HOOFDPIJN Gecommitteerden zeggen medewerking examen op Een woord voor vandaag ASPRO Groot meningsverschil over Openbaring Dames Alcohol-vraagstuk in liet gezin onder ogen zien CONSTANT Ongehuwde moeders met meer zorg omringen ANDERZIJDS EEN ANTWOORD PERSOONLIJK en niet als r hoofdredacteur heeft dr. Bruins-Slot, a.r. fractieleider in de Tweede Kamer, in Trouw ge antwoord op enkele hem persoon lijk rakende opmerkingen in de brochure van prof. mr. L. W. G. Scholten, getiteld „Tijd voor verantwoording". Hij schrijft: „Ik krijg dan te maken met de opmerkingen van prof. Scholten over de Bouwcrisis van een paar jaar geleden, het Nieuw-Guinea vraagstuk en zijdelings met de wet Wat het eerste punt betreft kan ik kort zijn. De beoordeling van prof. Scholten voldoet geheel aan de verdelende gerechtigheid. Ik kan mij, wat dat betreft, wel vinden in de analysering en beoordeling door prof. Scholten van wat toen is ge schied. Ik heb dat trouwens reeds op een Partij Convent, dat na die crisis werd gehouden, erkend. Ik zou slechts op één punt in het be toog van prof. Scholten hier een annotatie willen maken. HIJ schrijft, dat de voorstellers van de motie van Eibergen door de motie te handhaven, terwijl zij wisten dat daar een kabinetscrisis uit zou voortvloeien, op de stoel der rege ring zijn gaan zitten Ik zou daar tegenover willen stel len, dat de regering had kunnen volstaan met een aangenomen mo tie naast zich neer te leggen. Door verder te gaan. door te zeggen: wij treden af. als de motie wordt aangenomen of zelfs gelijk de a.r,- bewindslieden deden, te zeggen: wij treden af. als ook maar een be langrijk deol der a r.-fractie daar vóórstemt, ging de regering op de stoel der Kamer zitten en gingen zeker de a.r.-bewindslieden op do stoelen der a.r.-fractieleden zitten. Het is deze wederkerige kortslui ting. die ons or voor moet hoeden om achter deze crisis een funda menteel en principieel verschil te zoeken omtrent de positie der over heid naar a.r. inzicht. Het conflict moet psychologisch en bepaald niet uit een principieel politiek verschil worden verklaard. het vraagstuk niet vanuit de gewij- zigde houding van de Verenig de Staten of vanuit ons Inzicht daar in mag worden verklaard, maar uit een gewijzigde opvatting over onze verhouding tot Indonesië en door gebrek aan juist inzicht in on ze overheidstaak ten opzichte van Nieuw-Gulnen, Ik moet dat bestrij den. Ik ben vóór verzoening met steld. dat ons overheidsbeleid t.a Nieuw-Ouinea bezig was te falen en Op een ramp voor de Papoea's neer zou komen. Wij hebben nooit bedoeld, wij hebben nooit gezegd en wij hebben nooit gehandeld alsof wij voor een verzoening met Indonesië de prijs van de overdracht van Nieuw-Gui- nea wilden betalen. Het rechtma tig belang van do Papoea's was voor ons beslissend, .Zo was het ook bij de regering. Het beste bewijs daarvan ia het van oordeel was dat zij haar over heidstaak t.a.v. Nieuw-Guinea niet ten einde kon brongen en dat zij haar koloniale taak aldaar wens te te beëindigen, door het gebied onder internationaal beheer te brengen. Het is duidelijk al werd dat niet uitgesproken en al kon dat niet uitgesproken worden, wilde men niet zijn toch al zwakke on derhandelingspositie geheel vernie tigen dat de achtergrond van dit alles was de dreiging van «en militair conflict met Indonesië, waarbij men niet op bondgenoten kon rekenen. laatste met ronde woorden hadden gezegd en ze ker als wij dit hadden gezegd maanden tevoren om onze kiezers voor te lichten, zou men ons te recht hebben verweten op de stoel der regering t« zijn gaan zitten. Wij hebben dat niet gedaan. Wij hebben alleen gewezen op datgene wat aan het plan ontbrak, n.l. het betrek ken van Indonesië in het plan, waardoor het tot mislukken ge doemd was. De regering wilde daar toen niet aan. Enige weken later accepteerde zij het wel door het aanvaarden van de Brazzavil- leresolutie. De regering werd toen gedwongen een weg op te gaan die zij beter, in het belang van de Pa poea's en de behartiging daar van was haar overheidstaak vrijwillig had kunnen gaan. Er is hier geen sprake van over- heidsplichtsverzaking of van woord breuk. Woordbreuk is er alleen als men zijn woord gestand kan doen en het niet doet. Niet wanneer men door de feiten verhinderd wordt zijn woord waar te maken. Daarom ontken ik. dat wij in strijd gehandeld hebben met het Beginselprogram of het program van actie. mijn rede bij de behandeling van do wet op het voortgezet on derwijs. Het enige verwijt dat mij en de meerderheid der fractie raakt in zijn kritiek is dat wij houding der aanvanke- nen. Ik heb dat in een conventsre- dc. toen de heer van Bennckom destijds nog geen Kamerlid ons crltiseerde. tot zijn bevrediging duidelijk gemaakt. Eerbied voor de Overheid en voor de functie van de Staten-Generaal maken het on mogelijk een radicaal en definitief oordeel over een wetsontwerp te go ven voor de behandeling in de Kamer ten einde is. Maar ik heb van meet af gezegd niet van de klassieke a.r.-lijn, zoals prof. Scholten en ook ik dat zien, af te zullen wijken. Tenslotte critiseert prof. Scholten mijn rede bij de al gemene politieke beschouwingen. Die rede ging. nadat ik de eer ste helft daarvan gewijd had aan binnenlandspolitiekc vraagstukken, over de ln.arnationale verhoudin gen en over de taak van een chris telijke partij daarin. Ik heb in die rede de bctekenlg van een chris telijke partij voor de binnenlandse politiek volledig erkend. Ik wil dat hier nog wel eens extra be klemtonen. Wij zitten binnenlands- politiek gezien met tal van vraag stukken, op het gebied van de fundamontele punten van gezag en vrijheid, zoals die in het onder wijsbeleid. in het subsidiebeleid b.v. aan het licht treden waar vanuit het gezichtspunt van een christelijke en reformatorische po litiek, positie in moet worden ge kozen. de allure als er In do vorige eeuw in onze politiek aan de orde wa ren, thans niet in die mate be staan als toen het geval was en dat die vraagstukken er juist wel zijn op internationaal terrein. En ik heb toen de a.r.-partij histo risch gekarakteriseerd als school strijd-partij «n als partij die streed voor sociale gerechtigheid. Er zou natuurlijk nog veel meer te me moreren vallen. Ik heb daarbij gesteld, dat de grote vraagstukken van de poli tiek die thans het leven beheersen van internationale aard zijn en een mondiaal karakter dragen. De christelijke politiek dient zich daar op te richten. En daarlnjiaar In vloed aan te wenden. Want het vraagstuk van gezag en vrijheid, van de positie van de overheid wordt in de internationale sfeer beslist. In de hele nationale poli tiek hebben wij te maken met de terugslag van de internationale, de mondiale politiek. En men moet er niet pas in springen als het om de terugslag gaat. maar als het om de originace strijd gaat. IK ALS wij H wonrde MEEN hiermee gezegd en betoogd te hebben dat in mijn gehele beleid, voor zover dat mij persoonlijk betreft en in het be leid van de a.r.-Tweede Kamer fractie het crote vraagstuk van gezag en vrijheid, van de positie van de Overheid en van de goede functionering van onze constitutio nele parlementaire instellingen ondanks alle fouten die ons werk mogen hebben aangekleefd prin cipieel nimmer uit het oog is ver loren. Examen oude talen in verdrukking Heroepingswerk Ruim zestig gecommitteerden, algemeen juiste ovenwicht, dat tot dus- voor do oude talen (da. is 90 v", waïji van degenen, die de laatste jaren aangetast. De gelegenheid om poëzie als zodanig zijn opgetreden) heb- ,s°'o^ehcv™" P°"'C CMn- ben In een gemeenschappelijk I Van de zijde der universiteiten is des- schrijven de minister en de staats-; secretaris van onderwijs, kun- hen van de oude talen schriftelijk Ie sten en wetenschappen doen we- examineren. Indien de. naar het <or- t 1 v -J deel van zeer velen, nodeloze verlenging ten, dat zij niet langer bereid Ivan de duur der examens Frans, Duits zijn aan de eindexamens der Ien Engels ongedaan zou worden gymnasia en lycea te werken, in- ^rV™«li5eV0«hnfte,X dien het nieuwe reglement voor deze examens niet voor de oude talen gewijzigd wordt. Ter motivering van dit besluit besluit zijn de volgende overwegin gen tiaar voren gebracht: Volgens het nieuwe reglement zal voor de b's slechts een der beide oude talen worden geëxamineerd. Als cijfer voor de niet geëxamineer de taal zal het gemiddelde der laat ste drie rapportcijfers gelden. Een dergelijke regeling houdt het grote gevaar in van de devaluatie der rap portcijfers Van beide oude talen bevordert ongewenste overwegingen bi) zwakke docenten en op minder goede scholen en brengt de goede docenten en de goede scholen in bijzonder moeilijke dilemma's. NED. HERV. KERK Bedaankt: voor Middelharnis: H. van Bemmel. te Leerbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Witmarsum «bij accl.): J Baayens, kand. te Goes: te Oost- en West Souburg <vac. N. Bohlmeijer): B Wentsel jr. te Oudewater. Ds. C. Augustijn: te Schipluiden, werd benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de theologische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij aanvaardde deze benoeming. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Hillegom: J. de Jong. te Gouda en A. J Otter, te St. Jansklooster. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht: A. Vergunst, te Rotterdam-c; te Biezelinge: P. Blok, te Dirks'and UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Utrecht <vac J. Broertjes): F. E. Huizinga. te Hengelo <Ov.) OUD GEREF. GMEENTEN IN NEDERLAND maakt ."zou er" vóTdóendrtljd vrijkomen Bedankt voor Kralingsveer: B. Toes.j voor dergelijke schriftelijf £jgg|~ Grieks en Latijn. Daar. zoals blijkt uit het adres rectoren en directeuren te Amste: van 11 oktober jl. gericht tot de si secretaris van onderwijs, kunsten wetenschappen, het in^ elk geval nood-j over DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 De kinderen zingen: „Op bergen en in dalen, ja overal is God". God is in de woestijn, waar levensmoede mensen zich hebben teruggetrokken, en God vindt hen ook in het binnen ste van de aarde, in de spelonk bij de berg Horeb. Elia, na een tocht Van veertig etmalen daar overnachtend, hoort zich de vraag stellen: „Wat doet gij hier, Elia?" Tot in het diepst van zijn wezen verongelijkt antwoordt hij God, dat zijn ijver voor de zaak van Zijn Heer niets heeft uitgehaald, dat hij alleen is overgebleven en dat Gods vijanden hem nu zelfs nog naar het leven staan. Een menselijk requisitoir aan het adres van God! En dan is het moment gekomenwaarop Elia wordt geconfronteerd met God. De Grote Verborgene gaat Zich nu openbaren. In al Zijn majesteit, waarbij elk men selijk spekstakelstuk kinderwerk is. En tenslotte komt Hij in het suizen van een zacht koelte. Hier is God, de Almach tige, de men op het allerdichtst nabij. Nee, God gaat geen discussies voeren. Er volgen geen urenlange gesprekken. Er komt een simpele opdracht: „Keer op uw schreden terug". Elia wordt tot de orde geroepen. In het gezicht van Gods almacht verstomt de aanklacht. De nietige mens wordt ge zet op de plaats waar hij moet staan. Ga de weg terug, praat niet langer. En weet, dat God meegaat, uw hand vast houdt.' te Kinderdijk. ierdam Ontgroeningsrapport Kernbewapeningsprobleem lakelijk zal zijn wijzigingen in het havigc koninklijk besluit aan te brengen zal het zeer wel mogelijk ziln daarin tevens veranderingen als hierboven be sluit aan te brengen, zal het zeer wel mogelijk zijn daarin tevens verande ringen als hierboven bepleit op to ne- Eenzi i jdig Dc gecommitteerden, wier verant-j zwaar is. zien zich genoodzaakt be slissingen te treffen, waarvoor een der gegevens zich aan hun persoonlijke be oordeling onttrekt. Dit geldt zowel wan neer de rapportcijfers te hoog als wan neer zij te laag zijn gegeven. Daarbij komt nog het feit, dat een der vakken, die aan de opleiding van het gymnasium b haar specifieke signatuur verlenen, niet als examenvak zal gelden. Voor de a's zal het examen de veel zijdigheid der toetsing, waardoor het zich tot dusverre onderscheidde, voor een groot deel verliezen. Men stelle zich eens voor. hoe eenzijdig een exa men in het Latijns is. waarbij uitsluite geschiedschrijvers (Tacitus en Llvius) worden gevraagd. De uitslag van het examen zal In veel sterker mate dan tot dusverre afhankelijk zijn van per soonlijke aanleg in een of andere rich- akken spiegelen, die zij In het derwijs dat dc kandidaten hebben ont vangen, hebben ingenomen. Het tn het Plan tot oprichting prot. centrale voor maatschappelijk werk Van protestantse zijde wordt de op richting voorbereid van een protestantse centrale voor maatschappelijk werk. Daar- zullen samenwerken het commissariaat »or maatschappelijk en cultureel werk in de Nederlands Hervormde Kerk, de ichting voor gereformeerd sociale ar beid, dc vrijzinnig protestantse centrale voor maatschappelijk werk en de centra le bond voor inwendige zending en chris telijk maatschappelijk werk. Tot dusver vormden deze organisaties slechts een instantie voor overleg, nu wil men bepaalde takken van arbeid geza menlijk ter hand nemen, In principe heb ben alle partners Instemming met het plan betuigd. Alleen de vorm, waarin de samenwerking zal plaatsvinden, moet nog worden bepaald. 'Aspro' bevat alles óm li snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 'ASPRO'1 -en jït/ Een brede kloof heeft zich gis teren afgetekend tussen de bis schoppen van het concilie, toen zij de bespreking begonnen over het rapport openbaring. Het voorstel dat door de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, reede als zeer ,,zwak" werd bestem peld, kreeg het onmiddellijk zwaar te verduren, omdat er een groep bisschoppen was die het onmiddellijk geheel van tafel wil de vegen. Het rapport handelt over de bronnen van openbaring (voor de rooms-katholieke bijbel en traditie), maar de inzichten van de nieuwere theologie zijn er in het geheel niet in verwerkt Het concilie begon met de vraag of het rapport In behandeling genomen moet worden. Deze Vraag wai aan het concilie voorgelegd door de paus zelf. Hij was het namelijk niet eens met een grote groep kardinalen en bieechoppen die het rapport helemaal ingetrokken wilden zien. Het rapport werd Ingediend door kar dinaal Ottavianl, de voorzitter van de theologische commissie, die als zeer con servatief bestempeld wordt. Deze kardi naal werd enige dagen geleden het woord ontnomen door kardinaal Alfrink die toen de vergadering presideerde, omdat hij te lang sprak. De daad van kardinaal Alfrink werd door jongere bisschoppen met applaus begroet, wat Ottaviani zo d'entt. Na de plechtigheid stond hij boos maakte dat hij tien dagen lang is alweer in de sacristie gereed om aan- weggebleven. tnezip te zi.m bij de ondertekening var Drip groepen »U, SRJSSLTt afgelopen, wan! toen bruidepanr an wd "Ut het,;^cme de roomj-kalho- fan"lieleden de kerk «nieten ge- J^JS-ingen beurde dat onder klokgelui, rondar da' He( ,„t vemleuu-lng v,n de Zij beseften dat predikant Curtiimtt jeeI.i maar ontwikkeling van dc beids handen en een voet het klokke- j bestudering en de kennis ervan Een dag uit 't leven van een predikant... De anglicaanse geestelijke Wilfred Curtis heeft zijn parochianen, die dachten dat een geestelijke een lui leventje kon lelden, eens uit de doeken gedaan wat rijn werkzaam heden bij een huwelijksinzegening eens waren geweest. Toen hl) bü een van deze gelegen heden geen helpers had begon de predikant vroeg in de ochtend de tapijten en de kerkbanken te reinigen. Nauwelijks daarmee gereedgekomen moest hij zijn ot'crail met een zwart costuum reruiisselen om bij de Ingang van het kerkje. In. de Oostengelse plaats Ingoldmells. kerkboeken uit te reiken, hetgeen normaal door de koster loOrdt gedaa Toen het bruidspaar naderde rende hij naar het orgel om de bruidsmars te laten horen. Daarna had hij nog nét zich te verkleden voor de Brede kloof blijkt op concilie apel bediende Er tekenden zich onmiddellijk drie groepen af De zogenaamde Tranaal- piinse groep aprak zich onmiddellijk te gen het rapport uit. Als sprekers traden op de kardinalen Alfrink, Frings van Keulen, Koenlg van Wenen en Llenart van Rijaael. Hun inxioht was dat dit rap port onmogelijk omgewerkt zou kunnen worden. Onder de tegenstanders van het rapport bevond zich ook kardinaal Bea, het hoofd van de commissie voor eenheid van de christenen. Suenens uit België, Ritter uit de Verenigde Staten en Leger uit. Canada. Er was een tweede groep die het rap port als onvolkomen bestempelde, maar de mogelijkheid zag van een volledige herziening. De derde groep bleek voor het rapport te zijn Deze bisschoppen meenden dat het veel te vroeg Is om nu te gaan werken aan nieuwe formulerin gen omdat de nieuwere theologie op een groot aantal vragen nog geen duidelijk antwoord kan geven. Daarom zou een antwoord op sommige punten voor het concilie onmogelijk worden in de huidige situatie. Vooral de Italianen behoorden tot deze groep. Verzoek het Vatlcaan aan de aanweiigi listen. Hun werd namelijk In het com muniqué gevraagd het ..programma van dc openbaring voorzichtig en discreet te behandelen". Een dergelijke vraag wordt alleen maar gesteld als er grote innerlijke spanningen zijn. BOEKENHOEK Uw lilden zijn in Gods Hand. door ds. J. Wiersma, legerpredikant te Ede. Uitgave N.V. Zomer Keuning. Wage- ningen Het genie en de godin, door Aldous Huxley. Vertaling P. van Vliet. Meulenhoff-pockct. Uitgave J M. MeU- lenhoff, Amsterdam. Gastenboek van Singel 262. Uitgave Wm. Querido N.V.. Amsterdam. Blauwbaardje in wonder land. door Louis Paul Boon, ABC-poc- ket. Omslag Kees Kelfkens. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. Lachen om de liefde, humor verzameld door C. van Akersloot ABC-pocket. Uit gave N.V. De Arbeiderspers, Amster- a.s.c. gereed Kritiek clir. officieren op rapport Herv. synode Het rapport van de commissie, die de rectormagnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. J. Kok. in overleg met de procureur-generaal te Amsterdam en met de vereniging van reünisten van het Amsterdams studen ten corps op 10 oktober heeft ingesteld en opgedragen een onderzoek in te stel len naar de incidenten bij de ontgroe ning van a.s.c.-leden, is prof. Kok van ochtend ter hand gesteld. Dit rapport telt 25 pagina's folio. Het gaat verge zeld van enkele bijlagen en bevat aan bevelingen voor te nemen maatrege- Nog deze week zal de rector-magni- spr prof. Kok spoedig na deze bespreking uitspraak zal doen. Zoals bekend bestond de commissie uit mr. H. G. Stibbe. advocaatprocu reur. mr. D. Giltay Veth. raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. H. W. P. de Vries, substituut officier van justitie, dr. n. Lubsen, arts, en als secretaris de heer J. C. Posch, oud-lid van de senaat van het a.s.c. (Advertentie) HAMEA-C handen ruw of schraal -GELEIGS3I2) Districtsvergadering N.C.G.O.V. In Vlaardingen is gisteren de na jaarsvergadering van het dis trict Zuid-H'olland van de Neder landse Christen Geheel Onthou ders Vereniging gehouden. Dc heer G. de Snoo uit Maassluis, districtssecretaris, hield er een inleiding over ,,Het alcoholisme als maatschappelijk probleem". Met een aantal voorbeelden toonde hij aan dat de alcohol een veelzijdige rol in de samenleving speelt. Hij on derscheidde „sociale drinkers" en probleemdrinkersDe eerste cate gorie bestaat uit gelegenheidsdrinkers en gewoontedrinkers, de tweede uit hen die niet drinken om met de grote massa mee te willen doen, maar om dat ze in financiële of huwelijksmoei lijkheden zijn gekomen. Hun drinken is een vlucht in een illusie: Alcohol verdrijft de zorgen, maar slechts tot morgen". De vraag „Wat doet de alcohol in de mens?" achtte de heer De Snoo ech ter belangrijker dan de vraag „Wat doet de mens met de alcohol?" Hij releveer de de verschillende invloeden die alco hol heeft op het menselijk lichaam en de geest. Al moge het waar zijn dat openbare dronkenschap tegenwoordig minder voorkomt dan vroeger, het drankgebruik is sterk gestegen. Het nlcolholisme ls een probleem dat niet alleen de enkeling, maar dat ons allen raakt. Do alcoholist is een 2ieke die met wijsheid, geduld en liefde moet worden geholpen. Met name, zo besloot de heer De Snoo zijn betoog, moet het gezin het grote gevaar van het al coholgebruik onder ogen worden gezien en moet gestreefd worden naar een op lossing van dit maatschappelijk pro bleem. ..e gediscussieerd over een voorstel de afdeling Dordrecht, die de dlstrlots- rgadcrlngen wilde afschaffen omdat en er geen nut meer ln zou zien en ti financiële redenen. ZIJ die ter ver- gadering gekomen waren toonden zich, uiteraard, voorstander van de districts vergaderingen te handhaven. De finan ciële lasten ervan behoeven niet uitslui tend door de plaatselijke afdelingen te worden gedragen. Men besloot bij wijze van proef de volgende vergadering op een zaterdag te houden en deze dan te combineren met een propaganda-avond. De aftredende bestuursleden mevrouw J. C. Bennis-Kouwen (Rotterdam) en de heren G. de Snoo (Maassluis) en C. J. IJsselstijn werden met algemene stem men herkozen. Voorafgaande aan de districtsverga dering werd een wijdingsure gehouden, waarbij de heer N. H. G. van Horssen. evangelist te Rotterdam, een meditatie hield naar aanleiding van Romeinen 1: 17. Vakbonden zwichten voor vrouwen van hun leden De Britse vakbonden hebben de sta king bij de Engelse Fordfabrieken te Dagenham die zaterdagnacht zou begin nen. voor onbepaalde tijd uitgesteld, na dat de vrouwen van de arbeiders een grote demonstratie hadden gehouden on der het motto „We hebben geld nódig voor de Kerst". De onderhandellngscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de drie grootste Britse vakbonden, heeft geen reden opgegeven voor het uitstel van de staking. De staking had ten doel het bedrijf 2eventlg man weer ln dienst te laten nemen die waren ont slagen na de jongste wilde staking. (Van een onzer verslaggevers) Wij zijn van. mening dat de Her vormde synode ver de grenzen van haar taak en bevoegdheid overschrijdt, door nauw verholen haar lidmaten op te wekken tot dienstweigering in geval van ge bruik van kernwapens. Naar ons gevoelen behoort zij een ieder christen-lidmaat tenminste in zijn geweten vrijheid van overwegen en handelen te geven. Aldus de voorzitter van de Natio nale Christen Officieren Vereniging, de kolonel der infanterie J. C. Zui- dema, gisteren op de 62ste algemene ledenvergadering in Utrecht. Kolonel Zuidema sprak deze woorden in zijn jaarrede, waarin hij kritiek oefende op het vorige maand door de Her vormde synode uitgegeven rapport over de kernbewapening. Spreker vond het onbevredigend dat in dit rapport wél de uitwerking van de kernwapenen in al haar ver schrikkingen wordt geschilderd, maar dat een juiste weergave van het verwoestend, of' op zijn minst verminkend stempel, dat het com munistische regime op de gehele menselijke samenleving drukt, ach terwege blijft Een stap die de historie geweld aan doet. noemde spreker de suggestie van de synode om terug te keren tot de conventionele bewapening. Elke terug val op alleen conventionele bewapening is ten aanzien van een doeltreffende weerbaarheid in feite een slag itl de lucht, hoe goed ook bedoeld. Men krijgt de kernwapens de deur niet meer aldus spreker. Vreemd Vreemd noemde spreker het dat de synode ln haar overwegingen opnam dat de Kerk over het probleem van de kern bewapening tot nu toe nog niet gespro ken had, terwijl de Gereformeerde Ker ken, aldus kolonel Zuidema, bl.l monde van haar synode al ln 1958 sprak over dit vraagstuk. Zulks hadden wij wel gaarne vermeld gezien, zo zei spreker, tenzij de Hervormde synode pretendeert de representante van de Kerk te zijn, of tenzij deze synode een anders dan afwij zend antwoord geen waarde toekent en deswege niet vermeldt. Spreker kondigde aan dat het volgend voorjaar in Den Haag een twee-daags congres zal worden gehouden ln samen werking met de Nationale Christen On derofficieren Vereniging, waar het pro- ïgei was, het tweede geval dreigt het chrls- im opnieuw achterstand te krijgen, i spreker. Het kost de rijke volken bleem van de fundamentele worsteling tussen het communisme en het westen zal worden besproken en waar teven» de positie en de taak van dc krijgs macht hierin nader zullen belicht. Dit, aldus spreker, omdat voorlichting op dit- gebied zeer gewenst is. Gelijkheid „Christendom en communisme" wai de titel van het referaat dat prof. dr. G. Kuypers. hoogleraar in de politico logie aan dc V.U.. na de Jaarrede van dc voorzitter hield. Hij merkte daarbij o.m. op dat het Marxisme het christendom tot tweemaal toe is voorgegaan in het doorgronden van de golijkheidsproblematlek. Eerst nationaal (bij de revolutie in 1017: arme mensen zijn gelijk aan rijke mensen) toen Internationaal (gelijkheid der vol ken). In het eerste geval is het christen dom achteraan gekomen ondanks hot feit dat hot „leder geeft naar vermo gen, en ontvangt naar behoefte" eerder een christelijke dan een communistische stelregel was. In het tendom aldus spreker. Het kost de rijke de grootste moeite arme volken te be schouwen als gelijke. Hulp aan achter gebleven gebieden biedt geen oplossing voor sociale structurele problemen. Wij moeten ons afvragen hoe de m e n s te helpen mens te zijn, schepper in de schepping. Hulp mag niet vernederend Prof. Kuypers tekende hierbij aan dat van het gelijkheidsideaal van het com munisme in nationaal opzicht overigens weinig terecht is gekomen. In de huishoudelijke vergadering, St aan de middagbijeenkomst (o.a. bigt woond door staatssecretaris Calmejw) voorafging werd in de vacature van M hoofdbestuurslid "kolonel ds. A. T. W. de Kluis, die de dienst met pensioen laai. gekozen luitenant-kolonel B. A. Bos, hoofdlegerpredlkant. Herv. kerk te Wons - uit 1728 - gerestaureerd De Hervormde kerk te Wons (Friesl. is grondig gerestaureerd onder leiding van archtect P. L. de Vrjeze te Gronin gen en met steun van rijk, provincie en gemeente. Deze uit 1728 daterende kerk heeft met steun van het Anjerfonds een nieuw doop vont gekregen, vervaardigd door de beeldhouwer de heer Fokmn uit Leeuwar den. De kerk zal zondagmorgen ln ge bruik worden gesteld met een dienst waarin zal voorgaan ds. F eenstra. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN VOEGLOOS EN DNSfAPT MASSIEF IN.GLADDE J EN BEWERKTE UITVOERING K ER heerst bij de F.I-O.M. (Ned. Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind) een levendige over tuiging, dat de vernieuwing van het werk, verleden jaar in over leg begonnen en nu reeds ten dele uitgevoerd, geboden is. Een van de tendenzen die bij alle aange^ wordend gezinaverband op te vangen en sloten instanties merkbaar betreft de noodzaak, maatschap pelijke werksters meer in te schakelen tot steun aan de vrij willige krachten die zich nog altijd voor dit werk inspannen Een goed gevolg hiervan is. dat de tehuizen veel meer kunnen doen aan begeleidend werk, met name de na zorg. Door het aantrekken van be roepskrachten blijkt het werk kwali tatief kennelijk te verbeteren en te verdiepen. Algemeen wordt duidelijk, dat tehui zen en instellingen een moeilijker taak hebben gekregen door de opmerkelijke leeftijdsverschuiving bij de ongehuwde Slachtoffers Bijna de helft van de meisjes die zich in het afgelopen jaar tot de tehuizen wendden waren minderjarig en een kwart van dit aantal zelfs beneden 17 jaar. Om deze meisjes, die men ziet als slachtoffer van de moderne tijd met te grote vrijheid, te vroeg contact met de andere sexe en steeds losser Jaarvergadering van de F.I.O.M. te geleiden is zeer veel kennis, tact inzicht nodig. Ook hiervoor moet men kunnen terugvallen op gespecialiseerde teams en geschoolde krachten. Dat eist Een ander probleem dat zich laat gevoelen Is het gebrek aan goede pleeg gezinnen. Om aan te tonen In hoeverre ongehuwde moeders afstand willen doen van haar kind werden enkele gemiddel den genoemd in do algemene vergade ring, welke dc FIOM "Isteren in Utrecht hield. In een van do centra telde men in 1961 op een totaal-aantal van G38 ongehuwde moeders er 109, die afstand wilden doen; 49 echter kwamen Inder daad tot afstand, de anderen bedach ten zich. Het regelen van de afstand, sinds 1040 gelegd in handen van een centrale commissie van de FIOM. heeft door het instellen van de adoptiewet en door de nieuwe bevoegdheden van de Raden van Kinderbescherming ook een ander aanzien gekregen. De FIOM Stelt zich daarom voor. de ze taken (na overleg met de betreffende instanties en met de minister van Jus titie! in de toekomst over tc laten aan de drie landelijke organisaties voor de ongehuwde moeder en haar kind. die dan gaarne zelf de verantwoordelijk heid willen dragen. De commissie zal moeders minderjarig zijn en zelf nog leiding en opvoeding nodig hebben. Het verblijf van deze meisjes in een tehuis voor moeders dat gericht is op de zorg voor de baby's zal, indien het samen blijven van moeder en kind niet in bei der belang is, beter kunnen worden ver vangen door een verblijf in een gast gezin tot aan de geboorte. Tegen langdurig blijven van de kin deren in tehuizen voor ongehuwde moe ders dient te worden gewaakt, zodat de «chter blijven bestaan als centraal punt moeder zich eerder rekenschap moet lllvc voor studie en advies. Weer een ander punt dat bij de re organisatie van het werk is betrok ken, vormt de inrichting van de tehui zen. Meer en meer wordt als een be zwaar gevoeld, dat alle ongehuwde moeders onder alle omstandigheden bi) elkaar zijn: vóór de geboorte, na de geboorte, in een houding van be slist afstand willen doen en met het verlangen zelf voor haar baby te zor gen. en bovendien nog in verschillen de leeftijdsgroepen. Hard nodig is het, differentiatie in de tehuizen door te voeren. Een commis sie van de FIOM heeft daarvan gron dige studie gemaakt en haar ideeën over „het ideale tehuis" vastgelegd in een rapport, dat toegelicht werd door dr. J. H. Hagenbeek, geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid. Tezamen niet meer algemeen aanvaard: een meer genuanceerd standpunt dat beoogt de moeder te helpen bij het nemen van haar beslissing met het oog op haar eigen toekomst en vooral van die van het kind, is daarvoor in de plaats ge- de toekomst van haar kifld- De leeftijdsgrens van 6 of 4 jaar is to verschillende tehuizen al verlaagd to' resp. 4 of 1 a 2 jaar. Voor dc tehulz.cn moeten normen worden vastgesteld, aldus dr. Hagen beek, en het is wenselijk, meer dan tol nu geschiedt soeiaal-genceskundigen bij het werk in tc schakelen. In Amerika Mejuffrouw mr. P. G. Prins gaf een beschouwing over hot moedcrschaps- werk In Amerika, dat veel verschillen vertoont met dat in ons land. In de V.S. streeft men ernaar, bij het publiek zowel als bij dc instellin gen een houding van begrip en toleran tie aan te kweken voor de ongehuwde moeder en haar kind. Bij de hulpver lening. die meer zakelijk wordt gezien dan bij ons en die minder geladen i-[ met sentimenten, tracht men een grote mate van flexibiliteit aan de dag te leggen. Een geheel npar probleem vormt in Amerika echter het rassenverschil. Om daarvan maar ie»- te noemen: niet- blanke kinderen worden veelal door blanke moeders grif afgestaan, maar deze worden niet geadopteerd cn grote zorg Is. waar men deze kindertn Centri 20552 burg

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2