Mr. Woudstra in Leidse raad: Alle kracht concentreren op de woningbouw Het andere is secundair Markt verplaatsing Hoogl. Kerkgracht? Leidse raad over bedrijven en sociale zaken, onderwijs NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Van der Heijden, 8 uur: Voorlichtings avond Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen. De Doelen, 8 uur: Leidsche Bond ,van Huis- en Grondeigenaren. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond „De Phi latelist". Den Burcht, 8 uur: Ned. Spreekcen- trum, Zeist, informatie-avond. Bovenzaal Stadsgehoorzaal, N.C.ReisV., ,,Naar het land w Baskisch spreekt, Eskual-Herri' Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „Huis Clos" van J. P. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Viering ko peren bestaansfeest „Jong en Jolig'. Gebouw voor chr. belangen, Oude Singel. 8 uur: Prijsuitreiking dahliaver- eniging „Johan Mater" en fruitteelteluh „Prof. ir Sprenger". D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 our: Nieuw Rotterdams Toneel met ,,De nacht van de leguaan". Op gouden wieken. 8 uur: Duo Noel Lee-Paul Makanowitzky, piano-viool. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- American Theatre Group met .Separate Tables" van Terence Rattigan. Mauritshuis, 8.15 uur: Oekany-kwartet. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „Naar het u lijkt", van Wil liam Shakespeare, voor K. en Middelweg 38, 6 uur: Vergadering Groene Kruis. Restaurant Van der Heijden, 8.30 uur: Leidse Assurantie Club, drs. T. C. L. Kok over toezicht op verzekeringsbe drijf. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Gan Tjiang-Tek over: „Aüthropo- morfe figuren in de Chinese beidende Pieterskerk. 7.15 uur. Avondgebed. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, J. A. Janse over „De tulp". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Viering ko peren bestaansfeest „Jong en Jolig". Achterzijde station, 2 uur: Aankomst St. Nicolaas. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. platte- ïndsvrouwen en -meisjesbond, de heer S Baas over „Christen zijn in een mo derne wereld". Konr Schouwburg, 8.15 uur Ned. Co- medie met „De lankmoedige minnaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Bernard Haitink, solist: Theo Bruins, piano. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met „Marteken van Nieumegen". Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- American Theatre Group met „Sepe- rate Tables" van Terence Rattigan. Donderdag Waaggebouw, 210 uur. Tentoonstel ling poppen uit verzameling der Konin gin t.b.v. restauratie Ohr. Geref. kerk. Stationsweg 31. 2 u.: Heropening Leid se motor- en rijwielhandel. Prytaneum, 12.15 uur: L.A.K.-pauze- toneel, ,,De sterkste" van Sartre en „Over de schadelijkheid van tabak", van Tsjechow. Filmzaal academie, 8 en 9 uur m.m.: Film „Nacht und Nebel" over concen tratiekampen. Wijkgebouw, KoningSkerk, 210 uur: Bazaar voor KoningSkerk. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residéntie Or kest o.l.v. Bernard Haitink, solist: Yi- Kwei Sze, bas. Kamer van Koophandel, 2 uur: Leden vergadering. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 2.30 uur: Ned. Vereniging van Huisvrouwen, ars. R. L. Mellema met dialezing over Pakistan. Café Aniba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten ..Door Eendracht Verbonden". Leiderdorp, Dorpshuis, 7.30 uur: Openbare uitvoering gymnastiekvereni ging Sparta. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Quin tette Jam et Vervoor. Kamermuziek. Vrijdag Waaggebouw, 210 uur n.m.: Ten toonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Geref. kerk. Filmzaal academie, 12.20 uur: Film ..Nacht und Nebel" over concentratie kampen. Wijkgéboufw KoningSkerk, 210 uur: Bazaar voor KoningSkerk. Stadhuis, 2 en 8 uur: Vervolg begro- tingsraad. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O., feestavond m.m.v. gezelschap Coos van de Velde met „Alle Hens"; (7-8 uur receptie t.g.v. 30-jarig bestaan) Restaurant Boerhaave, Boerhaavelaan 188a, 8 uur: Najaarsvergadering Geref. schoolverband drs. R. Kramer over „Di dactiek en levensbeschouwing". Van der Heyden, 8 uur: Niria. R. J. E. Streep over „De diamantindustrie". Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. M. K. Polano, gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland Leny Kenyon over diep- zeeonderzoek. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Vola, D. Scheer over vakantielanden, met dia's. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: American Dance Company. Op gouden wieken, 8 uur: Toneelgroep i.Het Masker" met „Les Romanesques". Zaterdag Waaggebouw, 9 uur v.m.—10 uur n.m.: Tentoonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Ge ref. kerk. Van der Heijden, 2.30 uur: Tweede hajaarsvergadering a.r. Kamercentrale Van der Heijden, 3—5 uur: Receptie t-g.v. 40-jarig bestaan loodgietersbedrijf Th. Burgerhout en Zn.. Stieltjesstr. 1. Den Haag Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comcdie met „Schweyk in de tweede wereldoorlog". Mr. WOUDSTRA Woningbouw primair! ge huren van tegenwoordig niet kunnen opbrengen, te helpen. Ook de heer Van Weizen achtte een royalere boombeplan ting, vooral in Zuid-West, gewenst De heer Frans (p.s.p.) meende, dat Lei den zich de luxe van een sluitende be groting niet kan veroorloven als men zich het bedroevende huisvestingsbeeld voor ogen stelt. Bestaat er verband tus sen de gemeentelijke- en de universi taire bouw?, zo vroeg hij. T 7"AN de afdeling openbare werken en volkshuisvesting kreeg het tweede onderwerp (uiteraard) de meeste belangstelling van de Leidse raad. De sterke aandrang op het college niets onbeproefd te laten om tot ophef fing van de nood te geraken was geheel in overeenstemming met de zwaar te waarmee de tekorten op dit gebied nog steeds op Leiden drukken. De heer Zitman (v.v.d.) opende de rij van sprekers. Hij vroeg de aandacht B. en W. voor de gehorigheid en geluids hinder in flats. Vele mensen komen daar geestelijk niet tot rust Worden aan de architecten aanwijzigingen gege ven om deze hinder te verminderen of te voorkomen? Vermijdt desnoods luxe om daaraan het nodige te kunnen doen, aldus het beroep van de heer Zitman op B. en W. De v.v.d—woordvoerder wilde weten, wanneer het deel van de noord zuid-verbinding tussen Gansoordbrug Levendaal voor het verkeer beschikbaar Namens de k.v.p.-fractie sprak de heer De Bree. Hij bepleitte in het bijzonder een oplossing van de huisvestingsmoei lijkheden der minderdraagkraohtigen. Er is voor deze categorie wel wat gedaan maar van een verbetering op ruime schaal is geen sprake. Bij honderden zullen zij een woning moeten betrekken waarvan de huur boven hun vermogen Hij gaf, lettende op de schrikbarende werkelijkheid van bepaalde woningtoe standen, de voorkeur aan een niet-slui- tende begroting als deze zou kunnen bij dragen tot verlichting. Is er nog werkelijk sprake van eer toewijzing naar urgentie Voorkeur, wil lekeur en winstbejag zijn ten enenmale verwerpelijk De heer De Bree deed enkele sug gesties om in de nood van de door hem naar voren gehaalde groepen zoveel mo gelijk te voorzien. De zeggenschap var de eigenaren dient, als dat nodig is, te worden beperkt. Trieste zaak Elk jaar is het spreken over volks huisvesting weer een trieste zaak, zc begon mr. Woudstra (prot.-chr.) zijn bij drage tot deze bespreking. De toestand blijft ongeveer, hetzelfde» dat is verdragelijke gedachte. De woningbouw dient primair te blijven; al het andere is secundair, ook de projecten van de universiteit, de schouwburg, de veemarkt, gymnastiek lokalen enz. Hadden er meer gen kunnen worden gebouwd Kan er al worden gesproken van een ver beterende situatie ten opzichte van het woningtekort Een aantal mede burgers wordt door dit tekort beknot in zijn essentiële vrijheid. Daarom: alle krachten concentreren op de wo ningbouw De heer Woudstra dacht ook aan de toepassing van arbeidbesparen.de bouw methoden; hij wilde daaraan wèl de voorwaarde verbinden, dat deze wonin gen van goede kwaliteit zijn. Wij moe ten geen krotwoningen van de toekomst gaan bouwen. De heer Woudstra vroeg nog, hoeveel mensen een woningwetwoning bezetten die een duurdere zouden kunnen bewo nen. Grote aandacht is volgens hem no dig voor de boombeplanting in de nieu we ^wijken; Zuid-West vond hij maar Schadevergoeding Nadat de heer Launbenmont Ok.v.p.) het herstel van de oeververbinding ter plaat se van de afgebroken Huigbrug had verzocht, wees mevrouw Geelkerken- Brusse (prot-chr.) op de urgentie van een schadevergoedingsverordening (sane ring); met de vaststelling daarvan kun nen allerlei moeilijkheden worden voor komen, alsook onrust bij al diegenen die door stedebouwkundige maatregeleD zouden kunnen worden getroffen. De heer Van Weizen (c.pji.) bracht op zijn wijze de nood op het gebied van de volkshuisvesting onder woorden. Lel den bouwt te weinig woningen in de woningwetsector: dat is een gevolg van de onvoldoende toewijzing, die zou moe ten worden verhoogd met 25 tot 50 pro cent. De bouw van houten huizen had zijn sympathie niet Het huurverlagings- fonds dient naar zijn mening voor een belangrijk deel te worden aangewend om de minst-draagkrachtigen, die de ho- Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. George Szell; solist: Henryk Szeryng, viooL Diligentia, 8 uur: Alfred Brendel, Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten aan het ontbijt (18 jaar); donderdag: Ontembare hartstochten (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kolonel Hyde contra Scotland Yard (14 j.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontsnap ping uit Zahrain (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Misdaad op straat (18 jaar); donderdag: Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby'! groeien nooit aan een boom (13 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen leugenaar (a.l.) Apotheken Geopend voor spoedgevallen apotheek tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, teL 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt door deze apotheek waarge- Ten toonstellingen Boeihaavezalen, schilderijen en teke ningen Bert Jonk (tot 24 november). Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in samen werking met 3 October Vereeniging (tot 26 november). Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur. Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur njn. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) m 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. De Lakenhal: jubileumtentoonstelling Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). Leidse kweekschool doet in poliquiz mee In de komende maanden zullen de Fe deratie van Christelijk Historische Jon geren Groepen (F.C.H.J.G.) en de Natio nale Organisatie van Anti-Revolutionaire Jongeren Studieclubs (A.R.J.O.S.) een actie onder kweekschoolleerlingen hou den onder de naam „Poliquiz". Doel is bij de kwekelingen meer belangstelling voor de politiek te wekken. Daartoe is men in oktober begonnen met het hou den van wedstrijden. Morgenavond om half ach,t wordt in het gebouw van de kweekschool te Den Haag een wedstrijd gespeeld tussen de Haagse en de Leidse kweekschool. Het is de bedoeling dat in maart de finale wordt gespeeld, die door de radio zal worden uitgezonden. Successen voor Leidse Avibus-leden Verleden week hield de afdeling Aals meer van de „Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers" een nationale tentoon stelling. Enkele leden van „Avibus", de afdeling Leiden van genoemde bond, be haalden daar fraaie resultaten. De heer J. Broekman zag zijn inzen ding diamantvinken bekroond met een eerste en ereprijs, terwijl de heer G. F. de Rooij met een kuifkanarie de eerste prijs en twee ereprijzen behaalde, be nevens een derde prijs voor een bastaardkanarie. De heer Sommeling (p.v.d.a.) wenste concrete inlichtingen te ontvangen over de mogelijkheden voor doorstroming in de verschillende woningcategorieën; hoe. veel woningen zijn er voor hen, die, ge zien hun inkomen, een hogere huur kun nen betalen De vraag naar woningen voor alleenstaanden is nog steeds groot Mogelijkheden benutten Ook de heer Lamers (prot.-chr.) gaf een analyse van de woningbehoefte. Een van de oplossingen ligt zeker in de richting van opschuiving; zit er in die opschuiving wel voldoende schot? De krotopruiming is een kwestie van aan houdende zorg. Het krotopruimingsfonds dat wordt gevoed door rijkspremies, vraagt een bestemming die, naar zijn mening, door de raad moet worden be paald. Hij twijfelde eraan, of een bedrag van f 600 per krot wel voldoende is. De heer Lamers meende, dat de be trokken minister voor bepaalde ge meenten reeds een regeling zou heb ben getroffen ter verlening van fi nanciële faciliteiten voor de sociale sanering. B. en W. van Leiden ver keren, blijkens hun antwoord op een schriftelijke vraag bij het vooronder zoek van de begroting, in de veron derstelling dat op dit gebied nog geen mogelijkheden bestaan. De heer La mers drong er bij het college sterk op aan, dat dit de mogelijkheden niet alleen zal onderzoeken maar ook uit buiten opdat Leiden van de ministe riële experimenten op dit stuk ten volle profiteert. Leiden mag hier be slist niet achteraan komen. Er is haast bij Aldus de heer Lamers. De heer Portheine (v.v.d.) beval de hofjescommissie in de actieve aandacht van het college aan. Gemeente en com missie kunnen in vruchtbare samenwer king voor deze sector van de huisvesting wel iets bereiken. Dr. Winsemius (p.v.d.a.) meende, dat de stadssanering een progressief beleid vereist. Een van zijn vragen was, hoeveel bouwgrond Leiden binnen de huidige grenzen nog heeft. Ook de verhouding hoog- en laagbouw had zijn aandacht Een flatblok met vier woonlagen zonder lift achtte hij niet verantwoord. Leiden als woonplaats gaat erdoor achteruit, meende hij. Van de in aanbouw zijnde woningen wordt één-derde in de vrije sector ge bouwd; hij vond dit een huiveringwek kende verhouding, gelet op de grote be hoefte aan woningwetwoningen. Dr. Winsemius beval opvoering van de esthe tica in nieuwe woonwijken aan. Hij advi seerde B. en W. eens naar Den Haag te gaan om de mogelijkheden voor sa nering te bestuderen. Bitterballen T\E LEIDSE RAAD achtte gis- teravond om vijf over elf, na vier lange dagen te hebben ver gaderd, het ogenblik aangebro ken om uit te spreken, dat hij vrijdag vandaag, woensdag en donderdag heeft men rust be slist de laatste begrotingszittin gen wil houden. Even dreigde er nog een zitting bij te komen. Maar dat scheen men toch al te gortig te vinden. Vandaar dat hij het gister avond, ietwat amechtig, volhield tot tien over half 12. De opmerking van mr. Por theine was hoogst interessant: Wij zijn de eerste dagen wel wat te uitvoerig geweest". Zo'n ge luid is nog nooit gehoord. Mogen deze bekentenis en zelfkritiek voor de ganse raad een aanspo ring zijn, dit volgend jaar reeds te bedenken bij de verdeling der taken en het opmaken van de redevoeringen. Wij geloven graag, dat niet alles is te voorzien. Een dras tische afmeting is niet mogelijk en ook niet gewenst. Maar men bezinne zich als nieuwe raad ernstig op de mogelijkheden tot beperking, in dit geval een der beste deugden. Dat houdt namelijk de frisheid overeind en voorkomt verzuch tingen. Wij zijn intussen wel benieuwd hoe laat het vrijdagavond (nacht?) zal worden. Misschien dat de geur van bit terballen en croquetten de spre kers tijdig tot rede brengt. Laat mr. Bool ze dan om uiterlijk 10 uur laten bestellen. Daar zit nog wel een risico in. want het zou kunnen zijn, dat de raad, consciëntieus als hij is, zelfs genoegen neemt met een koude bitterbal als smakeloze maar des te sprekender beloning van een tot een bitter eind uitgesponnen Met de mogelijkheid daarbij, dat het hele afzakkertje nog wordt vergeten ook, doordat nog een brandende raadsmotie zó van het vuur aan de agenda werd toegevoegd, behelzende dat de bitterballen voortaan pas vlak voor de nachtelijke sluiting van de cafetaria moeten worden af gehaald. Want voor dit punt zou den zich wel eens dertien spre kers kunnen opgeven. Wie er diep over nadenkt kan er ook spectaculaire facetten aan ontdekken. Om nog maar te twijgen over de verschillende politieke benaderingswijzen. Wij horen de bourdon van het stadhuis de nacht al met drie slagen verscheuren Gemeenteraad van Leiden DE Leidse raad, die gisteren zijn zevende en achtste zitting hield ter behandeling van de gemeente begroting, zette 's middags zijn be schouwing van de stedelijke keerssituatie voort. Dr. Roorda (p.v.d.a.) herhaalde zijn suggestie van de oprichting van een eenvou dig verkeersbureau. Het door hem voorgestelde eenrichtingverkeer wil de hij bepaald niet als doel in zich zelf zien; het gaat erom, dat de stad leefbaar wordt in de gegeven situa tie. Een bedreiging van het zaken leven kon dr. Roorda er niet in vin- Hij vroeg, wanneer het verkeersrapport zal verschijnen en waarom een verplaat sing van de schapenmarkt zo onmogelijk zou zijn (rapport directeur markt- havendienst; wat staat er dan in dat dat rapport?). De heer Roorda was mening, dat in het politiële beleid minder coulant moet worden opgetre- De toon van de heer Portheine (v.v.d.) tegenover de directie van de N.Z.H.V.M. keurde hij af, nu blijkt dat er aar verkeersdoorstroming in Leiden wel ontbreekt. Een excuus aan de directeur van de N.Z.H. achtte hij op zijn plaats. De heer Lambermont (k.v.p.) vroeg het college met nadruk, het verkeer het algemeen niet nog meer moeilijkh* den te bezorgen dan de toestand zelf al doet (bijv. door gelijktijdig opbreken straten) De heer Questroo (prot. chr.) had d® indruk, dat over een verplaatsing van de schapenmarkt ook te eenvoudig kan worden gedacht. Er zijn voor het houden van zo'n markt nu eenmaal tal van voor waarden waaraan moet worden voldaan. Evenals de heer Roorda gaf het prot.-chr. raadslid B. en W. in overweging een zodanige parkeermaatregel te treffen dat in smalle straten slechts aan één kant kan worden geparkeerd, maar dan af wisselend, opdat niet altijd dezelfde be woners er last van hebben. De heer Portheine (v.v.d.) hand haafde zijn bezwaren tegen de hou ding van de N.Z.H.; hij had begrip voor de moeilijkheden van de N.Z.H., maar met verklaringen als onlangs via de pers zijn gedaan moet men niet komen. Behoefte aan de N.Z.U.-direc- tie verontschuldigingen aan te bieden had hij niet In een gesprek met de N.Z.H. zullen zeker ook de frequenties moeten worden WETHOUDER MENKEN (sociale ken, k.v.p.)) trok gisteravond twee hoofdlijnen in zijn beantwoor ding Ramens B. en W. van door de raad gemaakte opmerkingen en gestelde vragen: personeelszaken en maat schappelijke zorg. In het algemeen is aan het personeels beleid niet zo heel veel te doen, omdat de gemeente zich nu eenmaal tot be langrijke hoogte aan de rijksregelingen moet houden. Het beleid van de gemeen te kon hij als redelijk goed kwalificeren. Aan de spanningen op de arbeids markt zal ook de gemeente niet kun nen ontkomen. B. en W. zijn bereid, na te gaan in hoeverre de secundaire Leids kantongerecht Ruimte voor het huis is geen privé-parkeerplaats De Leidse kantonrechter had gisteren een bijzonder drukke dag. De och tendzitting was pas or 2 uur 's middags afgelopen en na een korte pauze kwamen de „middagklanten" aan de beurt. De rol vermeldde weer voor namelijk verkeersovertredingen en in één geval, het betrof een 47-jarige weduwe uit Oegstgeest, ging de kantonrechter er toe over wegens alcohol misbruik voor een half jaar het rijbewijs in te trekken en bovendien een boete van 100 op te leggen. De vrouw was op de Voorschoterweg met haar auto tegen een lichtmast ge reden, waarna een gedienstige automobi list haar naar huis had gebracht Zij voerde nu aan, dat haar hond, een bou vier, tegen haar was opgesprongen, de officier had meer interesse voo verklaring van een politieman: ondanks een gebroken ruit hing er een sterke alcohollucht in de verlaten auto, zo deze dienaar der wet geconstateerd. En kele getuigen was het opgevallen, dat de gang van de vrouw niet al te vast was en een hond had niemand gezien. Ten slotte gaf de vrouw toe een rijst- stafel te hebben genuttigd en daarbij „iets" te hebben gedronken Een 19-jarige chauffeur uit Hillegom en een 51-jarige timmerman uit Sassen- heim stonden terecht wegens „parkeer problemen". Eerstgenoemde had met zijp vrachtauto in de H. Baderstraat te Sas- senheim de achter hem staande perso nenauto van de Sassenheimer iets be schadigd bij het achteruit rijden. De Sassenheimse timmerman op zijn beurt had echter bij het parkeren slechts één meter ruimte overgelaten voor de vracht auto en op een verzoek om iets meer ruimte had hij niet gereageerd. Stuurinrichting defect De Hillegomse chauffeur kreeg na een s van f 10 een boete van f 5 opgelegd de Sassenheimse timmerman (die volgens de officier de ruimte voor zijn huis blijkbaar als privé-parkeerruimte beschouwt) hoorde f 25 tegen zich eisen; de kantonrechter verdubbelde dit bedrag echter. Een 47-jarige rijksambtenaar uit Voor schoten had op het parkeerterrein bij het station een andere geparkeerd staan de auto aangereden. Een postbeambte had daarna de man aanwijzingen gege- >m tussen de geparkeerde auto's weg te komen waarna de ambtenaar er ge- maar helemaal vandoor ging. De postbeambte had echter het autonummer genoteerd en zodoende hoorde de Voor schotenaar nu f 50 tegen zich eisen, waarna het op f 40 boete uitdraaide. Op de Hoge Rijndijk had een 38-jarige Woubruggenaar een lantaarnpaal en een lichtmast gekraakt met zijn auto; zelf liep hij daarbij zeven gebroken ribben en een hoofdwond op. Zijn auto werd totaal vernield. De stuurinrichting bleek niet aan de eisen te voldoen en mede daarom werd de Woubruggenaar tot f 50 boete veroordeeld. AMSTERDAM Gem. Un geslaagd: doet. wiskunde R. P T. Gerding, A. H. :happen H. W. v. d. 1 (Amersfoort) Bruidegom Voorzitter jhr. mr. Van Kin schot opende gistermiddag de Leidse raadsvergadering met de mededeling, dat het hem in deze kwaliteit in Leiden nog nooit was gebeurd een bruide gom tegenover zich te hebben. Dat was gisteren voor het eerst het geval in de persoon van mr. Portheine, die op zaterdag 15 december in het huwelijk hoopt te treden. De burgemees ter bood hem een anjer aan, waarmee de heer Portheine verder de hele middag en avond was getooid. arbeidsvoorwaarden kunnen worden verbeterd. De salarissen en rangen van het per soneel van Endegeest zijn herzien. Wat de vrije zondag betreft wordt hier verbetering gestreefd; wel dient begrip te bestaan voor de concrete moeilijk heden. Met uitzondering van de afde ling mannen kan men thans zeker zijn van zeventien vrije zondagen. De wethouder meende overigens nog te moeten zeggen, dat bij dit alles de factor „naastenliefde" niet mag worden vergeten. Vacatures in het gemeentepersoneel worden zo spoedig mogelijk vervuld. Er zijn gemeentediensten die van een tekort nogal veel last hebben: S.L.F., Gemeen tewerken, Endegeest, de reinigingsdienst en de politie. Verder zijn de open plaat sen normaal. Bejaardenzorg De maatschappelijke zorg behandelend merkte wethouder Menken op, dat de inschakeling van gediplomeerde pfleeghulpen in de bejaardentehuizen moeilijk op gang komt, niet zozeer door een minder aantrekkelijke salariëring als wel door de zwaarte van het werk. Subsidiëring zal deze taak wellicht iets meer populair maken. Het zal van belang zijn, dat de gepro jecteerde tehuizen voor chronisch zieke bejaarden zo spoedig mogelijk tot stand komen. Dit facet heeft de volle aandacht W. Faciliteiten voor bejaarden: de bonden hebben unaniem verzocht deze zaken zelf te mogen bevorderen. De wethou der deelde mee, nog niets positiefs var deze zijde te hebben vernomen. De plannen voor de nieuwe nazorg werkplaats zijn doorkruist; er zijn moei lijkheden op bestuursniveau. Ze zijn echter zo goed als overwonnen. De wet houder wenste er in het openbaar geen nadere informaties over te verstrekken. De wethouder deelde de raad mee, dat er contacten bestaan met het in stituut voor preventieve geneeskunde en het sociologische instituut van de universiteit. De afspraak is gemaakt dat B. en W. worden geraadpleegd als vanwege deze instanties onderzoekin gen moeten plaats hebben.- Scripties van studenten worden ook de wet houder voorgelegd en öij besprekin gen daarvan in wetenschappelijke kring is de wethouder van harte wel kom. Zo grijpen theorie en praktijk in elkaar. Voorkomen moet worden, dat de eigen stad te intensief als on derzoekgebied wordt bewerkt. Centrum Zuid-West Het voornemen bestaat, het gezond heidscentrum Zuid-West volgend jaar te dragen voor opneming in de rij ksgoedkeuringsregeling. Aan de mogelijke vestiging van een apotheek in Zuid-West wordt aandacht geschonken. Wethouder Van Hoek (v.v.d.) bleek al naar Den Haag te zijn gegaan om het verkrijgen van de rijksgoedkeu ring voor de nieuwe veemarkt te be vorderen. Er is een uitvoerig gesprek geweest, waarbij een markt-analyse aan het gemeentebestuur werd ge vraagd. Deze zal worden verstrekt. „Meer kunnen wij op dit ogenblik niet doen". De sportbeoefening en de parkeergele genheid zijn in verband met dit project, niet ter sprake gebracht. Naar aanleiding van een aanmerking van de heer Lambermont deelde de heer Van Hoek mee, dat de kooplieden op do vrijdagse markt geen doorlopende ver gunning hebben. Bovendien kunnen ze er niet allen tegelijk staan. De directeur van de dienst zal hij opdragen over een en ander te rapporteren. De wethouder van de bedrijven sprak een woord van lof voor het werk van de reinigingsdienst. In het geringe bedrag voor het ophalen van extra vuil kon hU moeilijk een bezwaar zien. De reinigingsdienst werkt van half 8 tot half 6 met een vrij nauwkeurige re gelmaat en dus weten de bewoners wel wanneer ze de vuilnisbak buiten moe ten zetten. De reinigingsdienst kan ech ter gezinsmoeilijkheden niet oplossen; de bakken staan wel eens te vroeg op straat en dat wordt dan ook wel door de vingers gezien. Het betoog van de wethouder kwam er in het algemeen op neer, dat de dienst en het gemeentebestuur alle beschikbare krachten inspannen om de stad rein te maken en te houden. Ztcembad Wethouder Sannes (p.v.d.a.) meldde de raad, dat het college de goedkeuring van Ged. Staten van het laatste raads besluit betreffende het bad Voorschoter weg spoedig verwacht. Hij ontraadde do raad, wijzigingen in het plan aan te brengc-n, om c-lke vertraging te vermij den. Als het bad er eenmaal is, kan al tijd nog worden bezien of het door be paalde voorzieningen voor ruimer ge bruik geschikt kan worden gemaakt. Van een overdekt bad in de Pesthuis polder komt voorlopig niets. Na de tot standkoming van het bad Voorschoter weg is eerst De Zyi aan de beurt Bij de tweede ronde accentueerden enkele raadsleden nog eens de beteke nis van het verlenen van bepaalde fa ciliteiten aan bejaarden. Een van de suggesties was, met de directie van de N.Z.H. hierover te spreken als haar voor het stadsvervoer een concessie wordt gegeven. Bonden en gemeente kunnen elkaar op dit punt aanvullen. Het onderwijs Om over elf uur begon de raad nog aan de behandeling van de onderwijs- paragraaf. Men aanvaardde, zij het met enige tegenzin, dit late tijdstip om de mogelijkheid uit te sluiten dat men aanstaande vrijdag niet zou klaar komen. Dr. Duyverman (v.v.d.) zei'een gulle hand voor het Leidse Studiefonds zeer op prijs te zullen stellen. Mevrouw GeelkerkenBrusse (prot - chr.) prees de volharding van de oud wethouder Van Schaik voor de bouw systeemscholen; zij stelde B. en aan een van de openbare scho len zijn naam te verbinden. Met betrek king tot de Leidse Muziekschool achtte zij het nodig, dat alle betrokken ge meenten subsidiëren. Molle (p.v.d.a.) besteedde aan dacht aan enige vormen van recreatie, waaronder het volkstuinwezen en een nog aan te leggen kampeerterrein. Het vreemdelingenverkeer werd door de heer Van Aken (p.v.d.a.) besproken. De „bewegwijzering" in de stad (naar gebouwen, musea e.d.) kan worden ver beterd. Ook mr. Portheine (v.v.d.) had belangstelling voor verschillende facet- het vreemdelingenverkeer. Wethouder Van Hoek (v.v.d.) ver klaarde, dat een verkeersbureau hem niel onwelkom zou zijn; hij zal de gedachte wel eens in B. en W. brengen. Een ver keersrapport, met name over de Bree- straat. achtte hij, nu al maatregelen wor den overwogen, niet meer opportuun. De belangrijkste mededeling van de wethouder was wel, dat hij overtuigd is van de noodzakelijkheid van markt- verplaatsing. Hij heeft de directeur van de markt- en havendienst inmid dels opdracht gegeven een plan te ont werpen voor een verplaatsing van de warenmarkt naar de Hooglandse Kerk gracht. De voorzitter, jhr. mr. Van Kinschot, verzekerde de raad, dat ernstig zal wor den getracht het tekort in het politie personeel te verkleinen. Onder de vrou welijke agenten in de grote steden is een vrij groot verloop; doelende op het con- taot met jonge mannelijke agenten zei de voorzitter: „Je moet de kat niet bij het spek brengen". Een opmerking die algemene vrolijkheid teweeg bracht Uitbreiding van het bureau aan de Zonneveldstraat zou later wel eens nodig kunnen zijn, speciaal voor de afdeling verkeer. Ingaande op de opmerkingen van raadsleden over een te coulante houding van de politie deelde de heer Van Kinschot mee. dat dit jaar al 500 processen-verbaal zijn opgemaakt, gro tendeels na verkeersovertredingen. Een betere parkeerregeling voor het plein bij de Pieterskerk komt in voorbereiding. flvoAe Moofitraat-leiden Herdenking 26 nov. in Leidse Pieterskerk Ook dit jaar worden in vele plaatsen in Nederland en te Parijs universitaire bijeenkomsten gehouden ter bevordering van het contact tussen de Leidse univer siteit en de oud-alumni. De sprekers zijn hoogleraren, leden van de wetenschappe lijke staf en studenten, die de Leidse universiteit vertegenwoordigen. De datum 26 november is voor deze bijeen komsten gekozen, omdat op deze dag in 1940 prof. mr. R. P. Cleveringa zijn rede hield naar aanleiding van het ontslag van prof. mr. E. M. Meijers en enige andere hoogleraren door de bezetters. Deze rede vond grote weerklank onder de oud alumni, die het universitaire verzet daar op hun steun gaven. De plaatsen waar de bijeenkomsten worden gehouden zijn: maandag 26 no vember te Alkmaar, Amsterdam, Arn hem, Breda, Brussel, Gouda, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hen gelo, "s-Hertogenbosch, Hilversum, Leeu warden, Middelburg, Rotterdam, Zwolle, dinsdag 27 november te Utrecht en don derdag 29 november te Parijs. Te Leiden zelf komt de universitaire gemeenschap op maandag 26 november de Pieterskerk bijeen. Op 3 oktober had reeds een Leidse bijeenkomst plaats In Gorinchem. Aan de meeste bijeen komsten is tevens een gemeenschappe lijke maaltijd verbonden. De organisatie gaat uit van het Leidsch Universiteits-Fonds en de Stichting Pro Civitate, met hulp van vele plaatselijke comité's. J. A. A. v. d. Horst overleden (77) In Leiden Is óp 77-jarige leeftijd over leden de heer J. A. A. van der Horst, oud-directeur van het Leidse kantoor van Van Gcnd en Loos. Reeds toen hij 13 jaar was, deèd do heer Van der Horst als jongste bedien de zijn intrede in het kantoor te Breda, Na enige tijd in Arnhem te hebben ge werkt, werd hij (in 1916) benoemd tot directeur in Leiden. Tientallen jaren vervulde hij op on verbeterlijke wijze het voorzitterschap van de afd. Leiden der Ned. Reis-Ver- eniging en het voorzitterschap van de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging van Filatelisten. De heer Van der Horst, met wie eeu populaire en in vele kringen bekend® persoonlijkheid is heengegaan, zal don derdag na aankomst van trein 10.59 uur op Westerveld worden gecremeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3