Film «ver Texel DELTA poort van Europa EILAND VAN RUST EN RUIMTE i NIEUWE BOEKEN Het nieuwe Duitsland en de oude nazi's ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 Bij dit artikel over de door Ellen en Rei nier Meijer gemaakte film over het eiland Texel hebben wij enkele foto's afgedrukt, die ontleend zijn aan deze sfeervolle rolprent. „Vertelsels over Texel'', zoals de titel luidtlaat het leven op dit eiland zien en doet dat in een juist aangevoelde dosering van de zo typische sfeer van rust vreugde in het geval heeft Rei- mer Meijer dit verfilmd. Scha pen zijn vertrouwenwekkende die ren. Er gaat een grote vrede en rust van hen uit. Dat ervaart men op Texel als zij in grote troepen tegen de avond langs het wad of over de wi toe worden geleid. De mechanisatie heeft ook zijn weg naar de Texelse landbouw ge vonden. Grote combines stropen in de oogsttijd de velden af en maaien en dorsen het graan en bundelen het stroo, dat terstond in kustvaarders wordt afgevoerd. Het zijn grote verschrikkelijke mon sters deze dorsmachines, maar toch zingen zij het lied van de arbeid op een indrukwekkende, haast geestdriftige wijze. Voor treffelijk is dit moderne oogstwerk door de film in beeld "ebracht. Het paard Gorter en Geerten Gos- saert nog de fiere paar den gekend in forse ga lop langs onze eindeloze stranden. Hier in Holland is het paard welhaast een museumstuk geworden, maar daar in Texels vrije natuur nemen de paarden hun eeuwenoude plaats nog in. De film geeft daarvan een verrukke lijk voorbeeld in een mi- nutendurend shot van een jongen, die door de duinen galoppeert; een prachtige ritmische pas sage, als het ware een symfonie van vrijheid: het stevig dravende paard met de wapperen de manen, de jongen die het dier vorstelijk in de hand houdt, de haren in de wind. het wegglijdende wisselende landschap, het is een ongerepte natuur. oerbeeld 1 Het eiland Texel kennen wij inwoners uit de stad, die Rand stad Holland heet, voorname lijk als onvolprezen vakantie oord. Wij weten voorts, dat het een bijzonder vogeleiland moet zijn en sommigen hebben bij hun bezoek aan Texel daarvan wel iets waargenomen. hoe wel men als buitenstaander het eigenlijke maar spaarza- melijk te zien krijgt, maar voor het overige is Texel in alle opzichten een eiland voor ons; een aan alle kanten af gesloten, eigen gebied, dat ook nog leeft als de vakantiegan gers al lang vertrokken zijn, als de herfststormen het her metisch afsluiten als een har oord, waar mens en dier ge zamenlijk beschutting zoeken tegen de felle winter en gedul dig wachten tot het voorjaar hen verlossen komt, zoals het de eeuwen door van geslacht op geslacht is gegaan. Dit wezenlijke Texel te ont dekken, dat achter het Texel der toeristen - ligt, is een boeiend avontuur, wij ervoeren dit, toen we dezer dagen de nieuwe Texelfilm van de Haagse cine ast Reinier Meijer zagen, die in maandenlange,-, v pyyprftpfiljten., met zijn vrouw Ellen de rijk dommen van Texel heeft ontdekt, ook in de jaargetijden, waarop het eiland door iedere stadsmens is verlaten. In 1942 maakte Herman van der Horst de eerste Texelfilm, uiter aard met een sterke nadruk op de geheel eigensoortige flora en fau na van dit unieke eiland. Nu na twintig jaren voelden de opdracht gevers, de commissarissen van de Teso (Texels Eigen Stoom boot-Onderneming) behoefte aan een nieuwe film over hun eiland, en zo kwam deze film van Ellen en Reinier Meijer tot stand. Op zichzelf is deze Teso al een bij uitstek Texelse merkwaardig heid. In 1907 werd deze stoom- bootonderneming, die de officiële verbinding van Texel met de Noord-Hollandse vaste wal on derhoudt opgericht en alle Texe laars werden aandeelhouders. Voor de ontwikkeling van Texel als toeristenoord is deze Teso van onschatbare betekenis ge weest. Van haar gaan de initia tieven voor het vreemdelingen verkeer uit. en de 75 minuten du rende 16 mm kleurenfilm van het echtpaar Meijer, waarin men zich ten doel stelt de vreemdelingen te vertellen over Texel, „Ver telsels over Texel" heet de film dan ook begint uiteraard met De handen vanSteikeGielens De handen van Stefke Gie- Iens. door G. H. van Maren. Uitgave W. D. Meinema N.V.. Delft. i christelijke ro- ai.aii pleegt te heten. En daarmee is het gelijk gezegd: origineel van opbouw is het niet, terwijl er hooguit van enigszins stichten de lectuur, maar niet van litera tuur gesproken kan worden. Au teur Van Maren laat de wat stil le hoofdfiguur Stefke Gielens een Brabantse pendelaar op de juiste momenten zijn mond open doen om met een zekere bewogen heid bepaalde zaken recht te trek ken. Zijn rechterhand, symbool van echtgenote Anna. levert hem daarbij minder moeilijkheden op dan zijn linkerhand. waarvan duim en vier vingers zijn kinde ren moeten verbeelden. Vier van deze kinderen hebben zo hun ge ijkte problemen. Duim-kraamver- pleegster Corrie is oververmoeid en wat ontevreden; wijsvinger-on derwijzer Freek zoekt het zg. gees telijke contact als de „intellectu eel" van de kinderschaar een tijd je niet bij zijn vrouw alleen; mid delvinger-politieman Nol is dan de enige die het kranig in zijn eentje weet klaar te spelen; wijs vinger-militair Arie sukkelt wat met een meisje en pmk-kunstnij- verheidsscholiere Tonkie tenslotte heeft iets met een oudere schil der. Maar de bedachtzame Stef ke ontpopt zich op de goede ogen blikken als een wijs man, die er het zijne toe bijdraagt de proble men een wending ten goede te geven. Voor het slot van zijn ver haal koos de schrijver zich een brand, die uitgerekend woedt bij een andere pendelaar, Kors Bru- ning. een man die Gielens in de bus altijd zo treitert. Stefke komt echter ook „door dit vuur heen", letterlijk en figuurlijk met welis waar een blinkende traan in de ogen maar een (glim)lach om de mond. Meer zullen we over dit boek maar niet zeggen. Ten slotte bent u het zelf die uw keus bepaalt. De Texelaars zijn echter niet aan de machine vervallen. Hun hier- de boeren van Texel druk in de eiland brengt dat zo mee, dat ze boei- weer op het land. De schapenteelt nog aan het verleden hechten en is er nog in ere en kostelijk zijn z0 hebben ze nog lang geen ai de beelden, die de film geeft van scheid genomen van het paard, de drukte op de markt, waar met Het paard is bij hen in grote ere handjeplak de dieren van eige- en als seizoen en weer het toe- naar verwisselen. Als de ooien iaten organiseren ze graag een an_ werpen houdt de boer nachtenlang paardenshow. „Ouderwetse paar- een wacllt in de schuur en trots den met mooie konten", vindt cie h houdt hij tegen de morgensche- jury, die ongemerkt door de mi- dat Texel van zo rondom 1907 mering^het pas geboren lamme. crofoon wordt afgeluisterd. Het heeft gezien: een landelij- de boot van de Teso. mee heeft men metee ende en typisch Texelse geschie denis aangesneden. Raak Aan de hand van oude sichtkaarten laat de film op aaklyperende wijze zien. eru.i «een ,a„uc.- - omho°g- Het zi)n verrukkelijke zijn fraaie, edele d: ke samenleving, voornamelijk Ie- 'a'ereeltjcs als de scHapen. ge- hun trotse bezitter de schapenteelt. schoren worden: aanvankeliik ge- veld worden od- er draf het schoren worden; aanvankelijk ge- veld worden op- en afgeleid. Te- laten en onwennig laat het dier xel heeft ook nog de ruimte voor V grote Zo hebben dichters als Herman i de sche- Er is echter in het verre ver- met zich begaan als de elektri- het paard want ongelooflijk leden nog een ander Texel ge- sche tondeuse bij kop en hals wijdsheid van dit land. De paar- weest: de bloeieqde pleisterplaats voorzichtig begint de vacht, los te den houden ervan in weer en wind van de schepen der Oost-Indi- maken, maar steeds vertrouwder duin op duin af te draven, of de sche Compagnie, en van de trot- en op het laatst zelfs vorstelijk schapen te begeleiden op hun se vloot van de Republiek der laat de dame zich van haar rijke tocht langs het eindeloze wad. Verenigde Nederlanden. Hier gin- bontjas ontdoen. Met gen Tromp en De Ruyter aan boord, nadat zij de dag tevo ren de biddag voor een goede vaart in de kerk hadden bijge woond. Op Texel pen proviand en watei boord en nu nog zijn er in de weilanden de enorme putten te vinden, waar het aangevoerde zoete water werd bewaard om de onder zeil liggende schepen van zoetwater te voorzien. Gro te harduinen reservoirs afgedekt met een enorme steen. Aan dit welvarende,.- aeventien- de eeuwse verléden herinneren loetoamgwlie vele prachtige oude kerken, die Texel bezit. Vele zijn nu in verval, want de voor het merendeels kleine gemeenten kun* nen die grote predikhuizen niet naar behoren onderhouden. Er moet op Texel heel wat gerestau- reerd worden. Hier en daar treft men ook nog enkele historisch be langwekkende huizen en gebouwen aan. maar Texel moet veel meer waardevols bezeten hebben in het verleden. Zo nu en dan herinnert een oude gevelsteen, die nu be nut wordt om de dijken te hel pen versterken hieraan. Misschien is aan dit zeevarende verleden van Texel het ook te danken, dat de godsdienst er een levendiger plaats inneemt dan op het vaste land van Noord-Holland. Vele Te xelaars zijn Doopsgezind, maar ook zijn er bloeiende Hervormde gemeenten. Er komen altijd „goeie dominees" van Texel. Ds. Buskes was er bijv. één van. Op zondagmorgen klinkt het psalmgezang stoer en krachtig over het eiland. De film geeft hier r wm een ontroerend voorbeeld van. als, jfitf ïO' ik meen uit de kerk van Oude- schild. Psalm 89 weerklinkt: De weinige vissers, die Texel thans nog telt gaan naar zee en het oude visserslied klinkt eerbie dig op. Ons oude Calvinisme bergt juist in zulke dorpskerken zoveel schoons. Zo'n film kan daarvan verrassend en ontroe rend vertellen. Terwijl de toeristen genieten Ja. dit is het verrassende van Texel: haar ongereptheid De mensen verdwijnen in haar na tuur Er kunnen drommen toeris ten komen, de boeren kunnen het land bebouwen, zij kunnen het land verkavelen, wegen aanleg gen, dorpen stichten, huizen bou wen. maar het zal altijd lijken of dit alles maar zo en zonder plan er is neergestrooid. Texel blijft het eiland van rust en ruim te. De zee blijft het eiland be heersen. De mens mag er verblij ven als een gast. niet als één die het onderwerpt, maar als één. die zich aanpast. Wie Texel bezoekt, moet het land eerbiedigen. Hij mag ervan genieten, maar het niet vernietigen. Zijn bezoek mag nooit tot een industrie ontaarden Dat begrijpt men pas goed als de kluut en de schol ekster en al die tientallen vogel soorten meer, heer en meester zijn. Daar in de paartijd is Fa rao Lepelaar vanzelfsprekend de ongekroonde koning. Op een zeer grote afstand is hij slechts met de tele-lens van nabij te bewonderen. Met zijn rechtervlerk wuivend maakt het mannetje zijn trotse vrouw het hof. Een eresaluut der Rust Een zelfde geheimzinnige rust heerst er ook ,n het Texelse bos. Als een woud van Brocé'.iande herbergt het ongerept zijn lande lijke stilte. Als een vlinder zweeft de camera door dit kleurrijk oord, waar de zeewind onafgebroken ruist door de toppen van de bo men. Hier en daar even stilstaan de bij een bijzondere bloem of plant. d,e als kostelijke details de monotonie van het bos doorbre ken. Maar ook in de bewoonde streken, tussen de weilanden en de akkers is Texel ongeschonden. De hoeven liggen als heuvels in het land; de kronkelende wegen voeren naar de kleine, oude dorp jes. waar fier en speels een kerk je ten hemel steekt. Dit Texel, zoals het leeft en werkt, ziin oude feesten viert: voor de kinderen Sinte Maarten, voor de volwassenen het vrolijke Oude Sunderklaos, het is in de ze film in een uitbundige rijkdom van details vastgelegd. Hier doet de mens de natuur geen kwaad, maar leeft er weibeschut tezamen met plant en dier. met zijn scha pen en zijn vogels, zijn zeer bij zondere planten .a bloemen, zijn ongeschonden reservaten. Levend vanuit een eeuwenoude traditie, omgeven door de wijde zee. die nimmer aflatend het eiland neemt en geeft. Reinier en Ellen Meijer hebben enorm veel in hun ..Vertelsels van Texel" bijeengebracht, maar als de film na vijf kwartier ter. einde is heeft men het gevoel dat zij nog lang niet zijn uitverteld. Hun film met opzet een film van weinig woorden gelaten. Guido van Deth spreekt zo nu en dan een spaarzame tekst, onopvallend, zonder pretentie, zoals het hoort, want in deze film is het eiland zelf aan het woord. Het spreekt in onvergetelijke beelden en krijgt klank m de muziek van de oud- Delftenaar Leon van der Eyk. een voortreffelijke. rythmische muziek, d.e het beeld begeleidt en richting geeft, zoals de ruiter zijn paard. Muziek is een geweldig ding: het geeft het beeld zijn kleur en diepte, de dimensie van de tijd. Leon van der Eyk heeft dit terdege begrepen. Hij is voor mij een der beste muzikale illus trators. die ons land op filmge bied telt. Wij moeten zuinig zijn op ons eiland Texel. Het is een reservaat, een bewaargebied van rust ruimte. Reinier ei hebben dit met ee dige liefde voor o beeld vastgelegd. Ellen Meijer baast eerble- in het film- EV. GROLLE strand, zijn Er is zo de laatste jaren al heel wat versche en over het gigantische werk, dat in het Zuid westen van Nederland stap voor stap tot uit- I voering komt: het Deltaplan trekt de aandacht van de gehele wereld - en geschriften over -„de Initvoering daarvan, -mèt foto's, vinden een breed afzetgebied. Het prachtige boekwerk, dat dezer dagen on der de titel ,,DELTA-Poort van Europa" bij de N.V. Uitgeverij A. Roelofs van Goor te Amers foort is verschenen, gaat niet alleen over deze Deltawerken, maar geeft ook uitstekende informa tie over het Deltagebied zelf. Het is bovendien niet alleen een fotoboek (hoewel de 160 foto's het grootste stuk van het boek vullen), maar ook door de inleiding een werk, dat een goed inzicht geeft in de aan de gang zijnde en an de samenleving Boeiend Deze inleiding is «geschreven door de Utrechtse ioloog, prof. dr. Sj. Groenman, die mede aoor ;rse onderzoekingen in het Deltagebied van 'de laatste jaren met de verhoudingen in Zuidwest Nederland op de hoogte is. Prof. Groenman heeft en dat is voor een boek als dit een verdienste zich niet verloren in allerlei <op zichzelf zeker interessante) Sociologische beschouwingen. Hij heeft integendeel een zeer leesbaar en boeiend „verhaal" geschreven dat uiteraard wel in kort bestek doel en inhoud van het Deltaplan weergeeft, maar ook een beschrijving bevat van de snelle en zeer ingrijpende ontwikkelingen, die men kan aanduiden met namen als Botlek. Europoort. Sloeplan. Zeeuws- vlaamse kanaalzone e.d. En daarbij zag de schrijver kans ook nog wat historie te geven. „Mensen in soorten" zette prof. Groenman boven één van de hoofdstukjes. En als het gaat om een nieuwe I toekomst, die in feite reeds I begon na de watersnoodramp I van 1953, dan verliest de so- I zal de bekoorlijkheden van het t voor u besproken omwentelingen. Het zal méédoen met de rest van I het land Men zal er niet meer I spreken van isolement. Het ligt alles zo tastbaar bijeen, die i I wereld van vroeger en de on- Foto's I Zoals gezegd vullen de foto's het grootste gedeelte "on Christelijk bewustzijn (Es says over Pascal), door Ro mano Guardini. Uitgave (ster ren serie II) C. de Boer jr/ Paul Brand - Hilversum. Guardini, thcologi- Hct nieuwe Duitsland en de Westduitse kabinetscrisis geko- oude Nazi's, door T. H. Tetens. Uitgave Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. Degene, die de gebeurtenissen rond een aantal geruchtmakende publikaties in het Westduitse weekblad „Der Spiegel" nauwkeu rig heeft gevolgd en die kennis neemt van het door Tetens ver zamelde en in boekvorm gebun delde documentatiemateriaal, is geneigd te veronderstellen, dat al le rumoer rond „Der Spiegel" een in hoge mate lugubere achter grond heeft. Die achtergrond wordt nog diabo- lischer. als men aanneemt, dat de door Tetens vermelde feiten juist zijn. En daaraan is. gezien zijn zo zorgvuldige bronvermel ding, helaas weinig mogelijkheid tot twijfel overgelaten. Er zijn in een proces met als middelpunt de leidende figuren van ..Der Spiegel" termen geval len als landverraad en schending van staatsgeheimen. Het Internationale Persinstituut te Zurich in Zwitserland heeft over dat proces een verklaring uit gegeven, waarin het instituut op komt voor de persvrijheid en het volksgeweten in West-Duitsland. Een Duitse staatssecretaris ver loor definitief zijn zetel, een twee de werd voorlopig geschorst. De naam van de tot aftreden ge dwongen staatssecretaris vindt men terug in het werk van Te tens. Zelfs was het bijna tot een Tetens laat ons in zijn boek zien, dat er in West-Duitsland iets op hoogst ernstige wijze verkeerd dreigt te gaan. Hij laat ons ook de oorzaak daarvan zien: de ac tiviteiten van de vroegere Nazi's met hun nog altijd vooroorlogse inzichten, hun corruptie. Vooral ook hun aantal. Tetens wijst hen aan op belangrijke regeringsfunc ties, in NATO-organen. op posities van internationale importantie. Hij noemt hen met naam en toenaam, beschrijft hun afschuwelijke ver leden en de rol. die zij nu nog spelen. Hij staaft zijn beweringen met een overweldigende hoeveel heid feiten, waarvan hij stuk voor stuk zorgvuldig de bron vermeldt. Het verband tussen die feiten en hetgeen er thans rond „Der Spie gel" geschiedt, ligt voor de hand. Wat Tetens neerschreef is geen aangename literatuur, voor velen zelfs niet eens boeiende lectuur. Daarvoor is zijn afgrijselijke col lectie te droog, men zou zelfs kun nen zeggen te tabellarisch, gerang schikt. Een krant zou u dergelijke zaken wellicht smeuïger opdie- Wil men een duidelijk inzicht hebben in de door Tetens beschre ven toestanden, dat is men er nog niet met het lezen van zijn boek. Want Tetens beschrijft de feiten niet uitvoerig. Hij vertelt zijn le zer slechts waar die deze feiten wél uitvoerig vindt beschreven. Maar daarom is het werk van Tetens zo beklemmend: de lezer beseft, dat hij tegenover iets wordt gesteld, dat veel groter, veel wijder vertakt en veel ge vaarlijker is, dat hij in de verste verte zou kunnen vermoeden. Tetens laat zien, hoe het Duitse nationaal-socialisme nog lang niet is ondergegaan in de tweede we reldoorlog en in de veroordeling van de oorlogsmisdadigers die men in Duitsland na beëindiging van hun straftijd als „thuisvaar- ders" juichend begroet. Hij stelt ons de Nazi's van nu voor als een afschuwelijke colonne „ter mieten" noemt hij ze die thans door het ..Spiegel"-rumoer in de actualiteit is gekomen. Wij beseffen dat het tegenwoor dige Duitsland allereerst de taak heeft tegen deze colonne op te tre den. Maar ook dient de gehele we reld gewaarschuwd te zijn tegen hetgeen daaruit voort zou kunnen komen. Wat van de Nazi's kan worden verwacht, weet Tetens precies. De ze in Berlijn geboren journalist I iuefc' ?e T8!' gcm?a,kl indrukwekkend I door de Amsterdamse foto- 1 - graaf Aart Klein. En het moet I gezegd: hij heeft in alle gen res een zeer hoog peil weten le beréiken. Of men nu de landschapsfoto's neemt dan Iwel de opnamen van b.v. het werk in het Ha ring v sche kringen bekend door zijn helpen. Hoe Werkend Nederland in woord en beeld, door Lize Stil- ma. Uitgave Hotlandia, Baarn. Vijftig Nederlandse bedrijven zijn door de schrijfster bezocht, vijftig industriële ondernemingen talloze Nederlanders aan werk Jezus Christus, de Heer. die het De schrijfster merkt in het vi menselijke naar God en het god- woord snedig op. dat het de delijke naar de mens bemiddelt, dustrielen soms moeilijk is geval- de portretten van een boer of een boerin bekijkt dan wel de actiefoto's van Delta arbeiders aan het werk. het is alles even gaaf en feilloos ge- I treffen. Men kan alleen al met .plaatjes kijken" enkele pret- tige uren doorbrengen! Be- halve Aart Klein zorgden voor foto's Aero Camera. KLM centraal staat. heeft nieuwe bijdrage aan het chris lijk denken gezorgd. Hij- vra£ nu aandacht voor de vraag v christelijk geloven i dit kan omzetten levi illeen een vroom chris ten was, maar die ook zelf ge probeerd heeft zijn eigen chris telijke existentie denkend leggen. hoe dit of dat wordt gefabriceerd en waartoe het dient. Dit heeft het voordeel gehad, dat er geen zwaarwichtige termen in haar vlot geschreven miniatuurgeschiedeni amen. Ieder kan het b daardoor is dit typisch boek geworden voor de ge- le man. die zich interesseert r de technische ontwikkeling samenleving. Wij gaan betiteling terloops aan de kaak. drijf Frits J. Rotgans. concentratiekamp werd opgesloten. In 1934 kon hij naar Zwitserland ontsnappen. Tijdens en na de oor log verbleef hij in de Verenigde Staten, waar hij deel uitmaakte van de Amerikaanse commissie betreffende de oorlogsmisdaden en waar hij thans te Washington ad viezen verleent over de verhou ding ten opzichte van Duitsland. Voor West-Duitsland en ook voor ons allen kunnen wij hopen, dat hel met hetgeen Tetens in zijn boek stelt, niet zo'n vaart loopt. Maar of de realiteit onze hoop dekt? I ontdekt. Zo behoort Tiengeme- I ten (foto 4) niet tot Zeeland, i Voorts staat op foto 14 niet I Ide abdij, maar het (Middel burgse) stadhuis op de achter- I grond. Londensekade (foto 15) I moet Loskade zijn. En Bres- I kens (foto 115) ligt niet aan I 1 één van de nieuwe binnenme- Iren: de Westerschelde blijft be slist open! I Tenslotte zij vermeld, dat van I Idit boek ook een Engelse en een Duitse uitgave verschenen zijn. Daarmee is het dus wel I een passend geschenk voor I I buitenlandse vrienden en rela- Hij laat aan de hand diens essays de geniale Pascal ten volle tot zijn recht komen. Hij schetst hem als een mens in Ir wie de beslissing voor Christus het en werkelijke grootheid vanuit gaa vereld een bittere strijd Eros op vier wielen, door John Coates. Vertaling J. Th. F. van Es. Uitgave: Ad. M. C. Stok Zuid-lloll. Uitgeversmij. Den Haag. i een eerzame huisvrouw igt alleen met vakantie te i zij hierdoor belandt in Frankrijk waar geen treinen den. Ook als de grote geleerde, rijden doordat er plotseling de absolute denker, die klein een van de in zijn polemieken te daardoor eenzaam in kwam te staan. Als iemand, die weet had va ironie, geslepen, bijtende satiri maar die geen humor kende, d: alles miste, wat de „geest" mei selijk maakt. En toch een mer was met een sterk christelijk bc- f;ëftallig£'w!jie wustzijn. Een fascinerend boek. stakingen vrijgezellen Jitge- de r moder ne auto naar dc Cóte d'Azur voortzet, dan begrijpt men wel dat dit gegeven in handen van een John Coates geworden is tot een verrukkelijk boek. vol dwaze din gen en vol van romantiek, hoe kan net ook anders als er zoveel lief desproblemen zijn op te lossen.... die worden opgelost op de eigen !tallige wijze van de avontuur lijke huisvrouw... Ga daar eens vissen, door A. van Onck en Bob Kurhy. Uit gave Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. Is er nog rustig en goed vis water in Nederland? Ja. is het onomwonden antwoord van beide auteurs. En om dat te bewijzen hebben zij een lijvig boek over dit onderwerp samengesteld. Niet alleen waar goed viswater is te vinden, maar ook hoe ér gevist dient te worden, zijn punten, die ruime aandacht hebben gekregen. Tevens is er uitgebreid adressen- materiaal opgenomen. Duidelijke overzichtskaarten en een serie voortreffelijke foto's verluchten deze uitgave Al met al een in teressante wegwijzer voor hen die weieens ergens anders wil len vissen, dan op hun „eigen stek", doch de weg niet weten. Paragraaf 22, door Joseph Heller. Uitgave Scheltens en Giltay, Amsterdam. De omslag van dit boek wil ons doen geloven met een oor logsroman te doen te hebben doch de tweede wereldoorlog heeft met Paragraaf 22 maar zij delings iets te maken. De schrij ver heeft de in het boek voorko mende personen, met de bange bombardeur Yossarian aan het hoofd, volkomen abstract gesteld, waardoor niet alleen het feit oor log. doch alle daarbij betrokke nen lachwekkende schimmen worden. Joseph Heller bestaat het zelfs de Schepper aller din gen ierbij te betrekken, door de figuur van de lcgerpredikant en zijn boodschap uit alle officieren- en manschappenverblijven te la ten schoppen en daarbij de per soon van God als iets irreëels te stellen Nog een punt wat ons in dit werk ten zeerste tegenstond is het centraal stellen en het min of meer verheerlijken van de prostitutie, door de lezer o.a. te doen geloven, dat de stad Rome in hoofdzaak wordt bevolkt door meisjes met een twijfelachtig

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13