X X Uw probleem is het onze Minderheid dwingt tot voortzetting van debat S I Hervormden zetten gesprek met remonstranten voort Eerste Kamer bespreekt subsidie kerkbouw Een woord voor vandaag 1/'; ariï^ Onze tijd vraagt om een riskerend vertrouwen Ruim 36 miljoen gulden aan toelagen toegekend ariï^ WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 derheid te behalen. Het gevolg is dat het rapport nu artikeigcwljs behandeld moet worden, terwijl de meerderheid van de bisschoppen niets voor het rap port voelt. Bevoegde waarnemers in Rome heb ben reeds verklaard dat deze verdere behandeling uitzichtloos is en het con cilie nodeloos en zeer langdurig zullen verlengen. Bovendien wijzen zij er op dat in wezen dit rapport moreel reeds afgewezen is. Het gevolg was dat een van de eerte sprekers reeds opmerk- fgjgf- hij het woord vroeg Verwarring op het concilie Een minderheid van iets meer schoppen die van dit rapport af wilden dan een derde, heeft de meerder- "„"„Vt"', "S.ST m,"d" heid van de bisschoppen in Rome schools was 105 stemmen te kort kwa de verdere behandeling van het de- gerekte tweederde rapport over openbaring opge drongen, terwijl het onder de huidige omstandigheden welhaast zeker is dat dit rapport onmoge lijk een tweederde meerderheid zal verkrijgen om aangenomen te worden. Het concilie, dat zich kennelijk in een impasse be vond, is in wezen in een grotere impasse gekomen, dank zij een voorstel van het presidium van tien kardinalen, dat de oplossing had moeten brengen. Gestemd werd over de vraag of de discus sie over het rapport artikel- gewijs zou worden voortgezet of niet. Ongeveer 62 procent van de bisschoppen wilde de discussie afsluiten en daarmee het rapport terugverwijzen naar de theologi- sohe commissie. Maar omdat zij juist niet de tweederde meerder heid behaalden zal het gesprek voort moeten gaan. Het voorstel dat vorige week door een aantal sprekers was gedaan om het betreffende rapport te verwijzen naar een speciale commissie ter verzoening van de tegensteilingen werd kennelij* op een zijspoor gerangeerd, omdat het presidium een mogelijkheid zag in de «temming die werd voorgesteld. Het voorstel werd ingediend door de «ecretaris-generaal, aartsbisschop Felici. Hij sprak als zijn mening uit dat het tijd geworden was om het rapport ar- tikelgewijs te gaan bespreken. maar wees er op dat een aantal bisschoppen zich tegen het gehele rapport hadden gesteld. Hij verzocht daarom namens het presidium om te stemmen Het voorstel was dat men „ja" zou stemmen als men de werkzaamheden over dit rapport wilde beëindigen. Wil de men het rapport artikelgewijs ver der gaan behandelen dan zou men „neen", moeten stemmen. Zo geredigeerd vereiste dit voorstel om maar op te houden met het spreken over dit rapport «en tweederde meerderheid. Verwarring Voor de stemming hee s.e grote ver warring in de St. Pieter. Een groot tal bisschoppon wilde weten wat er met het rapport gebeuren zou als een twee derde meerderheid zou besluiten de discussie te beëindigen. Bisschoppen die het Q A* 's morgens jJ m Professor Piero Mazzoni is benoemd tot lijfarts van paus Johannes in de plaats van professor Filipo Rocchi, die kortgeleden is overleden. Prof. Mazzoni is assistent van professor Pietro Valdo- ni, een der knapste Italiaanse chirurgen. Generale synode besluit Practische regelingen zoeken (Van onze kerkredactie) Gisteren kwam in de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk het antwoord van de remon stranten ter sprake op het ver zoek van de hervormden om te spreken over het rapport „Richt lijnen voor de uitverkiezing," dat twee jaar geleden werd opgesteld. Aangenomen werd het voorstel van het moderamen om er bij de Remonstrantse Broederschap op aan te dringen samen te zoeken naar een practische regeling van de verhouding tussen de beide kerken. Er heerste een kennelijke blijdschap -er de remonstrantse reactie, die wij enige dagen geleden publiceerden. Voor al ds. J. R. Wolfensberger vond het gunstig dat eerst over practische voor stellen wordt gesproken. Daarbij moet De balsem met "direct-werking" VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid r melkwit wordt echter het erfgoed der hervorming in het oog gehouden worden. De proble- mogen niet zo maar worden glad gestreken. Ds. Noorman pleitte voor nuchterheid, 'ij wees op de consensus met de Lu therse Kerk die wel grondig is voorbe reid maar in wezen niet functioneert. Dat moet een waarschuwing zijn voor •de uitwerking van de plannen voor con tact met de Remonstrantse Broeder schap. Ds. W. Vroegindewey uit de classis Harderwijk vond het tekenend dat de Remonstranten een nieuwe visie in de hervormde Richtlijnen meenden te zien. Hij riep op om te waken voor het belij den dat in de Dordtse leerregels is neergelegd. Mejuffrouw mr. S. M. Holsteijn sprak als haar mening uit dat de remonstran- rst een stuk zouden opstellen anleiding van de Richtlijnen. Zij meende dat een gezamenlijk geschrift onder de huidige omstandigheden zeker mogelijk is. In dit verband lichtte de voorzitter, ds. P. G. van den Hooff het voorstel van het moderamen daarbij op de door ons uitvoerig besproken remon strantse uitgave. Daaruit blijkt hoe zeer j met deze zaak bezig zijn. Naar zijn zicht moeten de hervormden nu in het gesprek met de remonstranten peilen hoever zij in practische zin op geeste lijke wijze voorstellen kunnen formule- Na verschillende andere sprekers herinnerde dr. E. Emmen aan de voorgeschiedenis. Na een aanvanke lijke stremmipg in het gesprek zijn er drie dingen gebeurd: De Richtlijnen zijn verschenen, het stuk over het open en oecumenisch avondmaal werd gepubliceerd en er zijn zendingscon tacten. Over en weer is er een groot begrip gekomen voor het goed van het belijden. Als er nu gesproken wordt over practische regelingen, 1 pijn. dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat rapport staan kwamen (U.S. Patent n° 2596674) dringt AJgesal vnrpn met de uitspraak direct door in het weefsel, de ge- wrichtsbanden en de spieren tot aan de en dat kon men kardinaal Ottaviani van .^e, P'jn' wa" .eenn°™!d; toch niet aandoen. Zij betoogden tevens delhjk© verlichting ontstaat. Overtuigt dat er procedurele vragen zouden rijzen Uzelf van dit buitengewone doordrin- waarin de reg.ementen niet voorzien. gingsvermogen wanneer U Algesal u ?e °fflc,Üe sUïirnnenultslag werd niet uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer dat Meer eerstejaars in Groningen Het aantal eerstejaarsstudenten aan de rijksuniversiteit te Groningen was per begin november 900, en daarmee tien procent hoger dan het vorige jaar. Even als verleden jaar is voornamelijk door m.o.-studies de belangstelling voor de faculteit der letteren het grootst, 252 1 vorig jaar 236'. De faculteit der genees kunde. inclusief tandheelkunde, telt 247 eerstejaars (vorig jaar 204). De faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen 219 (229). Duidelijke stijgingen vertonen de faculteit der rechtsgeleerdheid, inclu sief notarieel recht, van 49 naar 62, de studie psychologie van 22 naar 34. soci ale aardrijkskunde van 22 naar 29 en sociale wetenschappen van 33 naar 44 eerstejaars. Men verwacht dat er zich dit universi taire jaar in het totaal 4750 studenten zullen inschrijven. volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. (Advertentie) op de meeste SPAANSE SINAASAPPELEN staat nu het teken I Prof. Diepenhorst verdedigde aanvaarding Uitgewezen bisschop teruggekeerd naar Ghana De bisschop van de Anglicaanse kerk te Accra, in Ghana, Richard Rosevea- re die in augustus van dit jaar werd uitgewezen, heeft toestemming gekre- gen naar Ghana terug te keren. De bisschop, die was uitgewezen naai aanleiding van zijn kritiek op de „Jon ge pioniers". Ghana's nationale jeugd organisatie. is 14 november per vlieg tuig naar Ghana teruggekeerd. Hij ver klaarde dat de minister van binnen landse zaken, naar aanleiding van eer briefwisseling van bisschop Rosevear< cn president Nkroemah, hem had toe gestaan terug te keren. ..Het is niet mijn zaak te weten wat president Nkroemah's beslissing heefl beïnvloed, ik ben alleen dankbaar er blij dat ik mijn werk kan hervatten", aldus de bisschop. „Het is nog steeds mijn wens de kerk en de republiek dienen zolang ik hiertoe -n staat ben. De bisschop voegde hieraan toe dat het duidelijk was dat Ghana een gro te rol gaat spelen in de emancipatie van Afrika, en zijn plaats zal gaan in nemen onder de progressieve en uitatrevende naties van de wereld, sympatiseer volkomen m deze aspi raties, en ik geloof dat de kerk aan het vervullen hiervan kan meewerken", Aldus de bisschop. (Van onze parlementsredactie) De meeste anti-revolutionairen, een aantal liberalen en de com munisten zullen waarschijnlijk tegen stemmen, als de Eerste Kamer zich volgende week dins dag uitspreekt over het wets ontwerp premiëring kerkbouw. Gisteren is de Senaat begonnen met de behandeling van het wets ontwerp, dat, zoals men weet, voorziet in een overheidssubsidie voor kerken en bezinningsgebou- wen van niet-kerkelijke genoot schappen op geestelijke grond slag. De regeling zal tien jaar geiden en van kracht zijn op ker ken, waarvan de bouw na 1 maart 1961 is gegund. Zoals was te verwachten, werd met name van protestants-christelijke zijde gesproken over de wijziging, die de Tweede Kamer in het wetsontwerp heeft aangebracht. De Tweede Kamer ging namelijk akkoord met een amendement van de heer Scheps (soc.) om in de aanhef van het wetsontwerp nitdrnkke- lijk te vermelden, dat de subsidierege ling niet alleen geldt voor de bouw van kerken, maar ook voor die van bezin ningscentra van nlet-kerkelljke geeste lijke genootschappen. Overigens zouden dc bezinningscentra toch al onder de regeling vallen, maar de heer Schcps vond het nodig, dat dit nog eens in de aanhef van het wetsont werp werd vermeld. In de Tweede Ka mer stemden onder meer de antirevo lutionairen en de christelijk-historischen vier na tegen het wetsontwerp. Mr. dr. J. van Bruggen (c.h.) betreur de de wijziging, die door de Tweede Ka mer was aangebracht. In dit wetsont werp is het voorrecht van de kerk genootschappen verdwenen. Dit betekent niet. zei hij. dat wij te werp zullen stemmen. het echter slechts als eu.. le wet, waarvan onder meer de kerken kunnen profiteren, zoals bijvoorbeeld ook het geval is ten aanzien van de subsidiebepalingen voor de restauratie van oude gebouwen. Voor een aantal antirev het wel onaanvaardbaar, dat bijvoor beeld ook voor de bouw van moskeeën door de overheid subsidie zal kunnen worden verstrekt. Zij zouden tegen stemmen, deelde de a.r. woordvoerder, prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, mee Hijzelf, met nog een van zijn fractie genoten, zou voor stemmen. terwijl van gelijkstelling kerken met nlet-kerkelljke genootschap pen geen sprake is. De wetstekst hand haaft immers dit onderscheid. De over heid geeft blijk van de kerk te weten. Dat siert baar. „Ik aanvaard dit wets ontwerp van ganser harte", aldus prof. Diepenhorst. Instemming betuigden ook de heren M. Troostwijk (soc.) en C. G. Matser (kath.v.). Volgens de heer Matser ge tuigde de aanvaarding van het amende- ment-Scheps van een juiste verdraag zaamheid. Mevrouw J. J. van Ommeren- Averink (comm.) kondigde iu tegen stemmen. Bepaald weinig enthousiasme toonde ___r. J. de Wilde (lib.). Een aantal li beralen zal slechts voorstemmen, zei hij, als de regering een studie in het voor uitzicht zou stellen over de aftrekbaar heid van giften aan kerken van de be lasting. Minister Van Aartsen gaf in zijn antwoord de liberalen echter geen duimbreed toe. Ruimere aftrekbaarheid van giften van de belasting maakt een subsidieregeling voor de kerkbouw al lerminst overbodig, betoogde hij. De li beralen zullen voor dinsdag hun defini tief standpunt nog bepalen. Tot de heer Van Bruggen zei minis ter Van Aartsen. dat hij diens zienswiize betreurde. De bewindsman bleek het eens met het standpunt van prof. Die nhorst, dat van gelijkstelling van bezin ningsgenootschappen geen sprake is. Hij gaf toe. dat het raagstuk voor hem persoonlijk moei- ijk was geweest ■s die het bureau voor- 0 mL iversiteit. van Am sterdam heeft verstrekt bedroeg het aantal studenten dat op 31 oktober aan deze universiteit was ingeschreven 7847, dat is 1094 of 16.2 procent meer dan vorig jaar op de zelfde datum. Het i aantal eerstejaars-studenten onder hen was 1392. tegen 1330 een "jaar geleden, een toename van 4.66 pet. In behan-1 deling waren nog 1243 inschrijvingsfor mulieren, zodat verwacht mag worden dat in de loop van dit studiejaar het aantal van 9000 zal worden overschre den. Bij de eerstejaars bleek een gegroeide belangstelling voor de rechtsgeleerdheid en voor de letteren Franse Beroepingswerk ach- deze ontwikkeling. De grootste vraag vond dr. Emmen: Hoe zullen wij elkaar herkennen in Christus? En daar houdt de vraag mee erband: Wat staat ons in de weg om amen kerk te zijn? Deze dingen moeten an de orde komen. De synode ging er nee akkoord dat het gesprek onder dit aspect word; voortgezet. Pinkstergemeenten Ook besprak de synode de reactie van de pinkstergemeenten op de nota over deze gemeenten die indertijd werd ge publiceerd door de hervormde synode. Medegedeeld werd dat tussen vertegen woordigers van deze gemeenten en het moderamen een ontmoeting is geweest, waaruit bleek dat de pinkstergemeenten blij waren met de hervormde reactie op hun werk. Deze vertegenwoordigers willen graag duurzaam contact. Bossche Kring Ook kwam opnieuw de hervormde no ta ter sprake over de verhouding tot de Rooms Katholieke Kerk. Er was een schrijven binnen gekomen van de her vormde predikanten die lid zijn van de zogenaamde Bossche Geprekskring. Zij somden daarin een aantal bezwaren op tegen de indertijd opgestelde richt lijnen. Het moderamen heeft reeds een gesprek met deze predikanten gehad, maar vroeg het oordeel van de syno de. Er werd uitvoerig over deze reactie gediscussieerd. Dr. C. A. de Ridder, die bij de behan deling van deze kwestie aanwezig was, merkte op dat naar zijn mening de Bossche kring de richtlijnen op bepaal de punten niet goed gelezen heeft Naar zijn mening zeggen de betreffende pre dikanten te vaak dat de reformatori sche christenen niet met alles klaar zijn. Maar al is dat misschien zo, kunnen wij dan als protestanten toch niet dui delijk „neen" zeggen rooms-katholieke dogr het gaat om de verhouding van Schrift en traditie? De Bossche Kring schcuwt de zichtbare kerk als het to verwoord, was zijn mening. Maar de houding tussen de zichtbare en de zichtbare kerk is al sinds Augustinus een probleem. Christus vergadert Zijn kerk door Geest en Woord. Daar wordt iets van zichtbaar, maa niet zo exclusief spreken over de zicht bare kerk en evemin weigeren het pirisch protestantisme zichtbare kerk te noemen. De kring zal geant—oord den dat de synode blij is met het werk van deze kring, maar toch ook ning is dat voor de richtlijnen eerlijk vanuit het belijden der kerk gesproken is. te vergoeden ten bedrage van 900 gul den en de kindergelden af te schaffen. De vrijgekomen gelden zouden dan ge bruikt kunnen worden om een aan lijke verhoging van de periodieke hogingen mogelijk te maken. Bovendien worden de tractementsgrondslagen opgetrokken. Na een uitvoerig beraad werd beslo ten de voorstellen in eerste lezing te aanvaarden en aan de juiste instantie te overhandigen om deze zaak verder uit te werken. Rassenvraagstuk De synode behandelde vervolgens nog het ontwerp-geschrift over het rassen vraagstuk, dat in de vorige synode reeds aan de orde was geweest. Van de zijde van de commissie ontwerp wees dr. Van Doorn op de wijzigingen die in het vroegere ontwerp zijn aangebracht. Geconstateerd werd -iu, dat karakteristiek voor deze tijd is dat in grote delen van de wereld de afweerhouding meer en meer in de radicale tegenstellingen gestalte krijgt. Daarom is het nodig, dat ook wij hier te lande ons ermee bezig houden. Toegevoegd is een beschouwing de betekenis van Israël, om duidelijk te stellen, dat de uitverkiezing van Isra el niet de verwerping van andere vol ken betekent, integendeel, juist tot heil van andere volken gezien moet worden. Het geschrift wijst erop, dat men zich niet op een abstract-mensheid-ideaal mag beroepen. De eenheid van I mensengeslacht moet gezien worden het licht van Christus. In het slotwoord werd nog eens op de grote betekenis van het rassenvraag stuk, dat ons van Azië en Afrika ge steld wordt, gewezen. In Nederland mo- ge het nog niet actueel zijn, toch die nen ook wij voorbereid te zijn op mo gelijkheden van raciale gevoelens. De synode aanvaardde in beginsel dil stuk. Het moderamen zal de definitieve tekst vaststellen, nadat de commissie van ontwerp de gemaakte opmerkingen verwerkt heeft. Met alleen maar een stok vluchtte Jakob, toen hem thuis de grond onder de voeten te warm was geworden, naar Haran. Als hij nu twintig jaar terugkeert, is dat opnieuw een vlucht. Zijn schoonvader Laban laat het er niet bij zitten en in een tocht van zeven dagreizen trekt hij zijn schoonzoon achterna. Op het gebergte van Gilead ontmoeten de mannen elkaar. Er volgt een heftig twistgesprek. Laban is misschien nog wel het B meest boos vanwege het feit, dat hij, thuiskomend, ontdekt, I dat de terafim is gestolen. En dat werpt hij Jakob voor de I) j'jfl voeten. „Als gij zijt heengegaan enkel omdat gij zo vurig naar I' uws vaders huis verlangt, waarom hebt gij dan mijn goden gestolen?" Mijn goden gestolenZó ver is het dus met LaTö ban gekomen en met zijn dochter Rachel, die deze diefstal heeft gepleegd! Zij durft niet op stap zonder een afgod. Vlak in Jakobs omgeving, bij zijn eigen vrouw, is het vertrouwen I op een terafim groter dan het vertrouwen op God. En haar i vader Laban kan niet verder leven zonder zijn goden. Is het A2C zomaar een droef verhaal? Zijn we klaar met te constateren, D dat zélfs in christelijke gezinnen allerlei afgoden de plaats van God innemen? Zo tastbaar als die terafim zijn onze afgoden meestal niet. Misschien is het daarom ook moeilijker ze te ont dekken. Misschien maken wij, onbewust, afgoden van onze kin deren, van ons bezit, van ons werk. Laten wij beseffen, dat God nooit met een tweede plaats (of nog minder) genoegen neemt! Advertentie Salarissen Ook de salarissen van de predikanten kwamen aan de orde in verband met de invoering van de wet op de kinder bijslag. Voorgesteld werd aan de predi kanten ten laste van de kerkvoogdij de Cf f° Ui ca n Schou erable iam Sh Midd< Jroene Restai eidse Dr. Boerwinkel op dies Kerk en Wereld: (Van onze kerkredactie) Tijdens de viering van de zeven tiende dies van „Kerk en Wereld" heeft dr. F. Boerwinkel, namens het directorium en namens de r.-k. „Pleingroep" de aanwezigen opge roepen om jaarlijks twee procent van hun inkomen te schenken voor het werk in de ontwikkelingslan den. Dit zou het vrijwillig ant woord van de christenen moeten zijn, nu de regering niet is inge gaan op het voorstel om één pro cent van het nationale inkomen voor dit doel ter beschikking te stellen. „Laten wij", zo zei dr. Boerwinkel, „de tweede mijl gaan met twee procent." Aan het slot van de bijeenkomst wer den formulieren uitgedeeld, waarop de aanwezigen hun besluit konden kenbaar maken. Deze konaen zowel aan „Kerk en Wereld" in Driebergen als aan de Pleingroep van pater Jelsma gezonden worden. Dit plan paste geheel in de dies rede van dr. Boerwinkel die de aanwe zigen opriep tot een riskerend vertrou wen op God. Hij schilderde uitvoerig de situatie waarin de wereld in de laatste jaren is komen te verkeren. „Wat bedreigt onze wereld het meest, de atoomwapenen?", vroeg hij en gaf als zijn mening dat de wereld vooral be dreigd wordt door het vertrouwen op atoomwapenen. Als christenen worden we opgeroepen om op God te vertrouwen. Hij wil niet dat wij andere afgoden hebben naast Hem. Afgoden zijn din gen waarop wij vertrouwen. Juist daar om hebben wij niet het recht om te Macmillan Overzicht studiejaar 1962-1963 Voor het studiejaar 19621963 werden in totaal 52.934 studie toelagen aangevraagd; daarvan zijn 29.427 toegekend tot een totaal bedrag van ruim 36.8 miljoen gulden. Dit blijkt uit een overzicht dat de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Van de 29.427 toegekende studietoela gen zijn er 13.156 verstrekt aan studen ten die wetenschappelijk en hoger on derwijs volgen. De rest van de 29.427 studietoelagen (16.271) is verstrekt aan leerlingen van voorbereidend hoger mid delbaar onderwijs, hoger technisch on derwijs en overige opleidingen, aan leer lingen van kweekscholen voor onderwij zers en onderwijzeressen, van opleidings scholen voor kleuterleidster, van kunst onderwijs. de beurzen aan studenten uit Suriname en uit de Nederlandse Antillen. Tenslotte behoren er bij 125 toegekende van de 137 ^aangevraagde toelagen aan promo- De 13.156 aan studenten verleende toe miljoen gulden. Ruim 11.6 miljoen gulden is bestemd voor de 16.271 toelagen andere soorten onderwijs. Aan 1907 studenten van de Technische Rijkshogeschool te Delft werd in totaal ruim 3,4 miljoen gulden aan beurzen, renteloze voorschotten of deels voorschot, deels beurs toegekend. Aan 602 studen- n van het T.H. te Eindhoven werd op ,e manier ruim 1,1 miljoen toegekend. Studenten aan rijksuniversiteiten, de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam, de r.k.-universiteit te Nijmegen, de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg en de Theologi sche Hogeschool te Kampen, kregen voo het totaal van 10.647 toegekende toelagen uim 20,5 miljoen gulden. Toegekend werden: aan 1223 studen ten te Groningen ruim 2.4 miljoen; aar 1348 studenten te Leiden 2,5 miljoen; aar 2300 studenten te Utrecht ruim 4.4 mil joen; aan 2308 studenten gem. universiteit te Amsterdam ongeveer 4.4 miljoen; aan 1148 studenten der Vrije Universiteit bij na 2.2 miljoen; aan 1622 studenten te Nij megen ruim 3.3 miljoen; aan 365 studen ten te Rotterdam iets meer dan zeshon derdvijftigduizend; aan twee studenten de genoemde hogeschool te Kampen m 2340. trouwen op kernwapene al te veel gebeurt. Hij vertelde van een in Kennedy, Chroesjtsjef, De Gaulle geknield la- altaar met daarop de atoombom. Maar wij in het oosten en in het westen knielen naast hen. Juist daarom was dr. Boerwinkel zo blij met de recente nota van de hervormde sy node over het probleem van de kern wapenen. Maar als wij dat vertrouwen hebben afgezworen, moeten wij beseffen dat er andere gevaren dreigen. We kunnen niet het vertrouwen in Mars afzweren, maar >ns vertrouwen op de ertrouwen op God moet geoefend worden. Daarom moe ten we practische wegen vinden om te bewijzen dat ons vertrouwen niet op de mammon is gesteld. Met grote waar dering sprak hij over christenen die het voorbeeld van Israël willen volgen om tienden te geven. Dat was voor Israël Gods eis opdat het zou leren niet op de mammon te vertrouwen. Een derge lijke daad is een getuigenis van ris kerend vertrouwen Dr. Boerwinkel wilde niet iedereen dwingen tienden (tien procent van het inkomen) te geven, maar zocht een mani.er voor de aanwezigen om te to nen dat zij op God willen bouwen. Een goede manier om oefening te vin- 'ïn is deze twee-procent actie. In zijn rede stond dr. Boerwinkel ook nog stil bij de tekenen der tijden. Spreken zij ervan dat het einde nabij is? Naar zijn mening hoeft dat niet. Als wij gaan leven in de verwachting dat het einde nabij is, kunnen wij zr gemakkelijk onze verantwoordelijkheii van ons afschuiven. Maar wel is een nieuwe tijd aangebroken, die er nog nooit is geweest en in deze nie.uwe tijd moeten wij met dit riskerend vertrouwen de weg zoeken. Herdenkingsdienst prof. dr. Steinmetz Op donderdag 6 december zal het 100 jaar geleden zijn dat wijlen prof. dr. S. R. Steinmetz. die van 1907 tot 1933 hoogleraar aan de Universiteit van Am sterdam was in de politische aardrijks kunde. de volkenkunde en de land- en volkenkunde van de Oostindische Ar chipel, werd geboren. Op initiatief van het geografisch en volkenkundig instituut der universiteit zal die middag in de aula, Lutherse kerk, een herdenkingsbijeenkomst wor den gehouden, waarin Steinmetz' bete kenis voor zijn leerlingen en voor de etnologische en sociografische weten schappen achtereenvolgens zal worden belicht door zijn oud-leerlingen prof. dr. J. J. Fahrenfort en prof. dr. J. P. "piete: Geref 'lantku Stads; eren t Geref Baas erne v Kon. nedie Geboi kkest Iruins, Dilige lie met Kurh; imeric rate Ta Cf Ui ca 'O m 's avonds Waag ling po; gin t;b Static s mot Pry ba toneel, ,0ver Tsjecht Filnu Film tatiek; Wijk Jazaar Stads jmen Groo 51ste d it r ov teptie Lei ging S Oegs ds. C. -Mijn Den tette J Waa lonstc Koning kerk. Film „Nac!h1 Wül ct-d Hens"; Rest Streep Acac M. K. huid- Tentoi der K ref. k. Onderscheid persoonlijk het christelijk geloof absolu te waarde heeft, maar dat hij als staatsburger een verruimde regeling kamp. te BlauwkapelGroenekan. Aangenomen naar Goudswaard; J. Vroegindewey, kand. te Bleiswijk. die be dankte voor Arnémuiden. Haatten, Ter Aa. Zuilichem en Nieuwaal. zij v Ds. A. H. Ween bik. predikant der Park- den...." In d» oud-christelijke kerk is kerkgemeente te Amsterdam, zal piet in- de arend het symbool van Christus' gang van 1 januari 1963 een functie in i hemelvaart en van de evangelist Jo- het bedrijfsleven aanvaarden. GEREF. KERKEN Vraag: Wat bedoelde de psalmist met: „Die uw jeugd vernieuwt als een arends" (Psalm 103)? Ik heb wel eens gehoord, dat, wanneer een arend op een bepaalde leeftijd komt, hij met zijn snavel tegen de rotsen vliegt en wanneer die snavel afbreekt, een twee de jeugd voor hem aanbreekt. Is dit juist? Of is die vernieuwing de rui, welke ook andere vogels hebben, zo als kippen? Antwoord: De arend is het beeld van levenskracht. Men vergelijke Je- saja 40 vers 30 en 31: „Jongelingen worden moede en mat, zelfs jonge nnen struikelen, maar wie den He- verwachten. putten nieuwe kracht; vleugelen als praten. Wat voor voedsel moet hij pre- Deze kunt u bestrijden met c cies hebben, wat voor zaad en wat dere insecticide. Tevens mt voor extra voedsel Nu krijgt hij al- passen leen zonnepitten. Antwoord: Uit de voeding van eenzijdig is. Hij heeft' ook behoefte aan een stukje blank vlees, aan groen voer, wortelen en veel fruit. Dus niet af en toe of zelden, i een partje sinaasappel achtste appel, kersen of een stukje ba naan. Voorts dagelijks schoon drimc- water. Verder kan het menu bestaan uit witte zonnepitten (twee- of drie maal per dag een bakje) gemengd met wat haver en hennep of graszaad. Dit schikt gemaakt gemengde zaad is in de zaad- en die- beva renhandel verkrijgbaar als papegaaien- door i of R. J. Beükema, te Ermelo. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilvcrsum-O.: M. W. Nieu- wenhuyze, te Amsterdam-W.; te Zutphen (vac. J. H. Carlier): H. Brandsma, te Ro zenburg: te Vineland (Ont. Can.) (Free Chr. Ref. Church): J. Brons, te Bunscho ten. Bedankt voor Deventer: J. Brons, te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tricht en Aagtekerke: wetsontwerp biedt een gelijke behande-P. Blok, te Dirksland. Vraag: Al sinds jaren hebben wij vingerplanten. Ik stekte ze zelf en ze deden het steeds prima. Thans echter gaan de bladeren er zo uitzien als de der hierbij ingesloten exemplaren. De plan vele legenden. Zo werd vroeger wel ten krijgen altijd regenwater hannes, wegens de brede en grote vlucht van zijn evangelie. De verha len over de levensvernieuwing arend moet u opvatten als verteld, dat de arend de enige vogel is, die in de zon durft te kijken en die door naar de zon te vliegen zijn levenskrachten telkens zou kunnen ver lengen. Over het algemeen is een vo gel, die zijn snavel breekt, een onge lukkig en tot de dood gedoemd dier, dat alleen met menselijke hulp door een prothese te redden is. Vraag: Sinds enkele weken ben ik op tocht, en u moet de plan ten geregeld sproeien met koud wa- brief blijkt, dat ter en de bladeren zo nu en dan af- papegaai veel te sponzen. Spint komt vaak voor als de planten droog of op de tocht staan. Verder konden we geen onheilen ont dekken. Worden de planten wel gere- dagelijks geld, bijvoorbeeld om de twee of drie u jaar verpot? Het zijn nogal sterke groeiers, die dus hoge eisen aan grond en voeding stellen. Wij raden u aan de planten geregeld met de daarvoor bestemde kamerplantenmest te bemesten. Deze zijn speciaal ge- kamerplanten en bevatten geen schadelijke stoffen. De genoemde korrels voor de tuin bevatten vaak het voor kamerplanten vergiftige chloor. Blijf aan de veilige kant en houd u bij de bekende mer ken^ Voor de kosten behoeft u dit niet Vraag: Is het waar, dat rotan stoe- len nu en dan in de regen moeten de paar weken pokon. Ze staan niet staan daar anders het hout gaat bar- met de „voeten in het water. Kort- -»j_.-> om, ik weet niet wat er aan scheelt. Wat ik ook heel graag wil het volgende: Mijn Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet I onderling met elkaar verband j houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gcsteld- de tuin bepaalde korrels. Nu zegt sten? Hoe dikwijls jH| io Antwoord: Op heeft ^echter nat maken van rotanmeubelen delen Geef de kamerplanten toch ook a' van deze korrels, opgelost in water. Ik druf dit echter niet maar zo maar Antwoord: Op het kleine blad heb ben wij spint en spinteieren gevonden. mede, dat het voldoende is deze toe te reinigen met zeepsop, i spoelt u ze af met een paar •s water, waaraan een beetje zout is toegevoegd, en daarna met een paar emmers schoon water. Vraag: Wij zijn in het bezit van een glazen bol met water gevuld, waarin bloemen met lood verzwaard enige tijd mooi moeten blijven. Nu is het zo. dat de bol na nog geen dag troebel wonit- Wat kan de oorzaak daarvan zijn? Is het lood soms niet goed of moeten de bloemen anders verzwaard worden? Antwoord: Water, waarin bloemen staan, wordt altijd na enige tijd troe bel. Dit is te eerder het geval naar mate de inhoud van de vaas kleiner is. Wij denken dan ook, dat de ruimte in uw bol te klein is en dat daardoor het water snel vertroebelt. Het enige wat zal helpen, is het water telkens i lezer zich Vraag: In 1958 zond de N.C.R.V. een hoorspel uit „Post Palm Beach" (Vijf kruisen in de jungle). Weet u of een van de lezers misschien wat de bege leidende muziek was? De N.C.R.V. kon mij niet inlichten. Antwoord: Als de N.C.R.V. niet kan helpen, zullen de kansen dat u inlich tingen krijgt wel miniem zijn. Het zou al zeer toevallig zij dit herinnerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2