil storten op Lisser belt voortaan niet meer gratis? NIEUWE LELDSCHE COURAIW 11 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 Wachten op algemene oplossing Stekelige discussie over Planta (Van onze parlementsrcdactie) INISTER Veldkamp voelt niet voor het denkbeeld om vanwege de crhcid aanvullende financiële steun te geven ten behoeve van de ign. Softenonbabies. Tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer |vcr volksgezondheidszaken had de K.V.P.-er De Vreeze hier woensdag- vond voor gepleit, maar de bewindsman antwoordde gistermiddag, dat ooralsnog het beste is bij deze zaak aan alle lichamelijk gebrekkige anderen te denken. Over het gehele gehandicapten-vraagstuk en met name de wenselijkheid van een volksverzekering tegen zware medische isico's is aan de S.E.R. advies gevraagd. Boven een aparte voorziening foor een bepaalde categorie meende de minister de voorkeur te moeten ;evcn aan een algemene oplossing, die geen onderscheid maakt tussen de, oorzaken van het lichamelijk gebrek. Wel wilde hij nog eens nagaan of de icstaande voorzieningen toereikend zijn voor de Softenon-babies. %k De bewindsman onderschreef volledig Ie mening van de Kamer, dat een snelle nvoering van de Wet op de Geneesmid- elenvoorziening nu meer dan noodza- elijk is. Het departement streeft naar ig in de eerste helft van 1963. let ligt in de bedoeling in het kader deze wet waarborgen te treffen egen schade door het gebruik van ge- leesmiddelen. Een volledig onderzoek land van de 15.000 verpakte ge- ieesmiddelen die in omloop zijn, is niet nogelijk. Daarvoor is internationale sa- nenwerking en uitwisseling van gege vens noodzakelijk. De minister beloofde zullen nagaan hoe een betere voor- ichting aan de artsen over geneesmid- lelen kan worden geëffectueerd. Hij vilde ook wel contact opnemen met mbtgenoten over de wens van de KVP- De Wolf om in de Warenwet voor- chriften te brengen met betrekking tot de maximale houdbaarheid van levens- oiddelen. De Kamerleden Lamberts (soc) en Veerman (ar), die zich nogal bezorgd ladden getoond over de toenemende wa- luchtverontreiniging, kregen van Ie minister te horen, dat het ontwerp wet op de waterverontreiniging mo- lelijk nog dit jaar bij de Kamer zal vorden ingediend. Binnenkort is ook iet wetsontwerp tot instelling van de ïr de Luchtverontreiniging te lerwachten. Dit college zal worden be ast met een onderzoek naar het hele raagstuk van de luchtvervuiling. Het overigens nog de vraag of de weten- chap nu zover gevorderd is dat een wet luchtverontreiniging kan worden ontworpen. Slechts enkele Westeuropese landen kennen wettelijke regelingen op dit gebied, maar het moet worden betwij feld of die effectief zijn voor ons land. Het werk van de Raad voor de Lucht verontreiniging zal worden voorbereid door een in te stellen voorlopige com missie. Over de fluoridering van drink water zei de minister niet veel. Het be loog van de heer Van Dis (s.g.) deed hij af met de opmerking: „De geachte afge vaardigde heeft mij niet van zijn stand punt kunnen overtuigen" Openbaar lichaam Dc minister heeft gistermiddag nog •ns het denkbeeld opgeworpen om voor Ie sector van dc volksgezondheid een fenbaar, publiekrechtelijk lichaam in at leven te roepen, zoals de SER dat r voor het bedrijfsleven. Dat orgaan zou ian moeten bestaan uit drie groepen: de werkers in de volksgezondheid, de op dit tcrcin werkzame instellingen, en onaf hankelijke, door dc Kroon aan te wijzen leden. Het orgaan zou niet door de overheid. ..laar primair door de volksgezondheid zelf moeten worden gefinancierd. Men het ook taken moeten geven t.a.v. autonomie en medebewind. Een uit spraak over deze suggesties wilde de minister niet doen. Hij volstond met ze „ter discussie te stellen". Zijn mening was, dat als men in ons land een ade quaat volksgezondheidsbeleid wil voe ren, de publiekrechtelijke institutionali sering van wat op dit gebied is gegroeid, moet worden overwogen. Dr. Veldkamp wees er voorts nog op, dat de Ziekenfondsraad heeft geadvi seerd de ziekenfondspremie volgend jaar met 0.1 pet. te verhogen (tot 4,7 pet:). Hierover heeft de regering nog geen be slissing genomen. Het lijkt een kleine verhoging, die echter toch wel meetelt in het geheel van de sociale lasten. Voor de bestudering van het probleem der stijgende ziektekosten komt er bin nenkort een adviesorgaan. Wat het ver pleegsterstekort betreft: de minister had de indruk dat dit terugloopt en dat de aanmelding van verpleegsters toeneemt. Planta-affaire Ondanks de twijfel van de liberaal mr. Geertsema hield de minister zich aan de meninê van deskundigen, dat epidemio logisch het verband tussen de consump tie van Planta-margarine en de daarna opgetreden huidziekte is bewezen Hij wilde zich niet uitlaten over het al of niet seponeren van de Planta-zaak door de justitie. Het oordeel daarover is aan minister Beerman ïjustitie). Uit een oog punt van volksgezondheidsbeleid zou het echter volgens dr. Veldkamp „alleen maar gelukkig zijn als alles wat in deze zaak behoort te worden gezegd ook in derdaad gezegd wordt". Er mogen ten deze geen vaagheden en onduidelijkhe den blijven bestaan. Bij de replieken kwam de Planta-affaire opnieuw ter sprake. Er ontstond 'n nogal stekelige discussie tussen de heren Lam berts (soc.) en mr. Geertsema (lib.). Laatstgenoemde meende, dat het depar tement veel te gedecideerd uitgaat van het bestaan van causaal verband tussen Planta en de huidziekte. Hij baseerde zich op een deskundige als dr. Simons, die dit verband niet bewezen acht. Dr. Lamberts bleek aan de mening van deze dr. Simons, die volgens hem medisch adviseur van het Unilever-con cern is, niet veel waarde te hechten. De man overdrijft en gaat daarbij zover, dat hij zelfs nieuwe epidemieën erbij verzint om maar gelijk te krijgen. Over wegend gezag kende dr. Lamberts toe aan de hoofdredacteur van het tijdschrift voor Geneeskunde („dit orgaan is voor ons artsen zoiets als de Paus"), die de theorie-Simons afdoende heeft weerlegd. Mr. Geertsema (die volgens zijn socia listische tegenvoeter „kennelijk een alpha-opleidlng heeft gehad") reageerde nogal scherp. Hij bleek in de pauze van de vergadering dr. Simons te hebben op gebeld, en deze had tegenover hem na drukkelijk ontkend, dat h(j ook maar in enige relatie zou staan tot de Uni lever. „Dat Is toch de algemene gedach te in Nederland", zo Interrumpeerde dr. Lamberts, die zich overigens wel bü de ontkenning van dr. Simons wilde neer leggen. Mr. Geertsema zei nog, dat hij niet had willen beweren dat er géén verband bestaat tussen Planta en de huidziekte. Het zou hem veel aangenamer zijn als het verband wél bewezen was; maar tot dusver is het niet aangetoond. Het gaat hier om een juridische kwestie. Dr. Lam berts merkte nog op, dat hij ten aanzien van dr. Simons geen beschuldigingen had geuit, doch slechts feiten had gecon stateerd. Dr. Simons prikkelt volgens hem iedereen met zijn beweringen, die tegen de mening van vrijwel alle des kundigen ingaan. Minister Veldkamp wees er nog op, dat wanneer men spreekt van een epidemiologisch bewijs, dit niet betekent dat ook in alle gevallen de ziekte zal uitbreken. dubbele jonge klare WHITE LABEL N.V. DISTILLEERDERIJ SIMON RYNBENDE ZONEN - SCHIEDAM Veel slippartijen na sneeuw van gisteren zijn Ten gevolge gisteren in de Sleutelstad nogal wat slip partijen voorgekomen. Bij twaalf geval len ls de p>oIitie op de hoogte gebracht, die echter kon constateren dat het ge vallen voor de blikslager betrof. De schade aan dc diverse voertuigen bleef beperkt en bij aanrijdingen hebben zicb gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Een Leidse arts had gistermorgen in de sneeuwbui omstreeks half elf bepaald geluk toen hij op de Nieuwe Rijn met zijn auto aan het glijden ging. HierbU schoof hij bijna van de straat af, maar bleef met het achterdeel van de wagen boven het water hangen. De rest van het voertuig bleef op de vaste wal. De arts ls later uit zijn benarde positie bevrijd Ernstiger was de slippartij van de 82- jarige mevrouw J. C. Warning, die op de stoep van het rusthuis aan de Zoeter- woudsesingel, waar zij wordt verzorgd, uitgleed. De bejaarde dame liep hierbij een fractuur aan haar linker heup op en moest door de E.H.D, naar het Acade misch Ziekenhuis worden gebracht, Omstreeks half twaalf kwam de 75-ja- rige weduwe J. v, Wijngaard uit de Ca- trijnestraat op de Hooglandsekerkgracht zodanig te vallen, dat zij een been brak De E.H.D. heeft haar naar het Elisabeth- ziekenhuis gebraoht Galaconcert van Sempre Crescendo Het studenten-muziekgezelschap Sem pre Crescendo te Leiden zal op zaterdag 8 december in de Stadsgehoorzaal om 8 uur een galaconcert geven ter gelegen heid van zijn 131ste dies. Het programma vermeldt werken van Mozart, Bruch, Schubert en Franken. De receptie van Sempre Crescendo begint om half 7. Opening Liehtweek Op woensdag 28 november om 5 uur 's middags wordt in restaurant Van der Heyden de Leidse Liehtweek geopend De burgemeester, jhr. mr. F H. van Kin schot, heeft zich bereid verklaard de week te openen. Evangelisatie Maandagavond 8 uur wordt in -de Be vrijdingskerk (Leiden Zuid-west) een evangelisatiesamenkomst gehouden. Ds. Toornvliet zal spreken over: „Het zang duo in dc gevangenis". Verder werken mee mej. Frannie Faassen uit Vlaardin- en de gebroeders Spaargaren, be kend van radio en grammofoonplaten Iedereen is hartelijk welkom. (Van onze speciale verslaggever) AL drie dagen mist, gladheid, vorst en sneeuw, ook al zijn de omstan digheden plaatselijk vaak totaal verschillend. In heel Europa lijkt dc winter bijzonder vroeg te zijn ingezet, Nederland niet uitgezonderd. Van de Franse Alpen tot Delfzijl en van Rusland tot Zeeuws-Vlaanderen, over al is in de ruimste zin van het woord een verkeerschaos ontstaan. Uitzonderlijk vroeg begin van winter Treinen komen met grote vertraging binnen, vliegtuigen staan verlamd aan de grond, de vrachtrijders van de lange afstand missen hun doel bij uren of zelfs bij dagen. Het te laat komen op de fabriek, de werf of het kantoor is al evenzeer een algemeen euvel geworden. Tergend langzaam schuift de verkeersstroom op de spits uren door de steden, alles wat lamp heet in volle glorie aan. In het noorden en in het oosten van ons land is het gisteren de hele dag vie' graden onder nul gebleven, 's Nachts zakte het kwik zelfs tot het voor novem- President rechtbank beslist: (Van onze correspondent) DE president van de rechtbank te 's-Hertogcnbosch heeft dezer da gen uitspraak gedaan in het kort ge ding dat was aangespannen door twee in Düsseldorf wonende perso nen contra het gemeentebestuur van Dcurne. Het geval was namelijk dat dc twee Düsscldorfers, cle heren H. Albers en E. Becker, onder de ge meente Deurne in het plaatsje Neer kant in de Peel een stuk grond had den gekocht voor recreatieve doel einden. Aangezien een zomerhuisje en zeker con permanente woning op dat stuk grond taboe waren, kochten deze twee eigenaren van de grond ieder een auto bus cn lieten dote door middel van een tractor naar hun grond vervoeren. Zij deden voorkomen alsof er dus zonder meer een autobus op het stuk grond «tond geparkeerd. Deze autobussen wor den echter ingericht voor bewoning, zeer tegen de zin van het gemeentebe stuur van Deurne. Burgemeester cn wethouders sommeerden beide busbe- zltters hun voertuigen van hun grond te verwijderen, aangezien het gemeen tebestuur deze voertuigen aanmerkte als zijnde bouwsels. De eigenaren kwa men hier tegenop en riepen de hulp in van de rechter. Deze laatste heeft nu gisteren de vorderingen van de beide Duitsers niet ontvankelijk verklaard, het gemeentebestuur van Deurne in het gelijk gesteld en de eisers veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde tweemaal f 104. De overwegingen van de rechtbank waren onder meer dat de autobussen qua inrichting, uiterlijk en duurzaam heid als een bouwsel waren aan te mer ken in de zin van artikel 6 lid 1 sub a van de Woningwet. Er was geconstateerd dat de autobussen voorzien waren van een toilet en op het waterleidingnet waren aangesloten. Voorts ontbraken de motor en het stuur. Record Onze weerkundige medewerker 'te kent hierbij aan dat Nederland na 1919 nog nooit zo vroeg aan zijn eerste win terse (Lagen is begonnen. Ook het aan tal sneeuwdagen is voor de tijd van het jaar bijzonder hoogIn 1921 heejt november ook wat strenge vorst laten zien, maar toch niet eerder dan de laatste drie dagen van de maand. De dikke, koude deken, die ook van daag nog ons land bedekte, was in Groningen, Friesland en Drente vrij wel ondoordringbaar. Het verkeer kwam op vele wegen geheel tot stil stand. Veel mensen, die naar het zui den en het westen moesten, strandden in de steeds voller wordende hotels. Bijzonder glad waren de wegen in Brabant en Limburg. De daar gevallen natte sneeuw vroor aan het wegdek vast en veroorzaakte vele slippartijen. Vanmorgen werd de chaos nog ver hoogd door een laaghangende, dikke mist. In Zuid-Holland en Noordholland waren de weersomstandigheden plaat selijk nogal verschillend. Den Haag en Leiden baadden vanmorgen in een zware nevel, terwijl in Rotterdam en Dordrecht slechts van een lichte sluier gesproken kon worden. Gladheid kwam alleen daar voor waar het ene type wegdek in dat van het andere overging. Open-Deurclienst in Oosterkerk Zondagavond 7 uur wordt in de Oos terkerk ingangen Herengracht en Langestraat een Open Deurdienst ge houden, waar niet alleen ouderen maar nok kipderen welkom zijn. Vertoond wordt een serie beelden over het oude Egypte, in verband mei de geschiedenis van Jozef.- Dr. P. L. Schoonheim zal deze dienst, die om zeven uur aanvangt, leiden en een toelichting geven bij de lichtbeel den. Geselecteerde schilderijen in De Lakenhal Op donderdag 29 november om 8 uur zal in het stedelijk museum De Lakenhal een tentoonstelling worden geopend van de geselecteerde schilderijen die hebben mecgedongen naar de Wcdgwoodprljs 1963. De heer H. Redeker, kunstcriticus en lid van de jury, zal een inleidend woord spreken. De tentoonstelling is ge opend van 30 november tot 19 december J ubileumuitvoering Sparta een succes Tot besluit van de viering van 50-jarig bestaan van de Leidcrdorpse gymnastiekvereniging „Sparta" is teravond een uitvoering in het Dorps huis gehouden. Alle afdelingen, hieraan meewerkten, hebben zonder uit zondering hun beste beentje voorgezet. Hierop doelde voorzitter G. van Krol ook in zijn openigswoord. toen zei, dat het niet in de bedoeling ligt Sparta, topprestaties te leveren. On danks de financiële zorgen is het iedereen mogelijk bij de vereniging te In het bijzonder verwelkomde de voorzitter burgemeester Gallas en wet houder Nievaart met hun echtgenotes. Verder was de heer Hendrikscn aan wezig. een van de oprichters van Sparta. De jubileumcommissie, die een jaar ge leden al met de voorbereidingen de viering is begonnen, werd veel lof toegezwaaid. De voorzitter hiervan, de heer Boutkamp, bood het bestuur gedenkboek aan, de leiders en leidsters kregen eveneens een aandenken als dank voor het vele werk voor Sparta. Hierna begon de uitvoering en konden de aanwezigen genieten van kleuter- gymnastiek tot de moeilijke oefeningen van de gevorderden. Vanavond om acht uur wordt het pro gramma herhaald en dat vormt dan het einde van de jubileumviering van deze populaire vereniging. Film in Volkenkunde Zondagmiddag om half drie wordt de aula van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde „Four Courtships", een film over verlovingsgebruiken in Perzië, Sici lië. India en Canada, gedraaid. De film zal worden ingeleid door drs. J. T. P. de Bruyn. Bestrijding t.b.c. Men schrijft ons: Hoewel de vroeger zeer gevreesde ziekte tuberculose geluk kig belangrijk terrein heeft verloren, is het nog niet zo, dat de ziekte geheei is overwonnen. Elk jaar sterven er nog en kele honderden in ons land aan tuber culose; in 1961 werden nog 5351 nieuwe gevallen in Nederland ontdekt. Hoe wel dit een laagte-reoord voor de gehele wereld betekent, mogen wij niet ver slappen in onze controle- en behande lingsmethoden en nazorg. Wat dit laatste betreft, hebben wij grote steun van de „Vereniging tot Behartiging der Belan gen van Tuberculose Patiënten in Neder land. Jaarlijks wordt alleen al voor onze patiënten een bedrag van ruim 10.000 uitgekeerd. Morgen zal deze vereniging in Leiden een collecte houden. Het collecte-bureau ls gevestigd in het Logegebouw, Steen- schuur 6 en geopend van 9.30 uur 's morgens af. Als directeur van het dlstrictsconsul- tatiebureau voor tuberculose-bestrijding tn het district Leiden wek ik u op uw financiële bijdrage niet te onthouden dit zo belangrijke werk. Dat de collecte Nazorg in 1962 een groot succes mag worden. Dr. D de Ruiter, districts-tuberculosearts Zondagmorgenbijeenkoimt in Gehoorzaal Het Open Deurwerk Leiden, van de Hervormde Gemeente, tracht niet alleen antwoorden te geven op levens- en we. reldvragen, maar wil ook zoveel mogelijk praktisch helpen. Daarom zijn zondag speciaal de ouders van (geestelijk) ge handicapte kinderen welkom in de Ge hoorzaal, ingang Breestraal. Deze bijeenkomst, die vanzelfsprekend ook voor anderen toegankelijk is. begint om half elf. De heren M. G. H. den Haan en A Huigens zullen de vragen en moeilijk, heden, waarmee ouders van gehandicap te kinderen dagelijks te maken hebben, beantwoorden en belichten. Dc bedoe- is voorlichting te geven en daardoor :e meer begrip te wekken voor deze moeilijkheden. Dr. P. L. Schoonheim zal ingaan op dé geestelijke strijd die van ouders en ver zorgers wordt gevraagd. Een film over onderwijs aan gehandicapte kinderen zal laten zien hoeveel ook deze kinderen kunnen bereiken, dank zij goede metho de en geduldige toewijding. Een bijeen komst dus met een doel van daadwerke lijke hulp. Na afloop half twaalf is er gele genheid de sprekers persoonlijke vragen voor te leggen. Ambtsaanvaarding prof. dr. Polano Vanmiddag heeft prof. dr. M. K. Po lano aan de Leidse universiteit het ambt van gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten aanvaard met het uit spreken van een rede over „De wissel werking tussen dermatologie en andere wetenschappen". Machiel Karei Polano werd op 4 sep tember 1907 geboren te 's-Gravenhage. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te 's-Gravenhage en studeerde van 1924 tot 1931 medicijnen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij 24 april 1931 tot arts werd bevorderd. Van november 1931 tot december 1934 was hij assistent aan de dermatologische afdeling van het academisch ziekenhuis te Leiden bij professor dr. H. W. Sie mens. Hij promoveerde aan de Leidse Universiteit op 23 november 1934 tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift over .het Quotient cholesterol/ phosphorlipoid bij dermatosen. Promotor was prof. dr. H. W. Siemens. Na een verblijf in Wenen waar hij drie maanden aan de dermatologische afde lingen van het Allgemeine Krankenhaus werkzaam was, en een reis als scheeps arts naar het voormalige Ned. Indië, vestigde hij zich als huidarts in Den Haag. In mei 1941 werd hij benoemd tot huidarts der gemeenteziekenhuizen, uit welke positie hij op last van de bezet ters in juli 1941 werd ontslagen. In juni 1945 werd hij in zijn functie hersteld. In 1950 kreeg hij opdracht tot het ge ven van post-doctor aal onderwijs in de dermatologie. Om Pinto's verhaal Louise damsc rechtbank zal maandag morgen een kort geding dienen, dat de raadsman van een oud-verzets- strijdster in Den Haag heeft aange spannen tegen de K.R.O. in verband met de vertoning van een bepaald deel van dc lopende televisieserie, samengesteld naar oorspronkelijke verhalen van wijlen luitenant-kolo nel Pinto. In deze zogenaamde Pinto-serie is namelijk een deel gewijd aan het on derzoek naar de antecedenten van een 20-jarig Nederlands meisje dat onder de schuilnaam „Louise" de contra spionage beoefende, bij haar aan komst in Engeland door Pinto werd ondervraagd en van elke verdenking gezuiverd. De vrouw, die zeer veel heeft gedaan voor de Nederlandse zaak, woont thans In de residentie en haar raadsman breng» te berde dat „vertoning van de opvoe ring Louise" haar ernstig in eer en goe de naam zou kunnen aantasten". Daar om luidt de eis dat de president van de Amsterdamse rechtbank de K.R.O. zal verbieden dit reeds opgenomen ge wraakte televisieprogramma uit te zen den, met een dwangsom van 50.000 bil overtreding van dit verbod De K.R.O. deelt ons naar aanleiding van deze kwestie het volgende mede: De Pinto-serie is door de B.B.C. voor radio en televisie gemaakt naar de boe ken die luitenant-kolonel Pinto in het Engels liet verschijnen en waarin hU zijn ervaringen bij het controleren van zogenaamde Engelandvaarders beschreef Deze geschriften zijn intussen in Ne derlandse uitgave verschenen en ook In tijdschriften gepubliceerd. De geschie- Verkoopdagen in RIJNSBURG Gistermiddag om twee uur heeft in gebouw Concordia aan de Kerkstraat burgemeester B. H. Koomans de ver- koopdagen geopend van huishoudelij ke artikelen, die zijn vervaardigd door een groep van 65 blinden uit het blin dentehuis „Sonnelieerdt" te Ermelo. De verkoop, die zich uitstrekt over gisteren en vandaag, is voorbereid door een comité van enkele leden van de Christen Vrouwenbond, afdeling Rijnsburg. Burgemeester Koomans wees met na druk op het controlemerk op de arti kelen en waarschuwde tegen de ondeug delijke praktijken, die onder het mom van „blindenwerk" door minder-bona* fidè figuren worden bedreven. De op brengsten van deze handel komen zeker niet ten goede van de gehandicapten, Verder sprak hij zijn waardering uit over het feit dat de gehandicapten door deze georganiseerde verkoopdagen op redelijke wijze in hun bestaan kun- voorzien en de garantie hebben een normaal loon. De heer Koo mans verheugde zich over de activiteit Burgerlijke stand vaD LeideD GEBOREN: Jurgen Theodorus Jo hannes an van J. P.- Dickhoff en M F. Devilee; Dimitri zn van P. H Montfoort en G. M. Goetzee; Leentje dr van L, van Duijn en N. A. Kop- pe; Wilhelmina dr van N. A. Guijt en A. Meinsma; Johanna Gijsberta Annette dr van J. H. Sanderman en H. J. Lammertink; Maartje dr van J. Berkheij en J. A. v. d. Plas; Ca- tharina Helena dr van L. Comet en A. J. Brussee; Willem Petrus zn van W. P. Slats en J. A. J. Wolters; An- tonia Martina dr van P. W. Mark en A. D. Bronmeijer. GEHUWD: A. B. van Beek en A C. M. Hogeboom; J. R. de Jong en K, Zuiderveld; W. J. F. de Bruin cn E. Meijers; W. T. Cam bier en J Blansjaar; J. de Gouw en J. H. Mar. kese: H. J. Lekx en J. Heeren; J. T. B. M. Meertens en C. Stol; H, RomaD cn B. Bekooij; A. Kriek en L. Lan- gezaal: B. A. Gallert en M. J. Hen- sing; W. J. van der Veer en H. J. G. Gillissen: W. J. M. de Graaf en E. H. G. M. Burgmeijer; J. W. P. van Hees en M. T. van Teijlingen. OVERLEDEN: P. G. Vreeburg, 73 jr. man; J. Wallenburg, 64 jr. man. Overdracht gerestaureerde kerk in VOORHOUT TN Voorhout had gisteravond dc overdracht plaats var de kerkgebouw der Hervormde Gemeente. Hierbij het gcrestaureer- aren onder ande ren tegenwoordig mr. J. Klaassesz, commissaris der Koningin, burgemees ter Smolders, wethouder A. v. d. Lans, de oud-predikanten van de Her vormde Gemeente van Voorhout, en afgevaardigden van de R.K. sport vereniging Foreholte. In de kantine van deze vereniging is verscheidene malen gratis gekerkt. Dan was er ook pastoor .1. Bresser, die verscheidene zondagen het parochiehuis beschikbaar had gesteld. Voorzitter D. v. d. Tang van de kerk- voogdij sprak de aanwezigen toe. Hij re leveerde. dat de voorlaatste restauratie vijftig jaar geleden plaats had. Hij dank te het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, het provinciale be stuur en het gemeentebestuur voor de verleende medewerking bij de thans af gesloten tweede restauratie. De Ge meenteleden zelf legden een grote offer vaardigheid aan de dag. Er zijn bazaars gehouden en nog korte tijd geleden kwam er met Intekenlijsten f 5000 bij een. Ten slotte verzocht spr. ds. J. W. de Jong het kerkgebouw te aanvaarden. Dit doe ik graag, aldus de president, „maar niet voor mij zelf doch voor de Gemeente. Als blijk van overdracht bracht een ouderling de Bijbel op de kansel. Verder werd het doopbekken op 1 de doopvont aangebracht, terwijl de schaal en beker op de Avondmaaltafel werden gezet. Er werd nog gesproken namens de classis Leiden, waarna architect Van der Sterre iets over de restauratie ver telde. Het interieur werd ingrijpend ver anderd aoordat het donkerbruine dak is vervangen door een blauw, terwijl de muren alle geheel wit zijn gemaakt. De nestor van de oud-predikanten, ds. Ter Haar Rommenie. merkte op, dat hij ook de eerste restauratie heeft meege maakt. Hij herinnerde zich, dat dit kerk- gebouw vaak in veler belangstelling beeft gestaan. Zo kwam ook prinses Wil- nelmina hier verscheidene keren ter ker ke. Zij was onder meer tegenwoordig bij de doop van de tegenwoordige koste- tes, mevr. Schuurink-van Rhenen. Ten slotte sprak ds. De Jong en be- speeldde de heer T. Kranenburg het eveneens gerestaureerde orgel. van de dames en hoopte op een goede verkoop. De heer J. v. d. Meiden, chef-propa- ganda van „Sonneheerdt", zei zeer goe de ervaringen te hebben met de Rijns- burgse verkoopdagen. Hij dankte de dames Van Delft-Glasbergen, Van Eg- mond-Glasbergen, GlaSbergen-v. d. Berg. De Mooij-v. d. Meij. Jungerius-Hoogstra- ten, Van Santen-Dikken en v. d. Vijver- v. d. Voet hartelijk voor hun uitsteken de werk. Nauwelijks was de heer v. d. Meiden uitgesproken of de eerste koopster ver scheen reeds. Het was mevr. M. J. Glas- bergen-v. d. Berg, Kanaalstraat 30. die zeer tevreden baar in/kopen deed. „Al tijd goed geslaagd hier," antwoordde ze op onze vraag daarnaar. Ze was de eerste, maar niet bepaald de laatste en thousiaste koopster. Vele Rijnsburgse dames kwamen er en prezen de vele variaties borstels, doeken, matten en manden. De kwaliteit Van dit handwerk staat kennelijk zeer hoog aangeschreven. Ook vandaag is de verkoop nog in volle gang tot negen uur vanavond. De heer v. d. Mefden vertelde ons nog, dat eventuele koopsters die verhinderd wa ren, hun bestellingen ook kunnen op geven aan de inrichting in Ermelo. Damnieuws Een volledig R.D.C. I dat nog steeds uit 7 gespeelde wedstrijden ongeslagen was, speelde tegen D.V.M. I een uit wedstrijd. De Noordwijkse ploeg, die dit jaar zonder Turk verzwakt is, wist het toch klaar te spelen van de koploper RJ5.C. de volle winst binnen te halen- Het werd 11—9 voor Noordwljk. De stand voor R.D.C. I is nu: 8 ge speeld, 14 punten. dends van ..Louise" is hierin veel uit gebreider weergegeven dan in de tv- aflevering. Hiertegen is echter geen be zwaar gemaakt. Dc K.R.O. heeft, naar bekend ls, slechts een aantal afleveringen van do Britse serie laten naspelen voor televi sieuitzending. Inderdaad is de aflevering ..Louise" daar bij. Nadrukkelijk is ech ter. door de B.B.C. zowel als door do K.R.O. verklaard dat de verhalen zoals zij worden vertoond niet authentiek zijn, maar geromantiseerde spelen, gebaseerd op werkelijke gebeurtenissen tijdens do Geen enkele naam noch plaatsnaam is juist en men kan bij het kijken geen per sonen herkennen. De K.R.O. heeft om er zeker van le zijn dat niemand door do uitzendingen zou kunnen worden ge schaad, het script van alle uit te zenden delen eerst ter eventuele correctie voor gelegd aan de Binnenlandse veiligheids dienst en vertegenwoordigers van het Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie. Ook dus de aflevering „Louise", welke zonder correctie terugkwam. Dc geschiedenis van de verzetstrijdster Louise is in het kort samengevat do volgende: In de actie van het verzet uArd zij gevangen genomen door de Duitsers. Zij heeft toen voorgewend verkeerd be schuldigd te zijn, met de bedoeling een zeker vertrouwen te wekken en zich zo aan de contra-spionage le kunnen gaan wijden. Dit is haar gelukt en ten slotte kwam zij in Italië in aanraking met do geallieerden, die haar naar Engeland lieten uitwijken. Luitenant-kolonel Pinto testte haar daar cn nadat haar staat van dienst was gebleken, is zij van alle verdenking ont heven en volkomen gerehabiliteerd. Dit komt duidelijk uit in de bedoelde af levering. Toen de raadsman van de Haagse verzetstrijdster enige tijd geleden pro- test aantekende tegen de uitzendin& heeft mr. J. van Santbrink, juridisch ad viseur van de N.R.U., die de zaak voor de K.R.O. zal verdedigen, hem uitgeno digd de opname te komen bekijken. De raadsman heeft dit gedaan en geen com mentaar geuit. Voorts heeft de KJt.O. aangeboden, dc opname te vertonen voor een objec tieve, neutrale commissie van derden, doch hierop is de raadsman niet inge gaan. Aan het aanspannen van dit kort geding is dus lang overleg voorafgegaan. Dc K.R.O. acht dit kort geding juri disch een merkwaardige kwestie, want er wordt een verbod geëist van Iets dat nog niet is gebeurd. Gevonden voorwerpen In oktober zijn als gevonden aangege ven: bril. schooltas, paraplu, sjaal, ha mer, bankbiljet, portemonnaie, autocrick, kinderbril. handschoenen, regenjas, kin- derportemonnaie, dekzeil, waterpomp tang. K.L.M.-tas. jack, halsketting, gelds bedrag, bedelketting, autostep, vulpen, kinderdriewieler, damesbril, actetas, portefeuille, rywielpomp, colbertjasje, re- genbroek, sleutels, herenpolshorlogc. da- mespolshorloge, tabakzak, tas inh. kijker, kinderstcpje, mes in schede, badtas met inh., schoolétui, kindervest, damestas, pakje inh. jasje, zegelring, boek, schakel armband zilver, windjack, kinderschoen- He, pasfoto's, mandje, herenparaplu, com- positiebak, herensjaal, schaaf, oorbel, sohaar. Inlichtingen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, In gang poort, op woensdagmiddag tussen 2 en 5 uur. Crematie van de heer Van der Horst Gistermiddag werd de heer J. A. A. van der Horst, oud-directeur van Van Gend en Loos te Leiden, op Westerveld gecremeerd. In de aula sprak de heer J E van Beek, hoofdinspecteur van Van Gend en Loos te Utrecht. ,De heer Van der Horst verstond de kunst zich bij werk gevers en ondergeschikten geliefd te ma ken". zei hij. Namens het hoofdbestuur van de Ned. Reisverentging voerde drs. D. Doedens het woord. Namens de afde lingen Leiden en Den Haag spraken resp. de heren J. B van Rooy en C Baancn, Tot heden kon ieder op de gemeente lijke vuilnisbelt vuil storten zonder eni ge vergoeding. Dit vinden B. en W. van Lisse niet langer toelaatbaar en billijk, daar de huisbewoners voor het huisaf val reinigingsrechten moeten betalen.. B. en W. stellen de raad voor. voor het storten van grotere hoeveelheden een heffing toe te passen. Subsidie B. en W. van Lisse stellen de raad voor de instelling van gezinsverzorging en gezinshulp een subsidie over 1961 toe te kennen van 10.329,31. Verkoop bouwterrein B. en W. hadden van de raad bevoegd heid gekregen in het villapark Laan van Rijckevorsel voor 1962 percelen bouwgrond te verkopen. Reeds werden 6 percelen verkocht en over drie perce len wordt onderhandeld. Het college vraagt nu ook voor 1963 bevoegdheid tot verkoop van bouwgronden in dit vil lapark. echter tegen een grondprijs die 10Tc hoger ligt dan in 1962. Nutsavond Gisteren werd in De witte Zwaan de tweede nutsavond gehouden. Mevrouw Ten Hagen-Verduyn uit Hillegom ver telde over haar reis door Noord-India. Op vlotte wijze gaf zij een schets van dit boeiende land en zijn bewoners. De vertoonde dia's waren heel scherp en mooi van kleur Presidente mejufrouw Kingma dankte de spreekster voor haar waardevolle bijdrage. Opbrengst collecte De collectie voor het gehandicapte kind heeft ƒ670 opgebracht. Stand der bevolking Gevestigd: A C. Beer en echtg. van Rijswijk, Van Speijkstraat 262; B. van Dam en gezin van Apeldoorn, De Ruy- terstraat 6; J. G. Bleichrodt-Fros. van Voorburg. Achterweg 9; A. van der Voct- Hogencs, van Voorhout, Nic. Damesstr. 9; S. Szabo en echt. van Den Helder. Wa gendwarsstraat 23; C. J. M. Smit-Van Deursen, van Zandvoort, naar Van Speijkstraat 246; A. Zuidhoek, van Ave- reest, naar Van der Veldstraat 54; M. J. versum. C. Meijer, van Haarlem, naar Koning straat 30; M. J. van Arkel-Mulder, van Nieuw Vennep, naar Achterweg 9; C. J. Schenk en echtg.. van Noordwijk, naar Van Speijkstraat 258; H. B. Schouten, van Culemborg naar Heereweg 103; J. J. J. P. de Boer en •echtg., van Den Haag, naar Vinkenlaan 14; F. Rietveld, uit Duitsland, naar Oranjelaan 4; J. L. M. Schoorl, van Noord wllkerhout, naar Tulpenstraat 25; C. M. Hunnekink-Heeres. van Hillegom, naar Van Speijkstraat 236; G. Gort-Ouds hoorn, van Sassenheim, naar Van Speijk straat 256: M. O. Dreef, van Delft, naar Heereweg 468; A. Dreef, van Delft, naar Heereweg 469; C. J. van Ruiten-Van Leu ven, van Heemstede, naar Van Speijk straat 228; C. van der Zaal en gezin, van Leiden, naar Van Speijkstraat 222; J. Wit- jens-Smlt en gezin, van Eindhoven, naar Oranjelaan 109; G. P. Slikker en gezin van Wassenaar, naar Vinkenlaan 7; J. Buwalda en gezin, van Waddinxveen, naar Van Speijkstraat 226; A. C. T. E. de Vroomen, uit Zweden, naar Achterweg 25; J. Doeswyk, uit Ghana, naar Nieuw- straat 11; W. F. de Vink, van Tilburg, naar Heereweg 221; A. van Brug en ge zin. van Haarlem, naar Tasmanstraat 14. Vertrokken: H. F. Baars, van Ringdijk 2 naar de Kongo; L. Mens, van Wagen dwarsstraat 13 naar Denemarken; G. M. S. van Nobelen-Van der Lans, van Hee reweg 275a naar Sassenheim; H. M. M. van der Salrn, van Vuurstceglaan 11 naar Leiden; M. E. Brama-Hoogewoonink, van Beatrixstraat 22 naar Noordwijkerhoul; J. T. Ripke, van Leidsevaart 1 naar Rijns burg; B. D. M. Weijers, van Leidsevaart 21 naar Hilversum; M. A. H. E. C. Vcr- stecge-Van Dijk. van Nic. Damesstraat 10 naar Zandvoort; W. Willemsen, van Gas- slraat 11 naar Haarlemmermeer; C. G. M. Heshof-De Koning, van Narcissenstr. 24 naar Oegstgeest; A. H. M. van der Voort, van Julianastraat 23 naar Amster dam; J. J. van Es, van Broekweg 47 naar Sassenheim; M. G, l'Ami, van Heereweg 273 naar Noordwijk; A. Zonneveld-Van der Ham cn kinderen, van Heereweg 165 naar Haarlemmermeer; M. J. Mulder, van Tulpenstraat 19 naar Wicringermeer; L. de Vries, van Julianastraat 16 naar Hil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11