Mr. Portheine doet felle aanval de houding van de N.Z.H.V.M. op Leidse raad begon aan begrotingsbehandeling Leidse Lichtweek begint op 28 november Gemeentebestuur moet burgerij zoveel mogelijk voorlichten vóór verontrusting ontstaat 1962 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 is zich innen- ',ia, na ■t zich diepst t zijn d, dat zelfs het p Elia 2 gaat Hif'in ■mach- t geen en. Er erug". Gods dt ge terug, vast- rstclinj westen krijg"! Dit, op dit politico. dat het Eerst arme volken te be- en. wij poogt Communist Van Weken uitsluiting uit commissies ongedaan te maken ALS de Leidse gemeenteraad vijf dagen lang, die ook vijf lange dagen zijn, de gemeentebegroting behandelt, wordt er niet alleen maar over cijfers gepraat; het is toch echt wel wat interessanter, al kan men dat uit de bezetting van de publieke tribune meestal niet afleiden. Daarop af gaande zou men zeggen: de gemeentepolitiek en het gemeentebelang zijn in diskrediet. Bij de begrotingsbehandeling komt vrijwel het gehele Leidse leven voor het voetlicht en de raadsleden, die de intens-actieve toeschou wers bij deze grootse opvoering zijn, observeren en kritiseren het naar vermogen; nu eens middelmatig, dan weer kundig, een enkele keer spran kelend. Van de burgemeester en de wethouders wordt verwacht, dat zij verantwoording afleggen van hun beleid, zo mogelijk perspectieven openen voor de verwezenlijking van uit de raad opgekomen redelijke verlangens. Reeds bij het vooronderzoek van de begroting springen de vragen en wensen bij honderdtallen op B. en W. af. En elk raadslid zou het gevoel hebben in gebreke te blijven als het bij de openbare behandeling zijn con fraters en B. en W. niet met een nieuwe serie verraste. De schriftelijke be antwoording door B. en W. van de vragen die bij het vooronderzoek zijn gesteld, geeft kennelijk nogal reden tot ontevredenheid. Maar bovendien doen zich steeds nieuwe ontwikkelingen voor. Wij hebben sterk de indruk dat het „verkeer in Leiden" een Van de belangrijkste aspecten van de gistermiddag begonnen marathon zal worden. Daarover is de laatste dagen veel opmerkelijks gezegd en geschreven. Voordat de voorzitter, de heer Spmme- ■ling, het woord verleende,- wijdde mr. Woudstra, voorzitter van de prot.chris- telijke fractie, namens de raad een woord van eerbiedige hulde aan de nagedach tenis van de overleden wethouder var financiën, de heer Stolp, die in de voor bereiding van deze begroting zo'n be langrijk aandeel heeft gehad. „Voor het werk van wethouder Stolp past vandaag een posthuum woord van hulde en dank", aldus de heer Woudstra. Punt 1 zijn altijd de algemene be schouwingen van de fractievoorzitters; deze nieuwe raad zijn dat de heren Sommeling (p.v.d.a.). Ten Broek (k.v.p.). mr. Woudstra (prot.-chr.), mr. Portheine (v.v.d.), Frans (p.s.p.) en Van Weizen (c.p.n.). leiding Gronin- nog Het tehuis e zorg samon- in bei de kin- jdat de taf een schaps- bij oleran- gezien den Is Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Operatie Astrakan", door Peter Co ke. Gewestelijk arbeidsbureau, 8 uur: voorlichting over Australië. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Film lezing K. en O., „In dc schaduw va Himalaya", door Jan Boon. Zomerzorg, 8 uur: Contactavond Ned. Genealogische Vereniging, afd. Leiden Rijksherbarium, 8 urn-: Kon. Ned. Na- tourhistorische Vereniging, dia-avond. Den Haag,- Kon. Schouwburg, 8.15 er: Haagsche Comedie met „Eindsprint". uur: Johanna Martzy, Jean Antonietti, piano. Vrijdag Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Antoniusclubhuis. 8 uur: Toneelavond Friese Vereniging. Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: Inspectie- dag l.o. en kleuteronderwijs, Alphen a. d. Rijn, dr. J. W. van Hulst over: „De school toernooiveld van ideaal en desin- Filmzaal academie. 12.20 uur: L.A.K.- pauzefilms. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. J. Swierenga. buitengewoon hoogleraar in de longziekten. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister". Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Renato Fasano „I virtuasi di Ro- Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Operatie Astrakan", door Peter Coke. Den Burcht, 7.30 uur: Óns Grunneger- laand, toneel „Wie kinnen der nait oet!", door Frits Wempner. Bevrijdingskerk, eind Montgomery- straat, 7.30 uur: Avondgebed van Her vormden en Gereformeerden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaretavond „De Royalisten" m.m v. Rens van Dorth. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Scapinobal- let voor de jeugd (L.J.A.). Stationsplein, 1.40 uur: Vertrek strand, excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Oegstgeest, Geref. Kerk. 8.30 uur: 'ilm „Schipper naast God", t.b.v. actie ..Heb het hart eens". Leiderdorp, Verenigingsgebouw, naast Herv. Kerk, 4—6 uur: Receptie gymvereniging „Sparta". P e n H a a g, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Im provisatie" en „Het gedwongen huwe lijk"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Opera OJ.v. Johannes den Hertog, „Faust". Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel groep Studio met „Gelukkige dagen". Oude Kerk, Scheveningen, 8 uur: Chr. oratorium vereniging „Scheveningen" o.l.v. •aap Hillen. Films Casino (2,30. 7 en 9.15 uur): Bloed en rozen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De laatste der Vikings (14 jaarj. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De man die te veel wist. (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Paspoori v'oor China (alle leeftijden): donderdag: Tien van het vreemdelingenlegioen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Heime 'ijke verhouding (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten aan het ontbijt (18 jaar); donderdag: Ontembare hartstochten (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Een engel te huis (alle leeftijden). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Ontsnap ping uit Zahrain (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Misdaad op straat (18 jaar); donderdag: De schaduw. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen leugenaar (aJ.) Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel •0552. Apotheek R. van Breest. Smallcn- tetfg te Leiderdorp is geopend. ;zin niet overal kan onderbrengen. De :er Ten Broek drong er bü het college >g eens op aan, alles te doen om aan onhoudbare toestand een eind te ma- C.P.N. en commissies Mr. Woudstra (prol.-chr.) constateerde, dat de nieuwe financiële wet gunstig voor Leiden heeft gewerkt. Maar er zullen enorme investeringen moeten plaats heb ben voor de uitvoering van een groot aantal openbare werken. Biedt dc wet daarvoor het nodige uitzicht? Zoveel mo gelijk zal het college echter moeten blij ven streven naar sluitende begrotingen. De grenswijziging noemde de heer Woudstra een urgente zaak. Het uitblij ven van een beslissing heeft funeste ge volgen. De voorbereiding van de aanleg van bouwterreinen buiten de Leidse gren zen is reeds nu nodig: dat maakt overleg met omliggende gemeenten actueel. De heer Woudstra verklaarde geen redenen te zien om de gedragslijn tegen over de communistische fractie met be trekking tot het werk van de raadscom missies te veranderen; in de feitelijke omstandigheden die de raad tot deze houding hebben gebracht, is geen wijzi ging gekomen, wat de heegr Woudstra wel betreurde. Overigens meende hij op de sugges tie van de heer Sommeling reagerend dat de raadscommissies groot genoeg zijn; ze behoeven als organen van advies geen afspiegeling van de raad te zijn. Door de grootte moet het werk niet worden ge hinderd. De heer Woudstra nam deze gelegen heid te baat, de heer Ten Broek (k.v.p.) van ren'iek te dipnpn na" Hogere toewijzing De heer Sommeling begon met een ge lukwens aan het. adres varf de honderd jarige N.V. Groen, die al vele jaren drukwerk voor de gemeente Leiden ver- Een geheel ander geluid liet hij horen toen hij een steeds verdergaande be voogding van het gemeentelijke leven meende te moeten waarnemen; het is nodig, waar dit mogelijk is te opponeren tegen deze ontwikkeling. Het verheugde hem, dat de financiële positie van de gemeente de laatste ja ren niet ongunstiger is geworden. Een solide financiële basis is een eerste eis voor een goed functionerend gemeente lijk apparaat. Op het gebied van de openbare werken moet in Leiden nog veel worden gedaan. Grote plannen lig- „Van de wethouder van openbare ken verwachten wij dat hü ernaai streven, zoveel mogelijk plannen te liseren. maar wees gerust, wij eisen niet dat dit alles in het eerste jaar van zijn ambtsaanvaarding gebeurt". De bejaardenzorg vraagt de voortdu rende aandacht. Het onderwijs in al zijn schakeringen maakt een gunstige ontwik keling door, maar vele urgent verklaar de scholen en gymnastiekzalen zullen moeten worden gebouwd. Allerlei vor men van cultureel werk. sport, ont spanning en vrije-tijdsbesteding vragen om stimulansen. De grote zorg in Leiden is de huis vesting. Met verbijstering vraagt men zich af. waar dit heen moet. Sinds 1 januari 1962 is er weer een stijging van het aantal ingeschrevenen met 300. Ongeveer driekwart van het aantal ingeschreven woningzoekenden valt in de sector van de lagere huren (woningwetwoningen) Leiden moet meer woningwetwonin gen kunnen bouwen om uit de impasse te komen. Een hogere toewijzing is ook nodig voor de opruiming van de krot ten. Op basis van de provinciale totalen kunnen wij daarop ook aanspraak ma ken. aldus de heer Sommeling. Het leed dat achter de tekorten schuil gaat is een groot gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. De fractievoorzitter van de p.v.d.a. meende, dat ook de gedepu teerde Van der Kwaak teleurgesteld is over het woningbouwbeleid van minis ter Van Aartsen. In het slot van ziin beschouwing kwam hij terug op de verkiezingsresultaten in Leiden. Ten aanzien van de p.s.p. hoopte hij, dat haar invloed niet groot zal worden. Hoe fel wii ook hunkeren naar wereldvrede, eist de realiteit dat wij in de westerse wereld bereid ziin onze de mocratische rechten to verdedigen. In de aanwezigheid van deze partij zag hij een verzwakking van de progressieve krachten in ons vaderland. De heer Sommeling bepleitte ook nog uitbreiding van de raadscommissies om een betere verdeling van het werk mo gelijk tc maken De p.v.d.a.-fractie kan méér mensen leveren, gezien haar om- Krotopruiming Na de heer Sommeling nam de heer Ten Broek (k.v.p.) achter de katheder plaats. Hü vond het jammer, dat de be groting van het Gemeentefonds nog niet aan de Kamer is aangeboden, waardoor de gemeente nog niet weet. op welke uitkeringen zij voor 1963 kan rekenen. De heer Ten Broek had becijferd, dat de saldireserve per eind 1963 f 1,703.040 be draagt. Waardering had hij voor het resultaat van de besprekingen tussen de minister voor volkshuisvesting en bouwnijverheid en het college van B. en W.; dat gesprek heeft wel wat opgeleverd (bouw zwem inrichting, gebouw voor Gemeentewer ken, Kruisgebouw, scholen, gymnastiek- loakal, winkels en kantoren en restaura tie gehoorzaal),maar het is te betreuren dat op het verzoek om meer volume voor de woningbouw zo sober is geantwoord. Nadat de k.v.p.-fractievoorzitter de aandacht van het college had gevraagd voor de prijzen van de bouwgrond, met de bedoeling de toewijzing aan de la gere inkomensgroepen van een woning met lagere huur te bevorderen, ging hij gedetailleerd in op dc geestelijke, so ciale, pedagogische, hygiënische en phy- sieke gevolgen van het bestaan van krotwoningen. Krotopruiming verdient prioriteit, waarbij ook moet worden bedacht dat men het maatschappelijk niet-aangepaste H. VAN WELZEN met welk recht? van diens verklaring van enige weken geleden over de verkiezing van een wet houder. De k.v.p.-fractie toonde zich toen ontstemd over het feit, dat de prot.-chr. fractie niet voldoende overleg zou hebben gepleegd betreffende de kandidatuur voor het wethouderschap na het overlijden van wethouder Stolp. De heer Woudstra wees erop, dat het hier een tussentijdse verkiezing gold en dat daarbij een andere gedragslijn moge lijk is dan bü normale wethoudersver kiezingen (nadat alle wethouders zijn afgetreden). Bovendien is de naam van de kandidaat tydig genoemd; er kwam generlei reactie op, zodat mocht worden aangenomen, dat er geen vragen meei bestonden. De prot.-chr. fractie zou zekei tot nader overleg bereid zün geweest als de behoefte daartoe was gebleken. Dat was niet het geval. De prot-chr. fractievoorzitter betreurde het dan ook. dat de k.v.p. aan haar ont stemdheid op deze wijze uitdrukking had gegeven. Ter wille van de goed verhou dingen dienen wij met kritiek op elkaar wel voorzichtig te zijn, aldus de heer Woudstra. Kritiek op N.Z.H. Mr Portheine (v.v.d.) nog eens te rugkomend op het verkiezingsresultaat verheugde zich erover, dat de goede samenwerking tussen de verschillende fracties kan worden gecontinueerd. Over de samenstelling van het college merkte hij op, dat het beleid van B. en W. col legiaal is en dat op deze wijze de des kundigheid toch verzekerd kan worden geacht. De samenstelling van de raadscommis sies moet naar zijn oordeel zo zijn, da' ze merkbaar blijven. Als van het systeem van één persoon per fractie wordt afge weken, komt men in talloze moeilijkhe den. voorzag hij; het stemmen in de com missies wordt nu'zoveel mogelijk verme den omdat men behoefte heeft aan een stemmigheid. die de nadruk legt op de belangen van de gemeente. Sprekend over de verkeerssituatie in Leiden legde de heer Portheine er de nadruk op, dat de mededeling van de N.Z.H. om de binnenstad eventueel te gaan müdcn voor de raad onaanvaard baar moet heten. Toen de N.Z.H. koos voor het busver voer, mocht worden aangenomen, dat zij met alle factoren rekening had gehou den. „Een maatschappij die belangrijke zaken als deze zo slecht berekent, kan geen aanspraak maken op mijn vertrou wen". oordeelde de heer Portheine. He: Leidse verkeer krijgt- nu de schuld En dus het gemeentebestuur. Terwül geen moment de hand in eigen boezem wordt gestoken. Naar zijn mening heeft de vervoers maatschappij die hier het monopolie op vervoersgebied bezit of krijgt, blijkens haar communicaties niet het gevoel voor de juiste verhoudingen, waarin zij haar taak, zo belangrijk voor de Leidse ge meenschap, dient te vervullen. P.S.P.-stem De heer Frans (p.s.p. begon met college en raad dank te zeggen voor de wijze waarop zij de p.s.p. in hun midden heb ben opgenomen. Een sluitende begroting betekent, naar zijn inzicht, dat de rijksnormen tot ge- •neentenormen zijn geworden, wat voor Leiden, waar zoveel nodig is, gevaarlijk can zijn. De uitgaven moeten uiteraard .vel doelmatig worden besteed. Over de verdwijning van de Eltax toonde hij zich tevreden; de N.Z.H. voor hem vooralsnog acceptabel. Opneming van de p^.p.-leden in raadscommissies achtte hij een eis democratie. De oprichting van een meentelijk bouwbedrijf zou hem welkom zijn. Ontevredenheid uitte de heer Frans over de exploitatievorm voor de Stads gehoorzaal: de belangen die een bier brouwerij daarbij heeft, prikkelden hem tot verzet. W aarschuwiiig De heer Van Weizen (c.p.n.) stelde de vraag of het recht om deel uit te maken van de raadscommissies iets heeft te ma ken met iemands politieke overtuiging. Elk raadslid moet betrokken worden bij het voorbereidende werk van de gemeen teraad in de commissies van bijstand Daarvan wordt inderdaad wel eens afge weken, naar aanleiding van bepaalde ge beurtenissen, maar wordt daarmee hei recht gehandhaafd? Met name tot mr. Woudstra zpi hij: Iemand die het hoogste recht meent toe te passen, kan daarmee het grofste on recht plegen. Principieel kan, naar mening, de aanspraak niet worden ont- Als de raad In zün houding volhardt, zou hü zich verplicht kunnen zien in het vervolg bü elke voordracht in de ge meenteraad het woord te voeren en hoof delüke stemming te vragen. „Dat doe ik dan niet voor mün plezier, maat de raad duidelijk te maken, dat niet straffeloos met de rechten van een raads. lid kan worden gespeeld", verklaarde de heer Van Weizen niet zonder emotie. Het feit van het sluitend zijn van de begroting achtte hü van betekenis. Hij kritiseerde het voornemen van dc N.Z.H. om haar bussen uit de binnenstad te In Leiden is aanbesteed het nieuwe rooms-katholieke bejaar dencentrum „Huize Roomburgh", dat in de Meerburgerpolder zal worden gebouwd. Het bestaat uit een verzorgingshuis voor 140 valide bejaarden en 36 flats voor zelfstandige bejaarde echtparen. Met de bouw zal per 1 januari 1963 worden aangevangen, de bouwtijd bedraagt twee jaar. Het gebouw is ontworpen door het Leidse architectenbureau van Oerle, Schrama en Bos. De laagste inschrijver was Gebr. G. en P. Wiersman te Voorscho ten met f 2.066.000. De gunning is aangehouden. MR. PORTHEINE Geen vertrouwen in N.Z.H houden als geen maatregelen worden genomen. Na enkele .financiële beschouwingen en een confrontatie van de c.p.n.-strevingen met de p.s.p.-idealen besloot de commu nistische woordvoerder met een uitvoe rige verklaring van zijn politieke ver wachtingen. ..De c.p.n. zal een zuurdesem blijken te zün. Er is allerwegen een ken tering waar te nemen in de opvatting van de wijze, waarop men met de com munisten tot een zekere overeenkomst moet komen, zonder dat men de commu nistische ideologie ook maar ten dele onderschrijft". Opvallend was de stilte waarin dit be- i toog werd aangehoord. De algemene beschouwingen van dej fractievoorzitters waren hiermee ten' einde. Voorzitter jhr. mr. Van Kinschot schorste de vergadering tot 8 uur. Voor het verslag van de avondverga dering verwijzen wij naar elders. Van 28 november af zullen de Leidse Haarlemmerstraat. Breestraat. Maars- mansteeg. Donkersteeg, Nieuwe Rijn (tussen Hooigracht en Gangetje). Kraaierstraat en waarschijnlijk nog dere straten weer worden getooid met sierlijke verlichtingsbogen. Dan wordt de Leidse Lichtweek namelyk door burgemeester Van Kinschot geopend. Van 29 november af zullen de winkels, zoals ieder jaar om deze tijd, 's avonds later geopend blijven. Behalve de genoemde straten zullen ook de Stadhuistoren, universiteit, kenhal, Stadstimmerwerf, molen Valk" aan de Rijnsburgersingcl. molen „De Heesterboom" aan de Haagweg De Natuurvriend ,,Het grote belang van de huiskeu ringen". Onder deze titel hield gister, avond in het Loyegebouw de heer P Draaijersbestuurslid van de Amstel- veense vereniging Aquarium Verniam" een interessante lezing visueel toege licht met kleurendia's voor de leden van de Leidse aquarium, et vereniging De Natuurvriend. Vice-voorzitter A. Abcouwer, kon tot zijn genoegen mededelen, dat de excur sie naar het Artis-aquarium op 12 de cember geheel is volgeboekt. Alvorens de heer Draaijers zijn gehoor gedachten meenam op een keurings- tocht langs enkele aquaria-houders voor een huiskeuring, zette hij uiteen, waar om de hulskeuringen van zo'n groot be lang zijn. Ze bevorderen niet alleen het onderlinge contact, maar leiden tevens tot opvoering van het peil. De heer Draaijers gaf tal van waardevolle wen- ten aanzien van de inrichting van aquariums. het Waaggebouw worden verlicht. He laas zorgde de Leidse jeugd ervoor dat het Lichtweekcomité moest besluitende walkanten van de stadsgrachten niet meer met lampjes te doen afzetten. Vo rig jaar trapte zy niet minder dan 1500 lampjes stuk Dit jaar blijft de Sinter klaas-inkopende burgerij dus verstoken van de glinsterende lichtsnoeren in het water van de grachten. Niet alleen licht, maar ook muziek zal voor een feestelijke stemming in dc Sleutelstad zorgen. Verscheidene muziek verenigingen trekken iedere avond door de straten en op enkele plaatsen worden muzikale shows gegeven. In de vacature van wijlen de heer S. M. Stolp werd vorige week de heer P. S. Harmsen, wethouder van financiën, tot voorzitter van het bestuur van het Lichtweekcomité gekozen. Tilburg. Promotor 'De promotie geschied- Lamers in Leidse raad: instantie hun taak hebben vol bracht. komen in de begrotingsraads vergadering de „specialisten" aar het woord. Zij praten niet in hei algemeen maar nemen bepaalde fa cetten van het beleid van het ge meentebestuur en de stand ken in het stedelijke leven hun rekening", facetten waarop zij zich in hun raadswerk min of mt speciaal hebben georiënteerd, eerste was gisteravond de heer D Dubbelden van de p.v.d.a. Hem was opgedragen een beoordeli van de begroting vooral in financiële zin ten beste te geven. B. en W. liet hij weten, dat hun schriftelijke beantwoor ding van vragen van raadsleden (n.a.v. het vooronderzoek) wat openhartigheid en exactheid betreft wel eens te wensen overlaat: vele antwoorden roepen nieuwe vragen op. Hij pleitte niet voor een niet-sluitende begroting, maar kantte zich wel tegen een aantasting van het verzorgingspeil. Tekorten zullen wel eens moeten worden aanvaard als dat laatste het geval is. Ook Leiden heeft financieel te weinig armslag. De gemeentelijke autonomie is beperkt; zij zou zelf een keuze moeten kunnen maken uit de voorhanden zynde mogelijkheden. De landelijke overheid moet worden overtuigd van de facilitei ten waarop Leiden, gezien zijn centrum positie. recht kan laten gelden Er zijn ver schillende plannen voor welker urgente ing het gemeentebestuur „als de bok op de haverkist" zal moeten blijven Verhoging subsidie jeugdzorg De heer Ham (kvp) waarschuwde voor :n tendens van „het kan niet op". Hop- lang de bestaande hoogconjunctuur zal voortduren, is niet te zeggen. Hij vroeg de heer Sommeling (pvda), i welke gronden de pvda-fractie uit breiding van de raadscommissies voor laat. De kvp heeft geen bezwaar tegen litbreiding, mits deze uitsluitend het werk ten goede komt. Geen politieke totieven mogen hier in het geding zün. De heer Ham gaf B. en W. in over- eging, het landelijke beraad omtrent de overheidssubsidies nauwlettend te volgen en de resultaten op plaatselijk iveau aan de orde te stellen. De activiteiten van de Leidse jeugd- j hjk woningen een gasgeiser aanwezig i zorg verdienen meer belangstelling; hij stelde voor, het subsidie voor de club huizen te bepalen op 35van de exploi tatiekosten. De heer Lambermont (kvp) vroeg, of het juist is, dat de vaststelling van de te betalen rioolbelasting mede wordt ge koppeld aan het waterverbruik. Een „grote verbruiker" hoeft niet een „grote vervuiler" te zün. De toestand zakenleven is niet overal zo rooskleurig als wel eens wordt beweerd. De middenstandskenner van de kvp vroeg het college van B. en W„ bij of fertes zoveel mogelijk met het belang van het Leidse zakenleven rekening te houden. .Moderne subsidiëring Over de subsidiepolitiek sprak dr. Duyverman (vvd) uitvoerig. De verorde ning is verouderd: hij stelde B. en W voor, te onderzoeken, in hoeverre eer wijziging van deze verordening (van 1949) mogelijk is Over de hoogte subsidiëring wilde dr. Duyverman ge nerlei uitspraak doen. Het gaat slechts om een regeling van een „warrige ma terie". Ook wenste hij een overzicht van de onderscheidene subsidies met de daar bij in acht genomen normen Aangezien dit overzicht ontbreekt, wordt ook het inzicht gemist Mevrouw Geelkerken-Brusse (prot- chr.) ging by de dienst voor kasbeheer en kredietwezen een kritisch bezoekje brengen; de accommodatie voor het ont vangen van de cliënten voldoet beslist niet aan de eisen. Voorziening is drin gend geboden, meende zij. Omschakeling voltage Het industrieschap De grote Polder kreeg de aandacht van de heer Van Baaren (pvda). Hij vroeg onder hoeveel grond in deze polder nu eigen dom van de gemeente Zoeterwoude Hoe staat het met de plannen voor verplaatsing van de elektriciteitscentra le? Dc omschakeling van het voltage dient naar zijn mening voortgang te vinden. Heeft het college voor incidentele om schakeling gekozen om de financiële con sequenties te ontwijken? Hij drong sterk aan op algehele omschakeling. In het algemeen zei hy, dat de om bouwkosten door de gemeente moeten worden gedragen. Ten slotte beschouwde dc heer Van Baaren het als een taak van de gemeen te zorgen dat in zoveel Hoe rkoop je Leiden? Zijn fractiegenoot Van Aken (pvda) roerde de kwestie „Hoe verkoop je Leiden?" aan. De ontvangst van het fy- siologencongres in september vond hij ver beneden de maat. Een bezoek aan de Lakenhal en een orgelconcert in de Pieterskerk vormden de schamele re presentatie van de gemeente. Over de voorlichting vanwege de ge meente aan de burgerij was hij even min te spreken. Naast de taak van de pers ligt hier een specifieke verantwoor delijkheid voor het gemeentebestuur. Door populaire voorlichting die de heer Van Aken als een verlengstuk van de taak van de pers zag kunnen ook ongerustheid en wantrouwen worden weggenomen. Met betrekking tot het archief (Boisot- kade) vroeg de heer Van Aken of do kansen voor verbetering en uitbreiding in 1963 ook zullen worden benut. D« naam „Oud-Archief' is voor verandering vatbaar. Tijdige voorlichting De heer Lamers (prot-chr.) sprak eerst over het subsidiebeleid. Hij waar deerde het samenspel tussen het parti culiere initiatief en de steun van de overheid positief. Subsidie dient de ac tiviteit der organen te prikkelen. De prot.-chr.-fractie stemt in met het beleid van het college. Ernstige- bedenkingen bestaan tegen subsidiëring op basis van exploitatie tekorten. Het college maakt onderscheid tussen gemeentelijke stichtingen met en zonder specifiek gemeentelijke taak. De heer Lamers wenste een nader precise ring van dit onderscheid. Hij vroeg zich af, of de tijd voor het opstellen van een nieuwe subsidieverordening al gekomen is. Misschien zal er een verordening per sector moeten komen omdat niet alles in één verordening kan worden onder gebracht. Het lidmaatschap van een stembureau zou wellicht wat aantrekkelijker kunnen worden gemaakt, dit om moeilijkheden bij de bezetting der verkiezingsbureaus te voorkomen. Op het stuk van de voorlichting vla de pers dient het college zo actief moge- lük te zün; niet wachten tot er veront rusting is ontstaan maar tijdige infor matie. Moet de frequentie der periodieke persconferentie niet worden opgevoerd? De heer Lij ten (kvp) zei, te gaan twij felen aan de bedoelingen van B. en W. ten aanzien van het archiefgebouw aan de Boisotkade. Hij schetste tot in details de penibele situatie, die hij ronduit be schamend noemde. Het Leidse archief is een zeldzaam cultuurhistorisch bezit. Tekort hij de politie De heer De Kier (prot-chr.) roerde ook de voltagekwestie aan. Een bewoner die van de ene oude woning naar de andere oude woning in de binnenstad verhuist, is het haasje hij moet de kosten betalen doordat de Lichtfabrie ken bij verhuizing terstond het voltage veranderen. Op de voorname taak van de gemeen- e wat betreft de subsidiëring van jeugd werk en in het algemeen van allerlei •articuliere organen wees de heer Zun- derman (pvda) nog eens. Om half elf stelde de voorzitter de paragraaf openbare veiligheid en verkeer nog aan dc orde. Mr. Kuyt (pvda) was in deze afdeling de eerste spreker. Hij schonk aandacht aan de toenemende taak van dc politie. Het tekort in de bezetting achtte hy bedenkelijk. De uit breiding van het korps wordt vooral acuut als het grondgebied van Leiden groter wordt Hoe denken B. en W. daarin te voorzien? Het college dient het wekken van interesse bij de jongeren diligent te zijn. Ook is de •raag gewettigd of de accommodatie an het politiebureau voor de toekomst voldoende is. deel van het zuidwesten van Leiden nog steeds blyft verstoken van busvervoer, ondanks de op handen zünde uitbreiding van dc lün in de richting de Sweelincklaan, vond mr. Kuyt een ernstige lacune, die zeker zal moeten orden bezien als de NZH de diensten in de Eltax overneemt. Vanmiddag werd de behandeling van de paragraaf openbare veiligheid en ver keer vervolgd. De heer Lambermont 'kvp) zou als eerste aan het woord komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3