Van lustra tot eeuwfeesten Een kanttekening Felle r.k. aanval op het patriarchaat van Moskon Schoolhoofden verzoeken om eigen salarisschaal Een woord voor vandaag zeer actief Arjos afgelopen seizoen m Rapport Openbaring moet worden hersehreven DONDERDAG 22 NOVEMBER 1%2 NIEU EEN WEG ZONDER TERUGKEER NATUURLIJK is de dag nog ver, dat de functies van de hooggeleerde heren staatslieden De Quay en Zijlstra en van de andere ministers en staats secretarissen xullen worden opgeheven. Toch is er wel iets aan de hand met de zelfstandigheid van de regering en niet alleen van die van ons en dat wordt vooral duidelijk, als men een blik werpt in het jongste memo randum van de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap. Het memorandum heeft betrekking op de maatregelen, die moeten worden ge nomen tussen 1962 en 1966, gedurende de tweede fase van de totstandkoming van de E.E.G. En het ziet er zeer naar uit, dat in 1966 al meer regerings- taken door de Europese Commissie zullen zijn overgenomen dan aanvanke lijk werd verwacht. Het werkstuk van de commissie is een uitermate boeiend stuk. Met een ambi tieuze visie wordt uiteengezet, dat de onderlinge toenadering van de E.E.G.- landen eigenlijk een weg is, waarop geen terugkeer mogelijk is. Overeen komstig de bepalingen van het Verdrag van Rome, waarin de oprichting van de E.E.G. werd vastgelegd, bestaat thans reeds enigermate een gemeenschap pelijke politiek met betrekking tot de landbouw en de mededinging (kartels e.d.). De afschaffing van de onderlinge douanetarieven bleek sneller te kunnen verlopen dan aanvankelijk mogelijk werd geacht. De douane-unie tussen de Zes zou echter weinig succesvol zijn als de zes regeringen ook niet hun economische politiek op elkaar zouden afstemmen. Het gaat er niet alleen om, dat de grenzen tussen de landen open gaan; juist door een op elkaar afstemmen van het economisch beleid zullen de grootste ongelijkheden kunnen worden weggenomen. Door hiernaar te streven dient men niet alleen een economisch nut, maar bovenal een politieke zaak: de hechte aaneensluiting van de landen en volkeren van West-Europa. Het is onmogelijk, de Europese Commissie in het kort bestek van deze be schouwing volkomen recht te doen en in te gaan op alle plannen, die zij in de tweede etappe van de totstandkoming van de E.E.G. wil verwezen lijken. In elf hoofdstukken zijn zij samengevat. Van uitermate groot belang is ongetwijfeld het streven, te komen tot een Europees conjunctuurbeleid. Hieraan wordt al enigszins gewerkt, maar nog niet doeltreffend genoeg. Omdat de overheid heden ten dage de belangrijkste hand in het welslagen van het conjunctuurbeleid heeft, en zij haar beleid grotendeels tracht te verwezenlijken via de rijksbegroting, dienen de begro tingen van de E.E.G.-landcn een uniform beeld te krijgen. De nationale con- junctuurpolitieken van de verschillende staten zullen door deze en nog andere maatregelen opgaan in het gemeenschappelijke conjunctuurbeleid. Maar er is meer. De Europese Commissie is voornemens, het beleid op lan gere termijn uit te stippelen in een economisch programma. Een voorstel hiertoe zal voor het midden van 1963 worden gedaan en dat eerste pro gramma zal gelden voor de periode ren 1964 tot 1968. Wat de handel tussen de E.E.G.-landen betreft, wil de Commissie voor 1 januari 1967 voorstellen doen, gericht op de volledige afschaffing van de douanetarieven. Voorts wordt gestreefd naar het opheffen van andere be palingen, die de handel beperken, zoals verschil inzake technische voor schriften (m.b.t. kwaliteit, samenstelling, verpakking e.d. vooral van levens middelen en farmaceutische produkten), verschil in de bepalingen aangaande het kapitaalverkeer en het vraagstuk van de z.g. nationale monopolies (bijv. het tabakmonopolie van de Franse staat). Wezenlijk belang hecht de commissie aan een zo onbeperkt mogelijke con currentie. Met een kartelverordening is deze nog niet bereikt. De E.E.G.- landen kennen nog grote verschillen in bijv. het vennootschapsrecht en in het belastingstelsel, die concurrentieverstorend werken. De commissie denkt met name aan een voorstel om deze verschillen op te heffen. Een belangrijk punt is natuurlijk ook de sociale politiek. De commissie hecht fundamentele betekenis aan de ten uitvoerlegging van een gemeenschappe lijk beleid met betrekking tot de beroepsopleiding en de werkgelegenheid. In toenemende mate zullen gelden uit het Europees Sociaal Fonds hiervoor worden bestemd. Concrete voorstellen worden in het vooruitzicht gesteld. Ook acht de Commissie het noodzakelijk, dat eenheid wordt gebracht in de verschillende stelsels van sociale zekerheid. Gezien het belang ervan voor de conjunctuurpolitiek zal er ook niet aan zijn te ontkomen, dat de hoofd lijnen van het loonbeleid in de zes E.E.G.-landen in Brussel zij het in onderling overleg met de betrokkenen worden opgesteld. Een groot aantal andere belangrijke voorstellen en maatregelen wordt in het memorandum nog aangekondigd. Na lezing van het stuk wordt de indruk versterkt, dat de Europese Commissie op den duur zal uitgroeien tot een soort Europese regering en dat de nationale regeringen, vooral op het belang rijke sociaal-economische terrein, steeds minder mogelijkheden tot initiatief zullen overhouden. Wat hiervan te denken? Bewondering voor de visie van de commissie valt niet te onderdrukkenDaarbij moet worden bedacht, dat de commissie mede onder druk van de omstandigheden tot het opstellen van dit memoran dum is overgegaan. Met name in Frankrijk en enigszins ook in Duitsland openbaren zich immers sterke anti-Europese krachten en met dit memo randum in de hand staat de E.E.G.-Commissie tamelijk sterk, als het erom gaat, haar nut en onmisbaarheid aan te tonen. Te verwachten valt, dat van de zijde van de nationale regeringen het enthou siasme niet onvermengd zal zijn. De Westduitse minister van economische zaken Erhard heeft reeds laten weten, het niet eens te zijn met het plan matige denken dat de commissie huldigt. Naar het schijnt heeft minister Zijlstra bezwaren tegen enkele denkbeelden, die in de financiële paragraaf zijn uiteengezet. Het stuk vormt deze week de inzet van het grote jaarlijkse debat van het Europees Parlement met de E.E.G.-Commissie en de E.E.G.-ministerraad. Op dit debat hopen wij aan het eind van deze week terug te komen. Ongetwijfeld zal uit deze gedachtcnwisseling enigszins zijn op te maken, in welke rich ting de eenwording van Europa zich de komende vier jaar zal voltrekken. Van Oekrainische vluchtelingen-bisschoppen J?pu kgj-k op Vlieland voor geref. en r.k. Vijftien r.-k. bisschoppen van de byzantijns-oekrainische ritus bui ten de Sowjetunie hebben giste ren hun misnoegen uitgesproken over het feit dat er Russisch-or- thodoxe waarnemers op het Vati- kaanse concilie zijn uitgenodigd, terwijl er een rooms-katholieke prelaat in een Siberische gevan genis opgesloten zit. De gezamen lijke verklaring van de bisschop pen heeft een wanklank gegeven aan de aanwezigheid van de Rus sische waarrtemers die oorspron kelijk met voldoening geconsta teerd werd. In hun verklaring waarmee de 15 bisschoppen van de Byzantijns-Oekra- inische ritus hun meer dan zes weken lange zwijgen hebben verbroken, wordt verklaard dat hun geestelijken en ge lovigen in zekere mate ongerust, onte vreden en ontmoedigd zijn door de aan wezigheid van de Russisch-orthodoxen op het concilie. Verder werd er op gewezen dat de Oekrainische prelaat Josyf Slipyl, aarts bisschop van Lwow, Polen, illegaal is weggevoerd en al 17 jaren in Siberië gevangen wordt gehouden. Hij is de eni ge overlevende van een groep van 11 Oekrainische rooms-katholicke bisschop pen die naar Siberië werden gezonden. In sommige delen van de wereld heerst de mening dat de tegenwoordig heid van de Russische waarnemers op het concilie wordt toegejuicht terwijl de afwezigheid van aartsbisschop Slipyi stil zwijgend wordt aanvaard, aldus de ver klaring. De vijftien bisschoppen die de ze verklaring hebben ondertekend wonen nu in Amerika, Europa en Australië. Hun volgelingen worden geschat op on geveer 1.200.000 en bestaan voor het me rendeel uit vluchtelingen die uit Pools- Oekraïne zijn weggetrokken toen dit ge bied in de Tweede Wereldoorlog bij Rus land werd ingelijfd. Dr. S. J. Bartstra - historicus - overleden stra. De heer Bartstra. die op 30 juni 1887 in Westerbork is geboren, studeerde aan het gymnasium te Sneek en aan de uni versiteit te Leiden. In 1928 promoveerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letter kunde. Van 1914 tot 1918 was dr. Bart stra leraar aan het gymnasium van Schiedam. Van 1918 tot 1952 eerst aan de H.B.S. en daarna aan het gymnsium Kritiek De Oekrainische bisschoppen hebben felle kritiek uitgesproken over het pa triarchaat in Moskou en noemden het een gewillig instrument in de handen de Sowjet-regering. Dat het patriarchaat waarnemers r het concilie heeft gestuurd kan niet op gevat worden als een gebeurtenis van religieuze aard, meer als een daad die besmet is met oogmerken die verre van religieus zijn. en die door de Sowjet- regering werd aangemoedigd om ver warring te stichten, aldus de bisschop pen in hun verklaring. Er werd verder op gewezen dat het Moskouse patriarchaat de zetels van de 11 weggevoerde Oekrainische rooms-ka tholieke bisschoppen had overgenomen evenals de Oekrainische rooms-katholie ke kerken en religieuze gebouwen. PI|M..nt nog dat het D patriarchaat eigenmachtig en tegen alle goddelijke, kerkelijke en menselijke rechten in, het kerkelijke gezag over de geestelijkheid en vier en een half mil joen Oekrainische rooms-katholieken heeft overgenomen, zulks in openlijke samenwerking met de atheïstische bur gerlijke macht, omdat het de enige ma nier is om de Oekrainische Rooms-Ka- tholieke Kerk te onderdrukken roeien. Nederlandse Letterkunde hem, op voor stel van de commissie voor geschied- en oudheidkunde, de prijs voor meester schap toe voor zijn baanbrekend werk op het terrein van de internationale po litieke geschiedenis. Hij is onder meer de schrijver van: ..Het vierdelige hand boek van de staatkundige geschiedenis van onze beschavingskring van 1648 tot 1954". Voorts was hij medewerker van ,.Tijd en taak", van de encyclopedie van Wink ler Prins en tijdens de bezetting van ..Vrij Nederland". Dr. Bartstra was lid van de Konink lijke Nederlandse Academie der Weten schappen. afdeling letterkunde. was hij lid van het hoofdbestuur van ae Bond van Nederlandse Volksuniversitei ten en voorzitter van de Haarlemse Volksuniversiteit. De crematie is bepaald op vrijdag 23 november na aankomst van trein 13.31 uur te Driehuis-Westerveld. Benoeming drs. Koole tot directeur van televisie Ikor DEN HAAG. 21 nov. (ANP). Tot directeur van de televisie-sector van het I.K.O.R. is benoemd drs. W. J. Koole, thans directeur van de A.M.V J. te Amsterdam. Hij komt in de plaats van ds C. M. de Vries. BOEKENHOEK *t Begon onder melkenstijd. door G. J. Peelen. Zestiende druk. In serie Zaklan taarns. Uitgave J. N. Voorhoeve. Den Haag. Polikliniek van de hemel. Zr. Haayer vertelt over haar werk in een wereld stad. door P. Terlouw. Tweede druk. In serie Zaklantaarns. Uitgave J. N. Voor-i hoeve. Den Haag. Het grappige spelenboek. een boek vol spelletjes, raadsels, puzzels en grap-: jes. samengesteld en bijeengebracht I door Dick Corbière. Helm-pocket. Uit-I gave Helmond. Helmond. Nederlands Tijdschrift voor Criminolo gie oktobernummer 1962. gewijd aan de reclassering. Uitgave J. A. Boom en Zoon. Meppel. Het licht schijnt overal, kerstboek, met bijdragen van D. A. Cramer- Schaap en anderen. Omslag en illustra ties Carl Hollander. Uitgave Ploegsma. Amsterdam. Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebcen. voor de Nederlandse jeugd berijmd door J. J. A. Goeverneur. Uit gave Koninklijke Uitgeverij Erven J. J. Tijl. Zwolle. Ellen-Wiene Wijs. door Sandra Scop- pettone. Vertaling Th. W. Rap. Tekenin gen Louise Fitzhugh. Uitgave Andries Blitz. I-.3rcn N.H. Kampmeisje 1161. door Gerda van Eysdcn. Mei-pocket. Illustraties M. Bosch van Drakestein. Uitgave W. D. Mcincma N.V.V. Delft. Jef Farèl contra Kameleon, door G.H. van Maren Mci-pockct. Illustraties Ben Horsthuis. Uitgave W. D. Meinema N.V.. Delft. Als het weer feest is..., tientallen ideetjes enz., door Thca Wamelink. Teke ningen Carol Vogcs. Uitgave N.V. De Spaarnestad. Haarlem. Bridge, het abc van de moderne bicd- techmek, door drs. J. K. Kroes. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Praatjes-makers, door Wessum. Uitga ve Andries Blitz. Laren N H. 20-duims manilla, door Kees Borst lap. Derde druk. In Bibliotheek der ze ven zeeën. Uitgave C. de Boer Jr., Hil- Vijftien Kerstverhalen, door Anthony van Kampen. Ab Visser. Leo Leeuwis. Wilma en anderen. Uitgave J. N. Voor hoeve. Den Haag. Don Camillo in de bocht, door Gio- vannino Guareschi. Vertaling Frans van Oldenburg Ermke. Illustraties Karei Thole Tweede druk Fontein-Boekerij. Uitgave De Fontein, Utrecht. Rond het concilie De leider van het Nederlands docu mentatiecentrum bij het concilie, dr. L. Alting von Geusau. is na een verblijf van twee maanden in Nederland in Rome teruggekeerd en heeft zijn werk aan het centrum hervat. Eind september moest hij wegens een hernia naar het vaderland terug. In die tijd heeft prof. dr. F. Haarsma naast zijn andere werkzaamheden in Rome het •entrum geleid Ambt niet meer gewaardeerd .Geef de hoofden van scholen Naar het oordeel van de beide vereni gingen kan een rechtstreekse positie verbetering alleen gerealiseerd wor den door het hoofd van de school, al naar gelang de grootte van de on derwijs-inrichtingen, geheel of ge deeltelijk vrij te stellen van het geven van onderwijs. Eisen In de verklaring wordt voorts gemeld dat verschillende voorwaarden nageko men moeten worden, indien men de komst van de waarnemers van het Mos kouse patriarchaat zou moeten beschou wen als een door religieuze geest gedre ven geste. Deze voorwaarden zijn: De vrijlating va' schop Slipyi. Teruggave De gereformeerde en roomskatholieken op het eiland Vlieland hebben besloten dat de in aanbouw zijnde gereformeerde kerk tevens roomskatholieke kerk zalj Men hoopt dat de kerk voor het komen de vakantieseizoen gereed zal zijn. Tot zolang maken de gereformeerden en! roomskatholieken gebruik van eenzelfde zaal in ..Torenzicht". Dit dubbele gebruik wordt mogelijk daar de rooms-katholie ken op het eiland geen eigen parochie hebben, maar onder het vicaraat vallen van pater dr. W. Bocxe. OESA. die op Terschelling twee kerken heeft, waar hij 's zondags dienst doet. Zodoende wordt er op Vlieland alleen 's maandags een mis opgedragen, zodat de gereformeer den zondags de zaal kunnen gebruiken. Vlieland heeft ongetwijfeld een primeur met deze beslissing. In die nacht moet het voor Jakob zijn, alsof alle zekerheden wegvallen. In die nacht, totdat het licht gaat worden, staat hij tegenover God. Het is een gevecht van Man met man. Jakob moet hebben geweten, dat dit de kritieke nacht is, dat nu zal worden beslist over zijn verdere leven, bi de worsteling met God helpen hem geen listen of slimmigheden. Al zijn bezit, zijn vrouwen en kinderen, zijn ganse veestapel, ja ook zijn godsdienstigheid, het betekent alles niets in dere nacht. Hij, moederziel alleen achtergeblevenwordt nu ge plaatst tegenover een Macht, waarin hij wel gelooft, maar: die niet de eerste in zijn leven is. En in die beslissende ogen blikken weet Jakob, dat hem maar één ding nodig is: de zegen van de Man, met Wie hij worstelt, van God. En als God het genoeg vindt, houdt Jakob Hem vast. „Ik laat U niet gaan, tenzij Gij my zegent!" Dan kómt die zegen. God heeft als het ware de rekening met Jakob vereffend. Nu mag hij weer voortgaan. Jakob heeft zijn God ontmoet en hij heeft Hem vastgehouden. Hij weet nu, dat hij niets meer bij God heeft in te brengen en dat zijn gehele bestaan een onverdiende zegen is. In deze nacht komt God zich open baren aan een mens. En die mens komt te staan waar God hem wil hebben. De gevolgen van die ontmoeting zal Jakob zijn gehele leven lichamelijk ondervinden: hij is nu kreupel. Waa En als de mensen vragen hoe dat gekomen is, dan zal Jakob hn° n' antwoorden: Ik heb God gezien en mijn leven is behou den gebleven. 1 Ag i Europese conferentie documentatie c.b.s. Documentatie op het gebied van de vorming buiten schoolverband, met na me op de gebieden jeugdvorming, volks ontwikkeling, lichamelijke opvoeding en sport is het onderwerp van een Euro pese conferentie, die in Den Haag van 26 tot 30 november zal worden gehou den, en georganiseerd is door het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De opening van de confe rentie vindt plaats op 27 november door de staatssecretaris van O.. K. en W. mr. Y. Scholten. te mentatiecentra de werkzaamheden dc commissie voor vorming buiten schoolverband van de raad van Europa zullen kunnen ondersteunen, en voorts om te bestuderen welke bijdrage een internationale uitwisseling van documen taire gegevens men zal kunnen leveren tot de beleidsbepaling op nationaal ni veau op de terreinen jeugdvorming. volksontwikkeling en lichamelijke op voeding en sport Een punt van gesprek zal ook zijn de voor internationale samenwerking ontbeerlijk te achten normalisatie documentatiesystemen en terminolo Ondanks daling in ledental Samenwerking met chu en kvp (Van onze parlementsredactie) Teruggang van het aantal leden is een van de moeilijkheden, waarvoor de hationale organisatie van A.R. Jongeren Studieclubs, de Arjos, zich ziet gesteld. Op 1 oktober 1961 bedroeg het aantal leden ruim 4400. verspreid over 294 clubs. Op 30 september 1962 bedroeg het ledental 4089 en het (Advertentie) i de 70-jarige aartsbis- j v.,„e,ö-.w alle Oekrainische rooms katholieke eigendommen, inclusief ker ken en bisdommen. Een einde maken aan wat de Oekraini sche bisschoppen noemen de propagan- /oorts da van het Moskouse patriarchaat om de Oekrainische rooms-katholiekent ot bekering te dwingen. De wettige erkenning van de kerken van de rooms-katholieke ritus op ge lijke basis met de andere godsdiensten De vrijlating van alle rooms-katholieke bisschoppen van de oosterse ritus die in communistische landen gevangen gehouden worden. weer gelegenheid hoofd te j Voorts wordt aangedrongen op zijn". Aldus net rapport vani de „Vereniging van hoofden van scholen" en van de Ver eniging van hoofden van scho len bij het prot- chr. onder- wijs" tl" «L^TvaarderinE Voortbestaan school Winnaars wiskunde olvnipiade-Nederland De Secretaris Generaal van het Minis terie van Onderwijs, kunsten en weten schappen zal op 29 november op zijn de partement de prijzen uitreiken en de rangnummers bekend maken van de winnaars van de wiskunde-olympiade- Nederiand—1962. De winnaars zijn, in alfabetische volgorde: J. J. Drenth, Groningen (Dalton hogereburgerschool), M. J. van Gelder. Meerveldhoven (Lo- rentz-lyceum. Eindhoven). J. C. Kuy- pers. Apeldoorn (koninklijke hogerebur gerschool). A. A. B. M. van der Meijs, •s-Gravenhage (st. Aloysiuscollege), P. van Oostrum. Geldermalsen (christelij ke hbs. Culemborg), J. A. Petterson: Rotterdam (st. Montfort-college), W. H. L. M. Prüst Eindhoven (st. Joris-colle- ge). C. Soeters, Rotterdam (Charloise lyceum). C. H. Verhoeven. Loon op Zand (st. Odolphus-college, Tilburg). F Worm. Amsterdam (Spinoza-LyceumV Neroepingswerk Pans doorbreekt impasse Paus Johannes heeft gisteren de impasse, waarin het rooms- katholiek concilie was gekomen, doorbroken. Hij heeft het omstre den theologische rapport over goddelijke openbaring, dat ern stig bekritiseerd is, terugver wezen naar zowel de theologische commissie van kardinaal Otta- viani als het secretariaat voor de christelijke eenheid dat onder leiding staat van kardinaal Bea. Deze kardinalen vertegenwoor digen de beide vleugels van de Rooms Katholieke Kerk- Het is hun taak om het rapport of ge heel om te werken, of een nieuw rapport op te stellen en daarbij (Advertentie) aparte salarisschaal voor de hoofden van scholen, zulks, aldus het rap port, in overeenstemming met zijn veelomvattende en verantwoordelijke taak. van het hoofdschap Ir» dit rapport wordt gewezen op dc, wat genoemd wordt, onhoudbare toestand, waarin het hoofdschap thans verkeert „Wil het ambt van hoofd ener school weer een bege renswaardig ambt worden, dan zal men de hoofden in staat moeten stellen zich zonder overbelasting en daardoor met meer arbeidsvreugde te geven aan een werkelijk leider schap van de school", aldus een van dc conclusies uit dit rapport. Bepleit wordt, dat de overheid onver wijld die maatregelen neemt, die zullen leiden tot een werkelijke her waardering van het ambt van hoofd van een school. Commissie onderzoek verdere opleidingen maatschappelijk werk "Bij beschikking van de staatssecretaris onderzoek ingesteld inzake het onderwijs aan de voortgezette opleidingen voor maatschappelijk werk. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Aan de commissie is opgedragen zich te beraden over om. doel cn strekking van de voortgezette opleidingen, mede in verband met de ontwikkeling van het onderwijs aan de scholen voor maat schappelijke werk enerzijds en aan de instellingen van wetenschappelijk onder wijs anderzijds. Ook zal de commissie zich moeten gaan bezig houden met het vraagstuk van de spreiding en de orga nisatorische structuur van de voortge zette opleidingen. te Amersfoort wordt bedreigd ..Jaren lang hebben de leerlingen veel te hoge schoolgelden betaald en werden de docenten oeneden redelijke maat staven gehonoreerd. De goede naam van de school, evenals de liefde voor het christelijk onderwijs, hebben tot nu toe de school overeind gehouden". Dit schrijft het bestuur van de vormschool tot opleiding van leidsters en hoofdleid- sters aan christelijke kleuterscholen te Amersfoort aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het voortbestaan van deze instelling wordt bedreigd door gebrek aan finan ciën en door de onoverkomelijke moei lijkheden die de opleiding „nieuwe stijl" in 1963 of 1964 met zich zal brengen. Het schoolbestuur vraagt de Kamerle den er bij minister Cals op aan te drin gen, de Amersfoortse streekscholen op het spreidingsplan te plaatsen en do school voor rijkssubsidie in aanmer king te brengen. Zestigjarig bestaan veren. chr. mulo De vereniging voor Christelijk Mulo zal op 21 en 22 december in ..Tivoli" te Utrecht haar zestigjarig bestaan vie ren onder presidium van de heer Joh. Tigchelaar uit Den Haag. Op de jubileumvergadering zullen als referenten optreden de heren prof. dr. L. dc Klerk, hoogleraar in de paeda- gogiek aan de R. U. te Utrecht en mr. dr. K. de Vries, directeur van de chr. kweekschool te Leiden, die zullen spre ken over: ..Clio en Europa". NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg: P. J. F. La- mens. te Kamerik; te Brugge (Prot. Evang. Unie): J. de Jong. te Geraards- bergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder (4e pred. pl.): G. de Zeeuw, te Ezinge; te Lewedorp en Vrouwepolder: N. Schelhaas, kand. te Amsterdam. Benoemd tot hulpprediker te Buiten post: J. Spoelstra, em. pred. te Gene- muiden. rekening te houden met de wen sen van de bisschoppen die in tientallen redevoeringen zijn geuit. Het besluit van de paus maakte einde aan een intens gevoel van teleur stelling in Rome. Het omstreden rapport was immers door de meerderheid afge wezen. De reglementen bleken het mo gelijk te maken dat een minderheid van net een derde het rapport voor verdere behandeling opdrong aan de meerder heid. Het gevoel van onrust was nog inten ser geworden toen uit een geheim rap port bekend werd dat de theologische commissie niet slechts de commissie van kardinaal Bea eenvoudig gepasseerd had bij het opstellen van het rapport, dat bovendien de wat progressi elementen in de betreffende comi systematisch zijn uitgeschakeld van me dewerking. Het gevolg was dat vele bis schoppen die eerst een midden-standpunt innamen plotseling ook het rapport gin gen afwijzen. Het besluit van de paus werd de bis schoppen voorgelezen. Daarin werd me degedeeld dat de stemming van eergis teren niet tot een duidelijk resultaat heeft geleid. Beide commissies zullen niet afzonderlijk aan het werk gaan om een verbeterd of beter rapport uit te brengen, maar om samen met kardina len een nieuwe commissie vormen. Latere berichten uit Rome wijzen ei evenwel op dat het nog niet geheel dui delijk is hoe de nier werken. Dit rapport door twee c sies samen te laten voorbereiden is vrij wel onmogelijk. Zo is ook de gedachte geopperd dat enkele niet met r noemde kardinalen uit de beide Het is uitgesloten dat port nog in deze zitting aan de orde zal komen. Daarom is besloten dat het cilie zijn werkzaamheden zal voort zet ten op vrijdag met de behandeling van het rapport over pers, radio, t.v., film, aantal clubs 276, zo blijkt uit het jaarverslag over 19611962, dat de landelijke secretaris, de heer D. Corporaal, heeft opgesteld. Dit alles wil allerminst zeggen, dat ook de activiteiten van de Arjos zich in af nemende lijn bewegen. Het jaarverslag geeft een formidabele opsomming van zo- wel landelijke als provinciale activiteiten. En dan is nog voorbijgegaan aan het vele werk dat op plaatselijk niveau heeft olaats gehad. Op een groot aantal con ferenties en vergaderingen is gesproken over een verscheidenheid van politieke vraagstukken. Hierbij stond de samenwerking met CHU en KVP dikwijls centraal. De da gelijkse besturen van de Arjos en de Fe deratie van C.H.Jongerengroepen hebben enkele malen een gesprek gehad over de verhouding a.r.-c.h. Deze besprekingen hebben thans een voorlopige afronding gekregen. De clubs krijgen er een ver slag van en zullen hun oordeel over het besprokene aan het hoofdbestuur ken baar maken. Samen met de c.h.-jongeren wordt momenteel op een aantal kweek scholen quiz-avonden georganiseerd Aan de vorming binnen de Arjos werd onder meer gewerkt door middel van een nieuwe schetsenbundel „Kleur bekennen", geschreven naar aanleiding van het nieuwe a.r. beginsel- en algemeen staat kundig program, en door een politieke vormingscursus. Deze cursus telde 214 deelnemers en was een zodanig dat men besloot, er nog ïnee door te gaan. Buitenlandse politiek te De hmer Op pet de Arjos voor de buitenlandse po litiek neemt toe. Hoogtepunt van de ac tiviteiten was de vijfde conferentie van jonge Europese protestanten, die in maart in Rotterdam is gehouden en samen met de c.h.-jongeren werd op gezet. De verkiezingen werpen uiteraard ook bij de Arjos hun schaduwen vooruit. Een commissie, onder voorzitterschap van mr. dr. C. Boerticn, heeft een rapport opgesteld over het mogelijke aandeel van de Arjos in de komende verkiezingscam pagne. Een andere commissie, onder voorzitterschap van de heer J. van Vliet uit Dordrecht, bestudeert, op welke wij ze de belangstelling voor het Arjoswerk kan worden gestimuleerd. Het jaarverslag meldt, dat iedere Ar- josclub gemiddeld veertien tot vijftien le den telt. De gemiddelde leeftijd van de leden is 22 jaar. die van de bestuursle den 24 jaar. Dc meeste Arjosclubs verga deren acht maal per seizoen. Het jaarverslag zal worden besproken op de algemene vergadering van de Ar jos. die op zaterdag 8 december in Utrecht wordt gehouden. In de middag vergadering spreektde oud-voorzitter, de heer S. Silvis. en wordt een politiek ca baretprogramma gebracht. Mr. J. G. Detlger: benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het belastingrecht. Stramheid en Pijnen vallen van U af met de kleine dagelijkse dosis Kruselien. yEEL en velerlei waren de feesten voor de eerste wereldoorlog. Maar het- hoogtepunt is toch wel geweest het driehonderdjarig bestaan van de Academie. Daar moet men de sfeer van zo'n toch nog kleine universiteitsstad voor ken nen. Studenten en hoogleraren geven er de toon aan. Dat ik de studenten voorop noemde heeft zijn reden: ze zijn voor kinderen het meest spec taculair. Ze hebben hun jaarlijkse fakkeloptoch ten bij de overdracht van het rectoraat; ze schij nen onafgebroken feest te vieren; ze rijden dag in dag uit met gepluinide paarden voor hun sier lijke calèches door de stad. om een of ander ge slaagd examinandus luidruchtig te fêteren; en ze hebben de meest adembenemende riten om groe nen tot een zekere mate van volwassenheid te brengen. De pro Goed. ze hebben soms als Kapteijn, de astronoom, en Koch. de befaamde chirurg die zelf zo verschrikkelijk bang was om zijn blindedarm te laten wegnemen ofschoon hij hon derden in stad en land die operatie deed ondergaan. Maar kinderen plegen al die geleerden enkel maar oeroud, suf en vervelend te vinden. Ze mogen eens lachen om die ene zeer verstrooide baas. die telkens weer advertenties zette om te informeren waar hij nu weer zijn parapluie had laten staan, maar de stu denten zijn het. die zo'n situatie weten ui* te buiten. Ze formeren een complete optocht met dozijnen en dozijnen parapluies van elk denkbaar formaat en van iedere tint en leeftijd en bellen de een na de an der bij de vergeetachtige professor aan om te vra gen of dit soms het vermiste exemplaar is. De hoogleraarsfamilie wordt er op de duur stapel wan hopig van, want de rij der regenschermers Is onaf zienbaar en ze kunnen de bel niet afzetten omdat men nog enkel over die ouderwetse sonore trekbel- iintree nog niet Maar dan komt dat derde eeuwfeest in de zomer van 1914. Een universiteit viert elke vijf jaar al een bijzonder evenement: het lustrum. Dat dankt men aan de Grieks-Latijnse achtergronden. Een mens kan niet zo maar doorleven; een mens moet af en toe zich reinigen van zijn verleden en met nieuwe moed herbeginnen. Een lustrum is zoiets als een oudejaarsavond en een nieuwjaarsmorgen tege lijk: een plechtigheid, die met de nodige uitbundig heid wordt genoten. Maar eeuwfeesten maak je ten slotte maar één keer in je leven mee, en dus moet nu de vreugde helemaal huizenhoog opspuiten. Daar om verrijzen nu her en der behalve de gebruikelij ke erepoorten der buurtbewoners óók de bijdragen van de stedelijke overheid. Op de meest onverwach te plaatsen komen fonteinen en muziektenten. Er worden gedenkpenningen geslagen, er zijn talloze ho ge en beroemde gasten te verwachten, er zullen ere-doctoraten bij bosjes vergeven worden. Daarom moet alles er op zijn paasbest uitzien, en zelfs de kerkgebouwen delen mee in de algemene schoon maakwoede. want de stad kan zoveel vreemdelin gen slechts daar op een waardige wijze ontvangen. Na zoveel voorbereidingen wordt het feest adem benemend. Optochten, gondelvaarten, ruiterfestijnen. paardenkeuringen zijn we in Groningerland of niet? zelfs de paarden krijgen een academische graad! verlichtingen, bengaals vuur, zeeën van vlaggen! Daartussendoor de wetenschappelijke bij eenkomsten. de stromen van welsprekendheid. Alle moderne talen dooreen. Ook de kleurrijke variëteit van alle toga's met of zonder ordetekenen, met of zonder purperen, helrode, blauwe, witte, paarse overslagen. Stoeten van opperbeste geleerdheid, die zich van het ene gebouw naar het andere begeven om plechtigheid op plechtigheid, galavoorstelling op galavoorstelling bij te wonen. Onuitwisbaar staan ook deze gebeurtenissen in mijn herinnering gegrift. Zo veel verscheidenheid en toch zoveel eenheid. Zoveel uitwisseling van gedachten zoveel toasten op dc eenheid der volke ren, zo'n eensgezinde bouw aan een toren waarvan het opperste wel in de hemel moet reiken De vlaggen waren nauwelijks ingehaald of in Se- rajewo knalden de schoten, die miljardvoudige echo's zouden wakker roepen. En het onweer, dat tegen het eind van de festiviteiten losbarstte kreeg een karakter van een boos teken. De wereld van de 19e eeuw was afgesloten en de deur daarvan was met een knetterende slag dichtgevallen. De gasten van juni 1914 zouden elkaar twee maanden later slechts als vijanden kunnen h'rontmoeten. De oude jaarsavond was geslaagd: de nieuwjaarsmorgen werd in bloed en tranen geboren. ling pc gin t.l Film Film tratiek Wijk Bazaai Stad; Café misten Waa kerk. Film .Nach Wijl Stad tingsr; Stad Veren gezels Hens": bestaa Rest 188a. dactiel Van m.AK.C De Waa Tento der K ref. k' Yard tot I tel. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2