"V Naar automatische treinbeheersing Spaar niet tot de winter voorbij is In belang van de veiligheid: Aanbeveling na ramp Hannelen Indonesisch parlement tegen volksstemming in 1963 op N.-Guinea Vijfde expositie van de groeiende Machevo GROTE INRUILACTIE LAAGEZAAL 35.- 475 nieuwe leidsche courant vrijdag 16 november 1962 TTET is de Spoorwegongevallen- raad gebleken dat bij de Ned Spoorwegen jaarlijks een aantal ma len ten onrechte door onveilig sein wordt gereden en het gevaar van een ernstig spoorwegongeluk derhalve ieder jaar even zovele keren aan wezig moet worden geacht. De raad is daarom van oordeel, dat de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen er met voortvarendheid naar dient te blijven streven, zo spoedig mogelijk te beginnen met de invoering van automatische treinbeheersing. Naar de mening van de raad dient niet later dan 1 januari 1964 met deze in voering te zijn begonnen. Dit is te lezen in een gisteren versche nen, ruim 100 pagina's tellend rapport over de treinramp, die op 8 januari in Harmeien 93 mensenlevens eiste. Naast conclusies bevat het rapport ook een aantal voorstellen. Een en ander is me de gebaseerd op de openbare zitting van de raad op 29 maart jl. In eerste instantie zal de directie van de Ned. Spoorwegen zich volgens de raad op korte termijn moeten uitspre ken over de vraag, aan welk systeem van treinbeheersing zij de voorkeur ge ven, mede met inachtneming van kosten en tijd. De raad meent op die keus geen invloed te moete*- oefenen en zich der halve van een uitspraak te moeten ont houden. De invoering van de automatische treinbeheersing zal in het gunstigste ge val nog jaren vergen. De Spoorwegon gevallenraad heeft zich derhalve be raden op eventuele tijdelijke maatregelen. De raad pleit voor een eerdere aankon diging op het NX-tableau van Woerden door middel van een zoemer dan wel in de vorm van een „bezet spoor-lampji Hiermee wordt een vergroting van aankondigingslengte bereikt. Ondanks bezwaren die aan dit systeem kleven die vergissingen voor de treindienstleider kan opleveren, meent de raad uit hoofde van de veiligheid toch op invoering moeten aandringen. De oplossing om gevaarpunten zoals in Harmeien te beveilingen door middel vrije kruisingen, is niet afdoende omdat deze oplossing niet voorziet in c schakeling van het gevaar bij het vloeien van lijnen. Daarenboven vordert zij investeringen van zodanige omvang, dat deze op meer doelmatige wijze ten behoeve van de veiligheid kunnen worden gebruikt. De automatische treinbeheer sing (waarvoor twee systemen in aanmer king komen: puntbeïnvloeding en con- tinyjg automatische treinbeïnvloeding) is een wézenlijke bijdrage tot verhoging var de veiligheid. In zijn conclusies over de ramp bij Har- melen, waarbij de trein Utrecht—Rotter dam en de trein RotterdamAmsterdam (over Gouda) frontaal met elkaar in bot sing kwamen, stelt de raad, dat de NX- beveiliging normaal heeft gefunctioneerd. De machinist van de trein Utrecht—Rot terdam kan, volgens de raad, zyn sein groen hebben gezien. Er bestaat geen enkele aanwijzing, dat het 1020 me- dit sein geleger andere sein anders dan geel zou hebben getoond. On beantwoord is gebleven de vraag, door welke oorzaak deze machinist bij het naderen van het gele voorsein niet heeft gehandeld overeenkomstig zijn instruc ties, namelijk de snelheid verminderen tot kilometer per uur en de remming voort te zetten tot de trein binnen zichtafstand het „stop-tonend", dus rode, sein tot stilstand kon worden gebracht. Dodemansknop De directeur van het gerechtelijk labo ratorium van het ministerie van justitie, prof. dr. W. Froentjes. stelt in het rapport dat duidelijk is gebleken, dat de Cbiji nulstand, de stand dus waarin de rijrich- tingskruk na het ongeluk in de cabine van deze machinist werd aangetroffen, niet de stand is geweest van vlak voor de botsing. Volgens prof. Froentjes moet deze kruk tot de botsing in de vooruit stand hebben gestaan en is hij eerst als gevolg van de botsing in (bijna) nulstand geforceerd. Volgens een onderzoek de Ned. Spoorwegen heeft de rijrichtings- kruk zich ook vóór de botsing zeer waar schijnlijk in de middenstand nulstand) bevonden, waardoor de dodemansinstal- latie buiten werking zou zijn geweest Deze conclusie kan. volgens prof. Froen tjes als onjuist worden verworpen. Herdenkingspenning van mevr. Roosevelt De Amerikaanse beeldhouwer Floyd DeWitt heeft van de Koninklijke Be geer te Voorschoten de opdracht ontvan gen een ontwerp te vervaardigen voor een penning, welke zal worden gesla gen ter nagedachtenis van mevr. Anna Eleanor Roosevelt, de onlangs c leden echtgenote van wijlen president Franklin Delano Roosevelt. Het is de bedoeling dat deze penning zal verschijnen in de serie, welke Be geer heeft gewijd aan personen wiei werk en leven van grote waarde zijn voor de wetenschap of cultuur, of i hen die zich op andere, ideële wijze hun werk voor de mensheid verdienste lijk hebben gemaakt. In deze serie penningen verschenen gewijd aan casso. Dag Hammerskjoeld en het zil- voren huwelijksjubileum van H.K.H. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bern- hard. Het is vooral de onvermoeibare werkkracht welke mevr. Roosevelt dienst heeft gesteld van haar ideaal, de verbetering van het lot der onderdrukte en hongerende mensheid, die men deze penning wil eren. De sinds kort in Den Haag wonende Amerikaanse beeldhouwer Floyd DeWitt, een leerling van prof. V. P. S. Esser te Amsterdam, heeft de opdracht om deze penning te ontwerpen aanvaard. Meer verwarmde spoorwegwissels De Spoorwegen zullen het aantal wis sels dat door middel van propaangas zal worden verwarmd om vastvriezen te voorkomen, aanzienlijk uitbreiden. In verband met de te verwachten vorstpe riode zijn de bekende lichtgrijze propaan- gastanks reeds uit het zomerdepot in Lage Zwaluwe gehaald en overgebracht de verschillende emplacementen. Naast een incidentele verbetering enkele bestaande installaties zullen principe alle centraal bediende wissels op gereedgekomen C.V.L. (centrale ver- keers leiding) baanvakken en NX-em- placementen van verwarming worden den. Voor 1962 betreft dit Gouda, Zoetermeer, Zevenaar, Bilthoven, Den Dolder en Soest. 0 Begin volgend jaar zullen de op de militaire vliegbasis Deelen bij Arnhem gestationeerde straaljagers verdwijnen zal de omgeving, waaronder het na tionale park De Hoge Veluwe van het hinderlijke lawaai worden verlost. Dit is gevolg van het feit, dat op Deelen r lichte vliegtuigen (Piper Cubs en helikopters) zullen worden gestatio- DE commissie voor buitenlandse zaken van het Indonesische parlement heeft geëist dat Nieuw-Guinea nog dit jaar zal worden overgedragen en niet pas in mei. Tegelijkertijd vroeg de commissie eenstemmig intrek king van de bepaling in het Nederlands-Indonesische akkoord waarbij een volksstemming in 1969 in Nieuw-Guinea wordt voorgeschreven. Te Hollandia heeft gisteravond een groot aantal Nederlanders een feest avond in de woning van de bestuur der der Verenigde Naties, dr. Abdoh Djalal, verlaten uit ontstemming over een door Indonesiërs aangebo den „culturele avond", die gepaard ging met politieke propaganda. Reeds bij de opening van het program ma verliet een aantal Nederlanders de zaal, toen de leidster van de artisten, mevrouw Soebandrio, echtgenote van de Indonesische minister van buiten landse zaken, in een toespraak opmerkte Volgende week in Utrecht: IN de vier grote hallen van de Utrechtse Jaarbeurs op het Croese- laanterrein wordt van 21 tot 23 no vember a.s. (behalve zondag 25 no vember) de 5e gespecialiseerde beurs voor machines en apparaten ten be hoeve van de chemische, farmaceu tische, voedings-, geneesmiddelen en zuivelindustrie, de Machevo 1 gehouden. Er zullen 1012 firma's uit in totaal 16 landen exposeren en de beurs wordt gevuld met voorlichtingsstands va organisaties en instellingen, w.o. een de gezamenlijke Technische Hogescholen in Nederland. Met 270 inzendingen is Nederland dit maal niet het sterkst vertegenwoordigd, want West-Duitsland gaat met 301 inzen dingen vooraan. Andere grote inzenders zijn Engeland (162), de Ver. Staten (90), Frankrijk (52) en Zwitserland (49). 0.m. zullen ook Spanje en Hongarije vertegen woordigd zijn. Gedurende de beurs worden er dage. lijks in een nevenzaal voorlichtende lezin gen met discussies gehouden en op de laatste dag van de beurs komt dr. H. A. Thomas uit Londen zijn in Engeland al zeer befaamde lezing over automatiseren houden. Hierbij demonstreert hij werken de modellen en spreekt hij bij filmpro jectie en lichtpanelen. Zes ton apparatuur plus een filmdoek van 7 meter breed brengt hij daarvoor mee. Belangrijk Over de betekenis en de belangrijkheid van de Machevo sprak gistermiddag een te Utrecht gehouden persconferentie de heer F. L. Hartong, voorzitter vereniging Machevo. Hij toonde aan, hoe deze vakbeurs, vrij eenvoudig als „Vochema" elf jaar ge leden in Rotterdam begonnen, thans is uitgegroeid tot een internationale zgn. gebundelde verticale beurs, die belang rijke takken van industrie omvat. Nu door concentratie van bedrijven, door het oprichten van de E.E.G. en door de toeneming van voedings- en genot middelen de produktie zeer hoog is op gevoerd en de nieuwste machines er apparaten nodig zijn, krijgt de Machevo steeds meer betekenis voor binnen- buitenland. Interessant is voor het wezen van deze beurs ook. dat de toeneming vai supermarkets de verpakkingsindustrie steeds hogere eisen stelt en dat het Neder landse exportoverschot mede gecompen seerd wordt door machinerieën. De afzet Ir. J. F. Clausen gaf in een rede de pers een overzicht van de research voor de chemische industrie in ons land- waaraan thans per jaar 520 miljoen gul den ten koste wordt gelegd (de helft hiervan betalen vijf grote ondernemin gen) en van de opleidingscapaciteiten aar de technische hogescholen, ook ten bate van de chemische industrie. Ten slotte gaf hij enkele cijfers ovei de waarde van de afzet van deze indus trie; in Nederland bedraagt die f3.6 mil jard per jaar, dat is f300 per hoofd var de bevolking: in Duitsland f21,6 miljard, maar dat is 380 gulden per hoofd e Frankrijk f 13,9 miljard hetgeen f290 per hoofd uitmaakt. In absoluut bedrag mag de omzet de Nederlandse chemische industrie dus klein zijn, de produktiewaarde per hoofd van de bevolking is hoog. Ver wacht kam worden, dat in een jaar of vier de produktie een waarde van vijf miljard gulden zal hebben bereikt, aldus ir. Clausen. dat „niemand de bevolking van West- Irian die ontwikkeling zou kunnen gc- welke Indonesië zal brengen". Men vroeg zich af hoe het mogelijk was dat Indonesiërs met medewerking van het V.N.-bestuur de kans kregen op een officiële bijeenkomst politieke kwesties in te roeren. Vele Nederlanders hadden een offi ciële uitnodiging voor die avond ont vangen, waarop dr. Abdoh min of meer officieel verwelkomd zou worden en de tijdelijke bestuurder. Rolz Bennett, af scheid zou nemen. Op de uitnodiging stond het officiële embleem van de V.N. Toen mevrouw Soebandrio haar rede begon, keken veel Nederlanders elkaar met veelzeggende blikken aan bij de woorden: Vooral de bevolking van de bin nenlanden heeft mijn hart gestolen. Wij hebben evenwel niet hét recht deze primitieve mensen langer te la ten voortleven als zoölogische won deren. Honderd miljoen Indonesiërs zullen hen daarom binnen de tien jaar dezelfde voorspoed brengen als zij thans zelf reeds hebben Niemand zal deze bevolking beter kunnen ont wikkelen dan wij." Wij zullen West-lrian een paradijs van vrijheid maken. ..De bevolking zal alleen met Indonesië het geluk kunnen verwer ven. Dit is onze uitdaging: Komt 1 allen over tien jaar terug, ook gi Nederlanders. Dan zult ge zien da wij de bevolking van West-lrian, de zelfde ontwikkeling hebben gebracht als die. welke de andere inwoners Indonesië reeds hebben." Deze woorden werden ook door V.N.- autoriteiten met applaus ontvangen, waarop een tiental Nederlanders heen ging. Daarna verschenen er Indonesi sche zangers en zangeressen. Balinese danseressen en vooral de bekende Indo nesische violist Idris Sardi ontving ve malen geklap, ook van Nederlanders Toen weer liedjes als „Van Sabang tot Merauke" of „Eén natie, één volk' volgden, wisten vele Nederlanders nau welyks hoe zü zich houden moesten Toen by het einde mevrouw Socbandrh de V.N.-secretaresse, die met bloemen het toneel opliep, wegstuurde omdat het gehele gezelschap op de wijze van: „Allo hier Bandoeng" het lied „Hallo Irian Barat" moest zingen, liepen vele Neder- Tot nog toe gingen vele Nederlanders en Indonesiërs bij ontvangsten vriendschappelijk met elkaar om. doch dit vonden velen te gortig. Rolz Bennett vertrok heden naar Dja karta om enkele dagen overleg te gen met de Indonesische regering Hij wordt 26 november op Schiphol wacht. Zyn bezoek aan Den Haag zal enkele dagen duren. Te Brussel zal hij besprekingen voeren met autoriteiten van de Euromarkt en begin december zal hy te New York terugkeren. Rolz Bennett dankte de bevolking de regeringen van Nederland en Indo nesië voor hun medewerking. Ondanks het vertrek van drie kwart der Neder landse ambtenaren, was de uitvoering Gemengd kiesstelsel voorgesteld in Suriname De Surinaamse regeri-ng heeft aan d Staten een landsverordenng voorgesteld tot wijziging van het kiesstelsel. Het huidige meerderheidsstelsel waarbij het land verdeeld is in kieskringen, die elk ;er Statenleden aanwijzen, heeft tot gevolg dat grote groeperingen niet vertegenwoordigd worden. Paramaribo kiest bijvoorbeeld 10 leden en de overige •lf worden buiten Paramaribo gekozen. De regering wil het districtenstelsel paren aan de evenredige vertegenwoor diging. In het voorstel wordt het aantal Statenzetels uitgebreid van 21 tot 35, 23 leden gekozen worden door kieskringen. Hef is namelijk de bedoe ling, dat ook Boven Suriname en Boven Saramacca en de Boven Marowijne ver tegenwoordigers benoemen. De overige twaalf worden op grondslag ve •pdige vertegenwoordiging gekozen. Elke kiezer brengt voortaan zijn stem uit op districtskandidaat en geeft tevens welke de politieke groepering zijn keuze is. Tevens heeft de regering bepaald dat de kandidaatstelling voor de verkiezin- volgend jaar geschieden moet vóór 15 februari en dat de verkiezingen uiterlijk 28 maart zullen worden gehou den. De zittingsduur van de huidige Sta ten eindigt 14 mei. MEER BEKENDHEID VOOR NEDERLANDSE BOUWNIJVERHEID Van een onzer verslaggevers) De secretaris van de Nederlandse Lighthouseclub, de heer A. van Eesteren Den Haag. heeft dezer dagen aan jaardiner in Londen van de Engelse ging, medegedeeld, dat het nisterie van economische zaken plannen heeft ontworpen om binnen het kader van de E.E.G. meer bekendheid te geven aan de Nederlandse bouwnijverheid ir het algemèen. Men is van plan buiten landse bouwers, architecten en anderen die in de bouwnijverheid werkzaam zijn, uit te nodigen voor een bezoek land. Het eerste team zal waarschijnlijk uit Engeland komen. De Nederlandse Lighthouseclub is naar Engels voorbeeld opgericht om allen die met de bouwnij verheid te maken hebben op een ple zierige wijze met elkaar in contact te brengen, o.a. door het organiseren maandelijkse clubdiners. Enkele weken geleden heeft men in Utrecht het jaar diner van de vereniging gehouden, waai werd medegedeeld, dat de Lighthouse club. die thans een jaar bestaat, thans ongeveer 250 leden heeft, onder le prominenten uit de bouwnijverheid. De Nederlandse Lighthouseclub be weegt zich ook op het gebied van dc liefdadigheid. Zo geeft men o.m. een fi nanciële ondersteuning uit het gevormde weldadigheidsfonds aan alle gezinnen, waarvan een of meer leden in de bouw nijverheid werkzaam zijn en door eer ongeluk zyn getroffen. Het is de be doeling, dat als de excursies een suc ces zullen zijn, ook de Nederlandse bou wers excursies naar de E.E.G.-landen zullen gaai maken om zich te oriënte- van het akkoord zonder schokken lopen. Het was bemoedigend dat de achtergebleven Nederlanders volle me dewerking hebben gegeven aan de In donesiërs en het V.N.-personeel. Overal is rust en orde geweest en de Papoea- politie en V.N. troepen voeren hun taak prima uit, aldus Rolz Bennett, die zyn waardering uitte voor de hoge mate van discipline van de Nederlandse en Indo nesische militairen. Schilder gedood onder zware stalen plaat Bij het Rotterdamse Schilders- Zandstraalbedryf aan de Eemhaven heeft zich donderdagmiddag een dodelyk be- drijfsongeval voorgedaan. De 35-jarige baas J. W. Kiek van de Eemhavenweg daarby om het leven. Hy was een stalen plaat van acht by twee meter en gewicht van anderhalve ton aan n. De plaat hing daarby in de takels i gegeven ogenblik is de heer Kiek uitgegleden. In zyn val greep hij zich aan dc plaat vast die daarby uit het evenwicht geraakte. De heer Kiek viel achterover op enkele stalen luiken tn kreeg de plaat over zich heen. Enkele uren later is het slachtoffer in het Dijk. zigtziekenhuis aan ernstige verwondin gen overleden. Beatrix op weg naar Thailand Kort voor haar vertrek nit India heeft prinses Beatrix nog een onderhoud ge had met de Nederlandse ambassadeur io New Delhi, jlir. Beelaerts van Blokland, waarin zy vertelde dat „veertien dagen een te korte tijd is om het geweldige ei zeer interessante land te leren kennen" Door zoveel mogelijk te reizen was zti in staat geweest vele Indische staten te be zoeken, „zodat ik tenminste een alge mene indruk van uw prachtige land en zyn bevolking heb kunnen krygen", al dus prinses Beatrix. De Prinses zei met genoegen te kun nen mededelen dat op het ogenblik de mogelijkheid wondt bestudeerd aan af gestudeerde speciale beurzen te verle nen, „die ik aan iedere studenten of ge gradueerde in de medisahe faculteit zou willen aanbieden, zodat zij in staat zal zijn cursussen in revalidatie in Neder land te volgen". Op een vraag van een radio-verslag, gever inzake de culturele gedeelten van haar bezoek aan India zei prinses Bea trix: ..Ik moet toegeven dat ik ontzettend veel van kunst houd, voornamelyk beeldhouwwerken en sohilderyen". zei „de prachtige monumenten van cultuur uit het religieuze verleden" be wonderd te hebben. „Vooral de schitte ring van de Taj Mahal (een drie ei oude tempel) is onvergetelijk", aldus di Vanmorgen is prinses Beatrix met KLM-vliegtuig uit New Delhi vertrok ken op weg naar Bangkok in Thailand. Geen cent meer voor de scheepswerven van Brugge Tegen de verwachtingen van notaris- sen en curatoren in is er in de wettelyke opbodtijd van 15 dagen na de veiling geen hoger bod op "de gefailleerde scheeps- werven van Brugge gekomen, zodat deze definitief zijn toegewezen aan Glidden International te Cleveland voor 1,55 miljoen, terwijl er in de werven f IJ tot 9 min. gestoken is. Brugge raakt zijn moderne werf kwijt want Glidden breeit deze af en vestigt er een fabriek in chemische en verfprodukten. Voor de onderdelen hebben zich al gegadigden gemeld, o.a. uit Nederland. De 1,65 min. gaat naar de Belgische Mij. voor Kre diet en Nyverheid die een preferente vordering heeft van ruim 4 min. De totale vorderingen van 117 crediteuren bedragen ruim 52 min. Voorbeeld: T.V. 59 cm. f 895,- Inruil 250,- 645,- UW VOORDEEL: Klaar voor 2e programma Geen kosten aan uw oude apparaat Stabiel contrastrijk beeld Kleine kast 9 Ons bekende dienstbetoon Voor dienstbetoon en vakmanschap BOTERMARKT 25 - LEIDEN - TEL. 22669 Onze betaliugsservice: 3 maanden contant, nu kopen in februari betalen. Betalingsspreiding naar keuze. Isar T 700 1962 V.W. de Luxe 1961 Opel Kapitan 1961 Ford Anglia 1961 Isar T 700 1960 Ford Consul1960 Isar T 700 1961 V.W. de - Luxe 1959 Citroen 2 CV 1959 Goggomobil T 400 1958 Opel Rekord 1957 V.W. de Luxe 1956 Ford Taunus 1956 Ford Fairlaine 1956 Citroën 2 CV 1954 V.W. de Luxe 1952 V.W. de Luxe 1951 Inkoop - Garantie Inruil - Financiering Officia] dealer Leiden e.o. Goggomobil - Isar Kort Galgewater 1416 Leiden - Tri. 33355 NU OOK VOOR UW VROUW EEN PRACHT CENTRIFUGE voor slechts114.50 PER WEEK 2,50 GEEN le BETALING!!!! WASMACHINES, merk „DIANE" 139.50 leverbaar zonder le betaling. STOFZUIGERS, diverse le klas merken o.a. ERRES JUMBO. PHILIPS. RUTON enz. enz. Uw oude strijkijzer is 7,50 waard bij aankoop van een lichtgewicht regelbaar strijkijzer. DIT ZIJN GESCHENKEN VOOR UW GEZIN VAN BLIJVENDE WAARDE STILLE RIJN 3-4 - LEIDEN - TELEFOON 26545 ALKMAAR - KOORSTRAAT 53-55 - TEL. 12093 AUTOMOBIELEN •sfvraagd voor enkele van onze be WERKSTER voor dag en nacht. Meisjes voor div. werkzaam heden. Aanmelden Vogel park Avifauna. Hoorn 65. ALPHEN a.d. RIJN. Fiat 600 Chevrolet Impala Opel Rekord 1958 Opel Kapitan Opel Kapitan Opel Kapitan Opel Caravan Ford Zephyr 1956-1959 Ford Anglia 1960 Renault Ondine 1961 Citroën Ideal 1960 Mercedes 190 Diesel 1960 Mercedes 190 1957 Saab 1959 Fiat 1800 Sedan 1960 Karmann Ghia 1956 Simca Etoile1961 D.K.W. motorrijwiel 250 cc. Inruil Financiering Garantie Inkoop T. J. NATZIJL, RIJNDIJK 250, Hazerswoude Telrfoon 01714—366 I'LAATST EEN KOERIER. 'T IS DL MANIER tot in eigen XvXvXv! Q. KROMOIJK tuin Met vele foto'», 6e druk, geb. f 8.90 Onovertr o tienhand hoek voor de amaieur-tuinter. Iedere week een ruin-recept voor de bloementuin, Koop nu zonder zegel-rompslomp uw bedden en dekens in kwaliteit, maat, dessin en prijs uit onze grote collectie Zuiver wollen deken, van 100% scheerwol in zware kwaliteit, double face in diverse fraaie pastel combinaties als blauw/bleu, linde/geel en olijf/linde. Extra grote maten. 2-persoons 200x240 47.504 1-persoons 150x 220 Interieurmatras: perfect binnenwerk, overtrokken met prachtige damast met geborduurde zijkanten. De winterkant is met zuivere schapenwol af gedekt. 2-persoons 120 x 190 69.75 1 persoons A "TSO 5x190 Divanbed: Solide uit voering in sleemodel met sterke staaldraadmatras. Het divanbed in nieuw» kleur: grijs gemoffeld. 2-persoons 35.- nn 50 1-persoons CmCm VROOM DREESMANN Uw Wannhul» LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4