Uw probleem is het onze Een kanttekening CHRY Voor kerkbouw moeten weer spelregels komen Een woord voor vandaag Concilie in een impasse over rapport openbaring Humanisme krijgt steeds gelijkwaardiger positie Classis Den Haag vreest toenemend zedenbederf KffiDampo Pagina 2 MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 TROUWEN IN VENNOOTSCHAPSLAND J-TUWELIJKEN' worden niet alleen op het stadhuis en in de kerk gesloten, maar ook in directiekamers. Het zijn dan echter geen huwelijken tussen personen doch tussen bedrijven. Maar in vennootschapsland zijn ze soms even belangrijk als het huwelijk tussen man en vrouw in de wereld der mensen. Deze week konden wij lezen, dat: 1. Kon. Rotterdamsche Lloyd alle aandelen heeft verworven van Reiman, Stok Sc Kersken's Ver. Expeditiebedrijven, 2. Kon. Ned. Mij. voor Havenwerken een partij aandelen heeft uitgegeven om een groot deel van een Duits aannemersbedrijf te kunnen kopen, 3. Bank voor Internationale Handel haar intrek heeft genomen in het gebouw van de Rembours- en Industrie Bank. Het zijn niet van die spectaculaire berichten, terwijl alleen nog in het eerste geval van een volledige verbintenis sprake is. Zij staan bovendien in de schaduw van de aankondiging, enkele weken geleden gedaan, dat twee reuzen op levensverzekeringsgebied: Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 en de Nationale Levensverzekeringsbank, een huwelijk hebben gesloten. Uierdoor is een combinatie ontstaan, die zich met de grootste in de Euromarkt kan meten. Wij geven maar enkele voorbeelden van de laatste tijd. Het aantal fusies want daar hebben wij bet eigenlijk over is legio en dat op elk gebied van het bedrijfsleven: fabrieken, banken, transportbedrijven, handelsonder nemingen en levensverzekeringsmaatschappijen. Vele zagen en zien het nut, ja de noodzaak in om voortaan samen door het leven te gaan. Het zijn, laten wij daar geen doekjes om winden, verstandshuwelijken. Het is profijtelijk „om de boel bij elkaar te gooien". En dat profijt zit dan hier in, dat men gezamenlijk de concurrentiestrijd veel beter kan voeren en volhouden dan alleen. Vooral in de groeiende Euromarkt. Maar ook dat men gezamenlijk goed uitgerust in het strijdperk kan komen: met moderne machines, een goede produktiecapaciteit, een efficiënte organi satie, een gezonde financiële positie, een aantrekkelijke sortering, een lage kostprijs, concurrerende verkoopprijzen. Alleen hiermee kan een onderneming rationeel werken, de omzet opvoeren en de winst vergroten. Het is niet zo, dat alleen bedrijven fusioneren, die hetzelfde produkt maken zoals de fusie tussen Bierbrouwerij d'Oranjeboom en de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij (horizontale integratie). Het komt ook voor dat twee bedrijven samensmelten, die in het produktieproces op elkaar aansluiten (verticale integratie). De bovengenoemde fusie van de Kon. Rotterdamsche Lloyd en Reiman, Stok Kersken is hier een voorbeeld van. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Dat kunnen wij ook zeggen van de redenen waarom een fusie wordt aangegaan. Door samen te werken bereikt men een betere spreiding op de markt, verkrijgt men een goede bezetting van het produktie-apparaat, kan men de produktie concentreren, wordt het mogelijk het produkticprogramma uit te breiden, is men zeker van levering van grond stoffen, kan men de verkoop coördineren, wordt het aantrekken van kapitaal gemakkelijker. En dit zijn dan nog maar de voornaamste beweegredenen waarom bedrijven een fusie zijn aangegaan. Een huwelijk is een belangrijke stap in het leven: Niet alleen voor de mens, maar ook voor ds bedrijven. Directieleden van een der bedrijven hebben de kans, dat zij het veld moeten ruimen. En al is dat niet het geval, dan hebben zij het toch niet meer alleen voor het zeggen. Fusies die economisch noodzakelijk zijn, struikelen vaak over deze psychologische barrières. Aandeelhouders van een der bedrijven moeten hun aandelen inleveren en krijgen dan geld of aandelen in de andere onderneming. In de praktijk blijkt dat hun meer wordt geboden dan de beurswaarde der aandelen. Maar dat wil nog niet zeggen, dat zij altijd het volle pond krijgen. Door onvoldoende voor lichting weten zij veelal niet wat de intrinsieke waarde van hun aandelen is. Voor de Amsterdamse effectenbeurs betekent een fusie, dat er weer een aandeel minder wordt verhandeld. Er zijn dan ook in de naoorlogse jaren heel wat interessante aandelen van het beurstapijt verdwenen. Veelal blijft het overgenomen bedrijf wel doorwerken. Maar het komt voor, dat het wordt opgeheven en dat is voor de plaatselijke gemeenschap een verlies. Voor de werknemers kan een fusie een ontslag betekenen, omdat zij overbodig kunnen worden. Gelukkig komt dat weinig voor, terwijl in een tijd van grote werkgelegenheid gemakkelijk elders werk gevonden kan worden. Erger, is vaak, dat de promotiemogelijkheden in de knel komen. Voor de concurrent betekent een fusie, dat de tegenstander groter en machti ger is geworden en dat de strijd nog heviger zal worden. Moge dit tegenover de buitenlandse concurrent juist de bedoeling zijn, de Nederlandse concurrent komt in een moeilijker positie. Zo op het oog geeft een fusie nogal wat nadelen. Ontegenzeggelijk zitten aan een samensmelting van twee bedrijven haken en ogen en brengen zij bezwaren met zich mee. Maar hier staat tegenover, dat ons land met voornamelijk kleine en middelgrote bedrijven in de Euromarkt onherroepelijk in de hoek wordt gedrukt. Of wij het prettig vinden of niet, wij kunnen het economisch alleen rooien met bedrijven die kwantitatief of kwalitatief de evenknie van de buitenlandse bedrijven zijn. SNIJBLOEMEN>VOEDSEL v bloemen blijven lang mooi zohdér w'ater te^verversfen Studiekring Van der Leeuwstichting (Van een onzer verslaggevers) ZATERDAGMIDDAG heeft de studiekring kerkbouw en ere dienst van de Prof. Dr. G. van der Leeuwstichting onder grote be langstelling zich op een studiedag te Amsterdam beziggehouden met de kritiek, die dr. J. J. P. Oud heeft geleverd op de architectuur in de hedendaagse kerkbouw. In zijn ar tikel „Carnaval der architecten" signaleert dr. Oud een „van buiten af" in de kerkbouw, omdat men het „van binnenuit" nog niet kan. Hij meende, dat veel architecten de emotionaliteit die ze in de hui zen- en industriebouw niet kwijt kunnen, uitleven bij het bouwen van kerken, waar naar zijn oordeel de zaken dan ook rijkelijk ongepro portioneerd terechtkomen. De kring meende daarom op deze studiedag de kwestie inhoud-bui- tenkant ter discussie te moeten stellen. Architect A. Klarenbeek en ds. H. R. Blankensteijn kwamen hierbü tot enkele gedachten, de laatste zelfs tot enkele stellingen, die tijdens de discussie moes ten worden verdedigd. Architect Klaren beek meende, dat de binnenkant en het ten de inhoud van de architectuur HU stelde, dat dit twee zaken zyn, die veelal niets met elkaar te maken hebben. „Het is niet strikt noodzakelUk, dat binnen- en buitenkant in relatie met elkaar staan. Het exterieur van een kerkgebouw en het waarom van de zaak dekken elkaar veel meer." De heer Klarenbeek zei, dat vrUwel iedereen verontrust is door het door dr. Oud gesignaleerde formalisme in de hedendaagse kerkenbouw. Hij benadrukte, dat men in de gehele architectuurgeschiedenis een worsteling de vormen kan terugvinden, zelfs e overgang van de gotiek naar de issance. Vroeger dacht men een bepaalde weg te zien, doch thans is dit onmogelijk, omdat er zoveel kruispunten zijn van wegen, die men kan inslaan. „Wij zijn aan die grote verscheidenheid van vormen in de kerkbouw gekomen, doordat er geen codering van de archi tectuur meer is. Bij kerkenbouw kan daardoor alles doen, termeer, om dat technische moeilijkheden praktisch niet voorkomen en de eisen van het bouwprogramma bij de bouw van een kerk geheel zijn weggevallen. De vormen van de eredienst zijn voor de architect geen dilemma. Hij heeft alleen de op dracht de bouw van een kerk. in casu een overhuifde ruimte. Omdat men geen - - beperkingen heeft, is de architect vrij maar iedereenin Rome, die iets iïPS'Sur™ hat concilie te maken heeft, „Gelukkig is het niet zó maar een spel, weet dat de kardinalen een Ult- doch een spel voor Gods aangezicht. Dat we« zochten uit het intense COn* dwingt de architect om zo zuiver moge- lijk te spelen en dan heeft men toch j fllCt dat op het. concilie IS open enkele spelregels Bij het zoeken van i baar geworden tussen de conser- Pro,gressif- bij kerkenbouw, waardoor men de kerk ve vleugel. De laatste Wilde niets weer als kerk zou kunnen herkennen, j weten van het rapport over open* Daaraan moet eerst een zekerheid over baring en wil een geheel nieuw ï„taE2,ul£isdov'SVbS&.AS I rapport opgesteld zien Het rap- Ds. Van Blankesteün benaderde het onderwerp als theoloog. HU vond de bouwtrant belangrUk voor de liturgische vraag hoe men het centrum moet situeren, maar toch achtte hij theoloog een meest al tegen zijn zin in meesprekende ama teur op dit gebied. HU had steeds meer de indruk gekregen, dat de kerk een ruimte moet zUn, waarin men de liturgie moet vieren. De eerste overweging is dan: hoe moet het kerkgebouw worden. Daarom is het noodzakelijk, dat men vanuit de theologie over de bouwtrant praat De „speelplaats" moet worden afgeperkt en in eenvoudigheid moeten parallellen wor den aangewezen. Dit speelt zich niet al leen af in de architectuur, doch ook in de theologie, zo meende ds. Van Blanke- steyn, die stelde, dat het er in de grond van de zaak niets toe doet, of men het probleem van buiten naar binnen be nadert. „Men heeft steeds een beroep gedaan op de gotiek, omdat men daar binnenuit heeft gebouwd. Dit be roep is echter een versluiering van de problemen, omdat de verhouding kerk en wereld toen vast stond, o a. in de maten van het gebouw en in de hoofden harten van de middeleeuwers. Dit beroep gaat nu niet op. omdat de ver houding kerk en wereld thans niet zo duidelijk Is vast te stellen." Ds Van Blankesteijn stelde voorts, dat ten de mogelijkheid moet openhouden m van buitenuit naar binnen te bouwen. Omdat men het kerkgebouw van buiten af betreedt, moet de binnenkant niet meeivzijn dan de buitenkant. „Wij gaan er steeds vanuit, dat de binnenkant be langrijker is. dan de buitenkant. De maat staf: als men maar trekt is ook thans veel kerken essentieeel." Ds. Van Blankesteijn meende, dat zolang de kerk aan deze apostolische krampen üjdt, de architecten niet ontkomen aan de ver schillen tussen binnen- en buitenkant. De door dr. Oud gepropageerde zuivere architectuur achtte hij verwerpelijk en schetste dit als Zwingliaans en sectarisch. De aard van de geborgenheid in de kerk, moet ook buiten zichtbaar zijn, meende hij. Beroepingswerk te Ridderkerk; te Zevenhoven: P. D. de Bruin, te Opynen. Benoemd tot geestelyk verzorger van de herv. vereniging „Kerkopbouw" te Nijkerkerveen: dr. A. Steenbeek, a.s. emerit pred. te Amersfoort Aangenomen naar Haren (Gr) als jeugdpredikant: H. K. de Wilde, te Ny- beets. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-W. (wijk- gem. v): H. J. van Duinen, te Zwijn- drecht; te Emmen (4e pred.pl.): B. Smilde, te Grootegast. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland: J. Brons, te Bunschoten. 's-Gravenhage-Ryswyk: T. Harder, te Kornhorn; te Nieuwe Pe- kela: W. van Heest, te Emmen; te Zwolle: A. Hilbers, te Leeuwarden, die dit beroep ook Nee, de figuur van Jakob, zoals deze ons uitvoerig wordt be schreven in het boek Genesis, is ons beslist niet sympathiek. Het is een aaneenschakeling van bedriegerijen en listigheden. Als hij voor zijn broer Ezau moet vluchten, vinden wij dat wel zielig, maar medelijden, nee, dat kunnen wij toch moeilijk op brengen voor deze man. En als hij door Laban, straks zijn schoonvader, met gelijke (valse) munt wordt terugbetaald, is dat toch eigenlijk zijn verdiende loon. Het is voor wie al die geschiedenissen leest moeilijk te verteren, dat God juist déze man in Zijn heilshistorie zo'n belangrijke plaats geeft. Het is vaak nauwelijks te verwerken: God blijft maar bezig Zijn ze genende handen over Jakob uit te strekken. Ook als Jakob weer zijn eigen gang gaat. Kan dat dan allemaal maar zo? U kunt natuurlijk zeggen: stel je voor, dat God Zich alleen maar bemoeit met eerlijke en sympathieke mensen, die op hun manier dan nauwgezet leven. Is er reden, hoe dan ook, voor enige zelfverheffing en is het eerlijk neer te zien op een figuur als Jakob? Bij hem was er, afgezien van alles, tenslotte toch geen sprake van een goedkoop berouw. Als God hem, meer dan eenmaal, op zijn nummer zet, ziet hij zijn fouten, zijn zonden. En daar begint, steeds opnieuw, het nieuwe leven. Jakob wéét wat hij verprutst, maar hij weet óók van verge ving: hij is tenslotte niet te hoogmoedig om zich te buigen! Prof. dr. G. Gemser overleden Te Groningen is vrij plotseling op 72- jarige leeftijd overleden prof. dr. B Gemser. oud-hoogleraar in de oud-tea- tamentische wetenschap aan de Rijks universiteit te Groningen. Prof. Gemser werd op 17 mei 1890 te Broek op Langendijk geboren. Aan de universiteit te Groningen studeerde hij letteren en wijsbegeerte. In 1924 promoveerde hij cum laude. Prof. Gemser heeft zich vooral toe gelegd op de bestudering van het spij kerschrift en van de assyriologie. In 1926 werd prof. Gemser benoemd tot hoogleraar in de Semitische talen en in de wetenschap van het Oude Tes tament aan het Transvaal University College te Pretoria. In 1939 werd hij hoogleraar in de theo logie aan de universiteit te Groningen, maai de oorlog maakte de realisering van deze benoeming onmogelijk. 1960 nam prof. Gemser afscheid de universiteit. Dinsdagmiddag zal de begrafenis plaats vinden op de begraafplaats Sel- werderhof te Groningen. is het presidium van het rooms katholiek concilie, de tien kardinalen die de vergade ringen leiden, in een speciale vergadering bijeengeroepen. Er werd niet medegedeeld wat het doel van de vergadering was, Ite coderen", zo meende hij. Resten van paleis en citadel, uit tijd van Jeremia, blootgelegd Een Israëlische archeoloog heeft de resten van een grote machtige citadel en een paleis gevonden op de oude weg van Jeruzalem naar Bethlehem. Hij neemt aan dat deze ten tijde van Koning Joja- kim. een van de laatste koningen van Israël die van 609 tot 597 voor Christus Prof. Vondeling meent: De laatste paar jaar zijn grote vorderingen gemaakt in de strijd om aan het humanisme in de wet geving een gelijkwaardige positie kim: „Wee hem die zijn huis bouwt met ongerechtigheiddie zegt: Ik zal mij een groots huis bouwen, ruime opperza- ie geven. Verscheidene omstan- een koning, als gij wedijvert m ceder- digheden hebben daaraan meege- hout"- werkt. In algemene zin is er bij- De archeoloog, dr. Yohanan Aharoni. V00rbeeld een toenadering geko- dï? tl r«' men op het punt van de mensbe- ten aantonen dat het alleen door en voor schouwing. In vooraanstaande koning gebouwd kan zijn. de ...a der laatste koningen dea is, is het vrij g oot voor die tijd. Een door de Hebreeuwse universiteit van Rome georganiseerde expeditie had tot resultaat dat men versierde fragmen ten van opengewerkte balkons, vensters en ballustrades vond. Naar aanleiding van de woorden van Jeremia zei Aharoni zich voor te kunnen Gerestaureerde kerk te Wons in gebruik «tellen wat een machtige indruk huis met soortgelijke balustrades in de tijd van Jeremia gemaakt moet hebben. De archeologen hebben nu zeven voor beelden van deze beschaving van de vroegste koningen van Judea tot de tijd van de Arabieren, blootgelegd. Jubileum NCR (eis) V werd afgesloten Aangevoerd door ruim twintig auto bussen. die uit verschillende windstre ken van ons land waren vertrokken, zijr. zaterdagmiddag ter afsluiting van de jubileumviering van de Ned.Chr. Reis- vereniging ruim 1200 NCRV-ers in de Tivoli-zaal in Utrecht bijeengeweest. De middag bood een herhaling van het programma, dat een week eerder op dezelfde plaats was uitgevoerd. Na de opening door de wnd. voorzitter, de heer C. H. Sonneveld gaf het Gelders Orkest onder leiding van Leo Pappen- heim een Strauss-co-.cert. Hieraan ver leenden Christine Spierenburg «sopraan» en Bert Robbe (tenor) me'ewerking Het populaire concert viel ook deze keer zeer in de smaak Na de pauze pre senteerde Dick Gabel het ensemble Vrij en Blij onder leiding van Wcssel Dekker. Hij kondigde voorts Son ja van Weerden- burg aan, die vakantiehedjes uit Schot land. Frankrijk. Spanje en Oostenrijk zong. Nederlands meest bekende goo chelaar Fred Kaps trad voorts een kwar tier op en vertoonde in deze korte tijd de meest verbluffende staaltjes van zijn goochelkunst, zodat ook deze middag weer uitstekend is geslaagd. Nederlands hervormd predikant te Ave rees: de gerestaureerde hervormde kerk ;n het Friese plaatsje Wons. geopend. Het is de enige koepelkerk in het Friese Westcrgoo. Op de plaats waar de kerk is gebouwd, een van de oudste Friese woonkernen, bevond zich in de tw-.alfde eeuw reeds een tufstenen kerk gebouw. Kort na het jaar 1200 werd bij dit kerkgebouw een bakstenen toren ge- houwd. Beide zijn thans verdwenen. In 1728 werd de huidige kerk gebouwd in de vorm van een acht-kantige koepel. Wons is vroeger de hoofdplaats ge weest van de .gemeente Wonseradeel, een thans 27 dorpen tellende gemeente, waarvan het gemeentehuis is gevestigd in Witmarsum. Als windvaan is op de koepeltoren nog steeds geplaatst een hert met gebroken horens, het wapen van Wonseradeel. - De restauratie, die subsidie van rijksmonumentenzorg, de provincie Friesland en de gem port was opgesteld onder leiding van de conservatieve kardinaal Ottaviani. moediging tot wetenschappelijk on i de theolo- het concilie Op de laatste zitting o het concilie bleek dat niet slechts de, Europese bis schoppen, maar ook alle Afrikanen zich tegen het rapport keerden. Ook een van de oosterse bisschoppen veroordeel de het rapport als een scholastiek do cument De tegenstanders hebben een groot aantal bezwaren naar voren gebracht. Hun houding is onder meer gebaseerd op de volgende argumenten rooms-katholieke kringen dringen ook modernere opvattingen door over de evolutieleer. Andere tak ken van wetenschap helpen ook mee om veel struikgewas dat een goede communicatie tussen niet- godsdienstige humanisten er christenen belemmert, op te rui men. De werkelijke scheidslijnen zijn daardoor veel duidelijker en zuiverder zichtbaar geworden en het wederzijds begrip is groter. Dit zei prof. A. Vondeling, voorzit ter van de P.v.d.A.-fractie ln de Twee de Kamer, zaterdag in Amersfoort in een rede over „humanisme en politiek", die hij hield ter gelegenheid van de jaarvergadering van de humanistische werkgemeenschap. In politieke zin valt het op. aldus prof. Vondeling, dat de KVP de laatste paar iaren haar medewerking in toenemen de mate heeft verleend om aan ver enigingen op levensbescnouwelijke grondslag dezelfde bescherming en te gemoetkoming vanwege de overheid te geven als de kerkgenootschappen. In dit verband prees dr. Vondeling het baanbrekende werk in de KVP-fracties van dr. Stokman, in de P.v.d.A. zijn de rooms-katholieke leden ware brug- 2. Het rapport lijdt aan gebrek aan torale geest. 3. Het rapport spreekt alsof het de wijs heid in pacht heeft. 4. Het rapport toont onvoldoende rijp heid der theologische voorstudies. 5. Het rapport is grotendeels onbegrij pelijk voor de „afgescheiden broe ders" Het rapport schenkt geen aandacht aan het probleem van het heil het mensdom dat niet op de hoogte is van de openbaring en van het heil der ongedoopten. 7. Het rapport bevat nauwelijks een _f de hou ding van de protestantse fracties, waar van de leden in overgrote meerderheid een onverzoenlijke houding blijven aan nemen. Zij tonen zich op dat punt slechte democraten. Vooral de onv draaazaamheid van de CHU-fractie ontstellend, zo meende hij, en ook begriioeliik als men kennis neemt de brieven en boodschappen geschied metfg^de Druk wonseradeel. is uitgevoe-d onder leiding van architect P L. de Vrieze uit Gro- o->k in de dagelijkse praktijk heeft nog ningen. In de kerk bev ndt zich een' vaak dlscrlm'oatli "~J~ eikenhouten preekstoel uit 1681. die dus vi de Nederlandse Hervormde •beschouwelijke en van ki aflrnmstis van het vorige af-! ''ke rinht'ifren. Spreker herinnerde oohrrtton lr*rk«»Phoiiw Deze oreek-1 d* drnk d,e ve,e rechters nog steeds «ftVSK ill-.of.Mn om de eed I Ie le«ei>. Me- die voortieen van een verflaag voorzien, is nu in oorspronkelijke staat teruggebracht. Centraal in het acht-kantige kerkge bouw is een nieuwe doopvont geplaatst, die in overleg en met subsidie van het Anjerfonds is ontworpen door de Friese beeldhouwer C. Fokma. De res- tau-atie heeft ruim een jaar geduurd. Tijdens deze restauratie werden ver schillende historische vondsten gedaan, onder andere werd er een middeleeuwse sarcofaag gevonden. eleven. Öo't bi» benoemingen vaak gediscrimineerd, ter- wijze wordt toegepast. De inleider meende, dat socialistische humanisten nog krachtiger moeten age ren tegen de rassendiscriminatie en te een de huichelachtige praktijk van d< huidige huwelijkswetgeving, zij dienen op te komen voor de princioiële gelijk heid in de maatschappij van man er vrouw. derzoek op het gebied gie en exegese. In de vergadering is reeds het voorstel conciliecommissie te aanwezige bisschoppen groepen te vertegenwoordigen. Oorspron kelijk bleken er drie groepen te zijn: eendie voor het rapport was, een die een aanzienlijk gewijzigd rapport wens te en een die een geheel nieuw rapport wilde. De laatste groep was zeer groot en de eerste twee groepen hebben zich kennelijk vermengd. De taak van deze nieuwe commissie zou zijn een akkoord te vinden rekening houdend met de dis cussies die reeds gevoerd zijn. Dit voorstel komt er echter in wezer op neer dat er geen nieuw rapport wordt opgeste'd, maar dat het huidige raopor t ingrijpend gerestaureerd en verbouwd zal worden. Dat betekent dat de grote groep die om een nieuw rap port vroeg nogal veel water in de wijn van hun eisen zal moeten doen. Aan gezien niets bekend gemaakt werd op zaterdag, zal het voorstel van het pre sidium als het tenminste al een op lossing voor de huidige impasse zal heb- waarschijnlijk vandaag Prof. G. M. G. H. Russel overleden In zijn woning in Amsterdam is leden prof G. M. G. H. Russel. Hij be reikte de leeftijd van 71 jaar. Prof. Rus sel, die aan de universiteit van Am sterdam rechtswetenschappen studeerde, behaalde in 1918 zijn doctorstitel. Ir 1923 werd hij lector in het Romeins, recht aan de r.k. universiteit van Nij megen en in 1928 aan dezelfde univer siteit buitengewoon hoogleraar in het be lastingrecht en de belastingpolitiek. Van zijn hand verschenen vele publi caties. o.m. beschouwingen over het wetsontwerp op de N.V. (1925), de onder neming in het privaatrecht (1918), be schouwingen over nationaal en interna tionaal belastingrecht (1928) en verder talrijke series artikelen over verschillen de onderwerpen in dagbladen, weekbla den en tijdschriften. Kanselboodsehap in Geref. Kerken Pastoraal cahier zal binnenkort verschijnen Namens de classis 's-Graven- hage van de Gereformeerde Ker ken in Nederland is zondag in alle gereformeerde kerken van Den Haag, Voorburg, Rijswijk erf Leidschendam een kanselbood sehap afgekondigd, die tot on derwerp heeft het toenemende zedenbederf- Alle kerkgangers ontvingen een exemplaar van deze boodschap, die tevens in de kerkbladen van de verschillende gemeenten en wijken zal worden gepubliceerd. In dit schrijven spreekt de classis haar veront rusting uit over de richting, waarin de ontwikkeling van de zeden in ons land blijkt te gaan en noemt zij enkele oorzaken, die hiertoe kunnen leiden. De classis is er zich wel van be wust, dat nieuwe tijden ook nieuwe vormen vragen en dat zeker ook in de snelle ontwikkeling van de twin tigste eeuw met ernst gezocht moet worden naar de juiste wegen tot heiliging van het leven in de vrij heid, waarmee Christus ons heeft vrijgemaakt. Het is niet haar bedoe ling verouderde inzichten en ge woonten te handhaven. Zij meent echter, dat het gevaar van een geloos meedrijven op de stroom een noodlottige ontwikkeling op dit gebied niet denkbeeldig is. Daarom roept de classis op tot een open ge- (Advertentie) 20.000 dekens naar Algerije verzonden Vandaag zijn als gevolg van een door de gezamenlijke kerken van Engeland opgezette actie 20.000 dekens naar C stantine in Algerije verzonden. 650.000 van de 1.300.000 mensen* Constantine en Batna, twee provincies in Algerije, hebben geen werk, geen huis, geen geld en geen dekens. Dit werd bekend aan de kerken van Enge land via de interkerkelijke hulporgani satie van de Wereldraad van Kerken in Genève. Als antwoord hierop zenden de Engelse kerken in samenwerking met het Lutherse wereldhulpcomité te New York deze- dekens. De kosten van het speciaal hiervoor gecharterde vliegtuig, 15.000 dollar, worden gedragen door de Lutherse organisatie te Genève. Ook in dc Verenigde Staten, Neder land, Denemarken en andere landen met protestantse, anglicaanse en ortho doxe kerken zijn plannen om dekens in te zamelen om deze zo spoedig mogelijk naar Algerije te verschepen. sprek met de jongeren op dit punt en benadrukt zij nogmaals, dat het voorbeeld van een christelijke le venswandel onmisbaar is. Op een persconferentie heeft ds. B. J. A. Streefkerk uit Den Haag, met an dere leden van de door de classis be noemde commissie, die deze kansel- boodschap heeft voorbereid, de achter gronden van het schrUven toegelicht Ruim een jaar geleden kwam het ver- schUnsel van de steeds losser wordende zeden in de Geref. kerk van Den Haag- West aan de orde. Aanleiding daartoe complex van factoren, waar- ioemen de toename van porno grafische lectuur, gevallen van sexuele abnormaliteiten, aanrandingen, kinder- lokkerij en het toenemende aantal de linquenten. Het toenemend zedenbederf ln bet al gemeen werd daarna in de classis aan de orde gesteld met het gevolg, dat voor de bestudering van dit probleem een commissie werd benoemd. Deze com missie werd gevormd nit de theologen dr. B. Rietveld, ds. B. J. A. Streefkerk S. A. Boonstra en de nlet-theo- iogen dokter W. Bakker, mr. A. C. de Ruiter en de heer J. M. van Andei, hoofdinspecteur van politie. ZU kwa men na uitvoerige besprekingen, waar- bU het probleem van alle kanten werd belicht, tot de conclusie, dat het aanbe veling zou verdienen een getuigenis naar bulten te geven (de kanselbood sehap) en een pastoraal cahier te laten verschUnen, waarmee de gereformeerde kerken voor eigen gebruik kunnen wer- In dit pastoraal cahier, dat thans wordt samengesteld, wil men een juiste waar dering vah de sexualiteit als gave vaa God geven ten dienste van de predikan- :n en overige ambtsdragers. Ds. Streefkerk zei over de kanselbood sehap naar aanleiding waarvan zondag ook is gepreekt in de classis 's-Graven- hage, dat het steeds opnieuw in aanra king komen met de brutale feiten van zedenverval heeft geleid tot dit woord van bezinning. Het is bekend, dat de Haagse politie er de laatste tijd is toe overgegaan enkele geruchtmakende „ze denzaken" vry te geven voor publicatie om er via de pers een preventieve wer king vanuit te kunnen laten gaan. Ook mede hierdoor is de vraag „Wat moeten wij doen" by velen sterker geworden. Naar de mening van de commissie is het gezien het feit, dat én ouders én jeugd met deze problematiek zitten, tijd om 'liervoor aandacht te vragen in de vorm an een open gesprek. Ds. Streefkerk zei verder, dat bij be- iaalde publicaties echter slechts een ef- ect in negatieve zin is te bespeuren, vooral wanneer er illustraties bij worden geplaatst. „Dan gaat men zo'n blad zelfs kopen om de viezigheid eens te bekij ken", aldus de predikant. Hij wees er in dit verband op, dat een deel van de jeugd verontwaardigd is over dergelijke sensationele publicaties, waarin zy zo wordt afgeschilderd. Over de kanselboodsehap zelf zei hij o.m.: „Wij hebben niet de mening, dat we hierin alles hebben gezegd. Integen deel. Maar we willen een gesprek over deze onderwerpen in positieve zin ope nen in eigen kring. Er is dus ook geen sprake van. dat de kerk beschuldigend naar buiten w.il treden, want we weten, dat het ontzettend moeilijk is in deze tijd als Christen te leven. We willen in het kerkelyke leven met deze kansel- boodschap een zeer sterk en dringend beroep doen op ieder, die een opvoeden de taak heeft: dus vooral op de ouders. In de komende weken zal getracht worden in alle kerken van de classis 's-Gravenhage dit gesprek gestalte te ge ven door de preek, op de catechisaties, in het verenigingsleven en op de wijk- avonden. Hulp van lezer: Een collega schrijft insluiten is, dat er meer nakomelingen van doosje ir prins Maurits zijn geweest dan de groen aankomt. Gaarne willen Nassaus Beverweerd en Nassaus weten of het Odijck. Een uitvoerige studie over al kocht boompje die nakomelingen kan men aantreffen in het Tijdschrift voor Geschiedenis, jaargang 1929, aflevering 2 en 3, van de hand van generaal-majoor Fr. de Witt Huberts. het verpakken ln een men en zichzelf bovendien op hoge met nat mos of gras, zodat het kosten jagen. Hij zou de betrokkene zijn loondadmi- kweker ge- En ook, of het een aantreffen hoog- of laaggroeiend boompje is en of men er wel eens bloemen aan heeft ook moeten opnemen nistratie, alle kosten vooUrhem betalen, belasting voor hem verrekenen en bo vendien krijgt de betrokkene zelf nog een aanslag in de inkomstenbelasting, wanneer hij andere inkomsten heeft, zoals o.a. A.O.W. Vraag: Iemand ventig jaar werkt niet meer. Voor die 4 Vraag: Men zegt, dat kinderen van tijd is hij steeds in loondienst geweest, tweeeneenhalf tot drie jaar op de helft Hij was verplicht verzekerd. Als nu v*n hun totale lengte zijn Is dat zo zijn vroegere baas, nu hij niet meer oI 1S het maar een verhaaltje? deze dieren J*?1**' ziekenfondspremie voor hem Antwoord: Wanneer men in de ta- blijft betalen, blijft hij dan verplicht bellen de lengte van kinderen van o verzekerd. Zo niet, hoeveel uur in twee t0t drie jaar nakijkt, ziet men, bij de drogist k<> de week zou hij dan moeten werken dat deze wisselt van 80 tot 90 centi- Antwoord: Een werkgever kan zo- Verdubbelt iaar niet ziekenfondspremie betalen komt zeggen, dat de betrokkene ver- plicht verzekerd is. Om verplicht ver zekerd te zijn moet de betrokkene loon dienst verrichten. Dat wil zeggen, dat Vraag: Gaarne wil ik weten welke de bijgesloten diertjes zijn en of ze schade kunnen aanrichten. Antwoord: Voordat naar de deskundige hebben gezonden, hebben we ze even met wat ether ge dood. Dit kan men bij de drogist ko pen. Ze zijn dan in een ogenblik uit hun lijden, want het duurt, gezien de administratie, die aan deze uitgebrei de correspondentie verbonden is. en v„, de langdurigheid der postbestellingen 2ekerd Brieven, die niet voorzien zijn an naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Antwoord: Een bruine vlek in email- Ie wordt meestal veroorzaakt door ijzerroest. Dit wordt b.v. gevormd, wanneer men bleekwater bij water voegt, dat ijzerzouten bevat. Koop bij de drogist een flesje wol- bleekmiddel, maak hiervan een ster- dit getal, dan ke oplossing en laat deze op het email- wel op de lichaamslengte le inwerken. Hierbij flink ventileren. volwassenen. De bewering klopt dus wel, maar al te letterlijk moet men haar natuurlijk niet opvatten! overige poststukken. Vraag: Ik heb een boompje in de tuin. waarvan ik de naam niet weet. Niemand kan me die zeggen. Weet u de naam misschien als ik hierbij een takje insluit? Antwoord: Het takje is verdroogd, zodat het zeer moeilijk valt te zeg gen wat het is. Naar het uiterlijk moet de vrouw een vrijwillige ver schijnt het een of andere prunus te zekering aangaan. Dit moet hij rege- zijn. We hebben het takje op verschil- len met het ziekenfonds. Als hij niet lende kwekerijen vergeleken, maar de werknemer is vaklui konden er niet uitkomen. Als woords, een Vraag: Kunt u ons een adres geven ■aar wij gedragen kinderkleding (kleren van jongens van een tot drie kaartje naast de bellen „Afrikaan- Jaar) ter beschikking kunnen stellen, hem. Als hij halve da- me. ™.0™ H,e u nst werkt, kan hij ver. "Wjn^bljzonderheden hierover Antwoord: Het betrokken huis was een studentenhuis en een der studenten was het niet eens met de Zuidafrikaan- se politiek. Als „studentenmop" werd dit opschrift op het huis geplaatst. De betrokken student is reeds anderhalf jaar geleden vertrokken. Vraag: In mijn badkuip (emaille) is een bruine vlek ontstaan, veroor- hij niet verzekeringplichtig. zaakt door vuil water. Ik heb werkgever gen in loondienst werkt, kan hij plicht verzekerd zijn, mits hij maar werkt in dienstverband. Het is ech ter mogelijk, dat dan de vrouw niet als indirect-verzekerde op de fonds- kaart wordt vermeld. Dit hangt af van het totale inkomen. Als de nevenin- komsten meer bedragen dan het loon, betrokken student zonder resul- ning 1 bijvoorbeeld voor vluchtelingenhulp? Antwoord: Informeer eens bij hel Leger des Heils en bij de Oecumeni sche Raad van Kerken, Janskerkho! 15. Utrecht Vraag: Is het zo, dat een eigenaar voor inwoning van «iochter bij de huur der 20 pet. op de huur mag leggen? Antwoord: Neen, de huur mag niet verhoogd worden wanneer de huurder inwoning neemt. Een reeds lang afge schafte bepaling stond in verschillende gevallen huurverhoging wegens inwo- taat Hoe krijg ik die vlek eruit? wel eens misverstand. i dit veroorzaakt thans nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2