P.v.d.A. nu milder over Toxopeus dan C.H. Met „De Barrets' terug naar Victoriaanse tijd Kamer klaagt over trage wetgeving van justitie NIEUWE LEIDSCIIE COURANT DON DEK DAG 15 NOVEMBER 1962 Scliuuk-vraag 313 Eén van de fijne studies die de Ibekende eindspelcomponist H. Rinck in zijn boek ..700 eindspelen" publi ceerde, is deze simpele stelling. Da me-toren-koning tegen dame-toren koning: het kan haast niet eenvou diger. De opgave: wit speelt en wint, is niettemin geen zaak van dom ge weld maar van een zeer diepzinnige Binnenlandse zaken ltum-1-ruuy 312 De stand in het probleem van de [heer L. van Duyn te Sassenheim was als volgt: Zwart: 7, 9, 21, 22, 27, 28, 29, 30. Wit: 31, 36, 3,7 38, 40. 44, 48, 49. Voor de oplossing speelt men ach tereenvolgens: 38—32. 27x38: 49—43, 38x49; 40— 35, 49x40; 35—33, 28x39; 48—43, 39x 48 31—26. 48x31; 36x18. 40x12; 26x 8, 9—14!; 8—3, 14—19; 3—8, 19—23; 8—17, 23—29; 176 met duidelijke Het juiste bod in het u voorgelegde biedprobleem, is: pas. Noord weet de sterkte van uw spel a geeft met een (straf)doublet te kennen, dat hij graag wil tegenspelen! 3 Ruiten zou 2 down gegaan zijn, wantziehier de volledige kaartver- J V Bridge A 5 9 10 9 7 A H V B 10 8 f B 2 In de praktijk ging Zuid ten on- fiehte door met bieden. Het eindcontract was 4 klaveren, dat weliswaar gemaakt werd, maar Jlechts 130 punten opleverde! Jack Diamond. Kruisivoovtl-piizzel zonder zwart Hor. 1. specerij-gebod; 2. land bouwwerktuig-elektrisch geladen atoom-gast; 3. gerucht-oude lengte maat-gemeente in Drente; 4. krui pend dier-vaarwel-maanstand; 5. te- :-meisjesnaam-iedere; 6. gemeen- a N. Brabant-dorp in Gelder- 7. gemeente in N.H.-meisjes- naam; 8. stad in Italië-onderdeel van weefgetouw; 9. ingevouwen Itrook-bijl. Vert. 1. madelief (Z.N.)-rechten in begrepen (afk.); 2. insekteneler-con- certzaal; 3. geul (gewestelijk)-alge- meen kiesrecht (afk.)-rivier in Duits- 1; 4. stok-preekstoel5. voorzet- muzieknoot- handschoenenleder; zwemvogel-telwoord-scheikundig element (afk.): 7. kan men op zit- |en-muzieknoot-bergp!aats; 8 rivier in Rusland-water in Friesland-maan stand; 9. verouderd woord voor boos- bekende. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. Gent, 4. weldra, 9. ere, 10. pan, 11. Ran, 12. Waspik, 14. ruit, 15. ten, 16. aan, 17. ed, 19. Naar- den, 22. rog. 24. kam, 25 Ned, 27. negeren. 30. To. 32. lel. 33. nes. 35. toen. 37. mispel, 39 ere. 40. mee, 41. ara, 42. lancet. 43. knar, Vert. 1. jeweer. 2. era. 3 nest, 4. wak, 5. 'n, 6. Drunen, 7. rai, 8. anti, 10. pi nakel, 13. pen, 14. rad, 16. Armenië, 18. Don, 20. Aar. 21. net, 23. Geleen, 26. dollar. 28. Gen, 29. nes. 31. stel, 34. span, 36. ora, 37 met, 38. era, 40. me. Tijdens marathon uitzending, "26 nov., postkantoren open Tijdens de marathon-uitzending van de AVRO via radio en televisie op 26 no vember ten bate van het te bouwen dorp voor blijvende invaliden zullen al le postkantoren in Nederland geopend zijn. Het publiek wordt hierdoor in de gelegenheid gesteld onmiddellijk geid 'e storten als bijdrage in de bouwkosten van Het Dorp. die ongeveer 24 miljoen gulden bedragen. Ook de PTT-employé's leveren hun eigen bijdrage aan deze ac tie. Zij zullen die avond vrijwillig dienst doen. Ze zullen voor deze worden betaald. Beernink„Minister halsstarrig* T~\E TWEEDE KAMER, die gistermiddag in plenaire vergadering de be- groting van binnenlandse zaken behandelde, heeft zich bij die gelegen heid over het algemeen wat minder kritisch tegenover minister Toxopeus opgesteld dan vorige maand tijdens het voorberaad in de openbare commis sievergadering. Een uitzondering vormde de heer Beernink (c.h.), die de be windsman opmerkelijk fors aanpakte. Ook de heer Smallenbroek (a.r.) liet zich te dezen niet geheel onbetuigd. Daarentegen bleek de socialistische kri tiek op b.v. het salarisbeleid veel van haar scherpte te hebben verloren. Weliswaar bleef de heer Blom (soc.) op tal van punten met de minister van mening verschillen, maar het besluit om de ambtenaren een uit kering ineens van 2,2 pet met een vloer van 135 te geven (resultaat van de naberekening van de „trend") noemde hij een „verstandige be slissing" waarmee hij zeer ingenomen bleek. Ook zijn partijgenoot Scheps had er behoefte aan de bewindsman te wijzen op het „kleine doosje balsem van waardering", dat hij in de „kist van kritiek" zal ontdekken. Niet alleen de heer Blom, maai hele Kamer juichte de nabetaling de ambtenaren over '62 toe. Van deze maatregel zullen vooral de laagstbezol digden plezier hebben. Toch had mer op dit punt nog wel enige wensen. Zc meende de heer Beernink, dat de na- betaling het geven van een uitkering ineens vóór het einde van dit jaar aan het lagere overheidspersoneel (naar ana logie van winstuitkeringen in het be drijfsleven) niet in de weg mag staan Voorts Werd van verschillende kanten gewezen op het nadelig effect van de late nabetaling voor de overheidspen- sioenen. Men wenste de uitkering in de pensioenen over '62 te zien berekend. De minister aoh'tte het wel mogelijk hiervoor een oplossing te vinden. Haar bezwaren tegen het ministeriële pensioenbeleid in het algemeen hield de Kamer staande. Maar. zo zei b.v. de heer Weijters (kath. v.). de bewindsman kan nog veel goed maken door op de Prinses verrukt over Hindoe-! -Keiligdi om Op de voorlaatste dag van haar be zoek aan India heeft prinses Beatrix gisteren een autoreis gemaakt ruim 170 kilometer. Zij zag onder meer hoe raderen van waterputten aan het draaien gebracht werden door ossen. Bij een put op het platte land gebruik te de Prinses de lunch, waarbij zij ii de gelegenheid was het dorpsleven gade te slaan. Zij heeft ook een bezoek gebracht aan het meer Pharatpoer, waar Rus sische ooievaars naar toe trekken de Siberische kou te ontvluchten. In Akbar bezocht prinses Beatrix het marmeren graf van de heiige moslem, Salem Christi, wiens voorspelling dat de Akbar een troonopvolger zou krijgen ertoe leidde dat de keizer zijn hoofdstad op deze „gelukkige" plek liet bouwen. Later moest de hoofdstad (Akbar) ont ruimd worden wegens het overstro mingsgevaar. In de avonduren bracht de Prinses en haar gevolg een bezoek aan de Taj Mahal, op ongeveer veertig kilometer van Fatehpoer. Zij werd hier rondge leid in het mausoleum dat de Mongoolse keizer Jahan drie eeuwen geleden heeft laten bouwen als graf voor zijn beeld schone vrouw. De Prinses toonde zich verrukt over de schoonheid van dit bouwwerk. Vandaag zou zij het heilig dom bij daglicht bezoeken. j aarde vrouw overleden aan brandwonden Een uitslaande brand van overigens geringe omvang heeft gisteravond het leven gekost aan een 72-jarige vrouw in Amsterdam-noord. De brand woedde op de eerste verdieping van een woning aan de Koekoekstraat. Het vuur teis terde de verdieping dermate dat zij on bewoonbaar werd. zodat acht personen dakloos raakten De bejaarde vrouw overleed korte tijd a de brand aan haar brandwonden randweerlieden met zuurstofmaskers op, hadden haar ernstig gewond uit het huis weten te halen. Van de dakloos geworden gezinnen kon er een van de drie gezinnen elders ondergebracht wor den. terwijl de andere familie haar bi vak op de zolder opsloeg. Naar de oor zaak van de brand wordt nog een onder- I zoek ingesteld. Bej valreep snelle beslissingen te nemen ten aanzien van de waardevastheid, de sa menloop en de invaliditeitspensioenen Sommige sprekers hoopten dat de nieu we Pensioenwet nog vóór het einde van de zibtingsperiode bij de Kamer zal wor den ingediend. Als dit niet mogelijk is zou voor enkele „knelpunten" een inte rimregeling moeten worden getroffen, zo vond o.a. de heer Smallenbroek (a.r.) De minister wees erop. dat het voor lopige ontwerp van de Pensioenwet thans bij het georganiseerd overleg ligt. Hij hoopte dat het g.o. met bekwame spoed zal werken. Veel meer wilde hij over -leze zaak niet zeggen. Evenmin liet hij zich uit over de reorganisatie van het g.o. De desbetreffende not nog in het overleg in discussie. Of interimregeling van bepaalde pensioen knelpunten nog vóór de totstandkoming van de nieuwe Pensioenwet mogelijk nodig is. wilde de minister nog wel eens bezien. maar. erg veel voelde hij daar toch niet voor. Mr. Toxopeus kon de Kamer voorts meedelen, dat nog deze week aan het g.o. een interimregeling voor de pen sioenen van invalide ambtenaren zal worden voorgelegd. Deze voorziening, waarbij bedoelde pensioenen zullen wor den opgetrokken, zal op 1 januari 1963 in werking treden, dus gelijktijdig met de interimregeling die minister Veld kamp voor de invaliditeitspensioenen van niet-ambtenaren heeft getroffen. De Kamer betwijfelde of de regeling de invalide ambtenaren wel op 1 januari a.s. kan ingaan; de tijd van voorberei ding is immers wel heel kort. Daarom informeerde men naar de mogelijkheid van voorschotten. De minister gaf hier op een wat vaag antwoord en dit was voor de Kamercommissie van binnen landse zaken aanleiding om met de minister „in retraite" te gaan. Na de heropening van de vergade ring deelde de minister mee: „Er be staat tussen de commissie en mij vol ledige eenstemmigheid over de wense lijkheid de interimregeling voor de invaliditeitspensioenen van ambtenaren met ingang van 1 januari 1963 te doen ingSan. Als de regeling omstreeks die tüd niet in het Staatsblad mocht staan, zullen aan de betrokkenen voorschotten worden verleend, waarbij een veilige marge in acht zal worden genomen." Advocaat Zoals gezegd was het gistermiddag vooral de christelijk-historische woord voerder mr. Beernink. die scherpe kri tiek had op minister Toxopeus. „Diens beleid is weieens moeilijk te steunen, omdat het, vaak moeilijk te volgen en moeilijk te begrijpen is," zo zei hij. De minister heeft zich zijns inziens te veel gedragen als een advocaat die zijn te genpartij. in casu de Kamer, bestrijdt. Zo verweet de heer Beernink de mi nister „halsstarrigheid" voor wat betreft zyn afwijzende houding tegenover de wens van de Kamermeerderheid om de kiesdeler aan te passen lijstverbinding togelijk te maken. Deze houding vond s c.h. spreker niet democratisch. Van :n minister van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie had hjj anders 'acht. „Ik hoop dat een hernieuwde poging van de Kamer om de Kieswet gewijzigd te krijgen bij een volgende minister van binnenlandse zaken meer ucces zal hebben," aldus de heer Beer- ink. De heer Smallenbroek (a.r.) bleek ich in deze kritiek zeer wel te kunnen vinden. De minister liet het allemaal gelaten jver zich heengaan. ..Wel meen ik er >p te moeten wijzen dat men mij moei lijk kan verwijten dat ik een bepaald standpunt verdedig," zo zei hij. En hij voegde eraan toe: „Het is niet zonder meer een - democratisch beginsel, dat wat de Kamermeerderheid wil, ook moet gebeuren." Een wijziging van de Kies wet bleef hij ook nu verwerpen op grond van de argumenten die hij in de openbare commissievergadering had aangevoerd. Moties Met alleen de stemmen van socialis ten. pacifisten en communisten vóór heeft de Kamer gistermiddag nog bij zitten en opstaan een motie-Franssen vullende bijdrage werd verzocht ten behoeve van gemeenten die aanspraak maken op een verfijning, maar die van die verfijning tot dusverre niet beter zijn geworden. Dc minister stelde vast, dat op deze wijze opnieuw de subjec tiviteit wordt binnengehaald, die Ka mer en regering juist hadden afgezwo ren. De motie vond hij „een verderfe lijke weg", die in strijd is met het sy steem van de financiële verhoudings wet. Wel beloofde de minister het hele vraagstuk van garantieuitkeringen en verfijningen aan de Raad voor de Ge- meentefinaneiën te zullen voorleggen en de Kamer op de hoogte te brengen van het advies van dit college. Daarmee ging de Kamermeerderheid akkoord. Bij de behandeling van de begroting voor het Provinciefonds diende de heer Franssen nog een motie in waarin van de regering werd gevraagd om in de vaststelling van het aandeelpercentage van het Provinciefonds in de opbrengst van de rijksbelastingen mede te ver disconteren de gevolgen voor de pro vincies van de per 1 januari 1962 ge nomen salarismaatregelen voor het over heidspersoneel. De minister bestreed de motie, maar beloofde met de Kamer commissie voor binnenlandse zaken te zullen gaan praten over de financiële positie van de provincies. De heer Franssen stemde er, op aandrang van andere sprekers, in toe de stemming over de motie aan te houden tot na dit overleg. Over de begroting van binnenlandse zaken heeft de Kamer gisteren nog geen beslissing genomen. Dat zal pas kun nen als te zijner tijd ook de afdeling Bescherming Bevolking is behandeld. Hoewel de begroting in de openbare commissievergadering reeds uitvoerig was besproken, heeft de behandeling in plenaire vergadering toch nog enige uren in beslag genomen, zulks ondanks de scherp gerantsoeneerde spreektijd. Vanavond op het scherm Albert can Dalsum. als Edward Moulton Barrett, één van de hoofd rolspelers uit het spel ..De Barretts van Wimpole street", dat vanavond door dc N.C.R.V. wordt uitgezonden. ■JPRook uit hun bewaard- haar toneelvoorstelling voor cle gebleven correspondentie. -elevisi-e mee terug naar de Victoriaan- Dc auteur Rudolf Besier heeft deze tijd, het. oude, in zijn voorname geschiedenis, die in wezen pover - het huis vol met doelloze vol wassen zonen en nerveuze jongemeisjes, die allen in één angst voor de vader leven- Alleen Elisabeth, de oudste, in wie hij nog „het kind van zijn liefde" ziet, is het voorwerp van een zieke lijke, evenzeer beangstigende ado ratie, die hij haar opdringt. In deze benauwende sfeer zullen zich wii vanavond kunnen kijken, ie grote liefdesgeschiedenis van Elisa beth en de wat meer naar de achter grond gedrongen idylle van haar jongere zuster afspelen. Het zal Albert van Dalsem zijn. die wij ziekenkamer-boudoir: het domein als de vader geplaatst zien tegenover de nu al 40-jarige Elisabeth, die Ellen Vogel als Elisabeth. Dat doet ons vijf jaren grote verwachtingen hebben van de op voering, die het immers van de opge Van belang is daarbij plaats het milieu, waarin retts" ontmoeten. Wij treden binnen de gecapitionneerde beslotenheid kringen stijve en'toch bijna geüxol- Celadon door grote innerlijke berocnn teerde Engeland van de vorige «en. m aiin spel uitgebeeld „The Barretts of Wimpole Street"» laata he, waarin „de Bar. een geromantiseerd spel op histor.e gebaseerd, geschreven voor televisn door Rudolf Besier, in vertaling van Nel Bakker opgevoerd. Tal van gevoelens bestormen de killrer. ,angzaam hersteUende wanneer hij de sfeer van dit in Engeland ziefcte. 'Zij staat buiten het normale zeer geliefde spel ondergaat. Want on- [even zy js ^én geworden met haar zweepte gevoelens achter de situatie zal dergaan moet men deze korte historie. zjektetoestand en leeft zich uit in haar moeten hebben. die liefde, tragiek, despotisme, stands- opmerkelijke gedichten, die o.m. de aan- Ton Kuyl speelt Robert Browning, vooroordeel, angst en romantiek van de dacht hebben, getrokken van de 34-jarige Anne Maria Heyligers 't zusje Henriëtte. zuiverste soort als een wazig net om ae ciichter Browning. Tussen deze twee is dat ook haar romance beleeft, kijker heenspinl. pen jnnjge correspondentie ontstaan. Opvallend eenvoudig, haast levenloos Nooit heeft Elisabeth hem echter willen van tekst is dit stuk. Als men het leest ontvangen: zij wil hem haar zwakte en is het briljant noch overmatig boeiend, haar gevorderde leeftijd niet vertonen, want het moet volkomen tot leven wor Eindelijk echter heeft zij zich laten den gebracht door de aankleding en overhalen en met het bezoek van Brow- vooral: door het spel van acteurs en njng begint het stuk. actrices. Niet al, Voor degenen die wat meer thuis zijn gekregen in de literatuur zijn de namen van het Waarin het moederloze gezin Barrett, dat befaamde dichterspaar Robert Browning veie volwassen kinderen lelt. verkeert, en Elisabeth Barrett Browning niet on bekend. Vooral de Portugese sonnetten FJa Dp<ilinOt van Elisabeth Barrett leven nog altijd *"1 en behouden hun vooraanstaande plaats Het lijdt nl. onder het despotisme van in de Engelse literatuur. -jc zeer gefrusteerde vader, die, teleur- De liefdesgeschiedenis van dit edit- gesteld in zün vrouw, reeds na de ge- paar, dat vijftien jaren volkomen huwe- boorte van het eerste van zijn elf kinde- lijksgeluk beleefde (daarna nam de dood ren een onwezenlijke afkeer van de Elisabeth op 55-jarige leeftijd weg) if Liefde kreeg. Zo erg, dat hij zijn kinde- bekend geworden uit de gedichten van ren van zich afstoot en ze belet, con- Van de vijf broers, die af c aan het spel te pas komen, speelt alleen Maxim Hamel een rol van enige beteke- Het stuk eindigt met het huwelijk van Robert en Elisabeth. Over hun geheim heengaan dat het karakter van een .o wy «=«=.i indruk hebben schaking draagt en dc vader in wanhoop de ontluisterde toestand achterlaat, valt het doek. In werkelijkheid begonnen, toen voor Elisabeth en Robert Browning vijftien gebrekkige jaren, duur be vochten, maar geboekstaafd in de an nalen der kunst. KLANKBEELD OVER TUNESIE Ombuiging spijtoptantenbeleid nog niet voldoende geacht DE MINISTER VAN JUSTITIE mr. Beerman heeft gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer veel waardering geoogst voor zijn voortvarend beleid op het terrein van de kinderbescher ming. Er is in dit opzicht heel wat gebeurd en daarvoor toonden de heren Van Doorn (kath. v.), Daams (soc.) en Meulink (a.r.) zich zeer erkentelijk. Naast deze lóf was er echter ook kritiek op het beleid van mr. Beerman, met name op het trage tempo dat de wetgevende arbeid van deze minister kenmerkt. Zo maakte de heer Meulink zich ernstige zorgen over de tot standkoming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. En de heer Van Doorn constateerde: „We zijn met de wetgeving vanwege het ministerie van justitie min of meer een jaar achterop geraakt. De minister maakt de in druk dat hij daarin berust." De heer Meulink meende, dat het tempo rnarin het nieuwe B.W. tot stand komt, )t een debacle kan leiden. Want zoals het nu gaat, lopen we vast en zoi het werk vijftien jaar nóg niet zün voltooid, r geen vaart in komt. zal het eerste boe'; reeds uwer zijn verouderd voordat het laatste (in 1980") is ingevoerd. De spreker vroeg zich dan ook af of het geen aanbeveling verdient een minister zonder portefeuille specaial met de arbeid nan het nieuwe B.W. te belasten. Hij klaagde ook over het uitblijven van an dere toegezegde) wetsontwerpen, zoals de Wet op het Nederlanderschap enz. Traditiegetrouw brachten de heren Meulink, Van Doorn, Daams en Van Dis (s.g.) bij deze begrotingsbehandeling ook weer het ministeriële toelatingsbeleid ten opzichte van de spijtoptanten en aan verwante groepen ter sprake. Hun kri tiek daarop was minder scherp dan in vorige jaren het geval was. Zo erkende de heer Van Doorn dat in het beleid keer ten goede is gekomen en dat de toelating ruimer is geworden. Met de 'neer Meulink was hij er de minister dank. baar voor. dat deze zijn in juli '61 gedane toezegging om binnen één jaar 2000 dos siers af te doen. royaal heeft lijkt. Desondanks meenden beide sprekers toch op een nog verdergaande verruiming te moeten aandringen, Mogelijk heeft de 83 it was al klaar lichte dag toen ik uit mijn ontwaakte. De deur stond op een kier en ik zag tot mijn schrik twee geweerlopen, die lang zaam naar binnen schoven. Ik sprong op. liet me met mijn volle gewicht tegen de deur vallen en schoof de grendel erop. Aan de andere kant klonken vrouwestemmen verward dooreen, er viel een schot en de kogel drong vlak langs mij heen een balk binnen. Mijn makkers schrokken wakker van dit schot i door een kier konden wij de vrouwen zien. die zich buiten verdrongen. Een paar waren er bij met geweren, de anderen hadden bijlen en ppels in de handen. Uit hun gekwebbel kon den wij opmaken, dat zij ons wilden vermoorden. De leiding leek te berusten bij Jenny, Martins weduwe. Mijn vrouw Sarah was er niet bij wel had ik haar sedert dagen gemist. Quintal werd razend van woede en zocht naar zijn geweer. Maar de vrouwen waren zo verstandig geweest, het in veiligheid te brengen, terwijl wij de avond tevoren zaten te drinken. „Dan zal 'k met een knuppel doodslaan!" brulde hij. Hij greep zijn schoffel en wilde de deur openrukken Wij hadden de grootste moeite hem in bedwang te houden. Op dat ogenblik klonken er twee schoten ach tereen, kogels floten over de hoofden van de hoofden van de vrouwen. Zij stoven gillend weg Wij deden de deur open en vluchtten de berg in de richting waaruit de schoten geklonken had den. Zij waren door Young gelost. Het ee-sle schot had hem duidelijk gemaakt, wat er aan de hand was en hij was het bos ingerend, waar hij kort tevoren voor alle zekerheid drie geweren had begraven. Want vrouwen blijven vrouwen. Sir: zij kunnen met de moed van de wanhoop vechten, maar hun mond kunnen zij niet houden En zij hadden nogal wat achting voor mister Young, zodat hij op het allerlaatste ogenblik iets was gaan vermoeden t was voor ons een gewonnen zaak. De vrou- durfden het niet op een vuurgevecht laten aankomen. Zij gaven zich over en hoewel Quintal het anders wilde, moest hij zich naar de meerderheid voegen wij schonken hun vergif- DF GROTE MUITERIJ BOUNTY GÜNTER SACHSE fenis. Young maakte hun overigens duidelijk, dat zij zouden worden neergeschoten als zij nog eens over zoiets durfden denken. De vrouwen kregen het hierna niet beter. Maar zij durfden niet meer in opstand komen. Wij lie ten hen met hun kinderen meestal aan zichzelf over. Ik verzorgde mijn akkers. Quintal en McCoy gingen samen op jacht en Young leefde eenzaam in zijn huis. Dit moet voor hem een moeilijke tijd zijn geweest. Wij waren eenvoudige zeelui, maar hij was van goede familie en had betere tijden gekend Het werd overigens nog erger. Er moet werke lijk een vloek op ons hebben gerust. Sir. dat wij zozeer met blindheid waren geslagen en onze on dergang tegemoet holden. Quintal kwam eens naar me toe, terwijl ik in mijn aanplant bezig was „IIou maar op met zwoegen. Alex." riep hij uit dc verte al. „Ga mee. ik zal je wat beters geven dan je slavenwerk!" Zijn gezicht was rood aange lopen en zijn ogen hadden de strakke glinstering lopen en zijn ogen hadden de strakke glinstering van een dronken man. Hij ging met mij het bos door en cle bergen over. naar de andere kant van het eiland. Daar zat McCoy onder een hoge boom en deed. iets met de oude koperen ketel die hij om onbegrij pelijke redenen mee van boord had genomen en altijd bewaard. Ik begreep op dat ogenblik wat zij gedaan hadden. Het schoot mij te binnen, hem vroeger wel eens te hebben horen snoeven, hij leerjongen in een stokerij was geweest wist. hoe men drank moest destilleren. Zodra hij mij zag riep McCoy met dubbele tong, „Alex. kóm eens hier. ik heb wat lekkers je!" Hij hield mij een mok met een grauwgroene vloeistof Voor. „Laat maar, William", zei ik, „dat heksenbrouwsel moet ik niet hebben". Ik was bang voor de gevolgen van deze uitvinding en op dat,ogenblik heb ik misschien nog over een grciiitje gezond verstand beschikt. „Ben je stapelgek!" schreeuwde McCoy. „Twee jaar lang heb ik alles geprobeerd, die plant en lie plant en .nu heb ik het eindelijk voor elkaai En zo'n stommeling wil niet eens proeven. Hier. pak aan. het gaat alleen om proeven'" „Niets wordt zo vlug over boord gezet. Sir. als goede voornemens en de duivel ligt altijd op de loer Jk proefde het brouwsel, gemaakt van cle tiwortel. die aan die kant van het eiland volop aanwezig is ik proefde nog eens. De drank had een scherpe, maar niet onaangename smaak Het >lot was. dat wij alle drie laveloos dronken „Ik zal niet veel meer uitweiden. Sir. Als de duivel je eenmaal in zijn klauwen heeft kom ji niet meer los. Wat er aan ons ongeluk nog ont broken had. was door McCoy met zijn rampzalige destiLleerderij verschaft. Wij werden beesten De vrouwen trokken zich hierna volkomen terug en op zekere dag bleken zij de nederzetting te hebben verlaten. Wij zochten hen op en vonden hen in de bossen op de bergwanden, maar op een ontoegankelijke plek. Zij hadden er een soort kamp ingericht, waar zij met de kinderen woon den Zodra wij dichterbij kwamen vloog er een kogel over ons heen en Jenny riep, dat zij ieder zou neerschieten die nog dichter naderde. En zjj hadden wapens en munitie in overvloed om ons van die kale rotshelling weg te schieten. Schel dend gingen wij terug. We waren bang. dat zij nog eens een overval zouden plegen om ons in cl- slaap te vermoorden. (Wordt vervolgd) gewijzigde verhouding met Indonesië een gunstige invloed op de toestand van de spijloptanten en zal als gevolg daarvan het aantal visum-aanvragen dalen, maar zolang dit niet vaststaat, moet het depart tement aannemen dat de nood nog groot :s. De heer Meulink waarschuwde dan ook voor te groot optmisme. De heer Van Doorn wees erop, dat dc minister in 384 gevallen in negatieve zin is afgewe ken van een positief advies vai missie-Van Vollenhoven. Een degelijke motivering van rlie afwijking had hij ge mist. Daarom achtte hij een nadere be studering van die gevallen noodzakelijk. S.G.P.-fractieleider ir. Van Dis sloot zich hierbij aan. Ook hij vond verdergaande verruiming nodig, al erkende hij dat on der deze minister meer ten behoeve van de spijtoptanten is gedaan dan onder vo rige bewindslieden. De socialist Daams nu te moeten be rusten in het uitblijven van een verrui ming en versnelling van het toelatings beleid. De Kamermeerderheid heeft de P.v.d.A. immers niet willen volgen bij een poging minister Berman vanwege zijn afwijzende houding naar huis te sturen. Mogelijk zal volgend jaar, na het aftreden deze bewindsman, de strijd om ver- iing meer succes hebben. Intussen zal de P.v.d.A.-fractie het beleid nauwlet tend volgen en streven naar verlichting i incidentele gevallen. Pornografie De heren Meulink en Van Dis stelden tijdens dit debat de bestrijding van de pornografie aan de orde. Om die bestrij ding (ook t.a.v. de z.g. „grenspornogra- fic") te vergemakkelijken achtte de a.r. woordvoerder een wijziging van artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht ge wenst. Hij erkende dat van enige terug dringing van de vloed van pornografische geschriften ed. sprake is. maar indruk wekkend is dit niet. „Men kan nog te kust en te keur kiezen uit een «root aantal geschriften". De heer Van Dis wees op de pornografische elementen in tal van letterkundige werken, die zelfs op scho len worden gebruikt. Bekende niet on langs een docent, dat hij een bepaald fragment niet aan de rooms-katholieke zusters op zijn school zou durven voor leggen De S.G.P.-spreker klaagde voorts over de zedenverwilderende in vloed van de moderne massamedia op de jeugd. Hij vroeg ook om maatregelen te gen de nudistenkampen. die hij in strijd achtte ir.et de goede zeden. Verschillende sprekers besteedden aan. dacht aan de verminderde belangstelling functies bij justitie en politie. Dc heer Meulink bepleitte een salarisverbe tering voor leden van dc rechterlijke incht. Hij en de heer Baeten (kath.v.t achtten een sociologisch onderzoek naar de posite van deze functionarissen ge- nst. De heer Meulink bleek voorts niets voelen voor recente pleidooien ten be- hoeve van minder openbaarheid bij de behandeling van strafzaken Dergelijke pleidooien gaan eenzijdig uit van hel J belang van de verdachte. Primair is eeh- het belang van de rechtspraak, die bij een zo groot mogelijke openbaarheid is gebaat. Vermeld zij nog, dat de heer Meulink pleitte voor liquidatie van de j Rijkswerkinrichting. Deze instelling is 1 z.i. uit de tijd; cr beslaat geen behoefte I Zonder veol hoop op succes vroeg ir. 4 Van Dis nogmaals om strafbaarstelling j van godslastering. Onverkort hield hij I voorts vast aan zijn positieve standpunt ten opzichte van de wederinvoering van de doodstraf in ons land. Op het huidige strafstelsel had hij veel kritiek. Dit gaat 4 uit van het welzijn van de maatschappij en van de delinquent en is niet meer pri- mair gebaseerd op de eis van voldoening aan de geschonden gerechtigheid Nu de Hoge Raad de verordeningen van het X Landbouwschap in strijd met de wet 2 heeft bevonden verlangde spreker voorts J terugbetaling van boetes aan de boeren lie wegens hun verzet tegen het schap X ajn bekeurd Dc begrotingsbehandeling zou heden- niddag worden voortgezet. Namens de :.h. tractie zou het woord worden ge voerd door mr. J. W. van Gelder. Tom Bouws schreef samen met dr. D. G. .Tongmans, van het Rijksmuseum -o voor Volkenkunde te Leiden voor het 4 IvRO-programma van 23 november >(18.20 uur) een klankbeeld over Tu- Jnesië, waarin de economische situatie J wordt belicht tegen de achtergronden van de Arabische cultuur in dit ge- bied. I&xcico' igr 22.0c' Dc organistenmaker: kor); Programma voor morgen uit Zwitserland (gr) 8.30 Lichte 1 V d zieken 8.33 Waterstanden vrouw 10.10 Gram 10,15 Moreen- l.) Viool cn olavccimbel: klass i Voor oudere luisteraars 12.00 plaat door Zweden 13.45 Plai Ine mui 14.05 Schoolradio 14 Duizendschot VARA: 7.00 Nws VPRO: :0 00 Schoolr.ic Politieke let VARA: Journaal VARA: 2C Rudi Carrell Show. ccvar progr 22 35 Perry Mason - Het geheim v Corregtdor-dollars, TV-film.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17