Katwijkse kotter te water Met één aandeel Vereenigd Bezit van 18941 aandeelhouder in ca- 200 ondernemingen Kotter- en loggervloot had geen klagen Rietvelders Hazerswoude blij met stromend water AIKLWF mnSCHK COUR 4NT MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 isserijgolfjes TN oktober 1962 werd aan de IJmuider rijksvisafslag 10.040.087 kilo vis aangevoerd met een opbrengst van 7.588.339. In dezelfde maand van 1961 waren deze totalen 10.066.233 kilo en 6.086.703. Tegen een geringere aanvoer staat dus een hogere opbrengst. Een nadere bestudering van de lijst brengt een aantal interessante zaken naar voren. De aanvoer van verse haring steeg van 3.496.942 kilo tot 3.859.837 kilo, de opbrengst van f 1.111.266 tot f 2.052.384. Zo op het oog een redelijk resultaat, maar ook hier bedriegt de schijn. De spanvissers namen namelijk een groot gedeelte van de aanvoer voor hun rekening. Zij hebben in oktober 1962 onder de Nederlandse kust grote hoeveelheden haring gevangen. De trawlers heb ben in die periode naar het malse zeebanket moeten zoeken. Zij voerden de haring maar mondjesmaat aan. Natuurlijk misgunt niemand de span vissers hun successen, maar met de boven omschreven situatie dient men wel rekening te houden om een juist inzicht in de verhoudingen te krijgen. De kotter- loggervloot had helemaal duizendste niet onopgemerkt voorbij laten geen klagen. Weliswaar liep de door het geringer aantal vaartuigen dat aan de visserij op platvis deelnam terug van 857.821 kilo tot 740.848 kilo. maar de opbrengst steeg van f 2.357.594 tot f 2.469.817. Het rendement per schip ging dus behoorlijk omhoog. De scholvangst liep op van 567.880 kilo tot 1.427.523 kilo. de opbrengst van f 412.612 tot f 601.267. Verheugend was ook. dat de aanvoer van rondvis over de gehele linie een stij ging onderging. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag 100 sche pen aan de markt. Hieronder bevonden zich de IJM 26 's-Gravenhage met 400 kisten en de VL 110 Michiel Jan met 495 kisten. Wrakken. De Nederlandse schepen die onder de Engelse Wal bij Dover het slechte weer hebben afgewacht, zijn op de Sandettie weer in actie gekomen. De visserij viel niet tegen, maar verscheidene netten kwamen in aanraking met wrakstukken, waardoor veel schade ontstond De eerste vangstmeldingen spraken van trekken van 50 tot 65 kantjes. Later werd het min der. Maar toch gaven de dagvangsten vergeleken met de povere resultaten van de voorgaande dagen reden tot voldoe ning. De IJM 134 Allan Water meldde een d&gvangst van 100 kantjes. Hiermee was de IJmuider trawler een van de slecht ste vangers De meeste schepen kwamen daar boven met als uitschieters een paar schepen, die het tot ruim 250 kantjes brachten. Protesten De Belgische kleinhandelaren in vis zijn het niet eens met de beslissing var. het gemeentebestuur van Ostende om het toegangsrecht tot de plaatselüke vismijn te verhogen van 1000 tot 3000 frank. Zij hebben daar overduidelijk uiting aan ge geven door een orotestmars met karreties en al. De detaillisten zien hierin een dis criminerende maatregel, die ten doel heeft de groothandel te bevoordelen. Voor vele hardwerkende kleinhandelaren is het heel moeilijk jaarlijks de 3000 frank op tafel te leggen. Roemenië. Roemenië heeft bij de Japanse Hitachi Shipbuilding Company twee trawlers be steld. De schepen die uiterst modern zul len worden uitgerust, moeten eind 1963 worden opgeleverd. Dit is de eerste Roe meense order van dien aard voor Japan. Pierenbouw. De uitbreidingswerkzaamheden aan de IJmuider havenmond vorderen goed. Vrij dag heeft de duizendste onderlosser een vracht stenen gelost voor het onder lichaam van de verlengde Zuidpier. In de zomermaanden van 1961 is men met dit precisiewerkje begonnen. Via aan de wal opgestelde Decca-apparatuur worden de schepen naar de juiste plaats gedirigeerd Zo op het oog heeft het werk geen spec taculair karakter. Het verloopt in alle stilte, zodat het de schijn heeft alsof alles nog in het voorbereidende stadium ver keert. Maar er zijn al bergen werk verzet. Rijkswaterstaat heeft de mijlpaal van de KATWIJK AAN OEN RIJN Over het wonder van de kibboets De plaatselijke afdeling van de Chris ten Vrouwenbond vergaderde in zaal Rijnstraat. Mej. C. Varkevlsser uit Kat wijk aan Zee sprak over Israël en over de Kibboets. Mej. Varkevisser is een drietal maan den in een Kibboets geweest. Zij ver telde over de historische ontwikkeling van de staat Israël. De eerste trek naar Israël had in 1890 plaats. Het waren Rus sen. die toon immigreerden In 1910 kwamen er flinke aantallen Polen. Na de tweede wereldoorlog kwam de grote stroom. Thans zijn er 250 Kibboets in de staat Israël. Mejuffrouw Varkevisser beschreef leven en werken in deze kibboets, waar men evenals in de oud-christelijke ge meente de gemeenschap van goederen kernt. Dat deze kibboets zo voortreffelijk draaien Is min of meer een wonder. De economen staan er versteld van. Na de pauze werd een groot aantal kleurendia's vertoond. KATWIJK AA1S ZEE gebracht ƒ3649.06. Mannen vereniging Vanavond om acht uur houdt de Ge reformeerde Mannenvereniging Wijsheid door het Woord een vergadering in Ire ne. De heer H. van Hulzen spreekt over de brief van Jacobus. Christenvrouwen Woensdagavond acht uur vergadert de Christenvrouwenbond, afdeling Katwijk aan Zee, in het Jeugdhuis. Mevrouw Tjong-Ayong, met verlof in Holland, ver telt over de afdeling van de N.C.V.B. op Aruba. Vertoond zal worden de film ..In opmars", een documentaire over het werk van het Leger des Heils. Hoog en laag water Dinsdag: hoog water 9.55 cn 22.35 uur; laag water 5.18 en 17.49 uur. gaan. De werkers die zo'n groot aandeel hebben gehad in de snelle voortgang kre gen een pakketje met culinaire lekker nijen aangeboden. Zij zorgen er in noes te vlijt voor, dat IJmuiden straks toegan kelijk is voor schepen van 80.000 ton. Hoewel hierover nog niets concreets be kend is, wordt er binnenskamers hard ge werkt om van de aldus ontstane situatie te profiteren door een uitbreiding van het havenbekken. ALP HEN AAN DEN RIJN Evangelisatie-avond Leger des Heils Het is ons niet bekend, hoeveel be langstellenden het korps Alphen aan den Rijn van het Leger des Heils ver wacht heeft voor het Evangelisatiecon cert. dat zaterdagavond In de Salvatorl- kerk werd gegeven. Wjj menen, dat men over een aantal van plm. driehonderd niet ontevreden mag zijn. Deze avond was echter een tjokvolle kerk waard ge weest. Nadat luitenant P. C. v. d. Heu na mens het korps Alphen een welkomst woord had gesproken ging de leiding van deze bijeenkomst over naar luitenant kolonel P. Deurloo uit Amsterdam. Deze las eerst Jesaja 12. Uit dit gedeelte put de christen zijn kracht, ook in deze tij den van atomen, radar en televisie. Lt. Deurloo kondigde de nummers aan en gaf een korte toelichting van de be tekenis. De Leger des Heilsmuziek heeft altijd een geestelijke achtergrond. Er genoten van hetgeen het Amsterdams korps onder leiding van kapelmeester A. Lahuis ten gehore bracht. Speciaal wel van de twee nummers waarbij een achttal dames met tamboerijnen mede werking verleende. Verrassend was ook het optreden van dit muziekkorps als mannenkoor. Het deel dat door het Leger des Heils werd verzorgd, werd afgewisseld door zang van het Alphense Zaaiweek-koor. o.l.v. de heer W. F. Lemkes jr. Met een tiental mensen begonnen om medewer king te verlenen bij de straatprediking is dit interkerkelijk koor uitgegroeid tot ruim dertig leden. De blijde boodschap werd niet alleen gebracht door middel van zang en mu ziek maar er was ook een toespraak van dr. P L. Schoonheim', Open-Deur- pedikant te Leiden, over: „Een souvenir van blijvende waarde". Voor ons vormen vaak onbetekende dingen een band met het verleden. Bij dr. Schoonheim thuis was dit het blauwe vaasje kamer", het eerste cadeautje dat vader aan moeder paf, toen ze gingen ..vrijen' voor ..Ouwe Bram" uit het gelijknamige boek van Van de Hulst waren het de kleertjes van het verdronken kind; voor een meisje het schoteltje, op eer tenlandse reis ergens meegepikt". Het is een groot feest, deze avond te mogen beleven. Maar wat neemt u er van mee Neem een Bijbel mee van de stand achterin de kerk dat is belangrijk. Maar toch, dan hebt u nog maar een boek. Het gaat om de inhoud ervan, de onuitput. telij-ke rijkdom. De openbaring van God. Jezus Christus. Neem die mee van deze avond, dan hebt u een „Souvenir" bliivende waarde. Deze avond werd gesloten met hef meenschappelijk zineen van „Halleluja. Na botsing naar buis Gisternacht omstreeks 2 uur. is een in woner van Alphen met zijn auto bij het nemen van de bocht Karei Doorman straatTolstraat op het linkerwegge deelte gekomen en daarbij frontaal ge botst teeen in de Tolstraat geparkeer de personenauto. De auto van de Rotterdammer werd tengevolee van de botsing aan de voor zijde zwaar beschadigd en 8Vt meter achteruit»cworpen tegen een eveneens in de Tols»*-"t riaande auto van de daar wonende J.M. Ook deze auto werd be schadigd. Een surveillerende politieman, die de heviee klap hoorde, trof de eerste auto midden on de rijbaan van de Tolstraat aan. De bestuurder was direct na de botsing uitgestapt en naar huis gelo pen. Daar werd de man aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het bu- Bejaardenbijeenkomslen De bejaarden in onze gemeente kun nen niet zeggen, dat ze tot het vergeten deel behoren. Dinsdagmiddag zijn er weer twee bijeenkomsten voor hen. In ..Nabij" zal de heer P. de Pater zün collectie fraaie dia's vertonen v< de Hervormde bejaarden van Alphen Oudshoorn In de Salvatorizaal zullen de bejaarden ditmaal luisteren naar de heer •T. Oosterwelder uit Amsterdam. Omdat deze niet op donderdag kon komen, wordt men nu op dinsdag verwacht. Opbrengst De bazaar, vrijdag en zaterdag in het clubgebouw van de voetbalvereniging Alphen door de supportersvereniging ge organiseerd. heeft 1600 opgebracht. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer A. de Lan- ge is in Den Haag geslaagd voor het examen „Leidinggevend personeel in sociale werkplaatsen". St. Pierre basis verre visserij Een onderzoek- en ontwikkelingscom- mlssie samengesteld uit visserijdeskun- dlgen afkomstig van de E.E.G.-landen wil de haven van St. Pierre in het zuidoosten van New Foundland tot basis treffelijk te organiseren, met het"IJsclub- voor de verre visserij inrichten. Nu i gebouw als centrum. Er heerste daar moeten de schepen uit de Westeuropese I weer een grote drukte, want men had landen die in deze omgeving hun ge- ditmaal niet minder dan 761 deelne- luk beproeven veel te veel ruimte voormers; wat betekent dat er 250 meer dan brandstof reserveren, waardoor het on-vorig jaar meeliepen. De tochten waren mogelijk is het maximale rendement uit verdeeld over tien en vijftien kilometer, bleef daarmee binnen de ge- ALPHEN AAN ÜEN RIJN Sinterklaasmars Voor de zesde maal is zaterdag de Sint Nicolaas-wandelmars, onder auspi ciën van de wandelkring Leiden en om streken, ook van onze gemeente uit ge houden. Men weet het hier altijd Ook bij stoornissen moet men veelal vroegtijdig de reis a'fbreken. Dit. zal allemaal niet nodig zijn als St Pierre over de benodigde outillage gaat be schikken. Frankrijk dat het in St. Pierre voor het zeggen heeft, wil alle mogelij ke medewerking verlenen. Als de be wuste landen samenwerken, kan aan de overzijde van de Atlantische Oceaan veel goed werk in het belang van de Westeuropese visserij worden verricht. Dat dit geen luxe is, blijkt wel uit de teleurstellende vangsten die de laatste weken op de Noordzee worden geboekt In alle landen is een groot tekort aan rondivis. Die laat zich in steeds gerin gere hoeveelheden verschalken. De IJmuider (handel bijvoorbeeld is thans niet bij machte de klanten in binnen- en buitenland volledig te voorzien. Er moet een beroep op de import worden gedaan Maar daar ook in de andere landen de spoeling dun is. komt er maar heel wei nig buitenlandse vis over onze grenzen In dit verband verdient een Unesco- initiatief om het gedeelte van de At lantische Oceaan tussen de Kreefts- er Steenbokkeerkring op zijn mogelijkhe den voor de visserij te onderzoeken, alle aandaoht. Niets zal onbeproefd wor den gelaten om het volgende jaar alles over dit uitgestrekte zeegebied te we ten te komen. Aan het onderzoek zul len meewerken West-Dultsland. Frank rijk. Sipanje, Japan. Amerika, de Sow- jetunie. de Ivoorkust. Argentinië. Bra zilië, Nigeria en de republiek Kongo Verheugend is de voorgenomen samen werking tussen de Verenigde Staten en Rusland Deze landen zetten res^' tie- velijk de onderzoekingsvaartuigen Chain en Lomonossow in. De Amerikanen en Russische biologen zullen alle gegevens uitwisselen. Ook zullen zij wederzijds bij elkaar aan boord komen Uit tot nu toe verkregen gegevens is vast komen te staan dat het bewuste gebied in iedec geval goede mogelijkheden biedt voor de visserij op tonijn. KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN; Maria d v A. de Jong en G. M. Caspers; Arie z v W. van Vliet en A. van der Nagel; Witsche Johanna d v L. Koekebakker en IV. J. de Leeuw; Jö- zina Cornelia d v I. Bakker en A. L. den Engelsman; Elisabeth d v J. de Jong en M. van der Bent. Johan Dirk z v M, A. de Vries en T. G Bolhuis; Tineke Jo hanna d v E. F. Marnssen en J. W. Vos- kuijl; Maria Apolonia Gerarda d v P. A. H. van Paridon en C. W. Schoone; Elisabeth d v A. Vooijs en J. Boesaard; Hans Alexander z v M. J. Helders en A. Souverijn; Cornelia dvD. van Duijn en L. Aandewiel. ONDERTROUWD: J. Westerveld en K. A. de Jong; C. Péters en J. M. Küijl; A. Ouwehand en G. J. van Beelen: T de Moojj en J. C. H. Teljeur; T. Heems kerk en A. C. de Vreugd. GETROUWD: H. A. J. Curfs en V. S. de Graaff; F. D. Ouwehand en A. Mes- semaker: A. Varkevisser en A. van Duijn: A. van der Plas en C. N. H. Ho- gewoning; J. Sip en A. G van der Plas; J. P. Voets en A. van der Bent; D. Jon ker en E. A. Freke. Dank zij deze handeling van de Hazerswoudse burgemeester A. Smit stroomde even later het water door het nieuwe buizen net de woningen in het Hazers woudse Rietveld binnen en kon men er volop gebruik van maken. Het was uitstekend wandelweer. De Sint en Zwarte Piet waren ook in het, IJsclubgebouw en vormden uiter aard het middelpunt van de belangstel ling. Af en toe werd er gestrooid. De bekwame organisator, de heer Woordes. met zijn staf had het weer druk met Deelnemende groepen waren (groep is zeker tien): Op Goede Voet. Alphen a. d. Rijn (4 groepen Wios. Boskoop (6 groepen»; de drumband „Kunst na arbeid uit Nieuwerbrug; speeltuinver eniging „Erica'.' uit Rotterdam (4 groe pen); wandelclub Barendrecht (3 groe pen); de Marwa's, Maassluis (3 groepen): Sempre Avanti, Alphen a. d. Rijn; School met den Bijbel, Bodegraven-Meije; D.V.O. Hillegom (2 groepen); Vlug en Goed. Alphen: Quick Steps. Alphen (2 groe pen); Vlug en Kwiek. Hazerswoude- Rijndijk (2 groepen); N.A.S.. Leimuiden (2 groepen); De Rippers. Rijpwetering (2 groepen); Dr. De Visserschool .Al phen. Allen kregen na het volbrengen van de tocht een medaille en een speculaas- £?p' Zaterdag intocht Sinterklaas Ook Alphen aan den Rijn krijgt za terdag bezoek van Sint Nicolaas en zijn knechten. Omstreeks half drie zullen zij bij de watertoren in de Prins Hendrik straat met de Friese tjalk van burgemees ter BruinS Slot aankomen. Vandaar zal de Sint op zijn schimmel een rijtoer ma ken door de gemeente od weg naar hel Nutsgebouw, waar hij de gast zal zijD van de jeugd van de v.v. ..Alphen". Langs de route worden de kinderen ge trakteerd C.J.V.-Jonathan De C.J.V. ..Jonathan" houdt woensdag in Nabij een toneelavond ten bate van het interieurfonds jeugdgebouw west. Opgevoerd wordt het blijspel „Tot we derdienst bereid". De opvoering begint om half acht. Films voor jeugd Ruim 350 jongeren hebben zaterdag middag en -avond in Nabij genoten van een uitstekend verzorgd filmprogramma. Beide voorstelling werden gegeven door de commissie Bijzonder Jeugdwerk van de Alphense Hervormde Gemeente. 's Middags werd als hoofdfilm Danny Boy" vertoond. Danny Boy is het ver haal van een herdershond, die in de laat ste wereldoorlog de vriend was van vele Amerikaanse militairen. De oudere jeugd zag 's avonds als hoofdfilm „Om het le ven van een kind". Ds. Breure nam afscheid van Herv. Gemeente Oudshoorn TNE Nieuw-testamentische zegenbede Woord laten spreken. Het vinden uit Cnrintho T.? T.? Do nonnrlo een afscheidstekst was niet mo?eliik. uit Corinthe 13 13, „De genade van onze Here Jezus Christus, de liefde van God en de gemeenschap Heilige Geest, zij met u allen, Amen", was de groet van ds. A. Breure, mee hij gistermiddag afscheid na de Hervormde Gemeente van Ouds hoorn (kapel), In zijn inleiding tot de predikatie zei ds. Breure onder meer, dat zijn ambtsperiode te Oudshoorn na twee jaar onverwachts ten einde kwam. Naar de mens gesproken had men het graag anders gezien. Er rezen bij tal van vragen. En met nadruk wilde ds. Breure verklaren: We hadden het bijzonder goed in uw midden. Nu het zo is gegaan, laten wij stil mogen zijn voor Gods aangezicht, belijdend: Heilig zijn, o God, Uw wegen. Als wij denken dat de Here Zich vergist, dan zal toch altijd blijken, dat ij Zich nooit ver gist. Ook deze middag wilde ds. Breure het ^ATERDAG was het feest in het Rietveld. Burgemeester Smit stelde de aansluiting op het waterleidingnet officieel in gebruik, waardoor de Rietvelders wat de aanvoer van gezuiverd water betreft uit hun isolement zijn verlost. Het gaat hier om 27 gezinnen. Tegenover de Rietveldse molen was een brandweerslang op de leiding aangesloten. Met een forse draai aan de kraan liet de burgemeester het water de vrije loop. de uit hygiënisch oogpunt onhoudbare si tuatie. Er bleek echter met de aanleg een bedrag van f 80.000 gemoeid. In „Klein Giethoorn" werd koffie ge dronken. Burgemeester Smit merkte op, dat in 1952 het eerste rapport over de aanleg van waterleiding in het Rietveld was verschenen. Reeds meermalen had dokter Meyst de aandacht gevestigd op Verlare, Op 4 januari 1961 werden ten huize van de heer R. van Vliet de plannen met de bewoners besproken. De volgende dag besloot de raad een krediet beschikbaar akkoord ook een geledlijke bijdrage te akkoord ook een geldelijke bedrage te leveren. Ten slotte kon met de aanleg van de 3 kilometer lange leiding worden be gonnen. In het bijzonder werd dank gebracht de administrateur, gemeentesecretaris mevrouw Schrama. een het Rietveld, die voor de aanleg al haar krachten heeft inge spannen. Uit de Rietveld bewoners was een co mité gevormd, dat voor de verversingen zorgde. De heer J. Out vertolkte de dank baarheid van de Rietvelders. Hij prees vooral dokter Meyst, die de stoot tot de aanleg heeft gegeven. De heer A. van Elswijk werd niet vergeten. Wanneer er regenputten droog stonden, had deze steeds zorggedragen voor watertoevoer in melkbussen. Landbouwjongeren De jongerenorganisatie van de Hol landse Maatschappij van Landbouw ver gadert woensdagavond half acht in zaal Timmermans. Ir. J D. Dorgelo hoopt te spreken over: Onderwijs en beroeps- WOVBRVGGE Intocht St. Nicolaas In het kader van de mdddenstandsactie zal St. Nicolaas alsnog zijn officiële in tocht in het dorp houden. Dit zal ge schieden op maandag 19 november. Per originele stoomboot zal de hoge bezoeker met zijn knechten uit noordelijke rich ting het dorp binnenvaren. Na een tocht door de Woudwetering tot aan de Da geraad. zal de Sint omstreeks acht uur debarkeren bij de Kerkstraat. Na een muzikaal welkom door het pas weer op gerichte harmoniekorps, volgt een rond rit in een open rijtuig door het dorp. waarbij de Pieten rijkelijk zullen strooien. Op dinsdag 27 november be zoekt de Sint in Met oude Raedthuysnog een kindervoorstelling. TER AAR Exportvelllng Deze week wordt alleen op vrijdag exoortveiling van tomaten gehouden. De exportveiling van spruiten ls op maandag, woensdag en vrijdag. N.C.V.B. Dinsdagavond vergadert de Christen vrouwenbond afdeling Ter Aar in het gymlokaal, 8 uur. Spreker is ds J. W Sepmeijer. hoofdvlootpredikant, over „Land en volk van Nieuw-Guinea" Kaasdag Woensdag 21 november ls er weer kaaskeuring in café Blom. Burgemeester Hoogenboom opent om kwart voor 8 een zuivelavond. De Sint ls gekomen Op Initiatief van het actiecomité van de Chr. Middenstandersvereniging is za terdagmiddag de Sint met 4 zwarte Pie ten in ons dorp ingehaald. Arti luisterde het feest op met muziek. afscheidstekst was niet mogelijk. Wat kan men de Gemeente beter toewensen dan deze zegenbede van Paulus aan de Gemeente van Corinthe. We worden er reeds bij het begin van ons bestaan mee geconfronteerd, bij de doopvont. Toen is ons reeds gesproken van de belofte van de Vader, de Zoon en de Heiige Geest. Zij gaan met ons het leven door. En iedere zondag wordt die belofte herhaald voor en na de dienst. Hoe gaat het echter met woorden, die we geregeld horen? Het worden bekende klanken waar we niet meer bij stilstaan. per soonlijk ervóór gesteld. Het is een he dging voor de Gemeente, dat ze ligt onder de troost van die belofte. Dan kan üiets gebeuren. Hebben we voor ons eigen geestelijk, persoonlijk leven die belofte al verstaan? Ds. Breure heeft vervolgens zijn tpkst. woord ontwikkeld, waarbij de genade, de liefde en de gemeenschap aandacht kre- ïn het verzoenend werk van de Hei land centraal werd gesteld. De liefde van God Ieren we pas ten •olie kennen door de genade van de Here Jezus Christus. En de Heilige Geest moet dit toepassen in ieders hart. Door Z«n gemeenschap is er het herstel van de band met God. In die gemeenschap vinden we de wederliefde. Ook de ge meenschap als gelovigen met elkaar. Die bidden wij u toe, zo besloot ds. Breurp Nadat ds. Breure in dankzegging was voorgegaan, heeft hij nog een kort af scheidswoord gesproken. Tot de diverse afgevaardigden zei hij dat het hem speet zich niet te hebben kunen geven, zoals hij graag had gewild. Hij richtte zich tot de jeugd bij wie hij een bloeiend ver enigingsleven en trouw catechisatiebe- zoek had gevonden. De Gemeente is trouw en stond achter ons; de kerkeraad was in alle opzichten goed. De predikant hoopt in zijn nieuwe Gemeente (Hei- en Boeicoo) te kunnen beginnen en aan het werk te kunnen blijven. Op verzoek van ds. Breure werden de afscheidswoorden van de andere zijde beperkt tot die van een vertegenwoor diger van dekerkeraad, ouderling J Wassenaar. Deze dankte ds. Breure voor zijn arbeid en zijn echtgenote voor de steeds in de pastorie ondervonden gast vrijheid. Wij wensen u toe, dat u naar uw nieuwe gemeente mag gaan onder de zegen des Heren en daar voor honderd procent herder en leraar zal kunnen zijn. Hem werd Psalm 121:4. De Heer zal u steeds gadeslaan, toegezongen. Aanwezig was van de Oudshoornse Hervormde wijk I. ds. G. C. Cadee, met verscheidene kerkeraadsleden; de Al phens Hervormde predikanten Hane- maaijer, Lefeber en Verweij en ook als kerkeraadsvertegenwoordiger de heer C. v. d. Griend een deputatie van de Oudshoornse Confessionele vereniging— ds. W. Tom en ouderling Van Brussel van de Gereformeerde kerk Alphen- Noord; de ouderlingen Kalkman en v. d. Lee van de Chr. Geref. Kerk en af gevaardigden van ring en classis en van de Gemeente van Hei en Boeicop Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door de wethouders J. v. d Berg en A. J. Dekker. Sfeer in t /esin f De „Nieuwe Leidache" er in l Zaterdag heeft kleindochter Elly van de Katwijkse reder L. van dei Plas de doopplechtigheid verricht van de motorkotter KW 165 Alida Jacoba. Onmiddellijk daarna gleed het schip van scheepsbouwwerf De Industrie van D. en Joh. Boot te Al vhen aan den Rijn het water van de Oude Rijn in. Eerder had de procu ratiehouder van het scheepsbouw bedrijf, de heer P. J. C. Boot, c lang stellenden welkom geheten, on der wie wethouder Bloot uit Kat wijk. Op een in Avifauna gehouden bij eenkomst bood de heer Boot de kleindochter als herinnering eer. vulpen in etui aan. Het schip heeft een lengte van 39 meter, een breedte van 6,50 meter en een holte van 3,30 meter. De kottei zal worden uitgerust met een 510 Industriemotor met een Lips ver stelbare schroef. Dank zij de getroffen voorzorgs maatregelen hadden woningen te genover de werf deze keer geen lint van overkomend water. Op dezelfde werf wordt nu met bouw van drie motortrawlers begov nen, één voor Katwijkse, één voor Vlaardingse en één voor Franse kening. Vervolgens zullen zes motor- kotters worden gebouwd. TER AAR Ir. Smeenk over landbouwpolitiek De afdeling Ter Aar van de C.B.T.B. vergaderde onder leiding van de heer C. Verduijn, Deze maakte na de opening bekend dat de leden in de gelegenheid worden gesteld om kadercursussen te volgen. In het bestuur werd herkozen de heer D. Esveld en in de vacature W Rodenburg sr., werd de heer W. Roden burg jr. gekozen. Tot voorzitter koos men de heer C. Verduijn. De avond werd gevuld met een ressante rede van ir. Smeenk. secretaris van het Landbouwschap. De ondernemer in de landbouw werkt uit het winstmotief, daarvoor gebruikt.hij de produktiefactoren: grond, arbeid, kapi taal en natuur. Gp de laatste factor, de natuur, heeft de ondernemer invloed door o.a. waterbeheersing en in de tuin bouw b.v. de bouw van kassei grond voor de landbouw is niet gèmak- kelijk te verkrijgen en daarom intensi veert men de produktie, om van weinig grond zoveel mogelijk produktie te oog sten. De landbouw heeft het voordeel dat hi) produceert wat de mens nodig heeft; er is dus vraag naar het produkt. De Ne derlandse boer ziet zelfs kans goedkoper te produceren dan zijn collega's in buitenland. Door verhoging der produktivitelt - uitbreiding der produkten ontstaan in binnen- en buitenland overschotten, waardoor de afzet wordt bemoeilijkt Dan komen er tariefmuren die de land bouw moeten beschermen, het handels verkeer is dan de vrijheid kwijt Er bestaan in de sector landbouw zelfs afbraakprijzen. De overschotten landbouwprodukten in het buitenland zijn een bedreiging van de internationale markt. De huidige graanvoorraad Amerika b.v. is groot genoeg om oi bevolking voor 50 jaar van voedsel voorzien. Dat is voor Nederland niet gunstig omdat ons land exporterend Het doel van het landbouwbeleid is, deze tak te dienen en te beschermen. Miljoenen worden uitgegeven voor onderwijs, onderzoek, voorlichting en cultuurtechnische werken. De landbouw moet een redelijke beloning hebben voor zijn arbeid. Deze rentabiliteit is achteruit gegaan, zo zelfs dat de belo ning 16% lager ligt dan in gelijkgewaar- deerde vakken. Men wil in twee jaar deze achterstand proberen in te halen. Na het verdrag van Rome is er eer gezamenlijke landbouwpolitiek gekomen De tariefmuren worden afgebroken, dat er een grote markt ontstaat. De controverse tegen het Landbouw schap komt vaak voor bij boeren die geen lid van de Standsorganisaties zijn en nu hun bijdrage moeten betalen. (Advertentie) Woensdag 21 nov. de gehele dag GESLOTEN JAN VERHEUL

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4