Uitkering minder-validen wordt belangrijk hoger Prijzen in ons land weinig gestegen Bouwmateriaal te duur? ,Het versteende woud' Wild-West op toneel Kamer verontrust over „geneesmiddelen' DE GROTE MUITERIJ BOUNTY R 196! NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 Schaak-vraag 316 Wit speelt en wint, luidt de opgave voor dit eindspel van de Duitse studie componist di\ A. Wotawa, dat in 1960 in Kurier werd gepubliceerd. We mo gen verklappen dat dit slechts lukt door kost wat kost de witte pion te behouden. Dani-vratig 315 De stand in het vorige miniatuur ras als volgt: Wit wint in de volgende zetten: .7—11, 29x49; 11x2, 49x16'; 24—19, 13x24; 2x38, 16x43 of 49; 45—40 of 50—44. Figuur-puzzel Vul horizontaal in: 1. water in Limburg; 2. heldendicht van Homerus; 3. slot; 4. gem. in N.H.; 5. jaargeld; 6. versterkte stad; 7. be stelling. Bij juiste oplossing leest men in de rwart omrande hokjes, beide van boven naar beneden gelezen, de naam van een gemeente in N.-Brabant. De plaatsnaam bestaat uit 2 woorden. 1 2 3 4 5 6 7 Tijdelijke Bijstandsregeling Oplossing vorige puzzel Oplossing vorige puzzle: 1. a; 2. abt; 1. poter; 4. gesel; 5. verwant; 6. stoel; 1. stuur; 8 ode; 9. e. ABTSWOUDE. Spanningen bleven (Van onze parlementsredactie) De economische ontwikkeling in 1962 is zodanig, dat de groei van de binnen- en buitenlandse vraag de uitbreiding van de produktiemoge- lijkheden geheel in beslag neemt. De spanning tussen vraag en produktie- mogelijkheden, die in 1961 reeds aan wezig was, is daardoor blijven be staan. Minister De Pous schrijft dit in de memorie van antwoord aan de Twlede Kamer over de begroting van economische zaken voor 1963. Vooral in de bouwnijverheid is het te- )rt aan arbeidskrachten groot, vervolgt de bewindsman. Grote projecten kun nen slechts met belangrijke vertraging tot uitvoering komen. Daarnaast heerst een betrekkelijk groot tekort aan ar beidskrachten in de kledingindustrie (14 Pet van het totaal aantal werkzame ar beiders), de metaalindustrie (10 pet) en bij de overheidsbedrijven (8 pet). Ook in de probleemgebieden kunnen meer ar beiders worden geplaatst dan beschik baar zijn. De ervaring heeft geleerd, dat naar mate de hoogconjunctuur langer voort duurde, de arbeidsproduktiviteit minder toenam. De in verband hiermee toene mende spanning tussen loonontwikkeling en produktiviteitsstijging vergroot de druk op de prijzen, stelt zwaardere eisen aan het welslagen van het prijsbeleid. Deze spanning mag niet in beduidende mate verder worden vergroot, aange zien anders een belangrijke voorwaarde voor het welslagen van het prijsbeleid zou gaan ontbreken, schrijft drs. De Pous. De bewindsman toont aan, dat sinds •59 van alle E.E.G.-landen slechts de Prijzen in België minder zijn gestegen dan in ons land. In Duitsland, Frank rijk en Italië waren de prijsstijgingen groter dan bij ons. Een belangrijke oor zaak van de stijging van het pryscijfer voor het levensonderhoud sinds het vier de kwartaal 1961 was het duurder wor den van aardappelen en groenten. Er is intussen al weer een daling in getreden: het prijspeil van aardappelen, groenten en fruit was in september van dit jaar 18 pet lager dan in juni. Daar tegenover staat, dat zich op andere ter reinen weer prijsstijgingen hebben voor gedaan, zodat het leven, globaal geno men, niet goedkoper is geworden. MINISTER KLOMPÉ ...op bres voor minder-vali den... Discussie over voortbestaan en naam mej. Klompé's ministerie (Van onze parlementsredactie) TAE minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé, heeft gister- middag bij de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer een niet onbelangrijke verhoging aangekondigd van de uitkeringen krach tens de Tijdelijke Bijstandregeling voor Mindervaliden. Deze regeling voorziet sinds 1 juli van dit jaar in een wekelijkse uitkering ten behoeve van gehandicapten, voor wie op grond van andere sociale voorzieningen zeer weinig of niets kan worden gedaan. Het gaat hier met name om de meerderjarige ongehuwde gehandicapten, die bij hun ouders inwonen en die geen regelmatige arbeid kunnen verrichten. Ondanks de aandrang van de Kamer weigerde de minister gisteren om ook de minderjarige, bij ouders inwonende ongehuwde en meerderjarige ongehuwden die ten laste van niet-alimentatieplichtige bloedverwanten komen, onder de tijdelijke bij standregeling te brengen. Dc periodieke uitkering krachtens de- regeling die op 1 juli f20 per week bedroeg en sedert 1 september f21.50 zal met ingang van 1 januari 1963 worden verhoogd tot f 23,35 week voor hen, die jonger zijn dan jaar en tot f32,55 voor hen die 30 j; en ouder zyn. Hierdoor zijn de weke lijkse uitkeringen op het niveau ge bracht van de bijzondere groepsregeling voor de blinden. Onder regelmatige arbeid wordt staan arbeid, waarvoor een netto-loon van f32,25 of meer per week wordt ont vangen (inkomsten uit arbeid of, bedrijf worden slechts voor tweederde gekort) Deze grens zal met ingang van 1 ja nuari eveneens worden verhoogd, ventig procent van hen, die op het ogenblik op grond van de tijdelijke bij standsregeling een periodieke uitkering ontvangen, behoort tot de categorie 30 jaar en ouder, zodat zij in aam king kunnen komen voor de grootste verhoging. De meerkosten voor het rijk worden begroot op f2,1 miljoen. Reeds vorige maand, toen de begro ting van minister Klompé in de open bare vergadering vap de vaste Kamer commissie voor maatschappelijk werk werd behandeld, is er van verschillende kanten voor gepleit om ook de minder jarige ongehuwde, bij hun ouders inwo nende gehandicapteen en de meerderja rige ongehuwde gehandicapteen die ten laste van niet-alimentatieplichtige bloedverwanten komen, onder de tijde lijke bijstandregeling te brengen. In de plenaire Kamervergadering van giste ren werd dit pleidooi nog eens herhaald. De antirevolutionaire heer Smallen- broek b.v. die aan een dergelijke maat regel voorrang wilde geven, herinnerde aan de toezegging van minister Zijlstra, dat na afhandeling van de hele begro ting een „hergroepering van prioritei ten" zal plaatsvinden. In het kader daarvan zou minister Klompé volgens hem de door de Kamer gewenste vo ziening aan de orde moeten stellen. Willekeurig Minister Klompé was het met de Ka ler eens, dat op het stuk var teriële voorzieningen voor gehandicap ten belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Zij vond het echter niet juist om nu de tijdelijke bijstandre geling voor mindervaliden met de twee bedoelde categorieën uit te breiden. Dit vrij willekeurig zijn en neerkomen een discriminatie van b.v. de ge huwde gehandicapten en de mindervali den die in inrichtingen verblijven. Wat de meerderjarige, niet-thuiswonende ge handicapten betreft: deze vallen onder de Armenwet en krijgen op grond daar- veelal een hogere uitkering dan ze krachtens de tijdelijke bijstandsrege ling zouden ontvangen. Van acute nood dus geen sprake. Ook ten behoeve i de minderjarige, thuiswonende ge handicapten kan (door de ouders) een beroep op de Armenwet worden gedaan. Wij bouwen zelfs in slechte tijden We hebben de moed zelfs in slechte tijden schepen te laten bouwen, ver klaarde de directeur van de N.V. Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. de heer H. Harinck gisteren bij de over dracht van het 12.200 dwt vrachtschip Spaarnekerk door de werf Piet Smit Jr., het laatste schip van een reeks van 9, waarvan 5 bij P. Smit Voorlopig heeft de V.N.S. geen opdrachten voor P. Smit, maar wees niet al te somber, zei de direc teur. Het schip zou heden naar Japan vertrekken. maar hun positie komt nog volop ter sprake in het kader van de komende be handeling van het ontwerp Algemene Bijstandswet. De minister voelde er niet veel voor de wens vande Kamer, waar zij dus tegen is, bij een eventuele heroverwe ging van de prioriteitenvaststelling aan de orde te stellen. Enkele sprekers had den er nog eens op gewezen, dat de begrotingspost voor de tijdelijke bij standregeling (ruim f 12 miljoen) niet ten volle zal worden benut, omdat de aanmeldingen beneden de raming zijn gebleven. Het overblijvende bedrag (on geveer f6 miljoen) zou mogelijk voor de uitbreiding van de regeling kunnen worden gebruikt. De minister wees dit echter van de hand. Als een bepaalde post niet geheel wordt besteed, hoeft dit qua beleid niet in te houden, dat het overblijvende nu ook per se in die post moet worden opgemaakt, zo redeneerde ze. De Kamer berustte in het niet-inwil- ligen van haar wensen. Een motie, waarop tijdens het commissie voorbe raad nog was gezinspeeld, bleef achter- Vrij uitvoerig hebben Kamer en mi nister gistermiddag nog gesproken over het al of niet voortbestaan van het de partement van maatschappelijk werk na de Kamerverkiezingen en dc kabinets formatie van volgend jaar. Dit onder werp is weer actueel geworden, omdat de partijraad van de K.V.P. zaterdag jl. bij de vaststelling van haar werkpro gram voor '63 heeft uitgesproken, dat maatschappelijk werk als zelfstandig mi nisterie moet bijven bestaan. Deze uitspraak (die volgens sommi gen door minister Klompé zelf zou zijn geïnspireerd) had nogal de verbazing de socialist mr. Daams gewekt. Hij erkende dat het departement in de tien jaar van zijn bestaan veel vruchtbaar werk heeft gedaan, dat anders richt zou zijn gebleven. Het maatschap pelijk werk in ons land heeft nu mede door het bestaan van een afzonderlijk de partement een eigen gezicht gekregen. Aan de andere kant moest de heer Daams er toch op wijzen, dat dit terie in 1952 primair uit politieke wegingen is opgericht. Het is daarvan tot op heden bepaalde symptomen blij- meedragen. Het vertoont duidelijke raakvlakken met de taak van andere de partementen. Bezinning op de taakafba kening is dan ook noodzakelijk alvorens er het al of niet voortbestaan als afzonderlijk ministerie kan worden beslist. Daarom verwonderde het de heer Daams zo, dat de K.V.P. uitsluitend politiek en niet functioneel ver deze zaak blijkt te denken. Een groot voorstander van verlenging an het bestaan van het ministerie be toonde zich natuurlijk de K.V.P.-er Zwa- nikken. Hij achtte die verlenging van groot belang voor de maatschappelijk .begeleiding" van de mens in de tweede technische revolutie. Het departement echter wel een andere naam moeten hebben, een naam die ojn. ook aangeeft. dat het ministerie een integrerende en coördinerende functie heeft t.a.v. de welzij nstaken van alle departementen Of het departement er nieuwe taken bij moet hebben, hangt mede af van het al of niet slagen van dit integratiebeleid. Voor een nieuwe naam voelden ook de heer Kikkert (c.h.) en mej. Ten Broe- cke Hoekstra (lib.). Evenals de heren Smallenbroek (AH.) en Van Dis (s.g.) bleken zij van mening, dat het departe ment zijn bestaansrecht heeft bewezen. De christelijk-historische en liberale woordvoerders achtten intussen de kwes tie van de taakafbakening van het groot ste belang. De heer Van Dis vond, dat de heer Scheps (soc.) destiids in de com missie minister Klompé ten onrechte van „staatssocialisme" had beschul digd. Overigens pleitte hij nog eens voor verdergaande decentralisatie. Vertrouwen Minister Klompé zag de uitslag var het beraad bij de kabinetsformatie var '63 met vertrouwen tegemoet. „Als ik geen geloof had gehad in de taak ei dracht van dit departement, zou ik het niet zes jaar lang hebben geleid", riep ze uit. Naar haar mening is door de komst van het ministerie een nieuw zichtspunt, n.l. de bevordering van materieel en immaterieel welzijn vai dividu, gezin en maatschappij duidelij ker aan het gehele overheidsbeleid toe gevoegd. Een eventuele hergroepering van taken komt pas volgend jaar aan de De begroting van maatschappelijk werk werd vervolgens z.h.s. aanvaard, waarna Kamervoorzitter Kortenhorst zijn tevredenheid uitsprak over de gang van zaken bij de behandeling. Vermeld zy nog, dat de heer Smallenbroek. mej Ten Broecke Hoekstra e.a. nog tever geefs hebben gepleit voor een vroegtij diger ingaan van de pensioenregeling voor Ambonese oud-militairen. Deze re geling treedt per 1 januari 1964 in wer king en de minister wilde van een ver vroeging tot 1 januari a s. niets weten. Weer meer handel TllPt (Van onze parlementsredactie) Na hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Indonesië zal de rege ring nader in beschouwing nemen op welke wijze het handelsverkeer tussen Nederland en Indonesië zou kunnen worden bevorderd. Dit deelt minister De Pous mee in de memorie van ant woord over de beeroting van economi sche zaken voor 1963. In 1957 werd naar Indonesië nog ter waarde van f 274 milioen gulden uit gevoerd. De invoer uit Indonesië had dat jaar een waarde van f 454 min. Vorig jaar bedroegen deze getallen resp. f 48 min. en f 149 min. In de eerste acht maanden van dit jaar werd slechts voor f 11 min. daar Indonesië uitgevoerd en slechts f 56 min. uit Indonesië ge ïmporteerd. Bescherming van consumenten (Van onze parlementsredactie Minister De Pous vindt het momen teel niet nodig, een consumentenraad in te stellen en de consumentenvraagstuk ken in een aparte nota aan de orde te stellen. Ook kant hij zich tegen het instellen van een commissie, die de con sumentenvraagstukken zou moeten be studeren. Dit laatste zou het tot stand brengen van bepaalde voorzieningen wellicht vertragen, zo schrijft hij de Tweede Kamer De voorzieningen, waarop de bewinds man doelt, zijn voorgenomen wijzigin gen van de Warenwet. Op grond hiervan zal in toenemende mate de verplichting worden ingevoerd, bepaalde artikelen van een duidelijke aanduiding (onder meer m.b.t. de hoeveelheid) te voor zien. Voorts wordt onderzocht of een aanvullende wettelijke maatregel tegen misleidende aanduiding of aanprijzing wenselijk is. Nog tijdens het lopende parlementaire jaar wil minister De Pous bij de Tweede Kamer het aangekondig de voorstel tot wijziging van de Waren wet indienen. (Van onze parlementsredactie) Minister De Pous is met de betrokken bedrijfstakken in de bouwnijverheid in overleg getreden omtrent de mogelijk heden tot prijsverlaging van bouwmate rialen. Hij deelt dit aan de Tweede Ka mer mee in antwoord op een vraag, die hem hierover in het voorlopig verslag over zijn begroting voor 1963 was ge steld. In deze vraag werd gewezen op de doorgevoerde prijsverhogingen van bouwmaterialen en aangedrongen op maatregelen „indien het juist is. dat de fabrikanten van bouwmaterialen zich in feite van het prijsbeleid van de minis ter niets aantrekken." Verruiming voor winkels lonend (Van onze parlementsredactie) De nieuwe koers in het vestigingsbe leid, waardoor voor een groot aantal winkeliers de mogelijkheid is geopend, artikelen te verkopen, die voordien bui ten hun branche vielen (bijv. de verkoop van brood en fruit in levensmiddelen zaken), heeft gunstig gewerkt. Dit deelt minister De Pous de Tweede Kamer mee. Hoewel concrete cijfers nog niet voor handen zijn. staat wel vast, dat de be trokken ondernemers hiervan in vrij ruime mate gebruik hebben gemaakt. Het is niet gebleken, dat daaruit nadelen zijn voortgevloeid voor enig bedrijf. Ook heeft deze verruiming niet geleid tot deloyale concurrentie, aldus minis ter De Pous. De bewindsman schrijft dit alles in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de begroting voor 1963. Hij deelt nog mee. dat op 1 januari jl. ongeveer 2900 van de ca. 23.500 bestaan de kruideniersbedrijven zelfbedienings zaken waren. Deze twaalf procent had echter in de totale omzet een aandeel van ruim 32 procent. Vanavond op het scherm: In 1935, de tijd dat de Wild West-story's (tegenwoordig Wes terns genaamd) hun gouden tijd be leefden bij het Amerikaanse pu bliek en via film en boek gretig hun weg naar andere delen van de wereld vonden, schreef Robert Em met Sherwood zijn toneelstuk „Het versteende woud". Het is een televisiebewerking van dit spel, dat U vanavond door de NTS wordt aangeboden, com pleet met gangsters, verworden in tellectueel, opwinding, dreiging en natuurlijk schietpartijen. Om Sherwood reoht te doen: hij heeft met dit stuk, waarin de figuren scherp zwart-wit zijn getekend en waarin naar goed oud recept het kwaad wordt be straft en het goede beloond, iets meer willen geven dan het goedkope schiet- verhaal met de boef, de brave en de sheriff als hoofdpersonen, plus het lieve meisje dat het belaagde middel- Niet, dat deze figuren ook hierin niet te berde komen. Er is inderdaad een gevaarlijke misdadiger en een beeld schoon meisje, maar er zijn nog allerlei andere figuren om hen heen. Wij ontmoeten die allemaal (aan het televisietoestel gezeten) in Black Mesa, een oude herberg tevens benzinestation diep in het Arizona van de jaren 30. Aan een van die eindeloos verlaten we gen die door de steppen leiden staat ergens die herberg dicht bij een groep van oude, geteisterde en nu als het ware versteende bomen. Vandaar de titel „Het versteende woud". Men zou niet verwachten, dat het er nog zo druk is, binnen. Vogels van diverse pluimage ztfn er neergestreken en maken er het zich .gezellig" op spe ciale Wild West-wüze Het meisje Het meisje is ditmaal de dochter des huizes Gabby, en zij wordt gespeeld door Nienke Sikkema. Eigenaars van herberg en benzinepomp zijn een oude man en zijn zoon (Henk Schaer en Paul Meyer) en Nienke is de klein dochter van de oude. Haar moeder ver liet al lang geleden man en kind, want zij was een Frangaise met heimwee naar haar vaderland. Iets van dit heim wee bezielt ook het mooie meisje, dat droomt van de kathedraal van Bour- ges, verweg in de oude wereld en eigen lijk al een vreemd vogeltje in de herberg is. Een van de andere hoofdpersonen uit het spel is de verworden intellectueel, 'n soort elegante vagebond Alan Squier genaamd en gespeeld door Eli Blom. Hij laat een goedgunstig oog vallen op het mooie dochtertje van de herbergier, maar ondervindt concurrentie van Duke Mantec (Piet Kamerman), de door de politie gezochte misdadiger, die teza men met twee andere gangsters onder dak heeft gezocht in het versteende Waar het allemaal op uitloopt is niet moeilijk na te gaan: er ontstaat natuur, lijk ruzie, er vallen schoten en er wordt fiks gevochten, maar de braafheid van het meisje wordt beloond met een goed uitzicht op het vervullen van haar droomwens. Wij zullen het u niet kwalijk nemen, als u, al kijkend, het verhaal nogal ver ward vindt, want dat is het in zekere zin ook. Het komt er ook niet erg op aan, hoofdzaak is, dat Sherwood u zijn types duidelijk kan maken, zijn weer gave van de mens die tussen hoop en verlangen niettemin in angst en zorg voor de dag van morgen leeft Aangezien Willy van Hemert de tele, visiebewerking van dit stuk maakte en het ook regisseert, mogen we „groot spektakel" verwachten, want deze re gisseur houdt van bonte effecten, die het overigens in een dergelijk onver, bloemd verhaal wel zullen doen. Vel mannelijke leden van de Toneel groep Theater spelen in dit stuk mee. Slechts drie vrouwen treden op: Nienke Sikkema, Annie Langenaken (als een Mexicaanse) en Shireen Strooker (als mevrouw Cisholm). De VARA heeft de opvoering van dit spel verzorgd; de NTS nam de uitzen ding ervan over, hetgeen dus wil zeg gen dat alle omroepverenigingen zich er achter scharen. Over de auteur, die zijn grootste roem vestigde met het schrijven van „De beste jaren van ons leven", nog het vol_ gende Robert Emmet Sherwood werd in 1896 geboren in Amerika. Hij heeft zeer veel toneelstukken geschreven en behalve die ook ettelijke filmscenario's. Zijn werk wordt in zijn vaderland hoog aangeslagen en het ene succes na het andere is hem al ten deel ge vallen. Lang niet al zijn toneelstuk ken zijn ook in buitenlandse theaters gespeeld, doch wel zoveel, dat zijn naam over de gehele wereld bekend is geworden. vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws en weer- praatje 19.10 Gewijde muz (gr) 19.30 Ra diokrant 19.50 Pol lezing 20.00 Lichte gr 20.20 Recht zo die gaat. hoorspel (8) 30.50 Steravond 22.00 Kerkorgelconcert-, klass muz 2230 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.53 Boekbespr 23.00 Platennieuws 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Carrousel, een progr dat alle kanten opgaat 19.30 V d jeugd 20.00 Nws 20.05 Klass en moderne 20.55 In h"t jaar negen, hipor- „Wet nu snel invoeren (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer acht een snelle in- oering van de Wet op de Geneesmid delcnvoorziening nu meer dan noodza kelijk. Er is volgens haar ook alle aan leiding om de beschermende bepalingen die deze (enkele jaren geleden door Ka- aanvaarde) wet kent, uit te brei den. Van deze mening gaf de Kamer gisteravond blyk bij de begrotingsbe handeling van volksgezondheidszaken. Het Softenon-drama heeft, zo zeidcD verschillende sprekers, nog eens de noodzaak onderstreept van een scherp, wettelijk geregeld toezicht op medica- itcn. die op de markt worden ge- Vocral de socialistische afgevaardigde dr. J. H. Lamberts, zelf huisarts, wees ip de gevaren die hier liggen. Elk jaar. o zei hij, krijgen de artsen honderden •erpakte geneesmiddelen aangeboden, die eerst hemelhoog worden aangepre- ;n, maar die later weer uit de handel ■orden genomen omdat ze schadelijke neveneffecten blijken te hebben. Ze zijn van te voren onvoldoende onder zocht. Het verheugde spreker daarom, •r in ons land een rijksinstituut het onderzoek van geneesmiddelen zal komen. Dr. Lamberts en de heer Geertsema (lib) brachten nog de Planta-affaire ter sprake. Eerstgenoemde informeerde naar de juistheid van geruchten als zou de justitie deze zaak willen seponeren Hij zou dit onjuist vinden, want volgens hem is duidelijk bewezen dat de con sumptie van Planta de veelbesproken huidziekte ten gevolge heeft gehad. Dit laatste werd door mr. Geertsema be streden. Hij betreurde het juist, dat het departement zo gedecideerd uitgaat van de „onbewezen en aangevochten stelling dat er inderdaad een caugaal verband bestaat tussen Planta en de huidziekte" De heren Veerman (A.R.) en Lam berts drongen er bij minister Veldkamp op aan nu spoed te betrachten met de indiening van een wet op de waterver ontreiniging. Er bestaat immers gevaar voor drinkwater en zwembaden. „De re gering schiet t.a.v. dit benauwende pro bleem ernstig tekort", aldus dr. Lam berts. Dr. Veerman waarschuwde voor perfectionisme bij de ontwerpen van een wettelijke regeling. Niet minder gevaarlijk achtten beide sprekers de toenemende luchtverontrei niging in ons land. Deze komt vooral in het gebied van Rijnmond, IJ-mond 89 Dat hij, bij al zijn verdiensten, een minder krach tige persoonlijkheid was dan Adams bleek al spoedig. In 1831 vervoerde de Engelse regering de hele bevolking wegens gebrek aan water naar Tahiti. Enkele maanden later al keerden allen naar hun eiland terug. Hierna trad er plotseling een zekere Joshua Hill op, een verdwaasde en al vrij oude avonturier, die een aartszwendelaar bleek. Hij noemde zich vertegenwoordiger van de Kroon en beweerde tot de naaste familie van de hertog van Bedford te behoren. Ook in andere opzichten be loog en bedroog hij de argeloze en kinderlijke eilan- ders. En hij slaagde erin, de macht op het eiland in handen te krijgen. Hij heerste streng en hard vochtig en dwong Nobbs en Buffet ten slotte Pit- cairn te verlaten. Er kwam een eind aan het drama toen in 1837 zijne Majesteits „Actaeon" kwam op dagen; kapitein Lord Russel was een zoon van de hertog van B.edford en weinig over zijn nieuw familielid gesticht: hij zette hem zonder meer af. De ballingen keerden terug en weer heerste er rust op Pitcairn. In, het register van de Burgerlijke Stand komen twee merkwaardige aantekeningen voor: 19 september 1841. Gestorven Isabella, afkomstig ran Tahiti, weduwe van Fletcher Christian van de „Bounty". Haar leeftijd was niet bekend, maar zij heeft vaak verteld, dat zij zich het bezoek van kapitein Cook aan Tahiti nog herinnerde. 15 juli 1850. Gestorven aan de heersende epide mie en een ouderdomszwakte Susannah, afkomstig van Tahiti' en de laatste overlevende van de „Bounty". Nog eens, in het jaar 1856, waren hon gersnood en overbevolking voor de Britse regering aanleiding, de tot een zielental van honderdvieren negentig aangegroeide bevolking naar elders over te brengen. Ditmaal naar het eiland Norfolk, ten noordwesten van Nieuw-Zeeland, waar het groot ste deel van de nakomelingen ook nu nog woont. OP DE Enige tijd had de wildernis vrij spel op Pitcairn. Maar twee jaar later kwamen er twee gezinnen terug en andere volgden hen. Al gauw had de ver trouwde bodem weer drieënveertig bewoners. Deze vormden de kern van een bevolking, die in 1957 tot honderddrieënvijftig was aangegroeid. Drieën vijftig van hen dragen de achternaam Christian. Er zijn maar een stuk of zes achternamen op het eiland in omloop, onder andere McCoy en Young. Sedert 1886 behoort de kleine gemeente tot de sekte van de Zevendedag-Adventisten. Fletcher Christian had een goede keus gedaan, toen hij het eilandje Pitcairn als toevluchtsoord voor de laatste muiters van de „Bounty" zocht Afgelegen ligt het midden in de eindeloze oceaan, de steil oprijzende rotsen aan de kust en de rond de klippen bruisende branding nodigen niet tot een landing uit. In de vorige eeuw duurde het veelal twee jaar, eer er weer een schip voor een kort oponthoud het anker bij het eilandje liet vallen. Nu is dit veranderd. Sedert het Panama-kanaal werd geopend komen er regelmatig schepen op de route EngelandAustralië voorbij, in onze tijd zelfs om de tien dagen ongeveer. Wie van Panama naar Auckland in Nieuw-Zeeland vaart ziet halver wege, als het zicht goed is al op veertig zeemijlen afstand, het rotseilandje uit zee oprijzen. De Willem Ruys doet het eiland aan by iedere cruise" rond de wereld. Bij nadering is de witte brandingsgordel te zien en daarna al spoedig ook de vegetatie op de rots wanden. Honderdzeventig jaren menselijke aan wezigheid hebben de oorspronkelijke rijke boom- groei op het eiland vrijwel uitgeroeid. Herbebos sing zou pas kans van slagen hebben als de vier honderd geiten op het eiland niet meer vrij rond liepen. Sedert de eeuwwisseling is overigens de snel groeiende rozeboom ingevoerd, die het onmis bare brandhout levert De passagiers verdringen zich aan de verschan sing, blij met de afwisseling, die hun na weken van eentonige vaart door de waterwoestijn te wachten staat. Er is hun verteld, dat hèt schip zich één tot twee uur bij het eiland zal ophouden en daar het prachtig weer is met een kalme zee, zullen zij straks de nakomelingen van de muiters op de „Bounty" aan boord krijgen. Aan land mogen alleen zij, die daarvoor van de gouverneur va Fidji-ei landen speciaal toestemming hebben gekre gen. Daar komen zij dan! Wie over een kijker be schikt kan drie kleine bootjes als nietige kevertjes uit het witte schuim van de branding tevoorschijn zien krabbelen, waarna zij met haastig bijgezet zeil op de lange deining van de Stille Zuidzee op en neer gaan. Snel naderen het grote schip en de kleine boten elkaar. De machinetelegraaf rinkelt- het schip draait bij, in een bekwame manoeuvre varen de bootjes langszij en daar komen de eerste eilanders handig de valreep opklimmen. (Wordt vervolgd) en in de Mijnstreek voor. „Rook en mist kunnen velen doden", zo zei dr. Lamberts. Dr. Veerman wees op de verontreiniging van de atmosfeer door het gemotoriseerde verkeer en de on telbare schoorstenen. Ook hier is dus het treffen van wettelijke voorzienin gen hoogst noodzakelijk. Met het pro bleem van de luchtverontreiniging zou den tientallen deskundigen zich full-time bezig moeten houden, maar dr. Lam berts had er tot dusver maar één kun nen ontdekken. Kritiek Bij de bespreking van het volksge zondheidsbeleid in het algemeen uittp dr. Lamberts nogal wat kritiek, terwijl bij de overige sprekers de instemming domineerde. De P.v.d.A.-woordvoerder klaagde, dat er op het terrein van de preventieve en positieve gezondheids zorg veel te weinig door de overheid is gedaan. Geen land ter wereld doet zo weinig aan het stimuleren van het kankeronderzoek als het onze. Dp ongezonde concurrentiepolitiek van twee departementen leidt volgens spre ker vaak tot verwarrende situaties, die de volksgezondheid allerminst ten goe de komen. Hij vroeg voorts of het waar is, dat minister Veldkamp geen rappor ten mag publiceren als zijn ambtgenoot in financiën prof. Zylstra dit niet wiL De andere sprekers hadden, zoals ge zegd, meer waardering. Weliswaar con- erde mr. De Vreeze (KVP), dat het plan voor een systematische aanpak van volksgezondheidszaken er nog niet is, maar, zo voegde hij eraan too, „we zijn heel wat verder dan een paar jaar geleden". Dr. Veerman vond, dat er nu een „doortastend volksgezondheidsbe leid" wordt gevoerd. Mr. Van Gelder (CHU) benadrukte de noodzaak van grotere coördinatie in het optreden van het landelijk apparaat en vroeg voorts de aandacht van de minister voor het medisch-sociale werk. HU wees er nog op, dat de particuliere organen op het terrein van de gezondsheidszorg weinig voelen voor decentralisatie waar het de financiën betreft. De S.G.P.-fractieleider ir. Van Dis beperkte zich tot het maken van op merkingen over de fluoridering van drinkwater. Daarover is een brochure verschenen met een voorwoord van de minister. Deze heeft zich daarin met de fluoridering akkoord verklaard en dit vond ir. Van Dis voorbarig, omdat de proefnemingen in Tiel en Culemborg nog niet ten einde zijn. Bovendien wordt naar zijn mening al te licht heen gestapt over de principiële bezwaren te gen fluoridering. De overheid heeft, al dus spreker, niet het recht een medica ment aan het drinkwater toe te voegen. Minister Veldkamp zou de sprekers hedenmiddag antwoorden. De afdeling volksgezondheid van de begroting van sociale zaken wordt vandaag afgehan deld. Het voornaamste deel van deze begroting (loonpolitiek, sociale verzeke ringen enz.) is nog niet op de Kamer agenda geplaatst, gezien de stand van het overleg tussen de regering en Stich ting van de Arbeid. Volgende week woensdag en donderdag hoopt de Ka mer nu dat deel van dc begroting van economische zaken te behandelen dat minister De Pous zelf zal verdedi gen. A.s. dinsdag komt het wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling van ooste lijk Zuid-Holland aan de orde. vanavond VARA: 19.30 Sportprogr. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.35 De boekenmolen NTS: 21.00—22.50 Het ver steende woud. TV-spel. Programma voor morgen y4ö Schoolradio 10.05 Paris et ses les (opn) 10.30 Klass gram 11.00 V d i 11.40 Moderne gram 11.50 Ate de lezing 12.80 Middagklok- 13 20 Dans- orkest en zangsolisten 13.45 V d vrouw 4 00 Orkestwerken (gr) 15 00 Schoolradio rsber 17.45 Licht Maatschappelijk Werk. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Oehtendgym 7 20 Socialistisch strijd- ilied 7 23 Lichte ochtendklanken (gr) (om an de voorpagina, praatje) 8 00 Nws $8.18 Lichte gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 [AVRO: 12 00 Licl 12.30 Meded 13 30 Licht ensemble 5 50 Politiek praatje. drijf, 2e bedrijf), ..Mireille" (te be- Nicolai Gedde. (Ourrlas): Madeline Ignal. i d« Concerts du Conservatoire Diri« »ent. Andre Cluvtens II Georges Bizet: uit ..La Jolie Filie de Perth" Scènes Rohémlennes. Perlude. Serenade. Marc-he. tndio n l.v. And ré CTuvter olv Edward I Re«nik. OrknM •a Suisse Romande o.l.v TELEVISIE KRO: 19 30 Voorprogr -rogr voor Jonge mens 20 00 Journaal 20 20 De bi ia. maandelijks (deel 2) NTS: zetting II. do- ?rland In de tweede jze KRO- 21.40 Va- nd het Tweede Vall ens van Dorth wou programma's

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11