Chinezen boeken grote successen T Verandering op til in Oostenrijk Controle op kernproeven na opheffing blokkade Engeland op 1 januari 1964 lid van de E.E.G.? Aanval in rug bij Se La-pas ht een. &jojdtfce ky *58xeiccf De Tabula Peutingeriana 5 MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Nauwere band met E.E.G. De (r.k.) volkspartij van kan selier Alfons Gorbach heeft (zo als elders gemeld) een forse over winning behaald in Oostenrijks zesde na-oorlogse verkiezingen De oorzaak van deze stembus zege moet gezocht worden in het streven van de kanselier naar nauwe betrekkingen met de Eu ropese Economische Gemeen schap en vergaande sociale her vormingen in het binnenland. DE E.E.G. Gorbach's zege wordt dus niet zo beschouwd als het resultaat van de kiezingscampagne die twee maanden •r Eüy an dei erricht Alida erf Dt te Al- van de kottei 510 pk 5 ver Belgisch prinselijk paar gewond Prins Albert de Ligne en zijn echtge note. die verwant zijn aan het Belgi sche koningshuis, zijn gistermiddag bij Mormant-sur-Vernisson, in Midden- Frankrijk. bij een auto-ongeluk zwaar gewond geraakt De wagen, die bestuurd werd door de prins, slipte op de gladde weg en botste tegen een boom. Het prin selijk paar is naar het ziekenhuis van Montargis overgebracht. Van de zijde van het ziekenhuis werd later meegedeeld, dat prins Albert een dijbeen had gebroken en was geopereerd maar dat er ..in het geheel geen gevaar voor zijn leven" is. De prinses was aan haar verwondingen Vijfde mislukking Polaris-raket de tweede trap begon de raket als een kurketrekker rond te draaien. Radio grafisch werd de zelfvernietiging van de raket in werking gesteld. De stukken vielen verscheidene kilometers uit de kust in de Atlantische Oceaan. De A-3 is ontwikkeld om de reik wijdte van de Polaris-onderzeërs te ver groten van 2760 tot 4600 km. Amerikaans intern vredeskorps President Kennedy heeft een minis teriële commissie gevormd om de moge lijkheid van oprichting van een nationaal vrijwilligerskorps naar het voorbeeld tin het vredeskorps te bestuderen. Het i de bedoeling dat dit korps de Ameri kaanse gemeenten bij hun sociale vraag- itukken zal bijstaan. De commissie bestaat uit zeven onder leiding van de minister van JVu.- titie. Robert Kennedy. Zij zal op 1 januari 1963 rapport aan de president uitbrengen. In een voorbereidende studie, door minister Kennedy in de laatste twee maanden verricht, wordt een aantal ge bieden opgesomd waarin het korps zou kunnen worden ingezet, zoals scholen in achterbuurten en recreatiecentra, krank zinnigengestichten, Indiaanse reservaten, werkkampen van immigranten en ver beteringsinstituten. Chr. Democraten Berlijn bijeen Het hoofdbestuur en het uitvoerend co mité van de internationale unie var christen-democraten hebben in het afge- weekeinde onder voorzitterschap lang op zeer milde toon gevoerd i grote kringen bestond namelijk de v dat het neutrale Oostenrijk onder socialistische regering een neutralisti- sche koers zou volgen en daardoor de boot van Europa's economische integra- De uitslag is des te opmerkelijker aangezien de Volkspartij 100.000 stem men vooruitgegaan is haar totaal steeg van 1.923.043 bij de vorige verkie zingen tot 2.024.579 zonder dat zij pro fiteerde van indirecte hulp van com nistische stemmenwinsten ten koste de socialisten. HERVORMINGEN De Conservatieven en de socialisten onder leiding van vice-kanselier Bruno Pittermann hebben in beginsel ove: stemming bereikt over een voortzetting van de nauwe samenwerking van beide partijen in een nieuwe regeringscoalitie. De 64 jaar oude kanselier heeft echter al doen weten dat hij niet tegen elke prijs een nieuwe coalitie wil sluiten. Gorbach wil een vérgaand hervormings plan. Hij wil de coalitie democratiseren door het parlement een directer invloed op het staatsbeleid te geven en door volksstemmingen te doen houden ovei belangrijke beleidskwesties, waarover de beide coalitiepartners geen overeenstem ming hebben weten te bereiken. van de Belgische minister-president Le- fevre in West-Berlijn vergaderd. Hierbij waren o m. van Nederlandse zijde aan wezig de voorzitter van de anti-revolu tionaire partij, dr. W. P. Berghuis het lid van de Tweede Kamer en junct-secretaris van de KVP, de heer Kleisterlee. Na uiteenzettingen over de toestand in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland te heb ben aangehoord besloot het hoofdbe stuur tot een verklaring, waarin zelfbe schikkingsrecht voor de bewoners van Berlijn en verzekering van de verbin dingen van West-Berlijn met de bonds republiek -geëist worden. Dodenherdenking in West-Duitsland de bejde wereldoorlogen. Op deze Duitse nationale rouwdag hingen overal de vlaggen halfstok, en werden op be graafplaatsen en bij gedenktekens kran sen gelegd. Op een bijeenkomst in Bonn eerde bondskanselier Adenauer in en toespraak de nagedachtenis van de 1 de wereldoorlogen gevallenen en van de slachtoffers van politieke, godsdien stige of rassenovertuigingen. Voor de eerste maal werd ook in het voorma lige concentratiekamp Bergen-Belsen op de Lünenburger heide een herden kingsbijeenkomst gehouden. Op alle grote begraafplaatsen in West- Europa waar Duitse militairen begra ven liggen, legden diplomatieke verte genwoordigers van de Bondsrepubliek kransen. De Westduitse ambassadeur in Moskou. Horst Groepper, verrichtte op de voormalige Duitse begraafplaats aldaar een kranslegging. Marokko krijgt een nieuwe grondwet Koning Hassan II van Marokko heeft zondag in een radiorede beloofd dat het land binnen twintig dagen door een volksstemming zijn mening over de nieuwe grondwet kan geven. Deze nieu we grondwet bepaalt, dat er een con stitutionele monarchie en een gekozen volksvertegenwoordiging zal zijn. De koning stelt de ministers aan, heeft het recht kabinetsvergaderingen voor te zit ten, verdragen te signeren en het par lement naar huis te sturen. Buschauffeur sliep: 28 doden Doordat de chauffeur in slaap is ge vallen, is een bus met 30 passagiers van een bergweg gestort. 28 mensen kwamen om het leven. Het ongeluk ge beurde 650 kilometer ten Zuiden van Bogota. De gewijzigde machtverhoudingen zul len zich eveneens weerspiegelen in de samenstelling van het nieuwe coalitieka binet, dat vrijwel zeker opnieuw onder leiding van Gorbach zal komen te staan. Verwacht wordt, dat de Volkspartij de portefeuille van buitenlandse zaken, die in het scheidende kabinet door de soci alist Bruno Kreisky beheerd werd, vooi zich zal opeisen. Gorbach heeft verklaard, dat Oosten rijks belangstelling voor het aanknopen van zo nauw mogelijke betrekkingen met de gemeenschappelijke markt vérstrek kende politieke besluiten vereist, die de portefeuille van buitenlandse zaken bui tengewoon belangrijk maken. Als kandi daat voor de funktie van minister van buitenlandse zaken wordt genoemd dr. Ludwig Steiner, staatssecretaris van het ministerie van buitenlandse zaken. INDUSTRIE Verder wil kanselier Gorbach de ge nationaliseerde industrieën de industrie en de mijnen omvattend derniseren teneinde deze takken v verheid een goede concurrentiepositie te geven wanneer de associatie met de E.E.G. een feit wordt. Pittermann. die genationaliseerde industrieën geleid heeft, is tot dusverre gekant -geweest tegen de meeste vSn Gorbach's hervor- mingsideën, omdat zij in de overgangs periode onvermijdelijk tot moeilijkhe den zullen leiden. LANGDURIG Zodoende zal de Volkspartij voor d< vorming van een nieuwe regering onge twijfeld moeilijke onderhandelingen met de socialisten moeten voeren. Gorbach verwacht, dat die onderhandelingen ken. zo niet maanden zullen duren. Het kabinet zal morgen aftreden wacht wordt, 'dat president Adolf Schaerf Gorbach zal verzoeken een nieuw kabi net te vprmen. Chroesjtsjef bereid tot ruil? In ruil voor de Amerikaanse Ogenblik de berichten, volgens welke blokkade en boycot van Cuba en herstel van de normale diploma-1 grootte van compagnieën zijn ingedeeld, tieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Cuba en- de er kenning van Oost-Duitsland door de westerse mogendheden heeft premier Chroesjtsjef van de Sow- jetunie president Kennedy aan geboden al het Russische perso neel en de wapenvoorraden uit Cuba terug te trekken en in te stemmen met een verbod op het nemen van kernproeven met be perkte inspectie ter plaatse en de naleving daarvan. Dit heeft het doorgaans goed-geïnformeerde Britse blad The Observer giste ren gemeld. Er kon gisteravond nog geen bevestiging of ontken ning van het bericht worden ge geven. Het blad voegt aan zijn verklaring toe, dat als de erkenning van Oost- Duitsland door de westerse landen feit zou worden, de Berlijnse r onmiddellijk k zou worden afge broken en het vrije verkeer tussen Oost- en West-Berlijn zou worden hersteld. De Russische eerste vice- premier zou deze voorstellen var Chroesjtsjef aan de Amerikanen heb ben overgebracht toen hij onlangs in New York was op doorreis naar Cu ba. De Amerikaanse regering zou op het Dr. Van Houten noemt werkhypothese Bij de besprekingen in Brussel tussen de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap en Engeland wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat Engeland op 1 januari 1964 tot de E.E.G. zal kunnen toetreden. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, die voor zitter van de raad van ministers in de Belgische hoofdstad is geweest, heeft dit zaterdag op een perscon ferentie verklaard. Sprekende over kwesties van doua netarieven noemde hij de datum var 1 januari 1964 als begin van bepaalde tariefmaatregelen ten behoeve Afrikaanse landen van het Britse Gemenebest, die hebben geweigerd als geassocieerd lid tot de gemeenschap toe te treden, indien Engeland lid wordt In antwoord op een vraag: of deze maatregel niet eerst zou ingaan op de dag waarop Engeland tot de E.E.G. zal toetreden, zei dr. Van Houten, dat als werkhypothese daar voor de datum van 1 januari 1964 wordt aangenomen. In antwoord op verdere vragen ver duidelijkte de voorzitter van de confe rentie, dat in het gesprek tussen de E.E.G. en Engeland deze datum niet offi cieel als uitgangspunt wordt genomen. De le januari 1964 is echter wel als richtlijn genomen in het werkdocument over de tariefmaatregelen. Staatssecretaris Van Houten deelde mede. dat in de onderlinge besprekingen van de zes E.E.G.-landen over het vraag stuk van de financiële regelingen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid „enig licht is gevallen op de richting, waarin de oplossing zal moeten worden gezocht". Dit vraagstuk kon, hoewel het wel op de agenda stond, niet met de Britse delegatie worden besproken, aan gezien de „Zes" onderling geen gemeen schappelijk standpunt konden bepalen. Tweepunten Twee beginselen voor de gemeenschap pelijke financiële verantwoordelijkheid voor het landbouwbeleid hebben de „Zes" thans aanvaard, aldus dr. Van Houten: 1 De opbrengst van het heffingsstelsel A van het landbouwbeleid vormt in de eindfase daarvan een onderdeel van het inkomen van de gemeenschap, o Er moet een evenwichtige verdeling van de lasten zijn tussen de lid- bracht, waarbij moet worden voorkomen dat het eerste zou leiden tot een „on evenredige" belasting van sommige lid staten. Daarbij hebben de „Zes" zonder uitzondering hun medewerking toe gezegd om tot een oplossing te komen, waarbij de Europese commissie een be langrijke rol zal spelen. nader onderzoek willen onder werpen. Kennedy zou van de Sowjet- unie geëist hebben, dat zij haar mili taire eenheden tegelijk met alle offen- wapens van Cuba terugtrekt, als s komen te staan dat het Kremlin deze eenheden op Cuba te laten. Het wordt in Amerikaanse di plomatieke kringen ook voor mogelijk gehouden dat deze indeling van het Rus sische personeel met het oog op het ko mende vertrek is gemaakt. Binnen 48 uur wordt de Russische be slissing verwacht over de Amerikaanse eis tot verwijdering van de Iljoesjin-28 bommenwerpers van Cuba. Volgens wel ingelichte kringen bevinden zich 35 van deze toestellen op het eiland. Arrestaties Dit weekeinde heeft de Amerikaanse federale recherche (FBI) in New York een grote voorraad wapens in beslag ge nomen, die eigendom was van Castro- gezinde Cubanen. Tevens werden drie Cubanen, onder wie een lid van de Cu baanse delegatie bij de V.N., in hechte nis genomen op beschuldiging menzwering tot het plegen va Onder de voorraad in beslag genomen wapens bevonden zich handgranaten, ontstekingsapparaten voor bommen en ander materiaal, dat gewoonlijk ge bruikt wordt voor sabotage en guerrilla activiteiten. De FBI vond de wapens ir de werkplaats van Garcia in Manhat tan. De aangehouden Cubanen zijn de 27- jarige Casanova, die onlangs als atta ché bij de Cubaanse afvaardiging de V N. in de Ver. Staten zou zijn gekomen, de 22-jarige Sueiro uit New York en de 42-jarige Orellana eveneens uit New York. Een ander lid van de Cu baanse missie bij de V.N.. de 21-jarige Abad en zijn 20-jarige vrouw Elsa wa rn ook bij de samenzwering betrokken, laar zij zijn niet aangehouden. De drie arrestanten worden behalve an het beramen van sabotage-daden ook beschuldigd van het optreden tegen agenten van een buitenlandse mogend heid. zonder de diplomatieke status te bezitten. Op beide punten staat een ge vangenisstraf van maximaal tien jaar. Intussen heeft Cuba tegen de arrestatie an het drietal fel geprotesteerd. Amerikaanse schepen en vliegtuigen hebben meer dan tien Russische onder zeeboten in het Caribisch gebied waar genomen sinds de Amerikaanse blokka de van Cuba begon. Dit hebben welinge lichte kringen in Washington gisteren bekendgemaakt. Dit zou een van de grootste concentraties van Russische on derzeeboten zijn die ooit in dit gebied zijn geconstateerd. Psychologen door kleur geboeid mens en de kleur was de strek king van de in het Minervapaviljoen in Amsterdam gehouden twaalfde Neder landse kleurendag van de Nederlandse vereniging voor kleurenstudie. Het fe nomeen ..kleur", zo zette de voorzitter, de heer J. F. Rodenberg, in zijn ope ningswoord uiteen, heeft door de eeu wen heen niet alleen denkers en dich ters geboeid, maar ook onderzoekers, waarbij de psychologen in de moderne tijd niet zijn achter gebleven. De heer J. J. Wittenberg uit Amster dam belichtte hierna enige filosofische en psychologische aspecten van licht De architect G. Rietveld sr gaf e beschouwing over de wijze waarop hij kleur in ruimten gebruikt, hetgeen vol gens hem zeer individueel is. De heer Rietveld onderschreef nog steeds het kleurgebruik van de stijlgroep, die uit sluitend met primaire kleuren werkt. De bekendste Spaanse matador. An tonio Ordonez, heeft na een stierenge vecht in de Peruviaanse hoofdstad Li ma bekendgemaakt, dat hij er met houdt. De 30-jarige Ordonez was de af gelopen anderhalf jaar drie maal ern stig gewond in de arena, de laatste maal in september te Salamanca. Een luchtopname van het Rus sische vaartuig „Tropik", dat deel uitmaakt van de bijna hon derd Russische en Poolse vis sersboten, die in het Engelse Ka naal zijn waargenomen, ongeveer 20 mijl ten Zuidoosten van Dover. Het is nog niet bekend wat het doel is van deze massale vaar tocht van de Sowjet-vissers. Een Sowjet-vuurpeloton heeft een Let gefusilleerd, die schuldig was be vonden aan het aanranden van een, 11- jarig meisje. De 30-jarige beklaagde had verklaard schuldig te zijn, maar in dronkenschap te hebben gehandeld. het vliegveld ten zuiden van Walong onder Chinees vuur kwam. Uit eindelijk moesten de Indiase troepen zich terugtrekken. De strijd duurt nog steeds voort. Indiase woordvoerders het verlies van Walong ,,een grote tegenslag". Ook in het gebied van Tawang ont ketenden de Chinezen een groot of fensief. India moest zich terugtrek ken op de Se La-pas waar verwoe de gevechten ontstonden. Tot grote verrassing van de Indiase troepen wisten de Chinezen deze belangrijke sleutelpositie in de rug aan te vallen. Zij sloten de Indiase troepen die de pas verdedigden in en bereikten de weg naar de stad Bomdila. Bij het vliegveld van Tsjoesjoel, aan en ander deel van het front in La- dakh. zijn de Chinezen aan hun lang verwachte aanval begonnen. Zij vie len. na een artilleriebeschieting, twee vooruitgeschoven posten aan, waar op het ogenblik nog wordt gevochten. Na de strijd van dit weekeinde Is wel duidelijk geworden, dat China zowel de De Chinezen hebben na verwoe de gevechten in het gebied van de Himalaja enkele belangrijke successen geboekt in hun strijd tegen India. De zware tegenaan val van de Indiërs hebben zij af doende beantwoord- De strate gisch belangrijke plaats Walong bij de Birmaanse grens is in Chi nese handen gevallen, zij het ten koste van zeer zware verliezen. Aan een ander deel van het front, bij de Se La-pas vielen zij de India se troepen in de rug aan. Ver moedelijk bereikten zij hun posi ties via de neutrale bergstaat Bhoetan. Door het verlies van Walong liggen de rijke olievelden van Assam open voor de Chinese aanvallers. De sterk te van de aanvallers in dit gebied was,,. - - j- „j j___ Inkt de toestand echter onhoudbaar, meer dan een divisie, gesteund do de Tnriiase troeDen noe steeds geen artillerie, zware mortieren en terug stootloos geschut. De Chinezen vielen In golv der het uitsloten van oorlogskreten. Zij bekommerden zich niet om de massale verliezen. De Indiase positie werd moei- I De hoogbejaarde oud- poiicus sir Winston Chur chill heeft het nog mogen beleven, dat zijn eerste achterkleinkind werd ge boren. De moeder van het kind een jongen is mevrouw Piers Dixon, een dochter van de minister van koloniën, Duncan Sandys, die getrouwd is geweest met Churchills dochter Diana. Moeder en kind maken het uitste kend. I Van vier kinderen van le den van de Russische am bassade in Londen zijn gisteren de amandelen weggenomen. In het kader van de actie van de Britse nationale gezondheids dienst, waaronder ook in Engeland wonende bui tenlanders vallen, ge schiedde de operatie gra tis. Bij de vier kleuters was ook een kleinzoon van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gro- I Hoewel de twaalfjarige Hamdija Kalist uit Bel grado korte tijd een oor heeft moeten missen, omdat het er door een paard was afgebeten, kan het kind nu weer heel goed horen. Nadat het meisje zonder oor was thuisgekomen, snelde de vader naar de plaats van het „ongeluk", waar hij het oor vond. Direct bracht hij het lichaams deel naar een arts, die het met succes aan het hoofd van het meisje hechtte. I Van 21 december tot 7 januari zal in Zweden op alle wegen een maximum snelheid van tachtig kilo meter per uur worden in gevoerd. Op het ogenblik bestaat geen maximum snelheid in dit land, be houdens in de bebouwde kommen waar maximaal vijftig kilometer per uur mag worden gereden. I Een Amerikaanse ko miek, de neger Dick Gregory, heeft geweigerd in de gevangenis van Ma ryland op te treden voor dat zijn blanke en zwarte toehoorders door elkaar mochten zitten. Zijn op treden werd een overwel digend succes, „hetgeen echter niet betekent dat de rasgewijze indeling van de gevangenen voortaan zal worden opgeheven", zo voegde de gevangenis directeur er onmiddellijk aan toe. I In het bisdom Lodi in Noord-Italië zijn de pries ters gewaarschuwd voor surrogaten van de altaar wijn. De waarschuwing is hoogstwaarschijnlijk een uitvloeisel van het levens middelenschandaal waar mee Italië te maken heeft. Het korte communiqué, dat aan alle priesters werd uitgereikt, luidde: „Van wege de gemakkelijke wijze waarop met wijn ge knoeid kan worden en de moeilijkheid om puur druivenwijn te onder scheiden van namaak, dringen wij er bij alle priesters op aan hun in kopen van altaarwijn al leen te doen bij verkopers die door het bisdom wor den erkend." Commentaar Gezelligheid op zaterdag Van de zaterdagse televisiepro gramma's mogen wij, volgens het toegepaste coördinatiesysteem gezel ligheid verwachten. Die werd zater dagmiddag verhoogd door een veel betere reportage van de „aankomst van Sint Nicolaas in Amsterdam" dan we ooit hebben gehad. Wel kwam de Sint wegens iets te schielijke debar- katie hals over kop in het beeld, maar daarbij gold het voordeel dat er niet zo lang behoefde te worden gewacht door de kinderen thuis. Een woord van lof komt toe aar Arie Kleywegt die ditmaal het com mentaar verzorgde en dat op uitste kende wijze deed. Heel onderhoudend, heel afwisselend en de juiste kinder toon voerend. Ook de Sint zelf gaf zich nu eens wat meer rekenschap het feit dat niet alleen in Neder land, maar ook in België de kinderen thuis toekeken en het feit dat de op namen ook naar de West worden ver zonden door de Wereldomroep werd evenmin vergeten. Avonds besteedde de KRO in de rubriek „Brandpunt" aandacht aan actualiteiten, o.a. aan de treurige woonomstandigheden in de Amster damse Spaarndammerbuurt. Het showprogramma van Teddy Scholten had ups and downs, de uitblinker was echter de buikspreker Dennis Spycer. De KRO-televisie heeft wel. pech met de nieuwe quiz: eerst moest de start worden uitgesteld omdat de pre sentator Pim Dikkers niet vrij was, kreeg de regisseur Carl van der Ploeg op de dag van uitzending een auto-ongeluk zodat inderhaast Leo Ak kermans de regie moest overnemen. Maar enfin, het programma kwam nu toch op het scherm en het heeft ons deels teleurgesteld, deels vermaakt. Letterlijk wel te verstaan: het eerste deel, waarbij een aantal encyclopedi sche vragen in veel te hoog tempo zomaar in het wilde weg „aan het publiek" worden gesteld door de op een sofa gezeten Pim Dikkers en Jos van Loon, kan men in het vervolg veel beter achterwege laten. Dit is geen programma, en helemaal geen „quiz". Het tweede deel, dat niets met het eerste heeft te maken, is daarentegen met een aantal aan twee teams gestelde testvragen óók voor de huiskamer bijzonder aardig en weer eens wat anders. Vervalt het eerste deeldan blijft er wat meer (nodige) tijd. over voor het tweede en dan kan dit een heel aardig geheel worden. Nu moest het, ook al leidde Pim Dikkers vlot en ge animeerd, allemaal veel teveel ge haast worden. Tot besluit zond de KRO het tweede programma in de Pinto-serie uit. op nieuw een boeiende kwestie, opnieuw zeer fraai spel van Frits Butzelaar, maar ook.voor de kijkers weer het nare gevoel bij het vernemen van het vonnis in een zaak, die op authentieke gegevens berust. 12.50 Actuallti vanavond iek; 10.50 Klas 12.30 MededeUngen12't°; 12.33 Lichte grammof; 1) Populaire grammofoonmuziek; 14.35 Wij terdag jl cenlof; 17.00 Voor de jeugd; ;eringsuitzen- programma, (herh. v. Lichte grammofoonmnzii ken; 16.30 Ziekenlof; 1 17.40 Beursberichten: 17.45 R; ding: St. Maarten, door Henk Dennert; 18.00 Licht kwartet met zangsolisten; 18.20 Kaar- op tafel, gesprekken over actuele proble- i; 18.30 Country en Western Express (gr.): 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording. c"voor ifoonmuziek; 9.00 Gym- w; 9.10 De groenteman; klassieke kamermuziek (gr.); ijding; 10 00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 t ste; 12.20 Regerings-uitzending: Voo indbouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. lai tuinbouw; 12 33 Dansorkest en zangso Nieuws; 13.15 Mededelingen, eve adio; 15.00 Met naald e uo: moderne muziek; 1 e Douro, klankbeeld: 16.15 Lichte jeugd: 17.30 Am Premier Nehroe heeft het Indiase volk gewaarschuwd zich niet te laten ontmoedigen door de teleurstellende berichten van het front, maar zich in tegendeel schrap te zetten voor een langdurige oorlog tegen China. Militair lijkt de toestand echter onhoudbaar, daar de Indiase troepen nog steeds geen kans zien ook maar ergens tegen de numeriek veel sterkere Chinezen stand te houden. De V.S. hebben aan Pakistan laten weten, dat met India is overeengeko men waarnemers aan te stellen die er op moeten toezien, dat de wapenhulp aan India niet wordt „gebruikt" voor andere doeleinden dan de strijd tegen China. Bij misbruik zullen de V.S. on middellijk passende maatregelen ne men. Ook Engeland heeft een derge lijke bepaling als voorwaarde gesteld. De Indiase communisten hebben be sloten pogingen in het werk te stellen China te isoleren van andere communis tische landen De Indiase afdeling van de partij staat volledig achter Nehroe. De Sowjetunie die eerst gepro beerd heeft China niet voor het hoofd te stoten, heeft nu de politiek van China scherp aangevallen. De Praw- da zei in een hoofdartikel, dat men niet de strijd tegen het imperialisme kan prediken en tegelijk „provoca tieve acties uitvoeren welke de zaak van de vrede en het socialisme niet versterken, maar ondermijnen." Chi na werd niet met name genoemd; de aanval richtte zich voornamelijk te gen Albanië. Nieuwe camera voor bestolen N.T.S. te Rome De Nederlandse televisiegroep was gisteravond weer in staat om te wer ken bij het rooms-katholieke oecume nische concilie in Rome nadat ze een nieuwe camera had gekocht. De oude camera werd woensdagavond gesto len. Een woordvoerder voor de Cinecen- trum filmmaatschappij uit Amster dam verklaarde dat het team twee da gen lang geen opnamen had kunnen maken nadat dieven woensdagavond een gesloten auto binen waren ge drongen en zich uit du voeten maakten met een uitrusting ter waarde van IOQOO gulden een televisiecamera en een bandrecorder. De woordvoerder verklaarde dat er geen film in de gestolen camera zat en dat de camera teas verzekerd. Hij vertelde dat de bandrecorder nieuw was en dat er, toen hij gestolen werd, geen opnamen op de band stonden. Zijn team had in Rome een nieuwe camera gekocht. De politie heeft de zaak in onder zoek. Drie Picasso's uit villa gestolen Drie pentekeningen van Pablo Picasso zijn dit weekeinde gestolen uit de wo ning in Chelsea van sir Osbert Sitwell. De waarde van de tekeningen wordt geraamd op 600 pond per stuk. vanavond jespraalc; 19.55 Gr; icht orkest en zangsoliste; 20 20 en gentleman, blijspel; 21.10 nofoonmuziek: 21.20 Vocaal ei 22.15 Pianorecital: kil! |g 22.40 Avonc reking: 23.05 menten (gr.); 19.45 Pianorecital (gr. Openbaar kunstbezit 1963: een woori aanbeveling; 20.00 Nieuws; 20.05 Dc Ra Actualiteiten; 23.00 Jazz- DRAADOMROEP VANAVOND nle In d kl.t. Lento. Allegro i 1057 Waarschijnlijk zouden in onze dagen weinigen meer iets geweten hebben van de Duitse oudheidkundi ge Konrad Peutinger, die van 1465 tot 1547 leefde, ware het niet dat 's mans naam door gelukkige om standigheden onverbrekelijk gekop peld is aan een oude wegenkaart uit de Romeinse tijd. Tot goed begrip van deze geschie denis moeten we teruggaan tot het begin van onze jaartelling, toen door vermeerdering van Ce kennis aangaande verschillende landen, de bestaande landkaarten uit de Griek, se en Hellenistische tijd ontoerei kend en onbruikbaar bleken. Voor de verplaatsing en legering van de vele Romeinse legioenen in het uit gestrekte Romein se Rijk had keizer Augustus dus drin gend nieuwe en be trouwbare kaarten nodig, zodat hij zijn vriend en mede werker, de bekwa me Agrippa, op dracht gaf een kaaft van het hele Romeinse Rijk te vervaardigen. De ze Agrippa hebben we destijds ook eens genoemd ais de bouwer van hef waterleldingsysteem in Rome. en de opdracht van de keizer belandde zoals we dus mogen aannemen in betrouwbare handen. Zo goed en zo kwaad als het In die tijd ging heeft Agrippa zich van zijn nieuwe taak gekweten en de re sultaten kunnen dan ook zeer zeker als verdienstelijk worden bestem peld. Hij liet weliswaar geen opme tingen verrichten in het voor de Ro meinen toegankelijke gebied van de destijds bekende wereld, maar hij liet wél veie beschrijvingen van reisroutes bijeenbrengen, met een opgave van de afstanden tussen de verschillende plaatsen. Aan de hand van die gegevens werd de groottte van verschillende landen berekend en werden de vormen van die lan- TOCH IS HET ZO! den vastgesteld, waarbij rekening werd gehouden met de voorstelling die dc geografen in die dagen van bepaalde streken hadden. Bovendien heeft Agrippa een zeer belangrijke statistiek van het Rijk samengesteld, waarin o.m. de aan Rome horige stammen waren opgesomd. Dit materiaal werd verwerkt in een grote wegenkaart, die welis waar nog niet voltooid was toen Agrippa in 12 v. Chr. stierf, maar die toch al zo ver gevorderd was, dat opvolgers haar konden afmaken. Vele gegevens die ons van latere klassieke schrijvers hebben bereikt, zijn gebaseerd op deze kaart, waar van een afschrift bovendien werd ge- grifd in de marmeren achterwand van een gaanderij in Rome, zodat de burgers een indruk konden krijgen van de afmetingen van hun rijk. Maar wat heeft Konrad Peutinger uit de 15e eeuw daarmee te maken? Wel, deze man erf de van de Duitse dichter en beoefe naar van de geschiedenis, Konrad Celtis, een wereldkaart uit de 13c eeuw, welke kaart in laatste instan tie bljjkt terug te gaan op de kaart die keizer Augustus door Agrippa Het vervaardigen! Van de 12 lintvormige segmenten (van 12 voet lengte en I voet breedte) zijn er nog 11 over die na vele lotgevallen in 1738 het eigendom zijn geworden van de Hof- bibliotheek te Wenen. Dit kleinood staat bekend als de Tabula Peutinge riana en heeft de naam Peutinger bekendheid gegeven bij een leder die naar oude geografische feiten speurt. Wist n overigens, dat in de oud heid de kilometerteller al was uitge vonden?

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5