C.B.T.B. wijst alle acties tegen de regering af Arbeidsverbod voor 14-jarige jongens Minister verdeelt woningen voor 1963 over provincies Venkcu9e Cream Crackers Politiesportvereniging reikt prijzen nit (Noordwijk) Rijswijkse ondernemer koestert wensdroom Bloembollenuitvoer de 200 miljoen voorbij I 1962 (MEUWE LETDSCHE COURAIVT 9 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 Met argumenten meer te bereiken (Van onze soc.-econ. redactie) andere centrale landbouworganisa ties in ons land, teleurgesteld is over de maatregelen die de regering ge nomen heeft in het belang van de zwaar getroffen gemengde bedrijven en op het gebied van de nieuwe melkprijs, wenst de CBTB toch niet mee te doen aan een agitatie tegen de regering. De voorkeur wordt er gegeven langs de normale weg van argumenteren de belangen van de landbouw te dienen. Mr. B. W. Bies heuvel, voorzitter van de CBTB, die gisteren deze toelichting gaf op het standpunt van zijn organisatie, toon de er zich verheugd over dat ook het Landbouwschap deze weg heeft ge kozen. Demonstraties, zoals deze te gen morgen door het Kon. Ned Landbouwcomité zijn uitgeschreven en andere protestacties lopen steeds het gevaar te ontaarden in een onge rechtvaardigde agitatie tegen overheid. De heer Biesheuvel stelde er prijs op te verklaren, dat het KNLC tot een demonstratie heeft besloten zonder voorafgaand overleg met de r.k. en de chr. boeren- en tuindersbonden. De voorzitter van de CBTB wilde er begrip voor tonen, dat de huidige moeilijkheden op de gemengde bedrij ven beslist niet eenzijdig te wijten zijn aan de regering. Hij zag hier zowel conjuncturele als structurele oorzaken De pluimveemarkt is in augustus in eengestort tengevolge van ontwikke lingen die niemand in Nederland in zijn macht had. Met het oog op de structurele moei lijkheden in de landbouw verklaarde de heer Biesheuvel verheugd te zijn over de instelling door de regering van een ontwikkelingsfonds. Weliswaar zal hier uit de liquidatie van sommige bedrijven gefinancierd moeten worden, zij het dan ook op volkomen vrijwillige basis, maar met dit fonds zullen ook de levensvat- bare bedrijven er weor bovenop gehol pen kunnen worden. Jonge boeren, die Luchtbrug Biak verdwijnt I Met de komst van de K.L.M. DC-7C Zwarte-Zee gisteravond op Schiphol met 84 militairen aan boord zal de verwijde- ang van Nederlandse burgers en mili- airen uit Nieuw-Guinea vrijwel vol tooid zijn en de drukgebruikte luchtbrug tussen Schiphol en Biak kan worden af gebroken. Dit was het laatste toestel, dat door de regering van de K.L.M. was gehuurd voor de langste luchtbrug uit de ge schiedenis van de burgerluchtvaart. De route is over de Noordpool bijna 17.000 en langs het zuiden 15.000 km. In drie en een halve maand heeft de K.L.M. met 105 lijn- en 74 extra-vluchten" 13.400 Ne derlanders, van wie 7751 burgers en 5649 militairen naar Nederland terugge bracht. Hiervan werden 8300 rechtstreeks overgebracht en 5100 met pendeldiensten via Bangkok vervoerd, van wie 1250 op lijndiensten en 3850 met chartervluchten. 0 Hr, Ms. adjudant in buitengewone dienst, luitenant-kolonel J. J. L. Baron van Lynden, van de grote staf, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de milita dienst verleend. Hij is benoemd tot serve-kolonel der cavalerie. Demonstratie van het KNLC gebrek hebben aan kapitaal, zal de ge legenheid geboden moeten worden hun bedrijven te moderniseren en aan te De liquidatie van bedrijven achtte de heer Biesheuvel een zaak van de land bouworganisaties. Deze organisaties zul len de bedrijven moeten „doorlichten" en daarbij niet alleen moeten letten op technische en economische factoren, maar ook op sociale en gezinsomstan digheden. Het grote bezwaar van de CBTB tegen voorschotten, die de regering aan de gemengde bedrijven wil uitbetalen is, dat deze voorschotten weer terugbetaald moeten worden en daardoor psycholo gisch helemaal verkeerd werken. Van overheidswege blijkt men nog onvol doende inzicht te hebben in de nood op het platteland. Minister Marjjnen zou anders wel gekomen zün met toeslagen, zo meende de heer Biesheuvel. Naar zün mening zullen de landbouworganisaties thans alles op alles moeten zetten om de voorschotten alsnog te krügcn in iets anders. Hiervoor heeft men nog drie jaar de tüd, want de voorschotten zullen ten minste over drie jaar renteloos verstrekt worden. De CBTB-voorzitter meende dat de boeren deze voorschotten daarom, on danks alle bezwaren toch moeten aan vaarden. Nationale Raad Denkend aan de toekomst vroeg de heer Biesheuvel bijzondere aandacht voor een hechtere samenwerking van de di verse organisaties op het gebied van de landt>ouw. Door een intensiever contact tussen de centrale landbouworganisaties en de organisaties die zorgen voor het verwerken, verhandelen en tot waarde brengen van de landbouwprodukten, zou reeds veel verbeterd kunnen worden. De landbouw zal zioh meer moeten gaan bezig houden met de verwerking en de afzet. Er bestaat reeds een Nationale Coöperatieve Raad. maar deze houdt zich nog onvoldoende met de grote nationale belangen op het gebied van de landbouw bezig. De drie centrale landbouworgani saties zullen daarom eind november een oriënterende bespreking hebben met de Nationale Coöperatieve Raad over de mogelijkheid in Nederland tot een Natio nale Agrarisohe Raad te komen. In het afgelopen jaar is hierover reeds intern beraad geweest binnen de drie land bouworganisaties en de Nationale Coöpe ratieve Raad afzonderlijk. Onder leiding van de heer J. M. P. Barendse vergaderde de Noordwükse politiesportvereniging. Op deze verga dering werden prüzen uitgereikt. By het schieten bleek C. Baljeu no. 1 te zün. Hem werd de Willem Teil-beker overhandigde. No. 2 was H. C. v. d. Holst, 3. J. P. Passchier, 4. G. C. Slats, 5. A. de Vries, 6. Chr. van Venetiën. In de hengelcompetitie was J. M. P. Barendse no. 1, 2. C. Adegeest, 3. J. P. Passchier, 4. G. C.. Slats. 5. A. Siebers, troostprijs G. C. Timmers. De grootste bleek te zijn gevangen d^oor A. Sie- In de midgetgolfcompetitie behaalde J. P. Passchier de 1ste prijs, 2. mej. J. Caspers, 3. F. M. Vink, 4. A. Siebers. 5. H. C. v. d. Holst. Vervolgens werd het jaarverslag uit gebracht door mej. J. M. Hoogevcen. Het ledental is gelijk gebleven. Diverse leden hadden successen geboekt bij in terlokale sportmanifestaties, zoals T. Oldersma bij zwemmen en P. F. Mertens bij motorraces De heer G. C. Timmers bracht het fi nanciële verslag uit, dat gunstig luidde. De aftredende bestuursleden mej. J. M. Hoogeveen en de heren A. Akkerman M. Smilde, werden herkozen. Db afgevaardigde tfafl de vereniging in de Noordwijkse sportraad, de heer A. N. Merkelbach gaf een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van deze raad. Het eerste doel is de stichting een sporthal waaraan dringend behoefte Meegedeeld werd dat het volgende jaar de vereniging het derde lustrum hoopt te vieren. Voor de eerstvolgende puzzelrit heeft de korpschef een wissel beker beschikbaar gesteld. Sinterklaasfeest voor de bejaarden Het damescomité Ontspanning Noord wijkse Bejaarden is weer bezig met de voorbereidingen van het Sinterklaasfeest voor alle Noordwijkse bejaarden, dat op maandag 3 december in „Royal" zal den gehouden. Wat Sint zoal voor de oudere dorpsge noten heeft ingescheept, blijft voorlopig (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Roolvink heeft de Tweede Kamer thans voorgesteldt de Arbeidswet zo te wijzigen, dat een voor waardelijk arbeidsverbod voor veertien, jarige jongens wordt ingesteld. Een der gelijk verbod geldt reeds sinds 1955 voor veertienjarige meisjes. Veertienjarige jongens zullen slechts arbeid mogen verrichten, als ze in het bezit zün van een geneeskundige ver klaring van de arbeidsinspectie. Ze zul len slechts hoogstens acht uur per dag en 36 uur per week mogen werken. Voorts zullen ze op een hele of twee halve werkdagen, gedurende acht uur per week onderwijs moeten volgen. Als ze vijftien worden, dienen ze in de ge legenheid te worden gesteld, dit onder was af te maken. Op jeugdige arbeiders, die hun vyf- tiende verjaardag afwachten, alvorens hun intrede in het bedrüfsleven te doen, heeft laatstgenoemde voorwaarde echter geen betrekking. Ook blijft de bestaande toestand gehandhaafd, dat veertienjarige leerplichtvrije meisjes zonder vergun ning in de huishouding mogen werken. nog in het duister, maar dat het een tijn met veel geschenken zal worden daarvoor staat de Noordwijkse burgerij borg. Dezer dagen gaan de dames met de in- tekenlüsten op pad. Gaven in natura kunnen ook bij de da mes thuis worden gebracht, daarom ver melden wij hieronder hun adressen: Mevr. A. van Gilse-Van Geldermalsen, Rembrandtweg 38, tel. 2806; mevr. Alke made, Gooweg 24, tel. 2402; mevr. Arents- horst, Rembrandtweg 13, tel. 2118; mevr. Crama, Beatrixstraat 10, tel. 2293; mevr. Fuite, Alb. Verweystraat 21, tel. 3032; mevr. Ike, Voorstraat 93, tel. 2318 en mevr. Thijssen, Jan van Galenstraat 19. tel. 2598. Bevorderingen Bij de gemeentepolitie te Noordwük zijn de heren C Adegeest, A. Akkerman, C. Baljeu, A. v. d Plas en A. Siebers bevorderd tot hoofdagent. Voorts wer den aangesteld als hoofdagent de heer J. Knauf en als agent C. de Graaf. Puzzelrit Leerlingen van de Prinses Maryke- school te Noordwyk aan Zee namen deel aan een puzzel- en raadselrit. onder leiding van de heer J. M. Huijbers. Er was veel enthousiasme voor dit evene ment, dat besloten werd met een klas sementsproef. De uitslag: 1. Hanneke de Geus., (bekerjj, 2* Ariejan Woelders. 3. Frits de Beer. 4 Atie Hazenoot. 5. Mar jan de Bakker. NOORDWIJK Gemeente-avond Geref. Kerk In het Verenigingsgebouw werd gister avond een gemeentevergadering gehou den van de Gereformeerde Kerk te Noordwük aan Zee. De voorzitter, ds. B. Bouma. deele mee, dat een overeen komst is aangegaan met de Gerefor meerde Kerk te Noordwük-Blnnen in zake een rondpreken van de plaatselüke predikanten van Binnen en Zee. Zuster M. Baalbergen, die vele jaren wijkverpleegster In Noordwük is ge weest. hield een boeiende causerie over Nieuw-Guinea. ZU heeft daar elf jaar gewerkt, onder meer in de leprozenkolo- nie te Seroei. Uit de vertoonde dia's bleek de grote ontwikkeling, die dit gebied in de af gelopen jaren heeft doorgemaakt. Er waren voorts fraaie opnamen te zien van de Balim-vallei en van diverse an dere dorpen en havens. Uiteraard werd ook het werk van de medische zending belicht. „Noordwijk Actief" bijeen De heer D. Algra. directeur van de Twentsche Bank te Noordwyk. heeft gisteravond op een contactvergadering an „Noordwijk Actief' gesproken over .Mijn zaak en mijn geld". Allereerst besprak de heer Algra een aantal finan- cieel-economische begrippen. Voor Noordwijk zijn de bloembollenbedrijven nog altijd de belangrijkste bestaansbron. De werkgelegenheid in deze sector ver mindert, doordat steeds meer cultuur grond door woningbouw im beslag wordt genomen. Het zou zeer gewenst zün in bescheiden mate industrie aan te trek ken, „want een boer legt ook niet al zijn eieren onder één kip". Hü zag voor be drijven met tussen de 50 en 150 arbei ders mogelijkheden op de landerijen tus sen Noordwijk en Voorhout Wat het toerisme aangaat merkte de inleider op dat er nog steeds mensen zijn die menen, dat Noordwyk een bad plaats voor de élite moet blyven. De aard van het vakantie houdend publiek is echter veranderd en het zou dwaas heid zijn het sociaal toerisme te weren. Daarbij komt nog dat de gewone toerist in de plaats besteedt dan de zo genaamde élite. Als de vakantiesprei ding systematisch kon worden toegepast zou dit een verbetering betekenen voor de situatie in Noordwyk. Samenwerking tussen de toeristische ïd rij ven in Noordwyk zou zeer goed jn voor het winterwerk, want ook in de winter zou Noordwijk een kuuroord kunnen zyn voor onze oosterburen. Hij dacht aan de vestiging van saunabaden, bad met golfslag, kegelcentrum en overdekte tennisbaan. Een kring als de kring van bedrijven te Sassenheim zou de toekomst van Noordwyk in het oog kunnen houden. De heer Algra kon ook niet begrijpen dat G S. het inwonertal willen fixeren op 25.000. Katwijk kan Immers wel snel groeien. Blüft 't land De wisselmedailles werden deze week met de buks gewonnen door: 1. A. van Egmond met 45 punten le klasse: N. F. Jonkers 42 p. 2e klasse: J. Schmal 42 p, 3e klasse. Met K.S.O.: D. A. Lüschen 55 p, le klasse; N. W. Caspers 57 p, 2e klasse. Zaterdag wordt een kringwedstryd gehouden. L?EN SIMCA 1000 als taxi, uitgerust met *-* een tachometer van Japans fabrikaat op de toekomstige taxistandplaats het Prinses Ireneplantsoen te Rijswijk en als klap op de vuurpijl, een charmante vrouwelijke taxi-chauffeur; dat ii droomwens van de Rijswijkse heer W. J. Blonk. „Het kan allemaal", zegt hij,,De moeilijkheid is alleen dat B. en W. van Rijswijk het nog goed moeten vinden. Deze zomer heb ik alweer een verzoek schrift ingediend om met chauffeuses op de weg te mogen komen. Voor de tweed maal kreeg ik mondeling antwoord." „Neen", zeiden B. en W. Jammer, mac ik laat het er niet bü zitten. Ik heb n gevraagdof er geen advies-commissie kan worden ingesteld om de zaak rustig te bekijken" Het plan van de heer W. J. Blonk dateert niet van vandaag of gisteren. Al jaren kampt hij met het probleem dat ondanks overvloedig aanbod de arbeidsmarkt moeilijk is voor bedrijf aan voldoende taxichauffeurs te komen. „Ik wil graag goede, vertrouwde, vakbekwame krachten. Maar die zijn schaars. In elke branche, maar vooral in branche", zegt hij. Vier jaar gele den plaatste hij een advertentie, waarin hij dames vroeg te solliciteren naar de functie van vrouwelijke taxi-chauffeur. Belangstelling was er genoeg, en negen sollicitanten voldeden aan alle e Eén dame was getrouwd, vier dames „In Frankrijken in Parijs wel te ver- aan, rijden 150 vrouwelijke taxi-chauf- urs in kleine Simca's rond," vertelt de heer Blonk. „En dat is dan Parijs, die slechte stad. Daar gaat het goed, laat in Rijswijk! Ik ben het volkomen met het beleid van B. en W. hoor, ik heb gevraagd om een advies commissie. Misschien dat het dan anders it de bus komt De kleine wagen als taxi zal, volgens de heer Blonk ook voor de klant veel oordelen hebben. Beter dan het gebrui kelijke „slagschip" kan de kleine auto in het drukke spitsuur ver keer mai De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de verdeling van het in 1963 in aanbouw te men aantal woningen ter kennis de provinciale besturen gebracht. Het bouwprogramma 1963 voorziet in de bouw van 90.000 woningen, t.w. 40.000 woningwetwoningen, en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Van deze aantallen zyn thans resp. 35.800, 23.350 en 17.000 woningen over de provincies verdeeld, in totaal 76 150 Het restant is voor bepaalde doeleinden bevordering van arbeidsbespa rende bouwmethoden, gereserveerd en wordt in de loop van het volgende jaar toegewezen. Het aantal aanvragen om rijksgoed keuring in de ongesubsidieerde sector overtreft nog steeds de mogelijkheden welke de bouwmarkt en het daarop af gestemde bouwprogramma voor afgifte n rijksgoedkeuring bieden. Daar- deze sector van de woningbouw 563 bij de verdeling over de pro vincies betrokken. Dit garandeert een zekere spreiding van de activiteit. De minister heeft de provinciale be sturen, die ook nu weer met de ver deling van de woningwetwoningen over de gemeenten belast zyn, verzocht te Arbeidsbesparing gewenst geacht bevorderen, dat een aanzienlijk aantal van dergelijke woningen volgens ar beidsbesparende bouwmethoden wordt gebouwd. De minister laat het aan de pruden tie van de provinciale besturen over, of tot gecombineerde toewüringen aan agglomeraties moet worden overgegaan. Bü wüzc van proef en onder bepaal de voorwaarden heeft de minister voor een periode van drie jaren voor de gemeenten in het Nieuwe Waterwegge bied een gezamenlük contingent van 9.000 woningen per jaar vastgesteld. Woningbouwcorporaties zullen in 1963 weer 5 000 premiewoningen onder ge meentelijke garantie kunnen laten bou- Deze woningen zullen binnen het de provincies toegewezen aantal worden verdeeld naar evenredigheid met dit provinciale aantal premiewo ningen. Verder zal voor 10.000 wonin- wetwoningen een extra bijdrage van rond f 2 per week kunnen worden toe gekend De bestaande richtlynen blijven - ->or beide categoriën van kracht. Ten behoeve van de industriële ont wikkeling in de probleemgebieden heeft de minister weer 2.000 woningwetwonin gen in resqrve gehouden: 'de verdeling hiervan zal t.z.t. geschieden. De repatriëring uit Nieuw-Guinea ver oorzaakt incidenteel een toeneming van het aantal woningbehoevenden. Daarom heeft de minister in overleg met zijn ambtgenote van maatschappelijk werk besloten voor 1963 aan de gemeenten geen verplichting op te leggen om 5 procent van het aantal woningwetwo ningen voor repatrianten te reserveren. In plaats daarvan is aan de provincia le besturen verzocht voor dit doel 5 procent te reserveren van het woning contingent, dat aan hun provincie is toe gewezen. Over de bestemming hiervan zal het ministerie van maatschappelijk werk met de provinciale besturen over leg plegen. Do verdeling van de 76. '50 woningen over de provincies is als volgt: Woning- Onge- .720 3.090 2.290 2.360 9.0 730 Gelderland vreren, en dus wordt de plaats van be. stemming sneller bereikt. Bovendien tegen een lagere prijs, want in onder houdskosten en in afschrijving zijn kleine wagens nu eenmaal voordeliger dan gro te. „Er kan geen speld tussen" aldus de heer Blonk. Tot nu toe blijft het echter zijn wensdroom. Huissen: blijft zo De gemeenteraadsverkiezing die gis teren in Huissen is gehouden omdat de Kroon de op 30 mei jL gehouden stem ming ongeldig had verklaard, is rustig verlopen. Op de stembureaus is men zeer nauwkeurig te werk gegaan. Van de 4299 stemgerechtigden brachten er 3835 een geldige stem uit De zetelverdeling bleef dezelfde als op 30 mei. Benoemingen N.H.M. De aandeelhoudersvergadering van de Nederlandsche Handel Mij. heeft het aantal commissarisplaatsen met twee vermeerderd tot 19 door de benoeming van de heren mr J. J. Oyevaar (Phd. v. Ommeren) en K. Soesbcck (Aku). Voorts benoemde zij tot commissaris de heer H. J. Koster, voorzitter van het Ver- bond van Nederlandse werkgevers en directeur van Meelfabriek de Sleutels te Leiden, in de vacature van wijlen prof. P. W. Kamphuisen. cn tot direc teur drs. G. J. H. de Graaff in de vaca ture van de heer H. W. A. van den Wall Bake wegens diens benoeming tot pre sident-directeur. Weinig voortgang in Anierik. economie De Amerikaanse bevolking zal in 1963 het recordbedrag van een miljard dollar per dag uitgeven maar de economic als geheel zal weinig vooruitgang boeken, zo voorspelt de Prudential Insurance Company in haar jaarlyks economisch overzicht. De maatschappij verwacht dat de nationale economie in het eer ste kwartaal van 1963 een hoogtepunt zal bereiken cn voor de rest van het jaar op hetzelfde niveau zal blijven. Het bruto nationale produkt zal 587 miljard dollar bereiken: een toeneming van 13 miljard of 2>A procent ten op zichte van dit jaar. De werkelijke stij ging zal echter tot 184 procent beperkt worden door prijsstijgingen; dit is nau welijks voldoende om gelijke tred te houden met de groei der bevolking. De verwachtingen van de Prudential zün gebaseerd op de veronderstelling dat de huidige belastingstructuur in we zen niet veranderen zal. Zonder een wij ziging van het belastingstelsel acht zij de kans gering dat in het komende jaar een aanzienlijke economische ople ving zal plaats vinden: zij verwacht ech ter «venmin een recessie. Volgens de economische deskundigen van de maatschappij bevinden de Ver enigde Staten zich in een overgangspe riode. In het binnenland jagen de goe deren de dollars achterna, internatio naal heeft de wederopbouw va nWest- Europa en Japan geleid tot een tot nu toe ongekende concurrentie. Met het einde van het dollartekort werd een tijdperk afgesloten aldus het jaarlijks economisch overzicht van de Prudential. OVER DE periode van 1 juli 1962 tot 31 oktober 1962 is voor een gewicht van ruim 65,5 miljoen kg. en voor een bedrag van ruim f 216,8 mil joen aan bloembollen naar het buitenland verzonden. Dit betekent bij de overeenkomstige periode van vorig jaar een toeneming van ruim 6500 ton in gewicht en ruim 24 miljoen gulden. De voornaamste oorzaak van deze stijging moet worden gezocht in West-Duitsland, dat 20.681 ton (v.j. 16.287 ton) afnam ter waarde van 62,4 miljoen (v.j. 49 miljoen). Over vrijwel het gehele Europese front zien we stijgende cijfers. Alleen de Verenigde Staten en Canada sinds jaren de zorgenkinderen van het bloembollen vak». maken een ongunstige uitzondering. De USA nam met 8726 ton byna 800 ton minder af en het waarde- bedrag zakte van 34,5 miljoen gulden tot ruim 33 miljoen. Canada gaf even eens een, zij het geringe, teruggang te zien. De grote bedragen die de export „er tegenaan gooit" om in Amerika het verloren terrein te herwinnen, werpen nog geen revenuen af. maar men moet dit ook vooral niet op te korte termyn Grappig Bepaald grappig is. dat reeds jaren geleden mensen die het weten konden, waarschuwden, dat men voor Zweden moest oppassen, want hier zou het ver zadigingspunt zijn bereikt. De Zweden zelf hebben zich daar niets van aange trokken. Ijskoud komen ze van 't jaar weer met 4 miljoen gulden meer uit de bus en met hun 27.8 miljoen bly- ze maar 584 miljoen onder dat grote Amerika! Engeland is van ƒ39.2 miljoen opge klommen naar ƒ42.2 miljoen. Finland heeft de 7 miljoen van vorig jaar nog met 6 ton verhoogd. Italië, waar- men vreesde, is met ruim 2,8 miljoen toch weer iets hoger, Oostenrijk, Zwitserland, de Kanaal-eilanden, Ier land, Denemarken, België en Luxem burg, Noorwegenal zijn het dan geen spectaculaire verhogingen, er is toch overal een beertje bij gekomen. Al zün dit Indrukwekkende cijfers, ze betekenen toch niet, dat de bloembollenexport verhoudingsge- wüs meer winst gemaakt heeft, want de prüzen bleven vrüwel op hetzelfde peil en de bollen waren evenals vorig jaar duur. De teelt uitbreiding is vrüwel geheel door de export opgenomen want er zün nog geen (tulpe) bollen voor het Surplus- fonds ingeleverd. De restanten-aan voeren op de veilingen gingen nog voor goede prüzen van de hand Men maakte schoon schip. Dat bewijst wel, dat het hoog tüd werd, dat er een kentering kwam in de politiek van teeltbeperking. Vorig jaar zat de export zw: ir om hoog met een ten dele mislukte oogst, als gevolg van ernstige waterschade. Dit jaar mag daarvan niet wtfWfen ge sproken en daarboven heeft men 10*/o uitbreiding gehad. Wel wordt er ge klaagd, dat lang niet alles wat geoogst werd, ook exportkwaliteit was. Maar het bewijs is nu wel geleverd dat, ondanks de recente uitbreiding, men nog maar net aan de behoefte kan voldoen. Zelfs dat is nog de vraag. Want een hoge prys in het voorseizoen maakt dc export n:et al te begerig te verkopen. •w I Degenen die hoopten op een daling van '"'de prijzen, wanneer dc aanvoer maar eerst goed los kwam, hebben zich mis rekend. Na de ervaringen van vorig jaar is men voorzichtig geworden. Volgend jaar krijgen we het resultaat van de uitbreiding van dit jaar te zien. Men hoopt dan vooral in exportkringen dat er een beetje meer muziek in de prij zen zal gaan zitten, Oorzaak Waarin zit nu de oorzaak van dege exportstygir z? In exportkringen ver moedt men dat deze vöoral te zoeken is in de broeiershandel, allereers.' in Duitsland, maar ook in Zweden, Finland en Frankryk. De bloembollenprijzen zijn de af gelopen winter abnormaal hoog ge weest, dankzij het feit dat met name de concurrentie van de zuid-anjers (die grotendeels bevroren waren) uitviel. Daardoor hebben de broeiers van bolbloemen een gouden tijd ge had. En dat heeft hen ongetwijfeld gestimuleerd meer bollen te kopen. Natuurlijk is dit riskant. Want het is helemaal niet gezegd, dat de om standigheden van het afgelopen sei zoen zich zullen herhalen en dat de grotere produktie die kan worden verwacht, weer tegen lonende prij zen (en wellicht nog iets meeraan de markt kan worden gebracht. Anderzyds is er nog een risico-facrtiir. De oogst is dit jaar abnormaal laat. Dc „schuurbehandeling" die de broei-bollen moeten ondergaan voor ze naar dc broei- er worden verzonden, moest in betrek kelijk korte tijd geschieden. Er zijn voorts enkele tijdwinnende methoden toegepast, waarvan men nog niet weet of de bollen die zonder schade hebben kunnen doorstaan. Men is cr dus zeer benieuwd n or of het aanstaande broei-seizoen zonder schokken zal verlopen, dan wel dat dc resultaten van de broeiers wellicht hjer en daar minder gunstig zullen zijn. Nw.-Guinea Koerier verschijnt niet meer Het enige blad in d-.- Nederlandse taal, de Nieuw-Guinea Koene, te Hollandla'. heeft opgehouden te bestaan. Sinds de overdracht bestond het blaadje slechts uit één kleine pagina. De directie merkt in het laatste nummer op dat de uitgave niet meer economisch verantwoord is ge zien het geringe aantal Nederlanders. Het enige in het Nqderlands verschijnende blad is thans het v rekblad Tifa, uitgave van de Rooms Katholieke pers. Tifa schrijft echter steeds meer in het Maleis. Burgemeester H. Waalkens ls onder dankzegging voor de goede en langdurige diensten m.i v. 1 december eervol ont slagen als burgemeester van Viagtwedde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9