Eduard van Kuilenburg: Zilveren Elisabethbode s DE KERK WMVM ZIJ DROMEN GEESTELIJK LEVEN kunstenaar die opteerde in zijn werk nJe^ DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 WIE HEEFT DE EERSTE JAARGANG? Alle jaargangen van de Elisabeth-Bode staan compleet op een rijtje op het kantoor in Woer den. Alleen de eerste jaargang, uit de lijd dat het blad nog een maandblad was, ontbreekt ge heel. Het grootste geschenk dat dankbare le zers zouden kunnen geven bij het zilveren ju bileum is juist die jaargang of althaas een aantal nummers van die jaargang voor het archief. Wie is in het bezit van deze jaargang of van een of meer van de eerste nummers van de Elisabeth-Bode? Wie wil ze afstaan voor het archief? Als kerkredactie van deze krant bemiddelen we graag om de nummers of jaar gang de juiste bestemming te geven. Van een medewerker) op DE Tweede Begraafplaats in Utrecht is onlangs een gedenksteen geplaatst op het graf van de twee jaar geleden overleden beeldhouwer Eduard van Kuilenburg, een jonge kunstenaar die was opgegroeid op de steigers van middeleeuwse kerken in restauratie. De steen is geplaatst door (Van kerkredactie) Toen de heer J. van der Velden uit Woerden enige maanden geleden de gere formeerde kerk van Brus sel binnenstapte om daar een vakantiedienst bij te wonen, kreeg hij ter ver welkoming een nummer van de Elisabeth-Bode in zijn handen gedrukt. Voor de dienst begon heeft hij er in zitten bladeren. Le zen behoefde hij het niet. want hij kende iedere fo to en ieder artikel van dat speciale nummer. Toch was het geen oud nummer. Maar de heer Van der Velden is de directeur van de stichting die dit evan- gelisatieblad uitgeeft en hij had tegen de Elisabeth-Bode bestaan. snel op weg naar wekelijkse oplage van 200.000 zijn vrienden, zonder vertoon; als een geschenk van zijn vrienden. De steen is bijna een vierkante meter groot, een beetje langer dan hoog. In grote letters staat erop: Eduard van- Kuilenburg overleden ov 19 october 1960 te Utrecht. Kunstenaar bij de gratie Gods. Ge roepen om stenen te bewerken en om die in te zetten. plotseling, nadat hij een aantal uren voor zijn dood nog een fi guur uit tufsteen had geslagen. De mensen zeiden dat hij te vroeg was heengegaan. Maar de mensen zijn als buren, ze zijn de stem van de menigte. Eduard van Kuilenburg wist dat het zijn tijd was. Hij wist van zichzelf dat hij het niet lang zou maken, dat „het plotseling zou komen". Toch was hij. fysiek beschouwd, een hercules. Toen hij stierf, hal verwege de dertig, was hij opge teerd, in tien jaar tijds verslon den door zijn werk. De olie in zijn lamp was opgebrand. Van Kuilenburg werd m Utrecht geboren. Hij werd ook in Utrecht begraven. De jaren tussen de wieg en het graf overspannen een periode waarin hij zijn leven sleet als beeldhouwer. „Kunste naar bij de gratie Gods, geroe pen om stenen te bewerken". Die aanduiding is niet zonder reden op zijn grafsteen gehakt. Het ont hult iets van zijn mentaliteit: hij wilde geen beeldhouwer zijn, maar steenhouwer. Het was geen subtiel onderscheid, want tussen de een en ander lag voor zijn gevoel een afstand zo groot als een zee. Het on derscheid stelde hem voor de keus tussen de werelden van de heer en de knecht. Hij sloot zich aan bij de laatste, misschien wel omdat hij beschutting zocht in de anonimiteit de anonimi teit waarachter alle beeldhouwers en kerkbouwers in de geschiede nis van de Middeleeuwen verbor gen gaan. Vervreemding gezien toen het door de redactie iverd ontwor pen, toen het in drukproef ver scheen, en opnieuw toen in dui zendtallen de pakken van de drukkerij kwamen ter verzen ding. Maa kreeg toch een bijzondere uitstekend manuscript Sommigen klagen dat het blad gekregen te hebben van mevrouw zoetelijk is. naar inhoud en lay- De Moor, dat volgend jaar zal zorgen^dat hun pahenten^het blad hem_ out. Sommigen zeggen ons gevoel wel eens al te gemak kelijk dat het blad de moderne mens niet aanspreekt. Het op merkelijke is dat een legerpredi- kant die deze stellingen ook altijd had verkondigd tot zijn grote gaan verschijnen. Dertigste jaargang i zijn dertigste wordt dit gedaan doordat schoenen en hij droeg jn Münhafdt abonnement kan de plaatselijke hij betoonde daarmee zijn de heer A. Mljnnarai rnrnmi«i- ppn nummer Prati* nehtinff «eer Ac cc^Acrc.c het eerst weg bleek dat de mensen om hem heen het blad graag ontvingen en lezen. Onverwacht zag hij weer eens opnieuw dat zijn da gelijks werk zin heeft. Nieuw 2". V".Vdïn"'"oV i zijn i hart uitreiken. No» altijd komen had voor het persoonlijk evange- Natuurlijk hrbhrn we de heer lisaliexerk Dc ««rstejaren Van der Velden gevraagd hoe hij "Meen het al dat verklaarde. Hij gelooft dat vijf jaar later, hoofdzaak komt want de wekelijke cijfers geven aan dat het blad nog altijd i i groeiende belangstelling vaart. De oplage is dit jaar op- poneerd, komen de iaandblad; het allemaal te" veel werd om dit te doen naast cnrf.jdine zijn drukke werkzaamheden werd van W het blad door een stichting over- genomen. Al die jaren heeft ds. eek" niet in de bus wordt gede- W. A. Wiersinga, J~ gratis achting voor de academie. er Hij kreeg zelf een opleiding in het de openlucht, in weer en wind, zijn vader, de vermaarde kerkbeeldhouwer blad uitgeeft dat een goed begin steenhakker, die hem als kleine gemaakt kan worden met de zijn r nieuw gestegen en bedraagt reeds 198.000. Diep in zijn hart hoopt de heer Van der Velden, dat nog dit jaar een oplage van 200.000 bereikt zal worden. o Mocht dat niet zo zijn dan zal feuilleton. Daar dit begin volgend jaar zeker ge- strijdvraag. Moet beuren. Het is een wel zeer res pectabele oplage voor een week blad welks stichting dit jaar zijn zilveren jubileum hoopt te vieren. Feuilleton Natuurlijk konden we het niet nalaten te vragen wie er nu F.n helanpriik deel van die bin- hoofdredacteur wordt. Ds. Wier- ding wordt veroorzaakt door de singa is immers enige ^eken ge- - ■- - ook weer z0-n leden met emeritaat gegaan en evangelisa- Werk dlrecteur jongen al leerde hakken. De jonge Eduard van Kuilenburg had een Van Woerden uit wordt deze techniek, waarvan op school ge- hulp gegeven. Daar bevindt zich vormde beeldhouwers ontzet de itgeverij, die op het ogenblik handen voor de ogen sloegen. Hij hakte met een gemak dat hem was ingegeven door een bij zonder groot talent. Zijn kunste naarsschap was hem per erfenis toegevallen, maar hij verklaarde het als „niets dan vaardigheid". handen vol heeft dat niet slechtsde wekelijkse nummers, maar ook het kerst nummer op tijd bij de commis sies en de mensen zal komen. Naast de directeur de heer Van der Velden en zijn onlangs be noemde assistent A. Verburg wer- vakman, ;- tieblad. dat zich wil richten tot de Kt^^f^eïke^ neergelegd* de expeditie. En wekelijks krij- nipt-kerkelijken, een feuilleton be- reformeerde Kerken neergelegen ppn x „stadig aan meer werk gen zij gestadig Velen zijn direct geneigd echter de heer In de gehele naoorlogse tijd .en- te zeeeen. maar de "jets verklaarde eenter ae neer siechts pAn ;a,r eeweest w; „Ds. Wiersinga De vakantie heeft de heer Van der Velden reeds lang achter de rug. /.11e aandacht is reeds ge richt op de komende kerstdagen, want dan zal weer het kerstnum mer van dit ,blad moeten verschij nen. Van overal uit het land stro men de aanvragen reeds binnen. Reeds nu zijn 330.000 exemplaren besteld en de grote bestellingen eerste oplage moeten nog binnenkomen, die wor- waa roor den begin december verwacht. Vorig jaar 450.000; het moet al gek gaan al: dit jaar de oplage niet meer een half miljoen zal bedragen. ervaring leert dat vele duizenden Va" der Velden, Nawiin j°aPrePnri,zSijSnte veenrl SUS»SS schillende vah die vervolgverha- Jat werk heeft hij met len al in boekvorm verschenen en Setega. oeri door de stichting buiten de boek- Hoewel de stichting een handel om uitgegeven Moe- formeerde signatuur heeft, der Ditta van mevrouw De Moor- «fiïïïSS en dus "^.direct Rignalda behaalde een oplage van irwaar geen kleinigheid christelijke irbonden met het evangelisatie werk van de Gereformeerde Ker ken. Het blad wordt echter we- Oob"ëxemDla- keliiks verspreid door ongeveer acht voor de 800 Plaatselijke evangelisatie- voor ae commissies De meeSten daarvan zijn gereformeerd, maar lang bedroeg de oplage Het tweede deel „Het leven ging niet alle. Er zijn ook hervormde verder" behaalde reeds een opia- commissies, en vrij-evangelische slechts één jaar geweest de groei stagneerde en dat was de generale synode van de 'ormeerde Kerken (vrijge maakt) het blad voor eigen ge bruik afkeurde. Dat was in 1952. Reeds in 1948 werd de eerste hon- derdduizend overschreden, vier jaar later was de oplage 140.000. In 1959 reeds 169.000 en aan het begin van dit jaar 191.347. Nu is dus reeds de 198.000 overschre- wordt gehoopt op de 200.000 als een jubileumcadeau. 000 exemplaren De die het blad als contactmiddel ge- stichting dan officieel 25 jaar. Ondanks kritiek laatste jaren geeft de stichting ge- bruiken. Er zijn gemengde schikte feuilletons naderhand u;t missies en in twee plaatsen zorgt in pocketvorm voor de prijs van het Leger des Heils zelfs voor de 1.25. De vraag blijft natuurlijk verspreiding. Een gïote landkaart deze boeken dan wel kopen, geeft gaat eigenlijk te- Misschien alleen het eigen du- de spelden Kerke- bliek? Maar dan blijkt dat bevinden die het blad lijk werk* en zeker "evangelisatie- bijvoorbeeld de Arbeiderspers ont- gebruiken. Alleen in het zuiden, werk beleeft geen gemakkelijke zettend veel boeken heeft afgeno- op de Veluwe, in Drenthe tijd, ook al wordt steeds meer nadruk gelegd op de verantwoor delijkheid van de gewone lidma ten der kerk. Daar komt bij, dat Zeer waarschijnlijk zal denkingsnummer worden uitgege ven. In Woerden zal men hoog- gekleur- stens even pauseren voor een ex- a kopje koffie met gebak, maar in moet er weer vlug aan de •beid want 200.000 exemplaren erk de deur en een half lljoen kerstnummers (in schltte- zag. bepaalde kringen bezwaren de heer Van der Velden meent gerpredikanten, in ziekenhuizen rende kleurendruk) helemaal niet. i de zeer vele hogels, die van Kuilenburg heeft ge- deze dakfiguur op de Grote Kerk van Arnhem. andere opdrachten daarbij gehad, maar aan de Arnhemse kerk, centraal punt van dc in 1944 ver woeste binnenstad, hakte hij zijn levenswerk: zeventig poppen en bijbelse voorstellingen. Hij inves teerde in dit object zijn energie. Achter de omheining waarbinnen het restauratiewerk werd ge daan, hakte hij zijn beelden recht streeks uit de hand, zonder enige voorstudie. Hij was in staat tot het hakken van drie hogels per week. Hij kon zichzelf dagenlang op dezelfde spanning houden die hem tot zo'n topproductie bracht. Hij haalde dan ook driemaal, ar tistiek beschouwd, de top. Van Kuilenburgs kwantiteit was supe rieure kwaliteit, die een ontstel lende beeldkracht had. Op dit Arnhemse werk ont stond ook de hogel waarin hij een stukje eigen levensvisie had ver beeld, een hogel die hem ook veel goed heeft gedaan: het man netje dat boven de zij-Ingang van de kerk op een dakboog zit, met een tot megafoon gevormde hand voor de mond. Achter die hand richt Van Kuilenburg zich tot de kerkgangers: Huichelaars, laat hij het mannetje roepen. Eduard van Kuilenburg hiefd zielsveel van deze kerk. Van de Kerk moest hij niets hebben. Toch hield een oude dominee die op de steigers vaak naar zijn werk ging kijken, hem voor een zeer gelo vig man Laatste werk EDUARD van Kuilenburg wist dat Arnhem zijn laatste werk was. Hij was ervan overtuigd, dat er geen volgend werk meer af- Grote of Eusebiuskerk in Am- kon. Hij heeft dat dikwijls ge- hij ter plaatse zegd tegen een vriend, die het restauratiewerk leidde. Omdat hij de jaagstem van het noodlot telkens sterker hoorde, werkte hij met een ernst en een hevigheid aan zijn stenen die buitenstaan ders voor waanzinnigheid aanza- De man die jarenlang 's mor gens het bouwterrein rondom de kerk en de toren ontsloot, heeft Van Kuilenburg verschillende ke ren aan het begin van een week slapend aangetroffen in zijn ate lier, temidden van stukken steen, werkgereedschap en oude boe ken. Dan was hij in het weekend aan het werk geweest, was hij over de schutting geklommen om een pinakel te hakken, of een waterspuwer of wat hij noemde lawaaimakers figuren uit zijn luidruchtige "tijd. Hij ètapte dan zondags in Utrecht in de trein om in Arnhem de beitel op te Als lilj tegen toeschouwers die hem op de handen kwamen kij ken, zei dat hij dit werk deed omdat het zijn leven was, omdat hij „hier elke dag weer begon te leven", zei hij geen woord te veel. Hij hakte rusteloos door. De tijdnood zat hem als een ach tervolger op de hielden. Wie dat probeerde te doorgronden, hoorde Rooms-katholieken hunkeren naar vernieuwing Wij kunnen al lang niet meer schrijven dat hel ritselt in de rooms-katholieke hoek van vernieuwing. Dc laatste jaren zijn de stemmen steeds luider en helderder geworden. Dat blijkt ook wel op het Vaticaanse concilie want het zijn juist de Nederlanders (met vooral Fransen en Westduitsers) die aandringen op vernieuwing, althans verandering. Er zijn de laatste maanden drie boeken verschenen waarin het huidige verlangen in het bijzonder openbaar wordt. In enkele weken tijds is de titel van een der hoofdstukken reeds een spreek woord geworden. Dr. H. Fr. Th. Borgert, professor in de pastoraaltheologie te Wittem in Limburg, schreef namelijk over „De kerk, waarvan wij dromen." dat de boeg Zijn werkwoede werd naar bui ten gebracht door een gedreven heid waartegen hij niet opkon en door een drang tot vluchten; mis schien tot een vluchten uit de stilte van de zondag. Hij miste iemand die hij deelgenoot kon maken van zijn gedachten. Aan een enkele vriend schreef hij brieven. Zijn gedachten sprak hij ook uit aan zijn beelden, aan zijn poppen, die nu hoog op de dak- bogen van de kerk staan en uit kijken op de binnenstad. Hun functie is decoratief, ten dele be doeld om de kerk te verfraaien. Maar onder de handen van deze jonge steenhakker, die zich beeld houwer noch kunstenaar wilde noemen, groeiden poppen die al lemaal de menselijke overwegin gen dragen die Eduard van Kui lenburg door het eenzame hoofd gingen toen hij de beitel aan de steen legde: Een gevoel van onrust wordt niet onder stoelen of banken gestoken in dit werk dat onder de titel „De kerk en haar mo gelijkheden" is verschenen. „De kerk enkele uitzonderin gen daargelaten is hoofdza kelijk typisch westers en dat nog wel op een heel bepaalde manier, waarop het verleden een grotere invloed schijnt te hebben dan het heden", zegt de schrijver. Hvj heeft vrij scherpe kritiek op theologische handboeken, niet zozeer om wat zij zeggen als wel om wat zij niet naar voren brengen. Zo schrijft hij bijvoorbeeld van de sacramenten dat de werking wel erg magisch gezien wordt en vervolgt: „Dit alles is des te gevaarlijker, omdat het ge voel voor het symbool in het algemeen en de symbolische waarde van de Sacramenten sterk verminderd is. Vele ka tholieken zien dan sacramente le handelingen, waarvan ze niets begrijpen, en horen woor- de, waarvan ze niets ver staan. Zo komt er van het be leven van het symbool weinig terecht." Sprekend over de biecht, schrijft hij: „Daarbij komen nog merkwaardige opvattingen naar voren over de vergeving van de zonden, die niet zozeer gezien wordt als een verzoe ning met de Kerk en Christus, en zo met de Vader, maar wel erg eenzijdig als een uitwissen van de zonden en het terug krijgen van^de genade of de vermeerdering daarvan. De persoonsbetrekking met God en de betrekking met de Kerk worden dan toch wel sterk uit het oog verloren." Opvallend is het veelvuldig gebruik van het woord „een zijdig". Dit boek geeft de pro testant de indruk dat men geen reformatie zoekt, maar aanvulling. Hij schrijft wel dat hij geen lapwerk wil, maar structuele veranderingen, maar een protestant zou die ver anderingen toch wel wat fun damenteler willen zien dan hier genoemd wordt. De schrijver verwacht veel van de toekomst. Hij is er van overtuigd dat het bisschops ambt groter betekenis zal krij- tatief werk zullen naar zijn in zicht protestanten en rooms- katholieken meer gaan samen werken; de leek zal een be langrijker plaats krijgen. Maar ook zullen de sacra menten meer gaan betekenen. Hij zegt voor een rooms-katho-- liek wel eens opmerkelijke dingen, bijvoorbeeld als bij schrijft dat „de kindersprei- ding (geboorteregeling, red.) meer algemeen zal worden en dat de gehuwden hierover in persoonlijke verantwoorde lijkheid zullen beslissen." Dit alles zal komen inaar niet „als iets wat zich natuurnoodzake lijk en mechanisch uit het he den zal ontwikkelen," daarom worden de lezers opgeroepen om verantwoordelijkheid te ne- Andere kerk Zou men het boek van dr. Borgert nog af kunnen schrij ven als een persoonlijke me ning. dit kan men zeker niet met de uitgave „Een andere tijd vraagt een andere kerk". Hier vindt men namelijk de re sultaten van een enquete in verband met het concilie bij ongeveer 80 Nederlandse rooms-katholieken gehouden. In dit boek vindt men vele ver langens bijeengebracht, die soms nogal tegenstrijdig zijn, soms zeer aansprekend. In het hoofdstuk over de verkondiging worden ook stemmen bijeen gebracht die pleiten voor een priester die niet de kloosterge lofte aflegt en mag trouwen en daardoor het mede-mense lijke meer tot uitdrukking kan brengen, terwijl dan de kloos terling meer het „vreemd-zijn aan de wereld tot uitdrukking zal brengen. Opmerkelijk is dat vele gedachten voor ons gevoel eerder komen uit een „vrijzinnige" hoek, dan uit een hoek die verlangt naar wezen lijke reformatie van de Schrift uit. Het berust allemaal erg op menselijke verlangens. Het derdi boekje is geheel gewijd aan het „Huisbezoek". Het constateert bij vele pries ters een fatalistisch defaitis me. Het poogt de hedendaagse vragen te systematiseren en te verscherpen, maar niet alle antwoorden op een presenteer blaadje te bieden. Ook de pre dikant heeft dit werkje zeker wel iets te bieden. Het bevat een aantal kostelijke opmer kingen die de overdenking waard zijn, bijvoorveeld als er geschreven wordt over de priester die alleen maar soli dair wil zijn. Er is dan het gevaar dat hij: „geesten op roept die hij niet meer kan bezweren." Heel sterk komt in dat verband naar voren dat het geen contact met hemzelf mag zijn, dat wil zeggen uit sluitend met hemzelf: „Men vraagt zich momenteel wel eens af of bij vele priesters het ambtelijke niet meer op de voorgrond zou moeten ko men," aldus dit geschrift. In het slot van dit boek komt weer heel sterk naar voren, wat ook duidelijk blijkt uit de beide andere werken: De rooms-katholiek. leek en priester verlangt op het ogen blik de Kerk te beleven als mysterie en niet zozeer als in stituut, wij zouden misschien zeggen als organisme en niet als organisatie. De kerk en haar mogelijk heden. door dr. H. Dr. Th. Borgert. Uitgave H. Nelisscn te Bllthoven. Een andere tijd vraagt een andere kerk, uitgegeven in de serie Pastorale cahiers onder redactie van mr. drs. C. Straver. Uitgave Paul Brand te Hilversum. Huisbezoek, uitgegeven in de serie Pastorale cahiers onder redactie van mr. L. C. Baas en J. H. A. Vermeulen. Uit gave Paul Brand te Hilver- Adenauer en een nieuwe aanpak van de Berlijnse crisis Niet om West-Berlijn, maar om een vredes verdrag Wat gaat er in het Kremlin gebeuren? DENAUER'S bezoek aan r\ Washington is bedoeld om de Verenigde Staten er van te weerhouden, stappen te onderne men. die kunnen leiden tot een regeling van de Berlijnse crisis. Zijn reis mo'-st als gevolg van dc gebeurtenissen romdom Cuba geruime tijd worden uitgesteld. En nu het dan deze week zo ver was. dat hij zijn besprekingen met de Amerikaanse president kon beginnen, viel het hem niet moeilijk, gehoor te vinden voor zijn bezwaren. Volgens de be richten van de afgelopen dagen zijn Kennedy en Adenauer het er volledig over eens geworden, dat er geen nieuwe stappen inzake Berlijn moeten worden genomen, voordat de kwestie Cuba gere geld Is. Maar het is dc vraag, of het tijdens de besprekingen daarbij gebleven is. Want het op stellen van plannen ter regeling van het Berlijnse probleem be hoeft geenszins tc wachten op het vinden van een bevredigende oplossing voor het Cubaanse vraagstuk. Het mag cr zelfs niet op wachten. Geen vrees We hebben er steeds op gewe zen. dat het Westen niet behoeft te vrezen voor een débacle in Berlijn, wanneer het twee dingen doet, nl.: in de eerste plaats er voor zorgt, dat de Sowjetunie geen reden heeft om te twijfelen aan de westelijke vastberaden heid wat de verdediging van de vrijheid van West-Berlijn betreft: en voorts tegelijkertijd naar we gen zoekt, die het voor Oost en West mogelijk maken, een uit weg uit de Berlijnse impasse te vinden. Het eerste hebben de Amerikanen met hun optreden tegen dc Sowjetunie in de Cu baanse affaire nog eens op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt: zij zullen er niet voor terugschrikken. een oorlog met kernwapens te ris keren. ook wanneer het om Bei lijn gaat. Het andere hebben zij niet achterwege gelaten, want er bestaan bepaalde plannen. Maar bondskanselier Adenauer heeft er zich tot dusver systematisch le gen verzet. Controle Deze weck berichtten we. da: dc westelijke geallieerden over censtemming zouden hebben be reikt over dc vorming van eer internationaal gezagsorgaan, dat controle moet uitoefenen op dr toegangswegen naar Berlijn. Dil orgaan zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van Ameri ka, Engeland en Frankrijk, drie communistische landen, drie neutrale landen. West- en Oost- Duitsland en West- en Oost-Ber- lljn. Uit deze „oplossing" van het Berli.insc probleem zou een zekere graad van erkenning van het communistische regime In Oost-Duitsland voortvloeien, of schoon van westelijke zijde van zelfsprekend van tevoren uit drukkelijk zal worden vastge steld, dat van een werkelijke er kenning geen sprake is. Hele maal nieuw is het plan niet als het inderdaad In deze vorm bestaat ma-r van belang wordt geacht, dat Adenauer thans niet langer afwijzend te genover Internationale controle Adenauer Het is waarschijnlijk dat be doeld plan of iets van een soort gelijke strekking onderwerp van gesprek heeft uitgemaakt tussen Kennedy en Adenauer. Van de Westduitse bondskanselier is be kend, dat hij wel iets voelde voor een gezagsorgaan, bestaan de uit Amerikaanse, Britse. Franse en Russische vertegen woordigers. terwijl aan de auto riteiten in de SowjetzonC van Duitsland slechts een secundaire „technische" rol was toebe dacht. Voor Kennedy kwam het er deze week op aan. Adenauer ervan te overtuigen, dat het on juist zou zijn, wanneer de West duitse regering zich zou blijven verzetten tegen een eervolle re geling van de Berlijnse crisis. A'aardoor een grote bron van gevaar zou worden weggenomen. Zulk een verzet zou niet ver antwoord zijn tegenover dé wes telijke geallieerden, die in geval van een gewapend conflict het spits zouden moeten afbijten. Initiatief Kennedy heeft het Adenauer gemakkelijk gemaakt. Hij heeft de kanselier toegezegd, dat geen nieuwe stappen inzake Berlijn zullen worden gedaan, voordat de Cubaanse kwestie ls geregeld. Waarmee slechts gezegd Is. dat wat dc Verenigde Staten betreft geen voorstellen inzake Berlijn zullen worden gedaan (aan de Russen), zolang de Cubaanse affaire niet is opgelost. Er kun nen echter omstandigheden ont staan, waardoor het Westen ge dwongen kan worden, een be slissing te nemen met betrekking tot dc situatie in Berlijn. Dat zou liet geval zijn, als de Sow jetunie stappen zou ondernemen, die het nemen van snelle tegen maatregelen nodig zouden ma ken. of voorstellen zou doen. waarop onmiddellijk gereageerd zou moeten worden. Wil hel Westen het initiatief behouden, dat het met het Amerikaanse optreden tegen de Sowjetunie in zake Cuba in handen heeft geno men, dan zal het dringend ge wenst zijn, dat de reacties in Washington. Bonn. Londen en Parijs elkaar niet tegenspreken, zoals in het verleden nogal eens het geval is geweest. Vragen Een plan als hierboven ge citeerd heeft zijn voor- en na delen. Het garandeert niet, dal er geen moeilijkheden meer zul len zijn op de wegen van en naar Berlijn, omdat een werke lijk functioneren van bedoeld in ternationaal gezagsorgaan voor namelijk zal afhangen van de gezindheid van de drié neutra le leden van de controle-com missie. Men weet. dat het de Sowjetunie geweest is, die in de afgelopen jaren de troika-ge- dachte heeft gepropageerd, on- van de Verenigde Naties. Hij heeft er blijkbaar steeds op ge rekend. dat de zgn. neutralisti- sche landen wel de zijde van de Sowjetunie zouden kiezen. Afgezien daarvan is het nog de vraag, of het gezagsorgaan kan optreden als de meerderheid van de leden een besluit neemt, of dat slechts kan worden opgetre den. als met algemene stemmen een beslissing wordt genomen. Garanties Dit neemt echter niet vcg, dat het aanbeveling verdient, dat de westelijke mogendheden bij het zoeken van een uitweg uit dc Berlijnse impasse ook gebruik maken van mogelijkhe den, die de Russen in bepaalde andere situaties aan de hand hebben gedaan. Zij het dan, dat bepaalde concrete voorstellen zodanig met garanties omkleed dienen tc worden, dat dc veilig heid en vrijheid van de West- berlljncrs op generlei wijze in gevaar kunnen worden gebracht door het falen van het interna tionale gezagsorgaan ingeval van een ernstige inbreuk van communistische zijde op de ge maakte afspraken. De moge lijkheid is na dc gebeurtenissen rondom Cuba en ir. verband met het „grensconflict" tussen com munistisch China en India niet uitgesloten, dat Chroesjtsjef (als hij erin slaagt aan dc macht tc blij\en) eieren voor zijn geld kiest en zijn woorden in daden omzet, die hij vorige week heeft gesproken: „Het gaat mo niet om West-Berlijn. maar om een vredesverdrag". Actueler De vraag wat er met Chroesj- tsjef zelf zal gebeuren, wordt met de week actueler. Op 10 de cember vergadert de Opperste Sowjet. die door president Brez- njef is bijeengeroepen. Volgen de week komt het Centrale com- mité van de Russische commu nistische partij bijeen en wel licht zal dan al iets worden op gelicht van de sluier, die de ont wikkelingen in het Kremiln als gevolg van de Russische terug tocht uit Cuba totdusver heeft omgeven. Totdusver ziet het er naar uit, dat de Russische pre mier ook nu weer zijn tegen standers de baas is gebléven. Als dat zo blijft, mag worden verwacht, dat de bijeenkomst van het centrale comité en de zitting van de Opperste Sowjet unie zuilen leiden tot maatrege len tegen een of meer figuren, die thans in de Russische hiër archie nog een zeer vooraan staande plaats innemen. In dit verband wordt de naam genoemd van vice-premier Frol Kozlof, die eens door Chroesjtsjef zelf als zijn opvolger werd bestem- Hef leger Het is echter ook mogelijk (hoewel niet waarschijnlijk), dat Chroesjtsjef in het centrale comité op onverwachte tegen stand zal stuiteu en ter verant woording zal worden geroepen, zoals enkele jaren geleden al eerder het geval ls geweest. In de periode, die gevolgd is op dc dood van Stalin, hebben de mi litaire leiders een belangrijke rol gespeeld in de politieke ont wikkelingen in de Sowjetunie. Beria werd uitgeschakeld, om dat het leger meewerkte aan een paleisrevolutie, die leidde tot het uitschakelen van de Ge heime dienst. Malenkof, Molo- tof, Kaganovitsj en tenslotte ook Boelganin en enkele anderen werden uitgeschakeld, dank zij het Rode leger, in casu maar schalk Zjookof. Deze werd af gedankt. toen hij tc veel invloed had verworven op de politieke besluitvorming in het Kremlin en vervangen door de toen nog vrij onbekende Mallnofsky, over wiens invloed thans weinig of niets bekend is. Problemen Hoe dan ook. centraal comi té en Opperste Sowjet worden niet voor niets bijeengeroepen. Vanzelfsprekend hebben de bij eenkomsten te maken met de wereldsituatie met Cuba, met Berlijn, met het Chinees-Indi sche conflict en andere zaken. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat een botsing van meningen zal leiden tot maat regelen tegen bepaalde figuren, of dat zelfs een dergelijke on enigheid in de hand wordt ge werkt om bedoelde maatrege len te kunnen nemen. Het zal dan slechts de vraag zijn. wie op een zeker ogenblik de sterk ste zenuwen heeft en of invloed rijke elementen in het leger zich al geroepen voelen, partij tegen Chroesjtsjef te kiezen. Speculatief Het is alles nogal speculatief. Maar omdat het van zo groot belang kan zijn, wat er in het Kremlin gaat gebeuren, is het bijzonder interessant, de moge lijkheden na te gaan, die zich thans voordoen. Dat heeft Ken nedy ook gedaan en dat is voor hem aanleiding geweest, om de Russische premier onder de huidige omstandigheden niet te hard voor het hoofd te stoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 14