Woningbouw: NORMEN voor LAWAAl-wering „Vijfdaagse" van invloed op de bouwproduktie Wet op de paramedische beroepen goedgekeurd Zo boeiend was de televisie Pantoffelheld werd het eindelijk te machtig vóór het scheren Dagbladen (47) ongerust over reclametelevisie DE GROTE MUITERIJ BOUNTY WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 25. V<x brillpr, cboo- Advies Normalisatie-instituut Hogere eisen aan isolatie zijn noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) IET Nederlands Normalisatie instituut heeft nieuwe normen t. Sara opgesteld voor de geluidwering in de itoningbouw. Ir. P. A. de Lange van Je technisch-physische dienst T.N.O., ou* Delft, kondigde op de gisteren in itrecht gehouden bondsdag van de machir. aat 41 Üphen -.Kamer voor aankoop Van Gogh-collectie ie Ove Levert; Met warme instemming heeft de Twee- ^.ale Kamer gistermiddag het wetsont werp aanvaard tot goedkeuring ivereenkomst, die deze zomer tussen Staat der Nederlanden en de Vincent _j„i Gogh-stichting is geslotfen. Deze ~jjvereenkomst heeft ten doel het unieke zeer kostbare privé-kunstbezit ïehh V' W' van Gogh- neef van de hi»3wmde schilder, voor ons land te be den. De verzameling waar het hier gaat, bevat ongeveer 150 schilderijen 400 tekeningen van Vincent ;h, voorts de brieven van de schilder in zijn broer Theo, en verder 150 schil- frijen en tekeningen van schilders als 15..-. N® krot, Mamet, Pissarro, Gauguin. Tou- ^use-Lautrec, Bernard, Monticelli. Deze collectie is door ir. Van Gogh Tuil oor 18.470.000 aan genoemde stichting rergedragen, op voorwaarde dat dit be- ig vóór 1 juli 1963 zal zyn betaald. Om stichting in de gelegenheid te stellen :eraan te voldoen, heeft de staat zich '%rbonden rente en aflossing te garan- en van een door de stichting ie lening ten bedrage van de gevraag- 18,5 miljoen. De staat heeft voorts zich genomen voor het bewaren verzameling een Rijksmuseum Vin- 2 RisPunt van Gogh te bouwen, dat terdam (in de buurt van het Rijksmu- Stedelijk Museum) zal worden jvestigd. ^Over het wetsontwerp werd gisteren lens de hele Kamer het woord ge roerd door de c.h. fractieleider dr. Ti- Hij bleek bijzonder ingenomen met it voorgestelde transactie en prees de imilie Van Gogh om haar royale daad. Set staat immers vast, dat de jig bij verkoop in het buitenland islvoud zou opbrengen van de prijs de familie thans bereid is haar twtbezit in de stichting onder te bren- 5. Ook staatssecretaris Scholten w.) toonde zich dankbaar dat op de- atijze een zo unieke collectie JU behouden blijft. Hij herinnerde er- at dat een buitenlands blad de de stichting „de grootste kunst- asactie van de twintigste eeuw" heeft ffloemd. Luns mist Williams Prach- ti ten ;ebleven pritzc-n ollenei- ast la- Bond voor Materialenkennis de ver schijning aan van een nieuwe uitgave van het instituut waarin deze nor men zijn opgenomen. In vergelijking met het eerste norm ontwerp van het instituut in 1952 zijn de nieuwe normen aanzienlijk zwaar der. Dit komt omdat men hogere eisen kan stellen aan de moderne construc tiemethoden en bovendien omdat men de normen beter wetenschappelijk kan formuleren. Een van de belangrijkste vernieuwin gen vormen de akoestische eisen, die gesteld moeten worden aan de vloeren. Eisen die zowel de luchtgeluidsisolatie als de contactgeluidsisolatie betreffen Volgens deze normen zou nog slechts een klein percentage van de vloeren van de bestaande woningen aan de nieuwe eisen voldoen. Klassen Het instituut onderscheidt twee klassen bij de geluidwering: de klasse .matig", die het minimaal sociaal verantwoorde peil definieert en de klasse „goed", waar voor nadere eisen worden gesteld dde wél van betekenis zijn voor de beperking van de geluidshinder maar waarvan toe passing nog op economische en prak tische bezwaren stuit. Over dit onderscheid merkte ir. De Lange op dat de categorie matig slechts moet worden beschouwd als een mini- num. Zelfs de normen in de categorie goed" garanderen nog niet geheel dat de geluidshinder wordt vermeden. De op. stellers van de normen betreuren het, zo zei hij, dat men de klasse „matig" heeft moeten opnemen. Deze normen worden gauw tot „ideaal" verheven. Het zal lang duren voordat men de normen in de klasse .matig" als onder de norm zal gaan beschouwen. De bedoeling van de uitgave van het instituut -is de bouwer nuttige wenken te geven om het grote probleem van de ge luidshinder in de moderne woningbouw op te lossen. Jammer noemde spreker het dat deze normen nog niet kunnen worden gesanctioneerd. Het woord is nu. i hij, aan de overheid. Voorlopige lijst van V.V.D.-kandidaten (Van onze parlementsredactie) De verkiezingsraad van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie heeft de voorlopige lijst samengesteld van de kandidaten voor de Tweede-Kamerver kiezingen van volgend jaar. De eerste tien kandidaten zijn in het gehele land dezelfden, hoewel de volgorde plaatse lijk soms enigszins verschilt. De huidi ge minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, is landelijk lijst trekker. Na hem volgen: mevr. mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, R. Zegering Hadders, mr.W .J. G. Geertsema, prof. dr. H. J. Witteveen, ir. D. S. Tuijnman, dr. K. van Dijk, mevr. G. V. Van So- meren-Downer, dr. K. Portheine en E. G. Stijkel (thans staatssecretaris van verkeer en waterstaat). Daarna volgen (als nummers 11 tot en met 25): J. C. Oorver, mej. mr. T. T Th. Ten Broecke Hoekstra. J. H. Cou- zy, mr. dr. C. Berkhouwer, i A. Kuiper-Struyck, ir. L. G. Oldenban- ning, mr. A. M. Joekes, C. A. Kame raad, M. Visser, mevr. mr. E. Veder- Smit, H. H. Jacobse, G. de Jong, J. Louwes, mevr. H. A. A. L. de Vries- Van der Hardt Aberson, dr. J. N. den Ende. Ook deze 15 kandidaten zijn overal dezelfden De overige kandidaten zullen in het gehele land verschillend zijn Opvallend is, dat mr. F. G. van Dijk i prof. Korte weg, die deel uitmaken an de huidige Tweede-Kamerfractie, i het geheel niet meer op de kandida tenlijst voorkomen, hoewel zij zich wel kandidaat hadden gesteld. Nieuwe kan didaten onder de eerste tien zijn prof. Witteveen, de heer Stijkel, ir. Tuijn man, dr Van Dijk en dr. Portheine. De vergadering van de WD. die in januari bijeenkomt, kan nog wijzigin gen aanbrengen, waarvoor echter een tweederde meerderheid van het aantal afgevaardigden nodig is. Meer maatregelen tegen rabies De wijziging van de Veewet, noodza kelijk om de hondsdolheid doeltreffend te bestrijden, is gisteren ook door de Eerst Kamer op vlotte wijze aanvaard Zonder hoofdelijke stemming ging de Se naat ermee akkoord, dat de minister van landbouw meer bevoegdheden krijgt om maatregelen te nemen teneinde verbrei ding van de epidemie tegen te gaan. MINISTER VAN AARTSEN MEENT: is van minister Luns naar New A;rcz|ïork. Suriname, Tobago en Trinidad A pM>igt in de war te lopen. Dr. E. Wil de minister-president van Trini- iie gisteravond op Schiphol aan- i, deelde mede, dat hij pas over en dagen naar zijn land zal te- Hierdoor zal minister Luns de pre- :r van Trinidad net mislopen. Pre- sr Williams, die begin oktober een icieel bezoek aan ons land bracht, inj odigde minister Luns toen voor een 1 Tgenbezoek uit. Hij verkeerde echter in de veronder- lling, dat minister Luns pas op 30 avember of 1 december in Trinidad aankomen. Hij hoopte hoe dan ook minister is. die op het ogenblik als leider van Nederlandse delegatie in New York, algemene vergadering der VN bij- 'oont, toch nog te ontmoeten. ie minister van volkshuisvesting bouwnijverheid mr. J. van Aartsen meent dat de invoering van de vijf daagse werkweek in de bouwnijverheid een verlaging van de bouwproduktie ten gevolge heeft gehad. Minister Van Aartsen, die gisteravond in Utrecht voor de a.r. kiesvereniging sprak, zei dat het jaar 1962 een ongun stig jaar voor de bouwproduktie weest. Met name het eerste kwartaal gaf een bijzonder ongunstig beeld. Hij schreef dit toe aan de slechte weersom standigheden en de invoering van dc vijfdaagse werkweek. Hij pleitte voor bevordering van b-9». industrieel bouwen. De overheid, zo zei hij, heeft hierbij een stimulerende taak. De overheid zou voorts, volgens minis ter Van Aartsen, regulerend moeten blijven optreden, zou dit niet gebeuren dan zou er wel veel gebouwd worden en misschien wel meer dan thans, maar dan zouden de woningen met de lage huren en de lage stichtingskosten van de bouwmarkt worden verdrongen. De restrictie die de regering heeft moeten toepassen voor bouw in de vrije sector was nodig, zo zei de minister, omdat de woningen in de vrije sector de gesubsidieerde woningen dreigden te overvleugelen. Het is evenwel een mis- vassing, zo zei hij, dat de woningen in de vrije sector alleen maar dure bunga lows en villa's zijn. Het is gebleken dat het merendeel van de vrije sectorwonin- rijksgoedkeuring werd aangevraagd, verhoudingsgewijs geen hoge stichtings- en bouwkosten hadden. IUW ELS Ten slotte hoopte minister Van Aart sen dat de subsidiepolitiek voor de wo ningbouw wordt opgeheven, waarbij bij zich realiseerde dat hiervan de eerste jaren geen sprake zal kunnen zijn. Het beleid moet. zo zei bij, worden gericht op de vrijheid van de mens, die zelf zijn eigen woning kiest en zelf zijn huur bepaalt. Zo spannend vond de familie L. aan de Oude Boekeloseweg in Hengelo maan- dag het televisieprogramma, dat het nauwelijks doordrong, dat de ftrintig- jarlge L. R. de kamer binnenstapte om hulp te vragen voor zijn auto, die niet wilde starten. „Straks mompelde slechts een der aanwezigen gefascineerd naar het beeldscherm kijkend. R.. die wat erg diep in het glaasje had gekeken, ging weer naar buiten. Daar maakte hij zich plotseling zo kwaad op het gezelschap binnen, dat hij een steen greep en een ruit vernielde. Maar zelfs het glasgerinkel kon de kijkers niet van het toestel weg lokken. R. greep ver volgens een fiets van een der gasten en gooide die dwars door de serredeuren. Dat verbrak de spanning binnen. Een drachtig stoven de kijkers naar buiten i zetten R. hardhandig van het erf. De onfortuinlijke automobilist liep daarop naar het huis van zijn broer in de buurt. Daar voelde men er ook al niet veel voor hulp te bieden. Uit wraak wilde R. de boel kort en klein slaan, maar de inmiddels gewaarschuwde po- litie kon deze wraakoefening verhinde- ren. R. werd naar de cel gebracht. In- middels keek de familie L. alweer naar de televisie. TJET comité dat namens zevenen- veertig dagbladondernemingen, met in totaal meer dan 2.200.000 abonnés, een concessie voor de ex ploitatie van reclametelevisie heeft aangevraagd, heeft een voorlopige verklaring uitgegeven over de me morie van antwoord op de nota reclametelevisie. Het comité zegt hierin onder meer dat de beste oplossing bij eventuele invoering van reclame televisie in ons land zou kunnen worden gevonden door de exploitatie van de reclame aan de dagbladen over te laten en het verzorgen van de programma's aan de daarvoor meest in aanmerking komen de instanties op te dragen. Op deze Kleine ru zies werden grote ruzies JJIJ WILDE sparen voor de oude de, waarin M. zijn vrouw te lijf gin WILDE sparen voor de oude dag, de 73-jarige Amsterdamse conciërge. „Die oude dag is er al", meende zijn heel wat jongere echtge note echter. De kleine ruzies werden grote ruzies. Driemaal had de oude man op haar verzoek de woning ver laten. Steeds haalde zij hem weer te rug. De vierde maal weigerde hij te vertrekken. Toen die ruzie over f25 op 21 mei van dit jaar. Hij ontstak in blinde woede, sloeg haar met een pook en een groot stuk hout. De vrouw kreeg een hersenschudding, hoofdwonden, een gebroken pols en een gebroken handbeentje. Voor de Amsterdamse rechtbank hoorde de bejaarde man gisteren zestien maan den met aftrek tegen zich eisen we gens poging tot doodslag. Het is gemakkelijk om te zeggen ..Het spijt me", zei verdachte in zijn laatste woord, „maar berouw is heel wat anders en dat heb ik." inmiddels geheel her- steld. Zij waren getrouwd nadat M. de vrouw, een oude jeugdvriendin, in 1959 had ontmoet. Hij was toen weduwnaar •De laatste tijd haatte ze mij en wenst» ne dood," aldus de verdachte. „Mijn ze- ïuwen werden hierdoor aangetast" Tijdens een bezoek aan familie ln Amersfoort, waar de bejaarde conciërge nog al wat dronk, ontstond opnieuw Zwijgend reisde het echtpaar huis. Ook de volgende morger werd er geen woord gesproken. Toen plotseling, ontstond de woordenwisse ling over de f25 en er kwam een uit barsting van maanden opgekropte woe- (Van i parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft glstermid zonder hoofdelijke stemming haar Kdkeuring gehecht aan een afzon- erlijke wettelijke regeling van de zg. «medische beroepen. Daaronder «den verstaan beroepen als hellgym- ut en masseur, fysico-technicus, ra- «logische laborant, orthopedist, ortho- tdische instrumentmaker, diëtist er Unisch analyst. De nieuwe regeling de min of meer chaotische «stand op dit terrein een eind te i n. Ze beoogt beunhazerij tegen >o en een goede beroepsuitoefening bevorderen. Beunhazerij komt b.v. voor op het tbied van de fysico-therapie. Daar «ken „instituten" met hoogtezon idere apparatuur zonder dat van vol- L deskundige medische mede ding of leiding sprake is. De nieuwe wet definieert het parame- «ch beroep als het verrichten var indelingen of het verstrekken van ad- ben, die op het terrein van de ge sskunst liggen. Dit beroep mag, vol- de wet. echter door nietgenees- mdigen worden uitgeoefend, mits de '■oefening geschiedt onder leiding of nan wij zing en onder controle arts of een tandarts. De wet geeft :or de paramedische beroepen alge- öe regelen voor wat betreft oplei- examinering. tuchtrechtspraak, «houding tot artsen en tandartsen Deze regelen zullen voor elk be- afzonderlijk in algemene maatre- i van bestuur nader worden uitge lokt. D« Kamer bleek over het algemeen '1 met het wetsontwerp te kunnen ""men. al waarschuwde men tegen 'Wtiaasting bij de uitvoering. Minis- Veldkamp wees er nog eens op. o, de paramedische beroepen niet «r uit onze samenleving zijn weg te '■Dten. De beoefenaars van deze be- *Pen hebben zich gespecialiseerd in •smeken, die de toch al zo overbelas te artsen door gebrek aan tijd niet vol ledig beheersen. De totstandkoming een wettelijke regeling voor deze beroe pen is echter bijzonder klemmend, omdat de beunhazerij op dit gebied niet afneemt, maar integendeel toe neemt De bewindsman deelde nog mee, dat de werkgroep-Muntendam, die het vraagstuk van de paranormale genezers (waarop de regeling geen be trekking heeft) heeft bestudeerd, thans met zijn arbeid is gereed gekomen. Het uitgebrachte rapport is nu in studie bij de departementen van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie. Over de inhoud zal contact worden opgeno men met de Maatschappij ter bevorde ring van de geneeskunst Kamer aanvaardt Noodwet V oedselvoorziening (Van onze parlementsredactie! De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het ontwerp Noodwet Voedselvoorziening aanvaard. Dit geeft de regering bevoegdheid om in geval van oorlog, oorlogsgevaar of ande- buitengewone omstandigheden (zoals rampen) de zorg voor de voedselvoor ziening geheel of gedeeltelijk op zich te m. Met gebruikmaking van deze be voegdheden kan de regering zo nodig ■oortbrenging, afzet en verdeling van tevensmiddelen geheel beheersen. De mi nister van landbouw en visserij mr. Ma- rijnen. die het ontwerp verdedigde, had geen bezwaar tegen de aanvaarding van amendemcnt-Droesen (kath.v.), dat iets bevredigender regeling van de schadevergoeding voor het ter beschik king houden van goederen en produkten voorstelde. Voordien had de Kamer zonder hoof delijke stemming en zonder discussie het ontwerp-Hamsterwet goedgekeurd. Deze regeling wil het hamsteren van goederen tn buitengewone omstandigheden tegen- Een proef zal U overtuigen: maakt elektrisch scheren volmaakt! I Een bijzónder actief ingredient in Blett richt het baard- haar op een speciale manier hoog uit de huid op. Hierdoor kunt U zich nu veel dieper uitscheren dan normaal! Bovendien scheert U zich vlugger, lichter en vooral.... beter! Door Blett blijft U veel langer glad geschoren U ziet er 's avonds nog even schoon uit als 's morgens. trokkenen hun belangen verzekerd weten, ook het bedrijfsleven dat ge baat is bij deskundige exploitatie van de reclame, aldus het comité van dag bladen. In zijn verklaring merkt het comité op dat in de memorie van de staats secretarissen praktisch geen rekening is gehouden met de belangen van de dagbladen. Hert comité meent dat van geen ernstige poging blijkt om na te gaan welke consequenties de invoering van commerciële televisie voor de dagbladen heeft. Evenmin heeft er sinds de nota 22 februari 1961 werd ingediend enig overleg met de 47 plaats gehad. Het comité wijst verder op dat er onvoldoende garantie is dat "zomin aÏÏe bij ïrproblëónTbö- de m de Nederlandse samenleving met haar sterk uiteenlopende meningen en overtuigingen essentiële positie van de dagbladpers geen gevaar loopt. Het meent dat dit gevaar slechts kan wor den afgewend door de dagbladonder nemingen bij de exploitatie van tv- reclame te betrekken en hen op reële wijze in de resultaten te laten delen. VERONICA BREIDT ZENDTIJD UIT De commerciële zender Radio Ve ronica gaat met ingang van 30 novem ber op vrijdag- en zaterdagavond van elf uur tot één uur 's nachts ook uit zenden. De leiding van Veronica heeft speciaal deze avonden en uren aan het begin van hert vrije lange weekend daarvoor uitgekozen. NTS oordeelt „Zaak reclame-tv" in strijd met juiste rechtsbedeling DE N.T.S. en de omroepverenigingen hebben een scherp protest laten horen tegen de voorstellen van de re gering in de memorie van antwoord op de nota reclametelevisie. De betref fende besturen vinden de voorstellen in strijd met een juiste rechtsbepaling, ge speend van elke zin voor werkelijkheid en bovendien bemoeilijken ze een ver antwoordde ontwikkeling. De organisaties verwijten de regering dat er nooit werkelijk overleg heeft plaatsgehad en dat ze ook inzage hebben gekregen van de nieuwe voorstellen. De N.T.S. en de omroeporganisaties staan zo ruim mogelijk vrijheid van meningsuiting voor en de beschikbare zendtijd moet verdeeld worden volgens vaste wettelijke normen. Volgens het systeem van de reeering echter krijgen alle grote geestelijke, maa'pchapplijke en culturele stromingen minder vrijheid van meningsuiting dan een willekeurige groep van particuliere ondernemingen wier enig belang economisch is. Ver wijzing naar een eventueel derde pro gramma is nog niet reëel. De staatssecretarissen hebben te wei nig oog gehad voor de personeelsmoei- lijkheden van de omroeporganisaties, terwijl bovendien de commersiële tele visie onontkoombaar personeel zal trachten aan te trekken van de bestaan de organisaties. Dat dan bovendien nog voorgesteld wordt dat de N.T.S. en de verenigingen meer zendtijd gaan ver zorgen op het momenrt dat de commer ciële televisie zal starten, geeft aldus het communiqué, blijk van een schier onbegrijpelijk gebrek aan inzicht. De N.T.S. en dc omroeporganisaties willen de mogelijkheid open laten, dat ook andere gegadigden zendtijd krijgen, mits volgens voorwaarden en normen die gelden voor dc N.T.S. er. de vereni gingen. Met verwondering hebben de vereni gingen kennis genomen van het feit. dat de minister met voorstellen komt zonder het advies in te winnen van de commis sie, die hij heeft ingesteld om hem te adviseren over belangrijke vraagstuk ken op het gebied van radio en televisie. Sowjetunie bouwt hoogste tv.-zender De Russische televisie bouwt op het ogenblik de hoogste TV-zender ter we reld, d.w.z. van de grond af berekend. De zender verrijst nl. op de spits van de 2137 m. hoge Aktau-berq en is bedoeld om de ontvangst in de streken van Taskjent te verbeteren. De zender zelf wordt niet abnormaal hoog. de, waarin M. zijn vrouw te lijf ging Volgens rapporten was deze uitbar sting wel verklaarbaar. M. handelde in een bewustzijnsvernauwing, zodat mede gezien zijn leeftijd hem zijn daad niet geheel kan worden aange rekend. Goeie kerel Hij staat bekend als een zachtaardig man, die bejaarde conciërge, die zijn gehele leven nimmer met de justitie in aanraking kwam. Zijn werkgevers wj» ren altijd zeer tevreden over hem. Hil kreeg voor zijn werk in de oorlog het kruis van verdienste '40—'45. „U bent met ere 73 jaar geworden maar in 1956, toen u de vriendin uit uw jeugd weer ontmoette, begon het drama van uw leven," zo zei de president. Verdachte ontkende, dat hij zliu vrouw had willen doden, hoewel hij dit bij de rechter-commissaris wel had ver klaard. „Het heeft niet aan u gelegen dat alles nog betrekkelijk goed is af gelopen". zo vervolgde de president Tijdens de vechtpartij was een boven buurman gaan kijken op het gegil van de vrouw. De officier van justitie achtta poging tot doodslag bewezen. „Volgens de rapporten is verdachte een goeie kerel, misschien zelfs wel te goed. Men hield bij de eis rekening met de leeftijd, zijn onberispelijk verleden en het feit. dat het huwelijk hem min of meer was opgedrongen, waardoor zijn rust werd verstoord. Bovendien zijn bij dergelijke ruzies altijd twee schuldigen, zo meen de de officier. De rechtbank zal over veertien dager uitspraak doen. Commentaar FAN DE N.C.R.V. nam de N.T.S. gisteravond een opvoering over van de eenacter „De rechtspraak" geschre. ven door Bertrolt Brecht. Dit is een van die kleine flitsende lichtstralen op de symptonen van angst en ellende die kunnen ontstaan in een dictatoriaal geregeerd land, waar het oorlog ts en waar niemand, ook goede oude vrien den niet elkaar kan vertrouwen, als het gaat om de vernietigende verwar, ring'onder de meedogenloze machts- greep. Alle lof komt toe aan de acteur Wim van den Brink die. gesteund door uit. stekend spel van de bijrollen, een voor- treffelijke creatie gaf van de tot ver twijfeling gebrachte rechter, die uit. spraak moet doen in een totaal verloren zaak. waarin hij de schuldige machts. hebbers niet mag kwetsen, maar deze helaas aan beide kanten vindt, hetgeen tot zijn eigen ondergang moet leiden Een bittere terugblik op een tijd die nog niet zo lang voorbij is. Later op de avond was er voor de N.C.R.V. een zeer voorlichtend forum- gesprek over feiten en nut van het Nederlandse gevangeniswezen. Onder beproefde leiding van prof- dr. I. A Diepenhorst discussieerden twee geleer. den in het strafrechten twee leden van bcstadnde magistratuur, te weten resp mr. G. W. F. van der Valk Bouman, prof. mr. W. H. Nagel, prof. dr. Rijksen en mr. J. P. Hustinx. over de vrijheids, beroving op zichzelf die veel indrin. gerder vormen aanneemt dan het leken. publiek denkt, over veroudering (slech. te gebouwen) en vernieuwing (open gevangenissen) in het gevangeniswezen en de gevolgen daarvan. Ook de af- wijzende houding van het publiek te. genover vrijgekomen delinquenten werd nog eens scherp in het licht gesteld. Ook werd openlijk besproken het recht en de betekenis van straffen en de eenvormigheid van de gevangenisstraf op zichzelf. De conclusie moest wel leiden tot de wenselijkheid van de bouw van nieuwe gevangenissen en tot de erkenning van de noodzaak dat het Nederlandse volk doordrongen wordt van de urgentie daarvan. Een heldere en dikwijls onthullende discussie over een belangrijk onder- werp, die ü>lj zeer konden waarderen. SECRETARIS OTEM NIET ONTEVREDEN Omdat er nog geen gelegenheid is geweest de memorie van antwoord in zake de nota over reclametelevisie in details te bestuderen heeft de O.TIM. Onafhankelijke televisie-exploitatie- maartsdhappij) nog geen officieel com mentaar op het regeringsstandpunt in zake de reclametelevisie. Dr. P. Gros, public relations officer en secretaris van het werkcomité van de O.T.E.M., zegt in een voorlopig com mentaar, waarmede hl) overigens de O.T.E.M. niet wil binden, dat het ver heugend is te constateren dart de staats secretarissen vasthouden aan het sy steem van een zelfstandige programma- maatschappij, zoals de O.T.E.M. steeds heeft bepleit. Verder valt op, aldus dr. Gros, dat opnieuw sterk de aandacht is gevestigd op de juridische argumen tatie met name waar hert gaat om ar tikel 10 van het Verdrag van Rome, dat handelt over de vrije meningsuiting. In afwachting van het tot stand komen van het derde tv-net zal een verdeling van de zendtijd voor hert tweede net tussen N.T.S.-omroepen enerzijds en O.T.E.M. anderzijds in een verhouding één staat tot twee een punt van ernsti ge overweging voor de O.T.E.M. zijn. Daarenboven is het verhelderend in de memorie van antwoord een berekening te vinden, waaruit blijkt dat een finan ciering van het tweede tv-programma niet mogelijk is uit de opbrenst der kijkgelden en dat voor een verantwoor de programmaverzorging de Inkomsten uit de reclamegelden hard nodig zijn. aldus het voorlopig commentaar van dr. Gros. vanavond soliste: Modcr muz (opn) 21.» Enkele hoofdlijnen in zing 31.55 Metropole - ---- - 19.00 V d kinderc ïo.io joi; VARA: 20.00 Nws 20.05 Grand-Gal 20,35 De Fuif, hoorspel 21.50 Voet' VPRO: 19.30 V d Jeugd. ,,Wij kunnen niet veel beginnen, Alex", zei Young, „Zij hebben de wapens in handen en ze zijn op hun hoede. Meen je, dat we het beter zouden hebben onder het regime van die twee daar in het bos? McCoy is aan de drank en Quin tal is net een roofdier soms." Ik zei, ,,U dient de leiding hier te hebben, mister Young. U weet, wat er gebeuren moet. Ach, als ik maar weer de oude was, ik zou de wilden de nek breken!" Het deed me pijn, dat Young zo moedeloos was. Hij antwoordde, „Het gaat niet. Alex. Ik ben niet gezond meer. Soms vraag ik me af. of ik de volgende dag nog haal." En zo was het. Sedert wij op het eiland waren leed hij vaak aan ademnood en dan moest hij soms dagen aaneen blijven liggen. Anders was het misschien heel anders afgelopen met ons. Ik liet het er overigens niet bij. En op een zekere dag konden wij dank zij de hulp van de vrouwen twee geweren met munitie bemachtigen. am ze in bezit en trok er, zo vlug mijn benen mij wilden dragen, de bergen mee in. Wij spraken af. dat zij de volgende dag de nederzetting zouden aanvallen om met onze hulp de beide inheemse dwingelanden te overweldigen. „Goed", zei Quintal, en hij wees met zijn duim rer zijn schouder het bos in, „maar we hebben hier nog een, die we kunnen missen. We gaan schoon schip maken". Hij doelde op Menalee. En wij besloten dat hij eerst moest sterven. Ja het as een gruwelijk, bloederige geschiedenis, me- Maar toen ik de volgende morgen voor dag en dauw behoedzaam naar de nederzetting terug sloop was alles al achter de rug. Onze vrouwen hadden het niet meer kunnen aanzien, dat hun mannen door twee inheemsen werden onder drukt en vooral zij, die bij de opstand de man nen hadden verloren, hadden wraak gewild. Susannah, de tengere vrouw van Young, had in diezelfde nacht Tetahiti met een bijl doodgesla gen, terwijl hy sliep. Young zelf was naar Nehou gegaan, die de wapens onder zijn beheer had, en had om een geweer verzocht. Hij beweerde een OP DE GUNTER SACHSE van de verwilderde varkens te willen schieten, die in zijn tuin huishielden. Nehou gaf hem het wapen cn zei, „Goed laden, en goed raken, hè?" Young laadde het geweer en hij raakte voor treffelijk. Nehou was op slag dood. Menalee werd door Quintal neergeschoten toen zij des morgens naar de nederzetting trokken. En daarmee was de laatste inheemse man gestorven. Er waren alleen blanke mannen over. Dit heeft zich 1 oktober 1793 voorgedaan. De dood van onze leider, die ons aller vriend was, was een zware slag voor ons. Emge tijd leefden wij vredig door. Wij hielden onze akkers in orde. vingen vis en maakten jacht op de verwilderde varkens, die meer en meer tot een plaag werden. Er was werk in overvloed. Wij moesten immers ook voor de vrouwen en kinderen van onze ge storven makkers zorgen. De inheemsen hadden geen nageslacht achtergelaten. Maar ook zonder dat had ieder van ons behalve zijn eigen gezin nog een tweede gezin tot zijn last. Alleen mevrouw Christian wees alle hulp van de hand. En zij heeft geweten, waarom. Bijna een jaar bleef de toestand rustig. Wij hielden zelfs elke zondag een soort godsdienst oefening. Dan las mister Young uit de bijbel voor, die wij van de ..Bounty" hadden meegenomen. Quintal en McCoy bleven everigens al gauw van die schriftlezing weg. Gewoonlijk gingen zij ja gen of vissen. Het werk op de akkers, dat nu niet meer door inheemsen werd verricht, achtten zij beneden hun waardigheid. Dat lieten zij aan hun vrouwen over, die zij opjaagden en slecht be handelden. Na de bloedige slachtpartij lachten de vrouwen op ons eiland niet meer. Zij hadden te veel angst doorleefd en teveel gruwelen gezien Ook werden zij onderling al gauw afgunstig en ik moet zeg gen, Sir, dat daartoe reden was. Tenslotte kwa men zij op de gedachte, het eiland te verlaten en te proberen naar Tahiti terug te keren. Zij wilden liever op zee verdrinken dan nog langer het be staan op het eiland verdragen. In het geheim bouwden zij een vlot en in de loop van augustus staken zeven van de elf vrouwen met hun kin deren in zee. Onze schrik was groot, toen wij erg in de vlucht kregen. Dadelijk brachten wij twee boten in het water en wij haalden hen in. Geen ogenblik te vroeg overigens: het vlot kenterde in de bran ding en wij konden hen maar nauwelijks redden. De vrouwen van Tahiti zwemmen als bruinvissen. Sir. In hun plaats zouden wij, mannen, allen ver dronken zijn. Het was een hittere teleurstelling voor de vrouwen, dat hun poging mislukt was. Hierna was hun lot nog harder. Vooral Quintal sloeg hen. waar hij hen raken kon, als zij zich niet aan zijn bevelen hielden. En McCoy volgde zijn voorbeeld. Die was niet meer te gebruiken sedert zijn grote voorraad brandewijn, die hij aan boord van de „Bounty" al opzij had gezet, uitgeput was. Korte tijd later ontsnapten wij mannen alleen door toeval een samenzwering van de vrouwen tegen ons. Een jaar nadat wij de overwinning op de inheemsen hadden behaald vierden wij dit heuglijk feit. Het feest werd in Quintals huis gehouden. Er was nog een fles drank te voorschijn gekomen en ik lag met Quintal en McCoy mijn roes uit te slapen. Young was naar huis gegaan. (Wordt vervolgd) gedeelte Fcijenoord— 22.40 Hart op de tong: 22.53 Radto-Ftlharm ork: moderne muziek 23.33—24.00 Nw» vanavond 'i 17.00 V i kinderen. NTS: 17.35— cugdjournasl. NCRV: 19.20 Comm. bulletin. NTS: 20,00 Journaal cn weerovcrzlcht AVRO: 20.20 In AVRO's Televizier 20 30 Literaire ontmoetingen NTS: 2'. 00 Amus muz. NTS: 21.45—22.30 Rondo Sinfonlco: een kennismaking m-t de elf Nederlandse symfonie-orkeaten dl 2: Het Frysk Orkest Programma voor morgen eglng a 9.40" Schoolradio. NCRV: lOOC 10.03 Klase gram 10.15 Morgen- 10 45 Psalmen voor koor (gram) 8 50 V d hi .40 Set NCRV-lied 10.03 Kli 12.25 V d boeren 1.00 Nws 13.15 Par ■rnber Jl> 15.33 Licht ork met 71 6.00 Bijbeloverdenking 16.20 Vo le: klass muz 17.00 V d Jeugd ang 17.40 Benrsber 17.45 Carm ientale bewerkingen vnn lledi 8 20_ Lichte gram 13 30 Met i Ned coi I Lichte gr.-i Ever )ortpr»ste 18.36 Instrumentaal trio. TELEVISIE NCRV: 19.30 Hafen ohne Heimat, doer entaire film over Singapore NTS: 201 mrnaal. NCRV: 20 20 Memo 20 30 Mei liedje»

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11