Griep Benelux moet de eenheid binnen E.E.G. bewaren Ook politieke bekentenis ASPRO Arbeidsproduktie van de Russen blijft op peil Kadar milder tegenover de niet-communisten Reizen in het verleden Woorden en tekens 1961 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 len sliptj kwan bleel. VJN •t onde te ver damt n mate koi Nico koper i koffi- ft jaar per- ing gr- Peta n« BEJAARDENTEHUIZEN Volgens een zeer globale benadering kan het tekort aan verpleegtehui zen voor bejaarden, op 12.000 bedden worden geschat. Exacte cijfers over het tekort aan deze tehuizen bestaan op het ogenblik niet, maar minister Klompé streeft er naar spoedig over concrete gegevens terzake te kunnen beschikken. Mr. Lichtenauer over Europa: Naar het inzicht van mr. W. F. Lichtenauer lid van de Raad van State, voorzitter van het na tionaal hoofdbestuur van het co mité Benelux, is er voor Benelux als totaliteit in Europa een taak weggelegd. Mr. Lichtenauer sprak gistermiddag aan een kof fiemaaltijd van het departement Amsterdam van de Nederland- sahe Maatschappij voor Nijver heid en Handel over: de geïnte greerde Benelux als onderdeel van Europa. Hij voegde aan zijn uitspraak toe, dat deze taak van Benelux niet door iedereen wordt onderkend, en dat er beoorde laars zijn, die zich afvragen, of de rol van de Benelux niet is uit gespeeld, nu zich in Europa rui mere vormen van integratie gaan verwezenlijken. Üjke grondslag deze opvatting ont- voegde daaraan toe, dat lijn pleidooi voor een sterke Benelux niets wil afdoen aan de inderdaad hlsto- rliche betekenis van het proces der nog ruimere Europese eenwording. Geens- ilns is het zijn bedoeling de betekenis van de E.E.G. te kleineren. Het is ech ter voor de drie landen der Benelux van het grootste belang ook binnen de- ie Europese gemeenschap hun eenheid t« bewaren. AzelfH' it ion:!' ld Een Amerikaans radiostation heeft fisteren van het Nederlandse schip „Sarpedon" een noodsein opgevangen, doch tien minuten later kwam reeds de melding dat het vuur was geblust. De 2531 brt metende „Sarpedon" van d« KNSM werd 20 november, komende i»n Miami, te Newport-News verwach.t De kapitein van de „Sarpedon, de lier B. A. E. van Dijk. heeft aan de JNSM telegrafisch medegedeeld dat och geen persoonlijke ongelukken heb ben voorgedaan en de brand is bedwon- |en. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Binnen het Europa van de zes wikkelt zich een krachtenspel, of dit theoretisch wenselijk acht of niet. Elk der deelnemende landen zal daaruit in een zo sterk mogelijke positie te voorschijn willen komen. Men kan het feit niet wegnemen dat zich in West- Europa een macht aan het vormen is, waarmee in de gehele wereld rekening moet worden gehouden. De politieke be tekenis van de E.E.G. is dan ook niet iets, dat men op papier kan den of verwerpen, het is een feil mee men rekening moet houden. Havengebied De kleine drie van Europa (België, Nederland en Luxemburg) nemen te genover de grote drie (Frankrijk, West-Duitsland en Italië) een niet al tijd eenvoudige positie in. Spreker stelde dat in de delta van de drie grote Europese rivieren (Rijn, Maas en Schelde), een havengebied is ont staan dat zijn weerga nauwelijks vindt. Naar schatting zal in 1962 in dit havencomplex circa 34 miljoen ton alleen aan stukgoederen worden om geslagen. Het Rijnvaart-regime heeft een bijzonder sterke welvaartbrengen- de werking uitgeoefend. Binnen de E.E.G. heeft de Benelux, aldus mr. Lichtenauer, een bepaald niet te onderschatten betekenis. Ten aanzien van de politieke betekenis van de E.E.G. geldt in grote lijnen precies hetzelfde als voor de economische sector. Het lijkt spreker aan geen twijfel onderhe vig, dat de drie Benelux-landen geen be lang hebben bij welke hegemonie ook Europa. Onze landen hebben er 1 grootste belang bij, dat bij de komende politieke gemeenschap ook andere Euro pese landen worden betrokken. Wanneer het aantal grote landen in de E.E.G. toeneemt, zullen de drie kleine nog meer dan ooit behoefte hebben aan een eensgezind optreden. Erhard verontrust over de E.E.G. Een vinnig duel tussen de Westduitse minister van economische zaken prof. Ludwig Erhard, uitgesproken voorstan der van de vrije economie, en de E.E.G.- voorzitter prof. Walter Hallstein, over tuigd van de noodzaak van Europese Economische plannen, heeft dinsdag de jaarlijkse samenspraak van het Euro pese parlement met de executieven en de ministerraden der Europese gemeen schappen in Straatsburg ingeleid. Erhard, bijzonder verontrust zoals hij zei door een memorandum van de E.E.G.- commissie over de doelstelliing van 'de gemeenschap in de komende jaren, was ondanks de moeilijkheden van de regering Adenauer naar Straatsburg gereisd om het parlement deelgenoot te maken vann zijn vrees dat gedacht zou kunnen worden aan een straffe door bureaucratie in Brussel geleide Europese planeconomie. Hallstein liet dit er niet bij zitten. Hij stelde er tegenover dat daar weliswaar geen sprake van was, doch dat de E.E.G.-commissie het beginsel van het overheidsingrijpen in de ec mie niet had uitgevonden. De voorzitter van de Russische opgemerkt dat er volgend jaar meer consumentengoederen zouden worden geproduceerd voor de arbeiders en de boeren. De uitgaven voor de eerste le vensbehoeften nemen echter weinig toe. Dit geldt zelfs voor de zware industrie, ofschoon premier Chroesjtsjef had me degedeeld dat dit het grootste aandeel iu krijgen van de Russische uitgaven. Gennady Voronof, de plaatsvervan- ;r van Chroesjtsjef in de Groot-Russi sche republiek, die meer dan tweederde van de Sowjetunie beslaat, verklaarde dat de industriële produktie in zijn ge bied in de laatste vier jaar met 45 pro cent is gestegen. Dat was meer dan het plan, dat in 36 procent voorzag. Maar een vijfde van de ondernemingen in de staat, zo zei, hadden niet volgens het schema geproduceerd. staatscommissie voor arbeid heeft gisteren tijdens de tweede bijeenkomst van het centraal co mité van de Russische commu nistische partij in Moskou ver klaard, dat de arbeidsproduktie in de Sowjetunie voldoende op peil blijft. Hij wees echter op de hoge kosten ruim zeven mil jard gulden per jaar waarvan premier Chroesjtsjef maandag in zijn openingsrede had gezegd, dat deze hoog genoeg zijn om door middel van de wetgeving op beperking aan te dringen. De arbeidsproduktie was slechts een van de vele problemen waarvoor het centrale comité zich gisteren ge steld zag. De vergadering is bijeenge roepen om de versnelling van de dustriële en landbouwproduktie in Sowjetunie te bewerkstelligen. Tal van sprekers, allen het oog op Chroesjtsjef gericht, gaven uitdrukking aan hun volledige instemming met het plan dat deze maandag ontvouwde zake een drastische reorganisatie de communintische partij en de bedrijfs voering in de agrarische en industriële De voorzitter van de staatscommissie voor arbeid stelde voor de arbeiders in de Russische industrie aan te sporen om harder te gaan werken. Premier Chroesjtsjef had in zijn rede Premier Janos Kadar van Hon garije heeft gisteren in een rede voor de Hongaarse communisti sche partij een uitzonderlijk mild oordeel gegeven over de niet- 1059: Uiteraard had het reizen en voermiddel ongeveer op hetzelfde vergeten de vakanties op grotere kunnen voorstellen. Een wandeling schaal maken het ons heel wat ge- van gemiddeld 40 km per dag moge makkelijker er op uit te trekken dan ons rijkelijk lang schijnen, maar ln vroegere tijden. Desondanks was voor reizigers uit de oudheid, die het verkeer te land en ter zee ln de aan lopen heel wat beter gewend oudheid heel wat drukker dan we waren dan wij, mogen we dit toch ons gewoonlijk voorstellen en het zeker wel aannemen. Vooral omdat was seker niet geringer dan het ver- hun hotels vaak op een dergelijke keer in de vorige eeuw voor de afstand van het vertrekpunt waren trein zijn taak be- gelegen. Nu Is de naam hotel voor de pleis terplaatsen die ln de reisgidsen van die dagen als zodanig stonden aangegeven, dreven term. Beter ware het te spreken van herbergen die or allen en iedereen openstonden waarbU komfort en reinheid verre een wereldverkeer. Op te zoeken waren. Desondanks namen en tussen de tourlsten, voor zover zü niet by Griekenland relaties onderdak gevonden hadden of in de open lucht kampeerden, hier mede gaarne genoegen. Zij waren tourls- op reis gegaan om bezienswaardig- Door het uitge breide wegennet dat in de Romein- tijd TOCH IS HET ZO! schillende delen van de wereld met elkaar verbond en niet ln het minst ook door de vaste scheepvaartroute», kan men ln die tijd ook zonder enige overdrijving spreken de grote verkeerswegen Spanje en Babylonlë, en Egypte, reisden soldaten ambtenaren, kunstenaars neelspelers, handelaren er - ten met een vanzelfsprekendheid heden te bezichtigen -.. hu' ai» eigenlijk een beetje moet ongemak tijdens de vacantiedagen verbazen. Want de moeilijkheden hindernissen, die overwonnen moes ten worden eer het reisdoel reikt, waren vaak niet mis. Voorname en welgestelde op de koop toe. Zoals wij de Eiffel- toren of het marktplein in Brussel be- gaan zien, zo bezoohten de touris- ten in de oudheid pyramiden, de lieden Kolos van Rhodos of de zuilen van geriefelijk men er in kon zitten lezen, eten ■lapen en er 'desnoods de zakelijl correspondentie in kon afdoen. Uiter- meen. aard was het slechts een kleine En thans e minderheid die zich deze luxe kon die dagen, veroorloven. Anderen gingen te paard of per muilezel, welk laatste Daarover dier In zuidelijke landen als ver- paar rels-rekords uit communistische groeperingen in zijn land. Hij was van mening dat hij deze groepen (die hij sinds de aanvaarding van zijn ambt in 1956 zo krachtig bestreed) drin gend nodig had om het doel te bereiken dat hij het Hongaarse volk steeds heeft voorgehouden. De E.E.G. kenschetste hij als een economische groepering die ar beiders, kleine zakenlieden en boeren wil uitbuiten. De Hongaarse premier sprak in zijn functie van eerste secretaris van de communistische partij in zijn land, die in Boedapest haar achtste congres houdt. In zijn rede, die drie uur duurde, deed hij onder meer een felle aanval op de stalinistische ele menten in de internationale nistische partijen. Vooral de nisten in Albanië, die een standpunt innemen, dat sterk afwijkt van dat van Moskou, kregen het zwaar te verduren. Hij beschuldigde hen van dogmatische, sectarische tendenzen. Kadar drong er bij de toehoorders (afgevaardigden van communistische partijen uit zestig landen) op aan ,,de gelederen te zuiveren van achterlijke invloeden en de partij daardoor meer aanvaardbaar te maken voor alle be volkingsgroepen. Het partijlidmaat, schap alleen is niet voldoende om een leidende rol in het openbare leven te ipelen, daarvoor zijn de sociale en eco nomische problemen over het algemeen te groot en te omvangrijk", zo zei hij. Meer dan ooit is de eenheid van de communistische wereldbeweging nood zakelijk om een socialistische revolutie te bewerkstelligen, aldus Kadar. Rood-China Indirect leverde de Hongaarse pre mier ook kritiek op communistisch China in verband met hun acties tegen het buurland India. Niets weerhield de afgevaardigden van communistisch China ervan te applaudiscren na afloop van Kadars rede. Het hoofd van de Chinese delegatie zat zelfs naast hem. Ook bij het voorstellen van de gasten I werd deze het langdurigst toegejuicht. Tenslotte wees Kadar er nog op dat de arbeidsproduktiviteit m Hongarije ver achterblijft bij de behoeften en dat te veel onbekwame werknemers leiden de functies in de industrie bekleden. Hij deelde mee dat de partij in Hongarije ruim een half miljoen leden telt bij een totale bevolking van tien miljoen. Dat i het algemeen hetzelfde Proces tegen Joden in Sowjetunie In Kisjinev, hoofdstad van de Sowjet- republiek Moldavië, wordt een proces gevoerd tegen zesendertig personen, die beschuldigd worden van het stelen van staatseigendommen. Dit werd vermeld door het Russische dagblad „Sowjet-Mol- davia", dat ook de namen van de be klaagden bekendmaakte. Daaronder be vinden zich eenendertig Joodse namen Het dagblad schreef verder, dat de be schuldigden in drie fabrieken werkten en dat zij zich goederen voor een gezamen lijk bedrag van 122.600 roebel hadden toegeëigend. Van justitiële ziide wordt in Parijs nomen dat de filmster Brigitte Bar dot en haar echtgenoot, de acteur Jacques Charrier, stappen doen on een echtscheiding te komen. In het grote paleis van koning Phoemibol van Thailand, in de hoofdstad Bangkok, heeft prin- S2s Beatrix zaterdag aan een officieel diner te harer ere aan gezeten. Vele belangrijke Thai- landse gasten werden aan de kroonprinses voorgesteld in aan- wezigheid van koningin Sirikit. (naar aanleiding van Het kunstboek in pocketvorm) „Op het ogenblik verschijnen er dergaan. moet vele pockets over de picturale kJJ"8 ^evi kunst. Algemeen wordt aangeno- ul men, dat er bij het publiek voor de- conceptie de achterhoede een mProgrammatische stu wing door overheid of partij I» begrip uit J 2e vorm van cultuur grote belang- kans op ontmoeting met dc kunst is stelling bestaat." Aldus schreef mij -* w~1 de hoofdredacteur van dit blad. Of daarvoor oorzaken te noemen zijn? Wanneer bij het te snel opnoemen aantal vermeende motiveringen de enige redding. Hier kan de held een taak vinden, evenals de par tijbestuurder en de volksopvoeder. En verder: Iaat „ze" er maar mee klaar zich realiseert, dat komen. Er blijft meer hangen dan elen uit de voorhoede denke De moderne kunst heet een pro bleem. Gelukkig. Het tegendeel zou innen zijn. Was de geen probleem, alleen vroeger van laatjes ge^ daan en „begrepen"" kan worden getikt door de zegt „Je hebt helemaal geen ver- kunst vroeg» gelijkingsmateriaal", moet men voor- °[rJda1i riu di zichtig worden en iets minder luid etiketten is zeggen „het zou kunnen, dat mers „vroeger" konden uitgevers ----- technische en sociologische redenen kijker in zijn ontmoeting met de „het publiek" geen pockets met tien- i jk tallen platen, in kleur of zwart-wit, voorleggen: we konden ze maken noch ste Jeroen Bosch die hij te zien krijgt hetzelfde zou ervaren, wat de schilder destijds ervoer. Hij kan het alleen niet meer zeggen, omdat hij verspreiden. Ongetwijfeld juist. alleen met meer zeggen, ornaat nij Maar in het feit dat „vroeger" de het etiket heeft gelezen, het laatje krijgt. DE SCHRIJVER D. W. Bloemena (38), direc teur van Meulenhoff Co., N.V., speciaal belaat met de lei ding van uitgeverij J- M. Meu lenhoff bracht mede dc XJnes- co-kunstpockcts tot stand. Hjj nam het initiatief tot uitgave van een kunstgeschiedenis in af beeldingen in luxe-pocketvorm, waarvan hjj thans met de Zwit serse fotograaf-kunsthistoricus André Held, de redactie voert. Elf belangrijke uitgevershuizen in Europa en Amerika brengen thans in tien talen deze serie van 12 deeltjes uit. De totale wereldoplage wordt in Neder- land gedrukt en gebonden. musea veel minder bezocht werden dan nu, bij exposities zowel als daar buiten. vind ik dan weer een aanlei ding om wat steviger partij te kiezen voor de korte overwegingen, die hier onder volgen. Het zou namelijk wel eens kunnen zijn, dat wij, laat ik liever zeggen men, het „publiek" gevaarlijk onder schat. Ik ben het eens met wat pro fessor Janson van de New Yorkse universiteit zegt in de inleiding van zijn uitstekende boek „History of Art": „Zijn er wer kelijk mensen, die niets van kunst weten? Als we heel kleine kinde ren uitsluiten en geestelijk onvol- waardigen. moet het antwoord néén luiden". Als men de mens even mag vergelij ken met een moeizaam voort gaand leger, slecht bewapend geeste - lijk bewapend dan) ten strijde trekkend voor een gezamenlijk mens waardiger bestaan, dan ziet men in dait leger een voor- achterhoe- te kwader trouw, dat doet hier niet ter op het bord vervelen, zake. J ">lA Zij uit de voorhoede (althans dege nen die zich daartoe rekenen) klagen. Over de gemakzuchtige mens, die naar televisie wil kijken en alleen nog maar geïllustreerde bladen koopt. Zij realiseren zich nauwelijks het grote museumbezoek, hier, in Italië en in Zuid-Amerika. Zij gaan snel voorbij aan Jan Vrijmans relaas over zijn er varingen in de bioscoopzaal, waar zijn Appel-film werd gedraaid en waar het „ongeletterde" publiek „In" begon te Het zou kunnen, dat de mens van vandaag een teveel heeft gekregen aan argumentaties, redenaties en pre ken in bewoordingen, die steeds krach- telozer zijn geworden, in begrippen die meer gesleten zijn dan de antie- visiekljken en de belangstelling ke beelden of de Romaanse muur- A~ schilderingen. De mens blijft de mens zoeken. Toen het woord onvoldoende sterk was om de brug te slaan, moesten illustraties in catacomben en kerken, illustraties in de handschriften, bij springen, aldus de minder ontwikkel de voorstellingskracht van de woorden kracht bijzettend. In de tijd Verlichting was het woord oppermach tig. Het zou kunnen zijn, dat het dat niet meer is en zijn sterkte ver liest. En evenzeer, dat daardoor de visuele behoefte groeiende is, zo sterk groeiende dat de televisie- en week bladbeheerders haar niet onderken nen en bij hun opdracht tot visuali sering erg onder de maat blijven. De geesteswetenschappen hebben het moeilijk naast de exacte weten schappen, die tegenover het woord al leen het woord plus de structuurfor mule, het bouwschema, de IBM-ma- clvne of de drietraDsraket stellen. Het zou kunnen zijn, dat men voelt dat men moet oppassen, dat er nog wat meer is, hoe dan ook en waar dan ook. Als de voorhoede beducht is, dat de zaak wat te zeer naar de technocratie zou afglijden, moet men de achterhoede helpen. Men geve ge legenheid, men beantwoorde aan de „prefa- zijn kunnen zijn dat de kunst van vandaag en ook die van vroeger eeuwen tekens geeft, die het gaan opnemen tegen lettertekens: levende tekens. De mens, als totaliteit, is uit de moderne romans verbannen; er wordt over een mens geschreven in belangrijke of uiterst onbelangrij ke dagboekachti ge notities, er wordt anders ge schreven, de voor hoede alleen spitst de oren en begint met schiften en classificeren: de achterhoede weet voorshands meer weg met kleuren en vormen aan de muur dan met een bladspiegel met woorden. Het (ook voor de televisie) gesmade leesvoer handelt nog wel over de mens in z(jn af vallige, dus treu rige of zijn goed gelovige. dus ge lukkige staat. Maar den, hiervoor gebruikt, verliezen blijvende de kansel of geen beel dender uitdrukking te gebruiken. Hier vraagt de overdracht om ver nieuwing. De litteratuur stelt ze de voorhoede al ter beschikking. Het zou kunnen zijn, dat ze zich elders onvol doende snel vernieuwen of zich on voldoende vermogen „aan te passen" ln een wereld van cyclotrons, Jazz- abstracties, „doping" en al die za ken, waarom zij die uit de voorhoede naar de achterhoede afzakken het hoofd schudden, maar die toch van deze wereld zijn en hun plaats te recht opeisen. Het zou kunnen, dat de beeldende kunst zich het snelst aanpast en dat de mens, waarover professor Janson spreekt, dat (altijd) in de gaten heeft. ~jM kunnen zijn, dat het tcle- en gedrukte woord. Omdat ik daarin geloof is het ple zierig eraan mee te werken dat er kunstboeken en -boekjes verschijnen. Advertentie Oostberlijners gevlucht: Westberlijnse politie eiste hun vrijlating Twee Oostduitser zijn gisteren naar West-Berlijn gevlucht door zich te ver behoefte die, gezien het televisie- en schuilen in een goederentrein, aldus heeft een welingelichte woordvoerder verklaard. Beide mannen werden op een West- J aangetroffen tijdschriften-kijken zowel als de vraag naar tentoonstellingen en kunstpockets, bllikt te bestaan. De voorhoede zelf redt zich wel, maar als ze niet door Inteelt wil Het Spaanse zeilschip De Jesus is dinsdag in de Golf van Biscaje met en muis vergaan. Het vaartuig had twaalf opvarenden aan boord. Het ge raakte in een hevige storm en vroeg hulp. Toen deze arriveerde bleek het schip reeds te zijn gezonken. hi eeft doate lij. I De voorzitter van de S.E.R., prof. Verijn Stu art, heeft gisteren tij dens een discussie over de positie van de Bene lux in het kader van de E.E.G. de goede Benelux- geest die er op het ogen blik bestaat van harte toegejuicht. „Uiteraard bestaan er nog wel men- taliteitsverschillen", zo zei hij. „De tijden zijn echter voorbij dat in onze school boekjes de volgende be schrijving werd gegeven van de tiendaagse veld tocht: „De Hollanders openden moedig het vuur. De Belgen schoten voor namelijk terug Een betere bestrijding van de gladheid van we gen is een eis - die de Kamer van Koophandel voor Drente heeft gesteld aan de wegbeheerders in deze provincie. Komt een autobus tengevolge van de gladheid te laat op de fabriek, dan betekent dit dikwijls niet alleen dat een produktieverlies ont staat wegens het niet tijdig aanwezig zijn der aangevoerde arbeids krachten. Veelal zullen de gevolgen namelijk veel ernstiger zijn, omdat het ontbreken van een grote groep arbeiders het ge hele produktieproces kan verstoren, zo schrijft de Kamer. I Rika Jansen, de visver koopster- uit de Amster damse Jordaan, die na de oorlog als ouvreuse met de theaterwereld in aan raking kwam, van acro bate opklom tot zangeres en tot slot van „Zwarte Riek" uitgroeide tot ca baretière met een veel talige „One woman show", is gisteren voor haar eer ste grote internationale tournee van Schiphol vertrokken. „We gaan eerst naar Parijs", zegt Kees Manders, die haar vergezelde, „maar daar zullen we alleen in be sloten kring aan enkele impresario's laten zien, dat Riek nu meer noten op haar zang heeft dan die over het wiegje, dat een stijfselkissie was I In de zomer van het vorige jaar vonden er in Amersfoort feestelijkhe den plaats onder het mot to „Amersfoort ontvangt berlijns goederenstation door een patrouille van de communis tische spoorwegpolitie. De communisten maken aanspraak op de eigendommen van het spoorwegnet in West-Berlijn. Deze aanspraak wordt door de wester se autoriteiten bestreden. De beide vluchtelingen werden naar een kantoorlokaal op het goederensta tion overgebracht. Een onbekende gaf an de Westberlijnse poli tie. De Westberlijnse politie eiste toen de vrijlating van de vluchtelingen. De com munistische spoorwegpolitie droeg bei- Arasterdam is het goedkoopst België". Als dank daar voor ontvangt Amersfoort op 7 december a„s. een tiental kerstbomen, af komstig uit het plaatsje Nassogne in Belgisch Lu- j wereldstad "uZI- T tP# E'H'tT prachtig, naaldbossen. BLaKjSS&.'Z SB ov/r'd*. kosten van het levensonderhoud voor Amerikaanse leidende functionarissen, die een functie in het buitenland vervullen. ParUs de duurste, aldus de Amerikaanse publlcl- Megyaw-HIll I De Fokkerfabrieken op Schiphol hebben opnieuw een opdracht ontvangen voor levering van twee Friendships. Ditmaal is het de Koreaanse lucht vaartmaatschappij, die het Nederlandse vliegtuig gaat gebruiken op de bin nenlandse luchtlijnen In aanmerking werden genomen de kos ten voor voedsel, huur, benzine, particu liere scholen, huishoudelijke uitgaven en vrijetijdsbesteding. De kosten hiervan in New York kregen als indexcijfer 100. De index in Amster dam was slechts 67 met daarachter uuucu e» i ?air°: Slechts twee steden waren de route naar Hongkong New York: Parijs met 118 Janto^T^eirl^FHeml'L DeTindexc'jfers v°or andere steden lui- aantal bestelde Friend-|den: Londen: 86. Tokio: 96. Bonn: 99 Ge- ships komt hiermee op nève: 97, Manilla: 73, Stockholm: 89. We- 23L |nen: 86.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5