Een kinderziel is gauw gevuld BENT U OOK ZO N MAN briel Blad geeft gezelligheid ^2023^*"* ZATERDAG 17 MIVF.MBF.R 1962 Kent u ook dat gezin, waar de ouders op het ogenblik dé tijd van het jaar beleven? Alles marcheert er zoals ze het graag zien. Dat is trouwens al veertien dagen zo. De kinderen één van de vijf. één van de vier en één van de twee doen precies wat hun ouders willen. Zij zijn rustig, lief en ze eten goed, iets, waaraan het anders vaak ontbreekt. Aan tafel zijn er geen problemen. De kleuters proppen hun monden vol en drinken hun bekers haastig leeg. Af en toe vallen ze even uit hun rol, dan zeggen ze „nee" als moeder nog iets klaarmaakt. Maar dan klinkt weer het tover woordje „Sint" door de kamer cn er is geen vuiltje meer aan de lucht. Ze eten al.de kleintjes! IlillH Menno. Jacquelien en Mare. zo heten ze. die kinderen, hebben zo hun eigen moeilijkheden in deze tijd. Pappa en mamma zijn lief voor hen. dat wel. maar de laat ste weken hebben ze het steeds over ..Sint". Sint is heel oud en heel goed. zeggen ze. en hij let Smt Overdreven Mis Sterk overdreven, zegt schien Maar een kern van waar heid zit er niettemjn in dit fan tasietje Want herinnert u zich uw eigen kindertijd: de i autoriteit, als je klein op alle kindertjes. Of ze «-el Heel aie slaan midden in dat" kleine gehoorzaarn zijn en of ze wel vader en moeder zijn groot en zoet zijn. Dat ziet Sint alleman] die staan midden in dat kleine door de schoorsteen en dat schrijft wereldje. Zij kunnen alles en zij h:j allemaal op in een dik boek. weten anes Dan komt daar piot zeggen ze. Hij brengt als hij ja- seling die machtige Sint bij. die rig is cadeautjes door het hele mysterieuze figuur met die lange land, maar wie stout is krijgt de baard en die prachtige wijde rode En de kindertjes die heel mantel. Hij rijdt op een paard ""l gaa" over het dak en hij heeft een En 2warte knecht. Samen kijken zij door de schoorstenen de huiska- ondeugend ijn geweest, di laar en heel ver :e, pappa Hij ziet alles, hij hoort alles, hij weet alles. En dut komt dan allemaal in liet dikke boek! Ja, ja...... binnen. Zij vullen de schoe- die onder de schoorsteen met lekkers of met een .zak zout! Sint en Piet, ze zijn wel lief. aar ook wat vreemd. Je hoort ze dan dat je ze die twee. Een kinderhand is gauw gevuld, beweert een oud ge zegde. Dat is zo. maar een kin derziel is nog gau wer gevuld mis schien. Daarom moet de Sint-fi guur echt wel met een beetje voor zichtigheid en heel veel tact in het ge zin met jonge kin deren worden bin nengeleid. Sint moet het middelpunt zijn van echte Neder landse huiselijke vreugde en niet een figuur, die de kin deren angst aan jaagt. Wij ouderen, vinden - juist het St.-Nicolaasfeest zo leuk, omdat het zo n gezellige sfeer vol verrassingen meebrengt. Zo moet het voor de klein tjes ook zijn. Zij geloven nog on voorwaardelijk in de Sint en heel eerlijk zouden wij dat soms ook niet even willen? Dat dat geloven in de Sint soms he lemaal niet zo ple zierig was, omdat hij meer tot een boeman werd ge maakt dan een va derlijke vriend, dat zijn we misschien allang vergeten. Zo ver te gaan als iemand, die zegt „vertel nooit ver haaltjes en laat de verzakelijking van het feest en de grootscheepse reclame, die al anderhalve maand van tevoren begint, duwen het ktader-evene- ment in een verkeerde richting. weer een ander uiterste. Dat hoeft ook weer nietliever niet zelfs want heus, uw kind zou u in deze waarheidsdrang niet (kunnen) vol gen. Sint bestaat dat gelooft elk kind maar het hangt van de ouders af of zijn bestaan voor de kinderen een prettige jeugd herinnering zal worden. Dat hij niet langer dan een paar jaar echt zal bestaan hoeft geen pro bleem te zijn de ontdekking van zijn wonderlijk schijn-leven komt vanzelf. Het einde van de pret komt altijd vroeg genoeg en kan door de ouders zelf in goede ba nen worden geleid. Sinterklaasfeest moet v Tenslotte gaat het voor alles om het kind en dat kan niet te gen een te lange en té grote span ning. Die wordt hierdoor echter elk jaar meer in de hand ge werkt. Daarom heeft de vereni ging zich ook tot de Nederlandse huisvrouwen gericht met het ver zoek het feest thuis niet al te lang te laten duren, daar er dan nok steeds meer cadeautjes wor den verwacht. Verder leidt een té veel aan Sinterklazen soms tot verwarring. Het kind mag niet gaan zeggen: Wie is nu de echte? (al heeft Sint in noodgevallen natuurlijk altijd broers en helpers). Dat de zakenwereld in haar commerci eel enthousiasme dit punt hele maal uit het oog verliest, is al vervelend genoeg. Maar al viert de commercie anderhalf, soms zelfs al twee maanden van tevo ren Sinterklaas, voor de klein tjes is tien dagen Sint-spanning heus meer dan voldoende. En daarom: laat die spanning leuk zijn thuis en niet benauwend; daar kunt u als moeder bijzonder veel aan doen. Menno, Jacque lien en kleine Mare en al die an dere kinderen zullen dan een Uitnodiging om fit te blijven TIP PARADE In heel wat huiskamers fun geert tegenwoordig de leg kast als boekenkast. De deur er uit en de ingebouwde kas: is klaar voor het opbergen van boeken en soms ook snuisterijen. De heer A. H a r t uit Vlaardingen ging nog verder: hij kwam op het idee die plankenkast zelfs een andere rol te laten spelen, namelijk die van een commode. Met zijn inzending doet hij niet alleen een gooi naar de honderd gulden, maar tevens brengt hij misschien anderen op de gedachte het zelfde te doen. Vooral 's winters helpt menige moeder haar baby liever in de verwarmde huiskamer, dan in het killere slaapvertrek. Een commode zo als de heer Hart deze maakte, zal hierbij me nigeen van dienst kunnen zijn. De tekening én de foto vei tellen eigenlijk al waar het om gaat. De bovenste plank wordt boekenplank, de twee daaronder fungeren als opbergruimte voor baby's kleertjes en andere spulletjes. Daarvoor komt dan een uitklapbare „deur" van b.v. meubelplaat, een klep, die precies tussen de deurposten moet passen en de twee andere planken moet bedekken. De klep kan aan de onderste „baby"-plank worden beves tigd met een pianoscharnier, terwijl de uit einden van de klep links en rechts met een ketting worden vastgemaakt. In opengeklapte toestand rust de klep dan op een losse poot van vijf bij vijf cm. Om te voor komen dat de poot omvalt kan er op de klep een klein vier kantje van multiplex worden ge maakt, waarin de poot precies past. Nu hebben legkasten vaak verschillende maten. U kunt dus zelf zien op welke hoogte u het beste het geval kunt maken. Daarnaast is de ruimte onder de onderste plank vaak wat ho ger, zodat u daar nog een extra plank bij kunt maken als u meer boeken kwijt wilt. De bedoeling van deze inzending zal u in ieder geval wel duidelijk zijn; uw fan tasie doet de rest. TAFELTJE Van de vele tafeltjes, die op papier binnenkwamen, komt de ze van de heer C.M. Langc- veld uit Geldermalsen het eerst aan de beurt, omdat het wel een grappig geval is. Ga, zo advi seert deze lezer, eens op zoek bij een houthandel of timmer man naar een hard houten war rige plank. b.v. notenhout al of niet met kwasten, maar onge- schuurd. Totale lengte: 100 cm. dikte: 3 tot 4 cm. breedte va riërend van 20 tot 40 cm. Een kromming in de lengterichting is geen bezwaar, integendeel, het zal de vorm ten goede ko men. Wankanten afsteken, de einden zoveel mogelijk naar het verloop van de houtnerven af werken en de plank aan beide zijden licht schaven, eventueel op een vlakbank. De pootjes zijn van dezelfde houtsoort als het blad, ongeveer 26 cm lang en 3 x 4 cm zwaar. Deze in- beitel vrij ruw op steken, zodanig dat aan de uiteinden voetjes ontstaan en het verloop van de pootjes krommin gen laten zien. De pootjes ongeveer anderhalve cm in het blad inlaten en lijmen. Het geheel daarna lakken met (en dan komt er u zelf uw lak moeten kiezen). Na het drogen van de lak heeft u een origineel tafeltje gekregen, dat zeker vrij exclusief genoemd kan worden. U kunt natuurlijk ook grotere of kleinere exempla ren maken, al naar gelang de structuur van het hout én uw eigen inzicht. Protest Dat is het probleem niet. Dat is wel het feit. dat tegenwoordig steeds vroeger en steeds meer Sinterklazen «en aanslag op de aandacht en het gevoel van dc kleintjes doen. Het is zelfs al zover gekomen, dat de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen officieel heeft geprotesteerd te gen deze tendens. Evenals trou wens andere organisaties. Het Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Natuurlijk, ons zit hoekje in de huiska mer moet gezellig zijn, vooral 's avonds wan neer dc behoefte be staat eens bij te ko men van het geren en geA lieg van overdag Als het bij u goed zit, moet u na de drukke dagtaak met plezier uw lievelingsplekje in de kamer op willen zoeken. Voor de vrouw is dat lievelingsplekje veelal het zgn. .da messtoeltje". voor de man meer de gemak kelijke clubfauteuil. Of zullen wc voor dc verandering de gezel ligheid eens op een bank zoeken? vergeten dat een bank Jmeer is dan alleen e°n ding om op te zitten. Het is een middel dat een sterkere onderlin ge verbondenheid sug gereert dan een stoel, die een meer individu eel karakter heeft. want onbewust zoekt het naar een middel om de onderlinge verbon denheid te versterken! Al naar gelang de omstandigheden kan dit een kampvuur op de Veluwse zandverstuiving, als een koffieta fel. waaromheen moegewerkte ar beiders zich schaarden in een kantine, zijn. In ons hedendaagse interieur is dit middel de bank geworden. Zit men huiselijk in de Hel leven van koningin Elizabeth 1 Het leven van koningin Eliza beth I, door prof. sir John E. Xeale. Grote Phoenix Pocket. Uitgave W. de Haan. Standaard boekhandel, Zeist-Antwerpen. Uitvoerige biografie van de En gelse Koningin Elizabeth I (1533— 1603) van de hand van een auteur, die een autoriteit is op het gebied van Engelands geschiedenis uit het Elizabethiaanse tijdvak. Be wondering verdient de manier waarop de indrukwekkende hoe veelheid feitenmateriaal is gerang schikt en verwerkt tot een vlo' leesbaar boek. Wie wil worden in geleid in een uitermate schokken de periocie van de Engelse geschie denis vindt hier een boeiende en betrouwbare gids. Een reeks dui delijke portretten vult de tekst tan. kamer bijeen, dan lost de indivi dualiteit zich als het ware op. De inwonenden vormen een hechte gemeenschap die doet denken aan het oude kampvuur. Wellicht slaken klein-behuisde echtparen nu de verzuchting: ..onze kamer is veel te klein voor zon gevaarte: een bank vraagt nu eenmaal veel ruimte". De er varing leert echter dat in zelfs heel kleine kamers nog best een plaatsje voor een bank overschiet, mits we haar op de juiste wijze opstellen. Ideaal Om te beginnen zijn er meerde re soorten banken, namelijk twee-, drie- en vierzitsbanken. Zijn we jong cn verliefd dan bewijst de tweezitsbank goede diensten. In feite is deze bank een flink uit de kluiten gewassen club. Een drie- persoonsbank moet men alleen nemen, wanneer het uitgesproken onmogelijk is een vierpersoons te plaatsen. Ideaal is de vierper soonsbank: bij gebrek aan logeer ruimte kan zij een noodslaap- plaats worden Volgens de binnenhuisarchitect Ep Simons, mist een zitje, be staande uit vier in het midden van de kamer geplaatste clubjes elk contact met zijn omgeving. De meubels lijken te ..zweven"! Een bank is door zijn afmetingen een trefpunt, geeft een maximum aan stabiliteit. In tegenstelling met de gc- bruiksbank een eenvoudig, strak en kantig meubel kan men de sierbank beter niet in een hoekje wegmoffelen. Dit mooie meubel vraagt een opstelling los in de ruimte van uw kamer, bij voorbeeld tegen een wand. Scheiding In-'de kamer met de bekende ..beperkte afmetingen" doet u het beste de moderne strakke bank te kiezen. Hebt u een gezin met kin deren? Dan kunt u, door de bank dwars op de muur te zetten, het woon- en eetgedeelte van uw ka mer scheiden. Deze opstelling is in een gezin met kinderen bijzon der praktisch; in het afgescheiden woongedeelte kunnen de kinderen dan spelen. Legt u bijvoorbeeld eens linoleum als vloerbedekking voor de woonkant en een warm tapijt voor het knusse hoekje Zoals gezegd: 's avonds moet onze kamer er het gezelligst uit zien. Een sfeervol effect is te be reiken door een paar leuke kelk vormige lampen van gekleurd glas laag boven de bank te han gen. Maar niet té laag. anders stoot u bij het opstaan de glazen lamp kapot! Om van uw hoofd maar niet te spreken... Door de lichtconcentratie boven de bank wordt de intieme sfeer versterkt. Bij dc overige stoelen zetten we staande lampen. Vergeet niet dat een hoge plafondlamp de sfeer in zijn eentje niet maken kan! Een ideetje als hulpmiddel bij de inrichting van ons huis kan nooit kwaad. Maar drukt u voor al, geleid door persoonlijke smaak en voorkeur, uw eigen stempel op Zitten, de hele dag; staan, uren achter elkaar of rennen van het eerste tot het laatste mo ment: drie onherroepelijke mo gelijkheden voor wie onder het begrip werkende vrouw valt. Zit ten achter bureau, tafel of naai machine. staan in winkel of be drijf en rennen als je b.v. ver pleegster bent. Tussen de bedrij ven door kom je wellicht toe aan een veeg poeder, een vleug lip penstift en dc kam, maar dat is dan ook meestal de enige ver zorging.. Daarmee nu is Albertine Vel- lenga het helemaal niet eens. Wie haar werk met plezier en vooral de nodige fitheid wil blijven doen, zal doelmatige lichaamsbeweging ook als een onderdeel van het dagelijkse toiletmaken moeten beschouwen. Juister nog; licha melijke soepleheid houdt de ener gie nodig in zo menig beroep! vaak op peil. De werkende vrouw, die dit eigenlijk wel weet. DEGENEN' van mijn brief schrijfsters die me schreef erg benieuwd te zijn hoe de Open Brief er nu zal uitzien. ,,nu u geen brieven meer beantwoordt", moet ik wij zer maken. Ik heb gezegd dat ik niet zo dikwijls meer initialen ge bruikte; dat is heel iets anders. Immers, als ik brieven in één on derwerp kan verenigen, en ik haal stukken uit die brieven aan. dan herkent de schrijfster zichzelf meestal prompt en heeft toch niet het (nare? het schijnt zo) gevoel dat iedereen haar herkent. Maar beantwoorden blijf ik, al besef ik heel goed dat ik mensen op ant woord laat wachten, wanneer hun onderwerp geheel niet past in de „compositie". Ik zou. dat geef ik toe, veel meer persoonlijke brie ven moeten schrijven. Maar het is daarmee als met een keurig aan kant geveegde hoop hcrstbla- ren. Zolang zij daar netjes liggen, is er ruimte om door te lopen. Maar ga je er in trappen, dan waaien ze verwarrend op, er is geen einde aan. TOCH ken ik nog alle problemen, alle onderwerpen, en ook, als ik het zeggen mag, de maat van de nood van sommigen. Mijn briefschrijfster die me uit Bra bant schreef en in een ongelukkige situatie verkeerde, heeft me haastig in de pen doen klimmen aan anderen die haar misschien konden helpen helaas zonder resultaat tot nog toe. U zult uzelf doch het daarbij laat, wil Alber tine Vellenga (lerares lichamelij ke opvoeding M.O.) een helpende hancf toesteken. Zij doet dat in een aardig boekje, waarvan dc titel al precies zegt waarom het gaat; ..De lichamelijke opvoe ding van de werkende vrouw" Om te illustreren dat zij best be grijpt hoe moeilijk het soms is tijd te maken voor dat stukje opvoeding, heeft zij het niet bij- instructieve oefeningen (en dui delijke foto's) alleen gelaten. In het boekje zijn namelijk een paar korte verhaaltjes opgenomen, overborrelend van drukbezet-zijn Ze zijn een beetje overbelicht, die verhaaltjes, maar daar het uiteindelijk om de oefeningen gaat. is dit zó erg niet. Temeer omdat die oefeningen prettig en uitnodigend zijn beschreven. Han dig is tenslotte in dit bij de N V. Uitgeversmaatschappij De Tijd- stroom-Lochem verschenen werk je de indeling per beroep, zodat de ..zitsters". de „rensters" en zij die veel moeten staan precies aan de weet komen wat voor haar dé manieren zijn om fit te blijven. 52Weken tuinieren in woord en beeld 52 weken Tuinieren in woord beeld, door B. J. Galjaard en J. A. van Dijk. Uitgaven N.V. Kosmos, Amsterdam. Een overzichtelijke gids voor de amateur tuinier in een kleurig omslag gestoken, met afbeeldin gen van diverse tuinwerkzaamhe- den, die de lezer nieuwsgierig ma ken naar de inhoud. Voor elke week is een bladzijde gereserveerd, waarop het door een hechte samenwerking van schrij ver en tekenaar, duidelijk wordt welke werkzaamheden er voor die week gereserveerd zijn. We vin den zoveel gegevens over aanleg en beplanting van de siertuin, als over bewerking en verzorging van moes- en fruittuin, over het bou wen van -muurtjes, trapjes en bassins en het vervaardigen van tuinbanken, pergola's e.d. Hele maal dekt de titel de inhoud niet. daar de schrijver ook enke le keren de onderwerpen kamer planten en bloemversiering aan snijdt. Maar de liefhebber zal dit 52 weken tuinieren allicht niet zo letterlijk opvatten. Enkele fouten kunnen misschien in een volgende druk hersteld worden. Bij het vullen van bloem bakken beveelt de schrijver nl. „graszoden" aan. waarmee hij uiteraard „graszodengrond" zal bedoelen, zoals ook de tekenaar aangeeft. Bij het opzetten van bol len op glazen vergist de tekenaar zich. waar hij schrijft: ..niet in het licht, voor de bol zichtbaar is." De bol is aldóór zichtbaar en het betreft hier de „bloemknop." Al met al een instructief werk je, dat mede door de samenvoe ging van tekst en tekeningen voor de leek een practische vraag- wellicht vergeten achten of ver waarloosd, maar nee. Mocht u van adres veranderd zijn sinds 1 november, schrijft u me dat dan nog even? Practische vragen zijn voor mij moeilijk op te lossen. Ik ben geen bureau, heb geen klapper met adressen voor een- twee-drie hulp in allerlei gevallen. „Jij Bovendien ben ik anoniem, ik kan Gelukkig vinden bijzonder weinig last hebben van kleinigheden, en dan zie je alles ook groter. Ergert u zich nooit en niet anders, maar die graag een béétje anders, een beetje méér wilden zijn om daardoor weer zichzelf beter te kunnen ver dragen, dit het punt is: dat zij vergelijken. En dat mag ook. Maar met dit voorbehoud; je moet geen levens vergelijken. Niet zeg gen; zij is veel vlotter, kan ik dat door lezen bereiken. Zij daar veel zachter en liever," moet ik mijzelf meer aan anderen wij- uitgangs- den. Nee. want elk leven moet niet het Dit lijkt me e punt. Ergeren? O ja. Zo straks zichzelf verdragen, dat ergerde het mij dat wij beneden benijdenswaardige. Wat bij het fonteintje een stukje rose geel borsteltje hebben, nden een paar kinde ren hier ook dat het vloekt, en ik behoef dus niet anders te doen dan even te wachten; dan heeft Miriam Wieland Miriam Wieland. door Maria de Lannoy. Uitgave G. F. Cal- Icnbach N.V., Nijkerk. stersroman die door jongere jes graag zal worden gelezen Op plezierige wijze wordt in dil boek het oude recept opgedist: de hoofdpersoon heeft een zeer blanke ziel, de moeilijkheden wor den overwonnen, het ideaal be reikt, een huwelijksaanzoek afge wezen en het einde hoe kan het anders is „happy". Wellicht doordat de schrijfsm in België woont wordt in dit boek met de spreektaal gebruikt zoals wij die kennen. Ook daardoor wordt wat de romanfiguren zeg gen enigszins breedvoerig, en ver liest het boek wat aan vaart. niet ergens binnenstormen en zeg gen: hoor eens, ik ben Christine, doe me een plezier en help mijn briefschrijfster, want zij is mijn briefschrijfster. Ik ken u niet, ik zou u met al uw lieve brieven niet eens bij de kruidenier kun nen aanbevelen, laat staan een man. een huisgenoot of een baan bezorgen. Maar als u me een maal geschreven hebt. herken ik uw handschrift vrijwel direct; zo'n brief is als het ware in me op gezogen. Dat was deze week zeer frappant, toen ik weer een aller leukste brief kreeg van iemand die dol op lezen is en aan wie ik al eens de bekende gedachte had gewijd: haar moet ik nodig weer schrijven! Niet alleen herkende ik het handschrift na een jaar on middellijk. maar met een licht ge grinnik gaf ik me er rekenschap van dat zij nu reageerde op een gedachte aan haar gewijd in de vorige Open Brief toen ik schreef over: een boek lezen.... Onwille keurig heb je, als je zit te tikken, mensen die eens schreven op het oog. Hoe zuiver was de reactie en hoezeer was ik het eens! Maar goede raad is duur! Lezen. ja. En veel voor anderen zijn. om eigen leegte weg te „leven", ja. Dit laatste mocht ik vanmorgen .SPU o, lezen als gedachte van een brief- tisch altijd op tc lossen. Ook géél stukje uit het voorraadkastje ge haald. Kijk, ergernissen zijn prac- ichrijver die hiermee de geetlijke gestalte van zijn B___ voor ogen heeft. Ik waardeer het dêeïuïtschakelem zeer dat u zoveel liefs voor mij. een vreemde toch. wilt oproepen, dat u als het ware uw herinnering aan mij geeft. Maar het stemt dan alleen maar droevig dat. juist met degenen voor ogen die het aankunnen, die uit eigén volheid kunnen geven, dc anderen des te meer hunkerend blijven staan. Ligt het aan hen zelf? Dit vraagt mij alweer iemand anders, en zij blijft vooral aan het punt: aanvaarden, han gen. B.v. zegt zij: ,,u moet wel gesprek, of ook door ze niet meer te zien omdat je wel wat anders te doen hebt. Maar eenmaal komt het zo ver dat het geen ergernis meer is. Niet meer weg te wer ken. of weg te leven. Alleen verdragen. En de ergste ergernis, die je wel moét verdragen, ben je ten vergelijken, dat is niet het leven maar de levenshouding. Als wij dat doen. kan ook de een voudigste onder ons in-het-groot denken. Kijk, als je twee mensen ziet oversteken, stevig gearmd en la chend, dan denk je al gauw: die mensen zijn gelukkig. Maar je weet best dat het kan zijn dat de vrouw lang heeft gezanikt om een mantel en dat de man om de lieve vrede wil heeft toegege ven. en nu heeft ze de jas aan en hij vindt haar knap en ze zet ten even alles opzij en zijn voor het oog gelukkig. Volgende week wordt de kolenrekening gepresen teerd en zijn de verwijten niet van de lucht. Dat kan. Het kan echter ook zijn dat zij lachen om dat zij samen iets leerden dragen, b.v. dat een mantel er weinig toe doet. Je weet het niet. Je weet nooit wat achter een opgewekt ge zicht. een meeslepend humeur steekt, achter vol zijn van alles, achter presidente-zijn van dit of dat. je weet alleen dat je niet twee minuten zoudt willen ruilen als je alles wist. Alleen die levenshouding, die manier waarop iemand zichzelf en alles incluis verdraagt, die is van belang. Die we namelijk gekregen Nooit ziet men een ster zo hel der flonkeren als wanneer het koud is. Zo is ook het volkomen niets-van-je-zelf zijn. dat eenzaam ste aller ogenblikken, het zuiverste moment voor de volheid die we krijgen, alleen maar krijgen Is het duister de plaats om de Ster te zien opgaan. Ia briefschrijfsters die zichzelf wel konden verdagen, die ook wel konden accepteren dat zij zó zijn Inhakertjc. Van verschil lende kanten werd ingehaakt op de brei-tip waarbij meer deren en minderen de hoofd rol speelden. Er kwam zelfs een klein voorbeeldje uit een enveloppe rollen. Ik ga maar geen namen r -men ('t zijn er nogal wat), i ar even door geven dat u a.s u moet meer deren aan beide kanten, een gekleurde wollen draad neemt, die zo ongeveer op de helft van de pen naar voren haalt, twee steken breit en dan de draad weer naar achteren slaat. De draad laten hangen en telkens als u aan meerderen toe bent om twee steken heen slaan. Aan de gekleurde draad ziet u dan hoe vaak u gemeerderd of geminderd heeft. Een ande re lezeres wil er even op wij zen, dat er in handwerkzaken z.g. toerentellers te koop zijn die ook reuze handig zijn. Ze kosten ongeveer drie kwartjes. Voordelig. Van een „niet kapitaalkrachtige scholiere" uit Den Haag kwam de tip binnen een voordelig kastje te maken. Nodig zijn gewoon een paar planken en wat lege con- servenblikjes. Die blikjes wor den „artistiek" door ze eerst met kaarsvet te laten bedrui pen. waarna er een laag wa terverf in allerlei kleuren over heen komt. Die uitlopende verf doet het 'm dan. Die blikjes fungeren (al of niet gevuld met zand) als poten onder en als steunen tussen de planken. Glas gebroken? Is het gla zen plaatje onder de spiegel van uw vaste wastafel gebro ken? U vervangt het stevig en goedkoop door een stukje hard board waar u plak-plastic op doet is de suggestie van me vrouw Duyn uit Sassendam. Weer stevig. Dc metalen sluiting van een sicr-haarspeld wil wel eens uit het benen of plastic materiaal van de speld schieten. Mevrouw J. Croese uit Scheveningen (hoop dat u weer beter bent!) heeft daar iets op gevonden. Zij pakt de sluiting tussen een schaar beet en wel zo dat zij de twee ijze ren puntjes even in de gas vlam kan houden tot ze goed warm zijn. Daarna drukt zij ze weer in de speld, en laat alles hard worden. Daarna zit de sluiting er weer muurvast sudderen. U verkort volgens mevrouw Knol uit Gorinchem die suddertijd aanmerkelijk als u het vlees na het braden vijf minuten op het vuur laat staan en vervolgens de pan met het deksel er op laat afkoelen. Als het vlees na die afkoeling weer wordt opgezet, is het veel vlug ger gaar dan wanneer het ach ter elkaar wordt behandeld, 't Scheelt werkelijk stukken, met welke ervaring de tips gelijk maar worden afgesloten voor deze zaterdag. 'T IS JAMMER. MAAR uit Rijswijk; dhr J. van D. uit H.I. \mbacht: mevr. M. den H uit Klazienaveen en dhr P. C. H. uil Gaardingen (zeer onlangs twee :elfde ideeën gehad, maar dan met >ude stoelen als uitgangspunt); Iedere gepubliceerde „Bent u ook zo'n man"- inzending dingt automa tisch mee in de wed strijd: „Win honderd gulden voor uw vrouw". Uitslag 8 december. Voor iedere tip en elk doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keuze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15