i t t Uw probleem is het onze Gesprek met a.r.-leiding niet juist weergegeven Typografen en uitgevers van de Bijbel bijeen Een woord voor vandaag M/%. cn^ Wijziging in misgebeden buiten bisschoppen om PLEEGZUSTER R.k. Ec. Hogeschool Tilburg in nieuwe gebouwen Dekens gevraagd voor Algerije M/k arif) WOENSDAG 11 NOVEMBER 1962 ANDERZIJDS KERNWAPENEN Dat kritiek zou komen op hun synodaal rapport betreffende kernwapenen wisten de hervorm den van te voren, wat dat betreft kunnen ze dus niet teleurgesteld zijn. Die kritiek is in sommige gevallen misschien wel wat feller uitgevallen dan verwacht was, maar de opzet, namelijk om een gesprek te hebben over deze ge weldige moeilijke problematiek is in ieder geval gelukt. Terwijl er nauwelijks gerea geerd werd op het zogenaamde Pugwash rapport, beginnen nu de bladen en ook de kerkelijke bladen van andere kerken aan dacht aan de hervormde uitgave te besteden. Ook gereformeerden laten zich niet onbetuigd. Een vrij scherpe analyse gaf de Haag se predikant dr. B. Rietveld in het „Centraal Weekblad". Hij wil gaarne zijn instemming ge ven aan het geschrift waar het oproept om toch alles te doen wat mogelijk is om de vrede in de wereld te bewaren, maar heeft toch „ernstige bedenkin gen". Onder dat kopje vervolgt hij tenminste: TXJCH meen ik, dat dit geschrift. A ook al komt het van de synode van de hervormde kerk, die na de oorlog vele verstandige dingen ge zegd heeft en werkelijk pastorale brieven heeft doen uitgaan, een misgreep is. Ik stel mij in de plaats van de mensen, die in deze tijd de eerst verantwoordelijken zijn, voor wie het atoomvraagstuk niet een zaak is van ernstige studie en be zinning. maar van onmiddellijke verantwoordlijkheid in een harde praktijk. Laat men toch ook denken aan de regering en aan de generaal, die de taak hebben agressie van buiten te weren. Hun wordt door dit schrijven juist in een tijd, dat zij met al hun zinnen gespannen letten op de geva: *n, die land en volk kunnen bedreigen, het wapen uit de hand genomen. Dit is op zijn minst een zeer ingrijpende daad. Wanneer een synode zo iets ern stigs uitspreekt, moet zij zich ver plaatsen in de situatie van iemand als Kennedy, wiens plaats, wat men overigens voor opinie over hem mag hebben, toch wel door niemand in deze dagen graag inge nomen zou worden. kelijk aanmatigend. de beste wil kan ik dit geschrift niet minder dan naïef noemen. Het lijkt wel geschreven door mensen, die zich gesteld hebben buiten de historie. Het riekt heel erg naar de studeerkamer. Ik zou mij nog kun nen voorstellen, dat het geschreven was door mensen van beneden de dertig. Dat het geschreven zou zijn door mensen, die bewust de laat ste wereldstrijd hebben meege maakt. kan ik mij niet indenken. EV IS dat deze redeneringen. We krij gen de voorstelling, alsof er een aantal partijen in de wereld wa ren. die ieder voor zich en alle gezamenlijk bouwen aan een vre dige samenleving, maar die helaas wel eens verschil van mening heb ben en dan met de wapenen be slechten wie de sterkste is en dus gelijk heeft. De synode schudt dan het hoofd en zegt: dat moeten „wij" niet doen. Neen, allicht niet. Ér is een veel betere weg: samenspre- ken en tot rechtvaardige oplossin gen komen, waarin ieders noden verdisconteerd zijn. Maar wat, als een krankzinnige door valse filosofieën meegesleept, een heel volk tot dwaling weet te verleiden en tot de verschrikkelijk ste misdaden in staat blijkt te zijn? Wat, wanneer zo'n geniale geestes zieke in zijn eigen en anderer land de huizen gaat binnendringen en mannen, vrouwen en kinderen niet meer gaat doden of verminken, maar ze gaat te schande maken, vernederen, krenken in hun zie len, psychisch gaat pijnigen en ont- Er is natuurlijk veel aan gele gen het leven te behouden. Maar er zijn situaties, waarin maar één ding met ere te doen valt, name lijk zich te verzetten tot de dood. En dat moment is m.i. zeker ge komen, wanner degenen, die geen helper hebben, worden bedreigd met ontering. Ook al komen zijzelf bij deze verdediging om, zo zijn ze toch bewaard geworden voor din gen erger dan de dood. En ik meende, flat juist christe nen zulk een situatie onder de ogen zouden kunnen zien, omdat zij we ten van een vrede, die de aardse vrede ver te boven gaat en niet geroofd kan worden door welke aardse oorlogsverklaringen ook; en van een leven, dat het biologisch voortbestaan ver te boven gaat, om dat het blijft, dwars door de dood tot in het eeuwige leven; en om dat zij weten, dat wel de demen ten zullen verbranden en vergaan, maar deze wereld herschapen zal worden tot een tevoren nooit geken de luister. Op pag. 13 van het geschrift le zen we: „Moet de kerk daarom wel iets anders doen dan oproepen tot boete en gebed, iets anders dan de mensen vermanen, dat zij het Woord van God aannemen, dat tot hun redding kan dienen en dat zij zich bekeren van hun onrechtvaar dige wandel vóór de dag des He ren komt?" Het klinkt natuurlijk onaanvecht baar. Maar hoe zonder enige onder scheiding is het als een algemeen heid neergeschreven. Wil men dit inderdaad met dezelfde nadruk zeg gen aan het adres van onze konin gin en van Chroesjtsjew? Stelt u zich eens voor, dat een predikant deze dingen zó gezegd had in 1944! DE synode wil de kernwapens vervangen door conventionele wapenen. Dus wel de kanonnen en bommenwerpers van de tweede we reldoorlog. maar geen nucleaire krachten. Dit begrijp ik niet goed. Ik kan mij wel voorstellen (al ge loof ik er niet aan, omdat de boos heid veel dieper zit dan dit schrij ven schijnt te menen), dat een agressor de wapens laat zinken als zijn tegenstander weerloos zijn on gewapende handen laat zien. Wan neer hij echter tot de tanden met conventionele wapenen is toegerust uitnodiging BÉUtt hebben? Ik kan mij voorstellen, dat een christen afziet van zelfverdediging, namelijk wanneer het alleen om hemzelf gaat en hij om het getui genis zijn rechterwang aanbiedt, wanneer hij op de linker geslagen wordt. Zodra hij echter geroepen wordt de ellendige en zwakke te verdedigen (en de overheid is in die positie), dan heeft hij de taak te zorgen, dat zijn krachten toerei kend zijn. Ieder heeft zijn taak. De over heid heeft haar onderdanen te be schermen. De kerk heeft het evan gelie in deze wereld te prediken, zo, dat de agressie verdwijnt en het moment komt, dat de overheid het zwaard kan neerleggen omdat er geen bedreiging meer is. Wat de kerk nu gedaan heeft is de over heid aantasten in haar goddelijke roeping en haar het zwaard, dat zij als Gods dienares dragen moet. uit de handen r Berghuis over brief Scholten c.s.: Ieder heeft recht zich te uiten' (Van onze parlementsredactie) traal Comité van a.r. kiesver enigingen, dr. W. P. Berghuis, meent, dat de groep verontruste anti-revolutionairen, die zich met een schrijven tot de kiesverenigin gen heeft gericht, de resultaten van het gesprek tussen de groep en het moderamen v^n het Centraal Co mité „eenzijdig, onvolledig en daarom onjuist" heeft weergege ven. Dr. Berghuis heeft gisteren een verklaring over de actie van bovengenoemde groep afgelegd. „Wij leven in een vrij land en als anti-revolutionairen binnen een de mocratisch partijverband, zodat ieder het recht heeft zich te uiten, zoals hij meent, dat te moeten doen", aldus dr. Berghuis. In dit verband wil hij dan ook nog buiten beschouwing laten, of het organisatorisch wel juist is, dat een in landelijk verband optredende groep van anti-revolutionairen zich rechtstreeks tot de kiesverenigingen richt en of zij zich niet beter publie kelijk tot het Centraal Comité had kunnen richten. Eenzijdig Wat dr. Berghuis wel onaangenaam heeft getroffen, is. dat deze groep thans publiekelijk eenzijdige conclusies trekt omtrent een tot tweemaal toe gehouden uitvoerig vertrouwelijk gesprek van het moderamen van het Centraal Comité met een deputatie van de groep. Hy acht het met name onjuist, dat de groep, alvorens tot publikatie van zü beschouwt als de resultaten var gesprek over te gaan, op zijn minst de gesprekspartner, het moderamen van het C.C. daarin had moeten kennen, en in ieder geval had moeten zorgen, dat de publikatie het gevoelen van het mode- ien juist weergaf. Dit geldt temeer de groep uitlatingen van het mode- icn naar buiten brengt en interpre- Een dergelijk overleg heeft niet plaats gehad en daarom acht dr. Berghuis het geen in de brief van de groep aan het Centraal Comité d.d. 10 novemiber van een afschrift eveneens aan de kiesverenigingen is toegezonden als resultaat van het gesprek wordt ge noemd eenzijdig, onvolledig en daarom onjuist. Relativering Dr. Berghuis wil thans op de inhoud van het vertrouwelijk gesprek met de groep niet ingaan. Zo nodig zal dit naderhand kunnen gebeuren. Hy zou alleen willen stellen, dat er van een nei ging tot relativering van de a.r. beginse len, zoals door de bezwaarden wordt ge steld, by de leiding van partij en Kamer fracties geen sprake is. „Overigens zou ik de kiesverenigingen willen adviseren zich niet te richten de actie van deze groep, maar op het punt, waarom het haar in concreto gaat, n.l. de kandidaatsstelling, vertrou wen te hebben in het beleid van het Centraal Comité in deze, en voorts, zo als dat by de structuur van onze partij past, naar eigen inzicht en met wijsheid te werk te gaan." De staatssecretaris van sociale zaken volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, die de verontruste anti-revolutio nairen als lystaanvoerder wensen, heeft gisteravond desgevraagd meegedeeld, nog geen commentaar op de brief te kunnen geven. Hy heeft van de groep (die wordt geleld door prof. mr. L. W. G. Scholten en dr. D. Vreugdenhll, bei den te Utrecht) geen afschrift van de brief aan de kiesverenigingen ontvangen. (Advertentie) co m 's morgens Prof. G. A. Lindeboom publiceert 2e deel Boerhaave's brieven De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappeiyk Onderzoek heeft iu het begin van dit jaar prof. dr. G. A. Lindeboom, hoogleraar in de interne ge neeskunde aan de Vrye Universiteit in Amsterdam, een subsidie verleend voor de Engelse vertaling en uitgave van het tweede deel der brieven van Herman Boerhaave (1668-1738) Het eerste deel van deze correspondentie, dat prof. Lin deboom eveneens met Z.W.O.-subsidie in de Engelse taal heeft uitgegeven, kwam in juli jongstleden van de pers. De uitgave van Boerhaaves brieven vormt een onderdeel van een door prof. Linde boom geredigeerde serie, welke de titeJ „Analecta Boerhaaviana" draagt. Het tweede deel van Boerhaaves brie ven is bereids naar de drukker en zal waarschijnlijk in het begin van 1963 verschynen De brieven van Boerhaave bevinden zich in binnen- en buiten landse archieven en om ze voor uit gave gereed te maken, heeft prof. Linde boom zich in hoofdzaak van microfilm opnamen bediend. Deze opnamen moes ten natuuriyk eerst getranscribeerd wor den. waarna de Latynse tekst in het Nederlands werd vertaald. Bij dit ver talen heeft de hoogleraar de medewer king ontvangen van thans wyien prof. dr. Het tweede deel bevat honderd-drie-en- veertig brieven, waarvan een aanzienlyk aantal nimmer is uitgegeven. Onder de brieven uit het tweede deel bevinden zich weer vele interessante epistels, gelyk het dringende verzoek, dat de Russische kanselier Ostermann. namens de czarina, aan Boerhaave deed om haar lüarts te willen worden Ook kan men er een schrijven in aantreffen van de oecumenische patriarch van Con- stantinopel. waarin deze een leerling by Boerhaave aanbeveelt. Prof. Lindeboom heeft de brieven niet chronologisch ge rangschikt. maar systematisch naar de correspondenten. Drukwerk begon met de bijbel. Toch werd dezer dagen pas de eer ste bijeenkomst gehouden van de belangrijkste drukkers, ontwerpers en uitgevers van de bijbel met vertegenwoordigers van de ver schillende bijbelgenootschappen, om te komen tot betere, aantrekke lijker bijbels, die een moderner uiterlijk hebben en beter passen in onze tijd. Deze bijeenkomst werd gehouden in Stuttgart. De conferentie werd belegd op uitno diging van de Verenigde Bijbelgenoot schappen, een wereldgemeenschap van bijbelgenootschappen uit vele landen in het kader van de jubileum actie van het 150 jaar oude Wurtenbergse Bijbel genootschap. Reeds jarenlang staat dit genootschap bekend om zijn weten schappelijke uitgaven, zoals Kittel's He breeuwse Oude Testament, Rahlfs Sep tuaginta en Nestle's Griekse Nieuwe Testament. Ook door de uitstekende kwaliteit van de Duitse bijbels die dit genootschap uitgeeft, kreeg het grote bekendheid. De bespreking ging uit van een groot aantal ontwerppagina's van de bijbel zoals die door verschillende ontwerpers uitgewerkt zijn voor nieuwe uitgaven die binnenkort van de persen in Stutt gart zullen komen. De uitgevers en ontwerpers hielden zich in hoofdzaak bezig met een studie van en discussie over de toepassings mogelijkheid van verschillende uitga ven van de bijbel. Zij zochten een evenwicht tussen een functionele bijbel en een esthetisch uiterlijk, en bestu deerden de betekenis van de stille re volutie die zich op het ogenblik vol trekt op het gebied van lay-out en let- Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algcsal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. tertypes bij de nieuwe uitgaven die de persen komen. Gezocht werd nieuwe wegen om bij het u"~~ van bijbels zich naar deze 1 grafische „new look" te richten. De afgevaardigden van de bijbelge nootschappen vroegen zich af hoe de recente veranderingen die zich bezig zijn te voltrekken binnen de westerse cultnur de publicaties van bruikbaarder uitgaven van de bijbel kunnen stimule ren en welke krlterla met succes toe gepast kunnen worden bij het zoeken naar een juist typografie en lay-out om de mensen van Afrika, Azië en Zuid- Amerika aan te spreken. Deze eerste ontmoeting resulteerde natuurlijk nog niet in wereldschokkende besluiten. De problemen werden echter duidelyk gedefineerd en geanalyseerd door mensen als Georg Kurt Schauer uit Frankfurt, Max Caflisch uit Zurich, E. A. Nida van het Amerikaans Bijbel genootschap in New York, mevrouw B. Warde uit Londen, en R. A. E. Daniell van het - Indiase Bijbelgenootschap uit Bagalore. In het bijzonder werden bij gedragen aan de conferentie geleverd door John Dreyfus van Cambridge en R. Wagner uit Berlijn, J. Tschichold uit Bazel. E. Fredericksen uit Kopenhagen en vele anderen. De conferentie luister de bovendien aandachtig naar een posante rede van dr. G. W. Ovink uit Amsterdam over de problematiek va de geïllustreerde bijbel. Benei Jisraeel wil naleving beslissing opperrabbinaat De zevenduizend in Israël levende le den van de Benei Jisraeel (Zonen van Israël) afkomstig uit India, waar nog dertigduizend leden van deze sekte le ven hebben de Israëlische regering en de Jewish Agency aansprakelijk ge steld voor de kosten van hun reis terug naar India. Hoewel zij reeds vele jaren in Israël wonen hebben zij gedreigd het land zullen verlaten, als de beslissing van 1 opperrabbinaat van Israël niet wordt nageleefd. Reeds lang is het in Israël een troverse of de Zonen van Israël wel tot het Joodse volk gerekend moeten den. Een bezwaar hiervoor was, dat het niet bekend is of zij de Joodse huwe lijks- en scheidingswetten gedurende de eeuwen, dat zij afgesloten waren var de rest van het Joodse volk hebben na geleefd. Dat leidde ertoe, dat tal van rabbij nen in Israël hen als niet-Joden be schouwden en hun derhalve geen huwe lijksinzegening wensten te geven. Enige maanden geleden heeft het opperrabbi naat van Israël bepaald dat de Zonen van Israël Joden z:;n. Deze beoaüng wordt echter niet door alle rabbijnen nageleefd, waardoor de Benei Jisraeel weer naar India dreigen te vertrekken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: W. Vroeginde- weij te Barneveld; te Haaften (toez.): J. Vroegindewey, kand. te Bleiswyk; te Cu- baard, Fr.: E. Baart te Nieuw-Stadska- GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Rotterdam voor het Gereformeerd centrum als jeugdhaven- predikant: B. ter Haar; kand. te Rotter- Geen beroep meer: J. Baayens, kand. der Geref. kerken te Goes deelt ons mede dat hij geen beroepen meer in overwe ging kan nemen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Buitenpost: W. Wierenga te Noordbergum; te Niezijl-Kommerzijl: Joh. Strating te Alkmaar-Broek op Lan- gedyk. CHRIST. GEREF. KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Als de profeet Elia ronddoolt in de diepste geestelijke duister nis en aan God, Wiens zaak hij met de inzet van al zijn krachten heeft gediend, zijn laatste wens voorlegt, denkt hij, dat het nu wel spoedig afgelopen zal zijn. „Het is genoeg. Neem nu mijn leven maar." Elia zal spoedig ontdekken, dat God nog heel wat méér plannen met hem heeft. God stuurt een engel naar hem toe, midden in de trieste eenzaamheid van de woestijn. En dan staat er zo simpelweg in 1 Koningen 19, dat die engel Elia aanraakt. Die engel gaat dan geen be togen houden en Elia ook niet vertellen, dat God alle begrip voor Elia's problemen heeft. De engel praat helemaal niet. Hij geeft Elia een eenvoudige opdracht: Sta op, eet! Elia moet eten van de koek, die voor hem staat, en drinken uit de kruik, die erbij is gezet. En als Elia toch weer aan zijn. laatste slaap wil beginnen, wordt hij opnieuw aangeraakt. En hij hoort de engel zeggen:Sta op, eet, want de reis zou voor u te ver zijn. Dan, eindelijk, geeft de profeet zich geivonnen. Hij eet en drinkt en dat is genoeg voor veertig etmalen! Vreemde wegen gaat God met Zijn kinderen. Als wij er niet meer tegenop kunnen, nodigt Hij ons uit te eten en te drinken. Als alle deuren gesloten lijken, zendt Hij een engel om 'ons aan te raken. De reis is ver en zwaar en zonder het voedsel, dat God ons wil geven, halen wij het einddoel niet. Zijn u en ik daar van nu ook wérkelijk overtuigd? Of laten wij Gods aanbod aan ons voorbijgaan? Advertentie P3 LU CD n 's middags Paus Johannes beslist Meer dan een maand heeft het rooms-katholiek concilie, dat op het ogenblik in Rome bijeen is, no dig gehad om het eerste rapport té bespreken. Gisteren voerde de laatste spreker het woord over het onderwerp liturgie. Alle voorge stelde veranderingen zullen nu in intern beraad eerst verder worden bestudeerd, zodat later de resolu ties besproken en aangenomen zullen kunnen worden. Inmiddels heeft de paus laten blijken het vlugger te kunnen, want buiten het concilie om bracht hij een wijziging aan in het zogenaamde confiteor, de canongebeden van de mis. Voortaan zal daar de naam Jozef genoemd mogen wor den en wel onmiddellijk na Maria. Kardinaal-staatssecretaris Cicognani heeft de bisschop op het concilie mede gedeeld dat de paus dit 'besluit heeft ge nomen ter herinnering aan het huidige tweede Vaticaanse concilie dat onder be scherming van Jozef is geplaatst. Met deze wyziging heeft de paus de eerste verandering aangebracht van de laatste 1300 jaar in het hart van de rooms-katiholieke mis. Het besluit van ae paus om ceze verandering buiten een uitspraak van de bisschoppen van het concilie om te nemen, werd gemotiveerd met de woorden: „Paus Johannes vol deed hiermee aan de wensen van vele bisschoppen op het concilie die de naam van Sint Jozef in een gebed ter herden king van de heiligen wilden toevoegen." De laatste wyziging in de canon van de mis vond plaats onder paus Gregorius de Grote, die Ln 604 overleed. Volgens een theoloog, die op het con cilie als adviseur optreedt, getuigt deze beslissing van de interesse die de Rooms Katholieke Kerk koestert voor de wer kende man. Jozef is de sohutspatroon van de arbeidersbeweging. In ogen van protestanten is deze verandering, die op zichzelf weinig of niets betekent, toch wel een nieuwe uiting van de situatie waarin deze kerk verkeert. Het is opmerkelijk dat bisschoppen meer dan een maand i ten discuteren over veranderingen, en de paus dan een dergelijke wijziging aanbrengt over hun hoofden heen, zonder hen om hun oordeel te vragen. Zijn enige verdediging is dat „vele bisschoppen het wensten". Ongetwij feld zal dit besluit door vele pro testanten geïnterpreteerd worden als een nieuwe uiting van de macht het centrale gezag en de onderge schikte plaats van de bisschoppen. Toen het besluit aan de bisschoppen werd medegedeeld was de paus zelf niet aanwezig. (Advertentie) BLOEDWIJN Gistermiddag is in Tilburg, in aanwezigheid van koningin Juli ana, het nieuwe gebouwencom plex van de rooms-katholieke economische hogeschool aan de Hogeschoollaan geopend- Daarbij heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, een rede gehou den. Hij zei o.m.: „Zoals een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toe komst, zo zal een volk, dat aan de toekomst denkt, bouwen aan zijn onderwijs". Mr. Cals wees erop, dat ook de overheid aa% het onderwijs bouwde, de laatste decennia in steeds sterker mate. „Uw hogeschool bezit reeds leerstoelen 'oor bestuurswetenschappen en voor taats- en administratief recht en spoe- culteit zal kunnen omvatten, L— ter Cals. De commissies, die mij de af gelopen jaren hebben geadviseerd over de uitbreiding van het wetenschappeiyk onderwys in ons land, zijn tot de con clusie gekomen dat de behoefte, zowel in de maatschappywetenschappen, zal toenemen. De uitgevoerde berekeningen wezen erop, dat in deze laatste sector de belangstelling voor juridische studie nog enige stimulering kon verdragen, zodat een uitbouw van de economische hogescholen met een juridische faculteit reeds uit dien hoofde verantwoord is". De minister vestigde dacht op dat alom gaande ontwikkeling de richting van een groei het aantal raakpunten tussen de economische, de sooiale en de juridische studie. Op dit gebied is een vruchtbare samenwerking nodig, aldus de bewinds man. „Uw instelling heeft in dit opzicht pioniersarbeid verricht. Het wetenschap pelijk onderwys zal goed doen juristen. Door het uitblijven van Amerikaanse surplusvoorraden heerst in verschil lende delen van Algerije hongersnood. De winter valt in en er is gebrek aan dekens en kleding. Deze mededeling werd gedaan op een spoedsamenkomst in Genève van het Christian Commit tee for Service in Algeria (C.C.S.A.) waarin behalve de afdeling hulpver lening van de Wereldraad van Kerken ook verschillende nationale en inter nationale oecumenische en kerkelijke hulpverleningsorganen zitting hebben. De hulp aan Algerye wordt in hoofd zaak geboden door drie instanties, het Rode Kruis, een rooms-katholieke organi satie, en de C.C.S.A. Elk van deze drie heeft de zorg voor een speciaal deel van het land. De C.C.S.A. heeft de verant- woordelykheid aanvaard voor het gebied rond Constantine en Batna, dat door 1.400.000 personen bevolkt is. Het is duidelijk, dat de jonge Algerijn se staat, die na negen jaar strijd met enorme problemen te worstelen heeft, slechts over zéér beperkte middelen be schikt. De Algerijnse regering kan mo menteel noch materieel noch financieel helpen. Juist in het gebied, dat aan de C.C.S.A. is toegewezen, is de situatie het moeilijkst. Dank zy de bereidwilligheid van het Rode Kruis en de r.k. organisa tie konden tydelijk voorraden worden ge leend, zodat de voedselvoorziening voor alsnog door kan gaan. Een en ander is slechts een noodoplossing en de C.C.S.A. heeft daarom in het bijzonder op de Europese landen en kerken een beroep gedaan alle krachten te willen inspannen teneinde de voedselvoorziening in de ko mende maanden te verzekeren. Als een van de leden van de C.C.S.A heeft de Stichting Oecumenische Hulp in ons land deze dringende oproep overgeno men en haar gironummer 5261 te Utrecht voor financiële bijdragen opengesteld. Voor de ontvangen gelden zullen levens middelen worden aangeschaft. Daarnaast organiseert genoemde Stichting een de kenactie. Voor het eerder genoemde ge bied is behoefte aan 650.000 dekens. Het verzamelpunt hiervoor is: Oecumenische Hulp, p.a. pand „Varekamp", Borneoka- de, Amsterdam Havens Oost. De dekens moeien zo mogelijk franco en voor 1 december gezonden worden. king Niettemin achtte de minister het ge wenst dat de hogescholen zich by de op zet en ontwikkeling van juridische fa culteiten de nodige zelfbeperking opleg gen. „Vooral geldt dit voor de sociale faculteiten, omdat is gebleken dat het op kwantitatieve overwegingen eerder ge wenst is de belangstelling voor de socio logische studie af te remmen dan te sti muleren". Rectorale rede Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw en de 35e dies natalis heeft de rector-magnificus van de hoge school, prof. dr. F. J. P. van Dooren een rede gehouden, waarin hij gewaag* van een historische gebeurtenis en steldt, dat „door het bezit van een eigen huis de mogelykheid is geschapen meer zich zelf te worden, zich duidelijker af te te kenen voor de buitenwereld en een meer eigen sfeer en geborgenheid te bieden aan hen, die bij haar thuis willen zijn". De contouren van het gebouw wekken associaties op aan een bastion, een cita del- ergo aan een sterke woning, een te huis bij uitstek. Gezeten in een dergelijk gebouw, dat sterkte en geborgenheid symboliseert, zullen wij ervoor dienen te waken, dat wij niet tot de „gezete- nen" worden. Wij zullen derhalve zorg moeten dragen voor intensivering van de inter-academiale contacten, vooral met de zusterfaculteiten. Onze hogeschool mag geen geïsoleerd bastion worden van waaruit ongemotiveerde zelfgenoegzaam heid straalt. Hij zal een betrouwbare post moeten zijn in de academische linie, van waaruit de wetenschappelijke waar heid wordt veroverd en verdedigd", al dus prof. Van Dooren. (Advertentie) Cf LU QQ m 's avonds jJ* 400 tot 500 gram kalammonsalpe- 12 november ter, 400600 gr. superfosfaat 20 pet. «n 600700 gr. patentkali per 10 vier kante meter. Zodra de grond en het weer het toelaten, moet u de zaden op wat verouderd. De Nederlandse rijzen zaaien op 60 cm rijafstand en Jurisprudentie 1962 vermeldt namelijk 50 cm uit elkaar. Ze groeien als augur- schuim genoemd, maar dat geeft onder nummer 394 de volgende uit- ken of komkommers, waarvan ze ook warring met een bekende delfstof. Dit farniiie zijn. Het gewas wordt echter zwaarder Aanvulling op antwoord: Ons ant woord in het blad van 12 nove inzake het accepteren van geld iemand die na de verkoop huis is blijven inmiddels om het zoutvrij te maken of kan men het zo in de kooi hangen? Antwoord: Zeeschuim is het rugschild van de zeekat of gewone inktvis, waar van de Latijnse naam sepia offici nalis is. Het wordt ook wel Brieven, die niet voorzien zijn I /an naam en adres, kunnen niet I beantwoord worden. Geheimhou- I ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband j houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. hiervan door de hypotheekhouder toe stemming had van de eiser, die dat huis kocht om het zelf te bewonen en thans daarvan nog eigenaar is, nog in het huis te blijven om een andere wo ning te zoeken en voor de duur enigszins afgeplat cn in het bc* i acht korte en lange armen. Uen tot Het lkha,m•",&"ïïji£ud rs; ïif rL*rient ze oogsten als ze vijftien tot vijfen- rugschelp is wit, met bruine vliezige kerken twintig cm lang zijn geworden. U kunt randen, breed en ovaalvormig. Deze de op een donkere, koele plaats of in schelp spoelt overal op het strand een ijskast nog tien tot veertien dagen Soms spoelt ook het hele dier i r„ bewaren. In een koude bak kunt u al zeeschuim wordt in kooien van vogels formatorische kerken dus de oorspron- .vas! Op die ma de Nederlandse lieverlede toe overgegaan alle noten even lang aan te houden. Dan was men van alle tnoeilijkheden af. Het ritmisch zingen dat verblijf aldaar lljks een vergoeding verschuldigd is in casu geen sprake van een huur overeenkomst tussen eiser en gedaag de; de vordering tot opruiming tegen gedaagde is derhalve toewijsbaar". In het kort komt het dus hier op i februari-maart maande- drie zaden i bij voorkeur gehangen. De vogels pikken dan hierin weliike wiize i gewone pot of pers- en slijpen hiermee ook hun snavelti*» 1 eitje pot. Later laat men alleen de beste bij. U behoeft het geen bepaalde be staan. Na enige weken kan de volle grond op de al aangegeven afstanden uitplanten. Snoei komt er niet bij te pas. Alleen moet men de gele bladeren uitsnijden. Het aantal dat de betrokken vragensteller vruchten per plant hangt af inderdaad een kans heeft bij een pro ces. Of alle rechtscolleges het met de ze uitspraak eens zullen zijn en of in dit geval een proces gewonnen kan worden, is een andere vraag. In elk geval is er een kans. Vraag: Hoe moet kussa geteeld wor den? Moet de plant gesnoeid worden? Moet de top eruit gehaald worden en ja: bij hoeveel bladeren? Mag er i onbeperkt aantal vruchten aan ko- n*of moet men dit beperken? Heeft extra bemesting nodig? AntwooraU kun' kussa telen op de grond, de watervoorziening en de be mesting. 'De plant is uit Azië afkom stig. Over de smaak wordt zeer ver schillend geoordeeld. De groente kan op velerlei manieren, rauw of gekookt, worden toebereid. Vraag: Verschillende malen heb ik op het strand iets gevonden, dat men zee schuim noemt. Het heeft de vorm van langwerpige schelp. De ene kant handeling te geven. Vraag: Wanneer en hoe is het rit misch zingen toegepast op de psalmen in de eredienst? Antwoord: De melodieën van de psalmen zijn voor een groot deel ont leend aan volkswijsjes in de 16de eeuw, die natuurlijk ritmisch werden gezon gen. De oorspronkelijk Franse psal men werden ritmisch gezongen. Een bezwaar is, dat de Nederlandse berij ming te weinig rekening hield met het zingen. Pas later i ngen van hele noten ontstaan Vraag: Als huurders van woningen, zonder aan de eigenaar iets te vra gen. een nieuw slot in de deur laten zetten, is de eigenaar dan verplicht dit te betalen? Antwoord: De reparatie van een voordeurslot is iets dat gewoonlijk ten laste van de verhuurder komt. De huurder moet dus deze reparatie aan de verhuurder overlaten en hij mag alleen de eigenaar de vervangingskos- ten in rekening brengen als de repa ratie zo dringend nodig was, dat dit ritme, waardoor bij het zingen wel niet op de verhuurder kon wachten. eens verwarring bestond. De berijmer Datheen vertaalde de psalmen te let terlijk uit het Frans zonder er reke- wat hard en de andere zacht. Nu ning mee te houden, dat Nederlandse ik gaarne willen weten eigenlijk is. hoe het ontstaat en wan- meeste op het strand voor- koude. liefst niet te droge, humusrijke komt. Welk nut hebben kooivogels met stalmest of kunstmest, bepaalde wijze woorden soms langer of korter zyn dan Franse. Bovendien konden de mees te mensen het notenschrift niet lezen, zodat zij ln de kerk sterk afhankelijk waren van de voorzanger, die ook niet de verlieskansen groot zijn. als de eigenaar uitstedig i„ willig was en er gevaar bestond voor insluiping of als de huurder het huis anders niet meer in of uit kon. De huurder zal dit laatste moeten bewij zen. Het is dus dikwijls de huurder niet aan te raden over deze kosten te procederen, daar de kosten hoog en

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2