Van Russen niets te verwachten Berlijnse muur heeft al 41 mensenlevens gekost Heiligi ilige oorlog tegen Saoed Kernoorlog hangt af van wetenscliapswedloop" Adenauer meent dat liet Westen liard moet zijn 1962 7 VRIJDAG 16 NOVEMEBER 1962 VRAGEN OVER KOLEN Is het waar dat er in belangrijke mate vanuit Duitsland zogenaamde „trailerkolen" worden ingevoerd en wordt er met deze ingevoerde kolen een onregelmatige handel in Nederland gevoerd in ingevoerde huis brandkolen? Dit heeft de heer J. J. H Kramer, Tweede Kamerlid (soc.) schriftelijk aan de minister van economische zaken gevraagd. Voorts wil hij weten of deze trailerkolen tegen hogere prijzen aan de kolenhandel in Neder land worden verkocht dan uitgaande van de door de E.G.K.S. g gekeurde prijzen met de gebruikelijke opslagen het geval zou Verder vraagt het Kamerlid of het voorkomt, dat de kolenhandel de goedkopere antraciet, geleverd door Nederlandse mijnondernemingen, mengt met de uit het buitenland ingevoerde duurdere antraciet en dat deze kolen dan aan de verbruiker worden aangeboden tegen de prijs van duurdere buitenlandse antraciet. Is de controle op deze ongeoorloofde praktijken afdoende en zo ja, met welke resultaten? zo vraagt de heer Kramer. Indien de controle niet voldoende is, dan vraagt hij of de minis ter bereid is een effectieve controle in het leven te roepen. Tenslotte vraagt de heer Kramer of de Domaniale mijn toestemming heeft gekregen de prijzen van alle soorten antraciet met ingang van 1 oktober 1962 te verhogen. In het bevestigende geval wil het Kamerlid van de minister vernemen hoeveel deze verhoging naar soorten en per ton bedraagt. Tevens ontvangt hij gaarne een vergelijkend over zicht van de prijzen der ingevoerde zelfde soorten buitenlandse antraciet. VAKANTIEWET Minister Beerman hoopt nog dit zittingsjaar bij de Tweede Kamer een ontwerp-vakantiewet in te dienen. Dit ontwerp behelst een wettelijke regeling van vakantie met behoud van loon. Het is dezer'dagen om advies toegezonden aan de organisaties van werkgevers en werknemers in de koopvaardij en aan het Visserij schap, zulks met het oog op de bijzondere verhoudingen in de zeevaart en de visserij. MEER VROUWEN WERKEN De arbeid buitenshuis van de gehuwde vrouw neemt toe. In 1959 bedroeg het aantal werkende gehuwde vrouwen ongeveer 86.000 tegen ongeveer 37.000 in 1947. Tussen 1947 en 1958 nam het totaal aantal gehuwde vrouwen in ons land toe met ruim 25 procent. Het aantal werkende gehuwde vrouwen steeg echter met 160 procent. Dit deelt minister Veldkamp de Tweede Kamer mee. Dr. Veldkamp schrijft voorts, dat op 31 maart van dit jaar 16.704 Nederlandse mannen en 2.780 vrouwen in Duitsland werkten. In ons land werkten op dat tijdstip 633 Duitse mannen en 645 FEUOR VOOR MILJOENEN Minister Veldkamp wil geen sterkere aandrang uitoefenen om te bewerken, dat de fluoridering van drinkwater sneller en op uitgebreide schaal wordt ingevoerd. Momenteel wordt nog slechts in Tiel er Goeree en Overflakkee fluor aan het drinkwater toegevoegd, maar het zich laat aanzien zullen binnen betrekkelijk korte tijd, afhankelijk van technische voorzieningen, ruim drie miljoen Nederlanders gefluori deerd drinkwater gebruiken. De Centrale Raad voor de Volksgezondheid heeft zich over de wenselijkheid van een eventuele wettelijke regeling der fluoridering nog niet uitgesproken. (Advertentie) Eenenveertig Oostduitse vluchtelin gen of hun helpers hebben sinds au gustus 1961, het tijdstip waarop West- van Oost-Berlijn werd afgeslo ten, hun leven langs de muur door Berlijn gelaten. Van hen verden 29 door Oostduitse grenswachten dood geschoten, terwijl 12 aan schotwon den overleden. Voorts werden twintig vluchtelin gen en vier helpers door schoten ge wond. Deze gegevens werden gisteren door De republikeinse president van Jemen. Abdoella ai Sallal, heeft opgeroepen tot een panislamtlsche jihad'" (heilige oor log) tegen de regerende dynastie van Saoedie-Arabië. In een radio-oproep tot de Islamtische en Arabische wereld, stelde hij een „Is lamitische internationalisatie" van de twee belangrijkste heilige plaatsen van Saoedi-Arabië voor: de Al Kaaba-schrijn te Mekka en de tombe van Mohamed te Medina. Sallal riep via radio San'a vrijwilligers uit de islamitische landen op voor de heilige oorlog. Ale vorst van Saoedi-Arabië draagt koning Saoed de officiële titel .be schermer van de twee schrijnen" te Mek ka en Medina Jaarlijks begeven miljoe nen gelovige mohammedanen zich daar heen voor een pelgrimage. Hongaren brachten gevangen Engelsman naar de Russen Engeland heeft officieel meegedeeld dat de Britse zakenman Greville May- nard Wynne door de Hongaren is gear resteerd op beschuldiging van spionage en aan de Russen is overgedragen. De minister van buitenlandse zaken lord Home heeft onmiddellijk bij beide lan den geprotesteerd. Wynne is op 2 november gearresteerd s dr. Heinrich Albertz. wethouder stedelijke aangelegenheden, in het stads- parlement bekend gemaakt. Hij zei ook dat 290 Oostduitse grens wachten naar West-Berlijn zijn ge vlucht. ..terwijl anderen, die er zich nog steeds van bewust zijn dat zij Duitsers zijn. weigeren op vluchtelin gen te schieten." Dr. Albertz deelde verder mede dat de Oostduitse autoriteiten 199 bunkers en 124 wachttorens langs de grens tus sen Oost- en West-Berlijn hebben doen bouwen. Voorts werden op 218 plaat sen luidsprekers aangebracht, terwijl 46 schermen werden opgericht om te beletten dat Oost- en Westberlijners el kander over de muur konden zien Dr. Albertz verklaarde ook dat de Oostduitse autoriteiten in de laatste tijd meer oudere personen toestaan zich bij hun bloedverwanten in Westen te voegen. ^hneerlandsgr^^ i.% yfai 'n licht sigaartje f voor letterlijk iedere roker Ojj cm: met te lang, met te kort, nét goed! Mr. In 't Veld op NAVO-congres Adenauer en Kennedy zijn eensgezind Na de bespreking tussen president Kennedy en kanselier Adenauer is een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat „beide regeringen volledig overeenstemmen in de beoor deling van de internationale toe- Het communiqué zegt dat voorname lijk Cuba en de invloed daarvan op de internationale toestand, alsmede vraag stukken van speciaal voor beide lan den van belang, besproken zijn. Bestu deerd zijn de gelegenheden die zouden kunnen voorkomen, om de onopgeloste vraagstukken op te helderen en de vre de beter te beveiligen. Overeengekomen is dat oplossing van de Duitse kwestie alleen kan worden ge vonden in liet vasthouden aan het recht op zelfbeschikking en dat de vrijheid van Berlijn onder alle omstandigheden met alle middelen zal worden gewaar borgd. Beide staatslieden zijn het er over eens dat het Noordatlantische bondge nootschap de basis voor het behoud van de vrijheid blijft en dat ieder geschikt middel moet worden toegepast om dit bondgenootschap te versterken en de erking tussen de leden te ver- 9V JDl NAVO-conferentie in Parijs gisteren uitvoerig gediscus sieerd oyer de te volgen strategie met betrekking tot een eventuele kernoorlog. Het was vooral de Nederlandse socialistische afge- mr. J. in 't Veld die erop aandrong niet te veel de na druk te leggen op de defensieve kant van het vraagstuk, maar op de berekeningen die de weten schapsmensen maken. „De vei ligheid van het Westen hangt immers voor een groot deel af de vraag, of het de „weten schapswedloop" met de Sowjet- unie zal kunnen volhouden." In dit verband betreurde mr. In 't Veld het dat de afgevaardigden maar weinig belangstelling voor het werk van de wetenschappelijke en techni sche commissie van de conferentie hadden getoond en dat verscheidene delegaties zich in het geheel niet in die commissie hadden laten vertegen woordigen. De r.k.-gedelegeerde A. E. M. Duyn- stee deed de suggestie een NAVO-or- gaan dat representatief is voor het At lantische bondgenootschap, te belasten met de zeggenschap over het gebruik van kernwapens en alle troepen die ir. NAVO-verband over kernwapens be schikken. in een enkele strijdmacht on der toezicht van dat orgaan te plaat- Ha raid Wilson, die namens de Britse Labourpartij het woord voerde, toonde zich niet erg ingenomen met de plan nen voor NAVO-controle over de kern bewapening. Hij had het gevoel, dat velen die hiervoor pleiten niet zo zeei „met de handen op de rem dan wel met de vingers aan de trekker, zo niet voor ieder een eigen trekkertje" wensten. Men moest volgens hem er eerder naar streven, de kernbewapening te beper ken tot de twee groten (de V S. en de Sowjetunie i, zolang er geen internatio nale overeenkomst voor ontwapenlttg op kerngebied is bereikt. De NAVO-conferentie werd gisteren besloten met een economisch debat over een groot aantal resoluties over politie ke. militaire en economische onderwer- Van Portugese zijde is reeds aange kondigd dat men niet voor een aanbe- rling zal stemmen, waarin wordt op geroepen tot alle mogelijke steun i India in het conflict met China. De den hiervoor is dat de Portugezen In dia nog steeds beschouwen als agres sor wegens de bezetting van Portugese gebieden vorig jaar. De heer Duynstee sprak naar aanlei ding van dit conflict de hoop uit, dat India zal beseffen dat zijn neutrali teitspolitiek fout is geweest en dat het de consequenties hieruit zal durven trek- nadat hij Hongarije vanuit Roemenië groten, aldus het communiqué, was binnengekomen. In een nota van de Hongaarse rege- ring werd gezegd dat hij aan de bevoeg de Russische autoriteiten is overgedra gen, omdat ..de overgrote meerderheid van zijn misdaden is gepleegd tegen de Sowjetunie." Het Engelse ministerie van buitenland se zaken had eerder al geprotesteerd in Hongarije tegen de manier waarop Wyn ne was aangehouden, tegen zijn gevan genhouding zonder dat een aanklacht te gen hem werd ingediend en tegen de weigering van de Hongaarse autoriteiten de Britse consul in Boedapest bij Wynne Advertentie IN ZUID-AFRIKA: Kinderen moeien hun ouders weghouden voor hun vrienden Kinderen van Zuidafrikanen die on der huisarrest zijn gesteld zullen toe- j stemming krijgen een normaal leven te leiden, terwijl hun ouders opgesloten blijven, zo heeft de minister van justitie. Balthazar Vorster in een interview be-1 loofd. Hij verklaarde dat de kinderen vrien- den zouden mogen ontvangen in hun ouderlijk huis „mits de met huis arrest gestrafte ouders niet met deze bezoekers in contact komen". Twee blanken uit Johannesburg, die onlangs voor vijf jaar onder voortdu rend huisarrest zijn gesteld, hebben dochters die aan de universiteit stude- Vorster verklaarde dat geen van de twaalf mensen die tot nu toe huis arrest hebben gekregen, toestemming hebben gevraagd om Zuid-Afrika te ver laten. Hij had eerder te kennen gegeven dat hij ..graag deze revolutionairen zou hel pen te emigreren". Persconferentie van Kennedy? De perschef van het Witte Huis. S linger, heeft verklaard, dat presidei Kennedy „vrijwel zeker" volgende week ;n persconferentie zal houden. Sinds 13 september heeft de presi dent de pers niet meer te woord gestaan. i veel kritiek geuit op het feit, dat regeringszijde zo weinig ove: kwestie-Cuba wordt losgelaten. INDIA'S NIEUWE DEFENSIELEIDER: Jas Iwantrao Balvantrao Cha- van, de 48-jarige nieuwe minister van defensie van India is een liticus van boerenafkomst. Hij hoort tot de Ksjatriya, de kaste de Hindoes. Hij is een felle anticommunist en was de eerste van de premiers van de staten van het land die deze maand de com munistische leiders, die met China sympathiseren gevangen liet zet ten. IN ARREST Op 16 jarige leeftijd werd hij gear resteerd wegens nationalistische activi teiten in zijn geboortestad Karad, waar hij deelnam aan de beweging voor bur gerlijke ongehoorzaamheid van Gandhi, die streefde naar vrijheid voor India. Hij liet zich in 1935 inschrijven voor de universiteit in Kolhapoer en promoveer- e in de rechten in Poona in 1941. Na de arrestatie van Gandhi. Nehroe n andere nationalistische leiders in ugustus 1942 door de Britten, toen de nationalisten eisten dat Engeland India verlaten, organiseerde Chavan een ondergrondse regering op een gebied enige honderden vierkante kilome- in het bergachtige gebied van Sa- tara. Hij was enige tijd buiten de wet geplaatst tot zijn arrestatie in 1944, toen hij de gevangenis in ging. Nauw verbonden met de Congrespar- j in Maharasjtra, is hij er 22 jaar de bestuurder van geweest, drie maal de algemeen secretaris en twee maal lid van de hoogste leiding en eenmaal penningmeester. Hij is getrouwd met een eenvoudige vrouw uit Maratha, Ve- nutai Chavan en het echtpaar heeft geen kinderen. Hij heeft zijn gehele le- gewijd aan de politiek. MENON tiek geleverd op Menon. Hij schijnt voorstander te zijn van een „agressie defensie". Vernomen wordt dat Cha- in Poona op een vergadering heeft verklaard, dat hij niet gelooft dat de Sowjetunie India zal bijstaan in de strijd tegen communistisch China. Daar- behoeft niemand zich illusies te maken, zei hij. Dit bericht werd gepubliceerd door de Voorbereid op >ter 7 11 nieuwe strijd Times of India en the Free Press Jour nal. Er werd aan toegevoegd dat Cha van dit als zijn persoonlijke mening had te kennen gegeven en dat hij niet sprak in zijn kwaliteit van minister van defensie. Deze opmerking van Chavan verwekte enige sensatie in New Delhi, daar zij schijnt te verschillen van de me ning die premier Nehroe toegedaan is. Volgens de Times of India had Cha in verder gezegd dat een communis tisch land nooit geweld nalaat, of het gebruik van geweld afzweert. Volgens de Indian Express zou Chaven vourts verklaard hebben: India is vastbesloten te blijven strijden tegen de Chinese rode Napoleons, totdat zij hun Waterloo krij gen in de Himalaja. Intussen bereidden de Indische militai ren in het Noordoostelijk grensgebied zich op nieuwe gevechten voor, die vol gens de laatste berichten al zijn uit gebroken. „Wij zullen het klaar spe len zelfs als wij het met onzt messen moeten doen", aldus eer ervaren officier. Hem was gevraagd of het Indische leger de ruim 4000 meter hoge bergpas zal kunnen hou den tegen de Chinezen, die zich aan de noordkant van de Towang rivier inge graven hebben, op een afstand van 10 km van Se La. In de afgelopen week werden per Vliegtuig Britse en Amerikaanse auto matische wapens aangevoerd. In de vier de week van oktober is het Indische le- De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft gisteren in Washington voor de Nationale persclub verklaard, dat zijn con clusie uit de Cubaanse crisis is, dat het Westen harder moet op treden tegen de Russen. Verder zei hij dat zjjn met president Kennedy en minister Rusk ge voerde besprekingen volledige overeenstemming over alle be langrijke vraagstukken hadden opgeleverd. gc k< in'io:i ren heeft beïnvloed. De Russische mili taire opbouw in Cuba en de Chinese in vasie in India gingen op opvallende ma nier samen en logenstraften de com munistische beweringen ten aanzien var een vreedzaam naast elkaar bestaan, zc vond de bondskanselier. Adenauer ze: ook, dat de vrije wereld voor de groot ste communistische bedreiging heeft gestaan die ooit is voorgekomen. Hij hoopte dat de westelijke wereld op de juiste manier zal antwoorden. Om te demonstreren waaraan Chroesjtsjef ge dacht moet hebben toen hij raketten Cuba liet brengen, haalde Ade- een opmerking van de Russi sche premier tegen een westelijk diplo maat aan. Chroesjtsjef had gezegd niet te begrijpen waarom Adenauer Advertentie heeft een feestelijke verrassing voor I De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto': van Zwitserse landschappen or i vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 17 november 31 december 1962. Tegen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige formulier aan INDUS-horloge Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. belang in deze zaak stelde, omdat de raketten die nu naar Rusland terug ko men net ver genoeg reiken om tegen West-Duitsland te worden gebruikt. „Met andere woorden: dit had hij voor Amerika in petto", aldus Ade nauer, die vervolgde met te zeggen dal de directe agressie op Cuba tegen de gehele vrije wereld was gericht, „want zonder de Verenigde Staten kunnen de andere landen hun vrijheid niet behou ger teruggevallen op de Se La-pas door de aanvallen van drie divisies Chine zen, die vier maal zo sterk in aantal waren. De invallers kwamen tot staan 24 km ten zuiden van de Indisch-Tibe- taanse grens. Sedertdien zijn de stellin gen min *of meer stabiel. De Chinezen hebben de stad Towang in handen en hebben zich ingegraven aan de Towang GROOT „FORT" Se La. waarover slechts één weg gaat van Towang naar de Indische vlakten, is een formidabel natuurlijk fort. Het torent ruim 2400 meter hoog boven de dalen aan beide zijden uit. De Indische eenheden hebben zich ingegraven in een berg en de Indische voorposten strekken zich uit tot in het steile beboste nie mandsland aan de Chinese zijde. De In dische artillerie in de bergen draagt verder dan de lichte kanonnen en mor tieren die tot dusverre door de Chine zen gebruikt worden. Het bos op de Se La is zo dicht dat patrouilles bij dag zo goed als ongezien hun gang kunnen gaan. Een Chinese pa trouille klom enkele dagen geleden de berg op en loste een salvo machinege weervuur in het schaalvormige gebied op de top. De Chinezen raakten niets en vluchtten voordat de Indiërs konden ant woorden. maar het incident bewees wat kan gebeuren. Het Chinese leger heeft 120 mm mor tieren en zwaardere artillerie dan tot nog toe door hen gebruikt werd. Men denkt, dat deze grotere wapens in de afgelopen drie weken over de passen uit Tibet aangevoerd werden. De vraag voor de Indiërs is wat de Chinezen van plan zijn te doen. BEVOORRADING De ongelooflijke bevoorradingsmoeilijk heden werden de 40 Indische en bui tenlandse correspondenten getoond op een tocht van een halve dag in een jeep naar Se La. De weg, aangelegd door technici van het Indische leger is droog en rotsig en 75 procent loopt tegen de berg op of van de berg af. De jeeps en de vrachtauto's moeten bijna de gehe le weg in hun eerste versnelling rij den. De bevoorrading vindt verder plaats met Amerikaanse C 119 trans portvliegtuigen. Als de top van de ber gen niet in wolken gehuld is laten zij hun lading per parachute vallen op een boomloze weide in Se La. Hanigen er wel wolken om de top dan worden DC 3 Dakota's gebruikt die langzamer zijn. Men laat de lading dan vallen op lagere gedeelten. De piloten van de Indische luchtmacht manoeuvre ren de tweemotorige Dakota's handig boven de dalen, enkele honderden me ters van de steile berghelling en laten hun lading aan parachutes pas na pas vallen. Bussen benzine, zakken meel, levende kippen en geiten en zelfs eieren worden voor de wachtende sol daten neergelaten. Helicopters, die in de dunne berglucht veel van hun hef vermogen verliezen worden weinig ge bruikt en dan meestal nog voor perso- KWETSBAAR En dan is er het vervoer per muil ezel. Een ezel kan enige duizenden pa tronen vervoeren op de steile bergpa den. De aanvoerwegen van beide par tijen zijn smal en kwetsbaar voor aan vallen uit de lucht en bombardementen. Tot dusverre is geen luchtoorlog ge voerd. De Indiërs hebben geen plan er mee te beginnen en zij hopen dat de Chinezen het evenmin zullen doen. Adenauer zei tenslotte dat de weste lijke geallieerden als gevolg van Russische leugens iD de Cubaanse sis bij komende onderhandelingen stuggere houding zullen aannei „Men zal meer op de activiteiten dan op de woorden van de Russen moeten letten", meende de bondskanselier. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft bevel gegeven de gouverneur van Mississippi, Ross Barnett, en zijn plaats vervanger, Johnson, te vervolgen wegens misdadige verachting door hun optre den bij het toelaten van de negerstudent James Meredith tot de universiteit van Mississippi. Beiden hebben destijds Me redith de toegang tot deze universiteit willen ontzeggen, waarbij het tot onge regeldheden kwam die aan twee mensen, onder wie een Franse journalist, het le ven hebben gekost. (Advertentie) Romeinse heirbanen Uw horloger - juwelier zal U gaarne e der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tor toe te laten. In zijn woning is overleden de hoer G. Grijn, gemeentesecretaris van Gre- venbicht. De heer Grijn. die 52 jaar oud is geworden, was sedert 1933 ge meentesecretaris van Grevenbicht. Gedurende acht jaar was hij lid van provinciale staten van Limburg. Zijn grote bekendheid kreeg de heer Grijn do-r het organiseren van vrijgezellen- congressen in Grevenbicht en andere ylaatsen. ht i fioaée Kij, Natuurkundige Teller Meer onderscheiden I Het komt niet elke dag voor dat een uit Ne derland afkomstig echt paar bij zijn vijftigjari ge echtvereniging geluk- wcnstelegrammen ont vangt van paus Johan nes XXIII, koningin Eli zabeth van Engeland en koningin Juliana. Deze eer viel gisteren te beurt aan Jan en Adriana Beuken, die kort voor dat zij naar Schotland emigreerden in Doorn zijn getrouwd. De heer Beuken is thans een wel varend zakenman in Westlothian. I Volgens het Russische persbureau Tass zijn ge leerden erin geslaagd een methode te ontwik kelen om de posities van de planeten Mars, Mer- curius en Venus tien maal zo nauwkeurig vast te stellen als tot nu toe mogelijk was. Bij de vroegere methoden zou den nog fouten van dui zenden kilometers voor komen. I Negen jongens van on geveer zeventien jaar uit Stockholm hebben teza men een bedrag van ruim twaalf duizend gul den gewonnen in een voetbalpool. Dc bestem ming van het geld staat bij voorbaat al vast: het bekostigen van autnrij- I Poolse oudheidkundi gen hebben tijdens op gravingen in Farras, na bij Wadi Haifa aan de Egyptisch-Soedane- se grens, 47 byzantijnse schilderijen gevonden, gisteren twee bejaarde mannen gearresteerd, die ervan verdacht wor den valse bankbiljetten te hebben gedrukt. Te genover de politie er- klaarden de grijsaards: „Wij wilden slechts bil jetten maken waarmee kinderen kunnen spelen. De tegenwoordige jeugd vraagt steeds meer naar realistisch speelgoed..." De Amerikaanse natuurkundige Ed- daterend uit de iiende|Warj Teller, die eerder de Nobelprijs en achtste eeuw voor heeft gewonnen, is thans onderscheiden Christus. met de Enrico Fermiprijs van de Ame- De Parijse politie heeft jrikaanse commissie voor atoomenergie De prijs, die ƒ180.000 groot is. zal hem 3 december worden uitgereikt wegens zijn bijdragen aan chemie en kernfysi ca, „voor zijn leiderschap bij het ther- monuclueaire onderzoek en voor zijn streven ter versterking van de nationa le veiligheid". De prijs is genoemd naar wijlen En rico Fermi, die op 2 december 1942 de eerste zelfstandige atoomkernreactie wist t« bereiken. 1055) Laten we er voor alle zeker heid nogmaals de nadruk op leggen, dat over het ontstaan van de Ro meinse wegen in ons land weinig met zekerheid bekend is, en dat we in vele gevallen moeten aanne men dat de Romeinen gebruik heb ben gemaakt van reeds bestaande inheemse verbindingswegen die vaak belangrijk werden verbeterd. De voornaamste weg was in de Ro meinse tijd ongetwijfeld de heir baan die vanaf Keulen langs de lin keroever van de Rijn liep. Deze weg splitste zich ongeveer ter hoog te van de Duitse plaats Rindercn. Van daar bereikte de noordelijke weg ons land bij Mil- lingen, ging daar over dc Waal en liep door de Betu we langs Eist, Zet ten en Resteren (ongeveer langs dc Linge), over schreed bij Rijs wijk cn Wijk bij Duurstede dc Lek, waarna op Vechten werd aangehou den. Van hier ging de weg naar Utrecht, en hield de linker Rijn oever, zodat via Woerden, Alpben aan den Rijn en Valkenburg het van ouds bekende I.ugdunum der Bata ven werd bereikt. Het eindstation van deze lange weg werd dus ge vormd door de plaats Lugdunum Ba- tavorum. die aan de Rijnmonding moet hebben gelegen. Vanaf de splitsing bij Rinderen liep een minder belangrijke zuide lijke neg die op Nijmegen aanhield cn van daar dc linker oever van de Waal volgde tot bij Rossum. Van hier af hield de weg de rechter Maasoever tot Meeuwen en liep daarna in een vrijwel rechte lijn naar Zwijndrecht, vervolgens door de Hoekse Waard en ging met een grote boog over Kralingen en Over- schle naar de plaats Ellninm, dat aan de brede mond van de Maas TOCH IS HET ZO! lag in de buurt van het tegenwoor dige Vlaardingen. Van daar voerde de weg door het Westland langs Naaldwijk en Monster en liep recht naar het noorden op Lugdu num aan, aldus aansluiting gevend op dc grote noordelijke route. Van af het tegenwoordige Den Haag was voorts een verbinding gemaakt met Forum Hadriani (Voorburg). Twee andere belangrijke wegen verbonden de Rijnstreek met het zuiden. De westelijke weg volgde ongeveer de linkeroever van de Maas van Maastricht tot Cuyck, waar de rivier werd overschreden en op Nijmegen werd aangehouden. De meest oostelijke weg liep van Heer len naar het toen nog niet geannexeer de Tuddern, en ver volgens ten oosten van Roermond en Venlo naar Xanten. waar de Rijn werd bereikt. Deze twee grote wegen had den verbinding met elkaar door dc heirbaan van Keulen naar de ha vens aan de Kanaalkust, welke weg door ons land Heerlen, Valkenburg cn Maastricht aandeed, waarna op Tongeren werd aangehouden. Uiteraard zijn er In die tijd nog andere verbindingswegen geweest, maar daarin behoeven we ons niet verder te verdiepen. Het zij voldoen de te vermelden dat dc twee grote wegen langs de Rijn en langs de Maas in bijzondere mate dc handel hebben gediend, ook al waren zij in eerste instantie als militaire we gen aangelegd. We hebben zojuist dc naam Lug dunum genoemd, de plaats die veel vuldig voor het tegenwoordige Lek den is aangezien. Maar dat is niet juist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7