Deelneming van Leiden in kernenergiecentrale KOLEN CARON Leerlingen van Joop Laneel als accordeonorkest (Con Brio) in de Jacobazaal Kunstschatten teruggevonden Bijna 2.5 min. voor KWF NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Bevrijdingskerk, 8 uur: Streekverga- dering Christenvrouwen, mevrouw dr. M. H. Albronda-v. d. Nagel over „Het Wereld-diaconaat". Stadhuis, 2 en 8 uur: Vervolg begro- üngsraad. Hotel Central, 8 uur: Ned. bond van oud-strijders. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep En- semble „Naar het u lijkt", van Shakespea- 1 re. Logebouw, 8 uur: Vereniging Pedagogiek, W. J. van der Paardt, Em r toelating tot middelbare school zonder examen. ag, Diligentia, 8 uur: Jean- Paul Sévilla, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- American Theatre Group met .Separate Tables" van Terence Rattigan. Dinsdag Van der Heijden, 8 uur: Voorlichtings avond Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen. De Doelen, 8 uur: Leidsche Bond Huis- en Grondeigenaren. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond „De Phi latelist". Den Burcht, 8 uur: Ned. Spreekcen- trum, Zeist, informatie-avond. Bovenzaal Stadsgehoorzaal, N.C.ReisV., ,,Naar het land wa Baskisch spreekt, Eskual-Henri". Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „Huis Clos" van J. P. Sartre. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Viering ko peren bestaansfeest „Jong en Jolig*. Gebouw voor chr. belangen, Oude Singel, 8 uur: Prijsuitreiking dahliaver eniging „Johan Mater en fruitteeltclub ,Prof. ir Sprenger". ag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met „De nacht van de leguaan". Op gouden wieken, 8 uur: Duo Noel Lee-Paul Makanowitzky, piano-viool. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- American Theatre Group met Separate Tables" van Terence Rattigan. Mauritshuis, 8.15 uur: Oekany-kwartet. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep En- ïmble met „Naar het u lijkt", £ur\ Shakespeare, voor K. en C Middelburg 38, 8 uur: Vergadering Groene Kruis. Restaurant Van der Heijden, 8.30 Leidse Assurantie Club, drs. T. toezicht op verzekeringsbe drijf. Rijksmuseum voor Volkenkunde, uur: Gan Tjiang-Tek over: „Anthropo- morfe figuren in de Chinese beeldende kunst". Pieterskerk, 7.15 uur. Avondgebed. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Tuinbouw Plantkunde, J. A. Janse over ,,De tulp". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Viering ko peren bestaansfeest „Jong en Jolig' Achterzijde station, 2 uur: Aankomst St. Nicolaas. Geref. jeugdhuis, 8 uur Chi landsvrouwen en -meisjesbond, de heer „Christen zijn in een mo derne wereld". Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Co- medie met ,De lankmoedige minnaar" Gebouw K'. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest oJ.v. Bernard Haitink. solist: Theo Bruins, piano. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met „Marieken van Nieumegen". Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- American Theatre Group met „Sepe- rate Tables" van Terence Rattigan. Donderdag Waaggebouw, 210 uur. Tentoonstel ling poppen uit verzameling der Konin- ging t.b.v restauratie Chr. Geref. kerk. Stationsweg31 ,2 uur: Heropening Leid ie motor- en rijwielhandel. Prytaneum, 12.15 uur: L.A.K.-pauze- toneel, „De sterkste" van Sartre er „Over de schadelijkheid van tabak", van Tsjech ow. Wijkgebouw. Koningskerk, 210 uur Bazaar voor Koningökerk. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie Or- kost o.l.v. Bernard Haitink. solist: Yi- Kwei Sze. bas. Kamer van Koophandel, 2 uur: Leden, vergadering. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 2.30 uur: Ned. Vereniging van Huisvrouwen, ars. R. L. Mellema met dialezing over Pakistan. Café Aniba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten ..Door Eendracht Verbonden". Leiderdorp, Dorpshuis, 7.30 uur: Openbare uitvoering gymnastiekvereni ging Sparta. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Quin- tette Jamet Vervoor. Kamermuziek. Vrijdag Waaggebouw, 210 uur n.m.: Ten- toonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Geref. kerk. Wïjkgébouw Konmgdkerk, 210 uur: Bazaar voor Koningskerk. Stadhuis, 2 en 8 uur: Slot begrotings- 17 ORT na het einde van de tweede wereldoorlog werd in ons land een begin gemaakt met de bestudering van de vraag, in hoeverre het mo gelijk zou zijn de energie, die bij splijting van de kernen van uranium vrij komt, voor vredesdoeleinden te gebruiken. De uitkomsten van die studie leidden tot het inzicht, dat het ter verwerving van de nodige praktische kennis, met name op het gebied van de toepassing van kernenergie voor elektriciteitsproduktie, nodig zou zijn ook in Nederland tot experimenteel onderzoek over te gaan. Het was de n.v. K.E.M.A. (Keuring van Electro- technische Materialen) te Arnhem, die het researchwerk heeft aangevat. In de jaren 1951-1955 slaagde de wetenschappelijke staf van de K.E.M.A. raad. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O., feestavond m.m.v. gezelschap Coos van de Velde met .Alle Hens"; (7-8 uur receptie t.g.v. 30-jarig bestaan). Restaurant Boerhaave, Boerhaavelaan 188a, 8 uur: Najaarsvergadering Geref. schoolverband drs. R. Kramer over „Di dactiek en levensbeschouwing". Van der Heyeden, 8 uur: Niria. R. J. E. Streep over „De diamantindustrie". Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. M- K. Polano, gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land-Engel and Leny Kenyon over diep- townderzoek. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Vola, D. Scheer over vakantielanden, met dia's. ag, Kon. Schouwburg, 8 uur: American Dance Company. Op gouden wieken, 8 uur: Toneelgroep •.Het Masker" met j.Les Romanesques". Scapinoballet voor de jeugd in de Stadsgehoorzaal ZEER goed, bezet was de Stadsgehoorzaal zaterdagmiddag, toen op uit nodiging van de Leidse Jeugd Actie het Scapinoballet daar voor de jeugd optrad. Men had kennelijk moeite gedaan een programma samen te stellen, dat zowel de jonge kinderen als de wat oudere jeugd zou kunnen boeien. Dit is slechts ten dele geslaagd, want de leeftijdsgroepen zes tot tien jaar waren zo sterk vertegenwoordigd dat de eerste balletten vrijwel verloren gingen in het lawaai, zo verdeeld was de aandacht. Nu moet gezegd dat het door Greetje Donker ontworpen ballet „Haken ogen", dat een beeld geeft van een r tussen twee teenagermeisjes temidden van een groep leeftijdgenoten, en knipoogje" daar doorheen, veel te hoog was gegrepen voor dit auditorium. De geluidsinstallatie was bovendien zo hard afgesteld dat de orgie van geluid alleen maar onrust bracht. Heel mooi, maar ook weer te moeilijk was de „Pas-de-Deux" naar een Japans gegeven, waarin qen priester uit zijn concentratie wordt gehaald door ijdele dame, welk avontuur een drama tisch einde vindt. De decors en kostuums van Jean-Paul van Dalsum deden vermoeden dat het later in het program ma een feest zou worden voor het oog en inderdaad: Na de inleiding van echte kinderprogramma via de gelaarsde kat en Roodkapje en de wolf, kwam prachtig verhalend ballet de aandacht gespannen houden. „Modeshow", even eens ontworpen door de geestige Greetji Donker, is een lang ballet zonder inzin kingen. Steeds weer biedt het toneel met de typische modeontwerper Signor Robertini en de lastige dame vodoende stof voor afwisseling met de komst van de mannequins. Hier nu eens een vol wassen ballet dat tegelijk geschikt was voor kinderogen. Het hoogtepunt kwam na de pauze, namelijk de tweede akte van Délibe's Coppeiia-ballet. Dit avontuur van het (Advertentie) GOED EN VERZORGD HAAGWEG 15 TEL. 20105—20521 Zaterdag Waaggebouw, 9 uur v.m.10 uur n.m.: Tentoonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Ge ref. kerk. vfarn der Heijden, 2.30 uur: Tweede najaarsvergadering a.r. Kamercentrale „Leiden". Van der Heijden, 35 uur: Receptie g.v. 40-jarig bestaan loodgietersbedrijf Tl^ Burgerhout en Zn.. Stieltjesstr. 1. in Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Schweyk in de tweede wereldoorlog". Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Concert gebouworkest o.Lv. George Szell; solist: Henryk Szeryng, viool. Diligentia, 8 uur: Alfred Brendel, piano. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten m het ontbijt (18 jaar): donderdag: Ontembare hartstochten (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kolonel Hyde contra Scotland Yard (14 j.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontsnap ping uit Zahrain (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Misdaad op straat (18 jaar); donderdag: De schaduw. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen leugenaar (a.l.) Apotheken Geopend voor spoedgevallen apothèek tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. De dienst van apotheek R. Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze apotheek waarge- Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen en teke ningen Bert Jonk (tot 24 november). Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in sai werking met 3 October Vereeniging (tot november). Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en 'an 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat •olw. dinsdag en donderdag van 6.309 lur nm. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens- en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) an 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. De Lakenhal: jubileumtentoonstelling Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). dorpsmeiske Swanhilda in het atelier van poppenmaker Coppelius staat al een eeuw op de programma's van diverse balletgroepen over de gehele wereld, wel een bewijs dat het verhaaltje goed in Scène uit de tweede akte van Coppelia van Leo Délibes. elkaar zit en dat er met een goed ge traind balletgroepje veel van is te ma ken. De jeugd heeft hier doodstil var genoten, zo'n indruk maakte vooral Ine Rietstap als Swanhilde, het meisje dat net moet doen of zij een tot leven ge brachte pop is. Aardig was ook de ty pering van Wim Bender, hij kon de te gelijk lugubere als belachelijke kant van dr. Coppelius volledig waar maken. Tussen de bedrijven door gaf „Sca- pino" alias Wiesje Backer, een uitleg van er komen ging. Of het aan de op muziek afgestelde geluidsinstallatie lag an iets anders weten we niet, maar -as slechts met veel inspanning van de gehoororganen te verstaan. G. T. m 'ET Leidse accordeonorkest Con Brio gaf in de dicht bezette Ja- coba-zaal van Den Burcht zijn eerste uitvoering. Een paar toegewijde da mes hadden de zaal met slingers feestelijk versierd. Con Brio bestaat nog maar een half jaar. D.e naam werd al door een vorig orkest gedragen, maar dat kon, door allerlei omstandigheden, niet op de been blijven. Men hoopt, dat bij deze jongelu) de musiceervreugde als samenbindende kracht sterk genoeg zal blijken, om door alles heen vol te houden. In deze tijd van sterke afleidingen en vaak dwingende bezigheden in de avonduren valt het nie mee, een amateurmuziekgezelschap te di rigeren. Nu zijn deze muzikanten leerlin gen van Joop Lancel, die, opzij gezeten, zelf in het orkestje meespeelt. Zonder twijfel versterkt dit het gevoel van saam horigheid. En verder waarborgt de ge lijksoortige opleiding een eenheid opvatting en speelwijze. Anton Lancel, zoon van de dirigent, kondigde telkens het volgende nummei aan. Het programma, bestaande uit ge makkelijke marsen, walsen, een paar lie. deren, over het algemeen populaire stuk- ken, bekend van de radio, toonde dui- delijk een voorkeur voor het lichte genre Dat is natuurlijk geen bezwaar, mits door serieus te studeren, er naar streeft, van de uitvoeringen werkelijk iets goeds te maken. Welnu, de indrukken, die dit eer ste optreden naliet, waren zeker slecht. Er werd meestal goed gelijk en met voldoende aandacht gespeeld, terwijl de muzikale levendigheid zeer sympathiek aandeed. De bekende moeilijkheden, bijvoorbeeld het samenknopen van vlugge muzikale eindjes, het in stand houden va: klankhomogeniteit. werden nog niet al tijd geheel overwonnen, maar dat i zaak van studie en op elkaar ingestela Een werk als het „intermezzo sinfonico" uit Cavalleria rusticana werd met veel goede wil voorgedragen, maar aan de hier Ons Grunnegerlaand vierde jubileum 1~~\E grote zaal van Den Burcht zaterdag vrijwel geheel bezet toen voorzitter L. Klevering de J feestavond opende ter gelegenheid wan het veertigjarig bestaansjubi- leum van „Ons Grunnegerlaand". De heer Klevering gaf een historisch overzicht van de vereniging, waarbij hij hulde bracht aan zijn voorganger de heer H. A. Vriend, die 38 jaar lang de voorzittershamer heeft ge hanteerd. Verscheidene sprekers voerden hiema het woord, onder wie de 91-jarige K. ter Laan, de nestor van de Groningse bewe ging in ons land. Zijn gloedvol betoog werd met een daverend applaus beant woord. Vervolgens trad de Haarlemse toneel club Gruno op. Deze groep heeft er slag van stukken te spelen, die sterk afwijken van het overbekende Groningse toneelre pertoire. Vertolkt werd ditmaal het blij spel „Wie kinnen der nait mit oet", uit het Duits vertaald door Jac. Kremer. Het bleek een verhaal vol verwikkelin gen, ontstaan doordat August Groendiek en zijn vrouw onafhankelijk van elkaar dezelfde kamer verhuren, hij aan een jongedame, zij aan een jongeman. De jongeman gebruikt de kamer overdag om dat hij nachtchauffeur is bij een expedi tiebedrijf, het meisje is alleen 's avonds Door de spitse dialogen en de vlotte anier waarop het stuk over het voet licht werd gebracht, hebben de toeschou wers zich ten zeerste geamuseerd. Tussen de bedrijven door musiceerde het Leids Kamerorkest o.l.v. de heer Trouwee, verlangde gemeenschappelijk voortge brachte ongebroken, gave toon was mer nog niet geheel en al toe. Behalve accordeons namen ook gitaren en een piano aan het spel deel. Het prettig op te merken, dat geen vai spelers solistische neigingen had. teamgeest is goed. Enkele vèrgevorderde leerlingen, de „Accordiana's", verwierven door vlot pittig spel veel succes. Een mars (Ein- zug der Gladiatoren), een paar foxtrots, een musette-wals werden met veel muzi kaal élan voorgedragen. Voor alle arran gementen had de heer Lancel gezorgd. Ter afwisseling trad de dirigent ook als solist op. Het publiek stelde zijn spel (o.a. van de „Dichter und Bauer"-ouverture), getuige het dank bare applaus, zéér op prijs. JOH. VAN WOLFSWINKEL Feest Royalisten Het personeel van Royal Mac Bee, ver enigd in de personeelsvereniging De Roy alisten, heeft zaterdagavond in de Stads gehoorzaal genoten van een feestelijke bijeenkomst. Het programma onder het motto „Even goede vrienden" werd zorgd door een keur van radio- er artiesten, onder wie Rens van Dorth. Mitzie Tieland, het danspaar Jessica Olden en Frans Rafall, de pianist Cas Oosthoek en Fred Kaps, de drievoudig wereldkampioen goochelen. Het was allemaal erg gezellig en animeerd. Een hoogtepunt bleek het op treden van Fred Kaps, die met zijn blieme goocheltoeren en geestige confé rence een ieder voor zich innam. Het feest werd afgerond met een bal onder leiding van de heer K. Njeboer en met medewerking van The O. K. Rythme Stars onder aanvoering van Frans Bazaar Koningskerk Donderdag en vrijdag aanstaande van 's middags twee uur tot 's avonds elf uur wordt een bazaar gehouden in het nieu we wijkgebouw bij de Koningskerk (Willem de Zwijgerlaan, hoek Konings straat. Er is van alles te koop. Ook zijn leuke attracties voor de kinderen. De opbrengst komt geheel ten goede aan de Koningskerk. Morgen hoopt de drieling Mes man van de Lisserdijk te Lisse zes jaar te worden. De kinderen zijn zeer voorspoedig opgegroeid. Marijke, Louise en Yvonne lij ken sprekend op elkaar. Dage lijks gaan ze met hun drietjes, zonder enige geleide, naar de kleuterschool aan de Oranjelaan. erin, voorstellen inzake de bouw 1 wikkeling te brengen. Van de aanvang af was het duidelijk, dat men aan de bouw van een kern energiecentrale in Nederland nog lang niet zou toekomen. Van de zijde der elektriciteits-produktiebedrijven werd de vraag onder ogen gezien of de oprichting van één der in het buitenland ontwik kelde typen van kernenergiecentrales ook in ons land aanbeveling zou verdie nen. De N.V. S.E.P (Samenwerkende Elektriciteits-Produktiebedrijven) besloot in 1956 deze vraag bevestigend te be antwoorden, waarna een commissie advies in het leven werd geroepen. In deze commissie waren alle aandeelhou ders van de S.E.P. vertegenwoordigd. Daartoe behoort de N.V. E.Z.H„ de provincie Zuid-Holland en de ge meenten Rotterdam. 's-Gravenhage, Dordrecht, Leiden, Delft en Gouda aan deelhoudster zijn. Leiden is daardoor in direct in de N.V. S.E.P. vertegenwoor digd. Eind april 1960 kon een commissie aan de commissarissen van de S.EP. een eerste rapport uitbrengen. Zij kwam tot de conclusie, dat het aanbeveling zou verdienen, naast een krachtig voort zetten van het researchwerk voor de suspensiereactor, te trachten met Ameri kaanse hulp tot de bouw van een zoveel mogelijk door de Nederlandse industrie te vervaardigen kernenergiecentrale van een nog nader te bepalen type en ver mogen over te gaan, mits daarvoor een in technisch opzicht bevredigende op lossing zou kunnen worden verkregen en dit in economisch opzicht van de ge zamenlijke Nederlandse elektriciteits- produktiebedrijven geen te groot offer Haar werkzaamheden heeft de com missie aldus ingedeeld: I: het maken van een voorontwerp voor een te bouwen kernenergiecentrale; II: het maken van een definitief plan en het verzamelen van de nodige weten schappelijke inlichtingen van de in to schakelen Amerikaanse firma kerntechnische onderdelen; III: de eigenlijke bouw van de centra le, te beginnen in 1964. een zgn. suspensiereactor tot ont- Onder goedkeuring van de commissa rissen van de S.E.P. heeft de commissie haar keuze ten slotte bepaald op een centrale met een vermogen van 50 MW, werkend met een z.g. B.W.R. (boiling water reactor). In juni van dit jaar heeft de commissie haar tweede rapport aan de N.V. S.E.P. uitgebracht. Hierin zijn onder meer neergelegd de resultaten van de eerste fase van haar onderzoek. De commissie adviseert de bouw en exploitatie van de kernenergiecentrale in handen te leggen van een daartoe op te richten naamloze vennootschap, in het aandelenpakket waarvan zullen partici peren die elektriciteitsbedrijven, die een elektriciteits-produktiebedrijf exploite ren, waarin zelfstandig een eigen pro- duktiebeleid kan worden gevoerd of die het produktiebeleid van een groep sa menwerkende exploitanten van elektri- citeits-produktiebedrijven bepalen. Voor Zuid-Holland betekent dit een deelneming door de E.Z.H.. Het aan d» N.V. ter beschikking te stellen aande lenkapitaal is naar het oordeel van de commissie op een bedrag van f 42.750.000 te stellen. Voor de N.V. Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland zal dit een partici patie in het vennootschapskapitaal be tekenen van f 10.425.000. De commissie komt tot de conclusie, dat het gebruik van kernenergie, zowel voor het verkrijgen van een zo groot mogelijke waarborg voor de continuïteit der energievoorziening als ter vermijding van een anders op den duur te verwach ten energieschaarste, dringend geboden De grote vondsten yan aardgas hier to lande mogen evenmin een aanleiding zijn om van deze plannen af te zien. Uit de nota van de minister van Economi sche Zaken aan de Tweede Kamer blijkt dat ten aanzien van het gebruik van dit gas voor het stoken van elektrisch* centrales vooralsnog niet al te hoe» verwachtingen kunnen worden gekoes terd. De financiering van de nieuwe cen trale, voor het geval de bouw het maxi. male bedrag van f 95.000.000 zou kosten, is als volgt gedacht: deelneming van de geza menlijke elektriciteits-pro- duktiebedrijven door middel van aandelen f 42.750.000 bijdragen van Euratom en Rijk 33.000.000 geldleningen 19.250.000 totale maximale Investering f 95.000.000 In het aandelenkapitaal zal de N.V. E.Z.H. dus deelnemen voor een bedrag van f 10.425.000. (Het belang van Leiden kan op rond f 1.070.000 worden gesteld). Het ligt in de bedoeling, dat de aan deelhouders naar rato van hun aande lenbezit de door de centrale op te wek ken stroom afnemen, tegen de kostende prijs. Na overleg met de commissie voor de Fabrieken voor Gas en Elektriciteit en met de commissie voor de financiën rijn B. en W. tot de conclusie gekomen, hier aan zU het met enige schroom hun medewerking te moeten verlenen. Onmiddellijke financiële deelneming door Leiden is niet vereist Hoe dit ook zij, de deelneming in de kernenergie centrale zal in elk geval resulteren in hogere stroominkoopkosten Clubexpositie Oude Leidsche Rechtszaak om gedicht van Leids student Een gedicht van een Leids student winnaar van de Relna Prinsen Geer- lings-prijs, is aanleiding geworden tot een rechtszaak. De officier van justitie bij de recht bank te Aimsberdam, mr W. Tonckens, is van mening dat drie oud-redacteuren van het Amsterdamse studentenweekblad „Propatria Cures" artikel 240 van hei wetboek van strafrecht hebben over treden door in het nummer van 24 sep tember I960 het gedicht ,.De geroepene", over een rooms-katholieke geestelijke, van de Leidse student A. P. van Hoek De officier noemde het gedicht in het bijzonder de voorlaatste strofe aanstotelijk voor de eerbaarheid. Tegen de drie verdachten, eiste bij driemaal een boete van f 40 of acht dagen. De dichter, die niet vervolgd werd, verklaarde tegenover de politie dat hij een 6tudie maakt van wat hij no< „de sexuele criminaliteit bij de geestelijkheid". Het gedicht noemde hij een neerslag van deze studie. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat het altijd een moeilijke zaak is gebleken uit te maken of iets zeden- kwetsend is. Het gedicht mag dan mis schien niet aanstootgevend zijn voor de studenten, voor de andere abonnees zou het dat wel kunnen zijn. Er zijn ver scheidene klaohtcn bij de justitie binnen gekomen. Hij hield bij zijn eis rekening met het feit dat het gedicht reeds twee jaar ge leden werd geplaatst en met de moge lijk andere normen bij jonge mense De rechtbank zal op 30 november uit spraak doen. Uitkering ineens aan gemeentepersoneel In verband met het feit, dat de per 1 januari 1962 aan het overheidsperso. neel toegekende salarisverhoging is ach tergebleven bij de loonontwikkeling in het particuliere bedrijf, heeft de regering besloten, teneinde deze achterstand op te heffen, aan het rijkspersoneel een uit kering ineens toe te kennen. De uitkering, die in afwachting van d< definitieve regeling het karakter vai voorschot zal dragen, bedraagt vooi elke maand of gedeelte van een maand van 1962, waarin de ambtenaar in dienst, was of zal zijn, 2.2 van de bezoldiging op l november 1962, met een minimum f 11,25 per maand of f 135 per jaar. Voor hen, die de leeftijd van 21 jaren nog niet hebben bereikt, geldt, afhankelijk de leeftijd, een lager minimum-bedrag. en W. zijn van oordeel, dat het gemeentepersoneel overeenkomstige voorzieningen behoren te worden getrof fen. De kosten worden geraamd op f 300.000. yOORZITTER F. v. d. Mark heeft za terdagavond in het Leonardus-club- huis aan de Haagweg de opening richt van de clubshow der Leidse pluim veevereniging De Oude Leidsche. HU zei het te betreuren, dat Leiden steeds te weinig zaalruimte heeft een tentoonstelling van enig formaat te kunnen organiseren. De voornaamste uitslagen: Grote hoenders, Hollandse hoenders zwart: J A Otten 2 x 1 Z.G. met ereprijzen Zilverlaken: J A Otten 2x1 Z.G., 2 Z.G. 3 Z.G. Bolstaart, Bankiv: ie Hey. 1 Z.G., 2 Z.G. Barnevelder: J A Otten. 1 Z.G. Orpington Buff: E Quist, 2 x 1 Z.Z.G., 2 Z.G. met ereprijzen. e. 2 x 1 Z.G. Z.G,; 1 Z.G. -Jbelpootkrielen, porcelein: F v d Mark 2x1 Z.G. met ere prijzen. krielen, wit: F v d Mark, xk. 1 Z.Z.G., 1 Z.G. Z.G. en 2 Idem, zwart: F v d 2 Z.G.; D de Mooy. Is: F v d Mark. 'l Z.Z.G, 2 x |s: F v d Mark. 1 Z.G. ■mols: J J Binnekamp, 1 G.< Baardkriel: W Hand graaf. Z.Z.G., 2 Z.G. kriel, licht: E Quist. 2 x 1 Z Z.G. •reprijs: L G Zirkzee 2 Z.Z.G., 2 Z.G. i Inbraak in de Stndwstraat Zaterdagavond, tussen 7 en 11.30 uu is in een huis aan de Stuwstraat inge broken. Via de voordeur, waarvan, moedelijk met een metalen voorwerp, het slot was verbroken, bereikte(n) de' da- der(s) de slaapkamer. Uit een kast ont vreemdde men een groen-metalen geld kist, die f 1.325 en twee spaarbankboekje: ter waarde van resp. 4.200 gulden en 1(X gulden bevatten. Bejaarde viel van trap In een warenhuis te Leiden viel zater dagmiddag omstreeks twee uur d< jarige Leidenaar C. Janssen van een trap. De man brak zijn rechter-onderbeen en werd naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Zesenvijftig schilderijen, die op 17 juli 1961 uit e enmuseum in St Tropez aan de Franse Rivièra werden gestolen, zijn door de Franse politie teruggevon den. De schilderijen, die een waarde van 5,85 miljoen gulden vertegenwoordigden, werden ontdekt, nadat minister André Malraux een anonieme brief had ont vangen, met de mededeling, waar de kunstwerken verborgen waren. Tot de teruggevonden schilderijen behoorden werken van Matisse, Dufy, Utrillo, Vla- minck, Rouault, Braque en Bonnard. Redder bij brand Boxtel overleden Het aantal slachtoffers van de brand te Boxtel is nu gestegen tot zevei het ziekenhuis te Tilburg is gisteren overleden de 32-jarige J. van Esch uit Boxtel, die op 6 november op heldhafti ge wijze deelnam aan het reddingswerk bij de brand te Boxtel. Hierbij kwamen het gezin Beekmans de vader er de kinderen om het leven. Blijkens de thans verschenen jaarver slagen van de Stichting Koningin Wil- helminafonds voor de Kankerbestrijding en de Nederlandse Vereniging tot steun aan het K.W.F. heeft deze vereniging „dank zij de offervaardigheid en de daad werkelijke medewerking van velen" over 1961 een bedrag van f 2.421.460,68 aan de stichting kunnen afdragen, hetgeen een vermeerdering betekent van omstreeks f 160.000 ten opzichte v»n I960. Lcgbornkriel, wit: G L Opdam, 1 ZZ.6. 2 x 1 Z.G. en ereprijs Plymouth Rock kriel, gestreept: D de Mooy. 2 x 1 Z.G 2 Z.G. en ereprijs. Konijnen Vlaamse Reus, wit: K Schellingerhout. 1 Z.Z.G. met ereprijs. Lotharinger, blauw: L Serlie, 1 Z.G., G.G. ser, 1 Z.Z.G., 2 3 1 Z.Z.G., 1 Z.G Z.Z.G., Z.G. t wit: H le Mail Sierduiven iel: L Zirkzee ckstertulmelat Z.Z.G. met erepr >od: .T J Blnnekar 11. Meeuwen, zwi Qutet, 1 Meeuw, rood: J Binnekamp. vleugel: J J Bln- 'ericra fraaist -heel: fraaiste koniln: J C Visser, tevens looiste van het geheel: fraaiste sierduif: Quist, plaquette. Collcctleprlizen: alle diergroepen: F v d Mark: hoenders: F v d Mark konijnen: H Blom: sierduiven: E Quist. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en f 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER - Haarlemmerstr 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen en merken. Broodkaas weer cent duurder De Leeuwardense kaasbeurs van vor- rige week maakte de prijsdaling voor broodkaas weer ongedaan. De prijs werd met een cent verhoogd en op gebracht, dezelfde prijs als geldt de Edammers. Opgemerkt dient, dat bij gelijke prijs de fabrikatie vat» Edammers altijd nog iets gunstiger is dan die van broodkaas. De notering voor Goudse kaas bleef onveranderd f 1.98. Bij redelijke handel werd het aanbod vrij vlot opgenomen. De binnenlandse afzet is stabiel en ln het exportpatroon kwam geen verande ring van betekenis. De produktie blijft zeer hoog. Welis- aar was de produktie in de week tot nov. 430 ton of 8 pet. kleiner dan in de voorgaande week, doch met 3584 ton tegelijkertijd ook ca. 318 ton of 14 pet groter dan vorig jaar. Tot begin novem ber werd ca. 5 pet meer boter en kaas geproduceerd dan vorig jaar. Vergele ken met 1960 bedraagt de stijging resp. 2 pet en 11 pet. De melkproduktie blijft dalen, doch is steeds nog aanzienlijk hoger dan vorig jaar. De produktie aan verse boter wordt thans vrij gemakkelijk geplaatst. Behal- oor binnenlandse consumptie heeft boter nodig voor uitvoer in hoofd zaak naar W. Duitsland en Engeland. Naar andere landen worden tot nu tos slechts kleinere hoeveelheden uitge voerd. Het verbruik is in het algemeen niet onbevredigend, vooral dank zij de geodkopere koelhuisboter. De botervoor- raden blijven echter nog zeer aanzien lijk hoger dan vorig jaar. In afwach ting van een nieuwe toeslagregeling voor uitvoer van melkpoeder en andere vas te melkprodukten is de bestaande toe slagregeling met 14 dagen verlengd ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. Rijksuniversiteit Geslaagd w het doet. ex. psychologie de heer A H TJoa te Amsterdam: voor het kand. x. ldass. lettren de heren F T van Straten e Nederasselt (cum lande) en E G Martens e Rotterdam; voor het kand ex. Franse aal- en letterkunde mevr. E M van Rand- wijck-Franken te Lelden: voor het doet. ex. geneeskunde de heer M de Graaf te Ca- pelle a. d. IJssel: voor het artsex. de heren W G J lemhoff te Ingen (Betuwe). J de Koning te Lelden. P Spit te Leiden en J l Veltlurn» te Driehuls,

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3