Spijtoptantenprobleem zal zichzelf nu oplossen SE Minister Beerman hoopt: Negen uur werken niet te lang, zegt minister Grotere voorzichtigheid na Softenon-drama mèmi* Kamercommissie bepleit hogere bouwproduktie Toch fraude in Nijmegen DE GROTE MUITERIJ BOUNTY VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 Daiu-uvaug 313 (Eerste publicatie) oplossing van onderstaand vraagstuk verloopt geheel volgens de scherpe regels der problematiek. Het probleem bevat bovendien een zeer aantrekkelijke variant. Zwart: 2, 7, 10, 11, 12, 14, 19, 20, 24, 30. Wit: 21, 23, 27, 28, 29, 32, 33, 35, 88, 40. Schaak-i-raag 313 Rincks eindspel had als vraagstel ling: wit speelt en wint. De stand luidde, wit: Kg5, Del, Tc5; zwart: Ke7, Db8, Td8. De oplossing: 1. Tc5—c7f, Td8d7. Andere zetten zwart voeren, zoals gemakkelijk na te gaan, regelrecht naar de ondergang. 2. Delc5t, Ke7d8; 3. Kg5h6ü De enige zet om de winst af te dwingen, is deze tempozet van de witte koning, die nog precies naar h6 moet ook! Zwart kan nu kiezen uit de volgende catatrofen: 3 Db8xc7: 4. Dc5f8 mat. 3 Td7xc7; 4. Dc5—f8f, Kd8—d7; 5. Df8xb8. 3Kd8e8; 4. Tc7—c8t. Db8a8; 4. Dc5—f8f, Kd8xc7; 5. Df8xa8. Bridge Door een misverstand tijdens het bieden, waren Noord-Zuid in het ver keerde contract van 4 schoppen te rechtgekomen! (Zoals u ziet, is 5 of zelfs 6 ruiten heel wat aantrekke lijker!) West kwam uit met ruiten 7. Hoe Ou u spelen? JACK DIAMOND Horizontaal: 1. de heilige stier der oude Egyptenaren, 4. zoon van Jacob, 7. wereldtaal, 8. sultanaat aan de Per zische Golf, 10. boom, 12. zijtak Douro, 14. bijwoord, 16. gemeente in Gelderland, 18. karakter, 20. radio omroep (afk.), 21. plaats, plek, 23. verouderd woord voor ivoor, 25. zwaardvis, 27. Ierland, 29. meisjes- 30. aanspreektitel van een ko ning of keizer, 32. water in Friesland, 34. onverschrokkenheid, 36. kraam, 38. niet begroeid, 40. droogoven lot het roosten van graankorrels, 42. scheikundig element (afk.), 43. bij elkaar behorende voorwerpen. 45. telwoord, 47. rekening, 48. bedehuis. Verticaal: 1. in het jaar onzes He ren (afk. Lat.), 2. huisdier, 3. muziek noot, 4. water in N.-Brabant, 5. lip- haren. 6. koor van zangers, 7. zijtak Elbe, 9. voegwoord, 11. trede, 13. stuk hout, 15. rivier in Duitsland. 17. sala ris, 19. bloedhuis, 22. laagte in de Sahara, 24. jongensnaam, 26. geboor teplaats van Samuel, 28 onbep. voornaamwoord, 29. vloeistof, 31. denkbeeld, 33. voedsel, 35. gemeente in Overjjsel, 37. gast, 39. voorzetsel, 41. ieder, 44. scheikundig element (afk.), 46. maanstand. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. kerrie-sta, 2. eg-ion- aler. 3. rel-el-Norg, 4. slak-adé-e.k., 5 ook-An-elke. 6. Uden-Almen. 7. weesp-Fien, 8. Rome-palei, 9. inslag aks. Verticaal: 1 kersouw-r.i., 2. egel- odeon, 3. ril-A.K.-Eems, 4. roe-kansel, 5. in-la-nappa, 6. eend-elf-Ag, 7. stoel- mi-la, 8. Terek-Ee-e.k., 9. arg-kennis. MAX TAILLEUR in LEXI-TIME t elke zaterdagavond 18.30 o p Radio Veronica (Van onze parlementsredactie) MINISTER BEERMAN hoopt dat, nu de lucht tussen Nederland en In donesië is opgeklaard, dit tot gevolg zal hebben dat het spijtoptan tenprobleem zichzelf oplost. Bij de behandeling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer zei hij gistermiddag: „Voorzover ik de laatste tijd de aanvragen om toelating heb gelezen, komt daarin slechts sporadisch de klacht voor, dat het leven in Indonesië voor de betrokkenen onmoge lijk is wegens de vijandige houding van de bevolking". Al met al meende de minister, dat het spijtoptantenprobleem nu „tot bescheiden proporties is teruggebracht". Thans vragen nog 368 dossiers van visum-aanvragers om afdoening. Iating>beleid heeft gevoerd en dus In dit opzicht de l|jn van zijn voorganger prof. Samkalden niet heeft doorgetrok ken. Onder de vorige kabinetten werd slechts 17 pet van de aanvragen van spijtoptanten e.d. ingewilligd, onder het huidige kabinet 65 pet. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werden door de adviescommissie 2622 adviezen uitge bracht. waarvan in 95 gevallen, dat is dus 3,6 pet, de ministeriële beslissing in negatieve zin afweek van het posi tieve advies van de commissie. „Misgunt de Kamer de minister zelfs een eigen oordeel van 3.6 pet?", zo vroeg de be windsman de sprekers die kritiek had den op zijn van de commissie afwijken de besluiten. Zijn verschil van mening met bepaal de Kamerleden over deze zaak verklaar de de minister uit de omstandigheid dat hij als lid van het kabinet nu een maal ook oog moet hebben belangen. Uit dien hoofde i vaak kritischer zijn en m In acht nemen dan de advi De regering acht zich niet geroepen spijtoptanten op te nemen, die alleen om finanoiële redenen naar Nederland willen overkomen. In eerste termijn had de liberale mej. Ten Broeoke Hoekstra nog een klem mend beroep op de minister gedaan een minder formeel toelatingsbeleid te voe ren. By de replieken moest ze gelaten constateren, dat haar betoog geen suc ces had gehad, „De minister en ik be grijpen elkaar niet. Wij spreken een andere taal," zo verzuchtte ze. Krachtig heeft minister Beerman zich gistermiddag verweerd tegen het ver wijt van de Kamer dat zijn wetgevends arbeid zidh dooi- traagheid zou kenmer ken. Hij meende te mogen stellen, dat hij met zijn beperkte staf op dit ter rein heel wat heeft gedaan. De wetge ving heeft zich de laatste jaren' gecon centreerd op het opvullen van lacunes (voetbaltoto. wettelijke aansprakelijk heid), maar daarnaast is ook alle aan dacht besteed aan ..groot" werk. Han dig kaatste de minister de bal terug door ook de Kamer traagheid bij da behandeling van wetsontwerpen te ver wijten. Heeft het voorlopig verslag over de W A.-verzekering niet een jaar op zich laten wachten? Er zijn trouwens nog zoveel wetsont werpen bij de Kamer aanhangig, dat. da voor de totstandkoming van het ni« B.W. „Ik heb." aldus de minister, „nooit de indruk gehad, dat de vaste Kamer commissie voor het B.W. om werk ver legen zat. De heer Meulirïk doet nt alsof het onredelijk is van de Ka mei te verlangen dat ze het vierde boek var het nieuwe B.W. (over het erfrecht) nog vóór net einde van deze zittingsperiode afhandelt. Ik stel er prijs op te zeggen dat Ik daar wél toe bereid ben." De heer Meulink (a.r.) vreesde, dat het nieuwe B.W. al weer zal zijn verouderd tegen de tijd dat het in z'n geheel word! ingevoerd. De minister wilde dit weJ aannemen, maar tot troost van de aj spreker voegde hij eraan toe: „Het zal dan in ieder geval minder verouderd zijn dan het oude B.W." Openbaarheid Uitvoerig ging de minister ln op het weer actueel geworden onderwerp de openbaarheid bij terechtzittingen strafzaken. Hij zag hier stellig een taan de pers, niet alleen uit een oog punt van generale preventie, maai ook omdat in ons land. dat de jury rechtspraak niet kent de pers een ver bindingsmiddel is tussen rechtszaal er publiek. Aan de andere kant zag ds bewindsman ook de gevaren va: publiciteit, die voor de verdachte vaak een extra-straf is. Daarom dient men zich vooral tijdens het vooronderzoek te onthouden van het verstrekken en pu bliceren van gegevens, waaruit de iden titeit van de verdachte kan worden af geleid. Maar ook in het tweede stadium zou de verdachte zoveel mogelijk niem moeten blijven. Het belang de verdachte en van zijn gezin moet niet uit het oog worden verloren. Een sociologisch onderzoek naa: positie van de leden der rechterlijke macht achtte de minister niet nodig Men schiet er weinig mee op. tenzij het om de bezoldiging gaat, en die i het ogenblik al in onderzoek. De mi nister had voorts alle hoop. dat de laging van de aanstellingsleeftijd bij de politie soelaas zal brengen. De heren Meulink en Van Dis (s.g.j kregen te horen, dat op het gebied vai de pornografie-bestrijdlng de laatste Ja ren zeer veel door het departement de rechterlijke instanties is gewrocht. Amsterdam was hard op weg een inter nationaal centrum van pornografie- spreiding te worden, maar daarin heb ben de genomen maatregelen gelukkig verandering gebracht. De begroting van justitie werd ten slotte door de Kamer zonder hoofdelijk* stemming aanvaard. Geen verdere werktijdverkorting Verdere verkorting van de werk tijd verdient geen aanbeveling, schrijft minister Veldkamp de Twee de Kamer in zijn memorie van ant woord over de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. De op merking, dat een werkdag van negen uur te lang is, doet naar de mening van de minister onvoldoende recht wedervaren aan de duidelijke ver korting van de wekelijkse arbeids duur, die heeft plaats gehad. De minister komt tot zijn afwijzend standpunt op grond van de spanning op de arbeidsmarkt en de economische ge volgen, die een verdere werktijdverkor ting zou veroorzaken Wel wil de minis- Nimmer kan worden gegarandeerd, dat geneesmiddelen absoluut onschade lijk zijn. Dit schrijft minister Veldkamp' de Tweede Kamer in zijn men* antwoord over de begroting sociale zaken en volksgezondheid voor 1963. Wel kan de bewindsman mee delen, dat de softenon-affaire zowel ii Nederland als in het buitenland heeft geleid tot een nog grotere voorzichtig heid bij de overweging, of een genees middel kan worden toegelaten. Een stap in de goede richting zal zijn gedaan als waarschijnlijk in de eerste helft van 1963 de Wet op de Genees middelenvoorziening in werking treedt. Intussen wordt onderzocht of, en zo ja, welke wetswijzigingen nog gewenst zijn. Voor dit onderzoek heeft minister Veld kamp een ambtelijke werkgroep ingesteld. t in uitzicht gestelde onderzoek naar het gebruik van thalidomide-preparaten nog niet afgesloten. In het Nederland: Tijdschrift voor Geneeskunde is reeds eer rapport gepubliceerd, zodat met name de artsen daarvan kennis hebben kunnen Het is moeilijk, maatregelen te treffen. vervolgt de minister, tegen verlies van geneesmiddelen of onverantwoordelijk omgaan met geneesmiddelen door parti culieren, bijv. patiënten. Verpleeginrichtingen Dr. Veldkamp deelt nog mee. dat de vorig jaar ingevoerde ziekenfondsver strekking voor opneming in verpleegin richtingen een stimulans is geweest de kwaliteit van de verpleeginrichtingen op te voeren en tevens heeft geleid tot vermeerdering van het aantal erkende inrichtingen. Tussen 1 oktober 1961 en 1 oktober 1962 nam het aantal beschikbare bedden toe van 6.200 tot ongeveer 7.200. Ook over de kraamzorg doet de be windsman enkele mededelingen. De kraamklinieken behoren naar zijn me ning in het algemeen te worden ge reserveerd voor diegenen, die op medi sche indicatie moeten worden opgeno men. Uit de beschikbare cijfers (73 pet. thuis en 27 pet in de kliniek) blijkt, dat in Nederland terecht het stand punt wordt ingenomen, dat normale bevallingen beter thuis kunnen geschie den, aldus minister Veldkamp. ter tegemoetkomen aan die groepen, die langer werken dan normaal. Hij denkt in dit verband aan het verminderen van de arbeidstijden van portiers en liftbedien den en van het bewakingspersoneel. Deze laatste groep heeft werktijden van zestig uur per week. De minister erkent, dat mag worden aangenomen, dat bij zware lichamelijke en geestelijke arbeid een verlenging van de werkdag van 8% tot 9 of 9Vi uur on gewenste gevolgen voor de arbeiders kan hebben (o.m. te grote vermoeidheid) Daartegenover kan worden gesteld, dat middelbare en lichte arbeid toch het meest voorkomt. En het is zeer de vraag aldus de minister, of bij dergelijke arbeid een negenurige werkdag tot te grote vermoeidheid der arbeiders zal lel den. Indien b|j laatstgenoemde categorieën werkers al een wat grotere vermoeid heid optreedt dan 't gevolg was van de 8i£-urige werkdag, dan bieden naar de mening van de minister de twee vrije weekend-dagen, mits verstandig benut, een goede mogelijkheid tot herstel van krachten. De bewindsman geeft een opsomming van de bedrijfstakken, waarin de ar beidsduur nog op 48 uur per week is ge steld. Hij komt op een totaal van ruim 820000 werknemers, van wie de meesten werkzaam zijn in het bakkersbedrijf, hei slagersbedrijf. het kappersbedrijf. het bioscoopbedrijf, het taxibedrijf en de melkdetailhandel Twee bouwbedrijven staken werk op Nieuw-Guinea 'ee van de vier Nederlandse bouw maatschappijen op Nieuw-Guinea heb ben besloten hun werkzaamheden te be ëindigen. Zij beschouwen het met het vroegere gouvernement gesloten contract iet ingang van 1 oktober jl. als geëin digd. De Untea (het bestuur van de Verenigde Naties) verklaarde zich be reid het contract over te nemen maar de bouwbedrijven eisen nieuwe voor waarden waaraan de Untea niet wilde voldoen. liet zijn Intervam en de Bouw - mij. Hollandia, terwijl de Hollandsche Beton M(j. en de Amsterdamsche Bal- lastmij. nog slechts enkele maanden zul len doorwerken. Door het vertrek van Intervam wordt het gebouw van de Nieuw-Guinearaad voorlopig niet voltooid. De Untea tracht nu de belangstelling van de Indonesi sche waarnemers daarvoor te wekken, doch tevergeefs. Intervam heeft alle te keningen en materialen achtergelaten doch heeft een onmisbare zware hijs kraan voor een kwart van de nieuwe waarde aan Untea aangeboden. De Untea heeft Intervam verzocht de kraan niet weg te halen, doch heeft niet toege stemd in aankoop. Intervam heeft ech ter de aanleg van een plastic-pijplei ding voor de aanvoer van vers water van het Jaroemeer naar Merauke in het belang van de Papoea's voltooid, zodat de watervoorziening te Merauke niet meer beperkt is tot enkele uren per dag. Bouwmij. Hollandia bouwde een nieuw paleis van justitie te Hollandia waar van slechts de grondslagen gereed zijn. Beide bedrijven hebben door deze vroeg tijdige beëindiging flinke verliezen gele den doch dit hebben zij liever dan door te werken op voorwaarden, die ze niet aanvaarden kunnen. Beschuldigingen als zouden zij contractbreuk plegen, wijzen zij van de hand aangezien zij slchts een contract hadden gesloten met het vroe gere gouvernement De andere bedrij ven zullen de aanleg van een oceaan- steiger op Biak. enz. niet kunnen vol tooien aangezien zij voor de beëindiging van het VN.-bestuur Nieuw-Guinea zullen verlaten. Nader wordt gemeld, dat volgens de directie van Intervam het bericht over een aanzienlijk verlies in Nieuw-Guinea onjuist is. De verliezen zijn geheel door de verzekering gedekt. Bredero deelt mede dat weliswaar het werk voor het gouvernement geëindigd is, maar dat de werkzaamheden voor derden worden voortgezet. Tegen mogelijke verliezen zijn voldoende voorzieningen getroffen. Bredero is er in geslaagd elders betere mogelijkheden te vinden dan in Nieuw- Guinea. Er zijn nog weinig Nederlandse werknemers in Nieuw-Guinea. De A.B.M. verwacht dat de Untea de termijnen normaal zal betalen. Er is nog aanmerkelijk aantal Nederlandse vak- isen aan het werk. Het ziekenhuis op Biak zal worden voltooid en de oceaan steiger afgerond. Standpunt KRO: Mr. Van Doorn fel tegen tv.-plan regering In het juist verschenen omroepblad van de KRO schrijft de voorzitter van eniglng, mr. Van Doorn Commentaar* Aan de hoogst gespannen verwachtin gen voor de opvoering van het toneel spel ..De Barrets van Wimpole Street" gisteravond voor de NCRV-televisie is zeker voldaan De prachtige bezetting van de hoofdrollen met Ellen Vogel en Albert van Dalsum heeft het spel een fascinerende allure gegeven, waaraan weinigen zullen zijn ontkomen. De toch telkens weer luchtige zwier waarin Rudolf Besier deze tragedie heeft verpakt kwam onder regie van lofdartlkel tegen het overheids- Peter Holland uitstekend tot zijn recht en werd door Ellen Vogel zuiver aange voeld. Albert van Dalsum als de in zijn ziekelijke verbeelding verward geraakte despoot zette wel een alles-overheersen- e machtige figuur neer, maar ontkwam iet aan een zekere vorm van theatrali- it welke soms bijna te veel werd. Ton Kuyl gaf als Robert Browning aat net nieuwe stand- d tegenspei Vlaar kon toch f thans inneemt door de M zake commerciële televisie, vat in de Memorie van Antwoord, deze week uitgegaan. Herinnerend aan de wijze waarop de de machtige fig ui staatssecretaris destijds met klem heeft bepleit om de gehele tweede zender aan de commercie te geven, merkt mr. Van Doorn op. dat het punt dat deze thans ini zendtijd op te delen met NTS roepverenigingen. „ee betekent. „Het parlement, met name de Twee de Kamer", aldus het artikel, „staat zenlijk herzien regeringsstandpunt, zal daarover naar aan te nemen is met een wezenlijk-herziene vraagstel ling tot de regering willen wenden". Mr. Van Doorn schrijft verder: Men vraagt zich af of de regering, zich dit realiserende, nog serieus kan menen dat de Tweede Kamer na deze staatssecretariële zwenking nog vóór de regeringswisseling van 1963 tot een definitieve uitspraak over het hele ge val kan komen. persoonsuitbeelding niet waarlijk op niet geringe te^en Ellen v°9el' die vrijwel aan één stuk voor de camera's was en als cen trale figuur het stuk droeg. Anne-Marie Heyligers vond de juista toon als het zusje Henriëtte, de vele in en over'0e vollen waren uiterst summier en is 'zich dienden voornamelijk als omlijsting. televisie-opvoering leent zich beslist voor heruitzending op een later tijdstip. Hopelijk zal de NCRV de band daarvoor bewaren. HllVI praatje i I, 402 r progr De KRO Is het om het even of de zaak vóór medio 1963 wel of niet aan de orde komt. Wij zün er nl. van mi overtuigd (aldus mr. Van Doorn) dat éc' een overgrote meerderheid van de Kamer er niets voor zal voelen niet fragmenten (gr) 22.30 Nv minder dan 1/3 van de zendtijd toe de wereld, Jezlngcn 23 te vertrouwen aan een altijd wille keurige, nooit zelfs maar voor ons bedrijfsleven representatieve kleine groep van ondernemers, wier enige titel wordt gevormd door de om standigheid dat zij met de OTEM zijn begonnen en in staat zijn veel 21.00 Ned geld bijeen te brengen. Mr. Van Doorn vraagt zich tenslotte Licht ensemble: rintlger jaren 20.10 Prisma. .15 Samenzang 21.45 Comro 22.40 .00 Lichte gram .55—24.00 Nwn. Hilversum II. 298 m. 19.00 V d kinderen .0 Meisjeskoor. VPRO: 19>30 Volksmuz t Macedonia 19 50 Déérompraatje 00 Nws 20.05 Ons geloof en onze con- ete beslissingen, lezing (VI) 20 20 Klaas ...momuz 20 25 Voordracht van gedichten 20 45 Wereld ln beweging, lezing. VARA: lulterfl ?-kijken, gesprek af. om welke reden zo'n groepje zich Y**A: vwSk^nde^r zou mogen kwalificeren als „onafhan- 'as-JtOO Nw* mogen kwalificeren als ..onafhan kelijk", terwijl elk commercieel pro gramma zich zal moeten kenmerken door directe of indirecte afhankelijk heid van de klanten-opdrachtgevers. En dit raakt een andere kern van de bezwaren welke de KRO voedt: het kan en mag geen taak zijn van het bedrijfsleven, uit te maken wat de kij kers n.b. in 1/3 van de totale zend tijd geboden zullen krijgen. vanavond Carrel! Shoi N de vaste commissie voor volks huisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Kamer hebben vele leden het voorlopig verslag op de begroting van dit departement voor 1963 hun bezorgdheid over de bouw produktie geuit. Zij betreuren hei dat door de regering in kwestie van de opvoering van de produktie, voor zover voor hen waarneembaar, een passieve houding is aangenomen. Vele andere leden constateerden dat onder invloed van de kritiek uit de Sta ten-Generaal het beleid wordt gebogen in de riohting van dat .van vorige kabinet. Het aantal woningwet woningen wordt weer opgevoerd. Zelfs overweegt de minister zekere faciliteiten (zogenaamde stille subsidies), te verle- ;n de ongesubsidieerde sector. (Van onze parlementsredactie) streden obioct. dp villa RpUp v.- pa riemen ts redactie) Het rijk heeft de gemeente Nijme gen ten onrechte 175.000 als her stelbetaling wegens oorlogsschade be taald. Dit is gebleken uit een onder zoek. dat onder leiding van de Haag se officier van justitie mr. dr. Maris is ingesteld naar aanleiding van de bewering, dat hoge Nijmeegse amb tenaren op frauduleuze wijze decla raties voor herstelbetalingen bij het ministerie van financiën zouden heb ben ingediend. Onderzocht is nog slechts één om streden object, de villa „Belle Voir' onrechtmatige aanvragen zouden betrek king hebben op nog enkele niet voor her stelbetaling in aanmerking komende pro jecten. Het ministerie van financiën heeft nog niet om terugbetaling van hel verstrekte bedrag gevraagd. Nagegaan wordt thans in hoeverre hier var strafbaar feit kan worden gesprok» op welke wijze een vervolging kan den ingesteld. Een strafrechtelijke volging kan zich slechts richten tegen personen, niet tegen een gemeente al.< zodanig. 84 Wij bleven dus ook in de bossen, leefden van jacht en visvangst en verdronken ons laatste beetje verstand. Tot op een dag McCoy, die altijd in de drank verslaafd was geweest, in dron kenschap van de rotsen stortte en op de klippen te pletter sloeg. Ik zag hem vallen. Sir. zijn her sens spatten op de stenen uiteen. Ik viel op de knieën alsof ik door de bliksem was getroffen en de volslagen waanzin van mijn leven stond mij plotseling duidelijk voor ogen. Ik rende door het bos alsof de duivel me op de hielen zat. haalde een zware steen en sloeg de ketel kort en klein. Daarna heb ik mijn hand opgestoken en bij de gedachtenis aan mijn moe der gezworen, dat ik nooit meer een druppel alcohol zou drinken. Het viel niet moe in het begin, Sir, ik was er soms half gek onder, maar mijn eed heb ik gehouden. Ik hoorde Quintal naderen, die mij rieo. Ik inn het bos ingevlucht, hij had mij vast en zekei doodgeslagen. Ik ben geen lafaard. Sir. maar tegen Quintal kon ik het niet opnemen. Zodra hij zag wat ik gedaan had begon hij te brullen woede en schreeuwde, dat hij mij zou wur gen. Twee weken heb ik me in de bossen schuil gehouden. Toen sloop ik naar mijn huis. Ik ver achtte dat het verlaten zou zijn. omdat de vrou- en immers naar de bergen waren getrokken. Maar juist terwijl ik de deur wilde openen kwam er een jongetje naar buiten. Hij gilde van angst zodra hij me zag en viel languit neer. !k tilde hem op en wilde hem troosten. Ik vroeg hoe hij heette. Maar hij gilde alsof ik hem vermoord-le. Opeens stond Sarah in de deur. mijn eigen vromv. Zij hield het geweer in de handen en de vinger n de trekker. „Laat dat kind los. schurk!" i zij. „Sarah!" riep ik geschrokken „Ik ben het. Alex!" Zij staarde mij aan. alsof zij niijn geest meende te zien. „Schiet maar", zei ik. „Misschien is het beter". Zij liet het geweer zakken en kwam traag naar me toe. „Alex!" zei zij zacht, „hoe is het met je?" „Ik kwam alleen mijn bijl halen, Sarah", zei ik. «SL OP DE GUNTER SACHSE r weg. Al weken heb ik niets n bessen gegeten. Ik kan dat Zij kwam nog dichter naar het haar uit de ogen. „Kom ..Ik ga dadelijk wet dan plantewortels t niet volhouden....' me toe en streek m binnen" zei zij. „Nee. Sarah. ik moet weer gaan Ik mag mij geen mens meer noemen. Neem dat kind van mij over. Van wie is het?" Ik gaf haar de jongen, die zich muisstil hield. „Het is George, je eigen zoon", zei ze met een verdrietige glimlach. „Maar kom, we gaan eten. Je bent thuisgekomen, Alex". „Ja. ik was thuisgekomen en het was Sarah. die mij geleidelijk mijn menselijke waardigheid teruggaf. Ook de andere vrouwen en kinderen kwamen terug met Young, die met hen in de bergen had geleefd. Nu waren wij allen weer bijeen en geleidelijk werd het gewone bestaan in de nederzetting hervat. Ook Quintal keerde later terug. Hij was zwijgzaam en nors en met mij wilde hij nauwelijks praten. Weer verliep er een jaar. voor zieh een nieuw ongeluk voordeed. Mary, de vrouw van Quintal, viel van de rots terwijl zij vogeleieren raapte Quintal had haar maar al te vaak het leven tot een hel gemaakt en kort tevoren had hij haar zelfs in een driftaanval een oor afgebeten. Maar nu droeg hij haar in zijn armen naar huis, alsof zij een kind was, en de tranen stroomden hem over het gezicht. „Ja, Sir, de mens is een raadselachtig schepsel: wie kan hem doorgronden? Zij heeft nog een dag geleefd, maar is niet meer bij kennis geweest. Het speet ons allen, want zij liet vijf kinderen achter Quintal was radeloos van verdriet. Wie hem wilde troosten schreeuwde hij toe, naar de hel te. lopen. Medelijden had hij niet nodig. Dagen aaneen sloot hij zich in zijn huis op en toen zwierf hij de bossen in. Weken later kwam hij terug en verzocht mister Young en mij te spreken. Wij gingen naar mijn huis. Sarah en de kinderen stuurde ik weg onze dochter Hanna was inmiddels ook geboren en ik deed de deur op slot. Quintal ging wijd beens voor ons staan en zei uitdagend: „Jullie begrijpen wel wat ik wil een vrouw!" Young probeerde redelijk met hem te praten. ..Het doet ons allen verdriet, dat Mary veronge lukt is", zei hij. „We hebben je kinderen in onze gezinnen opgenomen, maar nu wordt het tijd. dat jij zelf voor hen gaat zorgen. Dan kom je ook op andere gedachten. Blijf bij ons. Matt, ga aan je werk en dan komt er wel een vrouw voor jou. Er lopen hier ongetrouwde vrouwen in overvloed rond". Quintal lachte zo gemeen, dat de rillingen me langs de rug liepen. Zijn ogen glinsterden als die van een krankzinnige. „Het gaat me niet om een willekeurige vrouw", zei hij. „Ik wil Sarah hebben'. Ik wilde hem aanvallen, maar mister Young belette mij dat. „Je hebt je verstand verloren. Quintal", zei hij overredend, „je weet niet meer wat je zegt. Ga naar huis en wordt eerst eens een behoorlijk man". „Dat is een onrecht!" schreeuwde Quintal. „Williams hebben jullie destijds wel de vrouw gegeven, die hij wilde hebben. Als me geen recht wordt gedaan zal ik het nemen, en wie wil het me beletten?" (Wordt vervolgd) Verschillende leden wilden volstaan met kenbaar te maken, dat de algemene lijn van het beleid hun instemming heeft Sommige leden vroegen zich af of de minder goede uitkomsten niet een ge volg zijn van het feit dat niet alle reële aanwezige bouwcapaciteit volledig werd benut. Enige leden trokken de conclusie dat opvoering van het aantal woningen waarvan met de bouw wordt begonnen een nadelige invloed heeft op het aan tal gereedgekomen woningen. Bij enkele leden rees de vraag of de stringente beperking van de vrije bouw niet mede van grote invloed is geweest op de lagere bouwproduktie. Enkele andere leden hadden bezwa ren tegen de steeds stijgende aanneem- sommen, de kwalitatieve achteruitgang der woningen en het voortdurend op lopen van de grondprijzen. Geïnformeerd werd naar de mogelijk heid van een vaststelling van een meer- jarig woningbouwcontingent. De commissie wenst als geheel in haai voorlopig verslag uitdrukking te geven aan haar grote verontrusting over het produklivitcitsvcrlies dat optreedt als gevolg van het zogenaamde vorstverlet. Vooral In de afgelopen winter- en jaarsperiode z|Jn daardoor vele verloren gegaan. Gewezen werd op het feit dat men in de bouwwereld zelf de thans bestaande vorstverlet- regellng onbevredigend en voor betering vatbaar vindt. Zou het, vroeg de commissie zich af. nu krachten moeten worden ingespannen om tot een zo groot mogelijke produk tlviteit te komen geen aanbeveling dienen dat de minister op korte termijn het initiatief neemt tot een beraad dat beoogd een wijziging te brengen in de thans bestaande regeling Mr. Van Gelder over Luik Straffeloosheid soms geoorloofd Mr .T W. van Gelder (c.h.) heef zich gistenmiddag in de Tweede Kamer bij dc voortgezette behandeling van de ju stitiebegroting gedistantieerd van de aanval, die de K V P.-er Baeten gister avond deed op de uitspraak in het Luik se Softenonproces. Ook de heer Van Gelder was blij, dat ons land de leken- rechtspraak niet kent. Het ging hem echter te ver om uit de Luikse uitspraak zo vérgaande conclusies te trekken als de heer Baeten heeft gedaan. ,,Men kan-' aldus de heer Van Gelder, „een princi pieel tegenstander zijn van euthanasie cn tevens menen, dat in bepaalde geval len straffeloosheid kan volgen. Ik ben geneigd het proces te Luik in het licht van dit laatste tezien". Voor dien ihad dc heer Van Gelder ge sproken over de wetgeving vanwege het ministerie van justitie. Hij meende, dat minister Beerman ten onrechte een te geringe produktiviteit op wetgevend ge bied wordt verweten. Overigens had ook de c.h. spreker in dit opzicht zijn be zwaren. Zo betreurde hij het, dat de minister geen voorrang schijnt tc geven aan de invoering van het eerste boek van het nieuwe B W De rechterlijke in stanties moeten zich nog steeds behel pen met het oude eerste boek. cn daar komen bepalingen in voor die geheel de tijd zijn (zoals die m.b.t. dc naam geving). Over het toelatingsbeleid t.a.v. spijt optanten e.d. zei mr. Van Gelder, dat zijn fractie geen grond aanwezig acht voor kritiek daarop. Corregidor-dollare, TV-filxn. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Geestelijke liederen (gr) 7.30 V d jeugd 8 00 Nws 8.15 Lichte gram 8.50 V d huls- vrouw 10.00 Plechtige requiemmis ter na gedachtenis van de gevallenen 1130 Klass gram 12.00 Angelus 12.W Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.33 Licht ensemble met zangsolls- ten 13.00 Nws :3.:ö Platennicuws 13.20 Muciserende dilettanten: kinderkoor en Jeugdkoor 13.43 Frans les 14.05 V d jeugd 15 00 Operetteklanken (gr) 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld 16.30 Licht ork en zangsolisten 17.00 V d Jeugd 17.15 Gouden Platen Kabinet 17.30 Bockbespr 17.40 Licht instrumentaal octet 18.00 Kunstkroniek 18 30 Corte Metten: licht progr 18.50 Praatje voor politieke voet gangers. HllVt II. $7 :0 Ochtendgym ■ehtendklanken (gr) 8.18 Lichte gram voorpagina, praatje) 8.0* ram 8.40 Dameskoor 9.00 ovn 9.10 Klass gram. VPRO: 10.0* mble 1045 Rotonde n ^inens en^ nevel- DIT EMBLEEM in d* etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborgcertificaat. Nu ook juweliers in actie voor Het Dorp Na dc vrouwenorganisaties In Neder land hebben thans ook de juweliersorga nisaties aangeboden hun steentje tot het bouwen van Het Dorp voor minder va liden bij te dragen. Ongeveer 1500 juweliers kenbaar door een raambiljet zullen voor deze aktie worden ingeschakeld en zodra zij zijn bevoorraad, beginnen met de ver koop van sleuteltjes in de vorm van zil veren bedeltjes. De vrouwenorganisaties gaan speldjes cn broches verkopen ten bate van de Stichting Het Dorp. Prof. Vondeling: Commerciële tv. is achteruitgang Op een politieke bijeenkomst van Leid- se studenten heeft de voorzitter van dc Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid, prof. dr. A. Vondeling, gisteravond onder meer gesproken over de commerciële televisie. Aan televisie-uitzendingen wilde prof, Vondeling vooral de volgende eisen stel len: De kijkers moeten kunnen kiezen. Daarom dient er zo gauw mogelijk een tweede net te komen De programma's moeten voor elk wat wils bieden; ze moe ten gevarieerd zijn en van de hoogste kwaliteit. Alle culturele en maatschappelijke stromingen in ons volk moeten ruim de mogelijkheid hebben zich te presente ren en aan de opinievorming deel tc ne men. Zij mogen geen middel tot winst bejag zijn. „Als ik de plannen ven de regering aan deze punten toets, dan vind ik het mogelijk maken van commerciële tele visie geen vooruitgang maar een achter uitgang", aldus prof. Vondeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13